REKLAMA

"Wnioskami tej komisji można >>zabić

Wywiad Polityczny
Data emisji:
2023-05-26 17:00
Prowadzący:
Czas trwania:
14:00 min.
Udostępnij:

Z senatorem Krzysztofem Kwiatkowskim, byłym ministrem sprawiedliwości i szefem NIK rozmawiamy o aferze podsłuchowej w państwowych hotelach, o której informowała "Gazeta Wyborcza". W drugiej części programu wracamy do tematu komisji weryfikacyjnej do spraw rosyjskich wpływów w Polsce.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Karolina Lewicka. Dzień dobry, witam państwa. I zapraszam na wywiad politycznemu i państwa pierwszy gość Krzysztof Kwiatkowski, senator niezależny, przewodniczący senackiej Komisji Ustawodawczej, były prezes NIK i były minister sprawiedliwości. Panie Senatorze, dzień dobry.
Witam panią redaktor, witam wszystkich Radia słuchaczy Radia to.
Kefem zaczniemy od sprawy inwigilacji w obiektach polskiego holdingu hotelowego, jeżeli pan pozwoli dokonał krótkiego wprowadzenia, żeby wszyscy słuchacze i słuchaczki wywiadu politycznego byli w temacie i były w temacie w kwietniu? Gazeta wyborcza podała, że w hotelach należących do państwowej spółki, czyli do polskiego holdingu hotelowego, służby specjalne nieformalnie inwigilowały gości śledzeni mieli być też politycy opozycji Holding wydał wówczas komunikat, w którym temu zaprzeczył, a gościem dzisiejszego poranka radiatogfm był Robert Ziółkowski, były kierownik do spraw bezpieczeństwa w tymże holdingu i powiedział m.in. że o inwigilację Bartosza Kramka to jest prezes fundacji otwarty dialog miał zabiegać sam wiceminister spraw wewnętrznych Maciej Wąsik, prezes holdingu, miał osobiście wprowadzać agentów do pokoju, żeby zainstalować specjalne środki takie jak kamery zdaniem Roberta Ziółkowskiego nie było na te inwigilację zgody sądu. Co miała pokazać kontrola posłów Platformy Obywatelskiej Poncyliusza i Kierwińskiego, bo pytali Holding, oczywiście o taki dokument, czyli o zgodę sądu i po prostu Holding tego dokumentu nie pokazał nie ujawnił. I teraz moje pytanie do pana, co pan na to zaznaczę także, że pan Ziółkowski informuje, że ma nagrania rozmów przeprowadzanych m.in. z prezesem holdingu czy z ministrem wąsikiem? Na razie tych nagrań nie chce ujawnić?
Panidaktor no mamy do czynienia nie tylko ze skandalem, bo o skandalach aferach nieprawidłowościach wykonaniu PiS u już tyle się wszyscy nasłuchaliśmy, że powoli się na to uodporniliśmy, ale tutaj mamy do czynienia z ordynarnym złamaniem przepisów prawa. Zwracam uwagę, że mówi o tym osoba, która pełniła funkcję kierownika do spraw bezpieczeństwa. Ja już pomijam to, że był działaczem Prawa i Sprawiedliwości, ale w dużej spółce skarbu państwa mówi to pod imieniem i nazwiskiem pod groźbą odpowiedzialności karnej, gdyby przekazywała nieprawdziwe informacje i ta osoba, czyli w tym wypadku pan Robert Ziółkowski mówi wprost o złamaniu przepisów prawa zgodę na podsłuch w Polsce musi za każdym razem wydać sąd. Czy to jest zgoda na podsłuch zakładany na połączenia telefoniczne, czy na formę korespondencji elektroni elektronicznej czy fizyczny podsłuch, np. w pokoju hotelowym policja czy inna służba może wystąpić o założenie podsłuchu, tylko do właściwego Sądu Okręgowego? W tej informacji gazetowej? Mamy wprost także wiadomość, że kiedy kontrola poselska pojawia się w tej spółce i poprosiła jakikolwiek dokumenty, które by potwierdzały, że właściwe służby państwa poinformowały, że uzyskały stosowną zgodę, żeby np. taki podsłuch zainstalować w spółce. Nieby przedstawiciele spółki nie byli w stanie okazać się żadnymi dokumentami w oparciu o te informacji, które dzisiaj mamy nie mam żadnej wątpliwości, że doszło do złamania przepisów prawa i do zainstalowania w sposób nielegalny tych podsłuch tych podsłuchów w pokojach hotelowych, jeżeli słowa pana Roberta Ziółkowskiego się potwierdzą, a powtórzę jeszcze raz mówi on, to mając świadomość, że, gdyby przekazywał w tym zakresie, nieprawdziwe informacje, to on podlega odpowiedzialności karnej.
To jeszcze 1 wątek, bo pan Robert Ziółkowski twierdzi, że prezes holdingu to pan Marian krstesku miał zostać zaproszony do ministerstwa aktywów państwowych, gdzie przy świadkach zażądano od niego podpisania deklaracji współpracy ze służbą kontrwywiadu wojskowego i prezes krytesku miał z siółkowskim konsultować tę sprawę. Ponoć był przerażony i pokazywał mu ten dokument, który miał podpisać, a Ziółkowski miał mu odpowiedzieć, że to nielegalne, że SKW nie może budować agentury w ten sposób, że hotelarz no powinien być dyskretny. I jeżeli on wszystko przekazuje Joachimowi Brudzińskiemu, panowie zresztą się znają prezes holdingu Joachim Brudziński, prominentny polityk Prawa i Sprawiedliwości. No to jest dla takiego hotelarza koniec kariery zawodowej. Jak pan patrzy właśnie na takie budowanie agentury?
Pani dyrektor, to jest oczywiście sytuacja skandaliczna. Ja nie czuje się też kompetentny w sensie tego, jak jest budowana agentura, bo tym się nigdy nie zajmowałem, ale za to zajmowałem się też jako prokurator generalny tym, jakie są procedury dotyczące właśnie uzyskiwania informacji w trybie działalności operacyjnej. To jest uregulowane bardzo prosta art 200 sześćdziesiąty siódmy kodeksu karnego, mówi o tym, że tylko w sposób przewidziany procedurami prawnymi, czyli poprzez zgodę do sądu poprzez wystąpienie do sądu uzyskanie tej zgody, można tego typu informacje zdobywać, a teraz co do pana prezesa polskiego holdingu hotelowego. Ja muszę powiedzieć szczerze, że mnie jego przyszłość zawodowa jako hotelarza nie interesuje, bo mi już wystarczyły informacje o tym, które są także w przestrzeni publicznej, że spółka, której pracami kieruje na wiele na to wskazuje w sposób zaangażowany z pełną pasją. I profesjonalizmem włączyła się w remont apartamentu, które europoseł joh Joachim Brudziński kupił sobie w Warszawie skądinąd w sposób budzący wątpliwości, czy miał legalne źródła dochodowe.
Czy Joachim Brudziński zaprzeczać.
Żeby taki apartament zakupić nie mam żadnej wątpliwości, że zaprzecza niezwykle, będę ciekawe, jak kiedyś będziemy mogli znaleźć jakikolwiek rachunki, które potwierdzam, że Polski Holding hotelowy wykorzystywał te usługi odpłatnie, a nie, kierując się niezwykłą sympatią urokiem osobistym i posła Joachima Brudzińskiego. W tym wypadku, jeżeli by się okazało, że agenturę buduje się przez prezesów spółek skarbu państwa. To dla mnie byłby to czytelny sygnał, dlaczego o taki mur niemożliwości rozbijają się wszystkie sprawy dotyczące prezesów spółek skarbu państwa. No mamy splot różnych ciekawych okoliczności wobec prezesa obajka prokuratura wycofuje nie akt oskarżenia nie z sądu, przypominam, wcześniej on obejmował udział zorganizowanej grupie przestępczej. Z tego, co nie pamiętam precyzyjnie prezes ob bajtyki jakoś, chociaż to sprawdza inna służba specjalna nie musi się tłumaczyć z tego, czy miał źródła legalne źródła w pokryciu tego majątku, obejmującego dziesiątki nieruchomości, które się prezes zajmuje, ale jeżeliby się okazało, że prezesi spółek skarbu państwa z nadania PiS. U to taki naturalny rezerwuar tych jamsów bondów agentów 007 hansów, klosów, którzy swoje powołanie odnajdują w służbach, to to by tłumaczyło, dlaczego te służby są bezradne, w przypadku jakichkolwiek wątpliwości nieprawidłowości czy wręcz zarzutów, które należałoby rozważyć, czy nie postawić określonym osobom reprezentującym spółki skarbu państwa w czasach PiS, u, bo może się okazać, że te służby w tym zakresie są bez zębne, bo ci prezesi spółek skarbu państwa. To okazuje się, że kwiat polskiej agentury, która realizuje je, które realizuje określone cele i interesy Prawa i Sprawiedliwości, tylko, że przypominam, że te spółki skarbu państwa funkcjonują w kraju, więc ja sobie zadaje pytanie, bo jeszcze, jeżeli by ci jams jams Bond 1 czy drugi realizował swoją misję za granicą, gdyby te spółki były aktywne tak mocno za granicą, ale to są spółki głównie działające w kraju, więc kogoni migulują, podsłuchują sprawdzają no ręce opadają.
To jeszcze krótko ostatni wątek tej sprawy, choć o konflikt interesów, bo Maciej Wąsik, który chciał inwigilować Bartosza Kramka, jest związany z Bartoszem kramkiem pozwem cywilnym, bo w 2019 roku Maciej Wąsik nazwał działaczy fundacji otwarty dialog różką agenturą. Jak mówił Robert Ziółkowski, wojsikowi nie chodziło o żadne szukanie związane ze sprawą Kramka, jeśli chodzi o pranie pieniędzy, tylko Wąsik bezczelnie wykorzystał służby, żeby znaleźć kompromaty, których mógłby użyć w prywatnej sprawie cywilnej.
I to jest kolejna rzecz, która absolutnie nie powinna mieć miejsca. No funkcjonariusz publiczna w tym wypadku, funkcjonariusz mający tak ogromną władzę, jak wiceminister, którego w zakresie kompetencji to też się zmieniało, więc ja już powiem delikatnie było lub jest nadzorowanie służb specjalnych, bo wiem, że w tym zakresie chyba dawano i odbierano kompetencje ministrowi Wąsikowi to wykorzystywanie służb do zdobywania kompromatów w prywatnym procesie, które ma pan Maciej Wąsik. No to jest oczywiście sytuacja absolutnie niedopuszczalna, bo między panem kramkiem dokładnie pan Kramek wystąpił z pozwem cywilnym przeciwko panu Maciejowi Wąsikowi. No i sytuacja, w której potwierdziłoby się, że pan Wąsik wykorzystuje służby specjalne do zdobywania informacji, które ułatwiłyby mu wygranie sprawy cyw cywilnej między nim, a panem kramkiem, gdyby się ona potwierdziła, to jest oczywiście podstawa do natychmiastowego odwołania pana Wąsika zajmowanej funkcji, bo okazuje się, że on nie realizuje interesu publicznego, zajmując funkcję publiczną wiceministra, tylko realizuje prywatne interes.
Nie przypomnę, że w marcu 2015 roku Maciej wązik został skazany przez Sąd I instancji za przekroczenie uprawnień i nieprawomocnie skazany na karę 3 lat pozbawienia wolności. Maciej Wąsik jest jedną z tych 4 osób, które zostały ułaskawiony przez Andrzeja Dudę, tuż po tym, jak Andrzej Duda został prezydentem właśnie jesienią 2015 roku. To ułaskawienie miało miejsce. Chciałabym zapytać pana senatora, o lex Tusk, bo w Sejmie o 17 powinien rozpocząć się blok głosowań i w tym bloku głosowań jest właśnie głosowanie nad ustawą o powołaniu komisji do spraw zbadania wpływów rosyjskich 14 kwietnia. Sejm przyjął tę ustawę Senat 11 maja je odrzucił. No i teraz będzie głosowany właśnie to weto senackie dzisiaj była konferencja m.in. posłów koalicji Obywatelskiej Bartłomieja Sienkiewicza, który mówił, że to jest zamach stanu. Jak jest pańskie zdanie, chociaż ja je znam, bo słuchałam także debaty w Senacie, która się na ten temat odbywała i pan mówił o bandzie chunów, którzy tworzą ustawę.
I ja się zgadzam z poglądem, że to jest pełzający zamach stanu, to jest taki prawniczy franknstein, bo zwróćmy uwagę ta komisja przypominają mi się oczywiście określone komisje z czasów historii było coś takiego, jak czeka w czasach związku sowieckiego, jakie ona ma kompetencje. Ona jest organem nie specjalnym, który ma uprawnienia śledcze, bo de facto prowadzi postępowania ma uprawnienia oskarżyciela publicznego, bo będzie formułować określone zarzuty w oparciu o czynności przed komisją ma uprawnienia sądowe, bo ona de facto wydaje wyrok. My go możemy ładnie nazywać środkiem zaradczym zabezpieczającym, ale jeżeli my mówimy, że ktoś będzie miał cofnięte poświadczenie bezpieczeństwa albo zakaz pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środków publicznych na okres 10 lat. To go eliminuje z polityki, on nawet nie będzie mógł być posłem lub senatorem, bo przecież my mamy pieniądze na biura poselskiej i senatorskie, więc wnioskami tej komisji można zabić jak packą dowolnego polityka, tylko to będzie polityk. Ta Mucha to będzie polityk opozycji w tym wypadku dodatkowo jest to organ propagandowy, bo robimy show otwarte posiedzenia komisji uwaga członkowie komisji nie ponoszą za nic odpowiedzialności. Oni mogą opowiadać dowolne brednie, mówić, że właśnie przed komisją stoi przestępca złodziej ruskałnuca i nawet gdyby świadomie wprowadzali nas obywateli, błąd, kłamiąc w tej sprawie, oni sobie w tej ustawie zagwarantowali, że z tego tytułu nie ponoszą absolutnie żadnej odpowiedzialności, więc mamy z 1 strony komisję, która ma najdalej możliwe idące uprawnienia łamiące kilkanaście artykułów konstytucji łamiące Europejską kartę praw człowieka i obywatela, o której.
Absolutnie na członków tej komisji.
W komisji, które mogą się wykazywać do woli oczami wyobraźni. Widzę tych śledczych Antoni Macierewicz Janusz Kowalski Marek Suski czekam z zaciśniętymi dłoniami, żeby patrzeć klaskać i wpadać w zachwyt i w podziw nad ich rodzintymizmem na koniec możliwościami.
Panie Senatorze, jeżeli w ciągu kilkudziesięciu najbliższych minut Sejm odrzuci to weto senackie i skieruje tę ustawę na biurko pana prezydenta zdaniem pana senatora podpisze Andrzej Duda, tę ustawę? Czy nie podpisze krótko?
Ja wierzę zawsze w dobrą wolę ludzi, jeżeli czy prezydent ma obowiązek stać na straży konstytucji i wie, że ta ustawa jest niekonstytucyjna, to jako człowiek przyzwoity jedyne, co może zrobić. To oczywiście odmówić podpisania tej ustawy.
Krzysztof Kwiatkowski, senator niezależne, przewodniczący senackiej Komisji Ustawodawczej, były prezes niku i były minister sprawiedliwości moim państwa, pierwszym gościem dziękuję, Panie Senatorze.
Dziękuję bardzo.
Informacje. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: WYWIAD POLITYCZNY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

W maju TOK FM Premium 40% taniej. Podcastowe produkcje oryginalne, Radio TOK FM bez reklam i podcasty z audycji.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA