REKLAMA

Oddala się perspektywa 6 złotych za litr diesla - paliwa zaczynają drożeć

Raport Gospodarczy
Data emisji:
2023-05-26 14:40
Prowadzący:
Czas trwania:
13:20 min.
Udostępnij:

Rozmowa z Grzegorzem Maziakiem z e-petrol.pl. W audycji rozmawialiśmy również o rynku mieszkaniowym z Anną Karaś, Starszą Konsultantką Działu Badań Rynku Mieszkaniowego JLL.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Raport gospodarczy.
Czternasta 44 Wojciech Kowalik dzień dobry w piątkowym raporcie gospodarczym w radiu tokfm premier, prezes Narodowego Banku Polskiego i jeden z członków rady polityki pieniężnej. Wszyscy jak 1 mąż mówią o możliwych obniżkach stóp procentowych pod koniec tego roku najważniejsze dla ich wysokości, prezes NBP mówi, że ma nadzieję, że inflacja będzie tak szybko spadać, że w czwartym kwartale będzie można stopy obniżyć. Podobnie mówił w państwowym radiu premier Mateusz Morawiecki, a członek RPP Ireneusz Dąbrowski mówił wczoraj portalowi many PL, że kluczowe dane, jakie będą dane, jakie pojawią się po wakacjach. Ekonomiści, natomiast stuzą ten optymizm ich zdaniem, żeby walka z inflacją była skuteczna RPP nie powinna myśleć o obniżkach, co najmniej do początku przyszłego roku, a członek rady Ludwik Koteckiej, mówił dzisiaj w radiu Zet, że w świetle obecnych prognoz dotyczących inflacji, czyli marcowej tzw projekcji inflacji nie ma przestrzeni do obniżki stóp procentowych. Rząd nie planuje ponownej obniżki podatku VAT na energię cieplną informuje resort finansów w odpowiedzi na interpelacje poselską w ubiegłym roku obowiązywała obniżona stawka VAT na prąd i energię cieplną na poziomie 5% od tego roku stawka wróciła do podstawowego poziomu 23% Czesi na razie nie planują. Wprowadzać u siebie euro. Na pewno nie w obecnej kadencji parlamentu mówi premier Czech PET fiala jak dodaje, najpierw trzeba uporządkować budżet państwa i ograniczyć inflację Czechy nie spełniają tzw kryteriów z mastriicht, które są warunkiem przystąpienia do strefy euro, a należą do nich m.in. osiągnięcie stabilności ceny oraz stabilności finansów publicznych. Spójrzmy teraz na rynki na rynku walutowym. Złoty się dziś osłabia euro po 4 53 frank szwajcarski kosztuje 4 zł. 67 gr dolar 4 22, a funt po 5 22, a na warszawskiej giełdzie WiK w tej chwili w górę o 1% WiK 20 o 1,5% i to była pierwsza część raportu gospodarczego, a teraz nasza pierwsza rozmowa.
Raport gospodarczy, dziś piątek, więc spoglądamy na stację paliw, tam niestety kolejne dni i tygodnie nie przyniosą kierowcom ciągu dalszego ostatniego wielotygodniowego trendu spadkowego cen paliw. I o tym rozmawiałem z Grzegorzem maziakiem z eptrol PL olej napędowy w ostatnich dniach chyba sprawił kierowcom miłą niespodziankę.
Tak, zobaczyliśmy, przedłużenie spadkowej tendencji, która trwa właściwie od początku lutego, bo jak popatrzymy na notowania oleju napędowego na stacjach, to właściwie od drugiego miesiąca tego roku systematycznie z tygodnia na tydzień to paliwo tanieje. Mijającym tygodniu jest to spadek. O 5 gr do poziomu 6 zł 6 gr. Natomiast w tym całym okresie od lutego to już 20% mniej, jeżeli chodzi o detaliczny cen Ole napędowego, więc jest to naprawdę zmiana zauważalna, bo zaczynaliśmy na początku lutego z poziomu 7 zł i 65 gr, więc widać, że różnica jest pokaźna bez zmian w tym tygodniu cena benzyny 6 zł 49 gr podobnie przed tygodniem, tyle średnio płacimy za lip tego paliwa w Polsce i benzyna. Aż tak długiej spadkowej serii nie ma, ale też od połowy kwietnia systematycznie taniała. Natomiast tutaj ten spadek na przestrzeni ostatnich tygodni to jest poziomu 6 zł. 82 gr do 6 zł 49 no i też ta nie nam odwa grosze autogasy i to paliwo kosztuje znowu poniżej 3 zł 2 zł. 97 gr taka jest aktualnie średnia cena LPG.
6 zł 6 gr za litr diesla, czyli co zbliżamy się do tej psychologicznej i bariery 6 zł, średnio za litr w skali kraju. Czy mamy jednak gorsze wiadomości?
No niestety wygląda na to, że ta spadkowa tendencja chyba się w końcu skończy. To, co dobry zazwyczaj się kończy i wygląda na to, że u progu wakacji w przypadku kolei napędowego możemy zobaczyć odwrócenie odwrócenie spadkowej tendencji. Te zmiany, które będą w nadchodzącym tygodniu na początku czerwca, one nie powinny być jeszcze duże, będzie to albo stabilizacja na zbliżonych do obecnych poziomach albo kilka groszy więcej zawi oleju napędowego. Natomiast, jeżeli patrzymy na sytuację na rynku hurtowym, to tam diser kosztuje mniej więcej, tyle samo CO2 tygodnie temu, co przy tym spadku kilkunastu groszowym na stacjach, jaki notowaliśmy w tym okresie, pokazuje, że marże sprzedawców detalicznych są naprawdę na niskim poziomie. Nie ma tam w tym momencie przestrzeni do tego, żeby, żeby ceny jeszcze obniżać. Natomiast ciągle będą jeszcze pojedyncze stacje, pewnie w najbliższych dniach, gdzie będzie poniżej 6 zł zalitr paliwa, ale te średnio ogólnopolska w najbliższych dniach poniżej tego poziomu raczej się nie znajdzie, ale.
Rozumiem, że jeżeli ktoś chce szukać, to to znajdzie jeszcze takie stacje, gdzie zatankuje po tych mniej niż 6 zł za litr oleju napędowego.
Tak, natomiast wydaje się, że z dnia na dzień będzie ich będzie ich coraz mniej, bo właśnie ta sytuacja na rynku hurtowym nie daje podstaw do tego, ona jest pochodną tego, co działo się na rynkach światowych. Tam widzieliśmy w ostatnim czasie wzrost cen ropy naftowej w tym tygodniu ona się zbliżyła do majowych maksimów. Najdroższa powyżej 10 USD w maju była na samym początku maja. W tym tygodniu znalazła się powyżej 78 USD, więc trochę drożej niż ostatnio co przy umocnieniu niewielkim, ale jednak umocnieniu złotówki. No powoduje, że, że te ceny w furcie przestały spadać ten trend też się odwrócił na rynku hurtowym, w przypadku benzyny mamy nawet paliwa droższe niż w połowie maja. Około 13 gr na liczę, więc jeżeli chodzi o benzynę, to tutaj te zmiany na plus są bardziej prawdopodobne i mogą być trochę większe, ale nie powinny przekraczać 10 gr na licze paliwa w perspektywie najbliższego.
Tygodnia.
O ocenach paliw opowiadał Grzegorz maziak z E PTL PL, a teraz nasza druga rozmowa.
Raport gospodarczy. Anna Karaś, starsze konsultant w dziale badań rynku mieszkaniowego jajel dzień dobry.
Dzień dobry, dzień dobry, witam państwa.
Czyli porozmawiamy o rynku mieszkanioweniowym i o pewnej zauważalnej zmianie, jaka się na nim dokonuje. Widać ją w najnowszym raporcie firm o to dom i jaill. Czy obecna sytuacja na tym rynku zmusza nas do kupowania coraz mniejszych mieszkań?
Tak jak najbardziej my razem z oto domem już od 5 lat wydajemy taki raport dotyczący preferencji nabywców i w każdej kolejnej edycji. Widzimy utrzymujący się trend, który pokazuje, że klienci kupują coraz mniejsze mieszkania, mimo że deklarują coraz większe kwoty. Jednak w tym miejscu chciałbym powiedzieć o takich 2 rzeczach, że coraz dużo łatwiej jest nam rezygnować z metrażu mieszkania niż zreferowanej liczby pokoi. Tak tutaj te preferencje zmieniają się wolniej, a druga rzecz jest taka, że deweloperzy, obserwując ten trend też dopasowują swoją ofertę, wychodzą naprzeciw klientom i projektują coraz mniejsze mieszkania, a wiadomo kupujemy to, co jest dostępne na rynku. Także tak jesteśmy zmuszeni kupować coraz mniejsze mieszkania.
No to jaki metraż aktualnie akceptujemy, kupując mieszkanie rozumiem, że to różnie bywa w przypadku singli par czy rodzin no i jak ten metraż na przestrzeni ostatnich lat się zmniejsza?
W agregacji dla 4 takich największych rynków dla dla całej grupy klientów jeszcze 5 lat temu taki średni poszukiwany metraż mieszkania miał 49 m². Dzisiaj jest Pa on 5 m² do 44 m to jest sporo jednak, no tak jak tutaj pan zauważył. No w zależności odda danej grupy, no to preferencje są inne wiadomo, że mniejsze gospodarstwo domowe tym mniejsze oczekiwania dzisiejszy Singer poszukuje tak średnio około 36 m², jeszcze kilka lat temu było to 2 m². Więcej no wiadomo, że mniejsze mieszkanie tym mniej te oczekiwania mogą spadać w przypadku par. No tutaj w przypadku par dzisiejszych taki średni metraż to około 43 m² jeszcze parę lat temu 47 z tym, że pary najczęściej poszukują takich metr mieszkań 30 39 m². Jednak bardzo duża grupa już jednak wskazuje na te takie mieszkania 40 50 m, a w przypadku rodzin widzimy. No wiadomo tutaj rodziny mają największe oczekiwania jeszcze parę lat temu, bo to około 61 m² dzisiaj te oczekiwania spadły do około 50 57 m.
². Trochę to tak wygląda, jakbyśmy na rynku mieszkaniowym nie szukali już tego, czego potrzebujemy i o czym marzymy tylko tego na co nas po prostu stać.
Dokładnie dokładnie tak jest ja w ogóle pracuję na rynku w analizie rynku pierwotnego już od 12 lat i kiedy zaczynałem swą karierę. Mówię mówiono, że preferencje nabywców mają taki życzeniowy charakter klienci, wtedy bardzo często poszukiwali np. bardzo dużych mieszkań za małe kwoty dzisiejszy kli klient jest już zupełnie innym kli klientem, dużo bardziej świadomym rynek. Jest też dzisiaj dużo bardziej przejrzysty mamy dostęp do wielu kalkulatorów kredytowych. Widzimy mniej więcej, jak te ceny się kształtują i faktycznie preferencje klientów odpowiadają np. jeżeli analizujemy średni budżet, taki posiada klient, to on faktycznie odpowiada tym cenom mieszkań, jakich on tu szukuje i nie dość, że ten budżet wzrasta spada nam poszukiwana preferowana liczba metrów kwadratowych, którą chcemy kupić, tak więc logika wskazuje na to, że raczej my raczej my się dostosowujemy do warunków niż po prostu chcemy płacić więcej za mniej.
Czyli trochę to tak, że kupujemy coraz mniejsze mieszkania, a płacimy za nie coraz więcej.
Dokładnie, dokładnie takie też można zauważyć na dzisiejszym rynku mieszkaniowym.
Mówimy oczywiście o tych osobach, w których stać na kupno mieszkania w obecnej sytuacji. No właśnie, jak my teraz finansujemy zakupy mieszkania, no bo przecież wiadomo, że kredyty są w tej chwili w mocnej stagnacji.
No tutaj na przestrzeni ostatnich 5 lat widać bardzo wyraźne zmiany jeszcze w 2018 roku 74% użytkowników Platformy o bido deklarowało, że chce kupić mieszkanie na kredyt. Dzisiaj na koniec 2022 roku odsetek ten spadł do 42% pierwszy raz w 2022 roku, to klienci, którzy mają gotówkę, przeważali w grupie osób przeważono w grupie osób, która chce zakupić mieszkania w 2022 roku. No mieliśmy do czynienia z bardzo wysokim wzrostem stóp procentowym i drastycznym spadkiem zdolności kredytowej, a także klienci uzależnieni od kredytów mieszkaniowych po prostu wypadli z poszukiwań bardzo dużo 50% klientów, która chciała zakupić mieszkanie na kredyt, zrezygnowała porzuciła poszukiwania na pewien czas. I faktycznie w zeszłym roku dużo bardziej aktywni byli klienci gotówkowi.
Jednak powiem, tutaj tylko tutaj właśnie chciałam dodać jeszcze, że ogłoszenie kredytu 2% pokazuje, że właśnie teraz ta grupa osób, które odłożyły te odłożyły poszukiwania mieszkania na późniejsze czasy teraz się aktywowała. I widać, że oni dzisiaj wrócili do poszukiwań i ponownie dane najszyższe dane z maja 2023 roku pokazują, że ponownie w grupie użytkowników, którzy poszukują mieszkania przeważają ci, którzy chcą je zakupić na kredyt.
Konsumenci potrafią dostosować się do obecnej sytuacji rynkowej, szukając choćby no tego mieszkania, które chcieliby kupić.
No właśnie, no to dostosowanie do obecnej sytuacji na rynku objawia się w taki sposób, że rezygnujemy po prostu z pewnych z pewnych kwestii. No przede wszystkim z tego preferowanego metrażu. Na tym polega to dzisiejsze dzisiejsze dopasowywanie się do rynku. Oraz no widać też takie zjawisko, że coraz więcej tych klientów spogląda na obrzeże spogląda w kierunku aglameracji, no gdzie jednak im dalej od miasta tym te ceny niższa, także tam też można można gdzieś znaleźć mieszkania, które spełniają nasze oczekiwania, nie, rezygnując. Tak bardzo ze swoich preferencji.
I tak, to wygląda na rynku mieszkaniowym Anna Karaś, starsze konsultant z działu badań rynku mieszkaniowego. Ja lel bardzo dziękuję za rozmowę.
Dziękuję bardzo, do słyszenia.
A to był raport gospodarczy, za chwilę w tokfem informacje Wojciech kowaliki. Ja również dziękuję i do usłyszenia. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: RAPORT GOSPODARCZY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj wszystkich audycji Radia TOK FM kiedy chcesz i jak chcesz - na stronie internetowej i w aplikacji mobilnej!!

Dostęp Premium

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA