REKLAMA

Serbia. Służby w stanie gotowości. "Społeczność międzynarodowa czuwa nad tą sytuacją"

TOK360
Data emisji:
2023-05-26 18:40
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
08:41 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » TOK.
360 prof. Konrad Pawłowski, kierownik zespołu bałkańskiego, Instytutu Europy Środkowej w Lublinie jest z nami. Dzień dobry, panie profesorze, dzień dobry władze Serbii, ogłosiły, że wysyłają wojsko na granicę z Kosowem, żołnierze zostali postawieni w stan gotowości bojowej. Przedstawiciele Belgradu twierdzą, że to reakcja na wydarzenia z północnej części Kosowa, gdzie serbowieowie starli się z policjantami po tym, jak policjanci próbowali pomóc dostać się do biura nowemu burmistrzowi w gminie zweczan. Nowy burmistrz jest etnicznym albańczykiem, został wybrany w lokalnych wyborach, które jednak Serbowie z bojkotowali i z których wynikiem się nie zgadzają. Jest, więc niespokojnie znowu w ostatnich miesiącach mieliśmy podobne napięcia między Belgradem i prysztyjną dość regularnie czy teraz jest powód do niepokoju?
Oczywiście, zawsze jest powód do niepokoju, jeśli chodzi o te kwestie w północnym Kosowie, bockiej już jest stabilna, bo te wydarzenia miały miejsce około południa. To jest czy o godzinie trzynastej, bo, bo to też były jeszcze inne gminy, to zrobimy potoki za postawić, to są te gminy w po północnym Kosowie, ale, ale rzeczywiście trzeba uważać tę społeczność międzynarodowa. Czuwam nad tą sytuacją na nagraniach, które są prezentowane w serbskich mediach, widać też kwo eulekx, policjanci i żołnierze misji międzynarodowej czuwają m.in. post żołnierze, ale więc, więc oczywiście społeczność międzynarodowe czuwa nad tą sytuacją, ale w moim przekonaniu cały kontekst tych wydarzeń. Oczywiście jest pewną konsekwencją, przyci przeciągającego się kryzysu północnym Kosowie, bo pamiętajmy, że zaczęło się do rejestracji Serbki w północnym Kosowie i w efekcie jak powie opuścili instytucje w północnym Kosowie. Te, które były formalnie częścią tego systemu Kosowskiego i od listopada minionego roku oni no funkcjonują poza tymi instytucjami i właśnie do takiej gminy do Urzędu Gminy 3 urzędów gminy konkretnie dzisiaj ci burmistrzowie wybrani w tych wyborach z BoJ zbojkotowanych chcieli wejść iowie się zgromadzili wokół tych budynków w 3 gminach. I no próbowali zablokować wejście tych burmistrzów, natomiast no policja Kosowska ich po prostu no w takim sensie przepędziła tak siłowo ich odsunęła i rzeczywiście zweczan doszło do użycia gazu gazu łzawiącego jakiś ganatów hukowych, tylko 10 osób doznało jakieś lekkie obrażenia, więc w tym sensie sytuacja jest niebezpieczna, że to zawsze może się przerazić przechodzić coś coś większego ktoś ktoś strzeli ktoś zginie i jakby tutaj jest to niebezpieczeństwo. Natomiast pamiętajmy, że w tle tego wszystkiego, co się dzieje, są pewne gry polityczne między prysztną Belgradem. I tutaj ja bym nie nie pomijał w analizie tego, co się stało konkretnie dzisiaj, bo dzisiaj jest wielki wielki, wiec nadziei, jak prezydent wó wrócić nazywa ten wiec w belegradzie. I absolutnie widzę kontekst szerszy tych wydarzeń, które oczywiście są są smutnym jakimś takim obrazem pokazującym, że kilka kilkanaście lat czy w sumie to więcej po po zakończeniu wojny te relacje między Serbami oddańczykami w Kosowie są są bardzo napięte na konflikt jest to jest to zamrożony konflikt.
A biorąc pod uwagę to, co pan powiedział, to, że społeczność międzynarodowa czuwa i że do sytuacji, do której doszło w tych 3 gminach Północnego Kosowa. Znaczy to jest sytuacja, jak pan profesor mówi smutna, ale gdzieś wpisująca się w to, co się teraz dzieje tam w ciągu ostatnich lat. To czy był powód faktyczny do postawienia serbskiej armii właśnie w stan gotowości bojowej, czy to też jest takie działanie propagandowa? Aleksandra wócicia?
Chciałbyby się powiedzieć, który to już raz no stąd wrócić może armie zostawiać stan gotowości i w ciągu ostatnich miesięcy. To już pewnie jest nie wiem, jak ja pamiętam, drugi na pewno może więcej razy, ale cóż to oznacza no Serbia nie może rozwiązać żadnego konfliktu czy żadnego z powó z sąsiadami za pomocą działań militarnych siły wojskowej. To Czarnogóra jest członkiem na to chociażby prawda tutaj siły międzynarodowe, które są w Kosowie 3800 żołnierzy pilnują tego porządku, to są siły dowodzone przez NATO. Tutaj tutaj no nie znaczy tu jakby myślenie o jakimś jakimkolwiek rozwiązanie militarnym konfliktu wokół Kosowa jest po prostu dla elity politycznej w radzie politycznym samobójstwem, bo to kolejny konflikt z NATO już tak, rozszerzając interpretację tego. Oczywiście jest to jest to nierealne na to pilnuję porządku zachód pilnuję porządku nie stać nas na na drugą wojnę w Europie w sytuacji, kiedy toczy się tragiczna wojna na Ukrainie. I tutaj jest to dość oczywiste, że tu to jest tylko manifestacja, bo ja chciałem podkreślić, że dzisiaj ten ten wiec, który prezydent dwuczyć organizuje w belgrradzie, na pewno na tym wiecu powie, że dzisiaj to nie jest czas, żeby się dzielić, że trzeba by się zjednoczyć, że interesy serbskie w Kosowie są zagrożone. Prezydent pokazuje, że jest determinowany, żeby bronić tych interesów. To jest w moim przekonaniu element pewnej gry wizerunkowej. Pamiętajmy, że pamiętajmy, że na początku maja doszło do tragicznych wydarzeń w Serbii, doszło do doszło do tragicznych wydarzeń w szkole i w okolicy jednej z miejscowości w Serbii zginęło już w tym momencie 18 osób zginęło kilkanaście osób zostało rannych. I to doprowadziło do jakich protestów opozycji, które oskarżyły prezydenta wucicia jest jabską partię w postęp, która rządzi zresztą już od 11 lat w serwi o to, że w sensie politycznym moralnym są odpowiedzialne za te siły rządzące dzisiaj są odpowiedzialne za stan państwa za to, że nie ma żadnego systemu za pewną agresję w mediach. Także w kontekście w kontekście sytuacji na scenie politycznej ataki na pozycję. Więc, więc mam wrażenie, że to, co się stało dzisiaj było nieprzypadkowe i dzisiaj pozwolić tylko prezydentowiczuciowi na tym wielkim jak jak sam twierdzi prezydentczyć największym w historii wiecu poparcia w istocie dla prezydenta włócicia, który w istocie organizuje sam sam dla siebie pozwoli mu to pokazać, że nie czas dzielić, kiedy, kiedy interesy serwis w kosowe zagrożone. Cóż tematem Kosowa w Serbii no da się przekierować inne kwestie. Wydaje mi się, że to jest nieprzypadkowe. Niestety, to ten wzrost chwilowy zostać picia w północnym kosowiu, po prostu pozwoli prezydentowi przykryć no spadający rajtm składający poparcie w samej Serbii.
To jest obraz makro, a czy jest jakiś pomysł? Być może w prysztynie, żeby rozwiązać kwestie tych zbojkotowanych przez Serbów wyborów? One się odbyły w kwietniu? To były wybory uzupełniające? Jak mówiliśmy do 3 gmin, ale frekwencja wyniosła tam 3,5%, a zwycięstwo otrzymali po około 100 głosów. Czy to będzie te gminy, będą już sparaliżowane w tym momencie, czy coś się wydarzy?
No to jest właśnie pytanie, co będzie dalej, bo cały czas wszyscy oczekujemy tak, że także stany Zjednoczone i Unia Europejska czy oczekują, że tzw wspólnota gminy serbskich to jest jedna z elementów tego procesu pokojowego, który trwa już od 2011 roku. Zresztą, ale cały czas jest jest elementem tej dyskusji, że powstanie wspólnota gminy serbskiej, która pozwoli tym gminom serbskim funkcjonować w pewnej formule autonomicznej w ramach Kosowa. No i wtedy wydawałoby się, że właśnie jak już się dogadają strony w tej kwestii, to potem będą kolejne wybory i jakby to jest tak taki najprostsze scenariusz, że kiedy w końcu rząd w Kosowie, który jest bardzo bardzo oporny przeciwko tej formule albinkurki, które zresztą zbudował część tego wizerunku polityczne będą krytykowaniu tej koncepcji wspólnoty linii serbskich, że to jest taka Republika serbska na wzór sytuacji w Bośni, że to będzie taki koń trojański w ramach Kosowa. I kurty dzisiaj faktycznie no musi utworzyć tą wspólnotę gminy serbskich, bo naciskają na niego i Unia Europejska i stany Zjednoczone no i się opieram na inne wizje tej tej formy. Powiedzmy realizacji tego porozumienia, więc najprostszym rozwiązaniem byłoby jak najszybsze utworzenie tej wspólnoty gmin serbskich. Ja mam wrażenie, że Amerykanie dali czas tutaj do końca roku dla premierowi kurkiememu, żeby, żeby to ta ta formuła no została stworzona no i potem wybory, które, które pozwolą Serbom wybrać swoich przedstawicieli północnym Kosowie.
Bardzo dziękuję. Prof. Konrad Pawłowski, kierownik zespołu bałkańskiego, Instytutu Europy Środkowej w Lublinie był z nami za kilka chwil będzie z nami Maria libua i porozmawiamy o ruszającej jutro refundacji szczepień przeciw HPV. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: TOK360

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA