REKLAMA

Monitoring w służbie irańskiego reżimu - o propozycji nowego prawa

Połączenie
Data emisji:
2023-05-26 13:00
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
09:56 min.
Udostępnij:

Irański reżim szuka kolejnych sposób, by zmusić kobiety do zakrywania głowy. Po tym jak rząd przerzucił część odpowiedzialności na właścicieli wszelkiego rodzaju biznesów przez to, że mogą zostać ukarani za obsługę kobiety bez okrycia. Teraz pojawiła się propozycja, by wykorzystać monitoring do kontroli i w ten sposób nakładać mandaty. Rozwiń »
"Rząd próbuje napuścić różne grupy obywateli na siebie" - zwraca uwagę iranistka i dziennikarka, Jagoda Grondecka. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Trzynasta 8 Jakub Janiszewski przy mikrofonie, a z nami jest Jagoda grądecka, iranistka dziennikarka, dzień dobry dzień dobry, a będziemy mówili o projekcie, nad którym pracują w tej chwili władze Iranu w tej chwili parlament, mianowicie projekcie, który ma wzmacniać kontrolę nad noszeniem hidżabów zasłony w miejscach publicznych przez kobiety. No i ma do tego zaprząc również tzw nowe technologie. Zacznijmy może od tego, co w ogóle wiemy o tym prawie, jeśli wejdzie w życie, jak ten projekt rządowych w tym momencie wygląda.
Otóż projekty takich ustaw, które mają właśnie z wykorzystaniem czy to nowych technologii, czy też innych sektorów zmusić kobiety do noszenia hidabu i sprawić, żeby dało się to jeszcze bardziej kontrolować. Pojawiają się już od jakiegoś czasu. Tutaj widać, że irańskie władzy w pewnym sensie wyciągnęły lekcje w przypadku maksaminii, po tym, jak bardzo duże protesty wybuchły po właśnie zabiciu jej przez policję obyczajową. Ta policja obyczajowa cały czas nie zostały oddelegowano tego, żeby wrócić do swoich zadań. I tutaj wyraźnie widać, że rząd stara się po prostu zmniejszyć swój bezpośredni poprzez np. właśnie policję. Czy właśnie policja obyczajową kontakt z obywatelkami, że stara się dokonać jako właśnie ousursiingu tej tej kontrolującej roli rządu i tutaj właśnie to być za pomocą nowych technologii. I takie kobiety, które np. miałyby zostać przez kameru uchwycone bez huste na twarzy na głowie miałyby dostawać początkowo wiadomości SMS z ostrzeżeniem. Czy to np. rząd też trochę próbuje po prostu napuścić różne grupy obywateli na siebie nawzajem, bo pojawiło się już i weszło w życie takie projekty i one rzeczywiście działają, gdzie po prostu właśnie rząd przerzuca trochę odpowiedzialność na właścicieli biznesów. Za to, jak wyglądają kobiety, ponieważ jest jasno powiedziane, że jeśli jest się właścicielem czy sklepu kawiarni, czy też kina czy bimne nie wiem, biblioteki to nie można obsługiwać kobiet, które właśnie nie mają na sobie hidżabu. I tutaj irańskie media podają, że od początku irańskiego nowego roku, czyli od 21 marca, do teraz miało zostać zamkniętych już koło 2 tysięcy różnych przedsiębiorstw właśnie za to, że obsługiwali kobiety, które ubierały się właśnie niezgodnie z tym rządowym nakazem. Co w czasach, jakby większość z nich była zamknięta tylko i wyłącznie tymczasowo np. na kilka dni w tym jednostek ich największych tychhrańskich centrów handlowych, ale w czasach głębokiego kryzysu ekonomicznego szalejącej inflacji. To i tak jest za przedsiębiorców bardzo bardzo dotkliwe.
Czyli ja rozumiem, że w pewnym sensie chce się do tej kontroli zaprząd także przeciętnych obywateli, czyli wszyscy mają się stać strażnikami moralności, wszyscy mają się stać kontrolerami wszyscy, którzy mają obsługiwać te kobiety funkcjonujące w przestrzeni.
Tutaj myślę, że w pewnym sensie rząd przestraszył się takiej dużej Solidarności, właśnie chociażby między klasowej, bo, którą widać było podczas tych ostatnich protestów, kiedy protestowały właśnie i takie robotnicze dzielnicy w południowym Teheranie i przedstawiciele klasy średniej i wyższej i stara się pokazać np. właśnie przedsiębiorcom, że jeśli kobiety będą nosić się w niewłaściwy sposób. To oni także na tym stracą, czym na pewno mając tutaj nadzieję właśnie, że to obywatele zaczną się nawzajem nieco bardziej pilnować, bo tutaj też naszą pewna polaryzacja pomiędzy właśnie członkami irańskiego parlamentu, jeśli chodzi o te kwestii hidabu, już wcześniej tam dochodziło do różnic opinii, a teraz jeszcze wyraźnie no niektórzy przedstawiciele właśnie go bardziej liberalnego nieco skrzydła reformatorów mówią o tym, że ten nakaz należałoby znieść, że hidab nie powinien być już obowiązkowy. Z drugiej strony wielu konserwatystów coraz bardziej okupuje się na tej pozycji, że, owszem, obowiązkowe nie tylko być musi, ale trzeba, że właśnie trzeba wymyślać i wdrażać coraz to wymyślniejsze formy kontroli i w ibii coraz większe pan po prostu opresji kobiet i obywateli chociażby przez taki właśnie szpiegowanie kamerami na ulicach przezb blokowanie kobietom dostępu do ich usług bankowych. Po którymś właśnie ostrzeżeniu dotyczącym noszenia hidżabu. I tutaj bardzo wyraźnie do wyartykułował, a ja to na hali hamenei, ale, czyli no de facto przywódca Iranu, który na 1 ze swoich wystąpień w kwietniu powiedział właśnie, że nie noszenie hidżabu jest Haram, czyli zabronione nie tylko religijnie, ale też politycznie i temudę pierwszy raz 1 użył takiego sformułowania. Z czego jasno wynikam po prostu powiedział, że kobiety, które nie noszą hidbusztycznie, jest kwestia ich religijności, ich skromności, że one po prostu w otwarty sposób wypowiadają walkę rządowi.
Może pomówmy o tym, w jaki sposób miałoby się karać te, które byłyby dalej nieposłuszne, bo to jest rzeczywiście interesujące, jaki to jest zamysł? To znaczy z 1 strony to jest właśnie powiadamianie kobiet, które łamią to prawo np. SMS owe, ale potem są kary finansowe i te kary finansowe mają być w specyficzny sposób ściągane. To znaczy mają być, jeżeli nie zostaną zapłacone dobrowolnie, mają być ściągane z konta bankowego, a w ostatecznym w ostatecznej sytuacji może nawet dojść do blokady usług bankowych, jeżeli taka grzywna nie zostanie uiszczona. Natomiast interesuje mnie to, jaka jest wysokość tej grzywny, bo to, co udało nam się znaleźć na anglojęzycznych stronach, to brzmi jakoś bardzo powiedziałbym w zawile 1/6 z 8 000 000 tomanów. Co w ogóle zrobić taką z sformułowaniem co to znaczy.
Tak ta wysokość gminy też właśnie ma się zmieniać w zależności od tego, za którym razem kobieta miałaby tych grzywny nie opłacić jej wysokość tak naprawdę to się będzie zmieniać jak dnia na dzień, ponieważ właśnie zbieranie, ale i taka inflacja, że urząd statystyczny po raz pierwszy od kilku dekad przez 2 miesiące z rzędu nie podał informacje na temat tego jakieś wysokość inflacji, więc wielu analityków przypuszcza, że ona po prostu pobiła rekor z dziewięćdziesiątego piątego, kiedy wyniosła 49% więcej władze stara się tak jak tylko może uprzykrzyć życie kobietom, tak, żeby de facto nie pozostawić im wyboru. No bo jeśli po pierwsze, kary finansowych takich warunkach właśnie w warunkach kryzysu są niezwykle dotkliwe, po drugie, właśnie blokada dostępu do usług bankowych. To coś, z czym np. w mieście jest bardzo ciężko funkcjonować, ale tak, żeby absolutnie odejść od kar fizycznych. I tutaj nawet szef irańskiego sądownictwa, powiedział właśnie, że wojna kulturowa, czyli właśnie ten jechać noszenia i ciągu przez kobiety wymaga odpowiednich kulturowych rozwiązań i że kary fizyczne np. czy też areszt 3 więzienie, żeby po prostu, że za to władze płacić zbyt wysoką cenę, a nie uzyskuje pożądanych rezultatów.
A te 8 000 000 to jest dużo czy mało?
Szczerze mówiąc, w chwili obecnej przy tej właśnie inflacji już niestety ciężko mi jest teraz przeliczyć szybko, jaka to będzie, jaka to będzie kwota i jak dotkliwa będzie dla przeciwnego Irańczyka? Czy Iranki, natomiast władze na pewno postarały się o to, żeby ona rzeczywiście jakoś uderzała po portfelu.
Na ile jak pani sądzi, czy w sytuacji takiego oporu społecznego, które obserwowaliśmy przez ostatnie miesiące Iranie, to prawo ma szansę rzeczywiście się umocnić, to znaczy ma szansę wejść być przestrzegane? Czy też ono jest wskazane na pewnym sensie na umartwienie przez niezgodę społeczną?
Tutaj szczerze mówiąc nie wiem. I myślę, że bardzo ciężko jest powiedzieć, ponieważ taka 2 tzw frakcje twardo głowy, jeśli ktoś co bardziej ich konserwatywnych irańskich polityków, która obecnie jest u władz dość mocno ją skonsolidowała. Szykuje się do wyborów parlamentarnych w przyszłym roku i tutaj mają 2 główne pograf problemy po pierwsze, właśnie kryzys gospodarczy inflację. No nikt nie chce podchodzić do wyborów właśnie jako rząd, który dopuścił do największej inflacji historii. Tutaj prezydentiis dwoi się i Troi robi co może dymisonuje ministrów, np. właśnie ministra pracy, ministra przemysłu, której rzeko miał być odpowiedzialny za bardzo duży wzrost cen samochodów, wiceprezydenta zajmującego się właśnie budżetem, jednak cały czas wbrew obietnicą nie udaje mu się właśnie ożywićej irańskiej gospodarki. Z drugiej strony właśnie tak jak mówił pan redaktor i panuje głębokie Niezgoda społeczna, widzimy po prostu coraz więcej nagrań zdjęć kobiet z irańskich ulic, które mimo wszystkich całego tego ryzyka decydują się jednak na wyjście bez hdżabu na ulice widzimy. Np. takie sceny wirańskim mecze, że właśnie pracownicy pracownicy miejsc zatrudnieni właśnie przez miasto Teheran chodzą po peronach i przypominają kobietom, że bez chuste na głowie one nie będą mogły skorzystać z pociągów metra, ale też wydaje się i właśnie to wybrzmiewa bardzo wyraźnie w tym, co mówi chociażby sam hamenei, że dla irańskiego rządu w tym momencie właśnie na kwestia noszenia idżabu. No absolutnie oni nie są w stanie pójść na żaden najmniejszych kompromis, więc z pewnością doprowadzi to do jeszcze większych tarć. Pytanie tylko na ile właśnie kryzys gospodarczych, tak naprawdę umożliwi obywatelom przeciwstawienie się władzy w tej materii.
A w ogóle te protesty dalej mają miejsce, czy też już wygasły i właściwie ta fala jest za nami?
Zdarza się okazjonalnie ostatnimi czasy, że mieszkańcy np. nocą właśnie wychodzą na dachy swoich domów, chociażby i skandują różne hasła. Czy też takie właśnie jakiś mniejsze wyjścia na ulice w niektórych miastach, natomiast zdecydowanie o te protesty straciły swoje momentu, one bardzo osłabły, oczywiście nie sposób przewidzieć czy i kiedy i ze sprawą, czego co będzie zapalnikiem, który pojawi kolejną Iskrą, która sprawi, że nastąpi ich kolejna fala. No ale tutaj też w ostatnim czasie mamy rekordową liczbę egzekucji dokonywaną przez irański rząd, co bardzo jasno pokazuje w tym osób właśnie, które brał udział w protestach skazanych bardzo krótkich pokazowych procesach bez szans na jakąkolwiek obronę. Co pokazuje też, że reżim cały czas używa po prostu kary śmierci jako sposobu dyscyplinowanie i przede wszystkim zastraszanie społeczeństwa. Co odnosi pewien skutek, ponieważ coraz więcej grańczyków mówi o tym żekolwiek popiera protesty i nie wyobraża sobie powrotu do tego starego porządku właśnie sprzed śmierci maksamini. Tak po pierwsze, obawia się bardzo kwestii gospodarczych, ponieważ i np. pójdzie do więzienia, jedyne, żeby się rodziny, to, a cała reszta sobie w tych warunkach nie poradzi, a po drugie, że zwyczajnie może go już zawsze są rodziną zabraknąć.
Dziękuję bardzo, Jagoda grądecka. Dziękuję piranistka była z nami trzynasta 18 za chwilę. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: POŁĄCZENIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

W maju TOK FM Premium 40% taniej. Podcastowe produkcje oryginalne, Radio TOK FM bez reklam i podcasty z audycji.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA