REKLAMA

Podsumowanie dnia (25.05.2023)

TOK360
Data emisji:
2023-05-25 18:00
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
18:13 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Radio tokfm pierwsze radio informacyjne.
Wypiła osiemnasta w czwartek 25 maja.
TOK 360.
Zamiast odpowiedzi jest awantura sejmowe komisje miały za zamkniętymi drzwiami, debatować o rosyjskiej rakiecie odnalezionej pod Bydgoszczą, ale nie pomógł nawet brak kamer. Posiedzenie, trwało bardzo krótko, co o nim wiemy, powie za chwilę prosto z wiejskiej, reporter tokefemii w polskim Sejmie, przemawiał przewodniczący ukraińskiego parlamentu, dziękował za pomoc w walce z najeźdźcą. Wspomniał o rzedzi wołyńskiej. Wróg zrobi wszystko by nas skłócić, powiedział rósłan stwańczuk przed osiemdziesiątą rocznicą zbrodni na dawnych kresach porzeczypospolitej. Polska gospodarka powolutku lub jak kto woli ślemazarnie wychodzi z domka, w jaki wpadła na początku tego roku, wskazują wszystkie dane, jakie poznaliśmy zakwiecień w ekonomii 360 również o zakazie lotów krajowych na krótkich dystansach. Jak i wszedł w życie we Francji, to na razie tylko symboliczne prawo mówią eksperci?
TOK 360.
Piotr Jaśkowiak, dobrywieczór niespodziewanie szybko, bo już po kwadransie zakończyło się posiedzenie 2 sejmowej komisji sejmowych, Komisji Obrony Narodowej i spec służb, które miała przynieść odpowiedzi na pytania o rosyjską rakietę, która w grudniu ubiegłego roku wleciała do Polski, spadła w lesie koło Bydgoszczy i leżała tam przez pół roku aż odnalazła ją osoba po stronie stron nam na zamknięte dla dziennikarzy. Posiedzenie komisji przyszedł minister obrony Mariusz Błaszczak, ale obrady zakończyły się awanturą wg opozycji szef resortu wygłosił tylko oświadczenie i na pytania odpowiadać nie zamierzał uczestników posiedzenia komisji wysłuchał reporter Maciej Kruczka, gdyby jest teraz w sejmowym studiu tofem Macieju Witaj. Powiedz proszę co tam się stało i jak te kłótnie widzą obie strony sporu?
Wszyscy z opozycji mieli nadzieję, że usłyszą od ministra obrony, konkretne informacje o przebiegu wydarzeń z połowy grudnia ubiegłego roku. Wtedy, kiedy właśnie wleciała do Polski rakieta rosyjska i spadła do lasu koło Bydgoszczy, a także tego, kto i, jakie informacje w tej sprawie przekazywał albo nie przekazywał, bo przypomnijmy, że minister obrony 2 tygodnie temu oskarżył dowódcę wojsk operacyjnych, że właśnie nie wywiązał się z tych obowiązków i nie poinformował go o tym zdarzeniu. Minister wygłosił tylko oświadczenie i nie chciał słyszeć naszych pytań, mówił już po tym, krótkim i burzliwym posiedzeniu były minister obrony poseł koalicji Obywatelskiej Tomasz Siemoniak.
Minister powiedział, że ma wiele innych zajęć i to jest tata czasu, co było ogromnym lekceważeniem i po prostu wstał i wyszedł także było to z góry zaplanowane. Myślę, że po prostu minister Błaszczak no nie ma zdolności współpracy z wojskowymi. Co wiemy, nie ma zdolności współpracy z premierem, bo nie jest w stanie współpracować z prezydentem, jak widać z marszałek Sejmu i też z parlamentarzystami.
Opozycja mówi o zaplanowanym działaniu ministra, ale o to samo opozycja oskarża poseł PiS u Piotr Kaleta? Po.
Prostu opozycja nie chciała usłyszeć tego, co miał minister do powiedzenia, chcieliśmy rozmawiać, chcieliśmy poznać to wszystko, co się, co się wydarzyło. Niestety zostało to uniemożliwione, ponieważ opozycja tak na dobrą sprawę nie chciała poznać tego wszystkiego, co pan premier mógł powiedzieć.
Mediów nie mogło być na posiedzeniu, bo to posiedzenie zamknięte, więc trudno dotrzeć do tego, gdzie leży prawda, ale myślę, że bardzo blisko tego jest poseł nie zrzeszony Paweł szlamka, który uczestniczył w spotkaniu i ja po tym posiedzeniu też jeszcze z nim rozmawiałem i z jego relacji wynika, że posłowie opozycji chcieli złożyć wniosek o zaproszenie na spotkanie. To obecne dzisiejsze lub na kolejne wojskowych, bo minister obrony przyszedł bez nich wnioski nie zostały jednak poddane pod głosowanie, bo prawdopodobnie PiS na tym posiedzeniu miał mniejszość na sali i stąd próby opozycji do zaproszeni się o głosowanie. O te wnioski, bo to trzeba zrobić na początku posiedzenia i PiS odebrał to jako próbę przeszkodzenia ministrowi obrony, a ten po oświadczeniu miał właśnie powiedzieć, że już na pytania w takim razie odpowiadać nie będzie, bo nie ma czasu. Teraz opozycja zastanawia się, co zrobić dalej. Czy zgłosić wniosek o kolejne posiedzenie, ale już z udziałem także wojskowych i także zastanawia się nad tym, czy złożyć wniosek o wotum nieufności wobec ministra. Ten wniosek jest przygotowany, ale cały czas jeszcze jest nie ma ostatecznie decyzji. Czy to już teraz będzie złożony jutro rano na tym trzecim dniu posiedzenia Sejmu powinniśmy się tego dowiedzieć?
Wielkie dzięki o tej skomplikowanej układance mówił z wiejskiej Maciej Kruczka.
Przewodniczący rady najwyższej Ukrainy przemawiał w polskim Sejmie rsłan Stefańczuk dziękował za pomoc, jakiej udzieliliśmy jego rodakom uciekającym przed wojną wystąpienie zaczął po polsku. Unknown speaker 4 Od pierwszych chwil rosyjskiej inwazji. Naród Polski państwo polskie twardo dostali ramę w ramę z Ukrainą.
I poruszył też kwestię zbliżającej się osiemdziesiątej rocznicy rzezióńskiej. Unknown speaker 5 Rozumiemy wasz ból po postacie swoich najukochajszych. Unknown speaker 5 Wszystkim rodzinom i potomków ofiar ówczesnych wydarzeń na Wołyniu składam wyrazy szczerego współczucia. Unknown speaker 5 I wdzięczności za podtrzymywanie światłej pamięci o swoich przodkach.
Przewodniczący parlamentu w Kijowie obiecał też wspólne poszukiwania grobów ofiar zbrodni wołyńskiej, o co od lat upominają się ich rodziny, to kolejny krok do wyjaśnienia trudnej historii komentował w popołudniu radiatokfem. Zbigniew Parafianowicz z Dziennika gazety prawnej?
Jest szansa na to, żeby te sprawy historyczne raz na zawsze uregulować i wykorzystać to możliwości okno TOK toktoniczną, zmianę geopolityczną na rzecz poprawy bezpieczeństwa obydwu państw, ale również z uregulowanymi stosunkami historycznymi. I to wystąpienie szefa w rechownej rady w Sejmie jest krokiem na drodze do tego, żeby do tego pojednania doszło.
Jak duży jest ten krok spróbujemy ustalić w TOK 360 moim gościem będzie dr hab. Tomasz stryjek, badacz pamięci historycznej z Polskiej Akademii Nauk?
Porty nie nadążają z załadunkiem na statki setek tysięcy ton zboża dostarczające towar tiry tłoczą się na parkingach, a jeszcze w ubiegłym tygodniu wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski mówił, że wolnych miejsc jest tam sporo. Są. Unknown speaker 6 Wypełnione w poziomie 70 80%, więc nie ma już takiego dużego obciążenia i takiego dużego oczekiwania.
Teraz sznury ciężarówek czekają też na drogach prowadzących do portów w gdyńskiej kolejce staą na chwilę reporter tokfm Paweł Radzewicz? Unknown speaker 7 Pan zboże wie, że jak się domyślam, jak się wam tu pracuje, ile musicie stać. Unknown speaker 8 Dobę, trzeba stać do 1,5 nawet nie? Unknown speaker 9 Stoimy od wczoraj od godziny dwudziestej po oddaniu. Unknown speaker 7 Prób, a to jest taka codzienności, ile wam się zdarza stać? Unknown speaker 9 Po 20 godzin po 24 nieraz 2 dni 100 już to.
0 Różnie. Ja jeżdżę tutaj 3 lata nie pamiętam, żeby kiedyś tam kolejka była na Polski, żebyśmy Stali czy tutaj, a dzisiaj no sam pan widzi, co się dzieje 1 wielki krzyk na radiu 1 drugiemu wjeżdża 1 drugiemu się wyzywają? Unknown speaker 7 I najdłużej. Pan stał.
0 4 dni 4 dni to taki jest mój rekord nie, ale tak ogólnie tam doba to jest teraz już normalne nie. Unknown speaker 7 Gdzie tu jest to wąskie gardło. Unknown speaker 8 Na porcie za słaboszebiorą za dużo przerw mają. Unknown speaker 9 Czy jest statek, czy nie ma czy magazyny puste raz ściągają, bo muszą ściągnąć i samochody stoją na parkingu, bo mają magazynach koła, a my musimy sobie czekać.
0 Nie trochę sobie robią magazyn z naszych samochodach, moglibyśmy jeździć zarabiać, to nie przyjedziemy 3 dni, stoimy i ich towar leży na naszym samochodzie. Unknown speaker 7 I zamiast do magazynów zamiast do silosów to czekają.
0 Bo w każdej chwili sobie powiedzą, a Słuchajcie, jedziecie na tamten parking i mają już towar przerzucony w drugą. Unknown speaker 9 Stronę, jakie statek się dostatki idzie w miarę szybko, ale jak nie ma? No to na magazyny po malutku, a samochody się zjeżdżają i tak to się dzieje na portach.
1 Ręce OP opowiadają, co się dzieje w potekcie, jest tragedia nie ma jakich warunków? Unknown speaker 9 Nawet dostanie za bardzo, żeby jakiś kontener z wodą coś było. No nie ma nic takiego, tyle, że jakieś to i to je postawione był 1 teraz zostawili, ale tak, żeby socjalla było to nie ma. Unknown speaker 7 W weekendy praca.
0 W redwie pan co jak jest dużo samochodów, to nieraz w soboty zrzucają towar na magazyny nie, ale nieraz jest także w piątek powiedzmy do dwudziestej pierwszej i koniec i samochody do poniedziałku stoją. Unknown speaker 7 Kiedy pan się rozładuje z tym, co pan ma teraz?
0 Mam nadzieję, że dzisiaj, ale, widząc, ile jest samochodów, nie wiem, nie mam pojęcia.
2 To się nie da przewidzieć tu nikt nic nie wie. No. Unknown speaker 8 Siły i opadają już jeździdzieenie nie męci tylko te stanie w kolejka jak nowe stoi i w kolejce to gorzyciłek zmęczony niż niż tym.
Rząd zakładał, że porty będą w stanie wyprawić na morze około 1 000 000 tą zboża miesięcznie na razie załadunek sięga 700 000, a wsilosach trzeba przed żniwami zrobić miejsce nam tegoroczne plany?
Wyższe opłaty za zrzucanie ścieków do rzeki, ale dopiero za 7 lat. Znamy szczegóły ustawy o rewitalizacji Odry rada ministrów przyjęła projekt już w zeszłym tygodniu, ale dopiero teraz ujrzał światło dzienne.
3 Potwierdziły się informacje to KFM o tym, że konsultacje społeczne były wąskie brały w nich udział 3 podmioty. Z czego 1 to spółka skarbu państwa w projekcie jest też zapis, który sprawia, że przemysł i kopalnie dopiero w 2030 roku zapłacą więcej za zrzut ścieków mówi Jacek Engel z fundacji greenmand.
4 Klub ustawy nie będzie działać przez najbliższe 7 lat. Moim zdaniem ustawa nie ma żadnego wpływu narzut zacalonych ścieków.
3 Projekt przewiduje też kilkaset remontów inwestycji i prace rewitalizacyjnych, ale pierwsze pieniądze rząd wyda dopiero w przyszłym roku.
4 Ta ustawa nadaje się do kosza te rozwiązania, które są wpisane, one powinny należeć do zwykłych obowiązków wód polskich.
3 Projekcie jest też zapis, które powoła do życie inspekcję wodną, nowa służba mundurowa będzie m.in. nosiła broń krótką i będzie mogła jej używać.
Te informacje zebrał dla państwa, reporter dyrektorpka o specustawie odzańskiej, porozmawiamy za mniej więcej pół godziny z Martą Grzegorczyk z gmpis Polska.
Teraz o dramacie rodziny dzieci z rodziny zastępczej z Wielkopolskiego Łęgowa dwanaścieoro trafiło do szpitala ze śladami przemocy, były bite i maltetowane mówi rzecznik wojewody są w wieku od 2 do 14 lat policja zatrzymała ich rodziców wśród ofiar są ich własne biologiczne dzieci przedszkole zawiadomiło policję, że jedna z dziewczynek masiniaki Dominik Zieliński z komendy Powiatowej w Wągrowcu mogły.
5 One świadczyć o tym, że była stosowana wobec niej przemoc z uwagi na to, że do tej grupy przedszkolnej uczęszczał również rówieśnik dziewczynki czteroletni chłopiec, które również jest w pieczy zastępczej, był tej rodziny, istniało podejrzenie, że i wobec niego była stosowana.
Przemoc o losie dzieci, a także rodziców zdecyduje teraz sąd.
TOK 360.
Dwudziestoczteroletni, mężczyzna zmarł w Białymstoku podczas interwencji policji, funkcjonariusze przyjechali na miejsce po doniesieniach, że biega po jezdni pomiędzydącymi samochodami zatrzymuje je szarpie za klamki i próbuje wsiadać do środka w trakcie wykonywanych czynności. Mężczyzna stracił przytomność, niestety, pomimo podjętych czynności ratunkowych jego życia nie udało się uratować. Poinformował rzecznik Podlaskiej policji, prokuratura prowadzi śledztwo dotyczące niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień oraz nieumyślnego spowodowania śmierci. Na razie nikt nie usłyszał zarzutów nie było jeszcze sekcji zwłok przyczyna śmierci dwudziestoczterolatka nie jest znana wiele, powinny wyjaśnić nagrania z ulicznego monitoringu i z kamer, które policjanci mieli na mundurach.
Armenia uznała Górski Karabach za terytorium Azerbejdżanu ormiańskiej, premier jazerskiej, prezydent ogłosili to na posiedzeniu najwyższej eurazjatyckiej rady gospodarczej w Moskwie. To kluczowy krok na drodze do rozwiązania ciągnącego się od dziesięcioleci konfliktu prezydent Azerbejdżanu il hamalije w oświadczył, że jego kraj nie ma żadnych roszczeń terytorialnych wobec Armenii. I oba kraje mają możliwość osiągnięcia porozumienia pokojowego Górski Karabach zamieszkują głównie Ormianie do ostatniej odsłony konfliktu o region doszło w 2020 roku wojnę wygrał Azerbejdżan.
Przywódce kompani najemników znanej jako grupa Wagnera ogłosił, że jego żołnierze zaczęli się wycofywać z bachmutu podczas wielomiesięcznej krwawej bitwy o miasto na Wschodzie Ukrainę stanowili tam trzon rosyjskich sił, teraz ich miejsca mają zająć oddziały regularnego wojska. Mówi sami nie w gni prigorzyn.
6 Jest nieoła, jeśli wojsko będzie miało trudności wówczas oczywiście pozostawimy tutaj tych, którzy odegrali kluczową rolę we wzięciu bachmutów nałacie. Unknown speaker 4 Bachmu.
Wg prygorzyna bachmut jest już całkowicie pod kontrolą Rosjan. Ukraińcy twierdzą, że wciąż utrzymują się na niewielkim obszarze w zachodniej części miasta wagnewcy zamierzają zupełnie opuścić bachmut do 1 czerwca z informacji amerykańskiego wywiadu. Wynika, że rosyjskie straty w bitwie o baachmuód sięgnęły 100 000 ludzi?
TOK 360.
Konserwatywny gubernator amerykańskiej Florydy ogłosił, że kandyduje na prezydenta USA rondesantis będzie o nominację z ramienia partii Republikańskiej, rywalizzował m.in. z byłym prezydentem Donaldem trampem w programie połączenie u Jakuba janiczewskiego. Opowiadał o tym dr habilitowany Radosław Rybkowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
7 Może się okazać pod wieloma względami, że są takie miejsca, gdzie te santis jest bardziej na prawo niż traump, ale są też takie miejsca, gdzie desantis jest bardziej przewidywalne w swoich działaniach i w sposobach swojego myślenia. To, co on też zapowiada, że on zdytowanie mocniej będzie dążył do tego, żeby wykorzystać prerogatywy władzy wykonawczej, czyli uprawnienia prezydenta do tego, żeby kontrolować agencję federalne. Czy to bagno, które miał oczyszczć traump wg deantisa nie została wcale oczyszczone, a że tesant antys się deklaruje jako osoba, która będzie bardziej zdecydowana w tego rodzaju działania. Co oczywiście wyborcom republikańskim na pewno by się bardzo podobało, czy, nawet jeżeli wygra udałoby mu się to zrobić? To już jest zupełnie inna kwestia.
Być bardziej trępem niż do nawet trręp. To nie jest państwo przyznają łatwa sprawa rondysantis w ciągu kilku lat zrobił błyskawiczną karierę z mało znanego kongresmena po triumfalne i wygranej w wyborach, kiedy zapewnił sobie drugą kadencję na stanowisku gubernatora, stał się znaczącą postacią prawego skrzydła Republikanów. Wybory za rok, a o poparcie partii stara się już cały szereg polityków najpoważniejszymi są desantis i tramp, oprócz nich o nominację ubiegają się też m.in. była amerykańska ambasador przy ONZ i heli i jedyny czarnoskóry republikanin w Senacie tiamscot?
Ministrowie obrony z Moskwy i z Mińska podpisali porozumienie o przechowywaniu na Białorusi broni atomowej. Chodzi ładunki taktyczne, czyli tą mniejszej sile nigdy dotąd żadna armia nie zdecydowała się na użycie ich w boju mogą posłużyć do zniszczenia raczej zgrupowania wojska w polu niż całego miasta rozmieszczenia ich za naszą wschodnią granicą. Dyktator z Kremla zapowiedział jeszcze w marcu, miał go poprosić o to Aleksandr Łukaszenka już teraz na Białorusi stacjonują rakiety, które są zdolne do przenoszenia głowy z jądrowych.
Ta afera dotyczy głównie środowiska medialnego, ale liczę, że państwa zainteresuje dziennikarze magazynu, pres mówią o ciągnących się latami szykanach ze strony swojego szefa. Chodzi o pismoblikujące materiały o polskich redakcjach prasowych radiowych telewizyjnych internetowych, a także o świecie reklamy, pres przyznaje też najbardziej prestiżowe nagrody branży artykuł w redakcji Andrzeja skstworz. Odliczam aż się rozryczysz i wyjdziesz opublikowała Gazeta wyborcza, autorka tekstu Katarzyna Włodkowska była gościem Anny piekutowskiej popołudniu Radia tokfem.
8 Rozmawiaj z 40 osobami, które opowiedziały ci o różnych zachowaniach ze strony Andrzeja skwosza, obraz, jakiej osoby, jakiego szefa wyłania się z tych opowieści?
9 Trudnego nerwowego toksycznego? Jak określali mojej rozmówcy i rozmów czy nie manipulującego stosującego Ga slajdin, czyli taką formę manipulacji przemocy psychicznej polegającej na ciągłych uwagach. To się zacznę od uwag drobnych mniejszych ciągle coś nie pasuje jest kwestionowanie. To powoduje, że taka osoba uzależnia się od tego sprawcy i zaniża się jej poczucie wartości, też trudno jest jej odejść nieprawidłowości z umowami bardzo dyskusyjny, sposób rozwiązywania umów o pracę czy umów o dzieło. Jeden z rozmówców, który się wypowiada pod nazwiskiem przez prawie 8 miesięcy, pracował bez umowy. I to sprawia wrażenie takiej sytuacji. To było celowo, czyli gdyby taki sposób podporządkowania go.
Andrzej skłąż odrzuca oskarżenia zapewnia, że nic nie wiedział o problemach psychicznych, w które wpadali jego pracownicy, a w ciągu niemal 3 dekad istnienia redakcji, tylko raz pojawił się zarzut mobbingu i dotyczył kogoś innego u mnie w gabinecie. Nikt nie płakał, a jeśli tak było to mi przykro twierdzi, że w pleca jestem dumny, że jako jedno z nielicznych małych mediów w Polsce zatrudniamy na etatach dodaje SK.
No i po bólu ósmoklasiści napisali ostatni egzamin z języka angielskiego, niemal wszyscy uczniowie zdecydowali się na angielskim egzaminu na koniec szkoły podstawowej nie można nie znać nie zdać wystarczy do niego podejść, wyniki mają jednak wpływ podczas naboru do szkoły średniej na równi z ocenami na świadectwie i innymi osiągnięciami.
Kolej nowa na Kasprowy Wierch po przeglądzie technicznym i pracach serwisowych znowu wozi turystów polskie koleje linowe po miesięcznej przerwie od dziś otworzą też ośrodek na Kasprowym Wierchu.
0 Od jutra wszyscy, którzy odwiedzą Kasprowy Wierch, będą także mogli wziąć udział w specjalnych warsztatach, stacja edukacja mówi Marta Grzywa z polskich kolei linowych.
1 W ramach akcji edukacyjnej na szczycie Kasprowej Wierchu turyści mogą posłuchać opowieści przewodników, dzięki którym zdecydowanie możemy lepiej poznać oraz zrozumieć. Tatry.
0 Warsztaty prowadzone będą przez wykwalifikowanych przewodników tetrzańskich.
1 Można się dowiedzieć wielu ciekawostek, jak chociażby jak powstały Tatry, jaka jest najszybsza odnotowana prędkość wiatru czy, jaką temperaturę ciała mają świstki?
0 Akcja edukacyjna na szczycie Kasprowego Wierchu potrwa do końca września.
O czym mówiła Katarzyna Młynarczyk, to jest TOK 360 podsumowanie dnia w tokefem pierwszym radiu informacyjnym jeszcze dużo tematów przed nami na pierwszy ogień gospodarka już za moment. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: TOK360

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA