REKLAMA

Reprezentacja U-17 zawalczy o medal Mistrzostw Europy i pojedzie na Mundial

Przy Niedzieli o Sporcie
Data emisji:
2023-05-28 18:00
Prowadzący:
Czas trwania:
11:34 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Przy niedzieli o sporcie przemysłowiwańczyk kłaniam się państwu, druga godzina naszego programu to wczorajszy sukces reprezentacji Polski do lat 17 w mistrzostwach Europy osiągnięta najlepsza czwórka tego turnieju po zwycięstwie z reprezentacją Serbii 3 do 2 naszym rozmówcą, tak jak przed tygodniem zresztą jest Marcin włodarrski z selekcjoner reprezentacji Polski do lat 17. Dzień dobry, panie teenerze.
Witam wszystkich bardzo serdecznie.
Proszę przyjąć gratulacje, a teraz już jest naprawdę, czego gratulować wśród 4 najlepszych drużyn w Europie jesteście, co oznacza, że po pierwsze, macie przynajmniej brązowy medal, bo w turnieju euro u 17 nie ma meczu obązu trzecią pozycję, więc egzekwu zajmiecie. To miejsce na wypadek, gdyby i to jest w wariant minimum, ale w wariancie maksimum macie srebrro albo albo złoto mistrzostwo Europy, co byłoby wynikiem, o którym pewnie rozdyskutowałaby się cała Europa na pewno właściwie nie wiem, od czego od, czego zacząć, bo wasz sukces wiąże się także z wyjazdem na mundial, 4 najlepsze zespoły tego turnieju dostąpią tego zaszczytu. To może proszę by wpierw opowiedział pan o meczu z Serbią, który miał nieprawdopodobny przebieg, biorąc pod uwagę, że prowadziliście 1 do zera 2 do 1 i dopiero w ostatniej minucie Filip rejczyk uderzył na 3 do 2. No to można to uznać za swego rodzaju hor.
No zgadza się, ale akurat na reezentację, a przysparza duże emocji, chcemy grać opensywniej, było to widać w momencie, gdy prowadziliśmy 2 do 1 poszliśmy bardzo wysoko do atakowania i nadzialiśmy się na kontra i straciliśmy bramkę na bardzo 2 no było to spotkania, którym w pierwszej poowie mieliśmy dużą przewagę. Powinniśmy Szczęść następne bramki sześćliśmy tylko 1 po przerwie szybko straciliśmy go, ale wiadomo, jak to w psychice jest takich momencie. No to trochę się wycofaliśmy, przeciwnicy mieli w swojej sytuacji, ale skończyło się tak jak na tą reprezentację przystało z dużym charakterem i przy umiejętnościach Reja do uderzenia zrzutu wolnego dla nas naprawdę dobrze.
Właściwie to wielu wróżyło panu sukces, patrząc na to, jak gra reprezentacja w tej kategorii wiekowej, które jest pan trenerem od kilkunastu już miesięcy. To było kwestią czasu, kiedy skonsumujecie, to jako zespół w postaci wyniku, a nie tylko dobrej gry. Pan też miał takie przekonanie i nie wytrąciła pana z tej pewności nawet porażka z Walią, która tak naprawdę niewiele znaczyła niewiele wnosiła poza tym, że mogła być takim delikatnym zimnym prysznicem.
Znaczy powiem, tak w nasz styl jest duży. Znany cieszymy się, że dużo bardzo dużo drużyn, które już przeciwko nam zmieniają swój system i topasowują się do nas, to nam bardzo leży. I to nam się podoba i jechaliśmy naprawdę pełni optymizmu na ten na te mistrzostwa i nie powiem, że byliśmy pewni, bo nie te w piłce i sporcie nie można być niczego pewnym, bo życie uczy pokory. I tak samo nauczył nas pokory ten mecz zwalią to było takie naprawdę brutalne zderzenie, gdzie graliśmy, podobnie jak poprzednich meczek, natomiast wyszczeliliśmy żadnego gola, to w samej końcówce 3 bramki. I wiadomo to też nauczka dla chłopaków podziałało to bardzo motywująco i pokazało, że potrafimy się ponieść i nigdy nie przegraliśmy 2 meczek rzędu.
Co pańskim zdaniem wyróżnia reprezentację, który jest pan trenerem od innych biorących udział w tym turnieju? No bo przecież śledzicie wraz z rozwojem sytuacji też nastawialiście się na kolejnych potencjalnych przeciwników, z którymi mogliście albo będziecie się mierzyć?
No zgadza się. No powiem uczciwie, że co nas wyróżnia, to, że gramy bardzo odważnie obserwujemy wszystkie drużyny wszystkie drużyny. No może nie wszystkie, ale większość drueń gra bardzo waopawczo, a my jak już mamy piłkę na skrzydła, to zachęcamy naszych zawodników do dryblingu do tej odważnej grę. I to widać i to przynosi namjechać. To oczywiście kosztuje nas to bardzo dużo zdrowia i było to już widać we wczorajszym meczu, natomiast trzeba sobie powiedzieć uczciwie, że to nam się opłata to nam, kto się podoba. I chcemy rozwijać zawodników, a tylko w taki sposób będziemy to robili.
Myśli pan albo śni pan o złocie o srebrrze. No ta noc już za wami po zwycięzce jest Serbią, na pewno jakieś przemyślenia jako szeroko pojęty sztab szkoleniowy mieliście i macie?
Oczywiście no już jesteśmy 1 KR krokg od finału, no to przecież nie będziemy się oszukiwali, że myślimy o złotym medalu. Oczywiście, że myślimy idzą bliżej tym, myślimy o nim częściej, natomiast spokojnie trzeba trzeba przygotować dobrze do meczu z Niemcami zagrać dobry macie, jeżeli zagramy dobre mecz odpowiednich w zaangażowaniu. To wygranych.
Pan jest bardzo powściągliwy, pan raczej tonuje nastroje wśród swoich podopiecznych, czy raczej podsyca te euforię? No bo być może ten zespół tego potrzebuje pod względem mentalnym, każdy jest inny i drużyna każda jest inna. A czego tak naprawdę co jest paliwem dla Pańskiego zespołu.
Dobra gram, jeżeli gramy dobrze to zwyciężamy, zagraliśmy raz dobry mecz z Portugalią i go nie wygraliśmy w pozostałych wypadkach, jak dobrze gramy, to zwyciężamy. I to jest dla nas paliwo mam każdy mecz nastawiamy się na to, żeby każdy zagrał na miarę swoich możliwości, a że są one spore. To widać, jeżeli każdy gra na miarę swoich umiejętności, no to wtedy cieszymy się i to nas naprawdę bardzo mocno nakręci.
Panie trenerze, zawsze przy okazji młodzieżowych reprezentacji polskiej i nie tylko Polski pojawia się pytanie nie ile sukcesów oni odniosą w wieku młodzieńczym, tylko ilu z nich wyrośnie na piłkarzy wyczynowych na miarę Europejskiej klasy klubowy i reprezentacyjnej? Pan wierzy, że większość pańskich podopiecznych tego dokona, dlaczego o tym mówię? No pamiętamy zespół choćby Marcina Dorny z 2012 roku, który wywalczył brąz, czyli coś, co wy macie już przynajmniej w minimalnym wariancie, ale przebiło się do wielkiej piłki. Naprawdę niewielu graczy z Karolem Linetty na czele i to właściwie jedno z niewielu takich głośnych nazwisk.
Zgadza się na pewno sukcesem będzie, jeżeli oni zagrają w reprezentacji seniorskiej, natomiast to, co dzieje się teraz to na pewno pozwoli zbudować każdemu z nich nie tylko bakaż doświadczeń, ale też wzbogacić bardzo i powiększyć ich umiejętności, bo tylko w takich meczach, jak te dzisiejsze jak te wszystkie mecze na euro umiejętności będą podnosili. Oni twardo stąpają poziomie i tego bardzo pilnujemy, żeby żaden z nich nie odleciał, jeżeli tak będzie dostępać, że będą grali na wysokim poziomie, bo jak oglądamy te mecze najlepszych druży na naj już jesteśmy jedną z tych najlepszych drużyn. No to nie, że od nich nie odstajemy, a w wielu wypadkach naprawdę jesteśmy silniejsi.
Ma pan zawodników, których wyselekcjonował pan w tym długim procesie, ale pan nie zamyka drzwi przed kolejnymi. No są tacy, którzy mogą przebojem wedrzeć się do tej kadry i pojechać na mundal. Czy dobrze patrzę na sposób, w jaki prowadzi pan zespół pod względem właśnie.
Selekcji, o czym jesteśmy uczciwi doborzu zawodnikników decydują o.
Panie trenerze, panie trenerze, jest pan na Węgrzech, więc prosimy, żeby pan podszedł do okna, bo połączyliśmy się z panem, kiedy przebywa pan w pokoju hotelowym i ostatniej odpowiedzi w ogóle nie słyszałem także proszę zacząć jeszcze raz.
A ok no trzeba sobie powiedzieć w ten sposób, ale dobra pytanie, jakby pan redaktor mógł.
Powtórzyć o to jest zamko te otwarte drzwi wciąż dla innych ludzi z rocznika 2006. Oczywiście, więc tak powiem, powiem szczerze my nie zamykamy drzwi przed nikim, co widać, bo przebojem wdarli się chłopaki już na mistrzostwa Europy, a teraz jest szansa oczywiście, żeby ktoś doskoczył na mistrzostwa świata, natomiast my o tym, kto pojedzie decyduje. I obecna forma oraz ich potencjał, bo wystarczy popatrzeć na skład, jaki wystawiamy w poszczególnych meczach i co dają nam zawodnicy, którzy wchodzą na podstawie treningów. Decydujemy o tym, kto gra i to nam się sprawdza, wystarczy powiedzieć, że cała czwórka napastników strzeliła nam do tej pory bramki i w jakiej konfiguracji by nie grali. To się to się sprawdza i patrzymy, kto jest w najlepszej dyspozycji, on dostaje więcej minut z tych już wyselekcjonowanych, a selekty jest cały czas otwarta, bo wiemy o tym, że się tych młodych ludzi się bardzo szybko wszystko zmienia, a do tego wszystkiego są oni w stanie osiąść na laurach i tego nie chcemy, dlatego trzymamy ich cały czas pod problem. Ma pan satysfakcję z tego, że dla wielu polskich trenerów klubowych przez czas trwania tych mistrzostw no bo być może wcześniej tego nie śledzili. Stał się pan pewnym wzorcem sposobem do tego, by prowadzić zespoły nie kierunkując ich na defensywę, tylko grać otwartą piłkę, a jeśli przy tym będzie dobry wynik, to to tylko zasługa drużyny.
Ja tego nie odbieram jako wzorzec, ale cały PZPN wyznacza kierunek i my tylko pokazujemy, że tą drogę, którą obraliśmy jedzona słuszna i że ta ofensywna piłka bardzo się opłaca i dość, że rozwija zawodników, to jeszcze potrafi być bardzo efektowna i przynosić skutki w postaci awansu do półfinału awansu na mistrzostwa świata, także, że już nie tylko to, że gramy ładnie, ale za tym idą też wyniki, więc warto grać w taki sposób.
Panie trenerze, jaki ma pan plan na metr.
Z Niemcami?
O to jeszcze za wcześnie za wcześnie mówić, ale to my plan mamy zawsze taki sam, idziemy wysoko. I jak najbardziej tak będzie to wyglądało także tym razem, na ile wystarczy nam sił, bo wiadomo, że sposób w jaki gramy jest bardzo energetycznej i na ile wystarczy nam sił? Na tyle będziemy starali się dominować i grać w obronie wysokich?
Jak spędziliście ten wieczór po meczu z Serbią. Krótko mówiąc uśmiechy od ducha do ucha, no bo przecież są, to młodzi ludzie, którzy też potrzebują odrobinę spuścić tego powietrza, takiej koncentracji napięcia związanego z wyzwaniem.
Oczywiście, że tak po meczu pierwsze co to od nowa biologiczne i później dostali oni czas wolny, bo jest mieszkamy na wyspie w Budapeszcie wielu rodziców jest, więc pozwoliliśmy im wyjść na 23 godzinki spędzić czas z rodzinami, tak jak pan powiedział są, to młodzi ludzie oni też potrzebują trochę się od tego wszystkiego oderwać odpocząć od nas odpocząć od samych siebie od kolegów, bo wiadomo, że spędziliśmy już trochę tego czasu. Tutaj razem, ale że jest to fantastyczna grupa, to nie ma żadnych niesmasek i oby tak dalej.
Dziękuję bardzo, proszę przyjąć szczere naprawdę szczery gratulacje, bo to, co robicie, to jest ambasadorstwo polskiego futbolu w Europie i na świecie osiągacie wynik, a do tego nie mamy, co wstydzić się za waszą gredko, wręcz przeciwnie być z niej dumni Marcin włoarski, selekcjoner reprezentacji Polski do lat 17 był naszym gościem. Dziękuję panu bardzo.
Dziękuję bardzo, a pozdrawiam.
Naszych słuchaczy zapraszam na informację. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZY NIEDZIELI O SPORCIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA