REKLAMA

Afera w litewskiej polityce. Czy będą przyspieszone wybory?

Popołudnie Radia TOK FM
Data emisji:
2023-05-26 15:40
Prowadzący:
Czas trwania:
14:07 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Maciej Zagrodzki. Dzień dobry ponownie w Litwie mamy poważny kryzys polityczny, który jest następstwem skandalu ujawnionego przez media. Dokładnie chodzi o nieuzasadnione wydatki dotyczące wielu radnych gminnych radnych w tym 3 ministrów, którzy przed dołączeniem do rządu w dwudziestym roku pełnili właśnie funkcję takich radnych pani premier Ingrida simonitę ogłosiła 21 maja, że ustąpi ze stanowiska po szczycie NATO. Jeśli parlament zagłosuje przeciwko przedterminowym wyborom, uważa bowiem, że nowe wybory są konieczne, ponieważ skandal dotyczy ludzi wszystkich partii. Czy ta sytuacja położy się cieniem na wspomniany szczyt na to? No bo akurat wszystkim zależałoby nam by zależałoby by ten odbył się bez zakłóceń, no i żeby z Wilna popłynął w świat szczególnie do Moskwy silny sygnał o tej historii. Porozmawiam teraz z panem Dominikiem liczewskim przegląd Bałtycki, dzień dobry dzień dobry, kłaniam się, co to za afera. No można powiedzieć szczęśliwie oznaczał nasz wolne media są wolne w Litwie andriu stapinos. Nasz można powiedzieć kolega to on jest sprawcą tego ujawnienia tej afery. Tak.
Tak zgadza się stopinas jest to postać, która może być poniekąd znana w Polsce, bo oprócz tego, że jest dziennikarzem on trochę działa tak na pograniczu mediów i takiego aktywizmu społecznego. Oprócz tego właśnie, że jest właścicielem telewizji internetowej lahce, stv, czyli telewizja wolności to jest również aktywistą i znany był z tego, że zainicjował w ubiegłym roku zbiórkę na zakup bayraktara dla ukraińskiej armii, który został potem Ukraińcom przekazany, a ta sprawa wynikła ze zbadania przez ostatni NASA, no i przez jego ekipy wydatków, które ponoszą radni w kilku samorządach litewskich, że rzecz polega na tym, że i na trochę inaczej niż w Polsce, gdzie radni mają wypłacane diety na Litwie. Radni samorządowi nie mają nie mają żadnych wynagrodzeń, tylko mają otrzymują zwrot kosztów poniesionych. W związku z wykonywaniem swojej działalności, czyli np. wynajęcie biura zakup sprzętu do tego biura podróże. To tutaj właśnie są te największe kontrowersje, czy rozmowy telefoniczne obsługa poczty itd. i skutek tych ubytek badania tych wydatków odkryto, że kilkoro z obecnych członków, tak jak jest już pan zauważył, chodzi o 3 osoby zasiadające obecnie w rządzie, a wcześniej zasiadające w Radzie Miasta Kowna. Poniosło czy otrzymało zwrot szczególnie szczególnie wysokich kwot i tutaj, zwłaszcza kontrowersje dotyczy minister edukacji w tej chwili już były minister edukacji i orgity szukdnieny, która w radzie zasiadała dosłownie przez kilkanaście miesięcy, bo wybrana w 2019 w 2020 została ministrem. No i może nie jest to kwota jakoś szczególnie bardzo rzucająca na kolana, bo chodzi o 13 000 EUR w skali całego tego okresu kilkunastu miesięcy czy w przeliczeniu na miesiąc daje około 800 EUR wydatków. No ale wybucha wokół tego dosyć duża burza polityczna, bo minister twierdziła, że żadnych żadnych niczego złot to nie zrobiła tylko problem polega na tym, że nie ma wymogu, żeby radni przedstawiali jakieś paragony kwity faktury itd. wystarczy po prostu deklaracja, żeby te ten zwrot otrzymać. No i ona twierdzi twierdziła i twierdzi znaczy, że wszystko była zgodnie z prawem.
Tam jest jeszcze minister finansów i minister kultury i doradca prezydenta on się też już podał do dymisji, przyznając, że nie będzie w stanie udokumentować tych tych wydatków. Rzeczywiście ja nie chcę bagatelizować, bo każde euro publicznych pieniędzy wydane jakoś niezgodnie z przeznaczeniem czy bez możliwości wykazania słuszności takiego wydatku. To powinno być naganne. Natomiast rzeczywiście w przypadku ministra finansów?
20 nieco ponad tysięcy euro w ciągu 49 miesięcy takie wydatki on miał minister kultury 35 000 podczas 2 kadencji. No, więc to już wiele lat 2011 19 można powiedzieć to pocieszające, że teoretycznie niewielkie kwoty, a jednak zrobiła się z tego afera, ale czy ona rzeczywiście pana zdaniem może doprowadzić do rozpisania wyborów?
To jest to dosyć przyznam, że jest to dosyć zagadkowa sytuacja i zagadkowe są motywy, które kierowały partią rządzącą, że podjęła decyzję o tym, żeby, czyli kierownictwem partię rządzącej, żeby no podjąć. To taką dosyć ryzykowną g, czyli najpierw wniosek o samoroz rozwiązanie Sejmu przeprowadzenie przedterminowych wyborów, a jeśli on nie przejdzie, to dymisja rządu i nawet, a komentatorzy litewcy też nie do końca do końca się potrafią połapać w tej sytuacji. Czytałem dzisiaj komentarz taki czołowej dziennikarki ruty mieliutę to jest taka trochę może powiedzmy litewska Monika olejniki to też dzisiaj właśnie napisana na Portalu nadawcy pu liteewskiego no tatce publicznego, żona od 2 tygodni nie jest w stanie zrozumieć, co się dzieje. Wydaje się, że to jest no próba takiego uniesienia się honorem i pokazania przez partię rządzącą, że tak przestrzegamy wysoko w takich wyśmierubowanych standardów etycznych.
Jeżeli może im wyszło, że mogą na tym wygrać, że w kolejnych wyborach mogliby mieć może więcej głosów?
Tak, chyba to jest też próba takiej trochę ucieczki ewentualnie przed przed no karą ze strony społeczeństwa przy w wyborach, które wg kalendarza powinny się odbyć. Terminowo powinno być w przyszłym roku, no ale jest ryzyko takie, że może będzie społeczeństwo trochę zmęczone sytuacją i geopolityczną i sytuację ekonomiczną z rosnącymi cenami, więc mogą może lepiej te wybory przeprowadzić wcześniej póki jeszcze te sondaże są w miarę korzystne dla rządzących, no a gdyby to ewentualnie te scenariusz wyborczy, bo nie udało się jego zrealizować w tym roku. No to wtedy jest jeszcze szansa na to, żeby ten układ zmienić zrobić jakieś nowe otwarcie rzeczywiście postawić na jakieś nowe twarze może na osoby, które są lepiej przez społeczeństwo przyjmowany. Tutaj się już mówię o tym, że ewentualnie obecny minister obrony argitasanuszałskaz tutaj jest już bardzo popularny, w związku z jego no z polityką wsparcia dla Ukrainy, rząd ewentualnie mógłby stanąć na czele rządu po tej rekonstrukcji.
A z kolei minister spraw zagranicznych gabielus lanzbergis zapewnia, że szczyt na to Wilnie odbędzie się pod w pełni funkcjonującym obecnym rządem, a ewentualne zmiany nastąpią dopiero po zakończeniu szczytu NATO. No ale właśnie tu wracam do pytania ze wstępu do naszej rozmowy. Pan też nie widzi takiego, no zagrożenia w rozumieniu nie tyle organizacyjnym, ale no takiego trochę niesmaku, że właśnie gdzieś jest w państwie afera korupcyjna, a tutaj przywódcy tego państwa siłą rzeczy przedstawiciele rządu goszczą członków czy delegacje państw NATO w bardzo ważnym momencie. No też przypomnę ma być na tym szczycie przywództwo Ukrainy i chyba ważneracje dotyczące tego kraju wojny, choć jak wiemy, raczej deklaracji zapewniającej członkostwo Ukrainy w NATO w Wilnie nie usłyszymy?
No jest tutaj taka obawa i przyznam, że ja też osobiście, że to trochę osłabia ten kryzys wewnątrzpolityczno trochę osłabia pozycję Litwy jako tego kraju, który no jest takim jednym z głównych jednak czy adwokatów czy też wspierających Ukrainy adwokatów w sensie poparcia dla członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej w NATO. No i też jeśli chodzi o ten wolumen wsparcia i wojskowego i materialnego i też takiego moralnego dla Ukrainy i to trochę trochę może godzić w pozycję Litwy względem krajów zachodnich, gdzie wiadomo, że te to podejście do Ukrainy, bo bezróżnicowane. No nie wszyscy są tak bardzo entuzjastycznie nastawie, no oczywiście wspierają przynajmniej w jakiś sposób wspierająkraina, ale jeśli chodzi o te kwestie szybkiego szybkiej ścieżki członkostwa Ukrainy w strukturach euroatlantyckich, no to już jest więcej sceptycyzmu. No i przyznam, że nie wiem nie wiem, dlaczego to w ten sposób zostało w tym momencie zostało rozegrane, czy jest to jakaś, no wygląda, to po prostu jak na jakąś taką niefrasobliwość?
No ale co się mówi właśnie w kontekście już samego szczytu. Czy docierają już czy do dziennikarzy, czy jakieś przecieki się pojawiają co do ewentualnego komunikatu końcowego? No bo przecież jak wiemy przywódcy, to zazwyczaj przyjeżdżają, kiedy już wszystko jest właśnie dogadane, mówiąc potocznym językiem. Czy tam można się spodziewać też jakiegoś przełomu w tej sprawie w kontekście wojny ukraińskiej? Czy raczej będą to tylko te same potwierdzenia, które słyszymy właściwie przy okazji wielu innych spotkań, że będzie pomoc dla Ukrainy? Tak długo jak będzie to niezbędne, że Ukrainy miejsce. Oczywiście jest w euroatlantyckiej rodzinie, ale że do szczegółów to wrócimy po zakończeniu wojny itd. itd.
no w tym momencie raczej wydaje się, że wygląda to tak jak raczej organizatorzy szczytu dbali o to, żeby no tych przecieków nie było zbyt wiele, żeby też ten komunikat nie dostał się zbyt wcześnie przedwcześnie do mediów. To z opinii publicznej to, żeby nie zaszkodzić w tej kwestii, żeby no też przeciwnik, jakim jest Rosja, żeby tych planów zbyt wcześnie nie poznał raczej tutaj się dba o taką ochronę informacyjną tego wydarzenia.
A Rosja próbuje jakoś właśnie rozgrywać ten kryzys, nazwijmy go skandalem finansowym, że no właśnie proszę zobaczcie, prawda co to, co tam się dzieje w tym kraju, tak jak pan powiedział? Tu się chwalą, jak bardzo wspierają Ukrainę, a widzimy, jakie to Towarzystwo.
Ale myślę, że to już do tego, że rosyjska propaganda przedstawia kraje bałtyckie niemal jako państwa upadły. Otóż powoli, bo tych mogliśmy się przyzwyczaić i to raczej nie odgrywa większej roli, to oczywiście jest zawsze jak powa państwa jest bałtyckich. Czy to Litwie czy łatwiej E tonin, to zawsze był takie lejt Mot, że to są kraj niestabilne, które no na rozpadzie związku Radzieckiego wręcz wręcz straciły, że tam był świetnie rozwijający się przemysł wcześniej, a teraz to są głodujące biedujące społeczeństwa, które muszą uciekać imigrować za granicę. No i niepoważne jakiś elity polityczne, które potrząsają szabelką, ma malutkie kraiki, które, które się nieodpowiedzialnie zachowują taka taka narracja, tam jest już od w rosyjskiej propagandzie obecna od lat i tylko w ostatnim czasie się nasiliła, więc tutaj raczej to są doświadczenia nie ma tak.
Bardzo dziękuję. Dominik Wilczewski, przegląd Bałtycki był naszym gościem. Dziękuję raz jeszcze zapraszam na.
Informację. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: POPOŁUDNIE RADIA TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

W maju TOK FM Premium 40% taniej. Podcastowe produkcje oryginalne, Radio TOK FM bez reklam i podcasty z audycji.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA