REKLAMA

Ukraina "musi zdusić potencjał rosyjskiej artylerii"

TOK360
Data emisji:
2023-05-26 18:30
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
07:36 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Mariusz Cielma z miesięcznika nowa technika wojskowa jest z nami dzień dobry.
Dzień dobry, witam państwa, jesteśmy po kolejnej nocy, podczas której właściwie w całej Ukrainie zabrzmiały alarmy przeciwlotnicze, jak podaje sztab generalny częścią kolejnego ataku rakietowego był oczywiście, atak na Kijów trzynasty w tym miesiącu i ponownie żadna rakieta, która leciała na stolicę, nie trafiła w cel te rakiety zostały unieszkodliwione. Po co po raz kolejny Rosjanie przypominają sobie w ten sposób?
No myślę, że to dla nich już podstawowe takie narzędzie, żeby prowadzić jakieś działania bojowe w głębi Ukrainy. Lotnictwo rosyjskie już od miesięcy nie ma takich takich możliwości na froncie w zasadzie sytuacja jest taka wyczekująca. Tak to można określić i tak jak Ukraińcy oceniają ich oczywiście wywiad w granicach 70 pocisków manewrujących różnych typów Rosjanie miesięcznie są w stanie wyprodukować, więc można zakładać, że te ponawiane co kilka dni co kilkanaście dni, może niekiedy częściej ataki rakietowe. To jest w sumie trochę taka taki atak kombinowane, bo tam jest zastosowane, oczywiście pociski manewrujące, drony szachit, rakiety przeciwlotnicze wykorzystywane przeciwko celom naziemnym. Tak jak mieliśmy dzisiaj w przypadku ataku na miasto dni pro, więc raczej to trochę już będzie przypominało. No nieładnie mówiąc rutynę, ale to dla z perspektywy rosyjskiej to jest dzisiaj no takie podstawowe narzędzie, żeby pokazać, że próbują być aktywni.
Odnotujmy, to atak na miasto dni pro, bo tam rakiety spadły na klinikę 2 osoby zginęły 23 zostały ranne. Ja chciałbym jeszcze dopytać o2 odcinki frontu na Wschodzie po pierwsze o bachmód, jak wygląda w tym momencie sytuacja po prawdopodobnym przejęciu miasta przez Rosjan. Czy tu są już jakieś ruchy wynikające z tego, że układ sił może się zmienić i czy w ogóle tych ruchów możemy się spodziewać w najbliższym czasie?
Czy raczej dużych ruchów nie ma, także ze strony ukraińskiej oczywiście, nawet w ciągu ostatniej doby pojawiły się takie przekazy, że Ukraińcy zdobyli. No kolejne kilkaset metrów terenu, ale tutaj rozmawiamy o dosyć wąskich odcinkach płytkich odcinkach tego frontu istotna zmiana jest taka, że faktycznie wygląda na to, że najemnicy grupy Wagnera są zmieniani przez jednostki rosyjskie, które co do zasady wydają się trochę mniej bitne, o mniejszych nawet jeszcze umiejętnościach, więc być może na tym etapie bachmut trochę powoli traci na znaczeniu, co oczywiście tak naprawdę plany wobec tego rejonu znają przede wszystkim dowódcy ukraińscy, bo Rosjanie pomimo tego, że zajęli. No wydaje się, że zajęli tak tą miasto, a w zasadzie ruiny, nawet jeżeli ukraińscy uważają, że tam jakieś pojedyncze budynki pozostały w ich rękach. To co do zasady trzeba przyjąć, że ten teren administracyjnie znany kiedyś jako miasto bachmut jest jest pod ich pod ich kontrolą, to jednak nie mają zdolności potencjału, żeby wykorzystać tą zdobyć i pójść dalej dalej do przodu, więc raczej można powiedzieć, że mamy do czynienia. No z taką ogólną stagnacją ze małymi zmianami na-li linii fron.
Jeszcze informacja sprzed kilku godzin, bo ukraińska Straż Graniczna twierdzi, że Rosjanie w rejonie adiwki to są to są Przedmieścia do niecka, gdzie walki również od miesięcy były były dość intensywne. Rosjanie mielilita użyć broni chemicznej, pociski drażniącą substancją miały przenosić drony. No to nie są pierwsze oczywiście doniesienia o stosowaniu broni chemicznej na froncie czy jest ryzyko w obliczu pewnej frustracji zapewne się rosyjskich i szerszego stosowania właśnie czy to w obodzie donieckim czy łgańskim?
No myślę, że dowódcy gdzieś nawet na tym niższym szczeblu szukają różnych sposobów, żeby obezwładnić przeciwnika, wykorzystać chwilę jego słabości. No bo ja nawet z własnego doświadczenia wiem, że nawet rrzucone między żołnierzy świeca Dymna może spowodować dosyć spory harmider, po prostu żołnierze raczej nie są przyzwyczajeni do tego typu zagrożenie. Nie każdy ma przy sobie choćby maskę przeciwgazową, to nie musi być już jakiś środek wysoce trujące, ale wystarczy, że podrażniający drogi oddechowe czy wzrok i jest taka możliwość, że przeciwnik wykorzysta to zaskoczenie, więc tutaj to tak jak pan wspomniał, nie jest to pierwsza sytuacja stosowane są różne środki pociski fosforowa, nawet zwykłe granaty dymne zrzucane, które oczywiście oprócz tego, że maskują, bo fizycznie nie jesteśmy naszym wzrokiem przenikać przez ten dym, ale no po drugie, właśnie mogą wpływać na drogi oddechowe. Np. obrońców w tym przypadku ukraińskich, więc raczej traktowałbym, to też jako niestety taką codzienność może frontową gdzieś na małą skalę raczej nie wydaje się, żeby taka broń chemiczna z prawdziwego zdarzenia miała miała zastosowanie na tej linii frontu.
Tygodni, gdy ekonomisty z kolei, opisując zdjęcia satelitarne z ostatnich kilkunastu dni, stwierdził, że widać na nich zdecydowanie więcej pożarów wywołanych działaniami zbrojnymi niż jeszcze kilka tygodni temu pełza już ta ukraińska kontroweensywa. Czy to wciąż jest szukanie słabych punktów rosyjskiej obrony? Rozpoznanie bojem?
Znaczy raczej takiego typowego rozpoznania bojem, to może tak nie ma, ale jest zauważalne, co to, że Ukraińcy chcą wygrać tą walkę własnej artylerii z artylerią rosyjską jest bar w ostatnim no wręcz można powiedzieć miesiącu codzienne te zgłoszenia te raporty, które przesyła ukraiński i sztab generalnych ich ocena strat przeciwnika zawiera, że bardzo duże ilości zniszczonej artylerii rosyjskich. To można traktować jako taki początek do przygotowań do łatwiejszego pokonania tych pozycji rosyjskich, bo artyleria jest zarówno przydatna w działaniach ofensywnych jak i w działaniach obronnych, jeżeli uda się Ukraińcom zdusić nawet na tym etapie na etapie tych przygotowań ten potencjał rosyjskiej artylerii, wiedząc, że jednak wojska w polu są słaba, mogą być jeszcze słabsze, jak będą miały świadomość tego, że nie wspiera ich w sposób zauważalny własny artyleria. Ten sukces jest bardziej prawdopodobny sukces ukraiński oczywiście większa liczba pożarów może wynikać z różnych czynników. To akurat powiedziałam o tych stratach w artylerii, które są namacalne też i policzalne przynajmniej to są oceny ukraińskie, ale no w jakimś tam stopniu można się z tym zgodzić, natomiast no też trzeba zwrócić uwagę, w jaką porę roku, wchodzimy wchodzimy w trochę bardziej suchą porę roku, więc nawet żołnierze bardzo często stosują AMU amuniccję zapalającą, więc w takich sytuacjach po prostu dużo łatwiej po prostu o pożary pożar jasne ściółki leśnej lasu itd.
bardzo dziękuję. Mariuszciel ma miesięcznik nowa technika wojskowa BU z nami, a za chwilę w TOK 360 przyjrzymy się sytuacji na granicy Północnego Kosowa. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: TOK360

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

W maju TOK FM Premium 40% taniej. Podcastowe produkcje oryginalne, Radio TOK FM bez reklam i podcasty z audycji.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA