REKLAMA

"Kontrkandydat Erdoğana jest terrorystą". Coraz więcej wzajemnych zarzutów przed wyborami w Turcji

Połączenie
Data emisji:
2023-05-26 13:40
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
15:22 min.
Udostępnij:

Czy dojdzie do debaty telewizyjnej kandydatów przed II turą wyborów prezydenckich w Turcji? Jakie są szanse poszczególnych kandydatów? Rozmowa z dr Karoliną Wandą Olszowską z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Trzynasta 43.
Jakub janiszski przy mikrofonie, a z nami jest dr Karolina Wanda Olszowska z Instytutu badań nad Turcją z Uniwersytetu Jagiellońskiego dzień dobry dzień dobry, a będziemy rozmawiali o ostatniej prostej wyborach prezydenckich w Turcji. Wiadomo, że prowadzi prezydenterdan obecnie urzędujący. No i jest pytanie, czy kamarkę liczy na rolu jest w stanie jeszcze mu zagrozić. Ta prostach rzeczywiście o tyle interesująca, że kamalkiewicz da rolu wczoraj wezwał prezydenta ar do debaty telewizyjnej, podczas której jak napisał na Twitterze. Chcę wszystkim udowodnić, żerda on jest ze sobą nie honorową, która współpracuje z terrorystami, no i właśnie, o co tu chodzi, co to za zarzut jest.
Jest poparcie generalnie zarzutu, który cały czas słyszy ryżolu, że to on jakbyracując z Kurdami współpracuje z terrorystami piraterroryzm, bo w tej pierwszej kampanii mieliśmy wiele takich sytuacji, kiedy wręcz były zmontowane filmy, jakoby miał właśnie kryżolu, popierać terrorystów i wspierać ich tutaj generalnie będzie bardzo trudno mu wygrać. To nie jest tak, że na pewno już w tym momencie przegrał, bo gdy w momencie już w tym momencie przegrał, to nie było po co kontynuować tej kampanii wyborczej, ale będzie mu bardzo trudno, biorąc pod uwagę. Po pierwsze, to, że erdon ma dalej z dużo poparcia. Po drugie, dlatego, że opozycja jest wszyscy się wyborcy opozycji, szczególnie ci tacy, którzy po prostu nie chcą głosować nerdona, ale nie do końca przekonanie jako pierwszy rou zdemotywowali się po tym, po tej pierwszej turze, widząc, że przegrał on w pierwszej turze. To za tym erdon ma parlament, więc już nawołuje do tego, to nie powinno mieć tutaj większego wpływu, biorąc pod uwagę, jakie znaczenia może brak znaczenia w tym momencie parlament, ale mówię do tego, żeby nie robić rozdźwięku między prezydentem, a parlamentem, więc tutaj różnaty kry każdaolówsza i faktycznie wezwał go do debaty. Warto wspomnieć, że wezwał go do debaty w tt, czyli w tej państwowej telewizji, której bardzo dużo czasu łędynowego ma rgoan, a bardzo mało mają mieli kanddaci jakikolwiek inni kandydaci. No tutaj również w tym kryżderolu, więc jest to jakby jego pokazanie z 1 strony, że on wcale nie wspiera terrorystów terrorystów i PK z drugiej strony, że to rdoan tak naprawdę współpracuje, współpracuje z nimi, ale jeszcze pokazać w telewizji państwowej.
Ale co to znaczy znaczy co on chce powiedzieć, że w, jaki sposób niby ardoan współpracuje z tymi terrorystami? Co tutaj możemy domniemywać, że on ma w zanadrzu.
A ja nie wiem, czy w ogóle ma coś w zanadrzu oprócz tego, żeby pokazać, że jakby on wcale nie popiera kurdu, bo wydaje mi się, że to nie jest tak, że on ma tutaj jakieś takie informacje, które mógł wyciągnąć zabawce, bo gdyby to miał. To jestem przekonany, że on już się tym podzielił, bo tak naprawdę czasu to mamy niewiele no, bo tylko do nie niedzieli tak naprawdę do soboty, jeżeli chodzi o prowadzenie kampanii, wydaje mi się, że to bardziej chęć pokazania siebie w telewizji państwowej, czyli wystąpienia tam, gdzie jego przekaz nie jest prawie w ogóle transmitowane, dlatego że w kwietniu to było właśnie porównanie rdo miał 32 godziny czasu czasu transmisji, a w tym samym miesiącu kryzoru, no tylko 32 minuty, więc, jakby tutaj mamy ogromną różnicę i wydaje mi się, że to właśnie chodzi o wezwanie. Tak jakby pokazanie, że on wcale nie wspiera terrorystów teraz, a po drugie, pokazanie się w państwowej telewizji i trafienie do tych odbiorców, do których przez tą kontrolowanie mediów przez ludzi związanych z rdonam. No, które w 90 par procentach są kontrolowane właśnie przez środowiska związane z organem nie ma szans trafić, bo nawet było oficjalnie powiedziane głównie przez iamollu, że są takie grupy społeczne, które są wyborcami ergoana, do których chcieli trafić jako opozycja np. to są gospodynie domowe, ale w sumie nie mają środków nie mogąc być właśnie w telewizji głównie publiczne, ale w ogóle w mediach nie mają jak trafić. Tak naprawdę nie docierają i są w stanie ich przekonać.
Ja się zastanawiam nad tym, jak, bo pani powiedziała, oczywiście o tych zarzutach pod adresem kielicz darou, że to on jest tym, który wspiera kurdyjskich terrorystów. Wiadomo, że Kurdowie są od lat pokazywani przez władze przez AKP jako to główne zagrożenie i właśnie jako terroryści, ale ciekawi mnie, co dokładnie AKP i erdoan zarzucają ki kiedyś da terroru, że w, jaki sposób on nimi wspiera ten terroryzm.
Ze współprac, tu jest z posłamihdp swoimi posłami, DP, czyli tej prokurdyjskiej partii, a która startowała teraz z ramienia tej partii zieloneej lewicy, bo była się m.in. o tym, że re rozwiążą, czyli ze współpracuje z nimi, że współpracuje z ludźmi oskarżonymi o wspieranie ptkkb. To jest główny zarzut, jakby i tutaj pojawiły się właśnie filmy, na których czy toaolu czy to jakby osoby będące z nim w koalicji teraz czy w koalicji między częściowo partii jak ekranem i Mar mają być właśnie na spotkaniach PK i mają ich wspierać. To jest zarzut, które on wysuwa, że nie tylko jakby samymi kurtami jako takimi, bo kurtowie są zrównywani z PK, ale to też nie jest tak przecież, że kurtowie nie są w partii prawie rodzice sprawiedliwości rozwoju WKP i nie są także, że nigdy ich tam nie admistami, przecież byli zarządu erdoana, tylko, że jak wskazywane jest na to, że wspiera PK. I tak naprawdę nie walczy z terroryzmem, jest to też uderzanie w ten etor, o której teraz jedni i drudz walczą, bo walczą o również nacjonalistyczne. Więc, jakby tutaj widać dużo takich ruchów właśnie mających te tony, które mogą zachęcić ten nacjonalistyczny ekstorat w Turcji, który jak widać po wyborach parlamentarnych. No i silny.
Ja rozumiem, że to co kli da rolu próbuje zrobić, to jest wywołanie jakiegoś takiego właśnie tuż przed wyborami jakiegoś kryzysu wizerunkowego w obozie tej drugiej strony no ale rozumiem, że jest bardzo mała szansa na to, że faktycznie do takiej debaty mogłoby w trt dojść.
Myślę, że tysiące w sumie nie ma, dlatego że rdzone kogoś tylko nie odniósł jeszcze w żaden sposób, że do tego nie odniósł po poza tym nie mogłoby bardzo nie na rękę w tym momencie pokazać się. Jakby, gdyby miał żolu zaprosić telewizji publicznej, nie wiadomo, jak sobie poradził, tym bardziej, że ostatnio faktycznie reorrów występuje w różnych programach telewizję nam, gdzie jest zapraszany nawet takich, są pytania z widownini. To są długie programy par godzinne. Mam dobrze wypada, mimo mimo tego, że dostaje bardzo trudne pytania i czasami bardzo agresywne pytania i strony ta kampania prowadzona u niego przez niego w drugiej turze jest kampnią, która pokazuje bardzo dużo niespój. No co piersi co było w drugiej, bo od takich tonów trochę zapomniejmy o tym, co złe i liczy się o jedność i wręczci nalistycznego skierowanych, czyli będziemy walczyć z terroryzmem. Wygląda też przykład wyborcy w jakimś tam procencie, więc myślę, że to za to jeszcze raz, dlatego że spróbujmy.
Wrócić jeszcze raz do tego pytania, ma połączymy się ponownie, dlatego że przestaliśmy przestaliśmy mieć taką jakość, to połączenia technicznie, która pozwala na kontynuowanie tej rozmowy. Oczywiście chodzi o to, co się właśnie w tym momencie dzieje z tym przekazem politycznym kamalankiewicz do rolu. I jaka jest różnica między kampanią w pierwszym w pierwszym przed pierwszą półąturą, a przed drugą słyszymy się chyba ponownie halo?
Tak słyszymy się, dzień dobry.
Jeszcze bardzo dobrze, tak jest tak jeszcze raz, gdyby pani była łaskawa opisać ten proces, jakby nie pewnych nieścisłości czy niespójności w kampanii kiedyś na rolu?
Tak no mieliśmy sytuację, w której w pierwszej turze wyborów w sensie w kampanii przed pierwszą którąą wyborów było to nawoływanie do jedności. Do tego, że przez tą Turkami była to trochę taka kampania skierowana takie pozytywne gesty, a druga tatura teraz jest właśnie skierowana głównie do eksatu, powiedzmy ona tylko tutaj też, jakby zostawmy. To, że my do końca nie wiemy w tym momencie tak naprawdę głosował, znaczy to by jacjonaliści, co po prostu były osoby, które nie chciały głosować na obydwu przywódców. Przecież obydwu główne kandydatów, ale jest ona dużo bardziej na sfinalistyczna skierowana m.in. właśnie na walkę z terrorystami w PKK skierowana na Wypędzenie migrantów do Syrii. Co też rdon planuje, bo on też planu ich przesiedli, dlatego że tego oczekująłem sami Turce w tym momencie, ale ubiatów inne słowa w sensie w niej takie dosadne i jest bardzo niespójnych ciężarów w tym, co robił nieutentyczne, a to autentyczność jest jednak bardzo ważna w przekazie, a u niego jej brakuje w tym momencie, więc to będzie bardzo duże wyzwanie, żeby coś z tym zrobić, jeżeli to jest w ogóle możliwe.
Tak, byśmy spróbowali, to na jakimś przykładzie opisać, to znaczy, gdzie tu następuje ta utrata autentyczności, którą widać gołym okiem, to znaczy widać jakieś zmiany w sposobie myślenia czy w pasie prezentowania pewnych zjawisk.
A np. takie przykład w pierwszej turze takim symbolem opozycji było takie serduszko zrobione z rąk, które potem sobie nawet po wyborach, którzy głosowali na opozycję, wrzucali na media społecznościowe, a teraz np. w pierwszym prawie jednym z pierwszych nagrań, które zerolu po pierwszej turze uderzą on 50 100 i mówił, że jakby nie pozwolimy na to, że berdon w dalszym śniegu był przyłay. Atakował właśnie, jakby BU bardzo dużo takich gestom dość pokazujący siłę s emigrantów, że nie możemy sobie powoływa to, żeby oni nas byli ich wypędzimy, więc mamy od takiej właśnie bardzo lekkiej kampanii właśnie nakierowanej na to jesteśmy 1 narodem, musimy się zjednoczyć takiej pozytywnej kampanii, to nawet jakby uderzenia Marta Marta kampanii uderzenia w stój mówienia, że nie pozwolimy sobie na to, żeby nas rozkradali w sensie to są różne przekazy i one nie wyglądają na spójne.
Czyli rozumiem, że zaczyna się coś na kształt mizdrzenia się do tej grupy bardziej radykalnej, która oczekuje bardziej takiego silnego przywództwa i że to bardzo wyraźnie widać.
Tak, tak, coś takiego się pokazuje, tym bardziej, że, jakby szacuje się, że wśród tych 5% tak aana było dużo nacjonalistów. Ja jestem o tyle ostrożna, w tym twierdzeniach, że nie mamy teraz dane, więc my nie wiemy, czy to faktycznie byli nacjonaliści, czy to były osoby, które po prostu nie chciały głosować na naolu, ale my trzeba wziąć pod uwagę, że tak jest tym bardziej, że nacjonaliści byli w sondażach niedoszacowani w sensie mehp ta partia nacjonalistyczna czy ultranacjonalistyczna, która jest w sojuszuk, dostałam miała dostać 89 to 11% w wyborach parlamentarnych, więc to, jakby było widać do szacowanie, więc jest to odbiorcy, którego kierują jedni i drudzy teraz kierują się w tą stronę, żeby, żeby dostać głosy z tym żedony sobie w stanie pozwoliliśmy o wszystko na robienie tego bez takich znaków zwrotów. No bo jemu brakuje naprawdę niewiele poza tym no poparł go sjnoła, to też było bardzo może nie teraz jestpodziene, bo to jak było wstawiano, że to raczej ono po erdana, ale nie wiadomo, na ile to też nie było nie zawdzięcza temu m.in. Azerbejdżanowi, z którym związane jest ołam m.in. z pochodzenia. No ale to jest ten elektorat, z którego głosy teraz mogą ewentualnie zaważać o tym, z którą stronę pójdą przecież też niebezpieczeństwo churrdolu, dlatego, że jeżeli on będzie szedł w takie bardzo nacjonalistyczne tony, może to zniechęci np. Kurów, którzy poparli. Co prawda teraz królowie dalej deklarują. Mówię tutaj o przedstawicielach partii HDP, że będą popieraćolu, bo jest trochę popieranie wszystkiego, co nie jesterdowane, ale pytanie, na ile to trafi do po prostu społeczeństwa, no bo by w tym momencie bardzo często mówimy o głosach kierowanych do przedstawiciel, ale nie wiemy, jaki oni mają wpływ na swoich wyborców, może się okazać, że jakby nie wiem, nawet o on powie, że wspierali do pana, ale jego wyborcy wcale nie będą chcieli bez przygotowana, więc tutaj no to nie jest tak, że na pewno te głosy przechodzą pana.
I jakie są w tej chwili w ogóle sondaże, dlatego, że to, co ostatnio widzieliśmy, czy ostatnio zostało opublikowane, zdaje się chyba wczoraj. To jest sondaaż takiej firmy konda, która daje 5 punktów procentowych przewagi dla ryczapata i Pr rdoana. Czy wszystkie firmy sonażowe mniej więcej tak widzą jego przewagę i tą różnicę między kandydatami.
Ale tych soondaży było w ogóle niewiele w tym momencie też tutaj warto powiedzieć i dopiero właśnie wczoraj przy wczoraj się pojawił pierwsze, ale wszystkie to widzą mniej więcej, tak samo, że właśnie jest przewaga rdoana. To jest niewiele powyżej 50%, ale jest to jednak przewaga powyżej 50%, więc mniej więcej wszystkie sondaże w tym momencie wskazują w ten sposób, oczywiście, jakby tutaj też do sondaży trzeba mieć pewien dystans, biorąc podwa uwagę po pierwszej turze. No ale erdan ma teraz w ręce wszystkie karty, żeby wygrać to nie jest tak, że to przesądzone, no bo gdyby było przesądzone, to byśmy już nie rozmawiali w ogóle o o tej drugiej turze, ale będzie to bardzo trudne, żeby się udało krzyż za rou przekonać też zmotywować ludzi, żeby w dalszym ciągu poszli na niego głosować, bo tutaj też widać takie trochę zmęczenie elektoratu o tym, że znowu bym się wydaje, że im się jednak uda. Tak w 2018, a potem przychodzą wybory i okazuje się zresztą wyniki są zupełnie inne i to też, jakby na pewno wpływa na to, ile osób pójdzie do głosowania, a wysoka frekwencja działa na korzyść organu. Niska frekwencja, przepraszam działa na korzyśćrdna.
A jeszcze się może okazać, że ta przewagana może się zwiększyć, jeżeli elektorat liczneolu się zniechęci, więc rozumiem, że nawet jeśli to nie jest walka o zwycięstwo, to jest walka o utrzymanie pewnej pozycji tych środowisk opozycyjnych w całym, jakby rozdaniu politycznym.
Tak jest to też pojawiły się takie analizy, nawet moment ciężko jest powiedzieć, na ile one są słuszne, ale, więc o tym, że to, jakie będzie miał poparcie rdant, wpłynie na jego rządy. Jak o tym jak dobrze, jeżeli wygra, to to poparcie wpłynie na to, jaki będzie miał mandat zarządzenia, czy to będzie, jakby rządy, kiedy będzie miało poczucie, że on może wszystko i w sumie wszystko mu się uda, czy to będą, jakby rządy nakierowane na to, że to jego poparcie jest coraz mniejsze i że może już w przyszłości nie być tak łatwo rządzić. To oczywiście jest w tym momencie bardzo na wyrost oceniać, no bo tutaj, jakby ciężko mieć dane konkretne do tego, ale takie też się właśnie pojawiają, że to nie tylko będzie walka o to, czy wygrać się przegra, ale też martaper. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: POŁĄCZENIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

W maju TOK FM Premium 40% taniej. Podcastowe produkcje oryginalne, Radio TOK FM bez reklam i podcasty z audycji.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA