REKLAMA

Podsumowanie dnia (26.05.2023)

TOK360
Data emisji:
2023-05-26 18:00
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
17:11 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Radio tokfm pierwsze radio informacyjne.
Piątek 26 maja minęła osiemnasta.
TOK 360.
Wyrokśmio lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze, jakie usłyszał Andrzej Poczobut, jest już prawomocny zdecydował o tym Sąd Najwyższy w Mińsku Polska zapowiedziała już reakcję również uderzające w białoruską gospodarkę, eksperci w tokfem mówią sytuacja, może się jeszcze zmienić. Nie będzie dziś głosowania nad projektem zmian w Trybunale Konstytucyjnym, wcześniejsze plany PiS u koryguje Marek, a szef sejmowej komisji sprawiedliwości. Za chwilę połączymy się z naszym sejmowym reporterem i spróbujemy dowiedzieć się, co znowu trzeszczy w koalicji ostatnie godziny przed decydującym głosowaniem w Turcji reczeperdoan przed drugą turą wyborów prezydenckich jest faworytem jednak kemalkiewicz daolu wzywa go do decydującej publicznej telewizyjnej. Debaty nazywam się Filip kakusza. To jest informacyjne podsumowanie dnia w radiu tokfem zaczynamy?
TOK 360.
Wyrok na Andrzeja Poczobuta został utrzymany. Dziś białoruski Sąd Najwyższy rozpatrywał apelację, jaką w lutym złożyli obrońcy działacza Polski mniejszości na biło Białorusi i dziennikarza. Ten wyrok przypomnijmy to 8 lat kolonik karnej o zaostrzonym rygorze Sąd Najwyższy w Mińsku zebrał się, podobnie jak sąd niższej instancji za zamkniętymi drzwiami samego Poczobuta również nie było na sali reprezentował go adwokat w motywowanym politycznie procesie Poczobutowi. Zarzucano m.in. rehabilitację nazizmu, podżeganie do nienawiści i do nakładania sankcji na Białoruś za te zarzuty grozi do 12 lat więzienia. Dzisiejsza decyzja odrzuceniu apelacji oznacza, że wyrok się uprawomocnił. Co jednak nie oznacza, że nic w jego sprawie się nie zadzieje mówiła w tokfem Justyna olędzka z Uniwersytetu w Białymstoku?
Władze białoruskie muszą zostawić sobie jakieś instrumenty, które można zastosować w momentach kryzysu. No i niestety mamy tutaj do czynienia z takim żywym zakładnikiem, jakim jest Andrzej poczogu, widać wyraźnie, że w ogóle strategia całego reżimu nie zmienia się, jeśli chodzi o skalę represywności. Na dziś jest ponad 1500 osób na Białorusi, które są uznane za więźniów polityczne. I to jest najwyższa liczba w historii, jeśli chodzi o liczbę więźniów politycznych i widać też, że oprócz tego, że władze chcą, jakby odizolować od reszty społeczeństwa obywateli, którzy byli zaangażowani w działania opozycyjne. To w dużej mierze to represje są działaniem zorientowanym na prewencję przed Białorusią kalendarz wyborczy i ta skala represywności ma zadziałać też właśnie prewencyjnie przy okazji kolejnych wyborów.
Andrzej pożobud zakratami jest od lutego 2021 roku w odpowiedzi na dzisiejszy wyrok szef resortu spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński zapowiedział, że na listę sankcyjną wpisanych zostanie kilkuset przedstawicieli reżimu Aleksandra Łukaszenki białoruskiej rosyjskiej ciężarówki nie będą mogły też wjeżdżać do Polski z terytorium Białorusi?
2 osoby nie żyją ponad 20 jest rannych po rosyjskim ataku rakietowym na klinika w dnieprzew środkowo wschodniej Ukrainie los 4 osób. Wciąż jest nieznany ofiary i ranni to cywile wśród nich jest dwoje dzieci po tym, jak pociski uderzyły w budynek w klinice, wybuchu pożar, który objął 1000 m² powierzchni. Ty atak Rosjanie przypuścili przed południem wcześniej syreny na terenie całej Ukrainy rozbrzmiewały od drugiej rano lokalnego czasu wybuchy słychać było również w obodzie żagawskim rakiety po raz trzynasty w tym miesiącu poleciały w stronę Kijowa. I ponownie obrona przeciwlotnicza okazała się bardzo skuteczne. Wszystkie zostały ze strzelone, jednak ich w szczątki uszkodziły dach jednego z centrów handlowych i kilka zaparkowanych na ulicy samochodów. Tymczasem ukraińska Straż Graniczna informuje, że rosyjskie siły przeprowadziły atak chemiczne w pobliżu afifki na Wschodzie Ukrainy amunicja z drażniące aerozolem miała być zrzucana z dronów do tego w ataku brały udział czołgi i wozy bojowe, ale ostatecznie ów ataku udało się odeprzeć wśród innych informacji z frontu. Jest jeszcze ta przekazana przez tygodni diekono miejsce zgodnie, z którą dane satelitarnych z ostatnich 2 wskazują na to, że odnotowano w ostatnich dniach ponad 900 związanych z wojną pożarów ponad 4 × więcej niż w poprzednim takim okresie, a to może świadczyć o większej liczbie ukraińskich ataków i być może początku za zapowiadanej kontrofensywem.
TOK 360.
Kończy się trzydniowe posiedzenia Sejmu bogate w dyskusji o sprawach, o których mówiliśmy w tokę femnikie od tygodni. Niektóre nie znajdą rozstrzygnięcia, a tak będzie np. w kwestii liczebności pełnego składu Trybunału Konstytucyjnego Marek Ast, szef sejmowej komisji sprawiedliwości, powiedział, że jednak głosowania w tej sprawie nie będzie miało być, żeby jak najszybciej zamknąć tę sprawę, żeby można było rozstrzygnąć o losach zmian w przepisach o Sądzie Najwyższym z nami w studia jest Maciej Kruczka, dzień dobry. Dzień dobry, jest w stanie powiedzieć, co tutaj się.
Wydarzyło. Najprawdopodobniej, to kolejna odsłona walki w obozie władzy. Przypomnę, że już razy zmiana funkcjonowania trybunału napotkała na opór ziobrystów na etapie prac sejmowej komisji posłowie PiS u chcieli nawet wtedy wyrzucić swoich koalicjantów z tej komisji tak by przeforsować zmiany, a ziobrystom nie są one tak do końca na rękę, bo zmniejszenie pełnego składu trybunału sprawia, że sędziowie kojarzeni ze Zbigniewem Ziobrą nie będą mogli wykorzystywać sytuacji w trybunale do walk międzypartyjnych. Tak to się niestety łączy sąd konstytucyjne z partyjną walką, a walka dotyczy miejsc na listach wyborczych w kuluarach w kuluarach przepraszam sejmowych, usłyszałem dzisiaj, że po tym, jak rozmowy ruszyły nieco do przodu. I ostatnio sejmowa komisja przyklepała zmiany proponowane przez PiS. Teraz znowu wszystko ugrzęzło w miejscu i prawdopodobnie suwerenna Polska zagroziła, że nie poprze dzisiaj tej ustawy PiS, więc by uniknąć blamażu, zgłosił vacatio legis do ustawy poprawkę i odesłał ustawę do ponownych prac komisji. No i tak to się między tymi partiami tę sprawę przerzuca, a Trybunał Konstytucyjny jak jest skłócony, cytując prezydenta sprzed kilku tygodni, tak dalej jest skłócony i wątpliwe jest, że w najbliższy wtorek w pełnym składzie tym jedenastuosobowym da rady się zebrać i orzec o ważnej dla rządu i dla nas wszystkich ustawy ustawie o nowelizacji Sądu Najwyższego. To jest ustawa kluczowa, by ewentualnie mieć jakiekolwiek szanse na odblokowanie krajowego planu odbudowy dla.
Polski to jeszcze o komisji do składania rosyjskich wpływów w Polsce powiedzmy, bo tutaj jak sytuacja tutaj jak sytuacja tu się nic w machinie zjednoczonej prawicy nie zepsuje.
Tak tutaj raczej pójdzie wszystko gładko. To lada moment może być już przegłosowany na tzw plenarce, bo przeciwnik jest 1 wspólny dla dziobrystów i PiS u to jest Donald Tusk, mogą państwo pomyśleć, dlaczego mówię akurat o Donaldzie Tusku. No ale właśnie w uzasadnieniu do ustawy powołującej komisję do badania wpływów rosyjskich na polską politykę już wymieniono 2 nazwiska, którym należy się przyjrzeć, to Waldemar Pawlak i Donald Tusk właśnie i opozycja uznała, więc, że cel komisji jest jasny dopaść Tuska, a mogłaby to komisja zrobić skutecznie, bo jednym z jej narzędzi jest możliwość pozbawienia prawa sprawowania funkcji publicznych na 10 lat. To dla polityka śmierć publiczna polityczna eliminacja z życia politycznego, no, a konstytucjonaliści mówią wprost to jest Quazi sąd w demokratycznym państwie prawa, komisja ciało polityczne nie może mieć prawa do decydowania o pozbawieniu takich praw obywatelskich. No i teraz jeśli dzisiaj Sejm przegłosuje tę ustawę ustawa trafi na biurko prezydenta. No i pytanie czy ich głosów w czyje głosy wsłucha się Andrzej Duda, czy swojego obozu politycznego czy jednak prawników?
Maciej Kruczka był z nami. Dziękuję, ci bardzo i ponownie jeśli to możliwe spokojnej pracy dziś głosowania trwają Sejm uchwalił właśnie ustawy o wyposażeniu uczniów klas czwartych szkół podstawowych w laptopy oraz ustawę o znoszącą opłaty autostradowe i zakazującą wyprzedzania się ciężarówek. Na autostradach.
Policja i prokuratura kolejny dzień wyjaśniają sprawę przemocy w rodzinie zastępczej z Łęgowa w Wielkopolsce dwanaściero dzieci miało na ciele wyraźne ślady przemocy fizycznej zostały już przesłuchane, ich wyjaśnienia sąd rodzinny prześśle do prokuratury mówi Dominik Zieliński z komendy policji Wągrowcu.
Dzisiaj również do prokuratury przesłana zostanie opinia biegłego z zakresu medycyny sądowej na temat obrażeń dzieci po przeanalizowaniu materiału dowodowego prokuratura przeprowadzić czynności z zatrzymanymi.
Opiekunowie jeszcze nie usłyszeli zarzutów dzieci zostały natomiast od nich odseparowane, sąd zdecydował, że mają trafić do innej rodziny zastępczej.
Na ostatniej prostej kampanii przed drugą turą tureckich wyborów prezydenckich Kemal kiech daolu wezwał reczepa ta iprdoana do udziału w telewizyjnej debacie. Jak zapowiedział w swoich mediach społecznościowychowych, chce w niej udowodnić, że erdoan jest człowiekiem niehonorowym, który tu cytat współpracuje z terrorystami, do debaty miałoby dojść w państwowej telewizji promującej urzędującego prezydenta. Przede wszystkim tak mówiła w tokfem dr Karolina wandalszowska z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Unknown speaker 4 Wydaje mi się, że to bardziej chęć pokazania siebie w telewizji państwowej, czyli wystąpienia tam, gdzie jego przekaz nie jest prawie w ogóle transmitowane, dlatego że w kwietniu to było właśnie porównanie rdo miał 32 godziny czasu transmisji, a w tym samym miesiącu kry rolną, tylko 32 minuty. Więc, jakby tutaj mamy ogromną różnicy.
Druga tura wyborów w turcjiji w niedzielę z sondaży wynika, że reczeperduan zdobędzie w nich ponad 52% głosów.
W Paryżu rano aktywiści klimatyczni starli się z policjantami członkowie organizacji ekologiczne i ich sympatycy blokowali dostęp do miejsca, w którym odbywało się walne zgromadzenie akcjonariusze koncernu petrochemicznego. To talenergii mówiła klemensy dibua jedna z rzeczniczek. Unknown speaker 5 Protestuluone bilansu dziś zamierzamy blokować walne zgromadzenie koncernu, Total energii po prostu, dlatego że uniknęli Zielonej transformacji przez ostatnie 50 lat, a to zaprzeczenie demokracji, a w rzeczywistości ten koncern od 50 lat wiedział, jakie skutki niesie ze sobą wydobycie gazu i ropy i użył wszystkich swoich sił pieniędzy, by stworzyć kulturę zaprzeczenia. Płacimy teraz za to ekstremanymi zjawiskami klimatycznymi we wszystkich zakonkach globu.
Tylko tyle lufer.
Policja użyła gazu łzawiącego wobec siedzących przed wejściem do sali, niemal 1,5 1 000 000 akcjonariusze koncernu zebrało się by rozmawiać m.in. o redukcji emisji dwutlanku węgla, ale jak informuje dziennikle figa byli oni nieoficjalnie namawiani by głosować przeciwko uchwałą dotyczącym tej redukcji?
Przedstawiciele 5 frakcji w parlamencie europejskim chcą przyjęcie rezolucji, w której proponują odwołanie węgierskiej prezydencji w radzie Unii Europejskiej. Ta prezydencja przepada na drugą połowę przyszłego roku o sprawie napisał Portal polityk, a po południu Radia tokefem szanse wejścia w życie tego pomysłu komentował. Andrzej Sadecki z ośrodka studiów wschodnich. Unknown speaker 6 Są i pogrążone w sporze o praworządność z częściowo zamrożonymi funduszami od zeszłego roku, ale i coraz bardziej odbiegają od takiego głównego nurtu unijnej polityki zagranicznej. Widzimy następne weta w różnych sprawach również wobec Rosji wobec kim itd. więc opozycja Węgier słaba co nie oznacza, że oczywiście do tego dojdzie, to znaczy ja nie wykluczam, że faktycznie tego rodzaju rezolucja w parlamencie europejskim miałaby szansę przejść no bo też Węgry nie mogą liczyć w tej chwili na oparcie żadnej z frakcji. Natomiast czy to będzie miało skutek w postaci i faktycznie no nie wiem albo skrócenia albo odłożenie albo w ogóle jakiegoś odwołania węgierskiej prezydencji, to mi się nie wydaje zbyt prawdopodobne.
Przedstawiciele rządzącego Węgrami fidesu oczywiście pomysłu krytykują i przypominają, że prezydencja Unii Europejskiej nie jest prawem, ale obowiązkiem zgodnie z obowiązującym z obowiązującymi przepisami pracami Unii kierują rotacyjnie przez pół roku władze kolejnych państw należących do wspólnotę.
Aż 88% Polaków, bo w ostatnim roku, choć raz zaangażowało się w pomoc na rzecz innych, to oczywiście w związku z wojną w Ukrainie, ale jak wynika z badania przeprowadzonego przez lekarzy bez granic. Wiele wskazuje na to, że ta tendencja utrzyma się na dłużej jest z nami Anna Gmiterek. Zabłocka Aniu, co pokazuje raport lekarzy bez granic? Unknown speaker 7 Pokazuje, że chcemy pomagać prawdopodobnie, dlatego że na własne oczy w przypadku uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy zobaczyliśmy, jak bardzo ta pomoc była im potrzebna. I ile im dała w ostatnim roku aż 88% z nas przynajmniej raz komuś realnie pomogła poprzez wpłaty czy wysłanie SMS a, ale również np. przekazanie darów rzeczowych. Jak mówi w tokfm, jeden z koordynatorów tego badania Jan herb z fundacji stocznia widać, że u dużej części z nas ta chęć pomocy utrzyma się na dłużej. Unknown speaker 8 Jednoznacznie widzimy, że doświadczenie zaangażowania w tego rodzaju pomoc determinuje. To czy my jesteśmy skłonni, wyrażać chęć pomagania w przyszłości i dlatego to jest takie ważne, to, co się zadziało i być może to oznacza. To jest jeden z takich podstawowych dowodów na to, że to, co się stało w ciągu ostatniego roku z polskim społeczeństwem może mieć trwały charakter, może nie być jednorazowym zrywem takim rodzajem mobilizacji w obliczu, jaki bezpośredniej tragedii bezpośredniego kryzysu, ale czymś, co będzie miało bardziej długofalowe konsekwencje zarówno dla tej sfery pomocy. Jak i też po prostu dla tego, jak wygląda nasze społeczeństwo? Unknown speaker 7 Obywatelskie badania przeprowadzono po to, by sprawdzić, jak pomagamy i komu mówi dyrektorka lekarzy bez granic Draginia na dażin? Unknown speaker 9 Ludzie jednak dostrzegają to, że tutaj w Polsce pomoc jest jakoś postrzegana jako potrzebna również to, że widzieliśmy, że są tematy, na które ludzie łatwiej reagują i do których łatwiej jest. Jest łatwiej jest ich przekonać do pomocy, jak np. właśnie pomocy dzieciom, szczególnie, jeżeli to dotyczyło właśnie dzieci w Polsce, ale też zauważyliśmy, że w ogóle dostrzeganie tego, że kryzysy humanitarne są na świecie istnieje i że to jest, że to jest coraz bardziej taka w uśiadamiana kategoria i gotowość, żeby właściwie chociażby zadeklarować te wsparcie. Unknown speaker 7 Kwoty pomagania, to jeśli chodzi o wsparcie finansowe 50 zł miesięcznie, chętniej dajemy na dzieci i inicjatywy w Polsce niestety jest i przykra wiadomość płynąca z raportu niekoniecznie chcemy wspierać społeczność LGBT. Tu realne deklaracje pomocy są o wiele.
Mniejsze to była Anna gmitarek Zabłocka.
TOK 360.
Ma rok wabi się najma i w przyszłości ma dużą szansę zostać mamą młoda ryssica została dziś wypuszczona na wolność w gęstym lesie w okolicach Drawska po pomorskiego i Mirosławca. To siedemdziesiąty szósty reś w ramach prowadzonego od 5 lat projektu powroturysia do Polski północno zachodniej Sebastian wwierciak do natury wypuszczane są w rysie dorosły pochodzący z ogrodów zologicznych lub młode urodzone w niewoli. Trwa program przywracania do środowiska tych największych europejskich kotów przed wypuszczeniem ryssie spędzają pewien czas w wolirze adaptacyjnej wyjaśnia Stefan Jakimiuk z fundacji WWF Polska.
0 Takie działania były robione wcześniej na Mazurach na podzierzy mazurskim. Dzięki temu udało się utworzyć taką niewielką lokalną populację tego gatunku w tej chwili jest realizowany program w Polsce północno zachodniej z do bardzo dobrymi wynikami, bo te zwierzęta są środowisku rozmnażają się jest ich coraz więcej. I możemy się cieszyć ich obecnością, możemy je spotkać w terenie, a możemy zobaczyć ślady ich bytności przed odciski łap bądź też czasami nawet się upolowane ofiary, więc to myślę, że to dla wszystkich ludzi, którzy kochają przyrodę, jest bardzo ważne, a w same świadomość, że takie piękne zwierzę, jak Ryś jest w regionie, w którym mieszkam jest w kraju, w którym żyję.
Ryś, pełni bardzo ważną rolę w jako systemie. Dlatego warto przywracać ten gatunek do środowiska.
0 Norysiak, każdy drapieżnik ma tutaj ważną funkcję jako strażnik równowagi pilnuje, żeby można tak powiedzieć nie było za dużo roślinożerców gatunków kopytnych taki jak Sarna czy Jeleń, w jaki sposób wpływa na ich liczebność, ale również i bubr ciekawe, że rysie bardzo skutecznie polują na bobrry, więc tam, gdzie są rysie mogą ograniczać liczebność bobrów i również wpływać na szkody, które czasami bobry powodują, kto się zdarza, więc reś pełni bardzo pozytywną funkcje w ekosysteemie jako ten strażnik równowagi.
Coraz większym zagrożeniem dla Resi jest człowiek tylkoty znów padają ofiarą kłusowników. Przypomnę, że Ryś w Europie otarł się o granice wyginięcia i wciąż pozostaje krytycznie zagrożony w niektórych obszarach w Polsce na wolności żyje obecnie zaledwie 100 kilkadziesiąt ryssi Sebastian wierciak mówił państwu o tej sprawie, a za chwilę ekonomia 360. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: TOK360

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

W maju TOK FM Premium 40% taniej. Podcastowe produkcje oryginalne, Radio TOK FM bez reklam i podcasty z audycji.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA