REKLAMA

Ekonomia360: Ciasne, ale własne. Polacy kupują coraz mniejsze mieszkania za coraz wyższe kwoty

TOK360
Data emisji:
2023-05-26 18:20
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
05:54 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Ekonomia 360 Wojciech Kowalik najprawdopodobniej.
Zbliża się koniec wielotygodniowej tendencji spadku cen paliw, benzyna w ostatnich dniach i już stanęła w miejscu na poziomie nieco poniżej 6,5 zł, średnio w skali kraju disel jeszcze w ostatnich dniach stania. O 5 gr na litrze do poziomu 6 zł 6 gr za litry i średnio w skali kraju, ale prognozy nie są najlepsze, mówił w raporcie gospodarczym trochę femi Grzegorz maziak z E Petrol PL.
Niestety wygląda na to, że ta spadkowa tendencja chyba się w końcu skończy i to, co dobre zazwyczaj się kończy wygląda na to, że u progu wakacji. W przypadku kolei napędowego możemy zobaczyć odwrócenie odwrócenie spadkowej tendencji te zmiany, które będą w nadchodzącym tygodniu na początku czerwca one nie powinny być jeszcze duże, będzie to albo stabilizacja na zbliżonych do obecnych poziomach albo kilka groszy więcej za lid oleju napędowego.
Ale rozumiem, że jeżeli ktoś chce szukać, to znajdzie jeszcze takie stacje, gdzie zatankuje po tych mniej niż 6 zł za litr oleju napędowego.
Tak, natomiast wydaje się, że z dnia na dzień będzie ich będzie ich coraz mniej.
W przyszłym tygodniu może drożeć benzyna o maksymalnie 10 gr na litrze, a wszystko to efekt ropy naftowej, która podrożała na światowych rynkach premier prezes Narodowego Banku Polskiego i jeden z członków rady polityki pieniężnej wszyscy mówią o możliwych obniżkach stóp procentowych pod koniec tego roku, tyle że zdaniem ekonomistów temat jest zamknięty i w tym roku nie ma szans na pierwszą obniżkę Tomasz seta.
Najnowszy dane o polskiej gospodarce, pokazują hamowanie, ale nie tak mocno jak się spodziewano, dlatego Monika kurtek główna ekonomistka banku pocztowego, mówi wprost w tym roku nie ma żadnej możliwości, by złagodzić politykę pieniężną. Wbrew temu, co sugeruje, prezes NBP?
Uważam, że dane, które napłynęły napływają, plus perspektywansferów, np. zwiększenia transferów od 1 stycznia przewrotu zamyka przestrzeń do obniżki stuprocentowych w tym roku i w ogóle odsuwają. Na nie wiem, drugie półrocze być może 2024 roku dopiero.
Zupełnie inaczej widzą to członkowie RPP wskazani przez Sejm i prezydenta Ireneusz Dąbrowski w jednym z wywiadów również zapowiada, że jeśli inflacja będzie spadać szybko, to po wakacjach w oparciu o twarde dane rada będzie zastanawiać się nad obniżką stóp Tomasz setta. Tokfm.
Tu radiotokfm, pierwsza radzie o informacyjne kupujemy coraz mniejsze mieszkania za coraz wyższe kwoty. Jak wynika z badania firm o to dom i jaill Polacy akceptują coraz mniejsze metraże, żeby tylko pozwolić sobie na zakup mieszkania, odpuszczają już nie tylko kwestie lokalizacji czy wyposażenia, ale też liczby metrów kwadratowych. Mówi współautorka raportu Anna Karaś, starszy konsultanty działu badań rynku mieszkaniowego. Jal.
Jeszcze 5 lat temu taki średni poszukiwany metraż mieszkania miał 49 m². Dziś jest panon 5 m² do 44 m to jest sporo dzisiejszy singgiel poszukuje tak średnio około 36 m² jeszcze kilka lat temu było to 2 m². Więcej no wiadomo, że mniejszy mieszkanie tym mniej te oczekiwania mogą spadać w przypadku par dzisiejszy taki średni poszukiwany metraż to około 43 m² jeszcze parę lat temu 47, a w przypadku rodzin widzimy. No wiadomo tutaj rodziny mają największe oczekiwania jeszcze parę lat temu było to około 61 m² dzisiaj te oczekiwania spadły do około 50 57 m². Akceptujemy mniejsze metraże, ale nie chcemy na razie rezygnować się z liczby pokojów w ten sposób dostosowujemy się do obecnej sytuacji rynkowej, wysokich cen oraz niewielkiej dostępności kredytów od nowego roku radykalnie ograniczony zostanie limit możliwości płacenia gotówką między przedsiębiorcami oraz w transakcjach. Klient przedsiębiorca między sobą przedsiębiorcy będą mogli gotówką płacić do 8000 zł, a klienci do 20 000 wprowadzenie tak niskich progów zdecydowanie zmniejsza swobodę prowadzenia działalności i dysponowania własnymi środkami przekonuje Piotr wolny z północnej Izby gospodarczej w Szczecinie. Unknown speaker 4 Obrót gotówkowy daje poczucie bezpieczeństwa transakcji, ponadto jak wskazują dane statystyczne około 19% dorosłych Polaków nie posiada konta w banku wprowadzanie zatem kolejnych limitów stwarza zatem obszar wykluczenia społecznego dla sporej grupy ludzi, gdy dochodzi do transakcji gotówkowej. Przedsiębiorca otrzymuje środki od razu, gdy dochodzi do przelewu. Sytuacja się komplikuje, a wiele faktur jest opłacanych długo po czasie.
Wg statystyk prawie połowa przedsiębiorców odczuwa niepokój, związaneny z terminowością opłaty faktur przelewem wcześniej nie planują na razie wprowadzać u siebie euro. Na pewno nie w obecnej kadencji parlamentu mówi premier Czech PET fiala jak dodaje, najpierw trzeba uporządkować budżet państwa i ograniczyć inflację Czechy nie spełniają tak kryteriów z mastricht, które są warunkiem przystąpienia do strefy euro, a należą do nich m.in. osiągnięcie stabilności cen oraz stabilności finansów publicznych 4 zł. 52 gr tyle kosztuje dziś euro frank po 4 66 USD 4 22 funt po 5 21, a na warszawskiej giełdzie sporo w górę WIG o 1 i 0,8% WIG 22 i 0,2. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: TOK360

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

W maju TOK FM Premium 40% taniej. Podcastowe produkcje oryginalne, Radio TOK FM bez reklam i podcasty z audycji.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA