REKLAMA

Teheran zaprezentował nową rakietę. "Część długotrwałej przepychanki między Iranek a światem zachodnim"

TOK360
Data emisji:
2023-05-25 19:10
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
07:45 min.
Udostępnij:

Nowe możliwości Teheranu. Czy zaprezentowana rakieta zmieni układ sił? O "wielopoziomowej" grze mówił Jarosław Kociszewski - Fundacja Bezpieczeństwa i Rozwoju Stratpoints i z Magazynu Nowa Europa Wschodnia Online.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » TOK.
360 wojsko Iranu z powodzeniem wystrzeliło w ramach testu najnowszy pocisk balistyczny o zasięgu 2 tysięcy kilometrów. Ten zasięg powiem państwu, wystarcza, żeby np. radzić cele na terytorium państwa Izrael i o tym porozmawiam teraz z Jarosławem kociszewskim z fundacji bezpieczeństwa i rozwoju z transpons i magazynu. Nowa Europa wschodnia online dzień dobry, czyli dobry czy ten nowy pocisk balistyczny o imponującym zasięgu zmienia równowagę sił w.
Regionie?
O niewiele sam ten pocisk zmienia, to znaczy Iran od ładnych paru lat jest w stanie wynosić satelity. I wiemy, że iręczcy mają rakiety dalekiego zasięgu, ten pocisk o tyle jest istotny, że można go uzbroić w głowice wżącą 1,5 tony, a to teoretycznie również umożliwia uzbrojenie go w przyszłości w głowice nuklearną. Stąd waga tego wydarzenia, natomiast jest to część długotrwałej gry przepychanki między Iranem, a Izraelem i między Iranem, a światem zachodnim dywagacji na temat tego, czy Iran rzeczywiście chce mieć i chce zbudować broń nuklearną i chce być mocarstwem nuklearnym na bliskim Wschodzie fizycznie zagrażającym Izraelowi. Czy to jest tylko gra, która ma zwiększyć potencjał negocjacyjny Iranu.
W władzy w telewizję powtarzają od lat, że dołożą wszelkich starań i użyją wszelkich środków, jakie mają, żeby nie dopuścić do nuklearnego Iranu, żeby nie dopuścić do tego, że Teheran będzie miał w Arsenale broń atomową nie ma broni atomowej. Iran przynajmniej nic o tym nie wiemy, no ale ma pociski, które byłyby w stanie w przyszłości takie głowice przenosić czy to jakoś zmienia strategię Izraela?
Samo, to nie zmienia strategi Izraela. To, co istotniejsze na torze Iran przyspieszył i rozwija dalej wzbogacanie urau. To jest bardziej istotne i bardziej niebezpieczne, ponieważ Irańczycy bądź przekroczyli bądź są na granicy osiągnięcia poziomu, który pozwoli im zbudować głowice taunuklearną.
To wtedy twarda akcja Izraela czy raczej miękkie kroki wyrazy potępienia i sankcje być może?
Wtedy już będzie za późno. To znaczy oczywiście z 1 strony i rańczycy muszą wyprodukować odpowiednią ilość uranu. Z drugiej strony mieć technologię, które pozwolą im taką głowicę, na tyle zmienia miniaturyzować, żeby móc ją załadować na rakietę, to wszystko.
Zminiaturyzowanie tej 1,5 tony, którą przenosi np. nowy.
Pocisk, to to tak znaczy tu jakby jest jedno z kolejnych wyzwań. Czy to jest chociażby patrząc na to, co robi Korea Północna, pioni dosyć szybko zbudował czy wiele lat temu zbudował ulicę nuklearną. Natomiast to nie znaczy, że jest w stanie uzbroić z nią swoje rakiety, które też ma natomiast izrajczycy twierdzą, że nie będą tak długo czekali i podkreślają, że są bądź gotowi bądź bardzo bliscy bycia gotowym użycia siły przeciwko Iranowi, czyli zaatakowaniu irańskich instalacji nuklearnych. Przy tym nie będzie to jednorazowe uderzenie, to znaczy Irańczycy zdając sobie sprawę z niebezpieczeństwa.
I są przygotowani.
Budowali są przygotowani, to znaczy tych ośrodków nuklearnych jest kilka, one są często bardzo głęboko w górach, znaczy pod górami w głębokich sieciach tuneli też zapewne są bronione obroną powietrzną, chociaż tutaj zaleczycy twierdzą, że ich samolot jest 35 wleciały niedawno w przestrzeń powietrzną Iranu i niewykyte wróciły. Także te rozgrywki rzeczywiście przepychanki trwają równocześnie na to nakłada się bardzo poważna gra dyplomatyczna, bo przecież pamiętajmy, że trwa zbliżenie irańsko saudyjskie wynegocjowane przez Chińczyków, a bardzo trudno wyobrazić sobie skuteczną akcję izraelską bez przynajmniej milczącej zgody Arabii Saudyjskiej.
No właśnie, no właśnie proszę posłuchać takiego krótkiego fragmentu wypowiedzi irańskiego ministra obrony.
Znajommy i do barou dustaem o te działania stanowią przesłanie dla naszych przyjaciół jest nim wsparcie pokoju i stabilności w regionie oraz zapewnienie wszechstronnej pomocy krajom, które są na ścieżce walki przeciwko systemowi. Dominacjiry muboryzy, bonyzony su toder, o.
Czym jest ten system dominacji, to się mniej więcej domyślam, to powinien być Izrael i stany Zjednoczone mały Szatan i wielki Szatan, ale kim są ci przyjaciele kim są te zaprzyjaźnione kraje na ścieżce walki z systemem dominacji, to jest właśnie m.in. Arabia Saudyjska?
Arabia Saudyjska nie jest na ścieżce walki z dominacją, chociaż znaczy trudno jednoznacznie interpretować. To jest myślę wielkość w takich politycznych wypowiedzi, gdzie każdy może sobie wstawić. Tam myśli takie, któremu odpowiadają Saudyjczycy, la zawirują między Amerykanami achińczykami i ranem Izraelem, bo przecież też trwa zbliżenie, więc tutaj każdy stara się ugrać swoje jest oczywiście Syria, która jest bardzo blisko Iranu czy na terenie z serii działają Irańczycy, można do tego samego koszyka rzucić Rosjan, którzy blisko współpracują z Iranem i z 1 strony przecież stąd irańskie drony szaidy, które którymi Rosjanie atakują Ukrainę, ale z drugiej strony poważne obawy, zwłaszcza Izraelczyków, że Rosjanie zapłacą nie tylko pieniędzmi za te drony czy technologie rakietowe. Czy technologie dronów irańskie, co przekażą technologie, np. nuklearne, także to jest bardzo wielopoziomowa i globalna globalna rozgrywka wykraczająca daleko poza sam region poza zatokęperską, w której każdy.
Bierze udział nie tylko te hera.
Jarosław Kociszewski będziemy się przyglądać tej rozgrywce. Jarosław Kociszewski, Fundacja bezpieczeństwa i rozwoju strat POIS magazyn. Nowa Europa wschodnia online. Bardzo dziękuję. Dziewiętnasta, a 16 TOK 360. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: TOK360

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj wszystkich audycji Radia TOK FM kiedy chcesz i jak chcesz - na stronie internetowej i w aplikacji mobilnej!!

Dostęp Premium

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA