REKLAMA

Odnalazł się Rzecznik Praw Dziecka. Chce kontroli szkół przyjaznych LGBTQ+

Weekendowy Poranek Radia TOK FM
Data emisji:
2023-05-27 08:40
Prowadzący:
Czas trwania:
14:00 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Jest ósma 4jeden z nami kolejny gości czy pani Justyna Nakielska z kampanii przeciw Homofobii dzień dobry dzień dobry, będziemy mówić o Rzeczniku Praw Dziecka, który wziął na celownik szkoły przyjazny LGBT. Chodzi panu rzecznikowi o szkoły, które znalazły się w rankingu szkół przyjaznych LGBT właśnie może od tego zaczniemy, bo to nie musi być wiedza powszechna i nie wszystkie nasze słuchaczki słuchacze muszą wiedzieć. Co za ranking i w jaki sposób powstaje? To znaczy, co jest brane pod uwagę, żeby móc powiedzieć, że dana szkoła jest przyjazna takim społecznościom.
Może zacznę od tego, że ranking szkół przyjaznych LGBT to nie jest ranking, który w, którym partycypują dany instytucje edukacyjne, placówki oświatowe, jedną z najważniejszych rzeczy, jaką możemy wymienić. Powinniśmy o niej głośno mówić dotyczącą rankingu, jest to, że dana szkoła znajduje się w nim na wysokim albo niskim miejscu. Jeśli uczniowie i uczennica danej szkoły zdecydują, że ta placówka jest bezpieczna, to znaczy to uczniowie i uczennice głosują czy w danej szkole czują się okej, czy nie.
Czyli wejdę w słowo nie chodzi o to, że to dana szkoła jest pytana o to, jakie realizuje programy, jakie tam są zajęcia i czy one rzeczywiście powodują, że to jest dla takich społeczności miejsce przyjazne. To jest ankieta pytanie skierowane bezpośrednio do uczennic i do uczniów?
Dokładnie tak, to znaczy to nie dyrektor to nie kadra nauczycielska. To nie rada rodziców to nie żadna żadne ciało, które działa w danej placówce oświatowej, może wziąć udział w tymże rankingu, tylko właśnie tylko właśnie uczniowie i uczennicy.
Bo rozumiem, że na czele rankingu czy w ogóle w tym rankingu mogą znaleźć się też takie szkoły, które w żaden taki instytucjonalny sposób nie realizują jakiś konkretnych programów zajęć. Nie pojawiają się tam organizacje pozarządowe, to może być po prostu także, to wynika z takiej otwartej zwykłej normalnej postawy nauczycieli nic nie musi iść zatem takiego, co by wymagało jakiejś kontroli ze strony Rzecznika Praw Dziecka.
No przede wszystkim powiedzmy może od tego powinniśmy zacząć, jeśli Rzecznik Praw Dziecka oficjalna instytucja państwowa stojąca na straży praw najmłodszych osób dowiaduje się, że istnieje ranking szkół przyjaznych osobom LGBT. To w mojej opinii i wydaje mi się, że w opinii każdej osoby, która ma serce we właściwym miejscu, wydaje się, że taki rzecznik powinien pospieszyć z nagrodami do tychże szkół z nagrodami z wdzięcznością, że stworzyli na tyle inkluzywną atmosferę. Na tyle właśnie inkluzywny statut szkoły, że te uczniowie i uczennicy LGBT mogą czuć się w jakiś sposób bezpiecznie w jakiś sposób sobą wystarczający sposób mogą czuć się sobą, że w tym rankingu zagłosowali na daną placówkę jako bezpieczną. No i cóż jest to działanie Rzecznika Praw Obywatelskich jest dla mnie niezrozumiałe o, tyle, że wszystkie te szkoły zwyczajnie wypełniają rolę wychowawczą placówek oświatowych zdefiniowaną w prawodawstwie polskim, to znaczy szkoły nie robią niczego, co wykracza poza prawo. Nie robią niczego za co powinny oberwać rykoszetem w formie kontroli.
A pani zdaniem, jaki będzie skutek tych zapowiedzianych i rozpoczynających się kontroli? Czy jest w pani jakaś taka obawa, że to może wywołać efekt mrożący, to znaczy z 1 strony to może przekonać dyrektorów szkół do tego, żeby wprowadzić jakieś jakieś zmiany, a innych z kolei, którzy o takich zmianach. Myślę i to może przed tym, żeby coś nowego wprowadzić w szkole, to może ich powstrzymać?
No szczerze mówiąc, jeśli dana szkoła znajduje się w rankingu poziomu akceptacji włączenia młodych osób LGBT. No to chciałabym z tego miejsca serdecznie podziękować kadrze pedagogicznej i Dyrekcji tych szkół, którzy zrobili świetną robotę, świetną robotę, którą, której na pewno nie robi Rzecznik Praw Obywatelskich. Rzecznik, przepraszam praw dziecka. I cóż może w mojej opinii się zadziać, no mogą obywać ci właśnie najmłodsi, to znaczy ci, którzy przez pana Rzecznika Praw Dziecka powinni powinni być najbardziej chronieni. Mogę tutaj przywołać dane ostatniego raportu kampanii przeciw homobii, lampy Warszawa sporządzonego we współpracy z centrum badań na uprze nad uprzedzeniami UW, który czarno białym pokazuje, że 74% młodych osób lgbta miewa myśli samobójcze 65% tych młodych osób doświadczyło przemocy i na to przemoc m.in. najbardziej narażona jest w szkole. Ankieta praw pod agencji praw podstawowych Unii Europejskiej. Mówi, że 82% uczniów stwierdziło, że i szkoły nie adresują tematyki dotyczącej społeczności LGBT plus w pozytywny albo, chociaż w zrównoważony sposób to młodzież to te młode osoby LGBT najbardziej ucierpią na tych na tych kontrolach, będąc, czując się z pewnością jeszcze bardziej na celowniku.
No i jak rozumiem, to tutaj by pani skierowała uwagę, Rzecznika Praw Dziecka, żeby przyjrzał się tym statystykom i sprawdził co takiego też w szkołach się dzieje lub czego brakuje? Co sprawia, że uczniowie i uczennice odpowiadają właśnie w taki często bardzo dramatyczny sposób. Ja tak dopytuję, czym mogą te kontrole się skończyć, dlatego, że kiedy zaglądam chociażby na to, co znajduje się czy jakie szkoły znajdują się na czele tego rankingu? No to widać tam przede wszystkim duże miasta. To jest Gdańsk Warszawa Wola Warszawa Śródmieście Olsztyn, ale są też mniejsze miejscowości. I tak zastanawiam się, czy nie jest w pani jakaś taka obawa, że tam, gdzie to mogło się spotkać z jakimiś oporami i z wielkim trudem, żeby właśnie ta szkoła stała się przyjazna osobą LGBT, że właśnie w tych mniejszych miejscowościach to może być poważny problem i być może jakiś odwrót od tych dobrych praktyk?
No może faktycznie być tak, że właśnie kadra pedagogiczna dyrekcja, która musi wziąć na siebie. Te kontrole z państwowej instytucji. No faktycznie powie sobie ach, nie chcemy ryzykować na przyszły rok, tylko, że proszę państwa znowu wracamy do tego samego, to znaczy ten ranking jest stworzony przez uczniów i uczennice. Teraz, co ma zrobić taka dyrekcja zakazać swoim uczniom głosowania w tym rankingu oddawania głosu na to, że czuje się w szkole bezpiecznie, jest to pewien pewna forma paradosu. Natomiast wracając do do tego, co może się stać. No może się stać, tyle, że kadra nauczycielska będzie będzie się coraz bardziej obawiała, poruszyć jakikolwiek temat dotyczący orientacji psychoseksualnej tożsamości płciowej, mimo że i tak w większości szkołach ten temat w ogóle nie jest adresowany. Jak już jest to nawet w 20% jest to jest to w formie negatywnej może się tak stać, że te placówki faktycznie pomyślą, że zamiast, że chcą unikać problemów będą co wdrażać gorsze statuty, będą się mniej. Mniej pozytywnie zwracać do swoich uczniów i uczennic. No tak tak może się stać, tylko, że wtedy będą działać niezgodnie z polskim prawem, które i polskim prawem ogólniej i prawem oświatowym, które jasno mówi, że jest to placówka oświatowa ma rolę wychowawczą, powinna przeprowadzać i przekazywać treści, które mówią o równym traktowaniu o godności drugiego człowieka, która ma rolę również socjalizacyjną, to znaczy uczeniu o różnorodności. O tym, że nie jesteśmy wszyscy tacy sami no i.
Wróćmy tak powoli, zbliżając się do końca naszej rozmowy jeszcze do samego rankingu ich wyników. Co w tych odpowiedziach przeważa, to znaczy, w których sytuacjach uczniowie uczennice najczęściej decydują się właśnie na to, żeby powiedzieć tak ta szkoła jest dla mnie przyjazna, co sprawia w tej konkretnej szkole, że czuje się bezpieczny bezpieczna.
No ankieta zawiera bardzo zawierała bardzo bardzo dużo pytań, natomiast wydaje mi się, że odpowiedziami, które, które powinny przywołać naszą uwagę, jest po prostu ta atmosfera w szkole wsparcie, które osoby młode osoby LGBT czują w swojej placówce oświatowej. Pewnie to nie statut jest najważniejsze nie to, co jest zapisane gdzieś tam na czarno na kartce papieru i ma oczywiście ma przełożenie na rzeczywistość, ale nie taką jak dobre słowo nie takie jak dobre traktowanie równe traktowanie ze strony tych osób, z którymi którymi młode osoby LGBT spotykają się najczęściej, czyli właśnie kadra nauczycielska, ale również ich ich rówieśnicy. To wszystko sprawia, że uczniowie uczennicy mogą się skupić na tym, na czym tak naprawdę powinny się skupić będąc w szkole, czyli na nauce.
Czyli to nie jest tak, że społeczność uczniowska w danym miejscu mówili ta szkoła jest dla mnie przyjazna, bo jest prowadzone konkretny program zajęć. To jest także, chodzi o takie zwykłe normalne codzienne życie i np. o takie decyzje jak to z kim pójdę na studniówkę, nikt nie będzie robił kłopotu. Wiem, że niezależnie od tego, kogo wybiorrę z kim przyjdę, to w takich zwykłych normalnych codziennych sytuacjach będę traktowany po prostu tak jak wszyscy inni.
Przede wszystkim. Tak.
Przede wszystkim.
Przede wszystkim tak, ponieważ szkoły zwykle nie mają zajęć, które są adresowane stricte wyłącznie, których tematyka jest stricte wyłącznie o osobach LGBT takich ich zajęć niestety w polskich szkołach nie ma nawet nie ma.
Dotyczące, które są w rankingu, a ja przypadku.
Edukacji antydyskryminacyjnej.
Ja tak nieprzypadkowo o tym mówię o tym wspominam, bo wydaje mi się, że to jeśli już coś miałoby być przedmiotem kontroli, Rzecznika Praw Dziecka, to właśnie to właśnie tego typu sprawy, ale jak rozumiem, nawet w tych szkołach, które są w rankingu wcale takich programów nie musi być.
Oczywiście, że nie musi być, ponieważ ten ranking to nie jest ranking, w których których obowiązkowo trzeba oddać głos, jeśli państwo wejdą sobie na stronę rankingu szkół przyjaznych LGBT. Widać tam mały opis metodologii jest tam maka szkoły, które są podzielone i na województwa i właśnie wymienione wymienione wg miast i jest tam jasno napisane, że jeśli na daną szkołę zagłosowało mniej niż 9 osób minimum 10 musi zagłosować. To nie są numery, które świadczą o tym, że pół danej społeczności uczniowskiej rzuciło się na głosowanie. To są te osoby, które zdecydowały się były na tyle odważne, również, że zdecydowały się powiedzieć, czuje się w swojej szkole bezpiecznie, oczywiście nie zmniejsza to wiarygodności rankingu wręcz przeciwnie, to znaczy te osoby mogą jakakolwiek ilość osób z danej szkoły może zagłosować. No i tutaj już oddaje oddaje trochę pałeczkę organizatorom, w jaki sposób finalnie ich metodologia wygląda, że, że ta ani inna szkoła znalazła się na niższym albo wyższej pozycji w rankingu wg właśnie oddanych głosów.
To już na koniec bardzo krótko, powiedzmy z pani punktu widzenia takie 3 najważniejsze rzeczy trochę na przekór Rzecznikowi Praw Dziecka, które powinny wydarzyć się w polskich szkołach, po to, żeby wszyscy czuli się tam dobrze i bezpiecznie.
Przede wszystkim szacunek dla różnorodności równe traktowanie ze strony kadry dyrektorskiej i nauczycielskiej życzyłabym sobie również edukacji seksualnej i antydyskryminacyjnej, która wychowa w moim przekonaniu jeszcze lepsze przyszłe pokolenia po lek i Polaków.
I z tym przesłaniem państwa zostawiamy Justyna Nakielska z kampanii przeciw Homofobii była państwa gościem bardzo dziękuję za rozmowę.
Bardzo dziękuję i życzę państwu, dobrego dnia.
Również do tych życzeń się dołączam jest ósma 55 za moment w radiu tokafem informacja tuż po nich wybory w toku, na które zaprosi państwa Dominika wielowiejska, program przygotował Michał Tomasik zrealizował Krzysztof Olesiewicz. Ja nazywam się Tomasz seta, życzę państwu dobrego weekendu i do usłyszenia. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: WEEKENDOWY PORANEK RADIA TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA