REKLAMA

Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska: Szczepionka przeciw HPV jest absolutnie bezpieczna

Weekendowy Poranek Radia TOK FM
Data emisji:
2023-05-27 08:20
Prowadzący:
Czas trwania:
14:12 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Jest ósma 21, a my łączymy się z panią prof. Agnieszką szustercisielską z katedry wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie dzień dobry dzień dobry panu, a będziemy z panią profesor rozmawiać o zbliżającym się programie bezpłatnych darmowych szczepień, przeciwko wirusowi HPV. Pani profesor, mam taką propozycję, żebyśmy na samym początku naszej rozmowy rozbroili swego rodzaju bombę, dlatego, że kiedy już w przeszłości czytałem o tych szczepieniach, przeciwko wirusowi HPV, no to w takich miejscach. Jak prasa prawicowa mogłem znaleźć takie pełne oburzenia tytuły czy pytania po co szczepić, także chłopców nie tylko dziewczęta, skoro wirus HPV powoduje raka szyjki macicy, pani profesor, dlaczego szczepić także chłopców nie tylko?
Dziewczynki, dlatego, że wirusy HPV, których mamy ponad 200 typów, a z, których 16 jest onkogennych, czyli powodują nowotwory, dotykają nie tylko dziewczęta, ale także chłopców. Pomogę wspomnieć, że powodują one nowotwory głowy i szyi zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn odbytu sromu penisa pochwy powodują także brodawki na nasz okolic płciowych zarówno dziewcząt jak i chłopców, więc to nie jest tak, że wirus dotyka tylko dziewczęta i powoduje tylko raka szyjki macicy, chociaż rzeczywiście ten nowotwór dominuje wśród wszystkich tych, które są HPV zależne, ale chłopców jak najbardziej dotyka i jest to absolutnie zrozumiałe, żeby nie chronić tylko dziewcząt, ale wszystkim podawać szczepionki.
No i rozumiem też, że w przyszłości mężczyźni mogą być nosicielami tego wirusa.
Oczywiście, że tak, więc, tym bardziej należy zadbać, żeby zmniejszyć ryzyko zachorowania na stany przed nowotworowe oraz nowotwory zarówno u dziewcząt jak i chłopców.
Pani profesor, pomówmy teraz o samej szczepiące, dlatego że jeśli teraz słuchają nas rodzice albo opiekunowie dzieci w wieku 12 13 lat, bo te roczniki 2010 i 2011 taki jest pomysł, żeby w pełni zaszczepić tymi darmowymi szczepieniami. To zawsze jest taki też moment, kiedy pojawiają się jakieś wątpliwości rozterki. Czy to jest rzeczywiście także, powinniśmy to szczepienie wziąć pod uwagę, co wiemy konkretnie o tych szczepionkachch, które będą stosowane. I dlaczego pani zdaniem warto takie szczepienie?
Rozważyć? Oferowane, będą 2 szczepionnki, jak na szczepionka cerwarix jej szczepionką tzw dwuwalentną, która chroni przed 2 typami onkogennych, HP fał 16 i 18 i druga szczepionka to jest gardasir 9 szczepionka dziewięciowalentna, która chroni przed 7 gatunkami wirusów onkogennych i 2, które powodują łagodne objawy brodawczakowe, okolic narządów płciowych. Moim zdaniem zdecydowanie lepszą szczepionką jest właśnie gardazir, 9, dlatego że daje on szerszą ochronę, ponieważ jak wspomniałam wcześniej tych onkogennych wirusów mamy 16 typów, więc oczywiście szesnastka występuje najczęściej i w największym stopniu jest przyczyną rozwoju zmian dysplastycznych i nowotworów zarówno u kobiet jak i mężczyzn, ale pozostałe typy, które np. cerwarii 9 nie obejmuje również zyskują na znaczeniu, ponieważ wirusy się bardzo łatwo rozpowszechniają przy bezpośrednim kontakcie czy drogą seksualną, więc również te inne typy, których cerwarix nie obejmuje, zyskują na znaczeniu, dlatego ja zwracam uwagę na to, aby wybrać szczepionkę, która daje szerszą ochronę.
A taki wybór będą mieli rodzice opiekunowie.
Tego nie wiem, nie wiem również, bo nie ma takich informacji, w jaki sposób będą rozdysponowywane szczepionki czy ośrodki podstawowej opieki zdrowotnej będą mogły zamawiać tylko 1 konkretną szczepionkę. Czy to będzie np. pół na pół no i też moje pytanie tutaj jest, kto i w jaki sposób i dlaczego będzie decydował o tym, którą szczepionkę ma dziecko otrzymać? No w moim w moim osobistym przekonaniu jest to niesprawiedliwość, że jedni otrzymają lepszą w moim przekonaniu szczepionkę i nie otrzymają szczepionkę, która daje mniejszy zakres ochrony.
Pani profesor, powiedzieliśmy już o tym, że wirus HPV powoduje m.in. raka szyjki macicy każdego roku w Polsce taką diagnozę słyszy od 2,5 1000 do nawet 3,5 1000 kobiet. No i w bardzo wielu przypadkach to jest diagnoza, która pojawia się zbyt późno. Czy ten program masowych darmowych szczepień, który ma teraz wystartować, on ma szansę w przyszłości zmienić te statystyki?
Może ja sprostuje to, co pan powiedział, dlatego że w roku 2020 zidentyfikowano ponad 10 000 osób ze zmianami przed nowotworowymi kobiet zmianami przed nowotworowymi szyjki macicy, a więc jest to to.
Jeszcze większa skala.
Tak to jest jeszcze znacznie większa skala, ale to jest to, o czym wiemy, o czym padają z statystyki. Natomiast no niestety, ale Polki nie ma nie badają się masowo i regularnie plus do tego nie ma jeszcze doniesień z gabinetów prywatnych, więc ta skala jest to jest czubek góry lodowej, z czym mamy do czynienia. Natomiast wracając do pana pytania, oczywiście masowe szczepienia i tylko masowe szczepienia spowodują, że generalnie spadnie ryzyko pojawiania się zmian przed nowotworowych i nowotworowych, tak jak to miało miejsce w Australii, tam masowo są szczepione dziewczęta i chłopcy i to będzie najprawdopodobniej pierwszy w kraj, w którym właściwie zniknie, rak szyjki macicy, tylko wtedy ma ten program szanse powodzenia, kiedy jak największa liczba dziewcząt i chłopców się zaszczepi.
Trochę pani uprzedziła, moje kolejne pytanie, bo chciałem właśnie o to zapytać, czy są dzisiaj takie miejsca na świecie, gdzie właściwie w praktyce dzięki takiemu programowi szczepień udało się wyeliminować niemal w praktyce wirus HPV, ale na to pytanie już pani odpowiedziała w międzyczasie, kiedy słyszeliśmy o tym, że zbliża się start tego programu. Dziś, przypomnę rusza rejestracja można się na to szczepienie rejestrować, a sam program wystartuje 1 czerwca, czyli też tak symbolicznie w dzień dziecka, ale po drodze pojawiały się takie zarzuty, że zbyt mało na ten temat się mówi i brakuje jakiejś kampanii informacyjne ze strony Ministerstwa Zdrowia. No wczoraj dowiedzieliśmy się, że ta kampania w końcu będzie no pytanie czy też nie za późno?
Moim zdaniem, skoro wiadomo było, że taki program zostanie prowadzony w Polsce ta kampania powinna być prowadzone znacznie wcześniej, dlatego że rodzice nie mogą mieć 12 dni do podjęcia ważnej decyzji i dla nich i dla ich dzieci muszą mieć informacje. Co to jest za wirus, jakie jest ryzyko zachorowania, jakie jest ryzyko rozwoju nowotworu, czy te szczepionki są bezpieczne, czy one są skuteczne i w jaki sposób chronią dzieci, więc ta kampania powinna się rozpocząć znacznie wcześniej, a mam wrażenie, że rozpoczęcie tak późne kampanii spowoduje, że zainteresowanie szczepieniami będzie znacząco mniejsze.
No właśnie, zwłaszcza że jesteśmy też na świeżo po takie dosyć szerokiej dyskusji o szczepieniach przeciwko COVID-19 wtedy ujawniło się sporo takich środowisk, które próbowały podważyć i skuteczność i bezpieczeństwo takich szczepień. No widzimy też, co dzieje się z programem obowiązkowych szczepień dzieci, to znaczy rodzice czy opiekunowie bardzo często decydują się tych obowiązkowych szczepień unikać, więc moje kolejne pytanie brzmi. Czy pani zdaniem dużo rodziców opiekunów zgodzi się na to, żeby właśnie też swoje dziecko zaszczepić przeciwko wirusowi HPV?
Ja już obserwuję na Twitterze nasilenie informacji ze strony ruchów antyszczepionkowych na temat szkodliwości generalnie w ogóle szczepień obowiązkowych i zadawanie pytań, czy są one potrzebne. To już to jest dyskusja chyba na oddzielne spotkanie, natomiast pojawiają się też informacje o szkodliwości szczepionki HPF ja bym chciała tutaj absolutnie zdementować, dlatego że ta szczepionka jest absolutnie bezpieczna, a wykazały to wielokrotne badania. Co więcej odniosła odniosła ona sukces, dlatego że właśnie np. w 2007 roku w badaniu trzeciej fazy klinicznej ta szczepionka chroniła blisko w 90% przed pojawianiem się dysplazji drugiego lub wyższego stopnia o Australii. Już wspomniałam, ale powiem krótko o badaniach w Anglii, gdzie zaobserwowano znaczące zmniejszenie liczby zachorowań na raka szyjki macicy i najwyższe i pojawienie się Najwyższego stopnia dysplazji, czyli tzw CIN 3 właśnie u osób zarówno dziewcząt jak i chłopców, którzy zostali zaszczepieni w wieku 12 13 lat.
Pani profesor, to na koniec naszej rozmowy chciałbym dotknąć. Wydaje mi się jeszcze 1 bardzo ważnej kwestii, dlatego że wirus HPV, o którym dzisiaj rozmawiamy, jest przenoszony drogą płciową. Czy pani, kiedy obserwuje z bliska, to w jaki sposób także o innych wirusach w Polsce się rozmawia w jaki sposób podchodzi do nich władza, czy różnego rodzaju instytucje? Pani ma takie przeczucie, że wokół tych chorób wciąż panuje tabu tabu zdecydowanie większe niż to w przypadku niż wygląda. To w przypadku Europy zachodniej. Ja przypominam sobie zeszłoroczne dyskusje o wirusie o małpie ospy wtedy w Polsce trudno było mi znaleźć w oficjalnych przekazach jakąś prostą dwustronicową broszurę, która no byłaby odpowiedzią na to, w jaki sposób funkcjonują dzisiaj takie nowoczesne społeczeństwa, to znaczy ludzie podejmują różne zachowania oceną, jakby zadaniem instytucji publicznych nie jest ocena tych zachowań, tylko dostarczenie wszystkich niezbędnych materiałów wiedzy informacji, które pozwolą te zachowania podejmować bezpiecznie albo pozwolą podejmować jakieś decyzje w Polsce trudno było znaleźć takie skondensowane informacje na temat tego wirusa. Natomiast w Europie zachodniej było to bardzo proste, czy to były Niemcy wielka Brytania, czy stany Zjednoczone tam instytucje no właśnie niezależnie od tego, jaki światopogląd prezentują, są pogodzone z tym, że społeczeństwa są, jakie są naszym obowiązkiem jest dostarczenie informacji. Czy pani ma też takie poczucie, że dzisiaj w Polsce tutaj to jest taki element, który wymaga jakiejś refleksji dyskusji może poprawy.
Ale aż ja się z panem absolutnie zgadzam dla mnie to jest karygodne rozpatrywanie czy wiązanie drogi rozprzestrzeniania z wirusem z podawaniem szczepione WI nie mówienia o pewnych drogach roznoszenia. Przepraszam wirusów droga seksualna jest jest drogą zakażania, tak jak każda inna oddechowa pokarmowa czy bezpośredni bezpośredniej do tych, tak wirusy się roznoszą przenoszą za sobą różne konsekwencjecja i komplikacje chorobowe i nie należy do tego podchodzić jako jako tabu, bo to po prostu Fakt, tak się wirus roznosi. I nie ma co tutaj dobudowywać jakieś ideologii tego tematu też nie będę rozwijała po prostu trzeba reagować i dbać o zdrowie społeczeństwa szeroko informować po prostu nie zakaże się ludziom życia seksualnego. Tylko po to, żeby nie roznosili wirusów. To jest Fakt rozpoczęcie życia seksualnego jest granica wieku się obniża i po prostu trzeba na to świadomie reagować zarówno rodzice, jak i lekarze, jak i decydenci, którzy decydują właśnie o programach szczepień o programach rozpowszechniania informacji. I ogólnie o profilaktyce. Tak się dzieje i należy do tego podchodzić z pełnym zrozumieniem.
I rozumiem, że tutaj jakaś taka taktyka przymykania oka no nie jest dobrym rozwiązaniem, bo ten, kto informacji będzie chciał znaleźć, to oczywiście te informacje znajdzie, ale wydawałoby się, że tutaj państwo mogłoby też z tych swoich obowiązków się wywiązywać. Bardzo dziękuję za te rozmowy mówiła pani prof. Agnieszka szusterciesielska ze katedryi wirusologii Immunologii Uniwersytetu mariiki Skłodowskiej w Lublinie. Dziękuję za rozmowę, tak kniam się dla państwa oczywiście jeszcze przypomnienie dziś rusza rejestracja na bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. To są szczepienia skierowane do roczników 2010 i 2011 chodzi o wszystkie dzieci, które w tym roczniku się urodziły, mogą z tych szczepień skorzystać, one nie są obowiązkowe, ale warto podkreślać, że są bezpłatne. Mam, że ta rozmowa, która dzisiaj już za nami pozwoliła państwu, którzy nas słuchają, są być może rodzicami opiekunami, a może dziadkami, że dziś być może część z państwa wątpliwości udało się rozwiać i będą państwo skłonni, żeby swoje dzieci na to szczepienie zarejestrować. Sam program tych darmowych szczepień realizowanych przez Ministerstwo Zdrowia rusza w dzień dziecka 1 czerwca jest ósma 35 za moment w radiu tokefem skrót informacji po nim kolejna nasza rozmowa. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: WEEKENDOWY PORANEK RADIA TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA