REKLAMA

Wielkie firmy siedzą na pieniądzach... wyciągniętych z naszych kieszeni. Ale to eldorado już im się kończy!

Codzienny podcast gospodarczy
Data emisji:
2023-05-26 07:00
Czas trwania:
08:24 min.
Udostępnij:

Banki, firmy energetyczne, paliwowe, wielcy producenci żywności: wszyscy, jedni po drugich, siedzą na pieniądzach, które płacimy im my. Największe firmy w Polsce i na świecie, zarabiają krocie, dzięki obecnej sytuacji gospodarczej. Banki zarabiają na wysokich stopach procentowych (bo my płacimy wyższe raty), energetyka na wysokich cenach prądu (bo płacimy wyższe rachunki), branża paliwowa na drogiej benzynie i dieslu (bo wciąż tankujemy drogo), a producenci żywności windują ceny, mimo że na światowych rynkach ceny produktów rolnych... spadają (a z żywności zrezygnować się przecież nie da). W obecnym kryzysie obłowiły się całkiem nieźle, ale ten raj dla wielkich koncernów już powoli się kończy. Bo pieniądze w naszych kieszeniach też się kończą i - jako konsumenci - stawiamy coraz większy opór. Rozwiń »
Partnerem odcinka jest OANDA TMS Brokers. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Podkast powstał przy współpracy z domem maklerskim oanda TMS Brokers.
Codzienny.
Podkast gospodarczy.
Ten odcinek będzie o zyskach bez końca, bo pomimo skomplikowanej sytuacji gospodarczej na świecie galopujących cen nieprzewidywalnej pogody i coraz częstszych klęsk żywiołowych, największe globalne firmy zarabiają rekordowe pieniądze i nie tylko globalne szampana może odbijać także Polski Biznes. W tym najwięksi producenci prądu i paliw, każdy z nich rządzący na swoim rynku zyski rosną im w imponującym tempie. I to, pomimo że firmy z branży energetycznej, chociaż w Polsce nie wszystkie muszą nimi dzielić się z państwem, jest jednak łyżka dziegciu w tej biznesowej beczce miodu, a właściwie 2 łyżki. To jest codzienny podczas gospodarczy zaczyna.
Na początek banki mogliście już o tym słyszeć, bo o tym jak im szło w pierwszym kwartale tego roku, po kolei informowały w ostatnich tygodniach i okazało się, że banki nie dość, że zarobiły więcej niż się spodziewano. To jeszcze najwięcej w historii na czysto zostało im od 15 do ponad uwaga 100% więcej niż w tym samym czasie rok temu banki zarobiły kolosalne pieniądze na wysokich stopach procentowych. W pierwszym kwartale tego roku podstawowa stopa procentowa NBP wynosiła 6 i 0,75% rok temu było to 2 i 0,25% w styczniu posiadacze pożyczek płacą wyższe raty, bo w górę poszedł współczynnik, decydujący o wysokości oprocentowania, jednocześnie bankom nie przytrafił się żaden zapowiadanej kataklizm. Nie było katastrofy w regularnych spłatach klienci płacą sumiennie, mimo że wysokość raty wzrosła im w kilka miesięcy, nawet dwukrotnie bankowe bilanse nie zawaliły się też z powodu wakacji kredytowych, gdy od drugiej połowy ubiegłego roku wszyscy posiadacze kredytów złotowych mogą raz na kwartał w ogóle nie zapłacić 1 raty dzięki temu rozwiązaniu wielu w końcówce roku nie płaciło rad w ogóle sektor bankowy miał z tego powodu czekać finansowy Armagedon miało im brakować pieniędzy na nowe kredyty, ale nic takiego się nie wydarzyło kredytów i tak udzielały mniej, bo rynek mieszkaniowy niezależnie od wszystkiego jest w zapaści.
Po bankach, branża paliwowa i energetyka Polska grupa energetyczna zarobiła w pierwszym kwartale roku o 1 000 000 000 zł więcej niż rok temu, a jak wiadomo początek ubiegłego roku, czyli czas przed rosyjską napaścią na Ukrainę, był przecież dla polskiej energetyki, rewelacyjny produkowała i sprzedawała prąd za granicę, wykorzystując do tego zwały taniego węgla. W tym czasie zachodniaeuropa cierpiała z powodu astronomicznych kosztów wytwarzania prądu Polska miała za dużo węgla i możliwości, więc produkowała na eksport i solidnie zarabiała. Mimo to przy rosnących cenach węgla PGE i tak udało się pobić poprzedni wynik i to więcej niż połowę dużą część z tego będzie musiała oddać do budżetu w całym roku. Podzieli się w ten sposób 10 000 000 000 zł w tym czasie wysokość podwyżek cen prądu dla gospodarstw domowych ograniczoną odgórnie do 40% ten bezpiecznik ma jednak zostać wykręcony z końcem roku.
Wspomniana branża paliwowa tutaj mamy prawdziwy finansowy RAI i to globalny po fantastycznym dla firmy z tej branży poprzednim roku. Ten okazuje się być jeszcze lepszy zysk czela największej Europejskiej firmy energetycznej był wyższy niż przewidywali eksperci i choć kwartalny rekord z ubiegłego roku nie został pobity. To i tak koncern zarobił na czysto ponad 11 000 000 000 USD, podobnie dobrze wiodło się europejskim rywaszela BIP miał 5 000 000 000 zysku, a Total ponad 6 najbardziej opłacał im się obrót paliwami na bardzo zmiennym rynku. I to, pomimo że ceny paliw od początku tego roku spadały, bo na świecie taniała ropa w tym kontekście pojawiły się zarzuty o łupienie klientów w sytuacji galopujących cen, kto bowiem ogarnie dokładnie, dlaczego będzie na tanieje lub drożeje, ile w jej cenie jest drogiej ropy naftowej, a ile zarabia producent i dystrybutor, wykorzystując sytuację, zwłaszcza, gdy konsument nie ma wyboru, bo większość paliwa na rynek dostarcza 1 firma, tak jak w Polsce robi to Orlen?
Teraz, chyba najważniejsze dla konsumentów. Tu sprawdza się powiedzenie okazja czyni złodzieja, największe globalne koncerny żywnościowe od początku roku podnosiły ceny, powołując się na rosnące koszty, a robiły to w czasie, gdy ceny surowców rolnych systematycznie spadały w ten sposób producenci zarabiali coraz więcej i więcej zarabiali, bo mogli konsumenci pogodzeni z inflacją wciąż robili zakupy, bo musieli, a inflacja cen żywności wynosiła w Polsce w ostatnich miesiącach. Po kilka punktów procentowych więcej niż inflacja globalnie na dodatek jest niemal pewne, że po serii podwyżek ceny detaliczne żywności nie spadną, co najwyżej przestaną rosnąć albo przynajmniej będą rosnąć w rozsądnym tempie.
I na koniec zapowiadana łyżka dziegciu w tej finansowej beczce miodu to już koniec rekordowych zysków w biznesie, tak przynajmniej oceniają ekonomiści największych na świecie banków inwestycyjnych. A dlaczego po pierwsze, znacząco podrożały surowce do produkcji, jeśli nawet potanieją, to już nigdy nie będą tak tanie, jak przez wiele ostatnich lat, podobnie z kosztami finansowania rozwoju kredyty jest drogi, bo wzrosły stopy procentowe podrożała energia więcej trzeba płacić pracownikom rosną podatki. I trudno przekonać handlowców, by rezygnowali ze swojego zysku i trzymali ceny na półkach, mimo że ceny podnieśli wytwórcy. Po drugie, konsumenci stawiają opór ich portfele schudły tak mocno, że trudno wykrzesać z nich więcej, nawet tam, gdzie stoją pod ścianą i kupować muszą, bo albo kupują gorsze marki taniej albo kupują mniej albo czekają na promocję i okazje i na koniec kupują dokładnie. Tyle ile im potrzeba starają się niczego nie marnować firmy zaczynają zatem narzekać na tzw niedostateczny popyt jedno i drugie oznacza, że ich biznesowy RAI właśnie się kończy, a gospodarka schodzi na ziemię podkast przygotowała Anna Augustyn, a przedstawił Wojciech Kowalik. Do usłysz.
Codzienny.
Podkast gospodarczy?
Podkast powstał przy współpracy z domem maklerskim oanda TMS Broker. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: CODZIENNY PODCAST GOSPODARCZY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

W maju TOK FM Premium 40% taniej. Podcastowe produkcje oryginalne, Radio TOK FM bez reklam i podcasty z audycji.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA