REKLAMA

General Motors wraca do Europy oraz koniec produkcji vanów Forda

Codzienny Mag. Motoryzacyjny
Data emisji:
2023-05-26 19:40
Czas trwania:
11:04 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Dobry wieczór codzienny magazyn motoryzacyjny Jacek Balkan Sławek Paruszewski. Dobry wieczór, proszę państwa, General Motors na pewno wszyscy słuchacze wiedzą, że jest taki amerykański konstern motoryzacyjny już ma ponad 100 lat wielu modeli, które produkował już nie ma, a właśnie wielu Marek, które należały do General Motors. Nie ma zresztą kiedyś przecież to i sam i opel to należały dogeneru Motors jeszcze opel kilka lat temu SAP to jeszcze do końca swojego żywota, czyli kilkanaście lat temu no był kamer amerykański, przecież prawda już nie będę mówił, bo tam lista pewnie długa w tej chwili jest z takich znanych jest BIK cadila krzywewrolet jmsi. To są samochody użytkowe, zdaje się pikapy, duże suwy, ale to w Europie też chyba oficjalnie ich nie ma. Natomiast no co z tym General Motors się dzieje i w Europie wiemy np. że Fort wszedł ze swoim elektrycznym picapem f 150 do Norwegii na początek, a co robi General Motors, General Motors też ma zamiar wejść oficjalnie na nasz kontynent na początek z drogimi modelami, a tym najdroższym modelem będzie elektryk, który się nazywa liryg i tak sobie jest jeszcze spojrzałem, bo oleryku mówiliśmy ten leryk, to rzeczywiście jest bardzo duży bardzo duży samochód elektryczny. Jest to słów klasy wyższyj, ile on ma długości prawie 5 m długości trochę tak przypomina te ta właśnie kadilaki czy amerykańską stylizację bardzo kańczasty. No powiem szczerze nie podoba mi się ten samochód ani z przodu ani z tyłu ani z boku nie wiem, czy ty oglądałaś tego liryka, to, ale to zdjęcia może może w rzeczywistości na ulicy ten leryk będzie ładniejszy. Bardziej czekam na ekinoksa, który jest takim mniejszym suem i spalinowym i elektrycznym on w taki rozmiarze raw 4 jest i to byłoby chyba coś, co by się nawet nieźle sprzedawało w Europie Portal o tooti News. Europ zapowiedział, że już jesienią tego roku te samochody zaczną się pojawiać w Europie i gdzie na początek nie Niemcy niewielka Brytania, a nie Francja już o południe Europy, nawet nie myślimy na północy, czyli chcą wejść do Europy przez Skandynawię. Pierwsze pierwsze salony sprzedaży oficjalnie będzie sprzedawany General Motors modele General Motors też w Norwegii w Szwecji w Danii i Finlandii to to na początek, co potem nie wiem nie będzie Bolta i Bolta elektrycznego, dlatego że te samochody chyba będą wkrótce, albo już nie są produkowane album, będą nie będą już produkowane. I tak jeszcze się patrzę na te informacji automotyfi News Europ czy coś jeszcze inne kraje no będzie potem Europa zachodnia, a do Polski. To tak chyba patrzy no nie do Polski to chyba nie prędko najpierw musi odnieść sukces w Europie północny i zachodniej, czyli poczekamy, zanim te leryki ekinoksy i ewentualnie coś małego wejdzie do Polski w sprzedaży, a mówiłem o koncernie General Motors, który ma zamiar wrócić do Europy na jesieni.
No dobra, to ja mam ciekawostkę związaną z koncernem stellantis, koncern stelantis. To przypomnę koncern psa Fiat pegeot sitroen, przede wszystkim submarka ds, ale też PS udało się wciągnąć opla, który kiedyś był właśnie General Motors. No i to się, czyli to psa połączyło się z fiatem, który to skorzystał na tym, że był kryzys, a że oni mieli pie pieniądze pieniądze po rozwodzie z General Motors. No to kupili sobie cislera w Stanach i w związku z tym jest fi kwiat kraisler i to jest Marka Fiat kilka europejskich typu alfaommeo Lancia maserat jest też w grupie no i do tego jest kilka Marek amerykańskich, m.in. jiip i oczywiście krisler. No, więc zrobił się z tego zrobił się z tego wielki. No, jeżeli chodzi o marki, to chyba największy na świecie producent samochodów, a sprzedaż im co prawda spadła o połowę względem chyba tego, co było 2 czy 3 lata temu mam wrażenie, że to jest coraz gorzej zarządzane. Mam wrażenie, że osoba prezesa coraz częściej wymieniana jest jako, jakby przyczyna problemów, bo, bo tych problemów jest cała, a z dostępnością samochodów z dostępnością części, ale też bardzo narzekają dialerzy w Polsce. Mnóstwo osób rzuciło papierami narzekają klienci, no bo jest kłopot z dostępnością samochodów, czasem trzeba czekać pół roku na jakieś części, jeżeli coś się popsuje. No tak naprawdę wszyscy narzekają, ale narzekali narzekają też i dopiero teraz o tym żeśmy usłyszeli bardzo głośno pracownicy we Włoszech fabryka, która produkuje pandy, a przede wszystkim zaczęła produkc alferomeotonale. Ta fabryka stanęła na 2 godziny, to był taki strajk ostrzegawczy. I tutaj on był z naprawdę, jakby takich powodów, o których wydawałoby się już żeśmy w ogóle wiesz, jak to jest możliwe, ale wyobraź sobie, że pracownicy fabryki strajkują ze względu na to, że mają brudne toalety, że na halach jest zimno zimą i gorąco latem i od pół roku niektórzy nie dostali nowych kompletów ubrań ubrań roboczych jest jeszcze 1 problem w Ameryce Południowej. Tam dawno nie było problemu z koncernem stalanacji tam się dilerzy pehota i sitrena skarżą na to, że dostają samochody coraz gorszej jakości, że muszą świecić przed swoimi klientami oczami i że do tych samochodów nie ma części, że jak już się coś popsuje, albo rozbija. To nie, dlaczego tego naprawić. Po prostu jest brak części pozrywane łańcuchy dostaw, a wie, że jesteśmy już 3 lata po pandemii i rok po kryzysie czypowym już naprawdę nie ma na kogo zwalać?
Zawsze się znajdzie coś ktoś jakiś kraj jakaś sytuacja na świecie, że można zwalić. Jak ktoś sobie nie radzi, szczególnie no dobrze, a w takim razie czy tutaj nikt na nikogo nie zwala po prostu takiej taki jest trend w motoryzacji, że klienci coraz mniej chętnie, a może takim sprzedający koncerny wmawiają, że nie ma sensu kupować wana, skoro mamy krasowea i susuwa równie przestronnego, a jeszcze do tego trochę większy prześwit i na działkę dojedziemy nie, bojąc już zawadzimy jakiś korzej. No trochę to smutna, ale to by wiedzieliśmy o tym, że tak się stanie w kwietniu tego roku, czyli całkiem niedawno skończyła się produkcja 2 suów forda 1 bardzo fajny, drugi fajny 1 się nazywa galaksy drugi się nazywa esmax i one doczekamy się aż 3 generacji produkowane były 17 18 lat. Patrzę, kiedy galaksy był pierwszy, a nie dłużej 1995 rok to był Ford galaksy, natomiast Ford esmax, którymi się bardziej podoba minimalnie krótszy i trochę niższy. To jest 10 lat później no ale skończyła się produkcja w tym samym czasie, czyli w kwietniu w kwietniu tego roku, co prawda jeszcze liczyłem na to, że skoro tego smmaksa lifting przeprowadzono lat temu ponad 3 to taka modernizacja kolejnej generacji wprowadzono napędy hybrydowe, że to trochę jeszcze potrwa produkcja. No trochę potrwało, ale to trochę to tylko 4 lata jakoś galaks wydawało mi się, że jest bardziej skazany na porażkę. No ale cóż obaz odeszły też był lifting wtedy oba odeszły w tym samym czasie nie wiem, jak ty wspominasz. Ja bardzo dobrze wspominam szczególnie SM maksa świetnie mi się nim jeździło. To brakuje mi każdego minivana, bo po prostu ich wybór się zmniejszył, a teraz takie miniwany z reguły one są mniejsze, choć nie zawsze kośćniłem, dlaczego się nazywa kombiwanami, a nie minivanami, chociaż jest zupełnie to samo jak ty oceniałeś te fordy podobały się, czy w ogóle bardzo, że one są?
Nie nie zawszesza tego też w dalszym ciągu, jakby często z tego korzystam. Często to samochody oglądam właśnie SM maks za maksy. No to wiesz, to jest naprawdę dla rodziny rewelaacyjne AUTO, wesz, jakby mówiąc o swojej własnej rodzinie, no to 2+2 67 lat 2 dziewczyny i najczęściej jak gdziekolwiek idziemy to nie korzystamy z żadnych samochodów testowych, tylko korzystamy z naszego sirenace 4 granki casu z tej 100.
To też Super jeszcze 23 lata temu przecież w parku prasowym, był mieliśmy okazję. To.
Chyba 5 lat temu, bo potem.
Może 5 TOK okej okej o przed.
Panem samochodem dostawczym tak i to jest i my tego np. używamy do podróży po całej Europie i naprawdę bardziej sobie to ceni niż nawet duże kombi, chociaż uwielbiam wolv kombi i bardziej sobie to ceni niż duże suwy wręcz była taka pokusa np. żeby to na lewantę wymienić, ale bagażnik w dużym suwie nie jest tak przepastne ogromny i fantastyczne. Jak po prostu w porządnym minianie, a, że to nie jedzie wierż, z Niewiadom, jakimi prędkościami, ale przynajmniej mało Pa pani.
Wiesz, ordy jeździły, bo tam dobre zawieszenie fajny układ kierowniczy. To tutaj patrz mgoo rok 2022 koniec produkcji, to teraz możemy sobie np. coś większego to, proszę bardzo, Fort Kuga, ale to jest s albo elektryk. To mamy, proszę bardzo, również MAH E tylko, że to już to.
Nie nadaje, jakby WI to o jechaliśmy ostatnio jechaliśmy ostatnio też na Dolny. Śląsk taka wycieczka do 450 km 1 stronę z Warszawy i w drugą no to w 1 stronę zatrzymaliśmy się raz na jakieś 10 minut siku kawa, a w drugą stronę zatrzymaliśmy się na 10 minut zatankowałem AUTO wziąłem kawę na wynos i ruszyliśmy w drogę.
Spalinowym miniwanie tak no nie.
To mówię o naszym picasstoo, tak, a ok i tyle, jakby wiesz podróż do Włoch 1200 1300 km. Nie wyobrażam sobie samochodem elektrycznym, nikt mnie do tego nie zmusi. To jakby gwarantuje.
No jest jest trudno, przypomnę, jeszcze też samochody to przestronne bardzo Fort Max SM Maxi galaksy koło 4 80 długości duże bagażniki. No szczególnie jak nie masz 3 rzędów, siedzenie chyba można tak było mieć. I co ważne zbiorniki paliwa spore 70 l 48 to były świetne samochody na trasę myślę, że no jeszcze większe niż przecież te citro. Szkoda tu naprawdę szkoda.
A wzie jest jeszcze galaks, która jest jeszcze fajniejsze.
No ale właśnie 1 i drugi.
Został samochód, które jest bardzo blisko. No ja to 1 już właśnie zwierz od es maksa fajniejsze, znaczy większe jest jeszcze galakcji, bardziej dostro kończyszy. Program, życzymy państwu miłego weekendu ładnej ładnej pogody. No i cóż do usłyszenia w poniedziałek. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: CODZIENNY MAGAZYN MOTORYZACYJNY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj wszystkich audycji Radia TOK FM kiedy chcesz i jak chcesz - na stronie internetowej i w aplikacji mobilnej!!

Dostęp Premium

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA