REKLAMA

"Sernik z kamieniami" - rozmowa z laureatką IX edycji konkursu "Piórko"

Magazyn Radia TOK FM
Data emisji:
2023-05-28 14:40
Prowadzący:
W studio:
Czas trwania:
11:08 min.
Udostępnij:

O konkursie i swoich próbach pisarskich mówiła Joanna Czarny – nauczycielka, laureatka IX edycji konkursu Piórko w kategorii "tekst".

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » To kolejna odsłona naszego niedzielnego magazynu Radia tokfm przemysłowiwańczyk kłaniam się państwu ponownie, a z nami jest pani Joanna czarny, dzień dobry. Dzień dobry, laureatka konkursu piórko Biedronki, który odbywał się w 2 etapach nagrody także były przyznawane i są przyznawane w 2 kaegoriach. Pani zwyciężyła w tej kategorii tekstowej. No właśnie stało się to 26 maja, więc jest pani świeżo po tym, jak ogłoszono pani nazwisko, jako laureatki, co się z tym wiąże? Generalnie też proszę opowiedzieć naszym słuchaczom, na czym konkurs polegał?
To zacznę od końca pańskich wypowiedzi. Konkurs ma na celu promowanie literatury dla dzieci w ogóle pierwowzór tego konkursu u nas nazwanego piórko ma miejsce w Portugalii i tam jakby jako pierwszy w ogóle powstał i tam jako pierwszy był promowany. Nie mam pojęcia, jak to się po portugalsku nazywa, niemniej celem konkursu jest promowanie literatury dla dzieci, no i przede wszystkim czytelnictwa wśród najmłodszych jest to ósma edycja tego konkursu próbowałam swoich sił w 6 poprzednich od pierwszej. Tam wiadomo z 2 przerwami. No i do tej pory mi się nie udało dopiero teraz za szóstym razem.
Wie pani przepraszam, wejdę pani w słowa, jakiego słowa unikają sportowcy? Kiedy, kiedy stają na podium np.
drugie miejsce?
Nie, że się coś udało nie to nic się nie udało. To jest konsekwencja pracy sumy doświadczeń, jakie pani zbierała, więc trudno tutaj mówić o przypadku, a udało się wskazuje na ten na ten przypadek. Proszę wybaczyć, ten w trend, ale ale, ale myślę, że jeśli chodzi o to zwycięstwo, to też nie chciałbym, żeby pani w oczach i uszach naszych słuchaczy je pomniejszała.
I cóż mogę powiedzieć, no literatura dla dzieci tekst jest opowiadanie jest o chłopcu bardzo współczesnym chłopców, tam nie ma żadnych księżniczek i wróżek, więc to tyle, co jeszcze z takich.
Zaspojlerujmy, trochę jeśli mogę panią poprosić o opowieść współczesna o chłopcu, to to, z czym się wiąże, żeby ona była intrygująca właśnie dla odbiorców, bo też powiem o kategorii wiekowej, do której skierowane były te teksty.
Znaczy to są teksty od 4 do 10 lat, co jest niezwykłego w tej historii. Wydaje mi się, że każda historia jest niezwykła, tylko trzymają w dobry sposób opowiedzieć są aktorzy, którzy nawet jak czytają książkę, telefoniczną, to ludzie są zachwyceni. Mi oczywiście bardzo bardzo bardzo wiele brak do takiego poziomu, no ale starają się opowiedzieć historię, chociaż trochę zabawne sposób, a że są piraci skarby dmuchańce i zawrót głowy. To mam nadzieję, że się młodym spodoba tak samo jak spodobało się jury, no i tyle naprawdę się nie pod.
No jest jest, bo ja mam jeszcze szereg pytań do pani ten przedział wiekowy, do którego skierowana ma być praca, później ujęta w książkę. To jest 4 10 przyznam pani, że to jest obszar tak wielki tak jeśli chodzi o dojrzałość psychiczną, przede wszystkim percepcję dziecka, umiejętność rozumienia procesów rozmaitych. To naprawdę trzeba było się natrudzić, żeby wymyślić taki opowiadanie, które pozwoliłoby się strzelić w ten przedział wiekowy właśnie.
Trudno mi się nawet odnieść do pańskich słów. Oczywiście ma pan rację, ale cóż, jeszcze mogę dodać, wie pan powstaje co roku mnóstwo bardzo wartościowych tekstów. My jako dorośli odbiorcy nie jesteśmy w stanie nawet części, czego przesiać dla naszych dzieci. Myślę, że wielu twórców, którzy odnieśli jakiś sukces, miało też ogrom szczęścia, że w ogóle ich teksty z jakiegoś powodu zostały bardziej spopularyzowane. I tak trudno mi tutaj zachwycać się własnym tekstem. Wiem, że tych tekstów dobrych dla dzieci jest mnóstwo. No i cóż mogę panu ujętej powiedzieć.
Nie wiem, ile nie wiem, ile tekstów i prac zostało nadesłanych w tym roku, natomiast w 2 kategoriach w ubiegłorocznej akcji to by ponad 4000 prac.
Tak w tym roku to było chyba 2,5, jeżeli dobrze mi tam mąż mówił, bo to on to sprawdzał. Ja staram się nie denerwować, więc nawet nie wchodzę na te rankingi itd. i więc łącznie od tych 8 lat to podobno było 45 000 prac nadsyłanych na ten konkurs no 45 000 prac ludzi, którzy mają jakąś ciekawą historię, którą chcą przekazać innym, więc ogrom tego jest.
No to, gdzie tu udało się pani Anno.
Nie ma mowy o tym, że się udało ten warunek. Warto podkreślić, że to był konkurs dla debiutujących pisarzy.
Tak, martwi mnie, to bardzo znaczy wszystkie inne teksty z szuflady będą musiały znaleźć inny sposób, żeby się jakoś wydostecz na świat, ale teraz dostałam doładowanie takiego poera, że aha dobra 1 się spodobał. No to może uda się z następnym, aczkolwiek powiem panu, że mimo, że tekst został przez jury wybrany, to potem jak zobaczyłam poprawki ilość tych poprawek redaktorskich. To stwierdziłam, że mi jeszcze bardzo bardzo dużo brakuje, żeby móc sobie powiedzieć pisarz.
Ogląda pani użwiarstwo figurowe.
Nie nie nie to.
Niegdyś nie wiem, jak jest teraz, chociaż interesuje się sportem, ale nie tym przyznawano noty za styl. No i tam wymarzona to była 60 no nie można w debiucie od razu dostać samych chusek.
No w debiucie wie pan to jest debiut w druku, ale ja pisze od 8 lat i byłam pewna, że moje teksty są takie zachwycające co roku jak kupowałam książki tych laureatów kolejnej edycji, to zgrzytałam zębami, twierdząc sama sobie oczywiście nie dziwim się tym z nikim złło. No pisałam lepsze teraz jak się cofnęłam. I poczytałam te tekst z przed 8 lat i jestem zażenowana ich słabością. Nie wiem, co będzie z sternikiem z kamieniami, to za kilka lat może też stwierdzę, że przeciętne no tak to ja, więc stąd debiutant. No wie pan ja studia planistyczne skończyłam i wydawało mi się, że języku wiem, wszystko jak zobaczyłam ilość poprawek redak dyrektor.
Ja, jeśli pani poprawi, to samopoczucie, uderza się w pierś ponad dekadę, pracuje w radiu i popełniłam tak warsztatowy, błąd, przecież nawet o tytule tego tej pracy tej książki. Nie powiedziałem, a pani to zrobiła i to dopiero nie wiem szóstej siódmej minucie naszej rozmowy sernik z kamieniami. Tak.
Tak i były też protesty co do tytułu początkowo grono te redak dyrektor dyrektor to się kasz z wojną sternik z kamieniamizu pana gwoźu, chociaż się, kto nie ma nic wspólnego z wojną. Tekst jest, zupełnie jakby w ogóle nie dotyka kwestii w wojny.
A jaka tajemnica a jaka tajemnica kryje się w tym tytule?
Fering z kamieniami o nie to przepraszam musi pan przeczytać.
Dobrze, no ale chociaż tytułem niech pani zanęci.
Powiem tak zdecydowanie łatwiej przychodzi mi pisanie niż rozmawianie.
Czy myśli pani, że ta książka zresztą pani to powiedziała będzie taki Kop do tego, żeby, żeby nie porzucić tej pasji, żeby zająć się tym bardzo poważnie, a być może nawiązać współpracy z wydawnictwem, które zechce przyjmować pani?
Ja jestem człowiekiem bardzo upartym wręcz do granic możliwości, więc nawet, gdyby nie teraz to za rok itd. itd. zresztą ja wysyłam te moje tekst również na inne konkursy np. na tegoroczny konkurs, a strictngent, który się odbywa raz na 3 lata. Nie dostałam nawet wyróżnienia, to mnie strasznie to wolał i też nie mogłam tego zrozumieć i na wszystkie inne możliwe konkursy literackie i właściwie dopiero pierwszy tekst, który dostał jakąkolwiek przychylną. Notę, więc ja oczywiście bym bardzo chciała, ale bardzo bym chciała być wydana i w jaki sposób zaistnieć jako pisarz i dalej się w tym kierunku rozwijać, bo to po prostu niesamowicie terapeutycznie działa. Jak może z siebie wyrzucić tą historię, a jak jeszcze ktoś ją doceni, to już jest po prostu w każdym razie chciałabym, ale myślę, że przy moim obecnym warsztacie jeszcze jest mnóstwo mnóstwo poprawek nim ktokolwiek się tym zainteresuje jakikolwiek wyda spojrzy.
Nie zamierzam uruchamiać pani wyobraźni, bo ona jest pewnie bezkresna, to tego dowodem są liczne prace, ale takim największym stopniem satysfakcji będzie, jeśli wejdzie pani do czyjegoś domu i zobaczy tam na półce albo na w biblioteczce własną książkę?
Ambiwalentne uczucie z 1 strony ocho ocho, a z drugiej strony jeszcze jest to na poziomie takiego zażenowania, tym, że w ogóle komuś się to spodobało. Nie wiem, jak to określić, to jest zmieszanie na dziwnych uczuć, chyba takiego typowego debiutanta, który jeszcze nie potrafi przyjąć, że o udało ci się brawo jeszcze jeszcze do tego nie dorosłym. Ja jeszcze muszę dojrzeć, jak mówię pan okrzepnąć.
A przepraszam nie chciałbym wnikać w pani życie osobiste, czym pani się zajmuje na co dzień, bo myślę, że to też to.
Języka polskiego i uczy etyki, bo moim kierunkiem macierzystam była filozofia, potem filologia Polska zawsze byłam pewna, że z języka polskiego tytonie. Ja, ale powiem panu im dłużej pracuje, tym bardziej stwierdzam, że jest jeszcze mnóstwo rzeczy do zrobienia do poprawy do odślifowania. Do no takim tak to wgo.
Dziękuję pani bardzo. I proszę przyjąć gratulacje szczere w naszą rozmówczynią w ostatniej odsłonie naszego niedzielnego magazynu była pani Joanna czarny, laureatka konkursu piórka, o którym mówiliśmy, informowaliśmy także wcześniej jeszcze raz gratulacje, a naszych słuchaczy zapraszam teraz na informacje radiatokefem, dziękując za wspólnie spędzony czas w imieniu Bartłomieja pogranicznego, który był wydawcą tego programu naszych realizatorów Macieja golczyńskiego i Krzysztofa olesiewicza. Ja z państwem usłyszę się o godzinie siedemnastej przemysłowiańczyk, kłaniam się już za chwilę antymateria an dorottenberki i Anna wacławi gorbik. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: NIEDZIELNY MAGAZYN RADIA TOK FM - PRZEMYSŁAW IWAŃCZYK

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA