REKLAMA

Przychodzi SKW do prezesa Polskiego Holdingu Hotelowego. "To małpi cyrk"

Popołudnie Radia TOK FM
Data emisji:
2023-05-26 12:00
Prowadzący:
Czas trwania:
11:52 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Zapraszam na popołudnie Radia tokfm przez następną godzinę będziemy rozmawiać o tym, jak służby kontrwywiadu wojskowego werbowały do współpracy szefa polskiego holdingu hotelowego. Porozmawiamy też o Rzeczniku Praw Dziecka, który uważa, że w polskich szkołach przyjaznych lgbta ku plus pracują przestępcy seksualni, a na koniec ustalimy, czy dziś mamy dzień matki czy producentki? Jak stwierdziła pewna posłanka z PiS u ja się nazywam Anna Piekutowska, jest godzina 12:7, a moim pierwszym gościem jest Piotr Niemczyk, ekspert z zakresu bezpieczeństwa i służb specjalnych. Dzień dobry.
Dzień dobry państwu. Dzień.
Dobry pani, dzisiaj gościem poranka Radia tokfm Jacka Żakowskiego był Robert Ziółkowskim, to jest były kierownik do spraw bezpieczeństwa w państwowej spółce Polski Holding hotelowy i pan Robert Ziółkowski mówił o inwigilacji. Do jakiej dochodziło w hotelach należących do ph opowiadał m.in. że za wiedzą jego i kierownika hotelu agenci ABW instalowali urządzenia podsłuchowe w pokoju prezesa fundacji otwarte dialog Bartosza kranka, ale powiedział również rzeczy całkowicie nowe, a mianowicie, bo tam, bo o tamtej sprawie wiemy z publikacji gazety wyborczej sprzed kilku tygodni, a ta nowa rzecz. To jest to, że służba kontrwywiadu wojskowego chciała nawiązać współpracę z prezesem Marianem cstesku, szefem hol holdingu hotelowego, posłuchajmy fragmentu.
Jeżeli prezes polskiego holdingu hotelowego teraz z krwi i kości, bo pan cstsk jest hotelarzem z krwi i kości o całe doroctwo swoje życie spędził hotelestwie budował swoją karierę, leci i tak jest wzywa mnie do gabinetu. Jest przerażony, pokazuje mi dokument i się pyta co ja na to to panu powiem, co ja na to dostaje dokument, w którym pana krystesku zaproszono do ministerstwa aktywów państwowych przy świadkach zażądano od niego podpisanie uwaga zobowiązania do współpracy ze służbą kodr wywiadu wojskowego. Pan chce zdaje z tego sprawę i krstesku rozważa podpisanie tego dokumentu, przyjeżdża do spółki się pyta co ja na to ja mu wtedy powiedziałem, że po pierwsze jest to nielegalne, bo SKW nie może działać, nie może budować agentury w ten sposób. To po pierwsze, jeżeli chodzi o obiekty cywilne SKW może pracować, ale tylko za pośrednictwem innych służb, bo np. ABW i teraz to nie jest przerażające już to, że w ministerstwie aktywów państwowych prezesowi spółki skarbu państwa hotelarzowi, gdzie dyskrecja jest jego, jakby elementem. Tak jak dla pana ochrona źródła informacji jest czymś tego, pani może złamać, bo to jest koniec pana kariery dziennikarskiej, tak samo dla takiego hotelarza, jego dyskrecja, a maile pokazują, że jest w ogóle dyskretnym, bo wszystko np. przekazuje Brudzińskiemu i on rozważa podpisanie tego. To jest przerażająca. Ja mu wtedy powiedziałem wyraźnie, że jeżeli to podpisze, to jest jego koniec kariery zawodowej, bo jeżeli tylko uchybi SKW albo czegoś nie powie, to będzie kontrolowany przeciw i całe społeczeństwo się dowie. Myśmy tą rozmowy zakończyli miał tego nie podpisać, czy podpisał, czy nie nigdy do tej rozmowy nie wracaliśmy, ale sam Fakt.
To był Robert Ziółkowski, były kierownik do spraw bezpieczeństwa w państwowej spółce Polski Holding hotelowy. Moim gościem przypominam, jest Piotr niemczek, którego właśnie w tym momencie pytam z jak sytuacją, my mamy w ogóle do czynienia. Czy to jest standardowa procedura, że SKW chce zerbować tego typu osoby?
Nie to jest zupełnie niestandardowa procedura, chociaż zwróciłbym uwagę na trochę inne elementy tej całej historii niż pan dobroiółkowski. Powiem zaczął od tego, że propozycja werbunku czy propozycja nawiązania współpracy z dyrektorem holdingu miała miejsce przy świadkach miała miejsce w miejscu, które być może nie jest do tego właściwie przystosowane.
Mówi pan o ministerstwie aktywów państwowych.
Tak, no znaczy werbunek można przeprowadzić nawet w knajpy, jeżeli się to dobrze przeprowadzi, ale czy na pewno nie przy świadkach, więc sytuacja, w której no najbardziej chronione aktywa służb specjalnych, jakimi są osoby współpracujące, to już w samym momencie, że tak powiem nawiązania tego kontaktu tej współpracy. Nie wiemy, czy do niej na pewno doszło, chociaż domyślam się, że raczej tak jest przy osobach, które być może nie są właściwie przygotowane do tego, żeby tą informacje chronić, więc to jest dla mnie niezrozumiałe trochę mniej dla mnie niepokojące jest to, że to, co, o czym mówił pan Robert ciułkowski, bo rzeczywiście jest tak, że SKM nie ma prawa interesować się obiektami cywilnymi, ponieważ w jego zadaniach są jest ochrona kontrwywiadowcza obiektów wojskowych.
W obiektach cywilnych SKW może pracować tylko za pośrednictwem innych służb. Mówi ziłkowski.
Tak, to też wyjaśnia pan Robert iółkowski, tak jest tylko to się polega na tym, że o tym, jaki jest zakres tej współpracy. O tym decydują porozumienia pomiędzy szefami służb, ustawa tego nie rozstrzyga. Dokładnie, więc ja bym powiedział tak, że jeżeli rzeczywiście w jakimś hotelu spotykali się generałowie, to być może SKW wcale nie no nie zrobiła jakiegoś bardzo poważnego poważnego, że tak powiem naruszenia prawa, jeżeli próbowało tego rodzaju współpracy nawiązać. Zastrzegam, że pan Ziółkowski później wspominał, że chodzi o konkretny hotel.
Tak chodzi o współpracę w ogóle jeden z hoteli, w którym sypia sypiała generalicja?
No właśnie, więc być może te zadania powinny być rzeczywiście realizowane przez ABW, jeżeli były jakiekolwiek podejrzenia, że któryś z generałów jest powiedziałbym. Nie wiem, mówiąc żargom jakimś nieszczelny, chociaż też no trzeba pamiętać, że to wymaga, że tak powiem budowy prawnej, znaczy nie można nie można instalować podsłuchu bez zgody sądu na wniosek prokuratury. Prawda, a tu nic nie wiemy o tym nic, że mnie tylko o żadnej zgodzie sądu, ale nawet o decyzji prokuratury. Więc, więc to wszystko jest. Ja bym powiedział, że ja mam takie wrażenie, słuchając tej rozmowy dzisiaj rano, że to jest jakiś mały cyrk, bo to nie ma nic wspólnego z jakąkolwiek, która ma taką służb specjalnych, znaczy też prawdę mówiąc osoba pana siółkowskiego jest tu niezwykle integrująca, bo ja pamiętam o o rozmowy na początku lat dziewięćdziesiątych z dawnymi oficerami, SB, którzy nawet oni mówili, że tacy koledzy to chodzili wszystko nagrywali. To tak naprawdę byli byli śmieszni. Ja nie chcę mówić, że pan Robert śułkowski jest śmieszny, bo on ma wyraźny powód, żeby to wszystko nagrywać, ale to świadczy do jakiego kompletnego upadku doszło, że tak powiem pragmatyka tych tych służb działania, zaufanie wzajemne. No zresztą słyszymy pan Robert Ziółkowski, przyznaje się do tego, że był tajnym współpracownikiem CBA. No ale dlaczego w takim razie utrzymuje bezpośrednie kontakty z panem wąsikiem? Czy pan Wąsik prowadzi jakąś prywatną agenturę, wykorzystują stanowisko służbowe. To są dla mnie wspólnie pojęte. Rzeczy.
Po tych informacjach, jakie reakcję pan oczekiwałby od państwa, czy też się powinna zająć? Komisja śledcza, polityce już teraz Adam Szłapka z koalicji Obywatelskiej zapowiada, że będzie składał wniosek o przedstawienie wyjaśnień dotyczących w inwigilowania. Gości przede wszystkim tych krytycznych obecnej władzy w hotelach pehh.
Ja bym się tak bardzo nieko koncentrował tylko na tych krytycznych, bo tak naprawdę można zrobić społeczeństwu nawet większą szkodę, kiedy się wigiruje KO kogoś, to wcale na śliczniku nie jest no pan Adam Łapka ma szczególną rolę jest członkiem komisji spraw służb specjalnych, która właśnie ma prawo oczekiwać wyjaśnień. Prawda pod warunkiem, że większość PiS owska, bo pamiętajmy, że w tej komisji większość ma Prawo i Sprawiedliwość. Przepraszam, niedobrze kojarzy się ta nazwa z tym, co się dzieje w każdym razie on ma pewne uprawnienia. To natomiast ja bym uważał, że to absolutnie prokuratura z urzędu powinna wszcząć śledztwo w sprawie łamania przepisów kodeksu karnego, zabraniających nie nielegalnych podsłuchów, tak zabraniających podsłuchów pomieszczeniach bez zgody sądu, ale także mam wrażenie, że tu tam też doszło do tajnego przeszukania, bo toń Żółkowski dokładnie nie mówi, co tam było w momencie, kiedy, kiedy agenci AB wó oficerowie, aby w weszli do poieszczenia.
Tak, to.
Kramka.
Zmienię temat, bo jak wprowadźmy słuchaczy, być może, bo ta rozmowa była kilka godzin temu jednak na antenie i nie wszyscy mogą pamiętać, że rozmowa też dotyczyła ABW i tematu, który badał Wojtek Czuchnowski, który opisywał sprawę Bartosza Kramka, prezesa fundacji otwarty dialog, który jest konfliktowany z PiS i w tym tekście pojawiły się informacje o procesie, jaki Kramek wytoczył wiceministrowi wojsikowi, który miał naruszać jego dobra osobiste i Robert Ziółkowskim mówił, że ABW zlecała nieformalną obserwację niektórych gości w tym również Kramka wązik oczywiście chciał zdobyć jakiejś kompommaty na na Bartosza Kramka. I dzisiaj Ziółkowski dodał, że w przypadku, kiedy nie było żadnej wolnej osoby z ABW, to został poproszony po prostu przez agenta, żeby on przeszukał pokój Kramka. Oczywiście, to się działo bez zgody sądu, no ale zgodą i wiedzą i Wąsika i kwistesku.
No absolutny skandal no po prostu absolutny no polskie przepisy w ogóle nie dopuszczają takiej możliwości, jak tajny przeszukani nie ma tego nie ma tego pojęcia w ogóle z polskiej legilaturze. Dopiero jest taki projekt kodeksu pracyacyjnej, który odnosi się do ewentualnego powiedziałbym w zalegalizowania tajnego przeszukania. No nie ma co udawać, oczywiście, byłbym naiwny, gdyby twierdził, że to nie dzieje, ale co się dzieje jednak w sytuacjach stanu wyższej konieczności jednak poważnego zagrożenia zamachem terrorystycznym. Czy nie wiem, rzeczywiście uciekających dowodów na jakąś działalność śmigowską, to ja rozumiem, że wtedy właśnie stan wyższej konieczności uzasadniałby taką potrzebę. No ale pan Bartosz gramek jest to jest nie tylko prywatna wojna pana busika z panem Bartoszem gramkiem, pan Bartosz kanek jest od dawna rozpracowywany przez służby. No te argumenty, których służby używają, no w tym kierunku no są kompletnie nie przekonywające już po wielu latach żadnych dowodów na te wszystkie pomówienia nie znaleźli. W związku, z czym to jest nie tylko prywatna zemsta pana, bo i czy tam prywatne stanowisko pana Wąsika w procesie, ale również, ale również jednak aktywność służb, która wyraźnie wykracza poza to, co jest ich rzeczywiście ustawowym obowiązkiem.
Gdy ABW pytało mnie o numer karty kredytowej, to dla mnie nie było dziwne, ale już wtedy, kiedy wysyła się mnie do pokoju, żebym go przeszukał. Wiedziałem, że te śmierci z daleka mówił.
Ale przepraszam takiej zasadzie on miał podawać numer karty kredytowej któregoś z gości, no to tak samo znaczy, znaczy pan pan Ziółkowski. No sam się przyznaje do tego, że popełniał przestępstwo. No rozumiem, że jakieś jego przekonania czy jakaś jego naiwność tutaj do tego skłoniła, ale on jest. Ja bym powiedział człowiekiem, który wielokrotnie popełniał przestępstwo, ponieważ on jest jednak zobowiązany do ochroty tajemnicy klientów i bez postanowienia prokuratorskiego bez niektórych sprawach, a niektórych sprawach sądowego nie wolno mu udzielać informacji. Więc, więc to jest wszystko, to jest wszystko mówię, no ma jakiś dziwny małpi cych. Ja chciał powiedzieć, że trochę o branży Jacka mąkę, mówiąc, że jest podobna sprawa, musimy powoli kilkanaście lat temu, Jacek Munka miał, że tak podobne zarzuty wybronił się z tego, ale wie, ale to było traktowane jako absolutny skandal. Tak samo powinna ta sprawa być traktowana.
Piotr Niemczyk, ekspert z zakresu bezpieczeństwa i służb specjalnych komentował dla państwa tę sprawę. Bardzo dziękuję za rozmowę.
Dziękuję do widzenia. Bardzo dziękuję również.
Informacja Radia dokf. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: POPOŁUDNIE RADIA TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

W maju TOK FM Premium 40% taniej. Podcastowe produkcje oryginalne, Radio TOK FM bez reklam i podcasty z audycji.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA