REKLAMA

Dzień Matki czy "producentki"? Burzliwa dyskusja w Sejmie o sytuacji kobiet w Polsce

Popołudnie Radia TOK FM
Data emisji:
2023-05-26 12:40
Prowadzący:
Czas trwania:
13:55 min.
Udostępnij:

Rozmowa z Barbarą Nowacką, posłanką Inicjatywy Polskiej, wiceprzewodniczącą Klubu Koalicji Obywatelskiej.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Przy mikrofonie Anna Piekutowska, a moją gościnią jest teraz Barbara Nowacka, posłanka inicjatywy polskiej, wiceprzewodnicząca klubu koalicji Obywatelskiej dzień dobry dzień dobry. Wczoraj m.in. z pani inicjatywy byłaa się w Sejmie debata o prawach kobiet dotyczyła nieprawdziwej reacji premiera o sytuacji kobiet w Polsce w czasach rządów PiS, czyli o złej opiece lekarskiej braku pomocy państwa w opiece nad osobami zależnymi ograniczeniu praw reprodukcyjnych i braku refundacji in vitro. Braku ustawy o równych zarobkach i głodowych emeryturach. No ale z ust wiceministry rodziny i polityki społecznej Barbary Sochy usłyszeliśmy np. że rząd PiS zmienił warunki do życia rodzin kobiet i dzieci i będzie to robił nadal, że lukę płacową mamy jedną z najniższych w Europie, a wiceminister zdrowia Waldemar Kraska dodawał, że tyle ile rząd Prawa i Sprawiedliwości zrobił dla polskich kobiet. To państwo, gdybyście rządzili jeszcze przez 20 lat, tyle byście nie zrobili.
To dosyć dziwne były te wypowiedzi przedstawicieli 2 ministerstw, bo oni odnosili się do 90% naszych zarzutów i skarg na funkcjonowanie państwa w stosunku do kobiet po tej konferencji premiera, która miała miejsce 15 maja. My żeśmy w klubie podjęli decyzję, że to jest temat, o którym trzeba porozmawiać.
No jak PiS bierze się za feminizm, to trzeba odpowiedzieć.
No Morawiecki zrobiły konferencję, która nazywała się kobiety mają wybór premier najbardziej.
W Polsce to brzmi także. Od.
Razu no szef najbardziej antybiec go rządmięczo, którego rządzie przez dłuższy czas była 1 kobieta teraz są 4, ale teraz tych ministrów i wiceministrów jest tak około 150 sztuk premier, które za, którego rządów przemoc wobec kobiet wcale nie maleje, chociaż powinna zrezygnowano z wielu szkoleń dla policji dla sądów, a ich pseudo trybunał wprowadził całkowity zakaz aborcji. I nikt łącznie z ministrem zdrowia i premierem nie wykonał jakiegokolwiek ruchu, by pomóc kobietom, które dzisiaj boją się w Polsce, mieści wręcz przeciwnie pogłębiają ten stan premier rządu, który nie decyduje się na refundowanie metody in vitro w Polsce ponad 3 000 000 osób boryka się z problemem niepłodności. I jest to absolutnie cywilizowana oczywista metoda pozwalająca parom, które się ubiegają o dziecko, starają o dziecko, to dziecko mieć premier rządu, za którego ubóstwo kobiet doszło do niespodziewanej.skali, to To przecież dane są takie, że wskaźnik zatrudnienia kobiet 56% wzósł do 65 przez ostatnie nam 8 lat, że wzrósł współczynnik aktywności zawodowej kobiet, mniejsza stopa bezrobocia, wzrósł udział kobiet na stanowiskach kierowniczych. To wszystko mówiła Barbara Socha. No oczywiście, że tak mówią, bo prawdą jest, że Polki są po prostu aktywny zawodowo. Jest też bardzo duże inflacja, która zżera część wynagrodzenia, więc te budżety domowe sił, że są uszczuplone i kobiety w Polsce generalnie też chcą pracować, chcą być niezależne i chcą mieć własne pieniądze. To nie jest akurat wielka zasługa rządu, natomiast winą rządu jest to, że kobiety pracują w zawodach najbardziej nisko płatnych. I tutaj te wynagrodzenia realnie wzrastają tu mówi pielęgniarkach, które kilka dni temu protestowały przed Sejmem, to mówię u nauczycielkach sfemenizowany zawód, które zarabiają czasami ledwo powyżej, a płacy minimalnej, a sprawują taką jedną z najważniejszych funkcji społecznych, kształtowania przyszłości dzieci uczenia tych dzieci dbania o nie opieka nad osobami zależnymi. No kolejna rzecz, gdzie kobiety są i tu znowu nie pozwala się im być aktywnymi zawodowo, bo muszą wybrać albo ten głodowy zasiłek albo praca.
Porozmawiajmy trochę o in vitro, dlatego, że to jest kwestia, która no pozostała po tej wczorajszej debacie, najbardziej chyba w debacie publicznej, dlatego że posłanka PiS Barbara Bartuś odniosła się do dofinansowywania do in vitro. I nazwała te procedurę produkcją człowieka.
To w ogóle było bardzo smutne i złe wystąpienie najpierw powiedziała, że osoby niepełnosprawne nic nie potrafią i i.
Że w ogóle pomagały i że państwa jako opozycja uważają kobiety za osoby niepełnosprawne.
Tak, no i potem obraziła osoby niepełnosprawne, potem obraziła kobiety, które walczą o swoje prawa, a na koniec powiedziała, że in vitro to jest jak produkcja, to nawet nie chodzi, że ona kogoś obraziła, ona po prostu uwolniła. Po raz kolejny takie demony wykluczenia i pogardy, gdyby poświęciła, chociaż chwilę czasu, żeby porozmawiać z osobami, które mają dziecko z in vitro albo z osobą, która została poczęte dzięki metodzie in vitro. Usłyszała o tym, jak się często boją wykluczenia, jak te słowa pogardy ich dotykają? Jak zdarza się, że dziecko jest wyśmiewane piętnowane w szkole, bo jest in vitro, jest takie na to przyzwolenie, to naprawdę powinno się zastanowić in vitro. Nie ma barw politycznych, to jest tak samo jakbyłotność, nie ma barw politycznych, to świadoma decyzja dwójki ludzi, którzy mówią chcemy mieć dziecko, nie możemy inaczej skorzystajmy z in vitro, tylko w Polsce, zanim to sobie powiedzą, muszą sprawdzić, czy ich na to stać i większości par w Polsce nie stać na in vitro, bo to jest procedura bardzo droga, często bolesna wymagająca wyrzeczeń, poświęceń. Dni więcej ja z wolnych z pracy znaczy ogrom problemów my żeśmy przygotowali projekt obywatelskim, który ma być procedowany w Sejmie, niedługo dotyczący refundacji in vitro, ale ta niespotykana pogarda od kobiety przed dzień dzień matki. Myślę, że wstrząsnęła nas wszystkich.
Pani posłanka, odpowiedziała, że jak ktoś się poczuł urażony, to przeprasza, czyli bardzo zgrabne i zupełnie nie przepraszająca nikogo słowa, ale.
Za to manipulacji jeśli zrozumiany, no uważa, że ktoś z manipulował jej wypowiedź i ona przeprasza za to, że ktoś pomyślał, że tej wypowiedzi jest manipulowana i chodziło coś innego. No jeszcze raz obraziła wszystkich.
No ale np. minister zdrowia Adam Niedzielski chwali się, że jest to bardzo wiele programów in vitro realizowanych na poziomie samorządowych, a oni mają rządowy program leczenia bezpłodności. To jest ok tak właśnie przed chwilą. Powiedział pan minister zdrowia.
To po pierwsze, samorządowe z pieniędzy samorządowych.
No ale oni też mają swój program. Bym.
Program na co technologii, która jest metodą kompletnie nieskuteczną i ukryli dane o swoich sukcesach. Po tym, jak się okazało, że to nie ma ku mieli ich kilka i to.
Dobrze, panie bosło.
To są wyrzucane publiczne pieniądze zrobili sobie Instytut demograficzny, wyprowadzili kolejne miliony na Instytut demograficzny, żeby wiedzieć, czemu w Polsce się nie rodzą dzieci, nie rodzą się dzieci, bo kobiety się boją.
No to, jakie pomysły ma Platforma Obywatelska na polepszenie sytuacji kobiet, co już od inwitro pani powiedziała?
Koalicja Obywatelska ma tych pomysłów i planów sporo refundacja in vitro. Mamy przygotowany projekt przygotowany środki budżetowe, po prostu do realizacji. Druga rzecz dotyczy rozbudowy sieci żłobków, są na to jest konieczne, żeby kobiety były aktywne zawodowo i żeby znowu i zarabiały więcej i nie były skazane na głodowe.
Emeryt oczywiście, co jeszcze.
Co jeszcze antykoncepcja, szczególnie antykocepcja. Refundowana, która powinna być refundowana, która w części przypadków powinny być bezpłatna, a na pewno antykoncepcja awaryjna nie powinna być na recepty powinna być po prostu powszechnie dostępna dalej bezpieczna legalna bezpłatna aborcja do dwunastego tygodnia życia.
Do dwunastego tygodnia ciąży. Chyba.
To tak dwunastego tygodnia ciąży zgodnie z decyzją kobiety to dwunastego tygodnia ciąży.
Zgodnie z decyzją kobiety czy przy konsultacji, bo jakby tutaj deklaracje Platformy są takie, że trzeba będzie się skonsultować z psychologiem i lekarzem?
Będziemy wypracowywać szczególnego rozwiązania w mojej partii inicjatywie Polska i pod projektem, którym dwukrotnie zbieraliśmy podpisy, czyli podratujmy. Kobiety stoimy na stanowisku, że powinna to być decyzja kobiet. I proszę mi uwierzyć, nawet jeżeli są konsultacje, to ta decyzja kobiety na końcu jest.
Czytała pani o sprawie zmarłej trzydziesto trzylatki z nowego Targu.
Tak? Słyszałam.
Mówiąc że.
Co koalicja Obywatelska zrobi, żeby polskie kobiety w ciąży nie umierała w szpitalach?
No po pierwsze, jeżeli aborcja będzie legalna i bezpłatna. To od razu sytuacja pole, ale.
Widać, że lekarze nie chcą robić tej aborcji.
Dlaczego, bo są.
Oni nagle zaczną jak się zmieni prawo, to powiem, że no dzisiaj to nie jest tak, że po prostu teraz lekarze stwierdza okej, to teraz wszystko jest porządku.
Dzisiaj lekarze się boją, że będą karani, bo przecież cały czas obowiązują przepisy, pomimo tego, że jest ustawa o ratunkowe złożone akurat przez klub lewicy, ale my ją popieramy, która ma znieść karanie lekarzy za zabieg przerwania ciąży, jeżeli lekarz nie będzie karany, to się nie będzie bał, jeżeli nie będzie dostawał listów przedziwnych z różnych stowarzyszeń związanych z partią rządzącą albo współrząząąccą, tak jak te takie memoranda, który ordo urisłało jak się nie będzie bał prokuratora, który będzie widział, że ma zbadać sprawę, a nie dopaść lekarza. To na pewno nie będą się bać.
A może trzeba po prostu te kontrole nad aborcjami z lekarza rąk troszeczkę wyrwać zabrać i po prostu pozwolić kobietom na robienie aborcji farmakologicznej w domu, która jest całkowicie bezpieczna.
No jest całkowicie bezpieczna, są różne przypadki, ten nadzór lekarski może być potrzebny czasami oczywiście natomiast no trzeba sobie powiedzieć żyjemy w 20.01. wieku i większość aborcji na świecie dokonywana. Jest dokładnie metodami farmakologicznymi, często przy opiece lekarza bardzo często tego tego nadzoru takiego nie ma dla bezpieczeństwa pacjentek. Pewno lepiej, żeby były w kontakcie z lekarzem, ale przecież jak ona się boi ich lekarz, chyba to wiadomo, że to się po prostu w Polsce nie będzie działao. Natomiast oczywiście też wrażliwość pewna lekarzy kwestia klauzuli sumienia, która w Polsce jest niedojrzenie nieuregulowana to używana w sposób absurdalny. Ja pamiętam te pomysły polityków PiS, żeby na fizjoterapeutów rozciągnęły klauzulę sumienia aptekarzy u używawają klauzuli sumienia, a klauzula sumienia, która, jeżeli w ogóle miałaby przysługiwać, może przysługiwać wyłącznie lekarzom nie ludziom wokół nie budynkom nie instytucjom nie urzędom, tylko lekarzowi. I też nie uważam, żeby to było dobre uregulowanie dzisiaj, bo pacjentka zawsze musi dostać pomoc i powinna wejść do kogo idzie i to są uregulowania, nad którymi też pracujemy, które są gotowe, ale to nie wszystko kolejna rzecz, o której u nas się niestety za mało mówi. To kwestia ściągalności alimentów obowiązków elimentacyjnych, ale przede wszystkim atmosfery wokół, która jest wokół alimenciarzy, znaczy nadal jest rodzaj tolerancji, dlatego że ktoś okrada swoje dziecko, dlatego że może i tu kilka rzeczy jest oczywiście do zrobienia swą kwestię i szkoleń dla sądów i dużych kampanii społecznych i uwrażliwienia pracodawców. Jeszcze chciałam, że wspierają czasami przestępców, płacąc im.
Podstawę chciałam też zabrać panią o rozwiązanie dla wdów, które państwo też zaproponowali ostatnio 25% świadczenia z małego współmałżonko do emerytury. Dobrze mówię.
Tak i tu jest możliwość wybrania, który system by wybrały. Panie, którym tak, którym panie lub panowie, które współmałżone umiera.
I mam pytanie, dlaczego po prostu duplikujecie to to rozwiązanie, bo jest już o reenta wdowia i zamiast poprzeć lewicę, który, która ma gotowy projekt i do tego już w Sejmie. To to wymyślacie to od początku.
Bo to jest rozwiązanie znaczy, to są rozwiązania, które są alternatywne. Ja nie zajmuje się systemem emerytalnym, tylko edukacją, ale rozmawiałam z koleżankami, które ten projekt przygotowały, to są po prostu trochę inne rozwiązania, jeżeli projekt lewicy będzie głosowany, też go poprzemy, natomiast będziemy proponowali inne rozwiązania, które po konsultacjach z naszymi ekspertami wydaje się osobom, które to prowadzą, bo bardziej sprawiedliwe.
Pani posłanko, ale pani dobrze wie, że w Polsce zmienia się model rodziny, mamy coraz więcej rozwodów, coraz częściej żyjemy w związkach nierejestrowanych. I takie kobiety, które nie mają albo nie miały teraz męża wpadają również w ubóstwo z wiekiem, a państwa pomysł tak samo jak reęta wdowia podchodzi do modelu rodziny bardzo konserwatywnie, tak jakby go pisała właśnie Prawo i Sprawiedliwość. Chociaż.
Ale też nie możemy uczciwie mówiąc abstrahować od warunków, które też są i to, co w ogóle bym zwróciła uwagę nie na to, kto ma po kim mieć emerytury, tylko jak to się dzieje. I doskonale przecież wszyscy wiemy, jak to się dzieje, że kobiety mają tak głodowe emerytury i jeżeli się nie zmienią nie zmieni systemowo po pierwsze, kwestii wynagrodzeń kobiet. Po drugie, kwestii zabezpieczeń, ich to faktycznie bezwzględna to czy partner czy partnerka czy samotne i tak będą biedne i tak i zaczynają być wtedy albo upokorzonej i biedny albo biednej i ich dodatku klientkami systemu pomocy społecznej? Co co zawsze jest trudne? Powiedzieć sobie, że pracowałam 30 lat jako nauczycielka, a teraz muszę korzystać z zasiłków od państwa, a nie z wypracowanej emerytury?
Bardzo.
Byśmy z tym reformy emerytalnej jest znacznie głębszy niż niż obserwacja. By tylko 1 tego momentu, kiedy ta emerytura jest wypłacana, jeżeli będzie mniej zawodów, nisko płatnych będą zarabiały po prostu godnie, to emerytura siłą rzeczy będzie.
Większa i to stawiamy kropkę. Barbara Nowacka, posłanka inicjatywy polskiej, wiceprzewodnicząca klubu koalicji Obywatelskiej była moją i państwa gościniał. Ja już państwu bardzo dziękuję za uwagę za chwilę informacje Radia togefem, a po nich program połączenie, na które zapraszam w imieniu Jakuba Janiszewskiego, audycję przygotował Szczepan maiarek realizował Szymon Bauta i się nazywam Anna Piekutowska da. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: POPOŁUDNIE RADIA TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

W maju TOK FM Premium 40% taniej. Podcastowe produkcje oryginalne, Radio TOK FM bez reklam i podcasty z audycji.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA