REKLAMA

Co oznacza 3, 4, 5 hotelowych gwiazdek? Kto je przyznaje?

Magazyn Radia TOK FM
Data emisji:
2023-05-28 14:20
Prowadzący:
Czas trwania:
12:48 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Kłaniam się państwu ponownie przemysławiwańczyk to jest znacznie niedzielny magazyn. Grzegorz Gacek jest z nami ekspert branży hotelarskiej, dzień dobry.
Dzień dobry panom, dzień dobry państwu.
Ponieważ sezon urlopowy właściwie już jest w pełni niektórzy traktują maj, czy też czerwiec jako miesiąc, kiedy należy wjechać na zasłużony urlop i odpocząć, ale najpierw muszą zmierzyć się z wyborem tego miejsca. Nie chodzi tylko o destynację, ale, ale także później już sam obiekt, w którym spędzimy być może nawet w założeniu najbardziej uroczeni w roku. No i też kierujemy się podstawowym kryterium, wybierając hotel o odpowiedniej liczbie gwiazdek czy 45 tylko czym innym jest 5 gwiazdek w Bułgarii, a czym innym jest 5 gwiazdek. Nie wiem w Monachium musi pan przyznać. I proszę pana, tym samym byśmy w dzisiejszej naszej rozmowie rozwiwikkłali te zagadkę, kto takie gwiazdki przyznaje w oparciu, o jakie kryteria i co one tak naprawdę oznaczają?
Panie redadyktorze, gwiazdki są przyznawane przez marszałka województwa, one są przyznawane na podstawie ściśle określone w danym kraju norm, który reguluje ustawa, więc czy hotel ma 234 czy 5 gwiazdek jest to ściśle określone. Jak on jest wyposażony, jaki serwis zdaje gościowi, jaki ma wielkość pokoju, jaki ma wielkość łóżek i jaki ma dostępne atrakcje wewnątrz hotelu dla gościa? Trzeba również pamiętać, że hotele są pięciowiastkowej, rys są małe i są butikowe hotele, które nie spełniają wszystkich norm, które jest nakazany Miedź, np. basen z racji tego, że mają historyczny charakter i są to pewne odstępca. Natomiast co do reguły kategoryzacja normuje przestrzeń, jaką, jakim ma do dyspozycji gość, natomiast żadna ustawa i żadne rozporządzenie nie regulują serwisu, czyli w jaki sposób klient jest obsługiwany gość, jak jest traktowany w hotelu wszystkie gwiazdki i wielkość gwiazdek jest w odniesieniu do wielkości powierzchni wspólnych w ilości restauracji, basenów ilości przestrzeni w danych apartamentach. Czy w pokojach klasy deluks czy w złych zwykłych pokojach i wybierając hotel, trzeba jasno sobie określić, czego się szuka czy przestrzeni czy wygody czy ilości restauracji, czym więcej gwiazdek, to hotel oferuje większą szerszą gamę usług. Ważne jest, że faktycznie w różnych krajach są różne podejście do ilości gwiazdek. I muszę powiedzieć, że w polskie normy są dość wyśrubowane i jadąc do hotelu pięciogwiastkowego. Możecie państwo spotka się z dużą przestrzenią pokoi, podczas kiedy hotel pięciogastkowy w Paryżu czy we Francji będzie miał pokoje, zdecydowanie mniejsze wiele jest takich rzeczy, które różnią, ponieważ nie ma zmunifikowanej na świecie standardu 54 i 3 gwiazdek one są zbliżone, ale nie są jednak te same.
A no właśnie przepraszam, jeżeli nadaje.
Marszałek.
Marszałek tak, usiłowałem znaleźć odpowiednie słowo, czyli krótko mówiąc ktoś, kto jest bliski danej danemu ośrodkowi, hotelowi zależy mu też na promocji regionu bądź też jeśli poruszamy się w innej konstrukcji administracyjnej. Nie wiem, miastu prestiż, no to no to siłą rzeczy będzie starał się podnieść jak najwięcej obiektów, które są na terenie danej jednostki samorządowej, te gwiazdki, które z kolei sprowadzą gości. To nie.
Jest nie do końca panie.
To właśnie to gdzie się mylę, proszę powiedzieć.
Nie do końca, ponieważ jeśli hotel ma 5 gwiazdek czy 4 czy to on ma musi spełniać wielkość pokoi. Przede wszystkim to jest ilość przestrzeni dla gości, więc nie może i pokój, który ma 17 m kwadratowej, być nazwanej pokojem w hotelu 4 gwiazdkowych nie absolutnie tak nie jest to normy, natomiast wewnątrz, jeśli już pełnia się te architektoniczne i projektowe normy. To później, co do serwisu w nim bydnącego to to są różnicę.
Nie wiem, bardzo upraszczając, Polacy wybierający się na zagraniczne urlopy liczbą gwiazdek mierzą to, czy będą mieli dostęp do pływalni, żeby nie powiedzieć do do basenu. Tutaj rzeczywiście jest taka korelacja, że basen podnosi podnosi standard o 1 gwiazdkę np.
absolutnie, tak SPA, basen wielkość basenu podnosi kategoryzacji o 1 gwiazdkę.
Czy jest pan gotowy na to, żebyśmy porozmawiali też o tym, jak będzie wyglądał obecny sezon, bo też chciałbym, korzystając z Pańskiej obecności na naszej antenie i o to zapytać się Polska czy za granica, jakie są preferencje Polaków?
Biorąc pod uwagę trendy wyszukiwania dzisiaj i co Polacy wyszukują faktycznie ilość wyszukiwania fraz związanych z wakacjami za granicą wzrosło między 15, a 20% natomiast to co nas chyba powinno cieszyć hotelarzy w Polsce, że trzydzie procentowy wzrost następuje co do ilości wyszukiwali wakacji w Polsce w górach czy nad może w ogóle w Polsce. To jest trend, który uważam, jest bardzo dobry, natomiast trzeba pamiętać, że mamy do odniesienia rok 2022, który na początku roku wybuchła wojna na Ukrainie i wszyscy przez kilka miesięcy skupili się na słuchaniu wiadomości. Co się dzieje na świecie niż planowaniu wycieczek. Dzisiaj możemy powiedzieć, że trend, a propos wakacji w Polsce, to tak jak powiedziałem, wzrost 30%owy bardzo nas cieszę, że następuje duże wyprzedzenie w rezerwacjach, co wcześniej z racji covidu i nauczenie nas robienia wszystkich na ostatnią chwilę, bo nie byliśmy pewni co do przyszłości, jakie będą obostrzenia, on się wydłuża dzisiaj ilość wybukowanych zabukowanych pokoi w hotelach. Na podstawie 200 hoteli, do których mam dostęp. I chyba z danych albo rezerwacji jest między 30, a 40% wyższa niż w roku ubiegłym. Dlaczego, ponieważ ludzie planują i chcą wcześniej skorzystać z oferty ferst gminy, wiedząc, że niestety z racji inflacji i podnoszących się notorycznie wszędzie cen wolą kupicy z rozwoju wakacje. Już teraz, ponieważ dają sobie całe rzeczy, później to, a drożej, bo zawsze jest drożej na ostatnią chwilę plus wszyscy podnoszą ceny z racji galepującej w Polsce inflacji.
Czy polskie rodziny właśnie w związku z inflacją będą na wypoczynek, przeznaczać mniej pieniędzy, jeśli tak to z czego będą rezygnować z jakości miejsca, do którego się wybierają, czy też będą skracać czas pobytu, żeby zaoszczędzić pieniądze?
Po pierwsze, wydłużyło się okno rezerwacyjny, czyli o wiele wcześniej rezerwują. Po drugie, niestety rezygnują z ilości dni, na które wybierają się na wakacje, bo w 2019 roku średnie okres rezerwacyjny to był na 5 dni. Dzisiaj jest to między czy i 6, a czy 9 dnia średnio, więc nie rezygnują z jakości i miejsc, do których chcą jechać jakości serpisu czy standardów hotelu, natomiast skracają jego pobyt, nie można ukryć, że cena pobytu w hotelach wzrosła między 15, a 25% versu zeszły rok jest to odzwierciedlenie wzrosu cen energii kosztów, pracy, kosztów produktów spożywczych, które wzrosły w ostatnim czasie o 25% hotelarze muszą przenieść te ceny. Niestety dla gościa nie da się tego zrobić. Od razu, więc sukcesywnie podnoszą ceny.
Co jeszcze wiemy o Polakach podróżujących wybierających się na urlop, bo to niekoniecznie są dalekie podróże rok 2023 versus lata poprzednie.
Pozytywnym trendem jest, że coraz więcej widzimy rezerwacji spoza granicy, mamy coraz więcej rezerwacji ze Słowacji z 3 Austria, a nawet z Włoch w poprzednich latach z racji covidu ograniczeń podróży i w zeszłym roku rozpoczęcia wojny w Ukrainie zachodniej kraje i nasi sąsiedzi nie byli SKO ży do odwiedzania Polski. Dzisiaj już widzimy, że powracają do nas Niemcy jako turyści mamy coraz więcej rezerwacji z Danii Skandynawii. Natomiast niestety skraca się ilość dni, na jak powiedziałem, na które rezerwują swoje wakacje. Polacy miłe z kolei jest to, że są coraz bardziej świadomi, nasi goście, co oczekują w hotelu, są coraz lepiej, wybierając znaczy nie do końca już szukają miejsc i ofert. Najtańsza cena tylko szukają, czy chcą jechać w góry, czy chcą jechać nad morze czy nad jeziora, są bardzo specyficzne już i dobrze zaplanowane wakacje. Co dobrze świadczy, bo są świadomi, czego potrzebują coś się zmienia wobec poprzednich lat. Wybieramy pierwsze, gdzie chcemy jechać, a później szukamy właściwe io dla nas miejsc, natomiast nie jeździmy tam, gdzie jest najtańsza oferta, ponieważ wydaje mi się, że jak spędzamy czas i mamy go coraz mniej z rodziną, to trzeba spędzić. Jest w miejscu, w którym lubimy, chcemy być, a nie, która będzie dla nas atrakcyjna cenowo, oczywiście ważna jest też atrakując, ale wydaje mi się, że destynacja i to miejsce, do którego chce się jechać. Jest chyba najważniejszeniejsza uważam jeszcze, że dzisiaj klient jest o wiele bardziej świadomy świadomy swoich pieniędzy i dokładnie wie, czego potrzebuje to się zmienia. My Polacy bardzo szybko edukujemy się podróżujemy po całym świecie. I wiemy, czego oczekujemy, dawniej przypadkowo wybierało się i jaki jąś lokalizację teraz już wiemy, co szukamy i standardu, jakiej kuchni, to też restauracje, jesteśmy coraz lepszymi świadomymi klientami. I to jest chyba bardzo dobry trend dobrym trendem również jest to, że mamy bardzo i jasno określony zakres usług, które dane hotel powinien mieć dla mojej rodziny, czyli ludzie wyszukują hotel plus to co i oni do niego potrzebują czy restauracje czy baseny czy inne atrakcje. To jest wydaje mi się coś, co z roku na rok jest coraz bardziej widoczne w trendach wyszukiwaniu miejsc na wakacje.
Dziękuję panu bardzo, musimy kończyć Grzegorz Gacek był dziś naszym gościem ekspert branży hotelarskiej. Dobrej niedzieli panu życzę teraz skrót informacje radiatokefem przed państwem. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: NIEDZIELNY MAGAZYN RADIA TOK FM - PRZEMYSŁAW IWAŃCZYK

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA