REKLAMA

Elektorat wszystko wybacza? - Roman Imielski, Tomasz Piątek, Agnieszka Wiśniewska

Poranek Radia TOK FM
Data emisji:
2023-05-26 08:00
Prowadzący:
Czas trwania:
34:40 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Poranek Radia tokfm witam ponownie Jacek Żakowski to jest piątkowy poranek tokfem 9,5 minuty po ósmej tej chwili zaczynamy spotkanie komentatorów Agnieszka Wiśniewska, krytyka polityczna Tomasz piątek, wydawnictwo arbiter i rez arbitor i reset obywatelski są w studiu, a romanmilski gesta wyborcza łączy się z nami. Cześć Romek, witam co też to też jest was oczywiście witam, to chciałem sprawdzić, czy robek na pewno jest, bo tego nie widzę po prostu, Słuchajcie. No chyba zaczniemy od Włodzimierza czas z tego, który zarysował taki obraz dla mnie, muszę powiedzieć, znaczy to ten niepokój, który czuje, ale wypieram, mianowicie, że albo jedni będą siedzieli albo drudzy by będą siedzieli, czyli że mamy do czynienia. No nie wiem ze stycznia, np. 20.06. roku dziś w Polsce w wydatków dniach, kiedy ofiary część ofiar została zrehabilitowana przez Sąd Najwyższy na czele z wiitosem, gdzie była itd. w maju.
Dwudziestego.
Protest tak jest, czy jesteśmy przed majem 20.06. z tego opisu te z tego.
W styczniu, czyli 5 miesięcy przed tak.
Tak mniej więcej by to miało wyglądać. No czy rzeczywiście wy też macie taki, bo ja mam taki czuje ten lęk, że coś takiego wisi, a co jest znaczy, że musi spaść prawda, a wy Roman mielski?
Nie. No sytuacja oczywiście nie jest trochę nie przypomina roku 1926 adzi jeszcze raz u mnie plastycznie opowiadać o wydarzeniach politycznych. Natomiast rzeczywiście w strach przed utratą władzę, szczególnie po stronie Prawa i Sprawiedliwości jest ogromny, bo z bagaż różnych przewin od łamania konstytucji po korupcję polityczną, wprost łamanie prawa itd. jest ogromny. I te wybory, które będą jesienią, to będą wybory dla PiS u 0 jedynkowe, dlatego że.
No tak, ale jak daleko się posunął, żeby obronić jedynkę przed.
0 to jeśli chodzi o obóz władzy, to są się posuną się bardzo daleko i zrobią wszystko, żeby władzy nie stracić. No kompletną hucpą jest chociażby to, co dzisiaj ma być głosowane w Sejmie mówię to dlatego, że to nie przypomina żadnego aktu prawnego w demokratycznym państwie, czyli tzw. słynna w skrócie komisja do spraw wpływów rosyjskich, czyli organ zupełnie niekonstytucyjny łamiący zasady demokracji konstytucję zasady dobrego.
Tak, ale jak to nie przejścia? Jak to nie przejdzie tak, bo ja myślę, że prezydent zawetuje jednak z wielu względów.
Też mam taką nadzieję, opozycja też ma taką nadzieję i być może tak się stanie, ale.
Przecież to co co dalej, bo pytanie jest o na tym nie skończą tak Agnieszka Wińska.
Pytanie, co na tym nie skończą, ale pytanie też, co będzie robić opozycja i to jest, bo tym mówi, że władza za wszelką cenę chce utrzymać władze i że to jest takie niebezpieczeństwo. Ciekawe jest czy opozycja za wszelką cenę chce grać wybory i wtedy zaczyna się to opowieść, że rzeczywiście będą rozliczenia ci będą siedzieć tamci będą siedzieć.
To to który.
Który jest w tym obozie, który chce przejąć władze, więc to ma, więc bawi co mówi i że ta ta sytuacja się nakręca po prostu i z 1 strony to jest niby zrozumiałe, no bo rzeczywiście widzimy jak ta władza wygląda. I widzimy ten obóz, który chce ją chce te władze przejąć i naprawiać sytuację, ale oczywiście są pytanie czy naprawienie sytuacji, jakby to są zawsze trochę i wtedy sięgamy do historii czy naprawienie sytuacji wymaga tego, czy po prostu wszyscy ze starej władzy muszą pójść siedzieć czy da się to zrobić w jakiś inny sposób, szczególnie że no też mamy te wszystkie dyskusje. Ten obóz demokratyczny jest wielopartyjny będzie wymagać tego, żeby się dogadywać, więc tutaj jakieś takie szukanie wspólne wspólnoty i takiego porozumienia, na czym może być oparte czy na tym, żeby właśnie się mówić, kto będzie siedział z tej drugiej strony?
To jest bgol. To jest z Polski dylemat, który wraca prawda. No po 30.09. roku np. prawda to co nowy Polski, rząd formowany we Francji potem w Anglii, prawda próbował zrobić albo nie zrobić z piłsudczykami, właśnie, którzy byli no brali udział w zbrodni zamachu stanu. Więc, więc trzeba było coś coś z nimi zrobić i teraz jest podobnie Tomek Tomek piątek tobie się wydaje, że oni są gotowi pójść konsekwentnie drogą putinowską. Czy jednak staną.
Od dawna są gotowi, ponieważ od lat, odkąd przejęli władzę w 2015 roku, powtarzają krok po kroku. Wszystko to, co robił Putin na wczesnych i średnich etapach swojej kariery. Mówiliśmy o inwigilacji. No pisowska ustawa inwigilacyjna jest skopiowana z putinowskiej, tak samo w polityce międzynarodowej PiS robił wszystko, żeby Unia, żeby Unia Europejską oczernić zdyskredytować i doprowadzić do jej rozprzężenia zgodnie z interesem Kremla popierał też kremlowskiego prezydenta, ale jak daleko. To to proponuję, żebyśmy przestali rozpatrywać polską politykę w odniesieniu w oderwaniu od polityki zagranicznej, bo to się już nie da mamy w Polsce powtarzane są te same schematyk, które widzieliśmy w Rosji Putina, które Donald trm próbował zastosować WSA, co zrobił Donald trum, gdy przegrał wybory wezwał swoich zwolenników do szturmu naitol, potem oczywiście tchórzliwie zrejterował, ale oni tam wpadli zginęli ludzie.
I teraz da.
Siedzieć co zrobił Bolsonaro kolejny ulubieniec Kremla ogłosił, że po przegranych wyborach nie odda władzy, bo musi najpierw sprawdzić czy wybory były uczciwe w br?
Uciekł na Florydę.
Tak w Brazylii w Brazylii instytucje demokratyczne są niestety w lepszym stanie niż w Polsce. Na szczęście dla.
Brazyji. Państwo federalny też wie coś trudnie.
Zagra na szczęście dla Brazylii, ale niestety dla Polski i tam się demokracja obroniła, powinniśmy iść powinniśmy, jak sądzę uczyć się od najlepszych ekspertów, jeśli chodzi o o.
Tak, daleko jak się tylko da.
Tak i chcę powiedzieć, że.
I dlatego ci generałowi może są tacy niepokojący, teraz, że bez ich poparcia to się nie uda.
Być może się burzą i buntują, a być może się drożą i chcą jakiś przywilejów w zamian za poparcie?
I teraz po raz pierwszy w dniu dzisiejszym wuściły kolegów z informacji. Wtedy, kiedy mamy ich wpuścić. Proszę o brawa za punktualność.
Poranek Radia tokefem.
Witam pana Żakowski to jest piątkowy poranek tokfm 24,5 minuty po ósmej wracamy do rozmowy komentatorów Agnieszka Wiśniewska, krytyka polityczna Tomasz piątek wwisu arbitorii re resort obywatelski i romanimielski geststa wyborcza. I chciałbym teraz, bo już zaczęliśmy zaczęliśmy rozmawiać o tej komisji do spraw wpływów wpływów rosyjskich itd. itd. mamy ze zasobów wyjątkowego zupełnie ekspertatu. To piątka przypomniałem sobie jego bibliografię dotyczącą dotyczącą tematu Macierewicz i jego tajemnicę Macierewicz. Jak to się stało Morawiecki i jego tajemnice Duda i jego tajemnice ryzyk i przyjaciele ryzyki przyjaciele wielkie żniwo Kaczyński i jego pajęczyna i wszystkie te pajęczyny przyjaciele tajemnice to w gruncie rzeczy jest Rosja?
No w przypadku Dudy to są Chiny, ale tak pozostał. To jest Rosja.
I to muszę powiedzieć rzeczywiście jak się te lektury ma za sobą, a ja śledzę twórczość Tomasza piątka od lat, więc mam je za sobą, to rzeczywiście pomysł powołać komisję badającą wpływy rosyjskie powoływaną przez ludzi uwiązany we wpływy rosyjskie i zgłaszany przez ludzi powiązanych we wpływy rosyjskie, o czym wszyscy już wiemy, kto tylko chce i kupił sobie te książki. Piątka to jest to tak niesamowita perfidia. Teraz ja się na stronę, a jak przyjdzie następny rząd i powoła te komisję w swoim składzie, to przecież to będzie jakaś katastrofa dla PiS? U Tomku?
Oni najwyraźniej liczą się zakładają, że wygrają wybory, a jeśli nawet nie wygrają, to to utrzymają władze pomysł jest bardzo perfidny, aczkolwiek opiera się no na bardzo stare i strategii, jak wiadomo złodziei woła łapać złodzieja.
Ale jednak czapka na nim gore. Jak widać po tych książkach?
Tak tak myślę, że ta komisja jest powołana m.in. dlatego że mimo pewnego oporu mediów, które się bardzo boją tego tematu, to jednak informacje zawarte w tych książkach zaczynają przeciekać do coraz większych.
Tak chciałem się są książki rzeczkowskiego np.
prawda tak jest pokazujące ten problem tak jest też znakomite książka Klementyny słuchano w to jest wojna. Tak o związkach ultraprawicowych radykałów z Kremlem. No prawdopodobnie przyczynia się do tego też to, że w procesach, które zostały wytoczone w związku z tymi książkami odniosłem 11 zwycięstw sądowych, jedno przed Sądem Najwyższym większa część to są zwycięstwa prawomocne, więc nie da się już udawać, że tego tematu nie ma trzeba go czymś przykryć.
I tu odwrócić.
Odwrócić. Tak.
I teraz tak czy są jakieś czy z tego, co wiecie, tu zwracam się, zwłaszcza do Tomka, ale Agnieszka i Roman też też mają swoją wiedzę, przecież w tej sprawie. Czy coś znamy jakiś informacji, które mógłby wskazywać na to, że Donald Tusk i jego najbliżsi współpracownicy mają takie rosyjskie uwikłania, jak chociażby rezyg Macierewicz czy Kaczyński?
To nie mamy takiej wiedzy do tego musi powstać. Komisja, żeby tu zbadać no ale nie rozumiesz Jacek przecież.
Przepraszam może ja rzeczywiście jestem nie dostanę jakiś.
Może wiemy, że jest bardzo dużo wpływów rosyjskich, co pokazały książki tą kapioka, może to rzeczywiście nie wszyscy się zgadzają, że to są konkretnie te wpływy, na które Tomek zwrócić uwagę. No ale wpływów jest dużo, więc teraz trzeba te, a bardzo Rosji się boimy i nie lubimy i widzimy, jakie okropne rzeczy robi też w Ukrainie, więc trzeba to będzie badać, a tak serio, to rzeczywiście jest cały ten pomysł i cała ta komisja ona jest tak naprawdę zbudowana na taki po prostu rusofobii takiej bardzo głęboko zaszytej zrozumiałe i ze względów historycznych, ale prostu rusofobii. I z takiego przekonania, że rzeczywiście tutaj można budować komisję, to też nie pierwszy raz przecież będzie to robić władza tworzyć komisje, które badają badają, ale na koniec tak nie muszą nic zbadać, jakby nic dowiesz.
No ale jednak powinny dowieść to wykluczenie paru osób w tym Donalda Tuska chyba jest takie oczekiwanie. Romek, jak ty myślisz, to jest do zrobienia?
Tutaj chwilkę tutaj kilka rzeczy chciałbym też tak jeszcze podkreślić po pierwsze, że wracając do tego twojego pytania, pierwsze z pierwszej części programu. Prawda czy będą siedzieć znaczy generalnie, jeśli uważamy nasze państwo za państwo poważne to po przegranej PiS u to państwo nie może pozostawić nazwijmy to ekstesu PiS owskich bez kary po prostu nie może inaczej. To państwo naprawdę będzie państwem z dyktu, to po pierwsze i tego PiS u czy się bardzo się obawia, dlatego że też w to widać z bardzo wielu badań. Również jest to jeden z głównych z głównych na nowym to żądań elektoratu opozycji znaczy 1 to jest oczywiście obrona demokracji i powrót na drogi praworządności, a druga to jest rozliczenie tych wszystkich tych wszystkich rzeczy, które PiS zrobił łamanie konstytucji itd. itd. teraz to pytanie czy o rosyjskiej wpływy. No my sami piszemy bardzo często o tym, jak PiS kopiuje u nas system kremlowski, o tym bardzo dawno by bardzo często mówię publicznie, jeśli ktoś my tu mówimy tutaj o to my trochę o tym powiedział o tym, jak PiS przedstawia świat wokół siebie, ale ja powiem, że np. telewizja publiczna jest absolutną kalką telewizji kremlowskich, szczególnie w publicystycznych programach i w programach newsowych nafilach. Wiadomość.
Z tym, że Rosjanie to robią jednak dużo ciekawi tamta publicystyka w jedynce jest naprawdę gorąca tak, a u jest to dziad.
Dosyć tutaj miałbym pewne zastrzeżeniach, to tam również jest dziadowska dochodzi dokładania się po płyskach, mówiąc wprost właśnie, co się dzieje. a to To, taką m ma po prostu klas. No to nas też to się zdarza w programach telewizji publicznej, którą niestety mam czasami z obowiązku oglądam. To jest coś druga rzecz, trzecia rzecz w komisji do spraw wpływu rosyjskiej nie chodzi o jakikolwiek wyjaśnianie czegokolwiek itd. chodzi tylko i wyłącznie o wyeliminowanie przeciwników politycznych z rozgrypki o władzę. Co więcej wg wielu wielu ekspertów nawet po przegranych wyborach, paradoksalnie pismo by utrzymać władzę, mając tą komisję ta komisja komisją państwową nie ulega dyskontynuacji będzie się składać. Znaczy ma się składać wg projektu PiS u z 9 osób wybranych przez większość sejmową, czyli możemy sobie wyobrazić, że będą to ludzie tylko i wyłącznie PiS i ona będzie wydawać nawet nie decyzji administracyjne, których się można odwołać, a na prostu będzie testować, że ktoś nie może przez 10 lat zajmować stanowiska. Tak.
Związanych mogąkolwiek opozycja wskaza jako kandydata na premiera ta komisja może tego samego dnia uznać za niezdolnego itd. nie.
To praktyce ona może nawet wykluczyć z te startowania do Sejmu ogromnej liczby ludzi, jeśli uważa, że oni ulegali wpływom rosyjskiej.
Ale nawet jak potem mianujemy, ktoś mi jak ktoś mianuje panią Malinowską z Zabrza, powiedzmy, przepraszam panią Malinowską z Zabrza kandydatką na premiera, to na godzinę później już może być nie spełniać kryteriów.
Tak teraz wracamy do tego, jak działa PiS. I jak i co chce zarzucić opozycji? Oczywiście, będzie się atak pójdzie na różnego rodzaju kontrakty energetyczne, które PiS będzie suflował jako kontrakty zawierane.
Zwłaszcza ten kontrakt Pawlaka?
Gazos tak, natomiast oczywiście z PiS, jeśli chodzi o kremlowskie konotacje różne ma tutaj za uszami. Ogromnie dużo mówiąc delikatnie, a ostatnimi czasy, ponieważ ten obóz no on często intelektualnie jednak nie domaga tak bym powiedział sam sobie strzyla w stopę, bo np. główne program propagandowy TVP Info. Wczoraj wczoraj suflował wielkie wydarzenie o tym, że w końcu marille PE została przyłapana w europarlamencie na prorosyckim, wystąpieniu zapominając, że tuż przed wojną była włożona. Jak królowa brytyjska w towarzystwie premiera Mateusza Morawieckiego po Warszawie i przyjmowana z wielkimi honorami robiono sobie sympatyczne celpi itd. to nie ginie. Prawda. Więc, więc no cała.
Trzeba by przesłuchać Morawieckiego, bo to jest kontakt no rosyjskiej kolejności.
W tej kolejności myślę, że premier powinien wytłumaczyć, dlaczego.
To wydaje się, że jest taka możliwość? Czy.
Nie ma teraz takiej możliwości, ale możliwość oczywiście się po przegranych.
To zależy czyości, niec dobędą większości w tej komisji przypadkiem, o co oczywiście reszta zjednoczonej prawicy zadba, ale chciałem was zapytać właśnie, bo dla mnie kluczowe jest to, jak oni daleko mogą się posunąć. Jak słuchałem Roberta Ziółkowskiego z wyłubywał mojego pierwszego gościa dzisiaj byłego szefa kierownika do spraw bezpieczeństwa w polskim holdingu hotelowym. To miałem wrażenie przede wszystkim.
Zaufanego człowieka Macieja wąźka przez wiele wiele lat tak zapisu na burmistrza Raciąża.
Tak jest i ja czy to pan Ziółkowski, a nie pan, a nie pan Wojciech siłkowski, radny br Raciążu, to już miałem to miałem wrażenie, że oni się to nie mają żadnych hamulców, że po prostu to zasada robimy, co chcemy. I dlatego tak was dopytuje, jak oni daleko mogą się teraz posunąć? Nie.
Tak pytanie jest pytanie chyba czas formować inaczej. Jak wiele Amerykanie będą w stanie ścierpieć.
W Polsce Amerykanie.
Amerykanie.
Ameryki parwousik.
Amerykanie chcą mieć w Polsce spokojne zaplecze do toczenia do wspomagania Ukrainy. Prawda.
No tak, ale i teraz wezwie pan tendrały, jak czy jak ru się tam nazywa ten minister spraw zagranicznych ambasadora i znowu go z druga.
Nie, a nie nie, ale mówmy, mówmy poważnie.
A miało miejsce.
Wiadomo, że Amerykanie w latach 80 81 i później też wspierali na ogromną skalę Solidarność i bardzo wiele rzeczy by z tego amerykańskiego wsparcia by się nie wydarzyło.
Poranek Radia. Tokfm.
Witam prawce żekowski te jest piąt wyjątkowy parulek skfem prawie 43 minuty po ósmej wracamy do rozmowy komentatorów. Agnieszka wisit cieska krytyka polityczna romaniimielski gestborcza i Tomasz piątek arbitor i reetyt obywatelski przerwałem ci tą ku bardzo proszę.
W tej w tej chwili Amerykanie w Polsce mogą dużo, ponieważ PiS Pyszni się ich obecnością w Polsce udaje wielkich sojuszników Ameryki w ten sposób uspokaja swój elektorat, mówiąc mamy amerykański parasol ochronny. Więc, więc Putin nam nie zagrozi, gdyby Amerykanie okazali bardzo wyraźnie po pierwsze, okazali bardzo wyraźnie dezaprobatę dla dla działań PiS.
No ale to bar brzesiński już ostatnio to tak otwartym tekstem mówił prawda.
A po drugie, gdyby zaczęli, gdyby zaczęli niestety mówię to ze smutkiem, ale jesteśmy w takiej sytuacji, że to byłoby dla nas dobre, gdyby zaczęli ingerować w naszą politykę różnymi metodami i np. doprowadzili do rozpadu PiS. To to byłoby dla Polski dobra to brzmi strasznie, bo ja teraz mówię o pan jakby, bo jakimś porttoryką, no ale niestety PiS.
Nas sporttoryko pięknymiach.
PiS nas sprowadził do tego, że jesteśmy gdzieś pomiędzy Białorusią, a portoryką. I pytanie czy Amerykanie są na to gotowi, bo wywiad amerykański bywa bardzo sprawny, ale działa bardzo wybiórczo i sektorowo przez wiele.
Znaczy myśli, że PiS może się przestraszyć, że Amerykanie tak się wtrącą w polską politykę, że straci władzę. Tak.
Znaczy Amerykanie mogliby np. pomyśleć, że trzeba wziąć któregoś z liderów PiS i zrobić z niego takiego pana Ziółkowskiego rozczarowanego rozgoryczonego na skalę ogólnopolską.
Czy są w stanie to zrobić.
Człowieka, który mówi ja two tworzy nowy lepszy PiS dla tych rozczarowanych. I to jest pytanie, czy właśnie to jest dobre pytanie, czy są w stanie to zrobić teoretycznie tak mają ogromne możliwości w praktyce to jest trudniejsze, bo o ile wiem Amerykanie przez dziesięciolecia po upadku komunizmu polską się zajmowali bardzo słabo mieli wiele innych zmartwień. Prawda awantury w krajach islamskich. Chiny Korea północne.
Wniesienia do.
Tegomek o Roman.
Miejski, toek nakreślił wizję wizje z 1 strony straszną po prostu układanki jakiś naszym kraju dokonywane z zewnątrz przez przez jedyne superboczaarstwo. Dzisiaj, a z drugiej strony jest to wizja nierealna, dlatego że PiS nie przyjmuje się PiS jako pissza Kaczyński itd. generalnie przyjmuje się stanowiskiem Amerykanów w takim balonem, który to, że tak powiem przetestował, że jak, gdyby co mogą sobie pozwolić w stosunku do sądu Zjednoczonych, ale jednak by działaniem na rympał. To to oczywiście lextvn zawetowane przez prezydenta i tutaj dochodzimy do głównej roli Amerykanie mają przełożenia polską polityka, ale my po przełożenie przez pałac prezydencji, bo nie jest tajemnicą. Myśmy o tym też pisali, że oczywiście lexce pan został został zawetowany pod naciskiem Amerykanów i tak samo został zawetowany lek Czarnek naciskiem Amerykanów.
Się, że lex Tusk też będzie zawetowany pod naciskiem Amerykanów taki wyjść z tego.
Prosimy miałbym dzisiaj na dzisiaj w piątek no 51% stawiam, że jednak prezydent zawetuje tę ustawę nazwaną lex TUS, ale tak naprawdę ona nie jest lexzona, jest lexpozy opozycji tak naprawdę tak prawda jest pozycja, bo my się skupiamy tylko na Donaldzie Tusku, po oczywiście on jest głównym celem ataków ze strony Prawa i Sprawiedliwości i marzeniem Jarosława Kaczyńskiego zawsze było. To, żeby Tusk był Tusk, siedział po prostu no to jest było jego marzenie. To.
I nie chodzi tuuchy o stole z premierowski.
Nie nie nie absolutnie to jest najdalsza z wizji, którą sobie wyobraża i Marze oni Jarosław Kaczyński, więc na pytanie teraz czy możemy się składać gorszych rzeczy np. niż komisja rosyjska jeszcze przed wyborami odpiął. Odpowiadam tak możemy się spodziewać, znaczy PiS zrobi absolutnie wszystko, żeby tej władzy nie odda zresztą.
No dobrze, to jak zareaguje, a jak zareaguje PiS na to, co pan Ziółkowski dzisiaj opowiadał o tym, co się dzieje? Co wyprawia pan wąjsik itd. to będzie dla wojsika.
Bolesna, to nie to jest znana taktyka, będzie jeszcze byłoletne dla pana Wąsika. Też nie odpuszczamy tej sprawy. Po tym, tekście pierwszym, który opublikowaliśmy, w którym właśnie pan tychkowski się wypowiadał, czyli hotele na podsłuchu służby milczą, w ogóle nie zabrał głosu, czy zabrał głos tylko i wyłącznie pan, jakim Grudziński, który był adresatem jednego z maili, w którym pan krystiasku, czyli szef polskiego holdingu hotelowego i zaufany. Człowiek Brudzińskiego, informował go nie wiadomo dlaczego w, jakim trybie itd. o spotkaniu waszych polityków opozycji z liderką demokratycznie opozycji białoruskiej.
Pozwala to pojedyncze osoby.
Tak, ja oni będą ich plan jest ich on już to suflują od dawna. Znaczy, że pan ukowski z niewiarygodny prawda, że nie można.
Tak a to to, nagrania w powietrzu.
Ale mnie nie musisz do tego Jacek przekonywać, znaczy.
Ja powiem oni będąścimy te akredują.
Pana Ziółkowskiego i będą go dyskredytować, ale moim zdaniem to jest przeciwskuteczną. Oczywiście ten ten przekaz nie będzie docierał do twardego elektoratu.
No nie wiem sieć świadom to jak pójdzie w sieć.
Ale wie ten.
Reat już wielokrotnie.
Toliśmy on wszystko wybacza, natomiast skala tych rzeczy, które, które ujawnia pan Ziółkowski, no to jest mówiąc krótko kryminał i to bardzo poważny kryminał, gdzie są służby.
Dzisiaj ja tutaj się szybko odniosę jeszcze do afery hotelowej, ponieważ zbadałem, na ile to możliwe szybko tego jednego z jej bohaterów pana georgę Mariana krystesku i okazuje się, że pan chstesku.
Tego szef holdingu podopieczny pana Brudzińskiego.
Tak szef polskiego holdingu hotelowego pan krtesku, jak pisze Portal libertia rumuński trafił do Polski jako nastolatek, ale o dziwo, już znając język Polski, ponieważ jego ojciec został oddelegowany z Bukaresztu do pracy w Warszawie jako kierowca ambasady rumuńskiej. No, kiedy ambasada chce mieć takiego prawdziwego kierowca znającego miasto, to bierze raczej miejscowego, więc taki oddelegowany do ambasady kierowca jest raczej kierowc urok wyszkolonym, żeby też pełnić inne zadania śledzić. I to była wiosna dziewięćdziesiątego roku, czyli zaraz po tym, jak część rumuńskiej służby specjalnej sekuritatę się zbuntowała i rozstrzelała dyktatora czałszewsku, wtedy powołano nowy rumuński wywiad i zrobili to ci ludzie z rumuńskich służb specjalnych, którzy współpracowali wcześniej sowieckimi służbami KGB w ten sposób pan nastoletni pan christesku trafił do Polski.
Czyli co co teraz coś nam powiedzieć?
No, że być może ze względów rodzinnych ze względu na ojca, który pełnił taką szczególną funkcję przy ambasadzie rumuńskiej. Pan panu krystesku takie rzeczy, jak podsłuchy hotelowe, są są nieoce, a w jego rodzinie mogły też się pojawiać związki nie tylko oczywiste z rumuńskimi służbami, ale także z kremlowskimi.
Ale to rzuca jakiś światło na jego przyjaść z panem Brudzińskim, tak no oczywiście chciałeś.
Rzuca ciekawe światło na jego przyjaźni z panem Brudzińskim i na to, co się dzieje w polskich hotelach, gdzie jak wiemy, inwigilowano również światłany cichanowską, przywódczynie białoruskiego ruchu opozycyjnego antyłukaszenkowskiego i antykremlowskiego.
Toek, co już dalej jegrzeb wiesz, bo już się boję, czego ty się tam go grzebiesz naprawdę? Jak.
Nie tutaj jestrota zależność Roman keską, który, który no jest przyjacielem od studiów pana Brudzińskiego jest typowym przedstawicielem. Jest to problem przedstawicielem nomenklatury PiS owskiej znaczy on dla nich nie są ważne procedury nie są ważne zasady, ważna jest lojalność wobec patrona politycznego, który dzięki, któremu mają te profity w postaci stanowisk politycznych. Cała cała całe państwo PiS przecież jest na tej klienta liczbie różnego rodzaju zbudowanym. I to też zresztą jest w ogóle model absolutnie absolutnie kremlowski trochę inny niż zbudował Wiktor Orban, bo wiktorowa jednak stworzył również klasa oligarchów u siebie, którzy ludzi, którzy zrobi się gigantycznych pieniędzy pod jego rządami. I być też wysługują się państwu i partii pidees na różne na różne sposoby. Ten klienteli jest oczywiście, jest różny pan fisterską, był też jednym z donatorów kampanii wyborczej, jak i ma Brudzińskiego wpłacił bodajże jest dobrze pamiętam 30 000 zł na jego na jego kampanię wyborczą, a ponieważ całe państwo PiS jest oparte również na tym, żeby kontrolować i podsłuchiwać oponentów politycznych. Po to, służyła chociażby chociażby zakup programu szpiegoowskiego Pegasus, bo wiemy, że on nie był wykorzystywany przeciwko terrorystom, tylko przeciwko opozycji politycznej. No to jest taka taki stan umysłu, nazwałbym to i i też m.in. tego bardzo PiS się obawia, jeśli straci władze, bo skruszni ludzie ze służb będą będą w bardzo wielu wtedy zgruszonych ludziach się straci władzę i nie ma się w perspektywie szybkiego odzyskania. To bardzo wielu ludziom rozwiązują się języki.
No i w warek się już trochę pruje. Chciałem was jeszcze zrobić krótko. Co teraz będzie za grłbił? Jak się pokłóciła? Są z tą resztką porozumienia? Czy ktoś ją przytuli? No bo to taka nadzieja opozycji na to, żeby zmniejszyć dominacje PiS u na wsi. Prawda czy też wam się wydaje, że to będzie taka formacja, która jak meteoryt przemknie przez przez polską politykę, jednak wieś pozostanie pisska? Agnieszka.
Nie wiem, czy nawet wcześniej agrumnia miała duże szanse, żeby wejść do parlamentu, więc ta ta zmiana chyba nie zmienia sytuacji, jeżeli chodzi o scenę taką parlamentar.
Chyba że znajdzie sobie w jakiś inny wehiku jakąś tą listę.
Ale na pewno znaczy wydaje mi się, że nie zmienia się to właśnie nie zmienia się sytuacja tego, czy agrounia będzie w Sejmie, czy nie będzie. Natomiast na pewno jest tak, że Agro Unia jest takim ważnym głosem.
Ale czy pasuje do którejś? Czy lewica może ją ich wziąć na swoje listy? Nie koalicja Obywatelska czy może koalicja Polska?
Ja nie wiem, czy oni by też wejść na listy koalicji Obywatelskiej. To jest też, czy jeszcze koalicja by chciała, czy wydaje się, że agrułnia trochę nie pasuje. To nie jest przypadek rzeczywiście była z bok, trochę nie pasuje do wszystkich tych innych list, ale na pewno jest takim ważnym głosem, który zwraca uwagę na czy problemy wsi rolników, które rzeczywiście nie są tymi pierwszymi sprawami, jakimi zajmuje się czy koalicja Obywatelska czy inne partie PSL. W zasadzie.
Że to będzie takiebarnowane?
Nie to nie jest zachowaowane, to jest nie, bo to jest tak to sprawy i te tematy, które podejmuje Gronia, one muszą być w pewnym momencie też podejmowane przez inne przez inne partie. W tym sensie agrmunia, trochę, chociaż poszła w tą drogę partyjną, startów w teczki chciałaby startować w wyborach. To wydaje mi się, że ważniejszą rolą, a gro u Unii jest bycie ruchem, takim po prostu ruchem społecznym i to i rzuc i zwracali uwagi na problemy po prostu.
Ale się, bo myślę poważny problem wbrew pozorom polityczny tam 1% czy poniżej, bo chceże wybór jest taki albo opozycja będzie w stanie zintegrować ze sobą agromnie i ten nowy ruch chłopski, w jaki sposób albo będzie go miała na pewno przeciwko sobie podejściu do władzy. I wybór jest bardzo poważne konsekwencje mogło być ogromny, rzeczywiście zastanawiałem się teraz nie może Tomek, albo Romek odpowiedzą mi na pytanie, czy jest w ogóle taka burzliwość Tomku?
No ja bym bardzo ostrożnie podchodził do integrowania się za gro Unią, ponieważ w mojej ocenie to jest powtórka samoobrony samoobrnę wspierał taki wielki biznesmen Józef Sztorc. Piękne nazwisko, który zarabiał grube pieniądze na eksporcie do Rosji, więc i miał, jakby był zwolennikiem współpracy padałsję, tak, a teraz w zarządzie związku zawodowego, w którym jest pan Kołodziejczak ogólnopolskiego związku zawodowego rolników indywidualnych jest pani Marta Przybyś z firmy Poltino, która jest zależna od pana Sztorca, więc raczej wysubany to raczej raczej bym podchodził ostrożnie do.
Agroubek.
Nie auminik nie przytuli. Ja też mam pewne wątpliwości co do ruchu pana kołodziczaka, pamiętam jego wypowiedzi również pro rosyjskiej nie tak dawno, przecież stąd też była taka niechęć części opozycji w ogóle do pojawinia się razem z przedstawicielami agrrou i panem kołodziejczakiem. I mówiąc brutalnie z punktu widzenia rozgrywki politycznej i to idealne dla opozycji Demokratycznej jest to, że o agrunia zdobywa np. 2 i bij pół punktu procentowego. I to jest elektorat głównie wiejski, odbierając go oczywiście PiS owi i pisiąc ferment jeszcze na wsi, czyli dużą część jakąś część jeszcze wyborców ewentualnych PiS. U czy też wyborców, którzy głosowali na PiS w ostatnich wyborach demobilizując, bo sytuacja nacie nie jest dobra dla PiS u i w ten sposób doprowadzenie do tego, że PiS wyborów nie wygrywa, a na pewno nie jest w stanie stworzyć po najbliższych wyborach żadnego rządu, nawet gdyby miał wejść w jakąś koalicję.
Ale grobunia walczy dalej z tym, że już jest na nowy rząd po wyborach i z tym rządowski.
Jeśli nie szybko nie zniknie. To jest oczywiste nowy, rząd będzie miał wiele wyzwanień bardzo ciężki.
Roman imski Tomasz piątek Agnieszka Wiśniewska. Ogromnie ogromnie wam dziękuję poranek wydawał Maciej Jarząb zrealizowała divia Prądzyńska. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PORANEK - JACEK ŻAKOWSKI

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

W maju TOK FM Premium 40% taniej. Podcastowe produkcje oryginalne, Radio TOK FM bez reklam i podcasty z audycji.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA