REKLAMA

Gdzie podziała się odwaga w przekraczaniu filmowych granic?

Magazyn Filmowy „Do zobaczenia”
Data emisji:
2023-05-27 10:40
Prowadzący:
Czas trwania:
16:28 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Magazyn filmowy trwa, a my łączymy się teraz z Lazurowym Wybrzeżem, z festiwalem filmowym, w Kan, gdzie jest krytyk filmowy Artur Zaborski, cześ Arturze, dzień dobry całe szczęście dzień dobry. Dzisiaj wieczor dyrektor w krótkich żołnierskich słowach w te 15 minut poopowiadać trochę co w tym roku na festiwalu filmowym w kansie wydarzyło przez te ostatnie 10 dni. Co oglądaliśmy i co będzie rozgrzewać w sumie ten filmowy świat przez najbliższych kilka miesięcy, bo oczywiście te filmy, które w Kan miały swoje premiery, teraz będą trafiać do dystrybucji, również również w Polsce zaczęłabym. Od wydaje mi się najbardziej oczekiwanego filmu tegorocznego festiwalu filmowego, w can kils delaelmon, czyli najnowszego filmu Martina z corsezę. Jak, jakie kino przedstawił nam martaper martaper?
Kino długie, to jest chyba domy na tego rocznego, a mianowicie filmowowców pomimo to, że wszyscy jesteśmy w biegu i wszystkim nam brakuje czasu, a filmowcy jakoś nam tego czasu nie, chcąc zaoszczędzić. I jest tutaj bó mnóstwo produkcji, które trwają nawet 3,5 godziny. To jest przypadek filmu Mar marcinina z kollsazem dekilarowe faermuna, a rzeczywiście jest bardzo wydłużony, natomiast trzeba przyznać, że ogląda się ten tn także po skończonej projekcji ma się wrażenie, jakby minęło 90 minut marcinskolsazę bardzo doświadczony. Reżyser już też taki stanie ornester właściwie amerykańskiego kina. No absolutnie nie traci tempa, jest świetnym w montażu kapitalnie, po prostu posługuje się właśnie przeskakiwaniem z 1 strony do kolejnej zmianami kamer, to znaczy oglądamy bohatera, po czym przeskakujemy na jego zbliżanie, za chwilę pojawiają się też jakieś zdjęcia, które przerywają te narracje, więc jest to niesamowicie żywe niesamowicie sprawne niesamowicie. Ten zajątek, kino. Ja muszę przyznać, że podchodziłem z taką dużą dozą dystansu do tej produkti, bo to jest produkcja, która została wyprodukowana przez jedną z Platformy z czymigowych, na którą zresztą trafi, nie do niebawem, więc zastanawiałem się, czy to jest takie czy takie bożenieniem marcininałca za tymi Platformy to dobry kierunek jego ostatni wcześniejszygi graant czych, który też powstał dla innej Platformy suemamiowej. Nie do końca to przekonał, a tutaj 1 okazało szczerze Marcin skał to za absolutnie zrobił film wartościowy interesujący i aktualny, bo to jest film, który dotyka tematyki napięć pomiędzy białymi Amerykanami, a rdzonym mieszkańcami Stanów zjednoczonych, ale to nie jest taka prosta opowieść o konflikcie raowym, tylko martniskoca zakapitalnie ją komplikuje, pokazując małżeństwa wieloetniczne, pokazując to w jaki sposób nawet w obszarze 1 rodziny w małżeństwach pomiędzy białymi, a rdznymi Amerykankami dochodzi właśnie do pewnych konfliktów wartości. Jak te RO rodziny się rozpadają, to właśnie przez budujące.
Raziezm w tym roku na festiwalów kanny nie było zbyt wielu polskich akcentów. Poza takim krótkie krótko metrażowym filmem współprodukowanym współreżyserowanym przez Damiana koca w konkursie filmów krótko metrażowych, aczkolwiek w bardzo dobry.
To dokument KON, dokąd nacjaach.
Tak i skąd dokąd, czyli 2 w sumie takie ukraińskie ukraińskie tematy związane z wojną w Ukrainie, ale chciałam cię zapytać o film, który no miał polską współproducentkę Ewę puszczyńską, najnowszy film. Czy na to na glaj zera kręcony również w Polsce w Auschwitz? No z tego, co czytałam, zebrał bardzo różne recenzje bardzo mocny film. No i film, który ponoć wierca się faktycznie i do umysłów i pod skóry widzów, że trudno po prostu o tym filmie zapomnieć.
To rzeczywiście to jest taki film, który trochę wywraca nam narrację na temat Holokaustu, zazwyczaj, kiedy dotykamy tego tragicznego epizodu dwudziestego wieku, to jesteśmy skupieni głównie na ofiarach albo na ich oprawcach. Ja oglądamy to w takim zderzeniu, prawda, że zawsze te ofiary i ci o pracy jednak samo gdzieś obok siebie. Natomiast tutaj oglądamy dom z przepiękny przepiękną przepiękną willę obok właśnie obozu Auschwitz wirkanału jesteśmy w środku i oglądaamy życie świetnie sytuowanej rodziny rodziny, która żyje dostatnio, która spędza ze sobą czas, kochają się przez mają cudowne dzieci dzieci biegają po ogrodzie. Jest to po prostu taki sieranki obrazem rodzinnego życia sielanka tak jest niczego nikomu nie brakuje wszystko jest dobrze wszystko jest fajnie, no tylko, że przez cały czas przypomina nam dymiący komin widoczny z okna tego domu. O tym, że cała ta sielanka zbudowana jest na tragedii Holokaustu, ponieważ nie bohater tego filmu jest kom komendantem w obozie auszki z wirkenał, więc on wychodząc do pracy, oczywiście idzie wspierać machina śmierci i zagłady, a wracając do pracy mnie, a wracając z pracy do domu, zamienia się w kochającego ojca i cudownego męża te, który kontynuuje swoje idealne niemieckie życie, ogląda się ten piln naprawdę z nie tyle powiedziałbym przerażeniem wynikającym oczywiście z tego, że my wiemy, co się dzieje za murami tego domu, to gdzieś cały czas na powraca. Tylko on jest ten PIN z przerażeniem, dlatego że ten PIN zadaje takie bardzo trudne, pytanie zmusza nas do tego, żebyśmy się w skonkrontowali z wyobrażeniem o tym, jak sami zachowalibyśmy się na miejscu tego bohatera. Kapitalna tutaj jest strona estetyczna tego filmu, to znaczy Łukasz żal Polski operator, który pracował przy tym produkcji, rozwinął tutaj takich koncept 10 kamer na planie było aż 10 kamer i te kamery były poukrywane kamery nie było widać dla aktorów grający w tym kimie. W związku, z czym oni tak naprawdę nie wiedzieli do czego grają, nie wiedzieli, gdzie kamera jest ukryta, czy to w ścianie, czy to za jakimś bazonem, czy to za jakimś obrazem, to oni po prostu chodzili po tej przestrzeni i po prostu grani nie wiedząc, do czego grają. No i okazało się, że efekt, który powstał przypomina taki efekt wielkiego brata, mianowicie trochę tak, jakbyśmy byli w Big bladerzeem, jakbyśmy podglądali tych bohaterów ich to codzienności, co powoduje właśnie, że taka dokumentalna podglądacka formuła. No jeszcze bardziej jakoś do nich nas przybliża jeszcze bardziej jakoś zmuszana do tego, żebyśmy zobaczyli w nich siebie, więc rzeczywiście tutaj pod tym kątem, gdyby w KN przyznawano nagrodę operatorską, to jestem przekonany, że UKA żal wyjechałby z tą właśnie z tą statuetką.
Powiedział się ocenach tegorocznego konkursu. Can to spróbujmy w jakiś sposób podsumować, co ma najwyższe oceny? Jak do tej pory co najbardziej spodobało się krytykom filmowym? Co może dostać nagrodę?
No, ja muszę przyznać, że tegoroczny konkurs jest bardzo przeciętny, a brakuje takich czarnych koni. Brakuje, jakiego skiina, które byłoby niewygodne albo prowokacyjne wszystkie firmy, które tutaj oglądane są niesamowicie poprawne i przez to strasznie nudne, to znaczy nie zostają z nami na długo 2 tytuły wyróżniły się w konkursie. Głównym rzeczywiście są te obszarem fascynacji ze strony krytyków i docenienia ze strony piszących opinię. To jest właśnie glejzwer, którego omówiliśmy, a drugi film, które okazał się dużym zaskoczeniem. To jest di netomi o FV film, taki, którym łączy się z filmem tonatana glaj zera przez to, że obu w tych filmach gra na re rebiuuller niemiecka aktorka w obu tych filmach jest absolutnie kapitlna. Ja jej wóżę nagrodę dla najlepszej aktorki can w anatomii of Fol o gra pisarkę, która to pisarka żyje sobie w górach, gdzie się we Francji no i wychodząc z domu, jest zima wychodzi z domu. No i nagle okazuje się, że zaczniami tego domu leży trup trup to i mąż mąż jest poraniony. No i nie żywy no i cały ten PIN teraz zna zamienia się w takie kino gatunkowe, mianowicie mamy taki klasyczno krymin na uczyni mamy cały i musimy się dowiedzieć, co się stało, kto zabił, ale w tym przypadku tylko są 2 opcje, to znaczy czy to było samobójstwo, czy to ona go zabiła? Ten PIN jest tym o tyle znakomicja opowiedziany, że on przez cały czas swojego trwania akcja dzieje się głównie w sądzie, gdzie właśnie stąd próbuje znale osądzić. Przepisarka jest winny, czy niewinna ten film właśnie kapitanie pokazuje to jak bardzo mi zoginistyczny wciąż jest system prawa. Jak bardzo mocno, bo imy się silnych niezależnych kobiet, jeżeli kobieta jest silna, jeżeli idzie po to, czego chce, jeżeli wie, czego chce, jeżeli jest w tym zawzięta i uparta, no to już z automatu staje się dla społeczeństwa podejrzana, co się z nią nie tak na pewno nie może być normalna. Na pewno nie może nie można jej do końca upfać, na pewno nie ostanęła po pozycji w sposób zgodny z normami społecznymi i prawnymi, więc to jest zdecydowanie musiała woryć budnym bardzo zadowolony, gdyby z to.Zobaczymy, jak to jury pod przewodnictwem Rubena Ostróda zadecyduje już już za paręna ście godzin rozdanie nagród na festiwalu filmowym. W się to jest bardzo niebezpieczne, bo tutaj wszyscy mówią, że to rubnd ostąd na te ostateczne prawo głosu i wszyscy mówią, że tymżey i hausmner klabzirą jest taki bardzo w stylu rubna osttunda, bo jasa Hausen zrobiła firm o uprzywilejowanych ludziach, którzy robią głupie rzeczy. No tutaj dokładnie to, co robi klasycznie osto, a chętnie jest tak, a tętni jest tak straszne, że jeżeli on wygrano, to naprawdę to będzie dla mnie największa załamka tegorocznego. To.
Są no chciałam cię na koniec, a Artur jeszcze zapytać o tę atmosferę w tym roku w can, bo co roku jakieś tam tematy jakieś skandale mniejsze większe rozgrzewały atmosferę kuluary i ulice i ulicczki i bary kaneński. Czy w tym roku coś takiego się wydarzyło, o czym się w ogóle dyskutowało w kuluarach festiwalu filmowego? W can.
Jeśli chodzi o skandale, no to 3 kwestie się przewinęły przez testiwałst nr 1 jest oczywiście skandal związany z Mar przeczytała w presie art na temat whbsona, w którym to art pojawiło się oskarżenie, że źle zachowywał się wobec swoich pracowników. Bardzo dużo ludzi się wypowiedziało pod nazwiskiem w tym tekście no i mem spotkała w restauracji dziennikarza, który napisał ten tekst podeszła do niego uderzyła go i na pluła na niego. Tak, co oczywiście było bardzo wcero komentowano i bardzo dużo się o tym tutaj mówiło, no ale nie ją za to żadne reperkusje, to znaczy w tym nie został wycofany. Z kanali nie został nawet zrzucony z otwarcia, a szkoda, bo w tym też stoją drogą okropny i o tym się bardzo dużo mówiło, to znaczy bardzo dużo pojawiało się takiego tematu, że co np. gdyby ten film wyreżyserował, mężczyzna i zachował się tak mężczyzna, czy wtedy ten Stal bezkan czy nie stobytkan, więc ta dyskusja była tutaj oczywiście bardzo żywe tak samo jak dyskusja dotycząca filmu cham komik też bardzo przeciętnego ta filmu opowiadającego o wakacjach dwójki szst, to, na których to wakacjach oczywiście dochodzi pewnych inicjacji, które spowodują, że nic już nie będzie takie samo jak przed wakacjami. To jest z kolei film, w którym reżyserka kręciła bardzo długo scen tekstu pomiędzy dwomadzie rzuty, że zrobiła to tutaj wyłącznie, dlatego że chciała po prostu sobie na te dziewczyny popatrzć. Tak się tutaj o tym mówi, więc w niej przepraszam zawanie rzeczy w ten sposób i oczywiście ona wtedy zaczęła się bronić, mówiąc, że absolutnie takiego się nie wydarzyło, ponieważ ona miała na planie koordynatorka intymności i koordynatorka intymności czuwała, żeby wszystko było okej, żeby wszystko było zgodnie z tak jak powinno być. No ale potem okazało się, że tam koordynator komityności była producentka filmu, czyli zarazem żona reżysterki filmuchom, komik, więc to też był taki temattury. Tutaj oczywiście oburzał.
Ludzi bardzo śli.
Bardzo niskie oburzało kanaińczyków to tłumaczenie rzeczywiście pojawiła się taka dyskusja na temat tego, kto w ogóle kontroluje, kto ma, jaką funkcję na planie? Jak z tym działać, a trzecia rzecz, o której się bardzo dużo mówi. No to oczywiście skandal związany z dyrektorem testiwalu can tierym, phmo, który podpie re pobił się z pobił się to za dużo, to przepejał się tak z ochroniarzem. Tak, ale ja muszę przyznać, że ta sytuacja mnie naprawdę nie dziwi, ponieważ no niestety ochroniarze w tym roku w can nie pierwszy raz zresztą naprawdę zachowują się skandalicznie w Kan w tym roku przez pierwszą część festiwalu codziennie padało. No stop brał deszcz pogoda, była absolutnie beznadziejna, w związku, z czym wszyscy chodziliśmy z parasolami, ochroniarze, którzy wpuszczali nas na sale kinowe, przed takim namiotem czy taką pierwszą częścią wejścia do talkinowych, czyli właśnie takim namiotem, pod którym się przechodzi, zachowywali się niesamowicy agresywnie w stosunku do ludzi, którzy nie niemknęli perasolii używali bułgardnychółów. No prawie, że nam te parastole chcieli połamać, więc no ja muszę przyznać, że przy takim natłoku emocji przy takim natłoku jednak agresji, no bo trzeba nazywać rzeczy po imieniu w końcu musiało dojść do jakiejś sytuacji, która będzie się spod kontroli. No i wymknęła się spod kontroli, dlatego że ochroniarz, który nie chciał puścić dyrektora trego remonta, no zaczepionym, przez którego remonta zaczął się z nim przepychać. Co oczywiście zostało nagrane i upublicznione. No i zrobił się skandal, ale, więc wcale właśnie to też trochę przykre, prawda, bo tak naprawdę w tym roku, jeśli chodzi o skandale, to właśnie rozmawiamy głównie o takich rzeczach za.
Filmowych obyczajowych.
A nie absolutnie sprawcy brakuje tak, a strasznie brakuje takich skandali już filmowych, jakby filmowcy kaliszy jacyś zachować pokorni w ogólele brakuje jakiegoś od dawnnego. Ile zachowawcze, które by próbowało coś wzburzyć, i które byłoby transsyjne, jest tutaj kilka naprawdę świetnych poletek, gdzie można było takie rzeczy zrobić, no choćby firmie Marko belokio, który opowiada o tym, w jaki sposób Watykan wykradał dzieci Żydom, jak podstępnie próbowano je ochścic. No i potem przeciągnąć na swoją stronę, bo oczywiście raz oostrzone dziecko już nie mogło wrócić do żydowskiej rodziny, tylko już musiało zostać w Watykanie. Wiesz jest tam kilka absolutnie kapitalnych wtem np. na której zostają wzburzone mury Watykanu i zostają wzburzone w taki sposób, że ja naprawdę przecierałem oczy. To jest naprawdę taki bardzo odważny gest ze strony włoskiego twórcy, na który decyduje się jednak ukaać, coś takiego tak samo jak np. jestem scen, w której papież i ma sen. I w tym śnie Żydzi przychodzą do niego do sypialni i próbują gorzedzać, a więc to też jest bardzo bardzo interesująco pokazane i zabawnie ujęte no ale to jednak nie jest transgrecja, można było naprawdę pójść znacznie dalej. Tak samo jak np. mieliśmy nowy fi katerimryje las las Dei bodają się nazywak z góry opowiada o miłości matki i jej syna jej pasierba. I tutaj też ten film jest tak grzeczny w tym filmie w ogóle nie pokazano nic wszystko jest tutaj ucięte w momencie, kiedy dochodzi do jakiejkolwiek interakcji między tymi bohaterami. No, więc muszę przyznać, że naprawdę jakoś strasznie spokornieliśmy w wyrażaniu swoich poglądów i w ogóle w podchodzeniu do tematu nie wiem, czy to jest kwestia tego, że tak bardzo boimy się poprawności politycznej, ale jestem bardzo rozczarowany tym, jak zachowawczy okazujecy pilnocy w tym roku tkanku.
No to jest bardzo ciekawe faktycznie, ale to temat na dłuższą rozmowę być może się na nią umówimy wkrótce z czego to właśnie może wynikać, bo Artur bardzo ci dziękuję za te za te kaneńskie opowieści Artur Zaborski krytek filmowy.
Ja bardzo dziękuję za zaproszenie jest tylko mogę dodać na koniec, żeby słuchacze nie mieli wątpliwości w 27 filmów na festiwalu. Konkursy głównym nie widziałem jeszcze 2 nie widziałem Wima Wendersa ika na naucza, więc to mogą się okazać czarne konie dzisiejszego wieczoru chciałem to tylko to.
Ci dziękuję za tę ocenę. No i państwu bardzo dziękuję również za całą godzinę z magazynem filmowym do zobaczenia i zapraszam za tydzień w sobotę po godzinie dziesiątej patrycjawa. Na to usłysz. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: MAGAZYN FILMOWY „DO ZOBACZENIA”

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA