REKLAMA

Jaką rolę odgrywają dziś półprzewodniki?

Człowiek 2.0
Data emisji:
2023-05-27 14:20
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
28:09 min.
Udostępnij:

W czasie pandemii przekonaliśmy się, jak ważne są półprzewodniki. A konkretniej tworzone z nich chipy, takie jak mikroprocesory. Bez nich nie można produkować nowoczesnych urządzeń: od smartfonów i komputerów, przez sprzęt medyczny, po samochody i instalacje przemysłowe. Jak wygląda produkcja półprzewodników na świecie? Czemu kobiety powinny interesować się tą dziedziną? O tym opowiedzą dr Bianka Siwińska i Michał Dżoga.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Jan strradowski przy mikrofonie, witam państwa w człowieku 20 rozmawiamy dzisiaj o nowych technologiach, a szczególnie o półprzewodnikach, dlaczego pół przewodniki są takie ważne, dlaczego powinniśmy powinniśmy się nimi interesować o tym opowiedzą dzisiaj moi goście dr jannka Siwińska ffował łamany intekamit. Dzień dobry.
Dzień dobry, witam serdecznie.
I michałoga wtela w Polsce dzień dobry.
Dzień dobry, witam.
Nie przypadkiem taki zestaw, ponieważ Michał i firma ni Inter jest zaangaowano ujm i interami. To dosyć dawno nawet kiedyś się na tej imprezie spotkaliśmy przed wielu już laty rozumiem, że to ważne, żeby interesować się tym jak kobiety włączają się w nowe technologie.
No to jest oczywiście tak to jest oczywiście, no kluczowe, dlatego że nie da się budować dzisiaj, by zarówno użytkowników jak i twórców technologii, tylko, bazując na mężczyzn znak. No i tu oczywiście mamy do czynienia po pierwsze z kwestią adopcji technologii, ale też z udziałem kobiet przy współtworzeniu tych technologii tak i udziału ich czy też firmach, i które tą technologię tworzą zespołach inżynierskich. No i to też między nimi przyświeca dotacje edukacyjnej perspektywy i samemu samitowi, żeby ten udział po prostu zwiększyć.
W tym roku wśród tematów, które będą poruszane na tym spotkaniu na tej konferencji dotyczącej roli kobiet w nowych technologiach. Pojawia się też właśnie taka kwestia jak pół przewodniki, to trochę takie nietypowe, bo wydawałoby się, że obecnie najgorętwe tematy w technologiach to jest sztuczna inteligencja. To są chmury obliczeniowe, to jest internet socjalmedia, ale rozmawiamy o półprzewodnikach, właściwie, dlaczego pani doktor.
Mówimy, na s senmicie, o pół przewodnikach, bo w ogóle sami to jest największa impreza technologiczna w Polsce i mamy przegląd wszelkich ważnych aktualnych istotnych tematów technologicznych, mamy ich około 200. Oczywiście jest duża inteligencja. Oczywiście takie ciekawostki jak komputery kwantowe i bardzo bardzo dużo innych rzeczy, ale tu przewodniki właśnie są takim tematem nowym, mimo mimo, że to jest technologia, powiedzmy z ubiegłego wieku bardzo ważnym w pandemii. Przekonaliśmy się właśnie jak bardzo może nam ich zabraknąć w pewnym momencie i do tej pory, jakby są w tym kłopoty. Jest to też temat właśnie rzadko poruszany na razie na konferencjach technologicznych. No i wydaje mi się właśnie, że łymen tych samit jest po to, żeby takie temat też odkrywać promować. No i też proponować dziewczyną kobietą uczestniczącym, żeby też tym się zainteresowały i żeby potem może pracowały w tej dziedzinie może rozwijały ją może prowadził badania, bo temat jest po prostu istotny.
Temat jest istotny, chociaż w takim kontekście, w jakim kiedyś się uczyliśmy o półpowodnikach, mowa nie aż tak bardzo ja się uczułem jeszcze za młodych lat. Co to jest półpowodnik, na czym polega działanie diody czy trans ze stora dzisiaj o tym najczęściej nie myślimy pół przewodniki. To jest coś, co gdzieś tam w tle działa układy scalone mikroprocesory, które na nich bazują wydają się po prostu taką kuchnią takim zapleczem technologii, na które nie zwracamy za bardzo uwagi. Chyba we właśnie są z tym kłopoty, tak jak były ostatnio właśnie, skąd się te kłopoty wzięły w półpowodników nam zaczęło brakować?
To wszystko oczywiście ma swój początek, jeżeli mówimy o ostatnich latach, no to, czyli w pandemii mogę zachwianiu globalnego łańcucha dostaw nie tylko się tu przewodników, ale to jednocześnie ze znacznie zwiększonym popytem na tego typu produkty. Tak w momencie, kiedy właściwie cały świat przeszedł na Pace online, niektóre branże musiały bardzo szybko nadrobić zaległości transformacji cyfrowej. No i oczywiście, jakby zmienić w ogóle sposób w sposób działania. No i teraz, kiedy właściwie praca zdalna, a praca hybrydowa jest standardem i to już nie tylko branżejki, ale też w innych branżach właściwie we wszystkich to zupełnie inaczej patrzymy tak na na potrzeby inaczej patrzymy na, jakby na wyzwania, które też są ze strony właśnie niezaopatrzenia. I teraz jeśli chodzi o to łańcuchy dostaw, no to skracanie tych łańcuchów dostaw i tzw suplaj czy rezylicji. No to jest coś, co co co co będzie wygrywało kluczową rolę i Europa się na to też bardzo przygotowuje niedawno przyjęte tzw chipsa. To jest nic innego, jak legislacja, która ma za zadanie zwiększyć udział produkcji pół przewodników na świecie zwiększyć udział Europy. Z dzisiaj około 10% do około 20% w najbliższych latach.
Problem polega na tym większość produkcji półwodników jest skoncentrowana w krajach azjatyckich, odwoła, zwłaszcza w Tajwanie i w kolei Południowej jak rozumiem, to jest nie tylko ryzykowny, dlatego wy do tych krajów jest daleko i w sytuacji, kiedy mamy jakieś problemy takie jak pandemia. To ten łańcuch dostaw zaczyna się nam psuć, ale też, dlatego że sytuacja polityczna jest taka, że skoncentrowanie produkcji tak ważnych komponentów w 1 miejscu może być ryzykowna.
Myślę, że też w grę wchodzą wchodzą właśnie kwestie tej globalnej logistyki. Tutaj nawet tak się spojrzy na ostatnio ogłoszenia litela i toegię tzw IDM 20, której integralną część rozbudowa mocy produkcyjnych właśnie w Europie i w Stanach, czyli de facto no jednak zmiana tego trendu, o którym właśnie pan mówił, że większość pół przewodników jest tworzona w wazji. No i tutaj już wiele rzeczy się dzieje, są ogłaszane kolejne inwestycje, inwestycja-li tohją inwestycja litela w Niemczech. Tak to ma naprawdę potencjał zmienić zupełnie ten obraz, który pan powiedział.
Rozumiem, że to jest to tak nawet firmy właśnie azjatyckie, czyli firmy z Tajwanu czy z kolei inwestują w krajach innych niż nione, same budują fabryki, bo to wszystko ma zwiększyć nasze bezpieczeństwo i żebyśmy nie mieli znowu takiej sytuacji, że zatrzymuje się? Czy właściwie jest mocno opóźnione produkcja samochodów. Po brakuje procesodtów do nich?
No właśnie to ważne, co pan w tej chwili powiedział, bo nasze proces kojarzy z komputerem, naturalnie z serwerem, a przecież dzisiaj procesory jest tak naprawdę w większości urządzeń, które nasażeniu używamy tak od samochodów, poczynając narodówkach, kończąc, więc to też jest odpowiedzią po prostu na zwiększone popyt, ale właśnie jest wcale zwiększające się popyój.
Zapominamy to o tym, że te procesy są tak istotne w ich najczęściej właśnie nie widzimy, a one coś tam sobie pod spodem robią coową też ciekawe, bo to wyczytałem same urządzenia do produkcji tych procesów, najnow powstają w Europie, ale to właśnie paradokkslnie. Nie Europa jest to producentem samych procesów już jako produktu.
Tak rzeczywiście te najbardziej zaawansowane urządzenia do produkcji prezesaów powstają Holandii. No i to oczywiście w zależności od technologii, która jest stosowana, no to im im bardziej zaawansowana tenologia tym mniej, jakby mniejsza liczba producentów tej technologii tak.
Myślę, że też jest tak właśnie, że specyfika produkcji pół przewodników jest taka, że żadna państwo sobie samo nie może tego, że tak powiem rozwiązać. To jest, że tak powiem, globalna współpraca i to jest potrzebna i właśnie ta 1 jedyna fabryka tych matryc do pół przewodników w holandiu. To przykład tego no i też właśnie dzięki temu, że to jest globalny, to też w takim, że tak powiem wyścigu technologicznym świata Zachodu z Chinami. To też Chiny są właśnie blokowane w tym rozwoju półrzewodników. Co też jest ciekawym tematem.
No wiemy, to z Chiny patrzą właśnie łakomie na Tajwan, który uważają za swoją zbuntowaną prowincję, które odmawiają niezależności. I mówi się o tym, że chciałby przejąć te tajwańskie fabryki pół przewodników z 1 strony po to, żeby mieć przewagę nad Zachodem taką taktyczną z drugiej strony po to, żeby mieć napęd dla własnych te technologii, bo trochę im tego brakuje, więc sytuacja robi się dosyć powowana, jeżeli ogóle wchodzą tak długo organizmy polityczne.
Wiecie państwo nieuciekają w tej dyskusji odcie od geopolitycznki, natomiast ja jednak Wola to pewnych domysłów no najważniejsze z naszej perspektywy jest to, żeby rzeczywiście odpowiedzieć na ten zwiększony popyt, żeby te łańcuchy dostaw po prostu skracać. Tak i tak oczywiście w dłuższej perspektywie ma to spowodować, że na wszelkiego rodzaju zmiany czy też nieoczekiwane wydarzenia, jak chociażby pandemia. No ten łańcuch dostaw po prostu będzie bardziej odporne.
A tu muszę zapytać, bo jakiś czas temu właśnie były pogłoski, czy pogłoski były plany w intertwoz, nową fabrykę w Europie byłydzieje, że ta fabryka będzie w Polsce okazało się, że to są Niemcy? Czy są jeszcze planowane jakieś inwestycje firmy nad naszą kontynencie? Czy to na razie jest wystarczająco duży rozwój mocy produkcyjnych?
Tu oczywiście trudno mówić o konkretnych o konkretnych planach, do dopóki one się nie potwierdzą. To to nie można tutaj nie ma co sunąć domysłów. Najważniejsze jest to rzeczywiście została ogłoszona fabryka w Niemczech, ale fabryka w większech to nie wszystko w Polsce jest od dawna i bardzo dynamicznie się rozwija nasz środek sof toowywię największy, żeby SO o tu litera poza Stanami Zjednoczonymi, w którym już dzisiaj pracuje prawie 3000 osób. I no i dzisiaj tak naprawdę trudno znaleźć produkt intella, który nie ma chociażby kawałka kodu napisaneago w Gdańsku przez sofer deweloperki z sofy deweloperów. I to dzisiaj tak naprawdę to cylikon jest oczywiście jest sercem tego wszystkiego no ale ale, jakby integracja i oprogramowanie jest równie ważne. No i to tak naprawdę tworzy cały ten łańcuch dostaw też nie zapominajmy o tym, że Inter ma już bardzo duże w fabryki w Irlandii, które też zresztą rozbudowuje, więc tak naprawdę Europa już dzisiaj jest bardzo ważnym miejscem na takiegoe politycznej mapie teren no i zgodnie z tą strategię łajdem 20 i ogłoszeniami będzie coraz ważniejsza.
Rozumiem, że ważne jest też to, żeby zachęcać w młodych ludzi, w tym tak młode kobiety do tego, żeby wybierały ścieżkę rozwoju kariery właśnie w dziedzinie technologicznej właśnie w dziedzinie mikroprocesorów, bo jeżeli chodzi o pracowników do tych wszystkich ośrodków, to będą oni nadal potrzebnie i pewnie to jak to w bram bywa, nawet jest problem z tym wystarczająco dowodzić zatrudnić na stanowiskach.
No i tutaj myślę, że warto powiedzieć, że w ostatnich dniach pod patratem Intela Politechnika Śląska uruchomiła niesamowicie nowoczesny kierunek kształcenia w tym obszarze. Tak isix za, czyli mikroinformatyka systemów cyfrowych, gdzie będą szkolili się szkoliły się osoby, które dokładnie będą, jakby wiedziały, jak wykorzystywać te najnowsze funkcje profesororów, systemom chip i jakby te tą modułową architekturę do tego, żeby canomizować procesory pół, jakby tak przewodniki pod konkretne zastosowanie. No i tutaj otwiera się kolejne kolejne wyzwanie, tak jak właśnie zachęcić kobiet do do tego, żeby nie tylko jakby podejmowały kierunki związane z ITI. Takie no nazwijmy to miękkie sorturowe, tak ale, żeby np. też w ten taki inżynieryjny inżynieryjny kierunek właśnie związane z hardleem.
Tak na naszym samicie kobiet w technologiach, który będzie właśnie w czerwcu, będziemy wspólnie promować w ogóle wiedzę o pół przewodnikach, Inter będzie szeroko obecny. I mam nadzieję właśnie, że dzięki takiemu wypromowaniu w ogóle tego tematu więcej kobiet się tym zainteresuje tych, które już są w technologiach, być może będą chciały sięjaśni kierunku. No i tych młody dziełczę studentek kierunku tymowych, które po prostu szukają swoje ścieżki. No i myślę, że taki mocny przekaz pro prop przewodnikowy będzie tutaj dla nich być może ważną wskazówką.
WI są ciekawe są włościowe są istotne dla niezarówności gospodarczej, dlaczego jeszcze warto się zajmować tematami technologicznymi, jeżeli chodzi o zachęcenie kobiet do udziału w tym rynku, porozmawiamy za moment w drugiej części audycji. Proszę zostać z nami ponownie Jan Stradowski przy mikrofonie ze mną studiów wciąż dr Bianka Siewińska szefował łamany indeksami, witam ponownie.
Witam ponownie, ten piękny sobotni poranek.
I michałżoga w tyle w Polsce dzień dobry rozmawiamy o półpowodnikach, właściwie to telefonii porozmawialiśmy w tej pierwszej części audycji. Myślę, że myślę, że wielu z państwa Maria się jakieś po pojęcia o tym wyp półpowodniki istnieją do czego słowo wszystkie procesory, które napędzają nasze urządzenia, to właśnie na półpowodnikach stoją, ale rozmawiamy też o tym, jak przekonać młodych ludzi, a w szczególności młode kobiety do tego, żeby częściej się angażowali w te technologie. Nowoczesne pani doktor, ile to już lat tak naprawdę ten sami próbujemy wszystkim pokazać, że to jest fajna rzecz ta przygoda z technologiami dla kobiet jest czymś naprawdę wartym uwagi, kto tę f? Edycja. To.To będzie nasza piąta edycja. No i chyba próbujemy z powodzeniem, no bo to jest olbrzymia impreza w tym momencie spodziewamy się 7000 osób na miejscu tutaj w Warszawie E to 21 no i to jest największe wydarzenie tego typu w Europie. Także myślę, że dobrze robimy, panie redaktorze, w tym promocję od tych 5 lat. Staramy się promować aktywny udział w tworzeniu w projektowaniu tych technologii. Także półprzewodnikowych także Mikroprocesorowych w tym momencie, więc rozumiem, że udział intelatów jako partnera jest tutaj od lat rzeczą oczywistą, ponieważ w to jest zainteres tym jak wcześniejspomnieliśmy, żeby też kobiet było w technologiiach więcej.
Tak oczywiście wydaje mi się też, że warto wspomnieć, że no sami sam sobie jest świetną inicjatywą i takim można powiedzieć zwieńczeniem tak naprawdę ciągłej pracy, którą wykonujemy i z fundacją perspektywy, ale też i z innymi firmami, które też mają na sercu zatrudnianie, jakby promocję wśród kobiet tych zawodów związanych z IT to jest m.in. program IT for Shi, ale też i stypendia stypendia dla kobiet w nowych technologiach. Tak naprawdę ważne, żeby to nie była nie było jednorazowa akcja, żeby to nie był taki jednorazowy zryw, tylko, żeby no, jakby właściwie w systemie ciągłym działać na wielu poziomach. I to nie chodzi tylko uniwersytety, ale też i zmianę trochę takiej o paradygmatów w szkołach, tak i w ogóle takiej wizji, jakby kobiet w tych przedmiotach ścisłych i i poczucie mocy. No, więc Inter jest z perspektywami od początku w tej drodze szczególnie z tej drodze związanej z IT oczywiście. No i tak jak tak jak większość firm, które posiada takie zespoły związane z IT w Polsce. No tutaj dejvers i właśnie udział kobiet w tych zespołach, to jednym z kluczowych wyzwań.
Tak my robimy tego typu działania, właściwie od 15 lat, począwszy od dziewczyn na Politechniki takiej ogólnopolskiej kampanii w tym roku właśnie odsłania niebyśmy odsłanialiśmy w Warszawie przejmie litery 25 taki wielki mural inspiracyjne z okazji tego piętnastolecia. No i te wysiłki przynoszą efekty, dlatego że dlatego, że w ciągu ostatnichdziesięciu lat liczba dziewczyn na kierunkach informatycznych to jest taki najmocniejszy wskaźnik wzrosła o 54%, a chłopaków w tym czasie od 3% także, jakby te 3% chłopaków nie były naszym celem, ale faktycznie widać ewidentną tendencji, która się tworzy i którą już czuć na rynku pracy, dlatego że te dziewczyny kończyć te studia jest ich dużo dużo więcej, bardzo wiele mają właśnie platform do tego, żeby taki dobry sposób mocny wejść do branży, mają programy monitoringowe, właśnie nasze stypendia z Intelem właśnie od 8 lat. Prowadzimy i różnego rodzaju obozy inspiracje, no a na takim samicie właśnie tym naszym perspektywąmenteksamit w czerwcu też oferujemy wielkie targi pracy dla kobiet w technologiach. Myślę, że to jest bardzo ważna rzecz, którą warto o tym samicie wiedzieć, że obok tego, że jest wielka merytoryka 4 sceny 50 warsztatów 300 sesji monitoringowych, to po prostu są olbrzymie targi pracy, gdzie wystawiają się firmy, którym szczególnie zależy na zatrudnieniu kobiet na pracy z kobietami, które wierzą w kobiety. I to jest taki gest właśnie pokazujący, że tak my czekamy na ciebie i tutaj można zdobyć pierwszą pracę, czy dziki staż, ale też bardzo wiele kobiet przychodzi do nas, które już są w obszarze albo chcą się przebrażowić, albo są w biznesie i chciałyby bardziej w technologie skręcić, mogą zdobyć właśnie taki, czy zrobić taki kolejny odważny krok w swojej karierze. To jest po prostu do tego najlepszesza okazja 85 firm. Jest oczywiście Inter jest naszym, że tak powiem głównym i ulubionym partnerem.
Nawet wrażenie, wy jedna z dziewczyn, która kiedyś tobą przyszła do tej audycji rozmawiać o promowaniu kobiet w nowych technologiach. To pracujeuję teraz w Intelu, tak tak mi się wydawało ostatnio, kiedy sprawdzałam.
Tak, no nie 1 tu nie jedno, ale pewnie mówisz o st, że koszt.
Tak dokładnie, pozdrawiamy stadion niniejszym.
Dużo mamy takich dziewczyn w tym momencie po prostu, które to jest takie śmieszny. No bo jak my jako Fundacja rozmawiamy, np. właśnie z potencjalnymi partnerami partnerami firmami z nie wiem z kimś zarządu albo jakiś szefami szefowymi, a już o tych spotkaniach też się z nasze dziewczyny już, że tak powiem, są w tych rolach decyzyjnych, te pierwsze pokolenia. Także to jest strasznie strasznie fajna sprawa.
Tak i tutaj też to, co Bianka powiedziała, że no z 1 strony oczywiście cieszy nas, jak dziewczyny zdolne dziewczyny wybierają prace w Intelu, natomiast trzeba pamiętać o tym, że no jednak naszym celem jest po prostu dołożenie swoje cegiełki do rozwiązania pewnego problemu w skali makro tak i to, co też przez całe wasze działania. Tak to, że to, że firmy chcą się rozwijać. To jest oczywiste, natomiast to, że jakby wierzymy, że Polska była atrakcyjnym miejscem do dla inwestycji dla firm nowoczesnych tak dla firm z różnych sektorów, które, które właśnie wykorzystują nowe technologia, to właściwie dzisiaj no to musi mieć, jakby pule talentów. Tak i tej puli nie da się tylko powow społeczeństwa. Więc, jakby tutaj ten cel, który nam przyświecano, to jest to, żeby, żeby utrzymać tą pozycję Polski jako atrakcyjnego kraju do inwestycji jako atrakcyjnego kraju dla do budowania zespołów inżynieryjnych. Do, jakby rzeczywiście tworzenia ośrodków arndi i to się po prostu nie wydarzy, jeżeli, jeżeli nie włączymy aktywnie na szeroką skalę kobiet, ten proces.
No, a z drugiej strony chodzi też o same kobiety, które po prostu rozwijają bardzo swoje skrzydła, dosiadają się właśnie do stołów, gdzie się podejmuje ważne decyzje kobiety, które reprezentują taki dodatkowy ciekawy wkład w rozwój technologii, bo mają swoje własne doświadczenia, mają swoją własną perspektywę. Widzenia, zwracają uwagę na trochę inne rzeczy, czasami i to też wzbogaca te technologie i też bardzo ważne, żeby też kobiety współdecydowały o tym, jakiego typu problemy się w ogóle adresuję poprzez rozwiązania technologiczne, czemu się przyglądamy, co próbujemy, że tak powiem, co chcemy zbudować. I dlaczego i dla kogo kobiety po prostu muszą w tym być no a poza tym ten świat technologii daje status wysoki społeczny daje pewną pozycję na rynku pracy, daje też możliwość rozwoju kariery w Polsce i na świecie w dowolnym miejscu. No i też, że tak powiem, jest bardzo atrakcyjne, jeżeli chodzi o zarobki, także kobiety muszą tutaj być.
Tylko przypomnijmy, bo warto to robić co jakiś czas, że impreza zwana ujm indeksamit nie jest tylko dla kobiet. Jest tak dla mężczyzn, jeżeli chcą przyjść i dowiedzieć się czegoś ciekawego spotkać z ciekawych ludzi, to nie ma problemu.
Znaczy, jak najbardziej mężczyźni są na sami się są i naszymi kinocpikerami i naszymi trenerami i jest dużo też po prostu uczestników męskich oferujemy darmowe bilety dla wszystkich studentów z całego świata. I duża część tego to są to są chłopaki zbieramy też CV osób przed samitem, jeżeli chcą być zmyczowane z konkretnymi firmami i właśnie coraz większy udział w tym w tym właśnie CV zaskoczeniem i zainteresowania obserwujemy, że to są właśnie tacy.
Ci. Jak można wziąć udział w tej imprezie? Jeszcze przypomnijmy, kiedy one się odbywa?
To jest czternasty 15 czerwca w Warszawie pewne wydarzenia dzieją się jeszcze przed trzynastego w całej Warszawie takie są preyventy łel cam intek. Także także tak no i tutaj trzeba po prostu wejść na naszą stronę łmen intek, samit kropka PL. No i tam właśnie, jeżeli jesteś studentką studentem, może zaaplikować o bilet. No, jeżeli jesteś, że tak powiem już w branży, to ten bilet możesz sobie kupić. No i przede wszystkim zachęcam do przejrzenia agendy, bo to jest najoczerniejsza agenda w ogóle konferencyjna w Polsce w tym momencie i tam oprócz tych 4 scen mamy naprawdę 20 towarzyszących eventów takich tematycznych dla kobiet najbardziejskiryd dla kobiet nauce dla kobiet w jaju dla kobiet w 5G np. także dużo takich wyspecjalizowanych dodatkowych rzeczy, które się dzieją. Równocześnie, mamy no i też można właśnie skorzystać z monitoringu 11 ze znakomitymi osobami, które już osiągnęły bardzo dużo w świecie technologiczne nauki i można z nim rozmawiać właśnie poradzić się nawiązać kontakt. Także to też bardzo fajna forma, z której warto skorzystać. No i przede wszystkim warto traktować sam jako miejsce, gdzie się zdobywa pracę albo się orientuję, w ogóle, jakie są opcję ktoś, jakimi technologiami tutaj w Polsce zajmuje albo w Europie albo na świecie, co można, gdzie robić. To jest myślę, że to jest taki przekrój naprawdę genialny tego wszystkiego, no, a z drugiej strony jest wielka scena, są kinoty z osobistymi historiami, naprawdę ludzi z całego świata kobiet, które właśnie stoją na czele technologii. No i ciekawe dyskusje bardzo debaty panelowe, które po prostu gromadzą najlepszych ludzi, po prostu są dostępni w tym momencie na rynku ekspertów ekspertki także na samicie koniecznie trzeba być ww MEN intesami PL.
Ten wątek jeszcze chętnie bym podkreślił, że to, co na samicie naprawdę widać i to może być dla niektóre osób zaskoczeniem. Jest to jakby ile firm w Polsce z jak różnych branż poszukuje specjalistek i specjalistów w obszarze IT to to naprawdę otwiera oczy, że dzisiaj to już nie jest tylko to nie są tylko firmy z branży IT, ale co praktycznie te wszystkich branż od sportowej przez echncg po oczywiście branżę finansową. No praktycznie w Polsce można wybierać no do woli, jeśli, jakby o profil i o samą materię działania tej firmy, a te zespoły są naprawdę potężne i firmy właściwie wszystkie, które w Polsce zainwestowały. Czy rozwijają, a właściwie nie mogę Senat przypomnieć nazwy firmy, która by, jakby zmieniła swoje plany, jeśli chodzi o o tego typu, o tego typu decyzję w Polsce.
No i jeszcze warto podkreślić na koniec, że, że sami to też jest wielkie spotkanie po prostu społeczności kobiet w technologiach, kobiety, które przechodzą przez nasze programy, które potem spotykają się o tym samicie, jak one wchodzą do branży, to po prostu mają poczucie, że znają wszystkie inne kobiety już w technologiach tworzyć taki wielki kolorowe. Cudowny netwark, więc mam nadzieję, że będziecie na sami dzisiaj, że przebijemy piątkę. Tam.
Kobiety i mężczyzn, którzy też rozumieją to potrzeby i wspierają. To.
Oczywiście, Słuchajcie w naszej tutaj trójce, obaj mężczyźni byli na samicie, wspierają sami od początku, także to jest najlepsze opód, że najlepsze efekty przynosi pracę razem.
Warto też pamiętać, że mimo, że teraz mamy epokę pracy zdlne i prace hybrydowej, to takie spotkania trwałą trwa w osobiste bezpośrednio wciąż są ważne i nawet Religi znajdziemy pracę, która będzie potem pracę zdalną. To warto to zrobić na imprezie zupełnie klasycznej takiej, gdzie można spotkać ciekawych ludzi, aby tak było.
Tak, a jeżeli ktoś naprawdę nie może online to może wziąć udział i też są stoiska wszystkich naszych firm tam onlineowe.
Czyli mamy imprezę hybrydową. Zachęcamy w takim razie do udziału. Ja dziękuję moim dzisiejszym rozmówcą dr Bianka Siwińska sofował o iekamit. Dziękuję bardzo.
Dziękuję bardzo.
Michałgaftela w Polsce.
Dziękuję bardzo, i to weekendu.
Zapraszamy jak zwykle w sobotę po godzinie 14:20 mówił Jan stadowski do usłyszenia. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: CZŁOWIEK 2.0

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA