REKLAMA

Nowy rozdział w konflikcie o Wołyń? "Przemyślany ruch" ze strony Ukrainy

TOK360
Data emisji:
2023-05-25 18:30
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
07:25 min.
Udostępnij:

Szef ukraińskiego parlamentu mówił dziś w polskim Sejmie o wspólnym poszukiwania grobów ofiar zbrodni Wołyńskiej. Słowa Rusłana Stefaniuka skomentował prof. Tomasz Stryjek z Zakładu Badań nad Historią i Pamięcią Europy Wschodniej PAN oraz Collegium Civitas. To jest moment, żeby te prace wznowić izolując się całkowicie od polityki, wypowiedzi... - mówił prof. Stryjek.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Osiemnasta 28 posłowie wysłuchali przemówienia, przewodniczącego rady najwyższej Ukrainy, to jest polityk, który stanie na czele Ukrainy, jeśli odpukać, coś złego stanie się prezydent zołyńskiemu Rusłan stefanfańczuk mówił także o rzezi wołyńskiej. Krótki fragment.
Pragnę, abyśmy wspólnie napisali naszą nową historię bez retuszowania jej lub wyrywania z niej jakichkolwiek już zapisanych i przeżytych kart.
No komentarz, poproszę teraz dr. hab. Tomasza stryka z zakładu badań nad historią i pamięcią Europy wschodniej Polskiej Akademii Nauk. Dzień dobry, dzień dobry. Czy na takie przemówienie wg pana czekały środowiska kresowe? Czy ono nas przybliża, mówiąc górnolotnie do.
Pojednania? To znaczy i na pewno jest to bardzo dobre przemówienie. Jest to bardzo dobry moment przemyślony ruch ze strony kierownictwa państwa ukraińskiego całkowicie na miejscu. Natomiast no nie na to czeka środowiska kresowe i pojednanie z nimi szczególnie tymi narodowookresowymi by się wydaje ta deklaracja tego nie przybliża.
Podepresie opinią ukraińskiego politologa jefchena Magdy, który mówi tak, że lufman st stefanńczuk wygłosił pojednawcze przemówienie, ale zabrakło w nim konkretów w sprawie poszukiwań i upamiętnienia ofiar zbrodni.
No mamy kolejną deklarację, że te prace ekshumacyjne zostaną ponownie wznowione i rzeczywiście byłoby bardzo dobrze, gdyby zostały wznowione. I tutaj stefanńczyk zrobił bardzo dużo pod adresem tych środowisk, składając im podziękowania czy hołd za to, że podtrzymują pamięć o swoich rodzinach o swoich przodkach, wpisał to też zręcznie w ofiary, jakie ponosi obecnie Ukraina w wojnie z Rosją?
Tak powiedział, że rozumiemy wasze straty w domyśle, dlatego że my także je teraz ponosimy.
Owszem i jest to nowy wpisanie o polsko ukraińskiego konfliktu o pamięć dotychczas ono było wpisywane ten ten konflikt był wpisywany wydarzenia na Wołyniu i w akcy Wisła występowała swego rodzaju taka równoważnia. Prawda i jedni podnosili wioły im przeciw drugim drudzy Wisłę przeciw pierwszym. No obecnie państwo ukraińskie proponuje, jakby skończyć z tą kuśtawką i ustawić na pewnym sensie na 1 poziomie właśnie te ofiaryńskie z ofiarami współczesnej wojny w Ukrainie, licząc i słusznie sądzę na to, że społeczeństwo polskie doceni ten moment wyjątkowy moment w historii Ukrainy, jakiś obecnie toczy i się, solidaryzując z nim. No okaże zrozumienie dla i sytuacji i tym samym z większością społeczeństwa ten krok może pojednanie większości opinii publicznej ten krok może pojedanie przybliżyć środowiskami, a o większość no. Właśnie. Pewnością z pewnością nie mamy już zresztą wypowiedzi tutaj tych, którzy się mianują reprezentantami tych środowisk Krzysztofa bosaka. Czy Grzegorza brał na pewno, którzy całkowicie odrzucają tego rodzaju deklaracje, twierdząc że dopóty, dopóki nie zostanie nazwana dobójstwem i akcja antypolska na Wołyniu i dopóty, dopóki nie zostanie ukraińska powstańczy armia wskazana jako jedyny i sprawca tych zbrodni. Dopóty o pojedaniu nie może być.
Mowy.
To mi się wydaje szczególnie ważne w kontekście tego, że wielkimi krokami zbliżają się u nas wybory. I czy widzi pan scenariusz, w którym problem Wołyński nabrzmiewa rzutuje na relacje polsko ukraińskie i jest wykorzystywane jako oręż o w najbliższych miesiącach przed głosowaniem wymienił pan przedstawicieli 2 partii, o której Konfederacji, o której było głośno, bo i notowania jej poparcie wzrasta, więc ze szczególną uwagą przyglądamy się temu, co mówią politycy konfederatcy?
Tak, no myślę, że główna formacja rządząca prawicowa w Polsce ona przyjmie jednak zadowolenie ten gest społeczeństwa, ryby państwa ukraińskiego jak i stefaniszuk dzisiaj złożył i ostrożnie wyraża nadzieję, że nie będzie podnosiła tego tematu rozliczenia zbrodni wołyńskiej w kampanii wyborczej, podtrzymując tą dobrą politykę wspierania Ukrainy od 24 lutego 20.02. roku. Natomiast będzie to na pewno sprawa podnoszona w kampanii Konfederacji w kampanii nacjonalistów czy przyniesie ona im 12% więcej czy nie wiem w każdym razie wydaje mi się, że do takiej sytuacji, jaka była w 2016 roku, żeby Sejm niemal przez aklamację przyjmował uchwałę o ludobójstwie na Polakach na Wołyniu. Powrot już nie ma olbrzymia większość opinii publicznej nie złapie się, dlatego rodzaju szantaż moralny jak i wtedy miał miejsce i sami posłowie ugrupowań wierzę, że także obozu rządzącego w tym kierunku nie pójdą.
Jakie powinno być wg pana polskie podejście? Jak rozmawiać z Ukraińcami o Wołyniu? Biorąc pod uwagę oczywiste fakty taki choćby jak ten podstawowy, że się bronią przed napaścią i ich kraj jest w niebezpieczeństwie, bo się nasuwa odpowiedź, żeby poczekać do końca wojny teraźniejszość, dostarcza wystarczająco wielu problemów nie ma potrzeby doszukiwać się ich jeszcze w przeszłości, ale ja nie mam przekonania, że to jest słuszne podejście.
Ja myślę, że obecnie rzeczywiście trzeba się bardzo starać o to, żeby faktycznie te praca jest humacyjna się zaczęły, bo to jest potrzebne tak należne ofiarom ich rodzinom i także to trzymać za słowo przedstawiciela państwa ukraińskiego. Natomiast jeśli idzie o wyjaśnianie samych wydarzeń wołyńskich, no rozmawiać wyłącznie na poziomie historyków, nie podejmować tego tematu. Jak państwo wobec państwa, sądzę, że mamy do czynienia z potrzebą odnowienia tych relacji samych historyków. Wiemy, że tutaj wszelkie komisje przeróżne, jakie były powoływane IPN, owskie i inne poupadały. Wszystkie w wyniku zbyt jednostronnej polityki państwa polskiego w tej sprawie lata 16 18 to jest teraz moment, żeby te prace wznowić.
A to historycznym, a nie politycznem.
Izolując je Ca całkowicie od polityki od wypowiedzi w najwyższych przedstawicieli państw.
Dr hab. Tomasz stryjek z zakładu badań nad historią i pamięcią Europy polskiej Akademii nauków. Bardzo dziękuję za rozmowę. Zostajemy w Sejmie, bo tam dziś trwały pracę nie tylko słuchaną przemówień, ale obradowano też np. nad specustawą odrzańską. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: TOK360

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA