REKLAMA

Podsłuchy w hotelach? - "Zarzuty są bardzo poważne" - M. Ast, A. Halicki, J. M. Jackowski, R. Thun, D. Wieczorek

Wybory w TOKu
Data emisji:
2023-05-27 09:00
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
54:22 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Dominika Wielowieyska, witam państwa i zapraszam na wybory w toku, a z nami jest Andrzej Halicki, poseł do parlamentu Europejskiego, Platforma Obywatelska. Dzień dobry, dzień dobry, dzień dobry bardzo Jan Maria Jackowski, senator niezrzeszony, dzień dobry, dzień dobry państwu Róża tun posłanka do parlamentu Europejskiego Polska 2050 reniu ju witam serdecznie. I Dariusz Wieczorek, nowa lewica dzień dobry. Dzień dobry, mamy także połączenie z panem posłem Markiem Astem z Prawa i Sprawiedliwości. Mam nadzieję, że się słyszymy, Panie Pośle.
Tak jest, pani redaktor, dzień dobry państwu. Witam serdecznie.
Zaczniemy naszą rozmowę od wczorajszej decyzji Sejmu, który odrzucił weto Senatu do ustawy powołującej państwową komisję badającą wpływy rosyjskie w Polsce. Ustawa teraz czeka na decyzję prezydenta ustawa jest powszechnie uznana włącznie z biurem legislacyjnym Sejmu za niezgodna z konstytucją, ponieważ przyjmuje funkcję sądu. Może na podstawie bardzo niejasnej definicji ulegania wpływom rosyjskim wykluczyć każdego obywatela z życia politycznego, nakładając na niego karę zakazu sprawowania przez 10 lat funkcji publicznej, która jest związana z dostępem do pieniędzy państwowych. W związku z tym mamy tutaj złamane art. 176 konstytucji o dwuinstancyjności postępowania i oprócz tego ten artykuł jest złamany, dlatego że od decyzji tej państwowej komisji, która może być obsadzona wyłącznie przez partię rządzącą, nie ma żadnego odwołania. Tym samym, jeżeli jakiś polityk wygra wybory, a komisja, która nie kończy pracy wraz z końcem kadencji, może po prostu orzec dla niego taką karę i w ten sposób będzie on wykluczona w zasadzie nawet nie będzie mógł pełnić mandatu poselskiego, ani senatorskiego, ponieważ jak rozumiem, parlamentarzyści podejmują też decyzje dotyczące finansów publicznych, uchwalenia ustawy. Dalej, no media światowe już piszą o tej skandalicznej ustawie, właściwie powszechnie uderzającą w opozycję i niestety umożliwiającą swego rodzaju zamach stanu, dlatego że co tu dużo mówić werdykt wyborów powszechnych demokratycznych. Może zostać zakwestionowane. I moje pytanie do pana posła Andrzeja hajskiego z Platformy Obywatelskiej, ponieważ powszechnie się uważa, że ustawa jest skierowana przeciwko Donaldowi Tuskowi. Czy jak zrozumiałam przedstawiciele partii Demokratycznej opozycji nie będą brali udziału w wyborze tworzeniu tej komisji? Jak rozumiem, Donald Tusk, gdyby dostał wezwanie przed te komisje, to się na niej nie stawi.
I sądzę, żeby się stawiał, chociaż przypominam, że kiedyś w prokuraturze przecież było postępowanie przeciwko niemu, to był chyba 3 lata temu, jeżeli dobrze, pamiętam uczestniczył i pamiętacie, państwo jak wyszedładł na dworcu centralnym i jak wiele osób mu towarzyszyło. I dzisiaj mamy dokładnie podobną sytuację właściwie nikt nie ma wątpliwości. Sama, pani redaktor, to podkreśla, to jest ustawa o stalinowskim charakterze, która jest kierowana przeciwko Donaldowi Tuskowi jako temu na jej bardziej wyraźnemu zagrożeniu. Czego, czego najbardziej boi się się PiS, czyli własnego rozliczenia.
Ja Panie Pośle, przepraszam, że przerwę, bo jeszcze dokończę ten wątek, bo wynika z tej ustawy, że jeżeli świadek odmówi uczestniczenia w posiedzeniu tej komisji, to prokuratura ma prawo wydać polecenia do prowadzenia go siłą, więc ja myślę, że, ponieważ prokuratura, kiedy wzywała kiedyś Donalda Tuska, miała do tego prawo prowadziła śledztwo. Tutaj ta komisja jest kwestionowana. W związku z tym rozumiem, że te tłumy towarzyszyły Donaldowi Tuskowi prowadzonemu przez policję do siedziby komisji tak tak.
Mam mówiła o tym, że dold to z skrzynniczego nie boi niebawia. Natomiast mamy sytuację, no, która przypomina jak najgorsze dawne czasy i wybór jest bardzo prosty, ale alternatywy nie ma albo obronimyokrację i Polskę, która przynależy do zachodnią Demokratycznej wspólnoty i Europejskiego świata, albo będziemy po drugiej stronie nie ma trzeciej drogi. Czwarte czerwca jest taką datą, której też obywatele powinni to wykazać, bo no jesteśmy w momencie naprawdę historycznego zagrożenia, to wszystko, co polskie społeczeństwo osiągnęło w osiemdziesiątym dziewiątym roku właśnie m.in. 4 czerwca jest jest zagrożone PiS boi się utraty władzy i rozliczenia. I dlatego wymyśla nawet takie wręcz stalinowskie.
Metody pytanie do pana posła Marka astas Prawa i Sprawiedliwości. No ta ustawa jednak przyjmuje kompetencje sądu Obywatel może zostać skazany nie ma możliwości odwołania się jak Sejm mógł w ogóle uchwalić taką ustawę.
No, pani reportażystkaość reporta, działań rządu i Mateusza Morawieckiego i Jarosława Kaczyńskiego? No opowiadali takie bzdury, że musiała być po prostu na to reakcja no, czyli pamiętamy rządy ośmioletnie Platformy Obywatelskiej próba resietu stosunków z Rosją, umowy gazowe różne po prostu ukłony w kierunku Putina, a politycy Platformy bezczelnie twierdzili, jakoby to po prostu rząd Prawa i Sprawiedliwości były rządem pro rosyjskim. No, więc stwierdziliśmy, że to trzeba po prostu by wyjaśnić komisja w zakresie czasowe działania komisji obejmuje rządy Platformy i rządy Prawa i Sprawiedliwości. Komisja ma charakter państwowy, jest po prostu mniej więcej, jeżeli chodzi o zasadć działania oparta na tych, na których o poparkę były działania, komisji to to weryfikacyjnej do spraw reprywatyzacji warszawskiej, więc ja tutaj zupełnie nie rozumiem.
Ale tam była mowa w tej komisji o zakazie pełnienia funkcji przez 10 lat.
Demonizujecie państwo, po prostu zapisy tej ustawy i też przeceniacie po prostu rolę Donalda Tuska. Prawda przecież nie jest to ustawa skierowana przeciwko Donaldowi Tuskowi ma ona po.
Janusz Kowalski mówi coś innego, Panie Pośle, no i po prostu politycy obozu rządzącego, mówiąc coś innego, to znaczy pan w tej chwili mówi rzecz sprzeczną z tym, co muszą państwo kolegów.
Ale pani re dyrektor decydentów po polityków no, którzy po prostu, jeżeli rzeczywiście będzie taka decyzja komisji weryfikacyjnej, że będzie chciała usłyszeć 2 wyjaśnienia, ale przecież to nie jest jedyny. Donald Tusk, więc to jest pierwsza rzecz. Druga rzecz my sami nie wiemy jeszcze i kiedy ta komisja rozpocznie swoją działalność czy rozpocznie przed wyborami, czy rozpocznie po wyborach, gdyż mamy bardzo krótki okres czasu, natomiast przygotowanie wyłonienie komisji doprowadzenie do tego, aby ona po prostu podjęła działalność. To są tygodnia. No, więc tutaj po prostu pewnie żadnych decyzji przed wyborami komisja podejmować.
To chodzi o decyzję po wy.
Wyborach, a po wy wyborach skoro po prostu politycy Platformy Obywatelskiej i opozycji twierdzą, że przebiegają te wy wybory to tym bardziej nie mają się czy obawy?
No problem polega na tym, że w okresie pomiędzy wyborami, a sformułowaniem nowej większości czy rządu komisja może podejmować decyzje wykluczające poszczególnych polityków bez możliwości odwołania się do sądu. Ta komisja przyjmuje kompetencje sądu, więc powtórzę jeszcze raz, Panie Pośle, bo jest pan prawnikiem szefem komisji sprawiedliwości. Jak to możliwe, że jest uchwalona ustawa, która przy, która tworzy komisję przyjmującą kompetencje sądu, wskazująca ludzi bez możliwości odwołania? Jak to spełnia standardy demokratyczne do państwa prawa?
Weźmie smolńskiej, trybuny sejmowej odpowiadał na te zarzuty. Ja no faktycznie nie pracowałem nad nad tym projektem projekt.
Powstawał, to proszę powtórzę to, że proszę powtórzyć, natomiast odpowiedź na ten zarzut.
Kazimierz Smoliński wyraźnie odpowiedział, że jest kontrola sądowa, że po prostu będą możliwości po prostu weryfikowania tych decyzji przez sądy sąd Administracyjny, więc no po prostu też ja naprawdę nie nie w wkładłbym tutaj taką.
Ponieważ, że myślę, że się pan myli. No nie ma możliwości zwołania. Też.
Jest istotna potrzeba wyjaśnienia tego, w jaki sposób zapadały decyzje dotyczące i zbliżenia relacji z Rosją i po prostu podejmowania działań w interesie Rosji przez.
Państwa czytał pan opinię biura legislacyjnego Sejmu na temat tej ustawy?
Tak jak pani relaktu powiedziałem. Ja nie pracowałem nad tym projektem z tam ogól założenia.
Szkoda bardzo pana zachęcam, zanim pan podejmuje jakiekolwiek decyzje w Sejmie, żeby pan się zapoznał z opiniami biura legislacyjnego Sejmu, to otworzzone przez samo pod.
Biuro legislacyjne Sejmu pani dyrektor, dyrektor, wyraża rozmaite opinie, często też te opinie są kontrowersyjne i po prostu wielokrotnie i poprzednio rządzący podejmowali i uchwalali ustawy, które po prostu były kwestionowane przez biuro analiz sejmowych. Czy biuro legislacyjne Sejmu i te ustawy obowiązują. Panie proszę, dzisiaj okazywało się, że po prostu są to Strachy na lat.
Panie Pośle, w każdym razie muszę jednak sprostować, bo kształt tej komisji pokazuje, że osoba, która zostanie skazana za zakaz na zakaz 10 w ciągu 10 lat pełnienia funkcji publicznych. Jednak nie może się odwołać od tej decyzji, więc tu musimy jednak zostać przy swoim zdaniu Pani Poseł Róża tum.
No.
Haniebne to jest po prostu, żeby po raz kolejny ustalać rzeczy, które są niekonstytucyjne też jak popatrzę na to ostatnie czasy, jeżeli mamy do czynienia np. z pgazusem, który ja się zajmuje, któremi ja się zajmuje, czyli tym nielegalnym śledzeniem opozycji przez służby spec specjalne polskiego rządu. Chyba to poprawnie mówię, to komisja specjalna w komisja śledcza w Sejmie, oczywiście wtedy nie powstaje jest blokowana. Byle tutaj by nic nie wyjaśnić, komisja, która łamie konstytucję po to, żeby prześladować opozycję i wciskać jej jakieś historie jest przegłosowywana, bo po prostu z dnia na dzień natychmiast. I jeszcze tutaj słyszymy, że powstanie w ciągu kilku tygodni to dzielenie społeczeństwa jest tak dramatyczne. To jest dalszy krok w tym dzieleniu polskiego społeczeństwa. Jak to tak dalej pójdzie, to zabijać się ludzie będą po prostu niedługo. To jest kompletna tragedia i dlatego jednak ta trzecia droga jakaś rozmowa o tym, jak wyjść z tego koszmarnego klinczu, szukanie rozwiązania patrzenie do przodu jest tutaj koniecznie potrzebne. Pani bardzo oczywiście jest bardzo.
Duże doświadczenie pracy w parlamencie europejskim. Czy pani zdaniem tego typu prawo może wywołać jakąś reakcję komisji Europejskiej i unijnych instytucji zobaczymy.
Na US sprawiedliwość tego, że jak jest wolne w parlamencie europejskim, ale już pełne są media międzynarodowe zagraniczne Europejskiej, ale nie tylko na ten temat prawda i oburzenie już jest bardzo głośne. Ja czuję, że już dzisiaj zacznę dostawać SMS od koleżanek i kolegów z mojej grupy politycznej i z innych. Czy to rzeczywiście jest możliwe, dlatego, że to, co się dzieje w Polsce, jest śledzone z bliska? My jesteśmy piątym co do wielkości krajem Unii Europejskiej, jesteśmy na granicy z tą platformą wojną, która się dzieje w Ukrainie. To jest niezwykle ważne, co się w Polsce dzieje, co się w Polsce dzieje, społeczeństwo jest dzielone, co nas bardzo wszystkich osłabia, łamiemy prawo Polski i łamiemy. Rząd łamie prawo polskie i również prawo europejskie wszyscy by chcieli uruchomić pieniądze dla Polski. Nareszcie i tego potrzebujemy i my obywatele w Polsce i komisja Europejska jest gotowa cały czas do wypłacenia tych pieniędzy, tylko niech nareszcie rząd przestanie łamać prawo prawda i wprowadzi to do czego się zobowiąza w kamieniach milowych, a tutaj łamie prawo w dalszym ciągu, więc myślę, że jedna z pierwszych rzeczy.
Jest wniosek SLD, czyli socjaldemokratów i zielonych o zwołanie specjalnego posiedzenia komisji liby, a więc wolności obywatelskich z udziałem komisarza reindersa powinno się to odbyć w czerwcu.
I i ostatnie słowo pani pewnoą.
Pracy przyspieszą potem wczorajszym głosowaniu, bo widać ogromne zagrożenie dla demokracji w Polsce.
Bardzo proszę, pan, poseł tak. Unknown speaker 4 Rzeczywiście złożone ja przyznam się Szanowni Państwo, że tak słuchałem posła Asta i tak się zastanawiałem, czy będzie można wytłumaczyć rzeczy, które są niewytłumaczalne. No i oczywiście nie można wytłumaczyć tego, co się stało, bo prawda jest taka, że rzeczywiście mamy do czynienia z jakąś swoistą inkwizycją, to doskonale pan poseł Ast i działaczy PiS u i zjednoczonej prawicy doskonale wiedzą, że ta ustawa łamie konstytucję. Myślę, że doskonale wie o tym również prezydent Rzeczypospolitej, przed którym bardzo ważne zadanie, żeby być może tego wstydu na arenie Europejskiej wewnątrz Polski nie było, więc lewica wystąpiła o to, żeby prezydent zawetował tą ustawę, to oczywiście daje instrumenty paru osobom dobrze wynagradzanym, bo trzeba też to powiedzieć, że to są kolejne ciepłe posaki dla działaczy PiS, u, bo przecież ta komisja będzie płatna, w związku, z czym dostają instrument, który no jest absolutnie bombą atomową. No jak można bez możliwości odwołania komisja będzie zachowywać jak sąd będzie mówiła, to to ten pan czyta pani nie może pełnić funkcji publicznych przez najbliższe 10 lat. I człowiek jest bezradny, no bo nie ma nawet się, gdzie odwołać, a w tym wszystkim myślę, że działacze PiS u i rządzący zapominają o 1 rzeczy, że najpierw sami powinni się zlustrować, bo dzisiaj mamy najdroższy prąd w Europie za czasów rządu PiS u węgla węgiel rosyjski zalał Polskę polskiej, elektrownie zamiast kupować węgiel w polskich kopalniach kupowały od firm prywatnych, który ten węgiel sprowadzały z Rosji. Jakoś rządzący nie zajmują się tym, co pan Falenta mówi i tym, co się działo w wyborach i wpływie agentu rosyjskiej na wybory w Polsce jakoś to wszystko tak cichutko. Nie zastanawiają się w ogóle nad tym i dzisiaj tylko nas uspokajają, mówią nie bójcie się, przecież wygracie wybory, to sobie będziecie się zastanawiać dalej, co co co będziecie z tą komisją robić?
No prawdziwe zdanie, że wydamy wybory. Prawda. Unknown speaker 4 Tak no myślę, że też wyborcy dzisiaj, widząc to, co się dzieje, jeżeli chodzi o ten projekt ustawy, który przypomnę trzykrotnie bodajże w komisji nie uzyskiwał większości, a więc też doszło do jakiegoś dilu. Pewnie z panem Ziobro istą suwerenną polską, że oni w końcu przyszli złamali się i zagłosowali, więc pewnie za chwilę usłyszymy, ile tych jedynek dostaną, no ale to, ale to już oczywiście w tym wszystkim jest absolutnie drugorzędne. To to jest porażka demokracji, to to jest absolutna porażka.
Demokracji to pytanie do Jana mariackowskiego. Panie Senatorze, czy jak pan sądzi, dlaczego PiS zdecydował się na wprowadzenie tej ustawy? Już pytam tak na poziomie analizy politycznej, dlatego że no jest wysoce prawdopodobne, że prezydent Duda jednak nie podpisze tej ustawy, są rozważane 2 opcje pierwsza tpta, a druga wysłanie tej ustawy do trybunału przed podpisaniem. Co oznacza, przypomnę jeszcze raz, że musi się tym zająć pełny skład trybunału Julia Przyłębska nie panuje na trybunałem, sędziowie nie przychodzą na rozprawy. W związku z tym to też jest swego rodzaju blokada, ale po co to Jarosławowi Kaczyńskiemu? Jak pan sądzi? Unknown speaker 5 No to jest taki bezpiecznik polityczny w przypadku, gdyby operacja pod hasłem wybory w październiku 2023 nie przyniosły dla PiS. U takiego rozstrzygnięcia, jakiego oczekuje, to znaczy utrzymania władzy. I widać wyraźnie, że wszelkie działania zmierzają ku temu inne płaszczyźnie propagandowe na płaszczyźnie gospodarczej politycznej, wykorzystanie służb specjalnych, tworzenie m.in. tej komisji, ale i to jest całe.
Doprecyzować pan uważa Panie Senatorze, że Jarosław Kaczyński może użyć tej komisji po to, żeby storpedować próbę sformowania rządu przez opozycję Demokratycznej. Unknown speaker 5 Nie ma innego logicznego wytłumaczenia, ponieważ sam jest prawnikiem ta ustawa wg ekspertyz, jakie mieliśmy w Senacie, z łamie 10 artykułów konstytucji Rzeczypospolitej, polskiej nie tylko te, które w trakcie naszej to by zajęło nam całą audycję, wymienianie po prostu w tych wszystkich zarzutów. Po drugie, padło tutaj stwierdzenie, że to jest w najgorszych wzorach czasach minionych. Otóż nie proszę państwa, ponieważ w najgorszych czasach minionych nie było zapisów w podstawie prawnej, na podstawie której działały czy jakieś specjalne sądy doraźne czy jakieś inne tego typu historie, że ich członkowie są bezkarni z mocy ustawy, bo ja przypomnę, że w tej ustawie jest zapis, że nie mogą w przyszłości być pociągnięci do odpowiedzialności za działalność tej komisji, a więc to nie jest tylko sąd to jest z prokuratura sąd i służby specjalne w 1 organie co więcej może opinia publiczna, żeby zrozumiała mechanizm tej komisji, np. służby specjalne gromadzą materiały na temat obywatela, x gromadzą podsłuchy, prowadzą operacyjne, notatki, zbierają informacje z białego wywiadu. Co kto powiedział, jakie są opinie w jakieś dokumenty badają i cały ten materiał nie daje podstaw, żeby np. przełożyć go w formie aktu oskarżenia i skierować sprawy do sądu, bo są to albo pomówienia albo przypuszczenia albo domniemania taki materiał otrzymuje w tej chwili komisja, która dajmy na to powstaje ona na tej podstawie może podjąć decyzję polityczną, którą w żadnym wypadku nawet ta prokuratura nie decyduje się na skierowanie zarządzić. W wyniku tego postępowania decyzją administracyjną pozbawienie części bądź całości praw publicznych obywatela niezgodnie z konstytucją, bo przypomnę, że musi to, jeżeli takie ograniczenie praw obywatelskich następuje to na podstawie prawomocnego wyroku sądowego i co więcej.
A jest decyzja komisji i ta osoba przestępcz. Unknown speaker 5 Większości obóz rządzący ma z ustawy większość, to bez względu na to, co opozycja zrobi czy wejdzie do komisji, czy nie wejdzie, to nie ma znaczenia kworum, będzie komisja będzie mogła działać. I jest to taki system powiedziałbym, poza kapturowy, co więcej przez 8 lat była możliwość wyjaśnienia różnych wątpliwości. Ja też uważam, że sprawy z przeszłości należy wyjaśnić, czy rzeczywiście te zarzuty, które pojawiają się w przestrzeni publicznej, są uzasadnione, czy nie, ale jest do tego 5 organów. To jest było wymienione w naszych m.in. prokuratura służby specjalne, które tego typu działania przez 8 lat mogły podjąć. Co więcej wiemy, że w prokuraturze trwa np. postępowanie w sprawie słynnej umowy gazowej z czasów rządów po PSL. No i co jest akt oskarżenia przez państwo działa, to nie jest tak, że państwo jest ślepe nie ma możliwości działania sytuacji takich zagrożeń, a więc widać wyraźnie, że tutaj jest ten cel polityczny. I dlatego uważam, że zgadzam się z tymi opiniami, co więcej na koniec zaryzykuję tezę, która może państwa zbulwersuje, ale uważam, że jest to większe odejście od standardów demokracji, niż nawet fragmenty wyjątkowo kontrowersyjnej reformy wymiaru sprawiedliwości.
Dobrze, ale Panie Senatorze, ostatnie pytanie proszę o krótką odpowiedź, bo chodzi mi o to, że ta ustawa jest postrzegana w kategoriach przejechania prętempo klatce, to znaczy efektu nie będzie, bo prezydent Duda to zablokuje. W związku z tym chodzi tylko o wywołanie awantury, czemu ta awantura miałaby pisowi służyć, jeżeli prezydent to np. Unknown speaker 5 zawetuje. To teza pani, że prezydent zajmie jakąś reakcję nazwijmy to no neutralizującą tę ustawę, jaka ona będzie to tego nie wiemy. O tyle znajduje uprawdopodobnienie, że nikt ani przedstawiciel wnioskodawców, ani przedstawiciel rządu nie był obecny podczas prac w Senacie, a zazwyczaj ktoś przychodzi z rządu i przedstawia stanowisko rządu, to pokazywało, że nikt, jakby nie chciał brać na twarz odpowiedzialności za tę ustawę podczas naszego procedowania w Senacie i być może będzie to kolejny efekt pt. no widzicie, jak agentura moskiewska trzyma się dobrze ma tak długie ręce, że nawet nie jesteśmy nie jesteśmy w stanie ścigać, chociaż bardzo to chcieliśmy zrobiliśmy ustawę, ale ta ustawa nie została przyjęta, być może o taki efekt chodzi.
Proszę państwa, zaraz oddam panu głos, tylko chciałam jeszcze jedno zadać pytanie panu posłowi markowiastowi z Prawa i Sprawiedliwości, a mianowicie czy gdy pan mam nadzieję, że jednak pan, chociaż ustawę przeczytał, Panie Pośle, choć rozumiem, że pan nad nią nie pracował, ale rozumiem, że sytuacja, w której dom Maklerski b zwbk pośredniczył w próbie wrogiego przejęcia Azotów Tarnów przez rosyjską spółkę, Akron i bank oferował Rosjanom. Także kredyt wynika z informacji manypel, a prezesem BZWBK był Mateusz Morawiecki, poza tym 10 lat temu ten sam bank, którym kierował Mateusz Morawiecki, rekomendował sprzedaż PKP Cargo inwestorowi branżowemu na liście były koleje rosyjskie kierowany przez jakunina, który z bliskim współpracownikiem Władimira Putina. To ja rozumiem, że te wszystkie elementy predestynują premiera Morawieckiego by do tego by został ukarany zakazem pełnienia funkcji przez 10 lat. Tak zgadzamy się, Panie Pośle.
No ale pani redak dyrektor.
Dyrektor. Bardzo zdecydowane zdanie na temat działań Platformy, więc tutaj chyba też może pan wyrazić zdanie.
Pani redaktor, przecież dokładnie powiedziałem, że po prostu zakres czasowych działania objętych działaniami komisji będzie dotyczył również i rządów Prawa i Sprawiedliwości i działań polityków Prawa i Sprawiedliwości, dlatego ja po prostu, zupełnie jakby nie nie rozumie tutaj tej histerii. No sama pani dyrektor podaje, jakby pewne fakty, które no powinny podlegać jakiejś weryfikacji, tak, żeby nie było później zarzutów. Czy to pod adres rozumiem, urzędującego chciałbym to zawiera.
Doprecyzować, jeżeli komisja, która np. zmieni skład, bo zrobi to opozycja, bo sam pan przewiduje, że może tak być, że opozycja wygra wybory. I ta komisja orzeknie właśnie na podstawie tych 2 faktów, to znaczy pomocy rosyjskim spółkom w przejęciu infrastruktury strategicznej i Morawiecki zostanie Mateusz Morawiecki zostanie skazany właśnie na pozbawienie prawa do wykonywania tej funkcji. To pan uzna okej, wszystko jest w porządku tak się dzieje w praworządnym państwie. Tak?
No tak tak, ja podziwiam tutaj, pani redaktor, takie profetyczne zdolności zresztą marra Jackowskiego również no ja przede wszystkim powiedziałem, że to opozycja twierdzi, że wygra wybory. Ja uważam, że to zjednoczona prawica te wybory bieggda i do tych wygrań tych wyborów nie czy nam potrzebna żadna komisja weryfikacyjna, komisja weryfikacyjna powstała tak jak już powiedziałem, dokładnie na życzenie opozycji, która wywoływała temat i potrzebę wyjaśnienia po prostu nacisków rozmaitych płyną się z Moskwy i rzutujących na polską politykę. No, więc ta komisja w tej chwili jedynie została po prostu została stworzona podstawa prawna działania tej komisji i komisja jeszcze nie została wyłoniona sami państwo mówicie, że ustawa podlega jeszcze kontroli prezydenckiej, za czym my co zrobi.
Prezydent rozumiem, ale nie odpowiedział pan na pytanie uzna pan, że w takiej sytuacji, jeżeli komisja podejmie taką decyzję wobec Mateusza Morawieckiego, to uzna pan, że wszystko jest w porządku Mateusz Morawiecki składa mandat i nie może już pełnić żadnych funkcji. Tak wtedy będzie wszystko.
Pani redaktor, jeżeli po prostu komisja tego rodzaju będzie podejmowała decyzję do kogokolwiek, jeżeli uzna, że są podstawy do podjęcia jakiś tych radykalnych działań, no to się działała zgodnie z upoważnieniem ustawowym. Wszędzie Mateusz moraski.
Dziękuję, Panie Pośle.
Tusk, czy to będzie.
Prostu zapisuję ten pańską wypowiedź. Zobaczymy, co się będzie działo w nowej kadencji, jakie komisje zostaną. Unknown speaker 4 Powołać? Pani komisja, będzie podejmowała decyzje tylko decyzje będą zapadały na Nowogrodzkiej? Pan prezes kaczyńskiczyński powie, kogo pan trzeba zawiesić? Kogo nie? Kto.
Proszę państwa, ja wiem, że pan poseł pani pośle, powie pan 2 zdania, ale chciałabym zacząć już no wątek, więc najwyżej pan zacznie jeszcze od ewentualnego skomentowania poprzedniego, ale wolałabym już przejść do następnego, mianowicie chciałabym, żeby państwo spróbowali wyjaśnić naszym słuchaczom, o co chodzi w liście ambasadora USA Marka Brzezińskiego dokładnie łączyć. To bardzo dobrze, to zaraz panu oddam głos 2 słowa, żeby wyjaśnić naszym słuchaczom. Otóż Gazeta wybocza ujawniła, napisał to Wojciech Czuchnowski, że ambasador Brzeziński wysłał list m.in. do marszałek Sejmu, żeby Witek, a także ministrów innych resortów. I może przełożę język dyplomatyczny na bardziej przystępny. Otóż ambasador twierdzi, że Polska nie ma wystarczająco zabezpieczonych kluczowych dla bezpieczeństwa obiektów lotnisk portów magazynów fabryk broni szlaków komunikacyjnych i mówi też, że niestety władze Polski wpuścił do swojego kraju, podmioty, do których nie mamy zaufania. My jako sojusznicy w NATO może to stwarzać zagrożenie dla wspólnych operacji NATO oraz amerykańskich żołnierzy, którzy u was stacjonują jesienią ubiegłego roku, np. na potrzeby transakcji sprzedaży Lotosu spółce saudia ramko tak skonstruowano prawo, żeby można było pominąć opinię służb specjalnych, tak więc tutaj jest wiele elementów. Akurat akurat ambasador Brzeziński przywołuje nowelizację ustawy o własności gruntów i z tym sojusznicy mogą mieć problem, więc chciałam prosić państwa o wyjaśnienie właśnie, dlaczego ten list powstał. Czy państwo uważają, że to zagrożenie, o których mówi ambasador są realne andrzejka. To.
Totematy się łączą, bo ja chciałem zaproponować panu posłowi Astowi, kiedy tak pytał o te wpływy rosyjskie, wydłużenie tej listy, pani redaktor, włączyłem Mateusza morowieckiego jako premiera. Ja chciałem przypomnieć rolę prezesa obbajdka, bo właśnie w tej kwestii pan poseł Wieczorek wymienił kwestię Falenty i pomocy rosyjskiej w obalem rządu. Ja bym przypomnieć jeszcze Antoniego macierowicza i raport tłumaczony na rosyjski w tzw. szpiegwie, ale to jest ostatni chyba najbardziej gorący wątek i bardzo poważna kwestia wpływów i potencjalnie nawet utraty kontroli nad infrastrukturą krytyczną firma nowate, która współpracuje z firmą aramko, a ministrowie Arabii Saudyjskiej jeżdżą do Moskwy rosyjski. Minister do Arabii Saudyjskiej, żeby podpisać decyzję o współpracy w zakresie handlu i przesyłu gazów LNG i także infrastruktury wykorzystania infrastruktury w tym zakresie. To przypomnę lista to firma nowatek jest na liście sankcyjnej. To jest bardzo głośna i bardzo duża firma, którą zarządzają oligarchowie, ale przede wszystkim strategiczna dla Kremla. I mamy tutaj bezpośrednie zagrożenie wejścia takiego biznesowego układu no w naszą w naszą strukturę przed tym przestrzegaliśmy. To jest bardzo prawdopodobne i można powiedzieć, że Arabia segliska dzisiaj nie liczy się za bardzo prowadzi własną politykę w tym zakresie i ewidentnie podaje dłoń Rosji Putinowi. To jest bardzo niebezpieczne, dlatego że wiemy, że no skutki mogą być bardzo daleko, idący i myślę, że ten list m.in. przed tym przestrzega. Unknown speaker 6 Dariusz Wieczorek, tak idąc w tym. Unknown speaker 4 Tokiem myślenia doprowadziliśmy do takiej sytuacji i ten list, jakby najlepiej to pokazuje, bo z 1 strony mamy Lotos i oddanie 30% rafinerii i stacje dla mola, ale z drugiej strony proszę zwrócić uwagę, co się stało z PGNiG, czyli z naszym wielkim przedsiębiorstwem, które dystrybuuje gaz, przecież tam warunkiem likwidacji PGNiG było dodanie wszystkich magazynów gazu w ręce niezależnego operatora. No, jeżeli ktoś dzisiaj nawet dobrze jest tym niezależnym operatorem, no to i mamy do niego zaufanie, to to za rok może sprzedać te swoje udziały. I nie wiemy do końca, ekomu nie mamy żadnego zabezpieczenia. Rzeczywiście tu potrzeba komisji śledczej, która wyjaśnię, jak w ogóle doszło do czegoś takiego. Jak w przypadku Lotosu, no bo to jest ewidentnie ograniczanie bezpieczeństwa energetycznego Polski.
Panie Przewodniczący, mowa jakąś hipotezę, dlaczego ambasador wymienia akurat nowelizację ustawy o własności gruntów? Unknown speaker 4 No myślę, że tam jest kwestia tego wieczystego użytkowania własności. I pewnie też jest kwestia.
Przyjmowania. Unknown speaker 4 Wszystkichorów z krajów z krajów tych, do których mamy zaufania, do których nie mamy zaufania przejmowania własności gruntów, więc to jest sprawa absolutnie dużo dużo szersza. No i jedno jest pewne. My rzeczywiście przy takim postępowaniu tego rządu. No nie mamy tutaj gwarancji, że rzeczywiście Polska jest bezpieczna, bo ta cała sytuacja pokazała, w jaki sposób działali, pani redaktor, wspominała tutaj o premierze Morawieckim. I o tym, jak to było, jeżeli chodzi o prywatyzację, w związku, z czym to to niewątpliwie trzeba wszystko wyjaśniać, ale od tego są służby, to znaczy to, co się stało. W przypadku Lotosu, o czym pan poseł mówił, doprowadziło do tego, że pominięto cały aparat państwa, żeby sprawdzić bezpieczeństwo tej transakcji, przyjęto specustawę, która wyjęła tę operację gospodarczą bardzo poważną operację gospodarczą spod kontroli służb 20 instytucji państwowych, z których na pewno przynajmniej połowa miałaby wielkie zastrzeżenia, dlatego to zrobiono, bo pan Obajtek doskonale wiedział, że to tak będzie wyglądało. Zresztą szczerze mówiąc o Bajtek. Dzisiaj prezes o Bajtek robi taki polskich Gazprom, bo marzy marzyn mu się zarządzanie polską z fotela prezesa Orlenu. I jak to wygląda?
Tylko chciałam postawić kropkę nad i dlaczego przywołam te 2 przykłady związane z Mateuszem Morawieckim, działalnością BZWBK, a ponieważ uważam oczywiście, że w 2012 roku np. Rosja nie była uważana za aż tak za duże zagrożenie, ale np. przejęcie Azotów przez rosyjską spółkę dzisiaj z tego punktu widzenia. Co widzieliśmy, jeśli chodzi o kryzys na rynku nawozów, także byłoby tu tokteusz Morawiecki chciał robić interesy z Rosjanami i je robił, ponieważ chciał zarobić po prostu, więc to pokazuje, że ten miecz jest obosieczny, tylko o to mi chodziło, a nie o to w rzeczywistości, że naprawdę tego typu działania wymagają zakazu dziesięcioletniego pełnienia stanowisk, ale pytanie wracam jeszcze do sprawy tego listu ambasadora Brzezińskiego i pytanie do Marka Asta z Prawa i Sprawiedliwości. Jak pan ocenia treść tego listu i czy administracja Prawa i Sprawiedliwości podejmie jakieś kroki w związku z tymi sugestiami?
No w sposób oczywisty, jeżeli nasz sojusznik wskazuje na zagrożenia związane z czy to z działalnością polskich firm i jadunk ewentualnalnych przekształceń własnościowych. To te sprawy trzeba w sposób dogłębny wyjaśnić, ale z drugiej strony no też po prostu no trzeba być tutaj i ostrożnym i też no, jeżeli jest to ingerencja z kolei w proces ustawodawczy. No to tutaj też trzeba zdecydowanie reagować na właśnie nie wyobrażam, żeby czy to nasz sojusznik stany zjednoczony czy jakikolwiek innych czy Unia Europejska ingerowały po prostu w proces legislacyjny zachodzący w Polsce. No tutaj rozumie chodzi o przekształcenia z kolei prawa użytkowania wieczystego na własności. To ten problem w Polsce jest od lat nierozwiązany. I oczywiście z 1 strony ja rozumiem, że po prostu można zwracać uwagę na pewne zagrożenia płynące, jakby z tego rodzaju działań, ale nie może to być po prostu odbierane jako taka prosta ingerencja proces ustawodawczy w Polsce, bo jesteśmy suwerennym państwem. I takie decyzje.
Podejmujemy, a czy ma pan jakąś hipotezę, dlaczego tego typu uwagi czy zwróceniem? No znaczy, dlaczego tego typu uwagi zostały zawarte w oficjalnym liście, a nie np. w rozmowach między sojusznikami nazwijmy to wskazujące różne zagrożenia, które mogą się pojawić, dlaczego ta sprawa musiała aż przyjąć formę oficjalnego listu?
Byłaby dobre pytanie. No trudno jest po i trudno jest mi na nie odpowiedzieć, bo myślę, że tutaj jednak ta ciągła relacja i te rozmowy są prowadzone, więc to bardziej chyba pytanie do pana ambasadora Brzezińskiego, bo no że, dlaczego wybrał tego rodzaju formy sygnalizacji swoich ob obrad.
Róża tym. Bardzo proszę pani.
Ambasador Brzeziński, wygrał wybrał taką formę tylko to jest bardzo oficjalny list od rządu amerykańskiego, który podpisuje pan ambasadory i przekazuje go w formie listu. Co pokazuje na niezwykle poważną sytuację i myślę, że powinniśmy sobie z tego zdawać sprawę, jeżeli nasz sojusznik potężny sojusznik w czasie, kiedy mamy wojnę za wschodnią granicą, kiedy wiadomo, że niezwykle zależy krajom, do których nie mamy zaufania Rosji, konkretnie zależy im na tym, żeby infiltrować Polskę, żeby ten kraj, który da dużą rolę w tej chwili. No właśnie w tej w pomaganiu Ukrainie, żeby go od siebie uzależniać, żeby wpływać tutaj na decyzje polityczne. I jeżeli w takim momencie dostajemy list od rządu amerykańskiego, że jesteśmy pod zbyt dużym wpływem, czy, że jest tutaj niebezpieczeństwo, nie tylko dla nas, ale również dla obecnych tu u nas żołnierzy amerykańskich. To jest coś niezwykle niebezpiecznego. Ja mam nadzieję, że wielu obywateli polskich zdaje sobie z tego sprawę, że polityka PiS u polityka zjednoczonej prawicy wystawia nas jak na patelni na niebezpieczeństwa wszystko, o czym panowie przed chwilą mówili. To jest wystawianie nas jak na patelni na niebezpieczeństwa pochodzące z krajów, do których jak się w tym liście mówi nie mamy zaufania i ten proces toczy się dalej. To jest dla Polski coś niezwykle niebezpiecznego, a utrata zaufania ze strony naszego sojusznika ze strony NATO, którego koniecznie potrzebujemy za czym się będzie, oczywiście, ciągnęło, ciągną brak zaufania od innych krajów i Unii Europejskiej i innych, bo się, bo widać bardzo wyraźnie, że Polska nie jest krajem szczelnym, że Polska nie jest krajem, w którym służby działają na rzecz bezpieczeństwa tego kraju, w którym są fachowe kompetentne, w którym rząd jest kompetentne, ale.
Pytanie czy to nie chodzi nie tylko Rosja, ale także Chiny, panie oczywiście, akurat oczywiścieda jest o wiele bardziej otwarty na współpracę niż.
Nie jest trudno tutaj mówić, kto jest bardziej otwarty, na jaką współpracę, Fakt jest taki, że Polska jest za bardzo otwarta i jest pod ogromnym zagrożeniem kraju, to, których mamy zaufania. I tutaj oczywiście jest mowa i o Chinach i o Rosji, ale ten proces dzieje się od dawna, to widać było już od dawna, że PiS wystawia nas naprawdę. Ja powtarza.
Nie ma Pani Poseł wątpliwości, że ambasador innego państwa ingeruje w proces legislacji.
Mam wrażenie, że rząd zaprzyjaźnionego państwa ostrzega nas przed ogromnymi niebezpieczeństwami i bardzo wyraźnie mówi jestem gotowy do pomocy i my z tej pomocy powinniśmy korzystać w dobrej współpracy i wzajemnym zaufaniu, a nie podkopywać zaufanie naszych najsilniejszych sojuszników w stosunku do nas, bo to jest kolosalne zagrożenie dla Polski, które nas wprowadza. Niestety ten rząd. Unknown speaker 4 Jak piszą, to na pewno coś wiedzą, tak, czyli jak ambasador, ja myślę, że wiedzą bardzo dużo wiedzą.
Już po prostu.
Bardzo to. Unknown speaker 4 Amerykański.
Sugeruje pan, że wywiad amerykański ma informacje na temat planów w różnych krajach, do których nie powinniśmy zaufania. I w związku z tym ostrzega Polskę przed konsekwencjamiuje.
I oferuje.
Pomoc senator Jan Maria Jackowski. Unknown speaker 5 Myślę, że ta sprawa rakiety spowodowała, że wszystkim naszym sojusznikom zapaliły się czerwone lampki, dlaczego dlatego, że obczy obiekt militarny wtargną na terytorium kraju członkowskiego i cała procedura, która powinna być związana z rozwiązaniem tego incydentu i na szczeblu militarnym i na szczeblu politycznym, ale też i na szczeblu dyplomatycznym. Np. w formie noty do państwa, które spowodowało wystrzelenie tego typu obiektu. Pokazało, jak tutaj z 1 strony mamy na użytek propagandy wewnętrznej taką retorykę, tworzymy najsilniejszą armię w Europie lądową. Mamy bardzo szczelny systemy Polacy są bezpiecznie, a tymczasem ta rakieta sobie przelatuje m.in. nad północnym Mazowszem, skąd jestem senatorem spada pod Bydgoszczą niedaleko Torunia i nagle się okazuje, że po prostu właściwie przypadkowy jeździec czy tapani na koniu odkrywa, że taka rakieta nie wojsko i służby wojsko i służby, a przez 4 miesiące nie było nie było żadnych udokumentowanych. Przynajmniej na razie do opinii publicznej nie trafiły śladów, że prowadzono jakieś działania poszukiwawcze i do czego teraz zmierzam?
Otóż prawdopodobnieb tak to kolega. Unknown speaker 5 Problem i do czego teraz zmierzam. No powiem tak wjechałem niedawno siódemką. I mam takie na często jeżdżę tą drogą na północ Polski i muszę do mojego okręgu i muszę państwu powiedzieć, że przykro mi się zrobiło jak na stacjach, które miały napis Lotos, do których się przyzwyczaiłem i miejscach odpoczynku. Tutaj podróżnych mopach tzw. w tej chwili wiszczyć tablica MOL. Unknown speaker 4 No 400 takich. Unknown speaker 5 Stacji i 400 takich stacji zostało oddanych w bardzo kontrowersyjnych, a myśmy to w Senacie bardzo szczegółowo badali. Tu już koledzy państwo mówili o tym całej procedurze. Pan poseł Wieczorek wspomniał, że 20 instytucji państwowej w tym służby specjalne powinny się w sprawie takiej transakcji, która ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa też militarnego nie tylko energetycznego, ale i militarnego Polski. I tu się okazuje, że zostały wyłączone przez bardzo zręczny ruch na fazie procesu legislacyjnego, gdzie powstały covidu w ustawie covidowej, zakamuflowano po prostu wyłączenie z tej procedury, która powinna być dokonana, więc sądzę, że tego typu sygnały, a przypuszczam, że nasi sojusznicy mają i więcej nawet informacji od nas dotyczących różnych obszarów tego działania spowodowała, że powstało pewne zaniepokojenie. Czy rzeczywiście Polska stanowi szczelny, system, znaczy maksymalnie szczelne nigdy nie jest idealnie czy 200% szczelny zawsze mogą być jakieś szczeliny, przez które że tak powiem dywersyjna, czy jakaś agenturalna, czy inna działalność może przenikać, ale jednak, że te procedury są na tyle szczelne i bezpieczne, że one jednak gwarantują ten minimalny poziom bezpieczeństwa w całej operacji, wspierania Ukrainy w wojnie z Rosją.
Proszę państwa, nie mamy zbyt wiele czasu i bardzo bym prosiła o krótkie wypowiedzi, a chciałam jeszcze poruszyć trzeci wątek, a mianowicie wg słów Roberta Ziółkowskiego byłego kierownika do spraw bezpieczeństwa oraz dawnego działacza PiS, który pracował niegdyś w polskim holdingu hotelowym. Wedle tych słów właśnie wiceszef MSWiA Maciej Wąsik miał zlecić ABW inwigilacje prezesa fundacji, otwarty dialog Bartosza Kramka by uzyskać przewagę w toczący się m.in. sprawie cywilnej. Przy czym Ziółkowski twierdzi, że decyzje o inwigilacji właśnie w tych hotelach były podjęte bez zgody sądu, było to nieformalnej inwigilowanie gości tutaj na antenie do KFM odczytaliśmy oświadczenie polskiego holdingu hotelowego, o który twierdzi, że do żadnej inwigilacji nie doszło. No jednak Robert Ziółkowski twierdzi, że ma nagrane wszystkie rozmowy, m.in. z ministrem wąsikiem. Zastanawiam się, czy ta sprawa nie będzie przyczyną kolejnej sprawy podobnej do tej, której już został skazany i Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński no wcześniej o sprawie polskiego holdingu pisał Wojciech Czuchnowski w Gazecie wyborczej. No i czekamy właśnie na ujawnienie tych nagranych rozmów, który Robert Ziółkowski prowadził i które miałyby świadczyć o tym, że dochodziło do bezprawnej inwigilacji, gości hotelowej. Chciałam państwa prosić o krótkich komentarz do tej sprawy Robert Ziółkowski był gościem Jacka Żakowskiego w piątek mówił o tym dosyć rozlegle można sięgnąć po podkasty Radia TOK FM, żeby te rozmowy odsłuchć Andrzej.
Halicki szokującujące, ale bardzo wiarygodna rozmowa i tu chciałem powiedzieć to jest to są zeznania, można powiedzieć publiczny pierwszego skruszonego, bo nikt nie ma wątpliwości, że to osoba bardzo prawicowych poglądach z tej drugiej strony powiedziałbym, jeżeli ktoś chciałby zarzucić, że to jakiś nasz agent czy wina Tuska, znowu dlatego mówię pierwszy skruszony, bo takich osób będzie wiele. I wiem to doskonale, bo sam zaczyna mieć tego rodzaju rozmowy, ale chciałem powiedzieć, że rodzic.
PiS kręgu PiS zgłaszają się do pana z takimi bulwerski.
Zgadzam, że jest równia pochyła i generalnie nie zgadzają się również na to, co jest no wszechobecne, bo to z 1 strony jest prywata przecież to kolega Brudzińskiego tak delegowany z jakichś z różnych powodów na pewno nieytorycznych później wewnętrzna rzeczywiście proceduralna. Sty decyzja o odpowiedzialność, bo wchodzą służby w sposób kompletnie nielegalne i to poważne służby SKW ABW do tego, żeby zrobić system. No mnie się przypominają np. operacje KGB w Mołdawii, kiedy tam uczestniczyłem w akcjach przełomu 2009 czy też wcześniejsze nasze doświadczenia tu patrzę w kierunku koleżeństwa. No znamy doskonale te operacje z lat minionych może, dlatego byliśmy wyluczyleni, także w innych okolicznościach. No przecież jest dokładnie, to samo toczka wtoczkę hotele restauracje, no już w tej chwili na polecenie wyraźne indywidualne i wierzę, że te nagrania rzeczywiście szybko usłyszymy i zobaczymy, jak.
Bardzo.
To zdemontowany jest system prawny w Polsce, bo to, że służby powinny prowadzić operacje dotyczące.
Oczywiście przypomnę jednocześnie, że.
W sposób, bo to.
Wiarygodny wypompowywanie pieniędzy Narodowego centrum badań i rozwoju niestety nie doczekało się takiej uwagi ze strony.
Służb. No właśnie, ja pamiętam bardzo podobną sytuację, którą, której sama doświadczyłam w czasach w latach siedemdziesiątych, jak zgłosił się do mnie taki człowiek w bardzo podobnej sytuacji tajemniczo w kruchcie no kościoła dominikanów w Krakowie, któremu ukazano podsłuchiwać nasze spotkania opozycyjne albo jego żona miała właśnie przeszukiwać walizki i zakładać coś tam, która pracowała w hotelu. I tak i nie będzie łamani przez służby bezpieczeństwa łamani dosłownie terroryzowani i on w tajemnicy spotkał się ze mną w tej kruchcie i mi tą całą historię opowiedział powiedział, że on już po prostu nie może z tym łamaniem wytrzymać, więc tutaj mam wrażenie, że może być podobna sytuacja, że ten człowiek był terroryzowany i łamany w ogóle ta sytuacja szalenie mi przypomina czasy służb bezpieczeństwa komunistycznych i tak czasów komunistycznych. I tak im druga.
Wariant był bardziej prymitywny.
Sprzęt był tak tak metody były mniejsze, prawda metody były słabsze, tak teraz metody są lepsze, ale, ale znaczy technologia jest lepsza, ale metody są te same powiedziałabym. I druga rzecz jest taka bardzo mnie zastanawia, dlaczego na Kramka na całą forum otwarty dialog Fundacja otwarty dialog tak potworny hejt się leje ze strony Patryk, jaki pani Kępa. No nie wiem, jeszcze x innych osób od dawna już od dawna to jest po prostu oni mają jakąś alergię na tą organizację, która od lat walczy o demokrację prawa człowieka w krajach, gdzie te wartości są zagrożone. I ja pamiętam, że kampania wyborcza w moim okręgu wyborczym ostatnia w Małopolsce świętokrzyskim, z którą również startował Patryk, jaki przeciwko ataki przeciwko mnie głównie opierały się na tym, że ja rzekomo wtedy jeszcze nie współpracowałam z fundacją otwarty dialog nie miałam z nimi praktycznie żadnych kontaktów, cały czas o nim nie atakowali, że ja zresztą delegaturą. Ja tam nie wiem, jakąś tam, a tymczasem okazuje.
Ustuowany zarzuty wobec tej fundacji, ale żadne z nich się na.
Potwierdzi fundacją otwarty dialog wykrywa proces procesie o pomówienia o pomówienia o szczerstwa. No w tej chwili widać, jak ta Fundacja jest po prostu znienawidzona przez środowisko chyba głównie Żary.
Łącznie z tym, że bardzo różne ramek w I instancji wygrał z Maciejem wąsikiem, dlatego dla Macieja.
Się wygrywa wszystkie. I tak samo unieważnione sytuację blokowanie ludbiły Kozłowskiej przebywa proszę.
Ją uznała i przyjmuje.
Oczywiście i właściwie jeszcze zanim zaczęłam być atakowana przez Patryka, jakiego o współpracę jedyne? Co wtedy byłam zrobiłam. To było zwrócenie się z pytaniem poselskim, dlaczego lud Milera Kozłowskiej zakazuje się przebywania ze strony polskiej w strefie Schengen i ona dostała te zgodę, ale to jest Fundacja, która walczy systematycznie z dyktaturami łamaniem prawa.
Bardzo proszę teraz Marek, a z Prawo i Sprawiedliwość, jakby się pan odniósł do tych zarzutów takiej infinilacji. I niestety strona rządowa ani polskich Holding nie przedstawił dokumentów świadczących o tym, że ta inwilacja odbywała się zgodnie z prawem.
Znaczyły się generalnie w ogóle zaprzeczu temu, że taka inpilacja miała miejsce, no po potrzeba powiedzieć i za to, że była inwgilacja nie ma żadnych dowodów. To panowski ja się okazuje do tej pory też na ten okoliczność nie przedstawił żadnych dowodów, jak przystaw, to będziemy na ten temat dyskutować, a natomiast jak nie przystawia, mam nadzieję, że to się po prostu skończy w sądzie ochronę dóbr osobiste bezpodstawne oskarżenia. No też i pani rela dyrektor teatr dyrektor teatr oświadczenia na początku tego wątku holdingu, że do żadnych aktów i inwigilacji tej grupie hotelowej nie dochodziło. No, więc po prostu dzisiaj to jest jedynie komentowanie relacji, które przekazał pan Ziółkowski. No i oczywiście to już wszystko czas sprawdzić. Ja się absolutnie zgadzam z tym, natomiast no na dzisiaj po prostu nie mówimy o dowodach, tylko mówimy po prostu o oskarżeniach pana.
Ziółkowskiego Jan Mar Jackowski. Unknown speaker 5 Ja pana Roberta Ziółkowskiego znam, ponieważ on działał w moim okręgu wyborczym, był bliskim współpracownikiem, też posła z mojego okręgu wyborczego Macieja Wąsika, który jest szefem struktur PiS u w powiecie płońskim i był m.in. kandydatem na burmistrza Raciąża. I z tym większym no, tym bardziej mnie zbulwersowały zbulwersował ten wywiad, który wysłuchałem Jacka żekowskiego, rzeczywiście wywiad był taki można powiedzieć wstrząsający. Co w tej sprawie jest moim zdaniem istotne. Po pierwsze, tę kwestię trzeba wyjaśnić po drugie, zarzuty, jakie formułuje pan Robert Ziółkowski, są bardzo poważne. Po trzecie twierdzi, że ma dowody w postaci nagrań rozmów, których uczestniczył podkreślam uczestniczył nie, że on kogoś nagrywał tylko pan.
Rozmawiał z ministrem. Unknown speaker 5 Bosikiem dokumentował wreszcie po czwarte w tej całej sprawie. Przynajmniej w mediach lokalnych. Mówię tutaj o Portalu Ciechanów. Inaczej jest również list otwarty pana Roberta Ziółkowskiego, w którym formułuje bardzo poważne zarzuty czy sugestie może w ten sposób powiedzmy dotyczące wykorzystywania wpływów politycznych przez pana ministra Wąsika do celów osobistych przy urządniu swojej tam działki czy ogrodu nie będę tego streszczaał. W każdym sygnalizuje tą sprawą również jest można żyje opinia publiczna zmierzamy okręguowymi.
Możemy do końca, pan poseł wie. Unknown speaker 4 Tak sprawa jest w mojej ocenie dużo szersza i dużo poważniejsza. To jest taka Polska Anno Domini 2023, czyli władza wykorzystuje wszystkie struktury państwowe, wszystkie struktury państwowe do tego, żeby przygotować się i wygrywać wybory. No bo przecież te podsłuchy ta inwigilacja, no to my mamy do czynienia z tym od wielu wielu lat i nawet Unia Europejska i komisja Europejska w tej sprawie przecież reagowała. To jest jakby rzecz pierwsza i to jest przerażające, bo każdego z nas to może dotyczyć rzecz. Druga i może dotyczy może dyskutujemy rzeczywiście i może to dotyczyć rzecz. Druga to powinniśmy zmierza to spółek skarbu państwa jest oplecione taką ośmiornicą powiązań towarzysko biznesowych, działaczy PiS u oni ze sobą dyskutują, rozmawiają rodzi się pytanie. Po co w ogóle polskiemu rządowi jakiś Holding hotelowych, przecież to jest w ogóle bez.
Sens, a jednak się przydaje jednak. Unknown speaker 4 Się przydaje, jak spojrzy pani redak, dyrektor dyrektor wynajmujemy, państwo Polski, wynajmuje nieruchomości, to jest po prostu coś niesaomości. Wszystko, żeby działacze PiS u siedzieli, ale oczywiście, że tak wszystko jest po to, traktują państwo jak swoją własność jakoś. Unknown speaker 5 Musi skończ działało to się mamy kończyć firmy z czasów PRL u to kim byćcieć w hotelu?
Marek gaz programu i sprawiedliwość Andrzej Halicki, parlament Europejski Platforma Obywatelska Jan Mar. Mar Polska 2050 Dariusz Wieczorek, nowa lewica bardzo państwu dziękuję za chwilę informacje Radia to krea o godzinie dziesiątej, a po nich magazyn filmowy do zobaczenia wybory w toku wydawał Maciej jarzom zrealizował Krzysztof Olesiewicz. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: WYBORY W TOKU

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA