REKLAMA

Podsumowanie sezonu ekstraklasy. Raków mistrzem, Legia druga

Przy Niedzieli o Sporcie
Data emisji:
2023-05-28 17:00
Prowadzący:
Czas trwania:
24:25 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Przy niedzieli o sporcie przemysłowiwańczyk kłaniam się państwu, zapraszam na nasz dwugodzinny program, którego wydawcą jest Michał Tomasik, a jego realizatorami najpierw Krzysztof o lesiewicz, a później Jacek Kozłowski, co dziś w programie na początek pochylimy się nad piłkarską ekstraklasą i jej finiszem, który miał miejsce. Wczoraj wieczor dyrektor dyrektor awans do elity, a walczą pozostałe drużyny o to by dostąpić tego zaszczytu, następnie korespondencja z Węgier ten Marcin włoodarrski, selekc Report, Report 17 będziemy także w Paryżu przed zbliżającym się turniejem wręcz open, a na koniec jeszcze powiem o pewnym projekcie edukacyjno sportowym szkół mistrzostwa sportowego niepublicznych szkół, mistrzostwa sportowego nie zwlekaam. Przedstawiam naszego pierwszego gościa z nim Roman Kołtoń, prawda futbolu dzień dobry. Dzień dobry kłaniam się. Roman, to tak zaczynamy od tego, co wydarzyło się w piłkarskiej ekstraklasie mistrzem Polski Raków, o czym wiedzieliśmy już wcześniej wicemistrzem Legia? No właśnie czy to jest taka kolejność, której spodziewałby się na początku tego sezonu, że właśnie Raków po raz pierwszy w historii sięgnie po trofeum, a Legia wydźwignie się z tego marazmu, kiedy walczyła desperacko o utrzymanie w poprzednich rozgrywkach?
Wcale nie wykluczałbym. Nie wykluczałbym przed sezonem prognozowanie w piłce czasami niebezpieczne i trudne bardzo natomiast nie wykluczałbym, że może takie być właśnie podium Raków Legia. Lech, natomiast spodziewam się też w każdym sezonie teraz, że Lech będzie walczę o mistrzostwo Polski Legia, wiem miała katastrofalny sezon. Natomiast oczekiwania w stosunku do Legii zawsze sięgają przynajmniej pierwszej trójki, no z reguły normalny kibic Legii powie, że mistrzostwa, więc mnie ta te podium i Fakt, że czwarta jest Pogoń Szczecin nie zaskakuje absolutnie, jeśli chodzi o exaklasa.
Lech Poznań, bo myślę, że powinniśmy pochylić się nad losem mistrza Polski. Czy nie zapłacił twoim zdaniem ceny za europejskie puchary? To, że musiał właściwie do samego końca dzielić tę uwagę na kilka frontów ostatecznie to jednak poznaniacy, a nie Pogoń zajęli miejsce na podium? Co ma znaczenie w kontekście choćby przyznawany gratyfikacji za to, stąd te pretensje szczecinian za mecz z Górnikiem za brzeg, gdzie ewidentna sytuacja wg nich nie została rozstrzygnięta na ichkorzyść, ale nie wnikajmy w niuanse na Lechu, Poznań się zatrzymajmy, bo to też drużyna, która zasługuje na uwagę i oklaski. Może nie tyle za ligę co za Puchar.
Ale ja bym powiedział nie można rozróżniać rzeczywistości liga osobno Puchar osobno bez Europy. Ta liga zawsze będzie uboższa i łączenie oczywiście ekstraklasowej rzeczywistości z europejskimi pucharami jest bardzo trudne, bardzo wyczerpujące bardzo kłopotliwe we wszech miar. Widzieliśmy to w poszczególnych sezonach i uważam, że Lech mimo wszystko to był bardzo dobry sezon Lecha jednak ćwierć na u ligi konferencji, plus trzecie miejsce w ekstraklasie należy ocenić bardzo wysoko, bo przypomnijmy w sezonie 2020 21 Lech potarał się o furorę w Europie wyeliminował bardzo silnych rywali ze Szwecji Cypru Belgii. Później zagrał bardzo ciekawe mecze, choć w większości przegrane z zespołami czy standardu czy bfiki czy rendersów jednak zapłacił za to w lidze brutalnie zajął jedenaste miejsce, to był brutalny. To, co doświadczył Lech i kolejny sezon Legia kwalifikuje się do ligi Europy w bardzo bardzo bym skutecznie, walcząc w kwalifikacjach najpierw czempiąc kilka później w play of ligi Europy i naprawdę to jest duża sztuka zakwalifikować się do rozgrywek grupowych. No ale co się dzieje, później z drużyną prowadzoną przez Czesława Michniewicza, jest tragedia w lidze zespołowi grozi degradacja jest 3 trenerów w 1 sezonie, bo zaczyna się tak ruzela treenerska i ostatecznie Legia zajmuje dziesiąte miejsce dzięki w prawnej ręce aleksandrdera włukowicza w wiosną wyprowadza się z tej katastrofy. I tego tej presji, która była i tego zmęczenia, które się nałożyło. To proszę zrozumieć, Lech jest dalej, Lech wyciągnął konsekwencje i jakby zdołą połączyć w jakimś stopniu. Oczywiście zawsze jest pytanie, czy nie powinien w ogóle włączyć się do walk o mistrzostwo Polski, atak nie było, jeśli chodzi o drużynę Kolejorza, no ale jednak droga Europejska eliminowanie takich klubów, jak norweski, bo do glint czy szwedzki zespół czy wcześniej konfrontacji niezapomniane zwija realny w grup grupie Ligii Europy, a więc półfinali są poprzedniej edycji chzępiąc. I kto na zawsze zostanie zapamiętane przez kibiców Kolejorza i to, dlatego na ostatniej kolejce na stadion przy Bułgarskiej przyszło blisko 40 000 widzów, żeby podziękować Lechowi za ten sezon.
Patrzymy też na dół tabeli na drużyny, które opuszczają ekstraklasy, są to mieć Legnica, co wiadomo było od już jakiegoś czasu Lech ja Gdańsk i to jest chyba najbardziej spektakularny upadek, choć nie wiem, czy na tej szali nie przeważy. Jednak to, co wydarzyło się z Wisłą Płocku drużyną, która przez kilka kolejek była liderem mało tego po raz pierwszy strefę spadkową osiągnęła i bio bilettów w cudzysłów przedostatniej serii gier. Ostatecznie, przegrywając z krakową opuszcza elitę rzecz nie do wyobrażenia, jakiej jak degreingolady zaznała tej sportowej Wisła w trakcie zaledwie kilku miesięcy?
Czy zgadza się z tobą? To jest po prostu wieżżyja, śledzę futbol i interesuje mnie historia futbolu. I dziś próbujemy zrozumieć ten futbol, natomiast bardzo zrozumieć czasami procesy zachodzące futbolu jest bardzo ciężko definiować je i jakby mówić o przyczynach czy PRA przyczynach, bo to, co powiedziałeś w tym sezonie, Wisła Płock przed wznowieniem rozgrywek. W tym roku była na piątym miejscu w exklasie, prawda była celebrowana jesienią za wiele spotkań za ofensywny styl gry w prawną rękę trenera Pawlak stanu. Natomiast to, co stało się wiosą, jest wręcz niewytłumaczalne, to pokazuje, że coś się złamało w relacji na pewno trenera z drużyną w drużynie, że coś, co stało się tragicznego. Mówisz o tym, kiedy znaleźli się na miejscu spadkowym. Natomiast no ta porażka w trzydziestej drugiej kolejce we Wrocławiu w meczu ze Śląskiem była absolutnie decydująca, ona pokazywała już upadek, jakby tej drużyny i ten upadek nie powstrzymała zmiana trenera, taka rozpaczliwa zmiana trenera, bo inaczej ciężko określić. To też diagnozowanie w klubie, w którym momencie treener przestał mieć wpływ na zespół, to gdzieś zawiozł, bo jeśli zmienia się trenera na 2 kolejki przed końcem Marek Saganowski. Ja rozumiem, że jest młody zdolny trener, który też bardzo wiele widział w szatni piłkarskiej po całej Europie jako piłkarz, prawda grał też w reprezentacji Polski. No jednak to jest jakiś krzyk rozpaczy zmiana trenera w takich okolicznościach dobrze, że przynajmniej ten treener decyduje się na przyjście pt. bez względu na klasę rozgrywkową, będę pracował w przyszłym sezonie, że, że poprowadzi Wisłę Płock też w pierwszej lidze, ale tu już jest zupełnie inna rzeczywistość niż ekstraklasowa. Natomiast wspomniałeś się Lechki Gdańsk wie, gdyż co dla mnie jeszcze większymszokiem jest degradacja Lech i Gdańsk, chociaż no trudno to rzeczywiście porównywać, bo tu.
Przepraszam, ale chodzi ci o nie wiem, zaplecze, czyli ten gigantyczny stadion chodzić o skalę inwestycji poczynionych w ten klub, ale nie wiem, czy rozsądnych patrząc też na liczbę obcokrajowców, którzy się przewinęli, bo to troszeczkę takie piłkarskie targowisko.
Tak wiesz to ciężko bardzo porównywać. Ja nie chcę umniejszać Wisły, Płock broń Boże, natomiast sam zwróciłeś uwagę stadion 40 000 widzów metropolia Gdańsk metropolia Lechia, no wielki klub wielki klub i który był w chwilę wcześniej przecież zwycięzcą Pucharu Polski w tamtym sezonie zajął czwarte miejsce w ekstraklasie, miał stosunkowo silną kadrę, jakbyśmy prognozowali przed sezonem kadrę lechi może zastaą kadrę okej. Natomiast, gdybyśmy prognozowali, które miejsce zajmie Lechia, to, jakbyś powiedział nie czwarte, a ósme, to ja bym się nie zdziwił, jakbyś powiedział dwunaste, to bym się drapał w głowę, ale, gdybyś powiedział, że Lech ja Gdańsk będzie przedostatnia na koniec sezonu po 34 kolejkach będzie zatrudniać 3 trenerów i będzie zmieniać prezesów i będzie nie płacić miesiącami swoim piłkarzom. I skończyby skandalicznie sezon, jeśli chodzi o zachowanie kibiców, to ja bym takiego scenariusza nie wymyślił, mimo że nie wiem, czasami człowiek różne scenariusze wymyśla w głowie, no fudbol pisze tak niebywałać scenariusze. To jest scenariusz też powiedzmy sobie szczerze zagranicznego inwestora, który dokapitalizował Lech je w 2000 roku sumą 39 000 000 zł, to pokazywało, jakie straty Lechia przynosi w poszczególnych sezonach. Teraz słyszę o długach przekraczających 20 000 000 zł z tymi długami. Lech ja wkracza na poziom pierwszej ligi, więc to naprawdę jest bardzo trudna sytuacja dla lechy Gdańsk sam się zastanawiam, co będzie z tym klubem, jaką się od w ogóle odnajdzie w tej pierwszej ligowej rzeczywistości?
Tak jest, spoglądając na całą tabelę, kto na tobie zrobił największe wrażenie, prócz Rakowa, bo to jest oczywista sprawa, kto najbardziej zawiódł i też nie musisz ograniczać się tylko do spadowiczów.
Znaczy wydaje mi się, że wiesz, co Raków, to mu musi muszę tu ich słowo, chociaż o celebrowo trzeba celebrować tę drużynę za ten sezon nie, bo to jest niebywała historia. Pierwszy raz historyk klubu mistrzostwo. Jak popatrzyłem na ten przejazd autokarem po ulicach Częstochowy wieczorny odkrytym. To jest absolutnie zasłużony, tak należy cieszyć się i dość powiedzieć. Stadion ma 5,5 1000 miejsc, a kilkanaście tysięcy mieszkańców Częstochowy i okolic świętowało mistrzostwo Rakowa. To jest po 2 wicemistrzostwach mistrzostwo, a jest dopełnienie najpiękniejsze z możliwych tej historii. Ja nie mówię, że ta historia się kończy po klub piłkarski będzie pisło dalej swoją historię z tym samym właścicielem, ale już z innym trenerem. To też moim zdaniem jest jednak ogromny wydarzenie, że odchodzi Marek paprzn, tak z perspektywy czasu jeszcze bardziej na to zwrócimy uwagę dzisiaj nam się wydaje. Okej, drużyna jest mistrzem Polski, natomiast jak przyjdzie nam żyć w rzeczywistości popaprzonowej, to też to będzie inna rzeczywistości niż ta przez 7 lat, którą naznaczył swoją osobowością i charyzmu. Pytasz mnie o zaskoczenia tak.
I odłóżmy to to na rozmowę naszą już po SKR skrócie informacji radiatofem romankotoń, prawda futbolu jest z nami skrót informacji wracamy do naszej rozmowy. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZY NIEDZIELI O SPORCIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA