REKLAMA

DeSantis musi pozyskać bazę wyborców Trumpa, od Trumpa się odcinając. "Zadanie trudne"

Weekendowy Poranek Radia TOK FM
Data emisji:
2023-05-28 08:00
Prowadzący:
Czas trwania:
12:22 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Ósma 6 Filip kakusz jest z nami dr Łukasz Pawłowski, kultura liberalna publicysta, współautor podkastu amerykańskiego. Dzień dobry, panie doktorze.
Dzień dobry.
Ronde santis niezwykle popularny gubernator Florydy, republikanin, który wygrał ostatnie wybory na gubernatora z największą przewagą nad kandydatem Demokratów od 40 lat. Oficjalnie ogłosił, że będzie walczył prezydencką nominację Republikanów i o prezydenturę WSA w przyszłorocznych wyborach ogłosił to podczas rozmowy online z ilonm maskiem na Twitterze to jest zaskakujący Sojusz czy nie za.
Bardzo?
To jest zaskakujący Sojusz i jest zaskakujące, jak ogłoszono, to tę kandydaturę? No bo zwykle jak ogłasza się kandydaturę. No to człowiek chciałby mieć wokół siebie ludzi swoich widocznych zwolenników, no i sam być widziany, a ani atak nie było w tym wypadku. I no i ze względu oczywiście na problemy techniczne, jakie towarzyszyły temu ogłoszeniu, no uznano czy wiele mediów amerykańskich, że była to kompletna klapa i jest Artis stracił swoją szansę, bo przypominam, że ten to ogłoszenie miało bodaj dwudziestominutowe opóźnienie w czasie tego opóźnienia. Znaczna część słuchaczy odpuściła sobie słuchanie desantisa i ta publiczność zmalała, bodaj o połowę do chyba około tysięcy, jeśli dobrze pamiętam, no nie wiem, czy to jest wielki sukces. No i na razie sondaże, które na początku jeszcze w listopadzie powiedzmy były dla dystaanti ser bardzo łaskawe teraz dają przewagę około nawet 30 punktów procentowych Donaldowi trampowi w tej walce o nominację partii Republikańskiej?
Desantis jest uznawany za niezwykle skutecznego polityka nawet nie jest chyba uznawaną sam mówi. Tu cytuję załatałem polityko, że nawet jego przeciwnicy wiedzą, że nie rzuca słów na wiatr i swoje plany realizuje, zrobił się tak popularny na Florydzie, że jak sam powiedział nakreślił nową polityczną mapę tego stanu. No i to jest imponujące, ale właśnie czy to wystarczy by wzbić się ponad ten 1 stan i stanąć w szranki z osobą, która potrafi być tak agresywna retorycznie, jak Donald.
Trump?
To najpierw tak rzeczywiście by wygrał w 2018 roku, pisują pierwszą kadencję minimalnie drugą kadencję. Teraz w 2022 z dużą przewagą i Floryda, która była takim stanem fioletowym, czyli trochę de demokratycznym trochę republikańskim i o partie tam walczyły staje się stanem republikańskim, ale tutaj znowu czy to jest zasługa tylko de santii. Sam mam wątpliwości, to znaczy stany zmieniają się trochę i np. stan jordzia, który był stanem mocno republikańskim, jeśli chodzi o wybory prezydenckie i takie i senatorów teraz ma 2 senatorów z partii Demokratycznej. No i wygrał tam jobaiden, w związku z tym te sympatie Stanów zmieniają się w zależności oczywiście od ruchów ludnościowych nie tylko od konkretnych polityków, to po pierwsze po drugie no właśnie, czy to wystarczy. Otóż jak sobie spojrzymy na historię Stanów zjednoczonych, to faktycznie mamy popularnych gubernatorów, którzy później stawali się czy uzyskiwali poparcie w skali kraju Ronald regenan był gubernatorem Kalifornii bildion był gubernatorem akan sadgm, kartem był gubernatorem gorge, ale ostatnio to nie gubernatorzy, tylko raczej senatorowie albo tacy polityczni Cudotwórcy, że tak powiem, jak Donald Trump zdobywali prezydenturę. W związku z tym to nie jest tak, że jak to się jest popularnym gubernatorem, nawet w takim ważnym stanie Floryda, jest trzecim pod względem wielkości. Przepraszam czwartym pod względem wielkości stanem Stanów zjednoczonych, no to nie znaczy, że automatycznie zyska popularność w takich miejscach jak ayoła, gdzie musi walczyć, gdzie zaczynają się prawo wybory partii Republikańskiej, zwłaszcza że Donald trampa atakuje go z takiego bardzo przewidywalnego punktu z takiej przewidywalnej pozycji. Po co macie głosować na podróbkę zgromacie oryginał, czyli mnie?
No właśnie, to jak blisko jest ideowo desantisowi do Donalda trampa i jakby biorąc pod uwagę ich dotychczasową karierę polityczną, który byłby lepszy dla instytucji Stanów zjednoczonych. W ogóle, gdyby którejś z nich.
Wygrał.
To jest trudny pytanie, bo bezant jest jest człowiekiem trampa w tym sensie i tramp to podkreśla, że w 2018 roku miał taką słynny film reklamowy, na którym swoje dzieci uczył, że, z którymi się bawił, nawiązując do trampa, czyli np. uczył je czytać, pokazując im slogan do nafa amerykka datgn, albo, z którym z dzieci budował mur tak jak tramp obiecywał mur na granicę. W związku z tym on swoją kampanię w 2018 roku oparł na poparciu Donalda trampa co mu teraz tram wypomina, że stworzył tego desantisa i jednocześnie mu to wypomina, a z drugiej strony tramb mówi, że desantis to jest kompletna tragedia i doprowadził Florydę do ruiny. Przypominam Donald TR tram również na Florydzie mieszka. W związku z tym no to jest on się przedstawia jako kandydata, który jest jak tramp, ale bez tej całej dramaturgii związanej z różnego rodzaju skandalami, prawda obyczajowymi z różnego rodzaju procesami, które trampowi grożą i które się wokół trampa toczą, więc on on zadaniem zawsze kandydata partii Republikańskiej jest to, żeby pozyskać bazy trampa jednocześnie się od trama, odcinając moim zdaniem to jest bardzo trudne w praw wyborach, zwłaszcza że będziemy mieli, że mamy wielu kandydatów obok trampa, którzy ubiegają się o te nominacje. I wydaje mi się, że te głosy ludzi, którzy trampa mają już dość w partii Republikańskiej, one się rozproszą i w takiej sytuacji to właśnie Donald tramp ma największe szanse, tym bardziej, że tramp jest po pierwsze, bezwzględny, więc jeżeli dojdzie do jakiś debat, to myślę, że do sankcji będzie miał kłopot, żeby sobie z trampem poradzić, bo tramp naprawdę ostroga atakuje. No a poza tym tramp jest mimo wszystko lepszy w tych takich kontaktach bezpośrednio z ludźmi i to, co widzieliśmy, kiedy bezant i spróbuje jakoś ściskać dłonie w jakiś restauracjach barach, tak obcować z ludźmi bezpośrednio. No to naprawdę wypada źle i sztucznie. I kiedy czytamy o jakieś profile, ale artykuły go charakteryzujące, to one mówią, że to jest jego największa słabość, to znaczy on nie ma takiego trybu do bezpośredniego kontaktu z ludźmi.
Wracając jeszcze do tego, w jaki sposób desanti ogłosił swoją swoją decyzję o kandydowaniu o próbie zdobycia nominacji Republikanów komentatorzy z Portalu AKC zwracają uwagę, że wybranie właśnie Twittera na tak ważne ogłoszenie. No to przede wszystkim jest czas z imperium medialne Ruperta mardocha i zastanawiam się jeszcze to, dodając do tego wszystkiego, co co pan mówi, czy jeszcze przypadkiem telewizja Fox News nie będzie jakimś w jakoś zanadto krytyczna wobec desantiza w ciągu najbliższych miesięcy właśnie w ramach pewnego rywanżu.
Jeżeli tak to sobie desantis wymyślił. To strasznie głupie, bo to właśnie telewizja Fox News bardzo bardzo promowała desantis, wiemy, że Robert marddoow nie jest z panem Donalda Trumpa i właśnie chciał wypromować nowego kandydata i tym kandydatem miał być. Przepraszam rondes santis to jestantis był obecny poks niemal nieustannie, więc jeżeli chciałby iść na wojnę z imperium mardocha, no to byłoby to niemądre, bo to u jego.
Sojusznik. No to starają się, dlaczego właśnie, dlaczego ten?
Nie wiem, może po to, żeby zaimponować części bazy partii Republikańskiej. Nie wiem, może, żeby pokazać czy jest taki technologicznie rozwinięty. Może liczę na pieniądze od Ilona maska, ale to też nie byłoby dobre rozwiązanie, bo akurat bezantii to poparcie bogatych zwolenników partii Republikańskiej ma i mógł liczyć na to, że te pieniądze na kampanie będzie od nich dostawał, więc ten wybór wydaje mi się mocno mocno nietrafiony, no bo może wynikało, to też trochę właśnie z osobowości desantisa, który nie chciał być wśród ludzi, tylko w tej formie, to znaczy w takiej formie za pośredniczonej mocno ogłaszać tę kandydaturę. No wyszło wyszło to naprawdę bardzo bardzo kiepsko i nawet prezydent bajden czy zespół prezydenta badena wyśmiewał bez ANSA w tym czasie, kiedy on ogłaszał swoją kandydaturę bajden, czy ludzie bajdena twitowali linki do strony internetowej, gdzie można było przekazać pieniądze na kampanię badena. I podpis mówił, że te linki działają w odróżnieniu od tego, co się działo w przypadku desantisa, bo tam to połączenie było nieudane i ludzie musieli czekać aż w ogóle cała konferencja się rozpocznie, więc nie wyszło to najlepiej desantizm ma duże straty, jeżeli próbował by odrzucić wsparcie mediów imperium mardocha, które było bardzo krytyczne wobec trampa i namaściło desantisa. Przecież przypominam, że taki taki magazyn mardocha yor poust zamieścił na okładce zdjęcie desant i z podpisem defiuur, czyli przyszłość, więc nie rozumiem, dlaczego miałby się od mardochów odcinek.
Dowiedzieliśmy się więcej o Twitterze niż ode Santi się podczas tego ostatniego tygodnia. Jak się okazuje, chciałbym jeszczeczytać o 1 rzecz, która na pewno jest leży na sercu polskim władzom, to znaczy jaki sposób czy desantis coś wspominał już na temat tego, jak on chciałby kształtować politykę międzynarodową, gdyby, gdyby został został prezydentem, jaki jest jego stosunek do dozbrajania dozbrajenia Ukrainy? Czy on bardziej reprezentuje taką trampową trampową skłonność do izollacjonizmu? Czy jednak chce też stać na straży demokratycznego?
Świata? No.
Jeżeli chce wygrać praw wybory. To musi przyciągnąć do siebie zwolenników trampa, a ci zwolennicy mają bardziej nastroje izolacjonnistytyczne. No i właśnie w wywiadzie udzielonym Fox News desaantis powiedział, że to jest spór terytorialny, w który stany Zjednoczone nie muszą ingerować, bo mają inne ważniejsze interesy, później próbował to jakoś niuansować, ale wydaje mi się, że instynkty będą raczej izolcjonistyczne, jeżeli chodzi o doświadczenie teantisa w polityce międzynarodowej, to jest żadne i dlatego przed ogłoszeniem jeszcze swojej kandydatury jako gubernator Florydy odbył taką podróż międzynarodową był m.in. w Japonii w Izraelu w Korei Południowej, gdzie chciał, gdzie ta podróż miała, oczywiście pokazać jego obycie międzynarodowe, ale tego obycia specjalnie nie ma, więc wydaje mi się, że w ogóle partie republikańska niestety ma bardzo silne, to skrzydło izolcjonistyczne i siła tego skrzydła niestety rośnie, więc oczywiście są, Republikanie tacy bardziej i wciąż głosujące za tym, żeby wspierać Ukrainę i nastawieni tak bardziej międzynarodowo, ale wydaje mi się, że ten nurt izolacjonistyczny będzie odgrywał coraz większą rolę, a w praw wyborach partii Republikańskiej siłą rzeczy będzie eksponowany, bo ci ludzie, którzy w praw wyborach głosują mają takie poglądy.
Bardzo dziękuję, do, którą Łukasz Pawłowski, kultura liberalna publicysta, współautor podcasto amerykańskiego był z nami za kilka chwilósma 20 skrót informacji. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: WEEKENDOWY PORANEK RADIA TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA