REKLAMA

Tusk chciałby mieć swoje „pisowskie media”? Wywołani do tablicy symetryści dają odpór

Sabat symetrystów
Data emisji:
2023-05-25 19:00
Czas trwania:
49:51 min.
Udostępnij:

W "Sabacie symetrystów" o polskich flagach z Tuskiem i piramidkach z palców, czyli scenografia i choreografia kampanii kiedyś i dziś. Oraz zasadnicze pytanie – czy wszystkiemu winni są przepotężni symetryści? Gościem podcastu jest Michał Kolanko z Rzeczpospolitej.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Papieża Polaka pan nie przebije, ale po papieżu Polaków. To pan jest najmądrzeszy najrozsądniejszy i 1 jedyny polityk tak proszę państwa, słodziła Tuskowi, uczestniczka jednego z mitingów, wywołując aplauz na trybunach Tusk, proszę państwa budzi no paroksyzmy uwielbienia na tych swoich spotkaniach, jak pisze Rafał kalukiny w polityce nigdy nie miał tak dobrego kontaktu z salą, zawsze miał niezłe, ale teraz to po prostu są jakieś mistrzostwa świata. Sala jest po prostu przepełniona miłością za każdym razem do Tuska z pijam z ust aplau z głosu uwielbienia itd. tylko proszę państwa, co z tego wynika? Na razie niewiele notowania Platformy są przy suficie i na razie ani drgną. To jest kolejny Sabat symetrystów, witam was Grzegorz Sroczyński, a dziś w Sabacie Michał Kolanko Rzeczpospolita. Witam, witam, czy Michale.
Dzień dobry. Dziękuję bardzo, za zaproszenie.
I jak zwykle galopujący major trybuna i krytyka polityczna maj czołem.
Czołem.
Michał zacznę od ciebie jesteś jednym z najbardziej znienawidzonych dziennikarzy przez silnych razem no po prostu tam jak są jakieś listy proskrypcyjne, kogo tam usunąć. Kogo mecenas Giertych po wyborach jako prokurator generalny nie dopuści do głosu itd. to ty się tam oczywiście zawsze pojawiasz, o co tu chodzi, kiedy się to zaczęło i dlaczego cię tak nie znoszą totalsi?
Bardzo dobre pytanie jest. Mam kilka teorii, bo to też nie jest tak, to jest to jak w wielu innych sytuacji, że to nie jest jedno wydarzenie, które do tego doprowadziło, ale moja toria jest taka, że to jest ten pewien całokształt. To jest całokszł, który tak się wydaje zaczął się przy okazji kampanii prezydenta Andrzeja Dudy w 2015 roku, bo jestem dziennikarzem teraz dziennikarzy Rzeczpospolita jeszcze wprowadzę program w radiu w radzie dla ciebie codziennie codziennie. Natomiast mam wcześniej byłem w serwisie przystała, polityka była jego współzałożycielem około 10 lat, mniej więcej, a może więcej 12 lat zajmuje się polityką od różnych właśnie na różnych płaszczyznach, ale zawsze polityką krajową. No i dużo tych kampanii widziałem widziałem kampanię z bliska Donalda Tuska wspomnianego przez siebie w 2011 roku tuskobus. No i w 2015 roku widziałem to z bliska jeździłem i zdenem Komorowskim, ale też z kandydatem Dudą. Ja uważam w ogóle, że dziennikarze, żeby poczuć klimat, zwłaszcza kampanii wyborczej muszą być blisko kandydatów sensie oczywiście nie w tym sensie, że kogoś wspierają, żeby tu nie było jasne, ale prostu blisko wydarzeń. Przepraszam tak lepiej blisko wydarzeń muszą czuć sale na konwencjach czuć tłumy lub ich brak na spotkaniach wyborczy w autobusie, poza nim trzeba być blisko jak dużo duże się bardzo nauczyłem. Najwięcej nauczył się właśnie w tych kampaniach, to się jedenastym zobaczyłem tu działa tuskobus, jak działa premier Tusk i zbuczyłem też jak działa kampania PiS u w 2015 roku i kandydat europoseł Andrzej Durna i wtedy wtedy wydaje się, że to się zaczęło, bo później powstała taka teza, że, że serwis, w którym w, którym pracowała czy współzałożyłem. Czysta polityka, że przyczynił się do tego, że prezydent Komorowski przegrał wybory, bo myśmy jeździli ze wszystkimi no i dziś też z kandydatem dud dobry ilacjonowaliśmy, co tam się działo w momencie kampania Dudy nabrała impetu. Dzisiaj jest wielokrotnie wspominana przez jego jej też twórców czy współtwórców, jak Marcina mastolerka, niedawno głośny głośny wywiad przez udzielon właśnie przez Marcina masterka. No i oraz oczywiście w momencie nabierała IMP to konwencja ten dudabus. No ja jeździłem w relacjonowałem też pisałem na Twitterze, no jakoś na te radary wszedłem coś śmieszniejsze w 2011 roku, gdy robiłem mniej więcej, to samo wtedy Twitter był dużo słabiej rozbudowanym medium czy przestrzenią inform może informacji to dużo powiedziane, bo wtedy fowałem podobny sposób kampanię Tuska. I wtedy prawica zmniejszą intensywnością, bo wtedy Twitter nie był, tak jak mówiłem, tak rozkręcony też spolaryzowany, bo też mnie trochę hejtowała za toację z kampanii Tuska, ale w 2015 roku kampania Dudy pracowała twittery. To był taki 01.01. moment i później wydaje się, że takie poczucie.
Rozumiem, że zarzut był taki, że niewystarczająco z niewystarczającym obrzydzeniem relacjonowałeś kampanię Dudy. Zarzut jest też taki, że wręcz zachwytem, że się relacjonował, jak ona sprawna zresztą sprawna była no bo Duda jak przecież Królik z kapelusza on był wyciągniętym sprawnym sprawnym politykiem znanym, ale jednak nie z pierwszej ligi wygrał te wybory, więc rozumiem, że zarzut jest taki, że tyrześ po prostu no nie paał wystarczającą nienawiścią albo żadną nienawiścią do opisywanych przez siebie PiS owskich polityków jak.
Tak, to rekonstruuje z tych wpisów, które czyta.
Tak, nie więcej tak później ja lubi mniej więcej, zakładam już wydaje mi się, że jestem coraz lepszym obserwatorem rzeczywistości przez to, że to kampanii widziałem. No ale jak mniej więcej robię, to samo tak na tej relucjonuje. Opisuje te kulisy mechanizmy wyjaśniam, rozmawiam i robię jedenastym piętnastym dziewiętnastym 20.03. teraz robię, natomiast to zmienił się świat w tym sensie tak mi się wydaje, że coraz większym zarzutem stało się to, że w ogóle z pisem się rozmawia tak mówiąc wprost. Zresztą to do takiego absurdu, że już doszedł do prostu gigantycznego absurdu, że sam dziennikarze, którzy muszą rozmawiać z politykami, żeby się czegoś gdzieś dowiedzieć. To rządem jest to, co się z nimi rozmawia. No i ta polaryzacja nas postępowała. No i w miarę tłumu czasu też ten hejt postępowań tak nienawi się nie przejmuje, bo to jest to jak to było i tkam, to i tak no jestem dziennikarzom w jakimś sensie osobą publiczną, jak każdy z nas tutaj i bo jesteśmy na to wystawieni, ale to się zaostrzało w miarę kolejnych lat tak i kolejne to poczucie, że na początek na końcu się dzisiaj jest tak, że zarzutem jest dla dziennikarzy wobec dziennikarzy jest to, że się z kimś w ogóle rozmawia tak, że tak do tego to doszło, co jest. No zupełnie no.
A powiedz mi jeszcze 1 rzecz, bo to, że jakieś słynne słynny zarzut, że tym masz zdjęcie z Dudą, jak klęczysz przed Dudą, to jest ten ten zarzut. Co to się co jakiś czas pojawia, że Kolanko to ten, co ma zdjęcia jak klęczy przed Dudą, możesz mi wyjaśnić, o co, o co chodzi, bo nie wiem.
Czy ktoś ktoś z naszych słuchaczy tego zdjęcia nie widział. Ono oczywiście jest takie zdjęcie, jak ja 1 w toporterów, tam w tym autobusie zrobił takie zdjęcie, jak ja robiłem taki gest piramidki angla mertelel chyba jeśli się nie mylę, lubi taki taki gest, że się dłonie tak ustawia, że pan palce się wojenne dotykają. To wygląda taka piramida, no i pod pewnym kątem wygląda to tak jakbym ręce złożone do modlitwy. Tak mi się tak to rekonstruuje i dziś dobrze pamiętam i tak to czy tak to czy ja to ja te ręce składałem do tej piramidki, czy rozkładałem w razie fotoreporter uchwycił, co chcę wygląda oczywiście, jak zdjęcie, jakby miał złożone ręce tak do modlitwy. Taki jest kadry, on jest dosyć świetniefortunne. No ale tak bywa też, że bywają niefortunne kadry, to się czym się nic nie znaczy tak, mam też inne fajne zdjęcie. Dla.
Opowie rozumiem, że Michał, że to po prostu tam coś ludzie pokazywałyeś jakieś żarty.
Jakieś żarrt tak czy to była pirbitka, czy to było takie coś w tym stylu dokładnie tego nie pamiętam, przyznam, przyznam szczerze wydaje mi się, że to była taka piramidka albo coś, co to przypominało. Pamiętam tak ten kat chyba wyglądało, bo każdym razie wygląda rzeczywiście, jakbym biło ręce złożone do modlitwie do wtedy kandydata, to tak się tak bywa też kampania, że tak to politycy mają że gdzieś tam się znalazło złapać w kadry. To samo to jest to kratka krąży rzeczywiście.
Dobrze poczekajcie, poczekajcie chcę teraz, bo już wyjaśniłeś, wyjaśniliśmy, o co, o co chodzi. No jak zwykle z silnymi razem o nic to znaczy, że mi się nie podoba po prostu wszystko co co co nie jest chwaleniem Tuska i grzmieniem Rze Kaczyński to Hitler. To wiemy skądinąd. Natomiast Michał chcecie teraz zapytać o obecną kampanię Tuska, czy ty ją obserwujesz z bliska?
Staram się, jak staram się to robić. Pytam na kilku takich spotkaniach różnych formatach, byłem w takim formacie w formatach w sensie mniejszych i większy tak byłem wdcach, byłem w Sosnowcu, byłem to było Piaseczno pod Warszawą i obs obserwowałem te spotkania. No muszę dosyć uważnie.
Czy masz wrażenie, że to jest jednak ogromny sukces tej kampanii, że Tusk Platformie robi znakomitą kampanię i te spotkania rzeczywiście jak się ogląda też obrazki w telewizji. No wyglądają? Na.
Świetnie świetne od strony takiej no zorganizowania pijaru tak powinna wyglądać polityka, czy jest jakoś inaczej z twego punktu widzenia.
Dlaczego może zacząłbym od końca, że warto zwrócić wag, że od jakiegoś czasu chyba od tego pierwszego spotkania razem z Rafałem Trzaskowskim. W tle tych spotkań jest dużo o polskich flach jest nawet taka flaga, której jak tleje sam Donald Tusk. To była decyzja ewidentnie sztabu, żeby taki element wprowadzić takie detale tej scenografii kampaniny się bardzo liczą przywiązanie do szczegółów. To jest 1 rzecz. To wygląda dużo lepiej niż przed tym, ale wcześniej to wyglądało nieźle obcował myśleć, co największą siłą. To nie powiem i co odkrywczego niestety na największą siłą tych spotkań jest tam Donald Tusk, ja go pamiętam z kampanii w 2011 roku, jak rozmawiał z kibicami czy kibolami? Jak, którzy używali takiego słowa wtedy, którzy jeździli za tymi spotkaniami Tuska do tym tuskobusem? Wtedy był znakomity też znakomity był w takim bezpośrednim kontakcie z ludźmi. Też takim polaryzacyjnym, jakbyśmy to powiedzieli kontakcie, bo na tych spotkaniach pustami, których ja byłem zdarzały się pytania z sali, które były pytaniami z wielu powodów, niektóre były ewidentnie ustawione. Tak to była po prostu przekacy przekaz PiS u zadawane Tuskowi, ale inne były takie pytania z cyklu o młodych, dlaczego o młodych w polityce kobiety w polityce o zmianę generacyjną o pewnego rodzaju zabetonowanie struktur takie pytania, które są inne niż tylko. Dlaczego jest pan tak wspaniały i kiedy wygramy, co się jak PiS.
A teraz.
I teraz znaczy teraz to pytanie też się trafiają, chociaż oczywiście najbardziej komentowane są też na pytania, których ty wspominaeś wcześniej w samym biznesowym. Wstępie, że no takie z cyklu bardzo jedno poddańcze w jakimś sensie, natomiast Tusk na pewno jest mistrzem w takiej polaryzacji, to znaczy nie mówię o tej polaryzacji, w ogóle w tym też jest świetny, ale polaryzacji z ludźmi w tym sensie on najbardziej wydaje mi się lubi takie pytania. Takie twar takie trudne czy ustawione, czy nie takie, których może pokazać konfrontacja jest tej konfrontacji naprawdę znakomity w ogóle polecam państwu, obejrzenie takiego spotkania w całości. Zresztą takich mniejszych spotkań myślę nie tak ogromnych tak jak ostatnio w Krakowie, żeby zobaczyć tą te techniki, które on stosuje, bo uważam, że on jest dużo lepszy i to może tak ogóle tak uznać. Po powrocie jest dużo lepszy nawet niż był. To jest tylko, że to nie jest kwestia. Myślę dzisiejsza sytuacja Platformy to nie kwestia tych spotkań, tak to znaczy też, żebym dobrze był zrozumiany, wydaje się, że ten sufit, o którym mówiłeś, on bierze się z innych przyczyn, a same spotkanie na pewno też inspirują. Czy Tusk wymusza inspiruje aktywność innych posłów posłanek w terenie co też.
Widać dobrze, to teraz chce zapytać galopującego majora o to samo w tekście kalukina, które naprawdę państwu polecam, jest pewna kilka takich niepokojących zdań, które, które ja dobrze rozumiem, co Rafał kaluking chciał napisać. Otóż ta aprobata sali to uwielbienie ten przykład z tym pytaniem pan jest jak papież, no jedynym politykiem pan jest powoduje i to to się nasiliło, no bo naprawdę przychodzą tłumy, które po prostu tam spijają słowa i dyszą tą nienawiścią do PiS, u zresztą zrozumiałą PiS dużo robi, żeby tak właśnie wyborcy opozycyjni się czuli i mieli takie nastroje, że Tusk jest jakby w pewnym sensie on uwodzi ten tłum, ale też jest uwodzony przez ten tłum, znaczy, że w jakimś sensie te wyrazu uwielbienia powodują, że Tusk trochę odlatuje, że przestaje widzieć realność sytuacji, ponieważ no to uwielbienie tego tłumu na spotkaniach go, jakby niesie i trochę być może nie wiem wypacza widzenie sytuacji całej opozycji majorze. Jak ty to widzisz, jak widzisz spotkania Tuska i jak interpretujesz, Fakt, że mimo, że tak świetnie idzie na tych spotkaniach, to w sondażach świetnie nie.
Idzie. No bo na takie spotkania przychodzą tylko wyborcze Tuska, więc są zakłócenie i Tuskiem, jak pójdziesz na spotkania lewicę, to pewnie będą wyborcy zakwycenie. Ja wiem.
Boczekaj paczka, ale jest coś więcej jest pewien naddatek uwielbienia, to kalip Kalukin wyraźnie opisuje to, co też Michał Kolanko to przed chwilą mówił, że zawsze tak było oczywiście, ale teraz, jakby po tej stronie platformerskiej tych kilku tysięcy ludzi, którzy przychodzą do hali na spotkania z Tuskiem, jest jeszcze taka unosi się ten klimacik, który kiedyś wyśmiewaliśmy w pisie, to znaczy jestem nasz wódz ten no Kaczyński, który jest po prostu. Jak pan, Bóg prawda przyjechał do nas teraz coś takiego dzieje się też z Tuskiem. Ja się zastanawiam, czy to jest wynik polaryzacji, tylko czy to jest wynik jakiejś nowej emocji w elektoracie Platformy, że no robią z tego Tuska Boga i co z tego wynika. I dlaczego to też nie ma przełożenia na sondaże?
Słynne słynne zdjęcie Donalda Tutka w czasach, gdy rządził jest takie, gdy jakaś pani klenczyk, gdy on idzie, więc to nie do końca są jakieś nowe nowe klimaty. Tusk był przez swoją żelazną gwarddy za uważaany za znakomitego polityka i on potrafił się znajdować, a moim zdaniem jest trochę przesady na temat znaczenia tych spotkań. Natomiast to o co mnie pytasz, to jest trochę łączy się z tym, co Michał tutaj opowiadał o tym, jak on jest odbierany, że realizuje swój zawód, czyli po prostu mówi o poszczególnych kampaniach wyborczych. I jak to jest odbierane, bo tu się łączy, to znaczy to uwielbienie tyska z nienawiścią do Michała kollonnki, inny się łączy. To jest ten sam, to jest to samo uczucie, jakby to awersji rewerskiej samej monety. Ja rozumiem też, dlaczego Michał tak jest postrzegany, bo on przed sprawicy ja powiedzmy przy lewicy trochę się teraz w centrum spotykamy w tym sensie, że takim symetrystycznym centrum powiedzmy podpatrzenia na politykę, więc jako dziennikarz, który przed sprawicowych mediów zawsze będzie na cenzurowanych przy dla tych antyprawiców mediów, a ja np. swoich felietonach zawsze będą wzorowany u prawicy. To jest oczywiste, natomiast to co się teraz dzieje, to jest sytuacja taka, że i to bardzo fajnie właśnie widać na tych relacjach między Tuskiem Michałem kolunką, a wyborcami i Platformy, a mianowicie chodzi o to, że Michał przyjmuję. Ja tak to widzę swój zawód i sytuacji w Polsce jako sytuację generalnie normalną polegający na tym jest duża polaryzzacja polityczną, to są kampanię trzeba zrobić kampanię opisać ją i robi to tak jak potrafi tak. Natomiast dla opozycji dla wyborców Platformy, obecna sytuacja nie jest sytuacją normalną, oni uważają, że są w sytuacji nadzwyczajnej, oni uważają, że to, co się dzieje. To jest taka aquazja okupacja co w tokupacja soft Pr różne są różne są i kraje w ruinie w zapaści i lada moment będzie urbanizacja. Będzie Turcja verdoganie, albo druga Białoruś, tak uważają duża część wyborców Platformy i teraz z tego też powodu realizowanie zawodu, tak jak to robi Michał, czy tak jak to robią wszyscy symetryściki i starają się w miarę chłodnym okiem oceniać. To, co się dzieje, oczywiście ze swoimi ukrytymi sympatiami, bo każdy takie ma jest dla ludzi kolaboracją i zdradą, ponieważ oni uważają, że oni są troszkę jak armia krajowa, a ty jesteś jak ostatnio z długi hobuz, do takie porównanie czy symetryści, gdy byłaby druga wojna światowa, to by mówili gestopy jest oky. To.
Jest to.
Hołdy hołdyis.
A tak chody.
Jest to jest to można się z tego śmiać, ale oni mają takie mańcet. I teraz tak w takim przypadku, jeżeli jesteś w takiej sytuacji, że wyobrażasz sobie, że Polska jest okupowana przez jakieś wrogie siły wewnętrzne doszło do jakiegoś zamachu i mało tego lada mówiąc, tak już stracicisz demokrację, to taki zawód, jaki wygląda Michał w ten sposób jest kolaboracjąom, a z kolei Tusk jest Zbawicielem, więc oni na niego patrzą nie jak na polityka, tylko na kogoś, kto jak na białym koniu wchodzi Tusk, figura ojca, który ratuje niepodległość od dziewiętnastego wieku. Właściwie od czasów napoleoński jest figurą to jest bardzo silna w polskiej polityce i jakby takiej polityce rozumianej też przez obywateli czy naród społeczeństwo i Tusk rodzi się taką osobą, która kiedyś był jak Piłsudski, kiedyś jak Napoleon dla tych dla tej grupy wyborców, który przyjdzie i po prostu zrobi porządek i w jakiś sposób przywróci praworządność przywróci, że Polska będzie polską niejako. I ja to widzę w tym, w jaki sposób traktowani są inni politycy opozycji, mówi się tylko Tusk, ktoś robi wynik nic nie robicie. Co prawda Hołownia jeździ zmberg, biejat za Misza jeżdżą, ktoś inny jeszcze jeździ, ale nie tylko Tusk coś robi chodzi o to, że mamy do czynienia z sytuacją tego, że duża część wyborców uważa, że są w kraju nie ma okupowanym, a Tusk jest ich ratownikiem i zbawcem ojczyzny. I to jest bardzo niebezpieczne, ponieważ okazuje się, że około 40% wyborców uważa, że wybory mogą być sfałszowane, czyli sytuacja, w której gdy się okaże, że jednak PiS władze utrzyma może być sytuacją, gdzie ludzie siedz, że PiS utrzym uwadze tylko, dlatego że sfałszował wybory i na Tur jest bardzo dużo odpowiedzialność, że on wtedy, jeżeli przegra wybory, powiedział jednak one nie były sfałszowane. Jest.
Wszystko tak. No tak, ale poczekaj, bo ja to to oczywiście wiem, że to, to, że ta historia fałszowanie wyborów jest pchana i już ich zrobił z tego okładkę są środowiska medialne, które na tym po prostu zarabiają, żeby się klikało, żeby ludzie. No temu służą takie okładki, tam krzyżykiem sfałszują itd. bo jest grupa ludzi, którzy chcą za to płacić. No, więc im się podsuwa najgorszą pornografię taką polityczną, prawda i oni to kupują, lubią sobie tu pooglądać i uznać, że, że tego to jest po prostu sytuacja rebur PiS 2014 15 też powiem pamiętacie PiS, że sfałszują wybory. Tak samo trampo opowiada, że sfałszują wybory ci się z tego wyśmiewają, a jednocześnie sami mają swój mit s, ale nasz mit jest sprawdziwszy, no bo rzeczywiście przecież PiS wiadomo, że sfałszuje wybory nie tamci dobrezą, ale PiS to na pewno sfałszuje wybory. Oczywiście, tutaj jest też wersja soft, że z pisem się nie da wygrać, ponieważ pisma telewizję publiczną, no, a my w ogóle nie mamy mediów, prawda jest TVN, jest wyborcza. Tam są, ale nie my nie mamy mediów.
Bo tak to powiedział o tych mediach.
Tak tak tak i zaraz właśnie chcę wam zacytować coś, co po prostu mi no nie wiem, ja się poczułem, jakbym, jakby ktoś przepraszam wyszedł na środek salonu i zdjął gacie i zrobił siku. No to znaczy cytat Tuska, który zaraz wam powtórzę w wywiadzie dla tygodnika Regionalnego, zawsze pomoże brzmi tak demokracja mówi Tusk demokracja w Polsce jest dlatego zagrożona m.in. że także niezależne media uważają, że dużo łatwiej skakać po opozycja nie po władzy. No to jest pełen odlot, dlatego że niezależne media, panie Donaldzie, w kółko po prostu codziennie jest kolejna PiS owska afera już ludziom dziurkami od nosa wychodzą te kolejne PiS owskie afery, więc na to znie czulili, a wręcz przeciwnie o was to się tam pisze głównie miło, że, że Super, że Super dalej cytuję Tuska, jestem dziennikarzem, może, dlatego że zacząłem zajmować się dziennikarskie z dziennikarstwem w podziemiu, nigdy nie zrezygnuje z tej zasady, że media są od tego, aby kontrolować władze ani opozycję. No przepraszam bardzo, panie Donaldzie, media są od tego, żeby po prostu politykom patrzeć na ręce, oczywiście, że kontrolujemy władze opisujemy w kółko, te różne pisowskie histor z, a panarzami i z pensjami dla pani Sadurskiej po 1 000 000. Ja tylko jest pełno. No co pan opowiada? I jeśli pytacie cytuję dalej Tuska, jeśli pytacie, dlaczego PiS tak długo rządzi, to jest też odpowiedzialność mediów. Aha rozumiem, nie wasza nie waszej po prostu niezborności nieumiejętności tylko mediów. No Super, bo media uważają, że to jest fajny sposób na symet symetryzowanie, symetryści się pojawiają rozumiem, więc nie przyjmuje tego zarzutu, że po licytuje się na socjal spisem, bo pytanie tych dziennikarzy było czy o to, czy on mówiąc o 800, plus nie licytuje się na socjal z PiS. Em no i Tusk Tuskowi się wtedy ulało takie, że te media bzdura opowiadają mi się wcale nie licytujemy, a wy to atakujecie w kółko Platformy. Słuchajcie, to jest coś, co powinno być jednak napiętnowane równo przez wszystkie media, oczywiście po stronie opozycyjnej pies kulawą nogą tego nie zauważył tego cytatu i nikt się tym nie przejął. No bo nie piszemy źle o Platformie, ale to jest jakiś odlot. Michał.
Może jest kilka rzeczy 1 jeszcze zanim przejdę do tej wypowiedzi, to jeszcze to, co mówił major o tym o Tusku jako tej postaci. O tym, jak się zmieni jego postrzeganie, jeszcze jest 1 rzecz, że w 2011 roku gdylacjonowałem tamtą kampanię było oczywiście prawieierę, czy też ludzie podchodzili do niego inaczej. Chyba ostrzej, bo byli go zarzuty dotyczące tego, że coś jest nie tak no za to jest odpowiedzialny tak to jest taka 1 rzecz, która mi się narzuca. Natomiast druga jeszcze taka kilka dygresja, jeśli chodzi o to postrzeganie Polski jako kraju, no, który trzeba wyzwolić, to 1 tylko taka uwaga, że ja oczywiście dostrzegam widzę i to pewne ogromne asymetie. Nie wiem, jeśli chodzi o media publiczne, jeśli chodzi o albo państwa, jeśli chodzi o wiele wiele innych rzeczy Trybunał Konstytucyjny itd. natomiast nie uważam, żeby to wszystko sprawiało, że PiS u nie da się pokonać. Tak to jest wszystko ze sobą wewnętrznie w ogóle ta logika sprzeczna albo jest Polska nie jest demokracją, który rozwiązaniem jest Majdan albo jest demokracją i można wygrać wybory. Oczywiście to nie jest do końca albo ale, ale tonętrzna sprzeczność, którą widać w tym, co w tej narracji dotyczącej Polski jako PRL itd. zwracając do tejchodzę do tych mediów. Ja bym powiedział także być może, że ta wypowiedź kryje w sobie ogromne ryzyko dla Platformy, może tylko sama wypowiedź o takie podejście, bo ona w jakimś sensie jest tłumaczeniem przez porażki, która, której jeszcze nie było. To było skoro Tusk mówi, że winne są media i nie przedstawia jakieś alternatywy, jak to obejść, no to ktoś może byćciągnąć wniosek, że po prostu kampania i wybory będą przegrać, skoro wszystkiemu winni są ci zapotężni symetryści.
Ale czy ty masz też poczucie, to może majora o to zapytam majorze? Czy wy nie macie poczucia, że no mamy do czynienia z takim procesem, że, który nie jest znowu taki rzadki w życiu, że zarażamy się złymi emocjami od swojego wroga, czy też od swojego takie partnera, z którym konkurujemy Tusk ewidentnie. No gada, jak pisowiec po prostu to znaczy jak nas krytykują, to znaczy, że źle krytykujcie tamtych, no mniej więcej do tego się sprowadza ten przekaz majorzy.
Może, kto patrzy odtchłań, to patrzysz od pani od pańń patrzy w ciebie ten najstonnieniejszy. Tak tak powiedzieć tego, ale tutaj chodzi myślę, że o 2 kwestie, czyli pierwsza jak ja bym rozumiem, spróbuję zrozumieć Donalda Tuska, bo nie to, że się z nim zgadzam, więc po pierwsze, Tusk rzeczywiście ma rację w tym, że łatwo jest skakać na opozycję, ponieważ ona ciągle przegrywa. I wiesz to jest tak, że co do zasady jest to pewna rywalizacja polityczna i każda rywalizacja czy polityczna czy sportowa jakakolwiek powoduje taka, że trzymasz i podziiasz wygranych, a śmiesz się przegranych i generalnie no łatwo jest wyśmiewać tę opozycję o mój Boże. Oli znowu przegrali kolejny wybór przegrali tym się zgadzam, że jest to jak to się mówi, nie wiem, owoc znaczy owocnisko do wzięcia drzewa. Czy coś w tym stylu, więc rzeczywiście tak jest, ale jemu chodzi o coś innego, a mianowicie jest to pewna ukryta zazdrość odnośnie PiS owskich mediów, to znaczy zauważcie rzeczywiście w przypadku tych kart korowych PiS owskich mediów jest także, oni mówią w ogóle rządu nie kontrolują. Mówią tylko i wyłącznie opozycji żąda halą, czyli jest wszystko postawione, tak jak być nie powinny no są typowo media partyjne, a osoby, które tam są po prostu funkcjonariuszami partyjnym. I teraz tak Tusk mówi o tym i na tym polega pewien problem opozycji, a mianowicie, że tak, jeżeli coś złego zrobi PiS, to jest krytykowany przez media antypis owskie, ale jest przemilczane albo chwalony przez media PiS owskie. Natomiast, jeżeli coś złego zrobi, dajmy na to Platforma Obywatelska, to jest nie tylko krytykowana przez TV PiS, ale krytykowany jest np. przez TVN czy przez wyborcą czy przez oko. Pras oczywiście objąłem mniej, ale jednak i ta nierównowaga ten brak symetrii powoduje, że rzeczywiście opozycji jest trudniej, to znaczy on mówi tak zobaczcie Kaczyński nie musi się martwić, że jego media, bo ona stają za nim murem, a ja mam problem, bo tu nagle przychodzą jacyś symetryści, mówią, panie Tusku, ale pan breci Kaczyńskiemu nikt tak nie powie i chodzi o to, że w tej polaryzacji to jest z 1 strony może powiedzieć tak ogólnie wolność medialna nie jest korzystna w trakcie walki politycznej zrogiem, który jest do tego tak silny i ma ze sobą własne podporządkowanym. Momencie.
Dalej się z tym totalnie nie zgadzam.
To to bezja swoją wypowie to myślenia Tuska i co stoi za tym zdanie, czy rzeczywiście tak jest, to znaczy czy to przeszkadza, czy pomaga, to oczywiście jest kwestia do dyskusji, ale on to mówi z pewną taką zazdrością. Co do tego, że prawica ma zdyscyplinowane media, które jak 1 pięść uderzają wroga, a u nas jak zwykle zaczyna się krytyka, o to mu chodzi i moim zdaniem to jest rzeczywiście też widać u wyborców Platformy Obywatelskiej, dlatego oni taką nienawiścią pałają do wszelkich do wszelkiej krytyki Tuska, nie tylko ze względu na to, że uwielbiają, ale przede wszystkim ze względu na to, że oni i tak naprawdę chcieliby mieć swoje TVP po swojej stronie.
Dobrze dobrze, to poczekajcie, to zanim oddam głos Michałowi, tylko wrzucę swe 3 gr rozumiem, co co mówisz rozumiem, jak dekonstruujesz te pomysły Tuska. To jest jakoś spójne z tym. Ja powiedziałem z tym i co ty niczmu tak patrzenia w przepaść, ale rzeczywiście pomysł polega na tym, że my też powinniśmy mieć tak samo zdyscyplinowane media, które nas nie krytykują kowalą wpis i wtedy byśmy wygrali. To jest bzdura. To jest bzdura z różnych powodów, pierwszy jest taki no spójrzcie, przepraszam na ten nieszczęsny PiS i tą jego tubę propagandową, czyli wiadomości plus tam Orlen media i tam braci Karnowskich przepraszam bardzo ledwo ledwo im to cokolwiek daje. To znaczy oni naprawdę nie jest sytuacja taka, że w Polsce mamy nie wiem Turcję czy Węgry nie jest mamy potężne media opozycyjne, nawet jeżeli pisma tą tubę propagandową w postaci TVP. Rzeczywiście to, co tam się wyrabia, to jest to są po prostu funkcjonariusze partyjni, to trzeba jasno powiedzieć nic nie daje w tej chwili w sondażach właściwie przegrywają, a nawet, jeżeli wygrywają to ledwo ledwo. No Słuchajcie, więc umówmy się, że psu na budę ta cała.
Nie nam Grzegorz nie można tak mówić, ja jedno jedno słowo weta, znaczy 2 zdania, mianowicie ta propaganda nie daje PiS owi żadnego zwycięstwa, ale wyobraź sobie, że nagle w TVP byłaby krytyka PiS u taka, jaka była np. Platformy za czasów, gdy rządziła moim zdaniem PiS spokojnie zjeżdżał 10 punktów procentowych. To znaczy ta propaganda utrzymuje dla PiS u 30% bez nie PiS miałby 20. To tak widzę, ale ta propaganda z kolei nie spowoduje, że PiS zostanie 40. Ja to na to tak.
Patrzę to dobrze, no jest to jakiś pogląd. Michał.
1 rzecz myślę, że to to oczywista, ale trzeba ją powiedzieć, że nie ma gdzie dziennikarstwo, które trzyma za kogoś kciuki. Czy to za władzę czy za opozycję, to nie jest ja nie rozumiem tak dziennikarstwa w ten sposób, jeśli ja jako dziennikarz dyrektor nie trzymam kciuków wynikowe. Ja jestem na trybunie i analizuje grę, kto wygra, to jest demokracja zależy od wyborców, będziemy później analizować wyniki przebieg tej gry cały czas to robimy. Ja nie mogę się zgodzić takim podejściu, że, że od dziennikarze powinni wspierać w czymkolwiek opozycji, świadomie tak jeśli, że świadomie powinni odpuścić opozycji analizowanie tej sytuacji, bo inaczej to, bo właśnie no, bo tu służy takiego słowa polowanie, czyli że media nie mogą polować razem z władzą na opozy opozycji tylko patrzeć razem z opozycją władzy na ręce. To oczywiście media muszą robią, to to przecież w Polsce patrzą na ręce władzy i przede wszystkim na ręce władzy, ale w tym sensie, ale też nie zwalnia. To od tego, żeby trzymać, to nie chodzi, a to nie nierówna się temu, żeby trzymać kciuki za opozycję na opozycję. Ten dystans nocy też trzeba patrzeć. Patrzymy tak i ten dystans musi być równy w tym sensie nie w tym sensie, żeby identycznie patrzeć na władzę i na opozycję, bo władza jest władzą, ma środki itd. itd. no jest władzą w sensie też w sensie takiego.
Michał, bo ja to rozumiem wszystko, to ja się z tym zgodzę tylko, dlaczego Tusk tak mówi, co się takiego wydarzyło, że przywódca opozycji opowiada rzeczy. No dla mnie kuriozalne, znaczy niebezpieczne, przede wszystkim on tak sobie wyobraża media, jakby chciał mieć PiS, owski to, co major powiedział zazdrości PiS, owi, że ma swoje media. My też byśmy tak chcieli nam niestety są ci pieprzeni symetryści, jak ty interpretujesz tak, dlaczego on to mówi?
No to jest dla mnie to zagadka o, tyle, że ja też tych mówię g gralatylacjonuje. To, co Tusk robi w sferze publicznej jako polityki w kampaniach i wcześniej jako premier też równolegle w latach jego rządów i później ZU na to był w Brukseli. I ja tego nie rozumiem o tyle, że to nie ma sensu politycznego. Pytasz mnie, dlaczego TR tuskak mówi miał to jakoś, iż takie totaalne psychologizowanie byłoby po prostu zapytać, ale może będzie jakaś okazja. To takie pytanie z chęcią zadań, bo to ta wersję takiej jak to rozumiem, znaczy inaczej, ja to widzę strategicznie czy taktycznie. No ta wypowiedź na wielu pła płaszczyznach jest kłopotliwa raz, że ona się zbliża właśnie do takich roli demobilizującej, że ona demobilizuje wyborców, no bo skoro plus mówi, że te wszystkie winę są media i media już nie wszystkiemu, że media są współwinne, może PiS rządzi. Tak to zrozumie tak to taki jest wydźwięk tej wypowiedzi, jeśli się pytacie, dlaczego PiS tak długo rządzi, to jest współodpowiedzialność i mediów za to tak mówi tu wprost. No to to jest takazacji, to jest przeciwskuteczne. Druga rzecz jest taka, że nastawia źle niektórych dziennikarzy znaczy źle taką, jakby to ująć ładnie, no psychologicznie jest bez sensu. Żeby.
Ale poczekaj, to ciebie może zniechęcić, ale dyscyplinuje innych dziennikarzy. No przepraszam cię bardzo w mediach opozycyjnych jest masa dziennikarzy, którzy po prostu piszą takie brednie. No nie wiem, no cała cała czujnia na hołownie, przecież, którą wspierali dziennikarze w różnych i to uważanych za porządne demokratyczne. No to było coś, czemu ja się przyglądałem po prostu z osłupieniem, więc umówmy się, że dyscyplinując swoich dziennikarzy, no tu być może wie, że może to robić, no po prostu znaczy, że w jakimś sensie ławowi też dziennikarze pozwalają na to, żeby on tak traktował.
Meom nie zniechęcam, bo ja tego nie odbieram ten, byłoby to nieprof profesjonalne z mojej strony się jakoś tym osobiście przejmował, bo to, co politycy mówią o mediach. Ja to osobiście klient to rozpatruję właśnie w tej kategorii tych przeciwskuteczności politycznej, no bo co pomoże też niektórych dziennikarzów, po prostu niektórzy mogą na to spojrzeć właśnie do tego tułuska inaczej teraz, że on się jakoś ujawnił. Tak todawać psychologicznie jest taki mechanizm, że po prostu ktoś się robi mniej sympatyczny, po prostu się ujmując to nie ma orzeka, ale jest taki mechanizm psychologiczny. Tak tu się jakoś przez ten być ujawnił takim no niezbyt chyba dla wielu osób korzystnym świetleła, np. rozmowa redaktor lubeckiej jest porysem wódką, który tymczasem wątek ten też wątek był po co to Platformie. Dzisiaj raz to taka próba taki wątek deobiizacyjny, zresztą jak całe to gadanie np. po sfałszowaniu wyborów. Przecież to jest w ogóle jakiś absurd, że jak bardzo to szkodzi Platformie, bo to demobilizuje część wyborców, bo część wyborców części wyborów nic nie zdemobilizuje, ale część wyborcówwej powie tak. No skoro PiS jest taki silne i sfał sumieuje i ma te spółki skarbu państwa i to wszystko, co to w ogóle już nie ma sensu już na wybory pójdziemy na grilla.
I dlatego i dlatego wydaje mi się, że też za, która między wierszami tekstu powracam po raz trzeci, bo wydaje mi się ten tekst bardzo dobry rafakalu kina z polityki tekstu o peregr grynacjach Tuska jest jest celna. To taka, że oni naprawdę w jakimś sensie uwodzą tłumy Tusku wozi tłumy, ale są też uwodzenie. Niestety, to znaczy w skrócie, jakbyście mieli przychodzili na salę pełną silnych razem i tam mówili miłe rzeczy, oni wam kadzili. No to po takich 10 spektaklach zmieniacie się wewnętrznie ludzie nie są odporni na to wydaje mi się, że niestety mechanizm polaryzacyjny zaczyna rozjeżdżać również taki zdrowy rozsądek. Czy nawet cynizm czy jakiś taki wyczucie no instynkt samozachowawczy u takich polityków, jak tu znaczy, że on gada takie rzeczy, ponieważ ta sala lubi takie rzeczy słyszeć, że to są jacy straszni symetryści winni, bo tam za bardzo krytykują naszą ukochaną platformyę i naszego ukoch.
A mieć jeszcze 1 rzecz. Ja myślę, że dobrym przykładem jest ten cytat Tuska odnośnie tych osób, które tam i piją alkohol i przez to dzieci są bite i wie ta sprawa po potem chłopcu, które siedmi lat.
To nie osób przepraszam nie osób tylko wyborców PiS u no, że tu.
Jest dla mnie rzeczywiście przykład, bo tak, że to tutaj poleciał i wyszedł z niego tak jak on rzeczywiście, jakby szlaban, OP puścił i puścił się poraręczy. I powiedział to, co naprawdę myśli w polityk tego obozu takich rzeczy dzisiaj mówi.
Jeszcze do jedno się 1 obserwacja. Ja mam takie poczucie też, że to może być kwestia samej takim jest uważaliśmy już byśmy o tych barkach, tak, której są politycy teraz Tusk też jest w bańce czy utworzą, którą utworzy właśnie w jakimś sensie jego elektorat, ale też jest bajka internetowa tak wystarczycie sobie zobaczcie, kogo śledzą politycy opozycji, tak nie chcę tu wskazywać palce nazwisk kont, ale każdy sobie może przejrzeć, znadźcie takiego ranndomowego hejtera. No przepraszam, ale będę nowego hejtera, tak tu tam.
Kogo np.
teraz mi teraz widzę, zapewne nie chce robić kom nikomu zasięgów. Znamy zamykata konta hajterskie, jesteśmy sabatem symetrystów, pisowskie też mają takie zasięgi dzięki temu, że śledzą ich politycy i wasi politycy tak samo jest z innymi z opozycją, że ja ze zdumieniem czasami powiem i nie, żeby mnie to jakoś dotykalu. Tak, bo nie naprawdę te rzeczy, które piszą mi ludzie dosyć też mojego wyglądu czy insynuacje dotyczące tego rzecz. Biorę odpisu pieniądze, co jest co jest insynuacją tak poważnym charakterze zresztą te insynuacje uwagi osobiste mi pan to gdzieś tak, to każdy w internet, zwłaszcza każdy osobie świadczy tak. Natomiast ja zdumienie czasami jednak wpadkowo parę razy sobie sprawdziłem, no krótko go te konta hejterskie po wszystkich stronach, ale no widać to właśnie w tym przypadku, które mówimyśledzone przez elity polityków i polityczne opozycji. Tam widzę o sobie, że jestem tam x po taki owaki tam za chwilę tam cukrzyca wiepadnie, np. potem patrzę śledzi, to osoba z to telefon i w której skoro tam dobrych znaczy dobrych sukces sensie zawodowo zawodowych. Dobrych.
Rozmawia z tobą itd.
ludzi nie żemy lajkował, czy podawał dalej podaada, ale śledzi Konto, o której jest po prostu konentu się wylewa jakiś ściek. Ja sobie rozmawiam najpóźniej. Ja się tak jak wyglądają fidy tych polityków i politycznech, oni to widzą, no to właśnie dochodzą do takiego wniosku, że symetryści są największym złem, że w Polsce no w ogóle Polska w ruidzie. Tak powiem z klasycznego hasła, to, bo ta bańka im dostać.
Absolutnie tak major masz rację, bo to major się włączył, że to jest bardzo trafne. Wydaje mi, się to też bardzo bardzo trafne, to znaczy jak ja patrzę, że tych wszystkich tamtego jest takich parę nazwisk, ale powiedzmy też Giertycha, który tam no brednie już po prostu takie wypisuje właśnie swoją drogą. To jest procesowe, no, bo napisał nas wszystkich ile 600 000 odpisów wzięliśmy jakieś takie rzeczy w każdym razie. No te wszystkie brednie rzeczywiście oni śledzą, śledzą ważni politycy PiS u te brednie, które on tam znaczy po prostu są takżenujący rzeczy, że nawet czasem człowiek jest zaskoczony, że ktoś, kto jest, kto jest mecenasem prawnikiem, że ktokolwiek w ogóle do niego chodzi jeszcze po jakąś poradę. No człowieka, który brednie wypisuje na Twitterze.
Tu 1 rzecz, czy to jest troszeczkę inaczej niż 2 czy czy tygodnie to mogliśmy z Michałem danilewski, tym programie on mówił, przekonywał nas, że silni razem tylko mała grupka w internecie. Ja pamiętam wtedy mówiłem, że to nie chodzi o to, że jak ona jest mała grupka pochodzi o to to jest grupka, w którą co patrzy i są politycy Platformy. To co tutaj Michał kolankoowicz, czyli że to, że co Michał na tutaj mówić, czyli coos o po prostu to są konta obserwowane przez polityków Platformy, oni o nie obserwują zwykłych Kowalskich, którzy na co dzień tam sobie piszą, różne rzeczy w Facebooku. Oni obserwują sektę, która to sekta non stop się wyżywa, a to na symettrystach, a to na hołowę to znowu na symetrystach i w ten sposób niejako przesiągają tą atmosferą i piszą rzeczy, których potem czy mówią, których mówić nie powinni, to znaczy, jak gdybym był politykiem Platformy Obywatelskiej. To bym powyciszał te wszystkie konta, ponieważ one doprowadzą do tego, że twój mańcet przez kilka lat będzie taki, że ty będziesz chodził z domu i się będziesz dbał tego, że zarazcie policja aresztuje albo trafić do więzienia. Czy jakieś totalne głupoty i trzeba o tym pamiętać mało tego to, że giertk to robi, bo Giertych ma pomysł i pewnie na jakąś kampanię wyborczą własną chce wrócić, że było itd. itd. mało tego zaczyna już rozliczać wszystkich dziennikarzy. Tu u tego, co teraz gierpiew rodzica z tego wszystkich dziennikarz graniczą za małopiowcy, bo napisał rząd poświęca życie do usługi życie naraża z walką PiS. U no niektórzy ci się nie razem w to wierzą tak, że on ma swój własny.
Interescińskiemu wchodził wchodził jeszcze niedawno w tyłek i był. Pił.
Tak dziękuję bardzo, to jest po prostu tego czytać. Natomiast tutaj 1 rzecz warto ważną żeście poruszyli. I myślę, że jeszcze warto się do tego odnieść, a mianowicie to, że tuskm tymi te radami antydzienarrskimi jest przeciwskuteczny, ponieważ zamiast dobrze żyć z tymi tzw. demokratycznymi mediami wolnymi mediami, które, owszem, będą gokąsać, on nie atakuje. No do dobra co z tego, że dostanie trochę lajków, ale ci dziennikarze to też są ludzie. I ja cały czas powtarzam mają swoje sympatii antypatię, jeżeli będzie Tusk, wyzywał dziennikarze o to, że przez nich rządzi PiS, to jaki oni zrobią.
Major z wspomina nie wspominasz, że po stronie Demokratycznej tej umowie opozycyjnej też jest mnóstwo funkcjonariuszy medialnych.
Którzy tak to się zgadzam. Tak w tych komeracji mediach chcą ludzie.
Którzy takie brednie już opowiadają i tak sprzyjają Platformie w sposób tak i redak dyrektor dyrektor gazet, że po prostu ręce opadają i dla nich to jest miód na serce. No tak tak dokładnie tak przecież.
Jeszcze 1 problem wchodzisz na komentarze o kopress, które napisało o tym, że Tusk nie powinien mówić o patologii pijącej. I dosłownie wszystkie niemal wszystkie komentarze Czytelników, którzy dają pieniądze na kopress. Tusk. Ma.
Rację nie nie jesteście.
Jesteście, jak chcecie to popierajcie PiS nie to.
Czytelników popierających, tylko jest tu hejt organizowany przez podejrzewam.
To właśnie nie na tym polega problem, to nie jest he to Czytelników o OPS u czy krytyki politycznej czy gazety wyborczej, oni uważają, że po prostu koniec jest symetryzowaniem. To jest kolaboracja nie wojna jesteś na wojnie, a pięćdziesiątkąt.
Nie nie to jest 50 powtarzających się kont i 3 powtarzające się argumenty, które są po prostu moim zdaniem. Ja coraz częściej tak coraz częściej dochodzą, że to jest podkręcane przez przez jakieś agencje piarowe. Michał może ty się nie zgodzisz ze mną może tym aż w tej sprawie jakiś pogon.
1 rzecz dużo rozmawialiśmy tutaj Tusku i o tym o tej wypowiedzi, ale ty przewodniczący Tusk w ostatnich miesiącach, zwłaszcza albo pokazał, bo cały czas miał jak był premierem. I teraz mimo wszystko powiedziałbym, że jednak ten słuch słuch wyczucie na wiatru jest, no bo np. że zwrot Platformy, jeśli chodzi o mieszkania, jeśli chodzi o aborcję, on się zaczął wcześniej, to no jeśli chodzi o aborcję, ale tu go ustanowił jako, chociaż obowiązującego mówię w tych listach wyborczych. Znaczy zobaczymy, jak w praktyce będzie, ale wszystko wskazuje na to, że to dotrzyma tej obietnicy dotyczącej poglądów na aborcję i miejsce na obecności na listach wyborczych Platformy. No wiele wiele różnych rzeczy widać, że Tusk ten okręt Platformy, że dokonuje zwrotu i to widać, że czyta sondaże, te zawia przez Platformy E to publiczne, że słucha badań fokusowych, które Platforma zamawia to służb słuch taki takie wyczucie kierunku przechyłów, w którym teraz idzie. Jeśli może tak to ująć polityka, to to jest jak najbardziej kłopotem jest właśnie to, że raz na jakiś czas. No słucha, słyszymy tak jak do tych mediach rzeczy, które są co najmniej, no to wbudzą pewnego rodzaju. No dysonans podstawwczy jest tak dyplomatycznie zdziwienie, bo one są po prostu tak jak mówiłem, też przeciwskuteczne strategicznie i taktycznie na wielu płaszczyznach mnego to właśnie ta płaszczyzna demobilizacji. No bo z 1 strony Platforma wydaje masy pieniędzy na autor na internet na mobilizację przy tym marszem, który ma być za wkrótce taktego czerwca, a z drugiej strony no wysyła takie sygnały o tej na mobilizacji. Natomiast to tak się zastanawiam, jak to odbierają w pomocy niezdecydowali, teraz nas słuchają, czy oni chcieliby premiera tusta?
No w sondażu wiary chcieliby, ponieważ Tusk ma strasznie duży elektorat negatywne, więc.
To są to są różne sondaże też grupa moc zdecydowanie czy ta najważniejsza grupa dzisiaj wyborców w Polsce zdecydowanie jest jest dosyć intensywnie badana przez same partie nopi. Tak tak robi to wiem, że jest bardzo intensywne intensywna próba czy z przyciągnięcia niektórych niezdecydowanych z powrotem do pissu, bo część tych. To widzimy zresztą tak, to autostrady np. czy nie wzięło się z powietrza, to jest właśnie próba pokazania innego kierunku przez Prawo i Sprawiedliwość, więc tak się, żeby sobie tak myślę, że daci niezdecydowali już kiedyś tu przecież miał rację, mówiąc, że to z nimi trzeba rozmawiać był taki twit nomenowe Tuska, że trzeba rozmawiać z niedecydowanymi, że jest tam kilkanaście procent. To racja tylko właśnie później decydowanie słyszą coś takiego media czy wcześniej cytowana przez was wypowiedź o o tych klienteli, która pije i bije dzieci. No i tak sobie myślę, że mogą za zdecydowanch albo się skierować do połowni.
Ale założenie są zadowoleni z takich wypowiedzi i za to za to kuchają Tuska, Słuchajcie bardzo wam dziękuję, to był kolejny Sabat symetrystów. Dzisiaj gościem Sabatu był Michał Kolanko z Rzeczpospolitej Michale. Dziękuję.
Dziękuję bardzo.
I jak zwykle kalopujący major trybuna krytyka polityczna współautor Sabatu maj, że dziękuję dziękuję Grzegorz Sroczyński do usłyszenia. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: SABAT SYMETRYSTÓW

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

W maju TOK FM Premium 40% taniej. Podcastowe produkcje oryginalne, Radio TOK FM bez reklam i podcasty z audycji.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA