REKLAMA

Do trzech razy sztuka. ŁKS wraca do ekstraklasy

Przy Niedzieli o Sporcie
Data emisji:
2023-05-28 17:40
Prowadzący:
Czas trwania:
14:44 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Przy niedzieli o sporcie Przemysław Iwańczyk kłaniam się państwu ponownie byliśmy w ekstraklasie, zaglądamy teraz na pierwszoligowy front, bo tam też powoli wszystko się wyjaśnia, pierwsza niewiadoma została rozwiłana, który zespół awansuje w bezpośredni sposób do ekstraklasy. Jest to łódzki klub sportowy, który zremisował w piątek z Arką Gdynia 1 do 1 w przedostatniej kolejce rozgrywek rzutem na taśmieę pogolu Mateusza Kowalczyka odzianie doprowadzili do remisu i cieszą się z powrotu do ekstraklasy. Jeden z najbardziej zasłużonych polskich klubów dwukrotny mistrz kraju, a wraca na salony jest z nami Janusz Dziedzic, dyrektor sportowy UKS u dzień dobry, kłaniam się panu.
Dzień dobry, witam serdecznie. To muszę zapytać wpierw czy taki oddech ulgi słychać było to jak spadał on z waszych serc kamień w Gdyni aż w Łodzi, bo zdaje się, że z duszą na ramieniu oglądaliście. To spotkanie pan prezes i właściciel w 1, czyli Tomasz Salski, no i generalnie piłkarze cała ławkę rezerwowych z trenerem Kazimierzem Moskalem na czele?
Na pewno zależało nam na tym, żebyśmy prezentowali ten naach najszybciej, bo jak piłce jest przed nami. Co prawda pozostało jeszcze jedno spotkanie u siebie w domu ZDR Opole, ale, żeby można było zakresu komfortowych warunkach i cieszyć się z naszymi kibicami na własnym stadionie bez większego stresu. Chcieliśmy zrobić wszystko, aby z Gdyni przybyć jakieś punkty, co dla nas w konsekwencji znaczyło już wywalczenie tego awansu do ekstraklasy.
Do 3 × sztuka to były 2 poprzednie bardzo bolesne sezony, bo byliście w czołówce w pierwszym roku przegraliście w decydującym meczu z Górnikiem Łęczne, a w kolejnych rozgrywkach no przepadliście przegrywający 3 mecze u siebie mówię przepadliście, ale para nie było wówczas w klubie, dopiero od tego sezonu jest pan dyrektorem sportowym czy traumą siedziało w zawodnikach, to jak wyglądał finisz poprzednich rozgrywek i jeszcze poprzednich?
Myślę, że na pewno baraż z Łęczną. Myślę, że wiele osób zabolał zarówno zarówno podaży i właściciela jak i zawodników, ale również kibiców i dało się to odczuć bez 2 zdań, więc te 2 poprzednie sezony na pewno z perspektywy kibiców i wszystkich sympatyków tutaj UKS u no nie nastrajały wielkim optymizmem przed tym sezonem, tym bardziej, że nasze środki na ten sezon nie były większe, a niestety znacząco się zmniejszyły. Więc, tym bardziej to wyzwanie, które przed nami tutaj ludźmi, którzy do klubu zawitali postawiono, no było na pewno większego kalibru i została nie większym wyzwaniam.
To, że awansowaliście do ekstraklasy, to jedno, ale to jak dalej będziecie prowadzić swoją politykę transferową. To druga sprawa, bo nie da się ukryć z szacunkiem dla piłkarzy, którzy wywalczyli awans, że jednak drużyna wymaga wzmocnień, to dość poważnych biorąc pod uwagę liczbę tych nowych, którzy powinni przyjść. Nie wiem, mówi się o 2 obrońcach, o przynajmniej się od 1 środkowym pomocniku, czy też 1 bądź też 2 napastnikach, których potrzebujecie?
Oczywiście jesteśmy świadomi tego, że grać w klas to inny poziom. I myślę, że nasi zawodnicy to też inteligentni ludzie i świadomi tego, z czym się ekstraklasa. Natomiast wierzę, że będziemy sobie w stanie tutaj z tym poradzić równie dobrze, jak poradziliśmy sobie z zadaniem wywalczenia tego celu, jakim był awans do exstaklasy. Oczywiście skala tutaj wyzwania będzie troszeczkę inna, ale wydaje mi się to mądrym zarządzaniem mądrymi ruchami, jesteśmy w stanie sprawić, aby ten zespół po prostu mógł skutecznie rywalizować na poziomie wyżej.
Musi pan przyznać, że to jest taki moment, w którym ełks no musi rozparcelować swoją uwagę na wiele frontów na ten sportowy, żeby dokonać wzmocnień, ale też na ten organizacyjny, no bo nowy udziałowiec niewłaściciel, ale udziałowiec jest coraz bliżej, jest to konsorcjom amerykańskie pod wodzą FIA Płatka, który ma już swoim portfolio piłkarskim i włoską speccję i portugalską kasa pije to jest taki moment, kiedy no idzie nowy i to tak dużymi krokami wy nie obawiacie się, że za dużo tego w krótkiej jednostce czasu.
No pewne rzeczy nie mamy wpływu, więc ja również ze stopem szkoleniowym zawodnikami to wszystko skupiamy się na tym celu sportowym i nie chciałbym sobie zaprzątać głowy rzeczami, na które tak jak wcześniej wspomniałem, nie do końca mam wpływ, co się dzieje nade mną, więc to jest w gestii właściciela i te sprawy tutaj negocjacji i umowy właścicielskie to jest coś na co my bezpośrednio żadnego przełożenia nie mamy także, staraliśmy się przede wszystkim skupić na osiągnięciu tego sukcesu sportowego, jakim niewątpliwie dla całego klubu w obecnych warunkach jest awans. Do jest te klasy.
Pana nie było wówczas w klubie, ale ten poprzedni pobyt był krótki burzliwy. I mam wrażenie, że trochę naiwny, biorąc pod uwagę taki romantyczny styl, jaki prezentował UKS gra otwarta budowania akcji od własnej bramki. Co niestety w ekstraklasie, bo zakończyło się dość boleśnie, bo spadkiem to hukiem tak można powiedzieć więcej pragmatyzmu, teraz zachowacie, grając już na poziomie ekstraklasy, niekoniecznie pięknie, dla oka, ale przede wszystkim skutecznie dla wyniku.
Na pewno to jest coś, na co nie ja po przejściu do klubu też zwróciłem uwagę, bo ja się skobywałem na metach UKS u z racji tego też, że blisko tej piłki cały czas byłem, mimo że na innym stanowisku to te bolączki klubów w poprzednich 2 lat. Byłem w stanie wyłapać i zdiagnozować i nie ukrywam, że bardzo mi zależało na tym, aby ten uksgrał troszkę inaczej nie przewidywalnie, aby grał szybciej, aby miał w swojej Game. Tutaj instrumentów do tego, aby wszystko przeciwnika zdecydowanie więcej niż niż tylko jednostajne posiadanie piłki i w tym sezonie nam się to udało oczywiście były mecze, gdzie nie do końca udało nam się wszystko przełożyć na boisku w kontekście tego, jakie mieliśmy założenie. I co chcieliśmy zrobić. Oczywiście, to jest piłka i to, co nie jest wszystko takie proste, bo po drugiej stronie też jest przeciwnik, to swoje założenia i też ten mecz chce wygrać, ale by 2 zdania z stoklasza pod tym względem będzie jeszcze bardziej wymagająca i będziemy musieliby zdecydowanie bardziej odpowiedzialni w naszych działaniach, a również przebiegli w ofensywie, aby te punkty zbierać, bo błędy w pierwszej lidze, które tutaj niekoniecznie miały od razu przełożone na utatę. Bramaek exstaklasa zgłaszała nie będzie.
Jak patrzycie na na Fortuna pierwszą ligę, to był jeden z trudniejszych sezonów, bo faworytów było wielu, bo wielkie firmy takie jak UKS z Wisła ruch właściwie od początku rozgrywek nadawały im ton i mecze między wami były ozdobą tego tego sezonu, ale jednocześnie były niezwykle wymagające dla was, jakby pan zechciał podsumować te rozgrywki jeszcze przed ostatnią serią spotkań.
To znaczy no ja bym bardzo chciał, to przede wszystkim podkreślić dużą satysfakcją jest to, że po dzisiejszych rozstrzygnięciach UKS na tym szczycie do samego końca już pozostanie i nie ukrywam, że dodatkową satysfakcję daje mi, Fakt, że ja sobie nie przypominam w historii tak mocnej pierwszej ligi z styloma dobrymi zespołami zsty ma wielkimi firmami z szeroką tutaj z rzeszą kibiców. Jak również naprawdę dobrym poziomem sportowym, bo wiele z tych pojedynku pierszoligowym, myślę, że spokojnie można było pokazać na boiskach estaklasy i nikt by się tego nie wstydził. Także chciałbym jeszcze raz podkreślić wysoki poziom i wymagania w tej lidze, gdzie jednak E UKS są głównym faworytem, nie był, a finalnie okazało się, że to UKS zostaje na górze to UKS w tych podtyczkach z najlepszymi drużynami tej ligi był drużyną, która praktycznie z wszystkimi miała najlepszy bilans. Prowadziła grrekcja ograćnia swoich warunkach i wydaje mi się, że zasłużenie na tym szczycie zostaniemy.
To teraz będzie seria szybkich pytań. Poproszę pana, o bardzo precyzyjne wskazanie precyzyjną odpowiedź przy każdym z tych pytań. To zaczynamy najlepszy piłkarz fortu na pierwszej ligi.
Hoce Antoni o pirula.
Czyli wasz piłkarz, czołowy strzelec całych rozgrywek najlepszy trener.
Kazimierz bąska.
Największe odkrycie tych rozgrywek.
Mateusz.
Kowalniak, to widzę, że w koszula bliższa ciało wskazał pan wszystkich 3 ludzi związanych z łódzkim klubem sportowym, ale teraz już, rozwijając to i mówiąc zupełnie serio. Pan też mówił serio, to jednak Mateusz Kowalczyk jest to postać, przy której warto się zatrzymać. To jest jeden z najbardziej rokujący graczy w ogóle w polskiej piłce pańskim zdaniem rocznik 2004 niektórzy m.in. Adam Kaźmierczak, wiceprezes polskie związku piłki nożnej mówi, że to drugi Piotr Zieliński kolejne eliminacje mogą rozpocząć się budowaniem składu właśnie właśnie od niego?
No nie do końca bym się tutaj z prezesem zgodził co do profilu tego piłkarza i porównania do Zielińskiego Zieliński. To jest chłopa, który cytowanie bardziej ma tych walorów ofensywnych Mateusza największą zaletą wg mnie jest wszyscy i dobry odbiór w defensywie jego pracach generalnie w defensywie. Oczywiście ma swoje atuty w ofenliwie i to czyni go piłkarz monikalny na tej pozycji, bo mimo tego, że generalnie jest piłkarzm do destrukcji, co potrafi jeszcze się podłączyć. I to bramki strzelać, ale bez 2 zdań to jest jeden z bardziej utalentowanych zawodników w tym roczniku i myślę, że jeśli będzie harmonijnie się rozwijał, a do tej pory ma chłodną głowę i słucha co się do niego. mówi, To to będzie myślę, Polska piłka z tego chłopaka w przyszłości miała sporo pociechy.
Ma pan takich perełek więcej, bo to jest tak, że Aleksander Bobek z tego samego rocznika, który jest waszym bramkarzem. To jest także o tych graczy, będą walczyć nie tylko o czołowe polskie kluby, ale także zagraniczne wyzdołacie ich utrzymać u siebie.
Będziemy starali się zrobić wszystko, żeby cichowcy w klubie zostali, ale tak jak w kilku wcześniej rozwiaach podkreślałem. No liczy się też tutaj dobro klubu i to, aby ta sytuacja ekonomiczna klubu przede wszystkim się ustabilizowała i była płynna, no bo niestety te poprzednie lata odbiło się dużą czkawką nankcjonowaniu klubu przez co było trochę problemów, tym bardziej ten sukces dla nas smakuje po tych wszystkich kwestiach około sportowych, że naprawdę musieliśmy się zmagać tutaj z tym, co gdzieś tam było pokłosiem poprzednich lat. Także będziemy robili wszystko, jesteśmy świadomi, że to są chłopcy, którzy na pewno potrzebują jeszcze doświadczenia i tych meczów, natomiast tak jak powiedziałem, dobro klubu, będzie tutaj priorytettem w naszych działaniach. Zobaczymy, co z tego.
Widzi, to jeszcze tak na koniec pan był kiedyś piłkarze łóckiego klubu sportowego, przychodząc z Dębicy. Jeśli dobrze dobrze pamiętam?
I wtedy eks też należał do ligowej czołówki, natomiast no klub funkcjonował w zupełnie innych realiach, stadion był w opłakanym, stanie to był taki stary, żeby nie powiedzieć zmuszały obiekt. Teraz to wszystko w Łodzi wygląda zupełnie inaczej, pan widzi tam potencjał dla naprawdę dużego futbolu, takiego stabilnego na lata. Nikt nie mówi, żebyście rokrocznie grali o medale, ale czy jest szansa, że Łódź się pod tym względem ustabilizuje? Rok temu, widzę awansował do ekstraklasy?
Jeśli pan redaktor rozschuje ode mnie deklaracji tutaj o grzewo wskich pucharach, to raczej z moich ust pan tego nie usłyszy. Natomiast myślę, że w Łodzi jest wszystko, aby euks Łódź, nasz klub funkcjonował na bardzo rozsądnych stabilnych warunkach i mocnych mocnym fundamencie, biorąc pod uwagę, na jakim obiekcie mamy przyjemność grać, z jakiej bazy możemy korzystać. Oczywiście mamy problemy troszeczkę infrastrukturalne, jeśli chodzi o burs dla zawodników z Akademii i to też na pewno dla nas jest problem, ale wydaje mi się, że jesteśmy na dobrej drodze do tego, aby ten klub powoli się stabilizować, jeśli chodzi o tą sytuację organizacyjno ekonomiczną i w przyszłości krok po kroku zaczął gdzieś tam nawiązywać do sukcesu w przyszłości, ale tak jak powiedziałem do tego, aby tak się stało. Potrzebny jak jest ze spełnienia kilka warunków.
Janusz Dziedzic, dyrektor sport łódzkiego klubu sportowego, który uzyskał, a was do ekstraklasy był naszym gościem. Dziękuję panu bardzo.
Dziękuję bardzo.
Zamykamy tym samym pierwszą godzinę naszego programu już za chwilę informacji radiatokfem, a po nich po godzinie osiemnastej moim gościem będzie Marcin włodarrski, selekcjoner reprezentacji Polski do lat 17, która wczoraj awansowała do półfinału mistrzostw Europy. Pozostańcie państwo z nami. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZY NIEDZIELI O SPORCIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA