REKLAMA

Aborcja - temat trudny, ale nie straszny

Magazyn Filmowy „Do zobaczenia”
Data emisji:
2023-05-27 10:00
Prowadzący:
Czas trwania:
10:22 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Magazyn filmowy do zobaczenia zapraszam, Patrycja wonat.
Jutro rozpoczyna się sześćdziesiąty trzeci krakowski festiwal filmowe do 4 czerwca filmy dokumentalne oraz krótko metrażowe, będziemy oglądać w krakowskich kinach, no, a od 2 czerwca w internecie również dziś w magazynie filmowym chciałam państwu polecić cały program tegorocznego festiwalu. No ale zwracając jednocześnie uwagę na 2 filmy, już za chwilę porozmawiamy o krótkim metrażu czwartek z Marianną Zydek w głównej roli Marianna Zydek będzie z nami z kolei po dziesiątej 20 połączymy się z Anielą Gabriel reżyserkom filmu raikalmów o słynnym worksentter założony my przez Jerzego Grotowskiego. Wrócimy do tematów władzy granic w sztuce poświęcenia, no itd. itd. trzecią część dzisiejszego magazynu filmowego poświęcimy z kolei na podsumowanie 70 szóstego festiwalu filmowego w canżniejsza. Światowa impreza filmowa kończy się już dzisiaj wieczorem. No i krytyk filmowy Artur Zaborski opowie nam, kto na festiwalu w tym roku zachwycił, kto rozczarował. No czyli kto ma szansę na tegoroczną złotą palmę, zostańcie z nami do godziny jedenastej zaczynamy.
Magazyn filmowy.
Łączymy się teraz z aktorką z Marianną Zydek, która zagrała główną rolę w filmie czwartek w reżyserii bensukier, cześć Marianna dzień dobry części dzień dobry. Czwartek to jest krótko metrażowy film, który no właśnie zobaczymy na dużym ekranie podczas krakowskiego festiwalu filmowego. To jest film, który pokazuje 1 dzień z życia młodej dziewczyny, dzień, w którym bierze w domu pigułki, doprowadza do zakończenia ciąży. No i to jest film, który jest skupiony właśnie na osobistych doświadczeniach dziewczyny, która, która musi zmierzyć się z decyzją o aborcji. Pokazuje, że jest to trudna decyzja. No ale nie demonizuje jej nie nie stygmatyzuje, nie skupia się też na tym polityczno społeczno religijnym dyskursie, który wokół aborcji w Polsce dominuje. I jak to mówię, to wydaje mi się to oczywiste, a jednak oczywiste nie jest, bo no, bo taki film powstał w Polsce dopiero teraz. I to jest film krótko metrażowy zastanawiam się, czy dla ciebie decyzja o przyjęciu takiej roli tej roli była łatwa.
Nie nie była nie była to łatwa decyzja, ale też wrócę do tego, co powiedziałaś, że po raz pierwszy taki film powstaje w Polsce. I wydaje mi się, że to nie nie przypadkowe, że reżyserką jest Amerykanka brani co prawda ma polskie korzenie, ale tak wychowała się w Stanach i do Polski przyjechała na staż do szkoły filmowej i ten film jest zakończeniem tego tego stażu, dlaczego jest także w sumie w Polsce nie bierzemy się za te tematy, które w jakimś sensie są takie oczywiste. Mówię o filmowcach, dlaczego nie są realizowane i sama się głośno zastanawiałam, wydaje mi się, że może jest coś takiego, że w filmie po prostu szuka się, że nie wiem, że może może boimy się takich tematów, które mogą re reportażystkaacją. o Tak bicystykę być relacją z tego, co się w tym momencie dzieje, bo przecież wszyscy o tym wiemy, a dla osoby, która przyjeżdża z zewnątrz i widzi tą sytuację, to jest coś zupełnie nowego i coś niespodziewanego, dlatego brana może przyjechała zupełnie z innym pomysłem, bo miała robić o Holokauście firm, trafiła na moment pandemii czarnych protestów itd. i po prostu na tyle się zaangażowała. Zaczęła ten temat badać w Polsce, że stwierdziła, że zrobi o tym o tym film. I jak my spotkałyśmy się na etapie, w którym ona już w zasadzie od dłużej niż roku pracowała nad tym tematem, bo zgromadziła kilka czy nawet kilkanaście godzin wywiadów z kobietami, które w Polsce dokładnie taką aborcję farmakologiczną przeszły. I ja się z nią spotkałam w momencie, w którym ona poszukiwała obsady do swojego filmu, zwłaszcza głównej głównej bohaterki. I co ciekawe ja na początku myślałem sobie, że całą tą sytuację rozwiąże po prostu casping, że to czy mam brać w tym udział, czy nie no bo to jest jednak też taka spora spora decyzja, że gdzieś to będzie poza może jak się okaże, że wygram ten casing. To mam do brcia, jak nie to innemu przypadnie tak się zrobić.
Czy decyzję podejmie ktoś inny ktoś?
Inny tak byłoby łatwiej. No ale się okazało, że po dłuższym tam w kilku rozmowach br wręcz stwierdził, że ona nie chce już, że jest przekonana, że to powinnam zagrać te role no i wtedy właśnie pojawiły się jakieś takie moje rozterki wynikające z tego, że nigdy w zasadzie jakoś nie miałam przez nie wiem też moje po prostu żyć. To doświadczenie miałam takie momentu, że musiałam się zastanowić, miałam jakieś tam swoje zdanie, ale nigdy nie musiałam publicznie się na ten temat wypowiadać i to był.
Takie musiałem tak.
W którym musiałam się jakoś opowiedzieć. On był dosyć trudne ze względu na też moje wychowanie taki takim bardzo bardzo tradycyjnych wartościach i to był moment, w którym musiałam się z tym tematem tak naprawdę zmierzyć jej zadać sobie pytania. Co ja w ogóle na ten temat myślę i jak uważam, czy czyta jak co myślę o sytuacji w Polsce itd. itd. no i świadczą w tym takim konflikcie. Przyszły mi właśnie te wywiady, które bren mi wysłała, to już było tak naprawdę też były takie ostateczny moment do podjęcia decyzji. No mi Zobacz tutaj marsz to byłoby właśnie takim materiałem na podstawie na podstawie tego materiału napisałam ten film, więc wysłuchaj sobie możecie, to jakoś przekona, możecie to jakoś zainspiruje. I ja od zaczęłam słuchać tych wywiadów, no i w jednym z nich usłyszałam moją bliską przyjaciółkę, która opowiada o sytuacji sytuacji, którą sama przeżyła mając 16 lat. I to jest coś, o czym zupełnie nie wiedziałam, a ona też nim była w takiej sytuacji, że zupełnie nie mogła liczyć na wsparcie rodziny, ani też do końca porozmawiać z przyjaciółmi. Po prostu tu był jakiś taki moment, z którym no w jakimś też podejrzewam w jakimś szoku musiała tą decyzję podjąć sama i sama sobie z tym wszystkim poradzić jako tak naprawdę jeszcze dziecko. No i to.
Była-li samotność, tak, czyli to co usłyszałaś w tych w tych w tych wywiadach, to w tych wypowiedziach to była samotność. To.
Wszędzie w zasadzie w każdym z tych wywiadów było padało zdanie, że byłam zupełnie sama i nie mogłam liczyć na Niczyje wsparcie. I wydaje mi się, że tak jak właśnie bardzo często podkreślam, jest wywiad w wywiadach z branży. To jest bardzo złożony temat. To ten film powstał po to, żeby dialog był możliwy, a ten temat.
Jesteśmy przed tą polską premierą, tak jak powiedziałyśmy, już za chwilę na krakowskim festiwalu filmowym film będzie można zobaczyć w mediach się o nim mówi dość dość dużo już bardzo jestem ciekawa reakcji widzów i widzęk. Jeśli państwo zobaczycie film, to też czekam na te maile do zobaczenia małpatok Fn, ale film miał swoją światową premierę w lutym na festiwalu filmowym w Santa Barbara w Kalifornii, gdybyś na koniec jeszcze mogła mi powiedzieć o tej o tej reakcji widzów. Właśnie tam na festiwalu, bo no ciekawa jestem, czy też się będzie różnił z tą reakcją w Polsce, ale, ale no właśnie jak ten film został przyjęty po tej światowej premierze.
Bardzo dobrze, zazwyczaj zazwyczaj miałyśmy bardzo wiele głosów wiele kobiet do nas podchodziło po i dziękowało za ten film i mówiło o swoich doświadczeniach. No to jest taki film, który no gdzieś skłania do to chyba do dzielenia.
Otwiera w jakiś sposób tenty.
Historiami, więc ja czułam już wtedy, że to jest jakaś taka spora odpowiedzialność, szczerze też się trochę bałam, jadąc w ogóle na ten na ten na ten festiwal myślałam, że to będzie. Czy spotkam się też z jakimiś bardzo nie wiem jakimś negatywnym, bo w Stanach też sytuacja jest no tak Kalifornia jest bardziej liberalna, ale są różne np. tak, których tak samo w Polsce prawo aparacyjne jest bardzo restrykcyjne, więc nie nie wiedziałam, czego się, czego się spodziewać, a tutaj było bardzo wiele głosów też bardzo bardzo dużo takich starszych kobiet przychodziło i odpowiadało jakieś swoje historie z przeszłości, więc czułyśmy się, to jest takie bardzo miłe uczucie, jak ma się świadomość, że się robi pień, które jest potrzebne.
Aktorka Marianna Zydek była z nami bardzo ci. Dziękuję za tę rozmowę.
Dziękuję również.
A film pt. czwartek już niedługo na krakowskim festiwalu filmowym teraz informacje wradził to kefem wracamy tuż po nich. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: MAGAZYN FILMOWY „DO ZOBACZENIA”

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA