REKLAMA

Jak Erdogan wykorzystuje obawy społeczeństwa ?[Wybory]

Popołudnie Radia TOK FM
Data emisji:
2023-05-26 15:20
Prowadzący:
Czas trwania:
12:11 min.
Udostępnij:

Jak Erdogan próbuje budować poczucie stabilności? Czy lider opozycji ma szanse odebrać głowę prezydentowi? Czy na wynik wyborów wpłynie głosowanie tureckiej emigracji?

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Maciej Zakrocki. Dzień dobry ponownie, jak słyszeliśmy przed chwilą w informacjach w niedzielę druhatura wyborów prezydenckich w Turcji zmierzał się w niej obecny prezydent recef rdoanny i wspierany przez większość opozycji Kemal kiied darolu po pierwszej turze wśród przeciwników obecnego prezydenta, który przez świat demokratyczny traktowany jest jak autokrata mocno ograniczający wolności Obywatelskiej w swoim kraju zapanował minorowy nastrój kandydat opozycji przegrał starcie w pierwszej turze. I niewielu jest gotowych wskazać go jako ostatecznego zwycięzcę w dogrywce no ale może się mylimy. Spytam o to panią Aleksandrę spancerską z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych dzień dobry.
Dzień dobry.
Pani widzisz, jeszcze jakieś szanse dla kandydata opozycji?
No.
Ja bym powiedziała, że jeszcze piłka jest w grze, tym bardziej, że ten trzeci kandydat, który uzyskał w pierwszej turze 5% poparcia. On co prawda opowiedział się SA re jaepem temrdanem, ale no tutaj weźmiemy pod uwagę to, że Sia no nie posiada skonsolidowanej bazy wyborców i zanim opowiedzieli się w pierwszej turze i zwolennicy rządzącej, partie AKP, ale też ci, którzy sympatyzują z dobrą partią, czyli takim nacjonalistycznym ugrupowaniem, hołdującym wartościom mustatykę ma lata piórka, więc ja bym powiedziała, że tutaj no jeszcze może coś się wydarzyć, aczkolwiek no w systemie Prezydenckim, w którym funkcjonuje Turcja, no ten urzędujący kandydat tak, czyli faworyt wyborów, ma bardzo ułatwione zadanie, bo no może wykorzystywać te zasoby państwowe do agitacji wyborczej, jednocześnie marginalizując rolę opozycji.
Ale z drugiej strony właśnie, kiedy zbliżały się te wybory, myśleliśmy, że dodatkowo te wszystkie negatywne zjawiska z jakimi mają na co dzień do czynienia obywatele Turcji, a więc bardzo wysoka inflacja raczej świadomość słabej pomocy państwa po tym tragicznym trzęsieniu ziemi. No wreszcie przecież w pamięci ludzie też mają ten niby pucz, który w efekcie miał doprowadzić chyba mówię niby no bo takie wskazania raczej do usuwania przeciwników politycznych. Ci zamykanie dziennikarze związkowcy, no, że to wszystko jednak przebije się do opinii publicznej jako coś, co no miało podpowiedzieć, że panu rdoanowi po 20 latach jednak podziękują. Jak pani jako znawca tego państwa. No właśnie tłumaczy ten te fakty te smutne fakty, że one nie przeszkadzają większości, jak się wydaje opinii publicznej. I ta jest gotowa oddać ponownie władze w ręce erdon.
Więc tutaj jest kilka czynników, które świadczą o tym, że mamy do czynienia z pewnym rodzajem fenomenem w radzie patai perdana. Po pierwsze w trakcie tej kampanii wykorzystały funkcjonującym w społeczeństwie obawy związane z niestabilnością rządów koalicyjnych, jednocześnie, wskazując na przewagę systemu prezydenckiego, pokazując, że ten system, który on prowadził jest stabilny, gwarantuje przetrwanie państwa tureckiego. Druga kwestia to były subsydia i no rozdawnictwo hasła populistyczne, czyli dla wielu mieszkańców Turcji przeciętnych, no przebijał się ten komunikat. Mamy drugą podwyżkę płacy minimalnej mamy darmowy gaz będą kolejne podwyżki dla urzędników służby publicznej, więc mimo, że jest źle, to jednak rząd coś daje, więc no to nas w jakiś sposób satysfakcjonuje kolejna.
Kwestia to jest my to znamy, no ale proszę proszę przeprosić.
Kolejna kwestia to jest też taka umiejętność podbudowywania dumy narodowej temu służy turecki przemysł zbrojeniowy, ale też erdan znakomicie wykorzystuje politykę zagraniczną na potrzeby polityki wewnętrznej bardzo mu pomogła rola pośrednika wojnie między Rosją, a Ukrainą, bo pokazał, że elektoratowi społeczeństwu, że patrzcie. Turcja teraz jest globalnym aktorem, do nas zwracają się politycy stałego świata z nami, trzeba się liczyć, więc Turcja jest no takim graczem, które ma znaczenie globalne i to jest bardzo ważne dla budowania takiej świadomości przeciętnych Turków. No i to, co wspomniałam, czyli receptai w rdan też ma niesamowitą przewagę, bo może wykorzystywać te osoby państwowe do agitacji politycznej, media. Tam dominuje przekaz medialny regepata i perdana z przekazów medialnych no przeciętny Turek dowiaduje się, jakie sukcesy odnosi władza, jakie sukcesy tutaj odnosi Turce na forum międzynarodowym, więc to kształtuje świadomość przeciętnych Turków. No tutaj opozycja w w tej pierwszej w pierwszej turze mocno wyeksponowała znaczenie systemu parlamentarno gabinetowego, no dla przeciętnego Turka, który nie wgłębia się w zawiłość tureckiej polityki systemu politycznego. To może brzmieć enigmatycznie erdon posługuje się prostym komunikatem, który jest jak widać skuteczne.
No ale tu jest 1 ciekawostka, która szczególnie jeśli chodzi o ten ostatni punkt, który pani wymieniła, no wydaje mi się, że wymagałby komentarza, dlatego że pojawiły się dane dotyczące głosowania obywateli tureckich, którzy mają prawo głosu, jest ich około 3 400 000 obywateli mieszkających poza granicami kraju. Najliczniejsza, ta grupa znajduje się w Niemczech około 1,5 1 000 000 osób tam mieszkających posiada prawo wyborcze i uwaga w pierwszej turze właśnie ci ludzie zagłosowali w zdecydowanej większości na rdoana, bo 65% z nich poparło prezydenta. No tutaj o tyle jest to ciekawe, bo obywatele tureccy mieszkający w Niemczech, no mają również bardzo łatwy dostęp do innej informacji nie tylko rządowej propagandy mogli się bez problemu dowiedzieć o no różnego rodzaju niecnych działaniach właśnie Erdogana. Szczególnie jeśli chodzi o te wszystkie wątki związane z praworządnością z niezależnością sądownictwa z wolnością słowa itd. a większe poparcie można powiedzieć dostał w Niemczech wśród swoich obywateli niż u siebie w kraju.
A ten wynik bardzo dobre rdo ona w Niemczech wcale mnie nie zdziwię, weźmy pod uwagę grupy czuórków, które zaczęły przyjeżdżać, to niemy, co były lata sześćdziesiąte, to byli tzw. gazarbajterzy. I to jest jakby to pokolenie tych ludzi, którzy przybyli z bardzo biednej prowincji z Turcji do Niemiec tam się dorabiali, więc oni chodzili też do meczetu, które powstają i są tworzone przez diett, czyli to tureckie prezydium do do spraw religii. Tam też no jest forsowany przekaz przychylny władze, więc to jest jeden z czynników 2 te kolejne pokolenia, one też zaczęły robić karierę w tych strukturach AKP, bo weźmy pod uwagę to, że AKP w trakcie swoich wieloletnich rządów ponad dwudziestoletnich wytworzyła bardzo szerokie sieci klientelistyczne, które funkcjonują nie tylko w Turcji wewnątrz Turcji, ale i też w Niemczech, więc te nowe pokolenia także funkcjonują w ramach tych struktur, jakby przychyllnych rządowi. Więc, aby zachować swoją karierę polityczną, też oddają głos na regepata i perda, a poza tym fenomen mniejszość jest taki, że one zawsze się też będą radykalizować.
AKP, czyli partia sprawiedliwości i rozwoju właśnie założona zresztą przez pana rdana. Powiedzmy w takim razie jeszcze coś o tym rywalu to jest starszy o 5 lat polityk czyjego oferta? Pani zdaniem niezależnie od tych trudności z przebiciem się do opinii publicznej jest nieatrakcyjna. No tam m.in. znalazłem przesiedlenie 3,5 1 000 000 uchodźców z Syrii z powrotem do ich kraju wydawać by się mogło, że to wręcz brzmi tak populistycznie i się powinno podobać. To to za słaba noczy się to niejedyny argument, ale on ma za słabą ofertę.
Więc tak, tutaj jeśli mówimy o kandydacie opozycji kamaluztorolu, on no w zachodniej europejskich mediach został okrzyknięty takim przydomkiem tureckiej gandi ten wizerunek od początku był mocno romantyzowany, czyli nadzieja demokracji. I rzeczywiście tutaj opozycja mocno rozbujała te nadzieje i oczekiwania, że rzeczywiście teraz to jest ten moment.
Ikrycztarolu ruszył do tej do tych wyborów 14 maja z eksponowaniem polityki miłości, czyli odrzucenie takiego polaryzującego tonu i takiej negatywnej narracji. I tak jak w wyborach lokalnych w 2019 roku ty się udało w Turcji, tak teraz nie odniosła rezultatu, więc erycztarolu drugiej turze postanowił zawalczyć właśnie o elektorat nacjonalistyczne, czyli o tych wyborców Sinana, on dostał 5,2%, więc dlatego mieliśmy taki zwrot w ton nacjonalistyczny w ton antyuchodźczy anty imigracyjny, żeby właśnie przekonać do siebie, no tą grupę, która głosowała na albo tych, którzy są jeszcze niezdecydowani. Stąd mamy to zaostrzenie dyskursu. No i zobaczymy, czy to przyniesie jakiś pozytywny rezultat?
No właśnie, a to już zobaczymy w najbliższy weekend bardzo pani dziękuję za wszystkie wyjaśnienia Aleksandra z pancerska. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych była naszym gościem. Zapraszam panią i słuchaczy teraz na informacje to. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: POPOŁUDNIE RADIA TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

W maju TOK FM Premium 40% taniej. Podcastowe produkcje oryginalne, Radio TOK FM bez reklam i podcasty z audycji.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA