REKLAMA

Refundacja szczepień przeciw HPV. Progres czy wielkie spóźnienie? "Wchodzi w społeczeństwo ze słabą świadomością onkologiczną"

TOK360
Data emisji:
2023-05-26 18:50
Audycja:
Prowadzący:
W studio:
Czas trwania:
05:59 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » TOK 360 Maria libura, Uniwersytet Warmińsko Mazurski Polska sieć ekonomii jest z nami dobry wieczór.
Dobry wieczór.
Jutro o siódmej rano rozpoczną się zapisy na bezpłatne szczepienia chłopców i dziewczynek przeciw HPV, czyli przeciw ludzkiemu wirusowi brodawczaka, rodzice mogą zapisywać się na nie dzieci w wieku 12 i 13 lat HBV może powodować raka szyjki macicy, ale też inne nowotwory i u mężczyzn i u kobiet szczepienia ryzyko zachorowania mogą poważnie zredukować. I minister rada Niedzielski, zapowiadając te kampanie mówił tak dzisiaj dołączamy do najlepszych do grupy państw, które od wielu lat prowadzi kampanię o szczepieniach, którym udało się w znacznym stopniu zredukować skalę zachorowań. Dołączamy do najlepszych pani zdaniem, czy raczej gonimy peaton.
Jeżeli chodzi o taki najbliższy kontekst, czyli Unię Europejską, no to jesteśmy raczej w ogonie i to trzeba wyraźnie powiedzieć, ale też dodajmy lepiej późno niż później o najwyższy czas, żeby ten program właśnie szczepień populacyjnych w tym kierunku w Polsce uruchomić, tym bardziej, że Polska ma bardzo takie fatalne. Statystyki, jeżeli chodzi o zachorowania na raka szyjki macicy i też bardzo niekorzystnie wygląda i wyglądają te statystyki, jeżeli chodzi o pięcioletnie przeżycia z tego powodu, że w naszym kraju ten nowotwór jest zwykle diagnozowany w późnym etapie wtedy, kiedy już szanse na wyleczenie są po prostu znacznie gorsze. I to też jest w tym kontekście tych szczepień. Taka taka smutna konstatacja, bo szczepienia oczywiście są właśnie tą taką najlepszą formą profilaktyki, bo one mogą po prostu radykalnie zredukować ryzyko zachorowania. Prawda, więc chronią przed rozwinięciem się nowotworów w bardzo wysokim stopniu, ale też mamy przecież badania tej drugiej linii profilaktyki, chociażby cytologię i w Polsce zgłaszalność na niej jest. No bardzo niezadowole zadwalająca, czyli ta w ogóle świadomość tego, że nowotwory można, że można im zapobiegać albo, że ich wczesne wykrycie radykalnie zmienia szanse i może pozwolić na w tym bardzo wczesnym stadium niektórych nowotworów na po prostu na wyleczenie jest w Polsce bardzo niska. Ten program wchodzi właśnie w taką. To jest rzecz oprócz tego, że Super rząd jest to trzeba właśnie pamiętać, że lub on wchodzi w społeczeństwo, które ma generalnie no słabą świadomość właśnie onkologiczną. Prawda nie wykazuje czujności onkologicznej. I tu się też pojawia pytanie, czy nie powinno go poprzedzić jednak takie silniejsze działania na rzecz w ogóle podniesienia świadomości, dlaczego to jest wszystko tak ważne. I dlaczego warto się szczepić?
No właśnie szczepienie jest przydatne, tu jest konsensus, ale pani się spodziewa faktycznie jakiejś kampanii, która pozwoli przekonać nawet nie przekonanych, ale osoby, które zwyczajnie o tym nie wiedzą, bo tym tematem kilka dni temu zajmowała się nasze reporterka, ani Gmiterek Zabłocka i lekarze mówili jej, że kampanii raczej nie widać. I oni sami biorą teraz na siebie, to, żeby przekonać rodziców, że warto, a tak jak pani wspominała, jest to dopiero pierwszy etap walki zhpv?
Tutaj oprócz takiej znaczy to, że lekarze biorą to na siebie. To jest bardzo dobra informacje i właściwie należałoby doprowadzić do tego, żeby ta kampania była też w dużej mierze prowadzona właśnie przez lekarzy lekarzy rodzinnych na takiej zasadzie uświadamiania rodziców dzieci. Właśnie o tym, że to szczepienie jest, że ono w tej chwili jest dla tych pierwszych roczników dostępne za darmo w ramach tegoż programu Populacyjnego, bo lekarzy pierwszego kontaktu lekarze rodzinni są tymi lekarzami, do których Polacy mają zwykle bardzo wysokie wysokie zaufanie, czyli bardzo ufają swoim lekarzom rodzinnym. I taka ogólnopolska kampania też by się przydała, chociaż tutaj pamiętajmy, że jeżeli chodzi o takie kampanie kierowane do ogółu społeczeństwa, to one bardziej przemawiają do tych, którzy już mają, jakby wyższe kompetencje zdrowotne, czyli tych, którzy już na wstępie lepiej rozumieją, o co chodzi i dlaczego szczepienia są potrzebny.
A ten pomysł na szczepienia, to już jest element takiej prekampani wyborczej i czy kolejny sposób Prawa i Sprawiedliwości na przekonanie kobiet, że rząd im sprzyja pomaga wspiera?
No ja myślę, że to jest jednak jakby niezależnie od kontekstu politycznego. To to jest rzecz już właśnie w pewnym sensie no no to już wymagająca działania, tak to znaczy już niezależnie od kampanii to bardziej, że pamiętajmy, że nasze społeczeństwo po pandemii jest dosyć mocno zdezorientowane, jeżeli chodzi o szczepienia i akurat szczepienia nie czy wprowadzanie szczepień nie dla każdego jest jakby dobrym znakiem. I muszę powiedzieć, że z przerażeniem widać, że niezależnie od tej, jakby informacji na stronach Ministerstwa Zdrowia czy informacji rządowych, to już bardzo mocno uaktywniły się środowiska antyszczepionkowców, które chyba są doskonale przygotowane na wprowadzanie nowych programów populacyjnych. I już się ją bez informacji dotyczącą tego szczepienia.
Niesamowita jak nam się przez kilka lat kilka priorytetów poustaiało bardzo bardzo dziękuję. Maria libura, Uniwersytet Warmińsko Mazurski Polska sieć ekonomii była z nami, zbliża się godzina, dziewiętnasta o godzinie dziewiętnastej w radiu tokfm najnowsze informacje. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: TOK360

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA