REKLAMA

Herstorie WO o po prostu najlepszej Tinie Turner

Gościnnie: Wyborcza, 8:10
Data emisji:
2023-05-27 10:10
Czas trwania:
37:14 min.
Udostępnij:

Dziś w podcaście 8:10 gościnnie prezentujemy podcast Herstorie WO. Rozwiń »
Utalentowana dziewczyna z zapadłej dziury w Missouri, jeden magiczny wieczór, gdy zaśpiewała na scenie nocnego klubu i pyk, narodziła się gwiazda. Tak mogłaby się zaczynać historia o showbiznesowym Kopciuszku, tyle że w przypadku naszej bohaterki ta opowieść jest dużo mroczniejsza: po drodze na szczyt zaliczyła lata przemocy domowej, próbę samobójczą, rozwód, po którym zostały jej tylko długi i niewiarygodny comeback. A, no i nauczyła Micka Jaggera kręcić biodrami. Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o Tinie Turner. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » To jest ósma 10 podkast gazety wyborczej.
Widzimy historię wysokich obcasów o po prostu najlepszej tinie teener.
Ósma 10 podkast gazety wyborczej.
Dzień dobry z tej strony urszlapieczek jestem wydawczynią podkastów gazety wyborczej i wysokich obcasów. Dziś wyjątkowo w ósmej 10 gościmy podkast historię historię to podkast, który prowadzą dziennikarki Natalia waląch i Katarzyna wężek. Co poniedziałek na stronie wysokich obcasów i platformach podcastowych ukazuje się odcinek o kobietach, które żyły jak chciały 24 maja zmarła niekwestionowana ikona muzyki. W związku z tym zapraszamy gościnnie do posłuchania historii wysokich obcasów o po prostu najlepszej tinie terner, a państwa usząm. Polecamy kolejne odcinki historii już w najbliższy poniedziałek.
Zaczynamy w latach pięćdziesiątych Stanach na południu muzyka i śpiew słucha już na ulicy klub mahatan popularny barwa wschodnim sanluis wieczorami zapełnia się tłumem czarnych mężczyzn w borkowatychgarniturach i czarnych kobiet w szerokich sukienkach przygrywa im kingzowytem 45 minut, potem zespół robi swoje kwadrans, przerwy czasem Panki dostają wtedy możliwość zasiwania na scenie. Unknown speaker 4 Siedemnastoletnia Anna mej bulog długo czekała na swoją kolej i kiedy wreszcie dostaje do ręki ten wymarzony mikrofon robi z niego użytek, naprawdę spektakularny śpiewa piosenkę inną iilowiu, tak, że wokaliście po prostu opada szczęka dziewczyną nie wiedziałem, że potrafisz śpiewać. Mówi i z miejsca proponuje jej współpraca.
I tak mogłaby się zaczynać historia szub biznesowym Kopciuszku, utalentowana dziewczyna znikąd 1 magiczny wieczór i Pek narodziła się gwiazda, tyle, że w przypadku naszej bohaterki to opowieście z dużą roczniejsza po drodze na szczyt zaliczyła bowiem lata przemocy domowej próbę samobójczą rozwód, po którym zostało jej tylko długi. No i niewiarygodne kambek aha no i nauczyła mi katogara kręcić piotrdrami. Panie i Panowie, przed wami oczywiście T dinatali, ale. Unknown speaker 4 Najpierw była Anną mej bulogk urodzoną 26 listopada. 1939 roku w tenneesji w miasteczku nadbórz 3 dekady później w piosence nad buz City limitz opisze je tak kościół bar szkoła wygguódka przy drodze nr 19 maksymalna prędkość 25 mil na godzinę zakaz jazdy motocyklem. Do sklepu chodzi się w piątki do kościoła w niedzielę w Europie trwała wtedy tzw dziwna wojna kina 3 tygodnie później szturmem wzięło Przeminęło z wiatrem, a na południu panowała ścisła rasowa segregacja.
I rodzice flouciselma byli tzw. szekropami, czyli rolnikami, którzy dzierżawili ziemi od białego właściciela w zamian za część plonów w domu się nie przelewało, mówiący ufemistycznie i mała anamei też pracowała w polu nienawidziłam zbierać bawełnę i oddzielać i od zieleń w pełnym słońcu. Trzeba to robić w odpowiedni sposób nie po prostu machać Motyką tożka robota, ale dzięki temu od dziecka wiedziałam, że nie chcę i nie będę tego robić miałam marzenia i moje marzenia się spełniły. Powie, ale też będzie podkreślać, że, choć rodzice no nie byli wykształceni, to mieli dużo zdrowego rozsądku i mówili gramatycznie. Tu dla niej bardzo ważne i że nie byliśmy klasą niższą. Unknown speaker 4 Afroamerykanka dorastająca na południu w latach czterdziestych i pięćdziesiątych potem przebijająca się w szałbiz biznesie, przez następne 2 dekady nieraz doświadczyła powszechnego wówczas rasizmu. Ludzie patrzą na mnie z góry, bo jestem czarna to jak klątwa, ale w wywiadach częściej mówiła o różnicach klasowych, zawsze chciałam być lepszą osobą, bo nie mam wykształcenia, to to było moje marzenie mieć klasę moim wzorem była żaklin Gene dinazis. Tak mierzyłam wysoko mówiła.
Przez lata przekonywała też, że jest damą i szukała potwierdzania w oczach rozmówców. No ówmy się no zupełnie niepotrzebnie, bo kobieta, która na koncertach zapełnia stadiony, ale legendy rokcka mówi o liper, królowa nie musi nikomu nic udowadniać, ale też tak wychowana na rasistowskim południu. No i przez 16 lat traktowana przez foteta, jak ścierka do podłogi najwyraźniej uważała, że powinna. Unknown speaker 4 W młodości wspominała może i nie miała ładnych sukienek, ale to, co miała było czyste i schludna czystość sugeruje odróżniała aspirujących do czegoś lepszego od tych, którzy się ze swoim statusem na samym dole pogodzili, pokazując dziennikarzom szafę zapewniała, że nie nosi na co dzień szanel, bo to byłaby przesada, a przesada, to brak klasy, to prawda chwaliła się, że dziś spotyka wiele dam w takich miejscach, jak armanii i nawet one podchodzą i mówią jej, że świetnie wygląda. Czy sprawia mi przyjemność bycie zaakceptowaną przez ludzi z innej klasy? Tak absolutnie.
To jest takie wzruszające nie, ale też pokazuje za jak ciężko wyzwolić się z takich początków na dole, bo to one były zachwycone, że mogę ją spotkać, a nie odwrotnie. Tak ZROT na re swoją drogą też wspaniała postać z którątina występowała w telewizji pod koniec siedemdziesiątych tak ją zapamiętała i ona sobie piękny jedwabny Top spodnie z gabardyny i buty ze skóra aligatora i naprawdę była z niej prawdziwa dama, jak leje szewc, a ona robieniła się za każdym razem, gdy dot otwierałam. Unknown speaker 4 Usta nastoletniej Annie m horyzont klasowych aspiracji wyznaczyło białe małżeństwo państwa hendersonów sprzątała u nich i opiekowała się ich dziećmi. Pani Henderson, była dla mnie wzorem uczyłam mniemanier, podebrałam wszystkie nawyki w domu hendersonu, widziałam miłość to było takie małżeństwo idealne dom dziecko samochód i nigdy się nie kłócili.
No cóż, związek jej rodziców był dalekie ideału, to znaczy żarli się cały czas, a gdy ona MII miała 10 lat zelma spakowała się i wyjechała 3 lata, później odszedł ojciec, zostawiając córki z dziadkami kina od dziecka czuła się nie kochana. No bo była wpadką, gdy rodzice już mieli się rozstawać, no i żadne z nich tak naprawdę jej nie chciało i będzie o tym mówić tak nie dostała miłości, prawie nigdy nigdy nie miała autentycznego trwałego. Związku kurewsko dużo razy złamaną mi serce wiele razy zastanawiałam się, co jest ze mną nie tak patrzyłam w lustro na moją twarz bez makijażu i peruki. I myślałam, czy ktoś dostrzeże piękno w tej kobiecie? Unknown speaker 4 Anna my miała 16 lat, gdy wraz z siostrą alin pojechała do matki do santluis w szkole szła jej słabo zelmą się nie dogadywała jej azylem, stała się muzyka, a konkretnie klub Manhattan, gdzie alin pracowała jako kelnerka, to moja siostra była ładna, miała wielkie cycki i zawsze nosiła szpilki i pończochy ze szwem. Ja byłam chuda długonoga i niespecjalnie atrakcyjna, żeby dostrzegali ci Czarni faceci musisz mieć krągłości powie skromnie później.
Ja i będzie narzekać za jej nogi. No słynne superzgrabne nogi do samego nieba, obiekt podziwu i zazdrości nie tylko branży będzie mówić, że ma nieproporcjonalne, a tors ma za krótki. No straszny problem no smuteczek naprawdę. Unknown speaker 4 Ale to nie jest nowość, że kobiety siebie postrzegają absolutnie nieadekwatnie. Prawda to.
Prawda tym niemniej no polecamy sobie zoglować 10 cinetarne, dowolne, zwłaszcza w tych mini, które bardzo lubiłam jest supergrabne. No i właśnie to narzekanie na to, że jest taka nieproporcjonalne, a bynajniej nie przeszkodziło jej nosić mini, jak tylko zaczęły być modne i nie rezygnować grubo pięćdziesiątce. No ale ja nie będę posiadaczki takich nóg rozliczać z KO kiperii. Unknown speaker 4 Nie absolutnie nie będziemy rozliczać z kokieterii w ogóle kobiet próżność tą najlepsze z VAT.
Tak jak powiedział alepocinowowych, zgodnieninąd nie próżność to mówimy ony grzech, byłogacie to o diabła tak. Unknown speaker 4 Ładne, bierzemy sobie do serca, to w manhatanie Anna Mai usłyszała, Kings auitm i aika talnera i się zakochała, ale w muzyce, a nie wokaliście, kiedy po raz pierwszy zobaczyłam Ajka pomyślałam, że jest strasznie brzydki, ale jak on potrafił grać cały klub tańczył tak bardzo chciałam wejść na scenę i zaśpiewać zajęło mi to rok powie.
Izba laster ta synka znodziei z mis CIP miał 25 lat i karierę też zaczął jeszcze to liceum najpierw grał z lokalnymi bluesmenanami i potem założył własny zespół w 1951 roku to kin zawytem nagrali rokke edte kawałek uznawany za pierwszą rokndolował piosenkę w historii, a w senuis AIK krał w kilku barach miał żonę 2 synów i chrę zazdrosny grupis, a jak przyszło ich za dużo naraz, po dzwonił porzony, żeby zabrała go do domu. Unknown speaker 4 Ale za aikiem ciągnęła się też mniej pochlebna opinia gwałtowny o krótkim lądcie i ciężkiej ręce gośćmi miał broni chwalił się, że obrabował bank był, podsumowując klasycznym złym chłopakiem, czyli takim typem działającym niestety jak magnes na wiele grzecznych dziewcząt. No dziewcząt z kompleksami z deficytami emocjonalnymi, ale na Anne May wcale nie ona wolała kolegę z zespołu raimonda i pamiątką po ich krótkim związku jest urodzony w pięćdziesiątym ósmym roku syn. Craig.
Ma samego Ajka. Front pana zespołu, dziewczyna długo traktowała po prostu jak starszego brata. No on niesie zwierzo z kompleksu, że za niski za Chudy zabrzydki i płakał w mankiet. Jak to jest wykorzystywany wszyscy, z którymi pracuje prędzej czy później odchozą ciekawa, dlaczego to, zabierając jego piosenki, no a na Mey obiecała, że nie odejdzie. Byłam w zespole, bo tego chciałam, a to dał mi szansę zaśpiewać kupił mi futro o sukienki rękawiczki po łokcie butno obcasie takie błyszczące bezięty upią mi włosy i naprawił zęby. To pracy jeździła różowym kadilakiem, byli toła czułam się gwiazda był dla mnie dobry, a ja byłam wobec niego lolna. Unknown speaker 4 Początkowo, a na Mai była tylko jedną z kilku piosenkarek, w stajni Ajka dopiero gdy nagrane przez nią demon spodobało się wpływowemu producentowi taner. Uznał, że dziewczyna może być jego trampoliną do sławy, i że zrobi wszystko, żeby nie odeszła najpierw nie, pytając zupełnie jej o zdanie zmienił jej sceniczne imię Tina miała nawiązywać do serialowej królowej dżungli schiny dzikiej zwierzęcej nieujarznionej. To taki rasistowski stereotyp, który ajk wykorzystał, a nazwisko z kolei dał jej własne odprawił wtedy żona i zaczął się dobierać do dwudziestoletniej wokalistki, ona nie była zachwycowa. Nie podobało, mi się to, ale nie wiedziałam, co robić, nie chciałam stracić pracy, wtedy wszyscy robili to, czego chciał AIK opowiedziała w show arou w in frray.
Oni syntin jaika urodził się w 1960 roku no A2 lata później, kiedy afuilo stało się hiitem AIK uznał, że ślub przywiąże jednak do niego posiadaczczka tego aksamitnego głosu dużo skutecznie niż kontrakt i dziecko, zwłaszcza że ci już raz powiedziałam mu, że chciałaby odejść, a on co wtedy zrobił, pobił ją prawidłem do butów, a potem zmusił do seksu, dlaczego wtedy nie odeszła mocina, nie lubi tych pytań, gdybym go zostawiła. To, co by zrobił nie chciałam go zawieźć, traktował mnie okropnie, a ja wciąż czułam się za niego odpowiedzialna ciężko mi to wyjaśnić, był mnie zdradzą na prawo i na lewo i nie dawał pieniędzy, a ja nie odchodziłam pół mi go żal powiedziała, no a poza tym u boku Ajka trzymamuję też strach Chryst, jakieś kobałam robiłam wszystko, co kazał. Unknown speaker 4 Pobrali się w sześćdziesiątym drugim roku w Meksyku kilka godzin autobusem do tychhuany ceremonia w obskurnym urzędowym budynku i kierowca jako świadek podpisałam, ale byłem rozczarowana. To miał być mój ślub, powie AIK prawdziwy romantyk zabrał zaraz potężony do burtelu, popatrzeć sobie na pornograficzny szoł. To jest taka wielka czerwona po prostu lampka alarmowa, dziewczyny intuicja jest dobra.
No nie czarna lampka też przy okazji prawidła do butów. Unknown speaker 4 Nie no to już dużo wcześniej no miała intuicję, że on się jej nie podobał początkowo i trzeba było się trzymać bycia koleżankom.
Tylko tak, a też historia pokazuje właśnie mechanizm przymuca absolutnie aż dużo łatwiej powiedzieć z zewnątrz absolutnie tak tak niż będąc środka takiego bardzocznego i przemocy tego wniosku. No następne 14 lat cina spędziła w trasie gali wszędzie w małych klubach, wielkich salach koncertowych, a w przerwach między koncertami nagrywali piosenki wchodziła na scenę z niedoleczoną żółtaczką złamanym nosem w dziewiątym miesiącu ciąży. Kilka dni po porodzie no AIK nie uznawał zwolnienia lekarskiego, a nikt nie ośmielał się mu sprzeciwić. Unknown speaker 4 Mieli kilka hitów już lat trójset mi rajt praud meery czy cotu gedor, ale żaden nie wszedł na krajowy Top ten ich muzyka, głównie arębi była zbyt czarna raz za 20 000 USD AIK wypożyczył Tiny, żeby nagrała sollo reverdp monteinhi była przeszczęśliwa. Nie tylko, dlatego że urwała się mężowi, ale też, dlatego że wreszcie ktoś od niej wymagał śpiewania takiego ztrzewi jak lubiła producent perfekcjonista bez końca szlifował pierwszą linijkę, po kilku godzinach Tina była tak spocona, że zdjęła bluzkę i śpiewała w samym staniku. Piosenka dziś uważana za rokowy klasyk podbiła wielką Brytanię, ale w USA przeszła bez większego Echa rok, był wtedy muzyką białych facetów.
No w połowie lat sześćdziesiątych, a ekicina już mieli wyrobioną Marka waga występowali przedelbisem w Bagi przed stołsami, znaczy bylioportem byli na beliście nie na a, ale solidna i soba. No i tak to wspominał kiw czas bycie wtedy byliśmy małym bluesowym zespołem i graliśmy w ciasnych barach, a tu nagle taczało nas piękne czarnolazki w takinach i fantastycznie muzyce, o których się uczyliśmy, ale dla mnie liczyła się tylko Tina wyglądała Super potrafiła się ruszać pu ten głos, to się nie zdarza takie połączenie. No iike oczywiście miał inne zdanie, uważam, że to on jest najważniejsze, bo pisze piosenki, że to on pociąga za sznurki. No i tak pociągał za zawiera sznurków, pierwszy raz widziałem to dalejle ki fuchors, ekwacet bije gościa z własnego zespołu kolb pistoletu AIK zachowywał się jak pieprzony alfon. I to jest najlepsze podsumowanie, bo tak tak. Unknown speaker 4 Migżager zebrał się na odwagę i pochwalił Tinę i tancerki dziewczyny wzięły go za kulisy i pokazały kilka ruchów. Śmiałyśmy się z niego, bo jego biodra totalnie gubiły rytm, to nie były lekcje tańca, po prostu się bawiliśmy, mówiła później talner stosi osiniakach. Tiny nie wspomnieli, no, chociaż trudno było ich nie zauważyć AIK bił ją regularnie, bo nie zaśpiewała tak jak chciał, bo się stawiała, bo nie udało mu się napisać hitu, bo znowu się nie postarała i nie miała orgazmu. Też klasyk po kraku.
A brał coraz więcej, popijałem trusk nie w obrębie miał nadmiar energii i co z nim robił. No oczywiście włodowywał go na żonie pod duszał tłuk pięścią, walił wieszakiem laską cokolwiek w padł w rękę raz oblaił urządzą kawał zawsze celował w twarz?
Szczękę miałam całąśniakach będziesz mić Tina. To tu wewnętrzna strona wargi i wiecznie była naderwana, bo uderz o zęby i Lima nie pamiętam siebie bez podbitego, oka. Unknown speaker 4 AIK. Pamięta to niespodzianka inaczej dziennikarce powiedział, czy biłem ją cały czas, to kłamstwo nie biłem ich bardziej niż ciebie bije twój facet, jeśli kłóciliśmy się codziennie, to była tak samo jej wina, bo została i to przyjmowała poza tym przesadza, jeśli ktoś oblałby ciekawą także schodziła skóra powinny zostać blizny. Prawda, a przyjrzyj się jej twarzy gładka, a dobrze wiem, że żadnej operacji sobie nie zrobiła. Dodał, no drzeć pasy z gościa i solą sypać. To mało.
No tak, co jest klasy, to oprawcy, którzy obwiniują ofiary, którzy podważ jej słowa i też wbiały siebie, no, a to nie biecie bardziej niż słuchacać. Ci nie bie to już po prostu. Unknown speaker 4 Standardy.
No ja też pokaz przyzwolenie, no w tamtych czasach na właśnie bicieko, bo to właśnie w szpitalach cina mówiła, że potknęła się i stąd tęknięte żebro, ale każe się nie wtrącali, no bo uznawali, że przemoc to coś normalnego w czarnych rodzinach przyzwolenie. No i wtedy o biciu przez męża się nie mówiło. To było coś wstydliwego coś, co należało ukrywać. Podobnie zresztą jak zdrady AIK zbudował sobie studio przy domu w los anges i tam instalował kochanki. Ja z niektórymi ci nosi nawet zaprzyźniła, no bo przynajmniej zwalniało ją z obowiązku małżeńskiego, no, a ten ostatni ajk egzekwował najchętniej po tym, jak ją pobił. To była kolejna forma upokorzenia i kontroli SEK stał się gwałtem nie podniecał mnie, a i musiałam robić to z nim mimo tego. Unknown speaker 4 Sześćdziesiątym ósmym roku Tina miała dość nic dziwnego i połknęła fiolkę waliu w szpitalu ocucił ją głos Ajka suko lepiej nie umieraj, bo cię zabiję kochający mąż potem spróbowała uciec, ale złapał ją na dworcu autobusowym i sprowadził do domu, a potem pobił wieszakiem maskowała, więc Limo korektorem i wychodziła na scenę coraz bardziej jak automat, ale wychodziła cały czas ją kontrolował nie mogła nic zrobić nie zapytawszy go o zgodę, a nie zawsze słyszała tak nie mogła być sobą. Tam w środku była kobieta, która aż gotowała się, żeby wyjść wspominała jej menedżerka rondalaam.
Pomagałzm jedna z kochanek kajkanałcz ją ikentacji na o rękę KIO mającej pomagać osiągnąć wewnętną harmonię, to powie później ratowało jej życie. To i przepowiednia wróżki przeżyjesz. To będziesz jedną z największych gwiazd, a twój park upadnie jak liść z drzewa i Sień. Unknown speaker 4 Latem 1976 roku AIK i Tina mieli dać koncert w Dallas awantura zaczęła się w limuzynie Tina miała na sobie biały kostium, a jadła czekoladę, więc ajk wkurzył się, że na pewno goł brudzi, więc co zrobił to, co zawsze zaczął ją bić pięścią potem butem i wtedy ją olśniło zrozumiała, że jeśli chce wolności będzie musiała ją sobie po prostu wziąć i zaczęła mu oddawać rany, ale to było wspaniałe uczucie. Nie obchodziło mnie czy go to za boli wreszcie on też obrywał w hotelowym lobby, niemal się śmiałam wiedziałam, że to koniec wynoszę się, stąd mówiła w wywiadzie z 1992 roku, przerywając relacje gromkim śmiechem osoby, której udała się najlepsza zemsta na swoim oprawcy. Odniosła sukces.
Ale wracając do tego wieczora w latach siedemdziesiątych w recepcji pan odebrał klucz podrapany, a pani ta nawet spuchniętą twarzą i rozerwaną wargą w pokoju tiina odegrała skruszoną żonę skakała wokół Ajka masowała głowę aż zasnął, a wtedy na paluszkach w zachlatałem krwią kostium miejsc i 36 centami w torebce wyszła z pokoju, bojąc się, że zatrzymają ktoś z zespołu wyszła przy hotelował kuchnię. Przebieg go przez ruchliwą ulicę filmowo sloomem między samochodami i weszła do pierwszego modelu, jaki znalazła menadżerowi ramada. In powiedziałam, że nazwa się cinatalne, że uciekła przed mężem i potrzebuje schronienia. No ale nie ma pieniędzy, ale odda jak tylko będzie mogła i zadawał pytań czułam się dumna i silna czułam się jak martinuterking. Unknown speaker 4 Rozwód sfinalizowała 2 lata, później AIK oczywiście nie ułatwi rozstania, ludzie, którzy jej pomagali dostawali groźby i jej samej podpalono samochód i ostrzelano dom. Unknown speaker 4 Przyjemniaczek finansowo była na takim dnie, że korzystała z bonów żywnościowych i sprzątała cudze mieszkania, ale na rozwodzie oddała majkowi wszystko dom majątek piosenki zostawiła sobie tylko imię. I jak się okazało potężne długi, bo to ona musiała zapłacić za odwołanie trasy koncertowej.
Już chyba była w stanie, że wszystko 1 po prostu, żeby się goście uwolnić, tak być oni wreszcie od piepprzy, żeby tworzyć to rozdział. No i przez 2 lata, żeby to spłacić brała wszystkie zlecenia grała do kotletav gaz i dla akcja do ruszy McDonalda, występowała w re radiach i w telewizji i to po jednym z takich właśnie hotelowych występów począ do niej menadżersi, o dabs i zaproponował współpracę ci nas stwierdziła, że bardzo chętnie, ale chce grać rokk rekandwal, to zabawa pełni w nim energii śmiechu jest niegrzeczny dla mnie arenbis tepresyjne. Rok jest biały, bo biali nie mają w życiu tyle problemów, więc piszą lżejszych rzeczach, a ponieważ nie wpadą w depresję z powodu mojego ponurego życia lubiej piosenki, które nie są depresyjne. To jest niesamowite nie tak 100 to, jaką rekomendować siłę i energię i zdolność do Odrodzenia się łał. No właśnie była wtedy czarną kobietą po czterdziestce. Unknown speaker 4 A wtedy czterdziestka to nie była tak jak dziś to było dużo poważniejszy wiek niż jest dzisiaj prawda.
Tak do tego jeszcze no znaną, ale umówmy się umiarkowani, to to dkd wcześniej próbującą nowego gatunku. No i ten kambek no umówmy się nie miał prawa się udać, ale się udał. Unknown speaker 4 Zaczyna kameralnie siedzi o krakiem na krześle światło reflektora wydobywa zmroku blon lwią grzywe i ramiona, których mogłaby jej pozazdrościć. Michel Obama i nie tylko te ramiona też są takie fajne, jak te nogi słychać pierwsze takty i niski zachrypnięty głos wokalistki, głos cytujące jej biografa kalta lodera łączący emocjonalną siłę wielkich bluesowych śpiewaczek z czystą mocą zrywawania tapet, która wydawała się stworzona dla epoki wzmacniaczy.
Gdy dochodzi do wersu. Putin autfau w gasoin energicznie wstaje odrzuca krzesło i na dziesięciosettymetrowych szpilkach i w kitce, która no wygląda, jakby jej projektant raz za dużo obejrzał Tarzana, zaczyna tańczyć przez godzinę skacze po scenie z energią królika, na to i zera na podwójnym redbulu, śpiewając nowe i stare piosenki swojej kawery spocona uśmiechnięto ducha, do ucha emonuje czystą i zaraźliwąuforią, Chicago rok 1983, a kariera 40 czteroletniej cinytaner właśnie się rozkręca. To nie był kambac, botina nie miała skądn wracać, to był mój debiut powie. Unknown speaker 4 Na początku lat osiemdziesiątych Mich Jager odwdzięczył się kobiecie, która nauczyła go tańczyć Tina została z saportem stonsów w ich trasie po USA zaśpiewała z rodem Stewartem i Davidem bowy. Ten ostatni mówił jest wspaniała jak Feniks odradzający się z popiołów przeszła dużo więcej niż większość z nas i zachowała przy tym godność piosenką LED sta to podbiła parkiety, ale prawdziwy przełom nastąpił w osiemdziesiątym czwartym roku wraz z albumem prive deser, który nagrała w 2 tygodnie, a sprzedał się w 10 000 000 egzemplarzy i dał wokalistce 3 nagrody gbi singgiel watzlof gatutuły. Wyt po raz pierwszy w jej karierze wszedł na pierwsze miejsce Top handrzy billboardu.
I ja powinna, gdy pisałam ten tekst, ja sobie wrzuciłam na specyfik re re bardzo fajnieki. Unknown speaker 4 Zdecydowanie.
Takie energiczne i takie rakowe. No i ten nie głos rzeczywiście taki kurde, a akt samitny i niski. I ja mam sympri de BST jak dzwonek w. Telefonie o ja też pamiętam, jak pierwsza słyszałm Cold i od razu powiedziałam, że piosenka bondowska i że nigdy wcześniej, ale ten głos ten absolutnie, bo nie ścina. Jest wciąż świetna. No oprócz tego, że podbiła listy przebojów, i rozwalała sale koncertowe z siłą swojego głosu, no bo w przeciwieństwie do co po niektórych chłopaków nie rozlubione scenie spełniła też marzenia za granic w firmie, konkretnie postać aunti antitty, czyli bezwzględnej przywódczyni postapkaliptycznego plemienia z blon grzybą i w strategicznie porwanej koltudze, reżyser, mat maxów w joschnila napisał z myślą. O no o kimś w typienetaniach ostatecznie w części trzeciej obsadził w samuutinę rozsądnie i w pakiecie dostał kolejną kultwę piosenkę, czyli ujęt na dachiur, ale już rolę w klalorze puurpury w ivna splberga kina odrzuciła, bo historia bite i pomiętanej dziewczyny za bardzo przypominała jej własną. Unknown speaker 4 Od sukcesu prive densertlner sprzedała po ponad 100 000 000 płyt i zgarnęła 12 nagród gremii zaśpiewała dla Bonda, o czym Kasia mówiła przed chwilą dostała swoją gwiazdę na holywoehłoko faim i dwukrotnie trafiła do rocknd rol hollof faim wraz z aikiem i raz z solo w osiemdziesiątym ósmym roku pobiła rekord Guinessa 180 000 ludzi kupiło bilet na jej koncert. Napisała 2 bescelerowe autobiografię i książkę o tym, jak być szczęśliwą w skrócie buddyzm wiara w siebie i niepoddawanie się goryczy ostatnią trasę zakończyła w 2009 roku w wieku 70 lat zarobiła na niej 130 000 000 USD, a koncerty wyprzedały się na pniu. Naprawdę nieźle jak na córkę czarnych dzierżawców znadboż.
A tymczasem zmierzał w przeciwnym kierunku przepuścił pieniądze, nikt nie chciał z nim pracować, a na początku lat dziewięćdziesiątych trafił do więzienia. Unknown speaker 4 Jest.
No cóż, jak powiedziałaby ci na karma wracali zmarł w 2007 roku przydatkował kokainę, no i pamiętany głównie jako żałosny żonobica. Cóż z kolei tna w 1986 roku poznała niejakiego Erwina Bacha ona miała lat 47 i była u szczytusławy, on był 31 letnim dyrektorem zarządzającym wytwórni jemai i zaiskrzyło. Po raz pierwszy w życiu jestem w związku bez napięć nie czuje się zagrożona. On nie jest zazdrosny mojego rodzice, pewnie wolliby białą Niemkę, ale kiedy mnie poznali. No cóż wszyscy lubił kinę powiedziała. Unknown speaker 4 Zamieszkali w Szwajcarii szato nad jeziorem tinie do kolejnego małżeństwa się nie spieszyło. Tak powiedziała dopiero w 2013 roku 3 lata później zachorowała na raka jelita grubego, a homeopatyczne leczenie. Co jest oksymoronem, bo homopatia nie leczy doprowadziło do niewydolności nerek, uratował ją przeszczep dawcą nerki, był mąż na premierze, Musia lutina w 2019 roku wyglądała już kwitnąo.
A żeby się zawodowo odciąć wreszcie dajka, którego reputacja się za nią długie lata ciągnęła na początku lat, osiemdziesiątych opowiedziała magazynonowi PIP u o ich małżeństwie. Mało, kto wtedy publicznie mówił o przemocy domowej, no, a już na pewno nie gwiazda dla mediów stała się, więc oczywiście dyżurną wiarą w wywiadach zamiast o muzykę dostawała pytania z gatunku, jaki ubił, dlaczego tak długo wytrzymała, co chciałabym mu teraz powiedzieć? No ja bym to ja w 1 słowie, ale cina była damą, żeby zamknąć sprawę raz na zawsze zatrudniła dziennikarza MTV i Kurta lodera. To napisania autoryzowanej biografii mówię to po raz ostatni i mam nadzieję, że ludzi nawet nie pomyślą, żeby jeszcze raz ten temat ze mną poruszać zarzekała się. Unknown speaker 4 Nadzieję okazały się płonne jatina została bestsellerem, a wrzawa wokół jej małżeństwa bynajmniej nie przycichła Tane została zarzucona listami kobiet, które miały podobne doświadczenia, a jej historia dała im siłę by odejść raz na lotnisku, poszedł do niej mężczyzna i powiedział, że przeczytał jej książki, postanowił, że już nie będzie bił żony.
Ale co opowiada coś takiego, no gratulacje. Dziękuję panu, że jest pan takim dobrym facetemlo. Unknown speaker 4 Nie wiem. No ale.
Co trzeba mieć w głowie, żeby podejść do ofiary przemocy domowej z takim komunikatem? Unknown speaker 4 No może coś zatrybiło jednak wierrz. No miejmy nadzieję, że pan się nawrócił rzeczywiście.
Ale co nadal chciał. Unknown speaker 4 No nie może chciał jej powiedzieć, że mu coś uświadomiła, no wierzą.
Nie wiem, okej, może skupiamy się na pozytywach, inkaantując tą tybetajską inkaentację, której nie jestem w stanie powtórząc. Unknown speaker 4 Lareking zapytał ją zdajesz sobie sprawę, że jesteś feministyczną bohaterką zaczynam odparła.
Prawo do ekranizacji jacina kupiłam należącą od disnaya wytwórnia tacztą jak nadisnaa wtedy, zwłaszcza firmę prorodzinną unikającą kontrowersji filmła. Go tytułowiec jest wręcz natualistycznie, brutalny, to znaczy no pokazywał upokorzenie bicia nawet gwałt cina nagrała wszystkie piosenki i regularnie odwiedzdzo plann raz wzięła ze sobą album i przeglądała jązgrjącą ją angelobaset. Opać tu mam złamaną szczękę pokazała i co zadruchowali, ją zapytała aktorkę zatrutowali. Śpiewałam tego samego wieczoru. Unknown speaker 4 Baset i Lorenz fishon dostali nominację do Oskara, ale samej tinie film się nie spodobał. Jej zdaniem filmowcy za dużo zmyślili. No i ile razy można mówić, że nie chcę być zapamiętana jako worek treningowy? Ajka telnera byłam ofiarą. Nie rozczulam się nad tym, byłam krzywdzona, nie jestem z tego dumna i nie potrzebuję współczucia. Potrafię wybaczyć, powiedziała dziennikarce wanitifer pytałaśmie czy kiedykolwiek o coś walczyłam? Tak o moje życie?
W filmie dokumentalnym z 2021 roku, która niedawno wszedł wreszcie na polskiej liczby o maks, który ma tytuł po prostu Tina. Tyle odzyskała kontrola nad narację o swoim życiu, co sumie nic dziwnego, bo je już jest producentem wykonawczym, nie jest już ofiarą jest kobietą, która przetrwała nie dała się złamać i zatiumfowała, pokazała sobie innym przede wszystkim majkowi, że potrafi nie tylko wspiąć się na szczyt, ale złamać po drodze wszystkie konwencje płci rasy i wieku zostać czarną gwiazdę uroka pięćdziesięcioletnią sksbombą kobietą olśniewającego sukcesu. Mówi filmie, wciąż, jakby z takim lekkim zdziwieniem, a, ale też przede wszystkim z dumą patrzcie, co sięgnęłam w tym życiu, z tym ciałem jestem dziewczyną z pola bywełny, sama siebie wyciągnęłam ponad to, czego mnie nauczono wspaniałanie. Unknown speaker 4 Absolutnie wspaniała absolutnie wspaniała i no ta jej historia jest to chyba była pierwsza taka historia, która na całym świecie się echem odbiła o przemocy domowej. Ja się dziwię, że ona była tak głośna, bo wierz no rzeczywiście przecież nie mówiło się, to dzisiaj się zaczyna mówić itd. to jest niepopularna.
I podważana i padłana proces danego DEP powiem. Unknown speaker 4 Tak, więc to jest w ogóle wspaniałe, że ona się na to odważyła, ale mnie się też podoba. To, co było na początku tej historii, czyli to jej takie otwarte przyznawanie się do aspirowania do bycia gdzieś w jakiejś wyższej klasie kimś lepszym itd. bo to jest coś takiego, co wielu z nas żywi, ale się wstydzimy do tego przyznawać, a ta bezpretensjonalność, z którą ona o tym mówi mnie to bardzo urzeka, bo to nie jest nic złego, tak, że chcesz gdzieś mierzyć wyżej.
I to też absolutnie wezbrające, bo nikt się już nie może zaatakować za nie wiem tak za zabycie z klasy niższej czy za jakieś braki wykształceniu, skoro o tym właśnie otwarcie mówi tak, kiedy ja miałem pisać tekst odcinie, to na początku to było takie mój pomysł. To był pomysł redakcji tak no piosenkarka gwiazda popu chyba na wszyscy wiedzą, no co ja tu nowego wymyśle, a potem zaczęłam o niej czytać, to oglądać na YouTubie i jej właśnie fragmenty jej wywiadu i wypowiedzi i koncerty. I to było coś wspaniałego. No nam mówi z taką godnością z taką spokojną siłą. Z takim no tak przytarzyło mi się to przez te 16 lat z nim byłam no tak, ale to nie coś, co nie definiuje. To jest takie ani chciał robić z siebie ofiary, ani nie uważa znaczy no i szczerość i właśnie taki brak nawet chęci zemsty po prostu była kobieta, która po latach trudnego życia nauczyła się wiary w siebie i swojej wartości była jej pewno o niej przekonana. To było tak fantastyczne tak piękne i tak ożywcze, bo rzadko, kiedy widzi coś takiego tak kogoś, który wiwał się z samego dołu na sam szczyt i jest za sobą okej jest sposób dobrym miejscu, nie z powodu, żeby z tego tłum wytłumaczyć. Unknown speaker 4 Tak i niesamowite jest też jako namówi o tej przemocy, potem widać, jak bardzo trudno jest wytłumaczyć, te mechanizmy, gdzie ona sam mówi, no dostawałam, co mam ci powiedzieć, wydaje mi się, że to jest coś takiego, z czym się właśnie wiele kobiet w takiej sytuacji utożsamia. I ona też pokazuje dzięki temu, że właśnie nie ma co tak się mądrować, jak się stoi z boku, bo nie jesteś w stanie tych mechanizmu zrozumieć, ale ona też pokazuje jak bardzo potrzebujemy jakiegoś polskiego odpowiednika takiego fajnego angielskiego słowa selvive. Albo my mówimy ofiara, które jest okej słowem, ale jednak jest takim słowem z pierwiastkiem słabości, a to angielskie suvivor taki przetrwanka przetrwań czyni nie wiem, ktoś, kto po prostu przetrwał jest takim słowem pełnym mocy. I to absolutnie do niej pasuje.
Mamy to ewentualnie ocaleńca, ale po pierwsze, korze się to ocaleńcem aborcji, a po drugie, ktoś, kto jest ocalny wojennym ocalonone, jest ocalony przez kogoś, zazwyczaj tak to ma w tymłowie sprawa. Unknown speaker 4 Właśnie, a w przetrwaniu jest takie, że to sama tą swoją siłą gdzieś się zdołałaś się z czegoś wydobyć i przetrwać także to prawdziwa Sol wivwaror.
Jeszcze wydaje mi się bardzo waż ten fragment o tym, jak ona opowiada, że takie matki za zaczęła mu oddawać.
Tak. Bo.
Bo jeśli 1 strona oddaje, to ona nie jest spraw czynią przemocy, ona się po prostu broni tak i nie ma idealnych ofiar. No nie ma bieg patrzy się na nie wiem, na komentarze pod tekstach o gwałcić czy przemocy, to można odnieść wrażenie, że jedyną osobą, która możemy my opinia publiczna uznać was gwałconą. To jest po prostu zakonnica w burce, która w biały dzień nie szła do synagogi, tak i została zaciągnięta w krzaki i pobita do nieprzytomności. Wtedy jeszcze można je uznać za ofiarę, tak, a cała reszta za wszyscy jest nimi nie tak, a cinatalne. No faktycznie rzeczywiście przez opisuje przy są straszne tak ubił, czy mi ubił, strasznie uszkadzał tak, no ale nawet osoba, która przez te lata była tak zwa tutaj duży cytusów idealną ofiarą też koniu zaczyna oddawać oddawanie. Nie oznacza współpraca przemocy. To jest obrona. Unknown speaker 4 Oczywiście no żałować można tylko, że tak późno tak no zdecydowanie, ale wiesz jeszcze do samej muzyki, no ta muzyka się absolutnie broni. I ja zawsze robię głośniej, to jest coś czegoś świetnie słucha po prostu jej głos rytm, jaki w tym jest jest wspaniały i dla mnie to jest fenomen, bo ja tę Tiny pamiętam od zawsze, bo teraz sobie policzyłam, że jako ona robiła kombek. No to ja miałam 5 lat, w związku, z czym jak ja byłam dzieckiem, to już byłatina i już powoli się mówiło, że babcia. Tina.
Tak babcia rokka strzelać Seksualny, to.to. Okropne, tak, ale wiesz, ale ona była i miałam jej plakaty, gdzieś tam w pokoju obok innych plakatów. I wiesz i Chim muualt już nie ma sabriny nie ma sama antyf Fox nie ma atiletarner, dalej można by sobie powiesić, nie tylko, dlatego że ta muzyka przetrwała, ale też, że ona po prostu właśnie jest też symbolem. Jest nie tylko gwiazdą, ale też właśnie symbolem tej siły takiej kobiecej i witalnej i walki o siebie także to jest niesałmite. Ja mam 44 lata i nadal mogłabym sobie naprawdę plakat to powiesić w mieszkaniu.
Zwłaszcza że jej to zdjęcie to spektakularne z tą grzybą to takich jasnych włosów. I takie jak ona jest na wie wszystko i tylko i syllatkę chyba stasznia charakterystyczne, bo to masz te szpilki dziesięćdentymetrów nogi mini i te grzyba. Tak to jest jeden z tych obrazów, które i od razu wiesz. Unknown speaker 4 Tak tak jakby tylko cienna malować, to też, żeby było wiadomo, że to jest tnatalna.
Tak, co tego nikt nazywał miteczek gaa dziadkiem raka, więc to jest iseksizm. Unknown speaker 4 Tak jest, a młodszym słuchaczką po prostu polecam wygooglowanie teledysków po prostu z koncertów i ten ja uwielbiam jako na w ogóle z dywidem bou i śpiewają tunajd z genialne, ale sama Tino po prostu także, jeśli jakieś mamy młode słuchaczki, które tinotarner nie słuchały, ile nam było dane.
Tak, bardzo na rower, to, chociaż się nie, że słuchać muzyki, jeżdżąc na rowerze, ale w miejscu, gdzie nikogo nie ma. Tak. Unknown speaker 4 Ale i przed sesją na do energetyzowanie się naprawdę to jest taka muzyka, która daje po prostu kopa, rzeczywiście ona śpiewa strzewi w ciebie też to wchodzi. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: GOŚCINNIE: WYBORCZA, 8:10

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA