REKLAMA

Duże frytki do tego? Niestety, będą tylko małe, bo na świecie ziemniaki są na wagę złota!

Codzienny podcast gospodarczy
Data emisji:
2023-05-29 07:00
Czas trwania:
08:35 min.
Udostępnij:

Na świecie zaczyna brakować frytek - do tego stopnia, że markety w Australii wprowadziły reglamentację: dwa opakowania mrożonych frytek na klienta. Powodem jest globalny problem z ziemniakami. Wynika ze zmian klimatycznych (susza na przemian z powodziami) ogromnego popytu na to warzywo (coraz więcej fast foodów, w których frytki są podstawą menu) oraz problemów logistycznych z transportowaniem ziemniaków po świecie. Źródło problemu leży w Kanadzie, gdzie uprawiane są najpopularniejsze odmiany do produkcji frytek. W Stanach Zjednoczonych jeden pokaźny ziemniak potrafi kosztować... dolara! W naszym regionie świata w zasadzie produkcja jest wystarczająca, ale coraz więcej warzyw idzie na eksport, więc rosną ich ceny. Ziemniaki są u nas najdroższe od dekady, a w Hiszpanii - najdroższe w historii! Rozwiń »
Partnerem odcinka jest OANDA TMS Brokers. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Podkast powstał przy współpracy z domem maklerskim oanda TMS Brokers.
Codzienny podkast gospodarczy zaprasza Wojciech Kowalik.
Ten odcinek będzie o brakach braki są w niektórych częściach świata głębokie i do tej pory były raczej punktowe. Powodem są, a jakże zjawiska pogodowe wynikające z katastrofy klimatycznej, miejscami deszczu jest za mało wręcz dramatycznie mało miejscami za dużo, dlatego pospolite ziemniaki nie rosną wcale lub rosną słabiej niż chcieliby plantatorzy i konsumenci ceny, więc rosną do rekordowych poziomów ratunku dla konsumenckich w kieszeni trzeba szukać uwaga w Afryce czy w polskiej krainie ziemniaka jesteśmy skazani na egipskie kartofle. To jest codzienny podkrast gospodarczy zaczyna.
Na początek przeniesiemy się na antypody, bo to właśnie tam problem jest najbardziej palący w Australii, markety wprowadziły ograniczenia przy zakupie mrożonych frytek 2 opakowania na klienta. I koniec w ostatnich miesiącach podobne sensacyjne w tonie informacje obiegały świat regularnie frytek brakowało w Malezji Indonezji Japonii i gapurze chimeh i na Tajwanie popularne sieci fastwoodów zastępowały je innymi dodatkami, a w niektórych krajach zdjęły je całkowicie z meni o określonych porak najbardziej popularną strategią była specyficzna reglamentacja frytki tylko w małych porcjach duże wrócą. Kiedyś nie wiadomo dokładnie, kiedy, bo jak mawiając specjaliści problemy ma charakter systemowy.
Eksperci wyjaśniają, braki problemami z dostarczaniem mrożonek statkami do Azji, brakowało Dokerów urzędników celnych i kierowców ciężarówek. To, dlatego że tamtejsze gospodarki nie wróciły jeszcze do równowagi po latach pandemicznych lockdownów, a konsumenci od razu rzucili piąty bieg i na tym piątym biegu ruszyli po frytki w ten sposób popyt przewyższył podaż w sklepowych łodziarkach. Zabrakło, więc mrożonych przetworów ziemniaków, zwłaszcza tam, gdzie odpowiedniej jakości przebadane, produkty trzeba przewieźć przez pół świata i gdzie jednocześnie znacząco wzrósł apetyt na smażone ziemniaki. Tu pojawiają się tzw wątki makroekonomiczne, czyli takie, które opowiadają o zmianach w całych gospodarkach zmianach, których skutkiem są braki kartofli.
Wg specjalistów w apetyt na ziemniaki rośnie wraz wzbogaceniem się całych gospodarek i masowymi i migracjami ze wsi do miast, bo powstaje w nich coraz więcej restauracji, szczególnie takich, które oferują klientom szybki serwis, czyli fast foodów, królują w nich oprócz szerokiego wyboru kanapek ziemniaki w różnej postaci, przeważnie odsmażane na miejscu w bogatszych społeczeństwach, coraz popularniejsze. Stają się też gotowe potrawy do odgrzania w domu, oszczędzają czas pracującym domownikom, więc stają się coraz popularniejsze. I to, pomimo że są znacznie droższe niż produkty potrzebne do ich przygotowania w ten sposób kraje Azji i Pacyfiku, a także częściowo kraje afrykańskie stają się właśnie kluczowymi rynkami ziemniaczanymi, mrożone przetwory muszą sprowadzać z zagranicy, bo albo same nie mają kartoflanych plantacji z powodów klimatycznych albo je mają, ale uprawiane tam warzywa nie odpowiadają wyśrubowanym normom w handlu i gastronomii. Tak czy inaczej ziemniaki pływają po świecie w coraz większej masie i jak już słyszeliście, brakuje ich z powodów logistycznych, np. dlatego że nie miał ich kto dowieść do portu albo z niego wywieść, ale te punktowe braki ziemniaczanej równowagi, to tylko część tej historii. I dlatego teraz opowiemy wam o Kanadzie.
Na całym świecie przemysłowe, mrożone frytki produkuje się głównie z 2 od dnia ziemniaków praseba i szepodii, bo rosną duże regularnej wielkości i zawierają stosunkowo mało wody uprawiane są przede wszystkim w Ameryce północnej w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. I właśnie tu znajdujemy sedno sprawy. Znajdujemy je konkretnie pod wodą kanadyjskie plantacje zostały zniszczone w ubiegłym roku przez katastrofalne powodzie, co skończyło się brakami na rynku nowe ziemniaki, dopiero rosną, zbiera się je jesienią, dlatego w Stanach Zjednoczonych 1 duży zwykły ziemniak kosztuje nawet dolara?
Teraz o Europie, gdzie Białoruś Polska Rumunia i Ukraina konsumują ponad 100 kg ziemniaków rocznie na mieszkańca od niemowlaka po emeryta europejskie plantacje. W zasadzie produkują tyle kartofli, ile potrzeba, ale Europa jest też eksporterem ziemniaczanych przetworów w tym mrożonych frytek, skoro na świecie brakuje surowca drożeje on także tam, gdzie produkcja w zasadzie była wystarczająca. Tak jest właśnie w tym sezonie sytuację, dodatkowo komplikuje Europejska susza na południu kontynentu, zabójczy upału przerywane jest ulewnymi deszczami, a że ziemniaki nie lubią skwaru i jednocześnie są słabymi pływakami. Perspektywa jest nie najlepsza Portugalia Hiszpania i częściowo Grecja i już obcięły prognozy plonów na półwysskie liberyjskim ceny oszalałye i ziemniaki towarowe są najdroższe w historii w Hiszpanii na giełdzie rolnej odmiany spożywcze kosztują rekordowe ponad 700 EUR za tonę dla porównania w Polsce. To od ponad połowę mieli nibytanio, ale i tak polskie kartofle są dzisiaj uwaga najdroższe od dekady rosną ceny nawozów paliw prądu, potrzebnego do przechowywania i ludzkiej pracy.
Dlatego coraz częściej handlowcy wyruszają w poszukiwaniu tanich warzyw w mniej oczywiste strony rośnie import z Afryki z Egiptu, gdzie młode ziemniaki zbierane są wcześniej niż w chłodniejszej Europie na wiosnę tzw wczesne ziemniaki przyjeżdżają do Polski z Cypru i Grecji, bo w Europie pogoda staje się coraz mniej przewidywalna pod znakiem zapytania staje, więc wielkość tego, co uda się zebrać.
Z pola.
A może być jeszcze gorzej, bo pod względem klimatycznym Europa dogoniła swoją odległą przyszłość, średnia temperatura na kontynencie rośnie najszybciej w skali świata. Połowa Europy znajduje się w stanie permanentnej suszy części grozi pustynnienie punktowe ulewne deszcze, jak te ostatnie we włoskiej Emilii Romani czy hiszpańskiej Murcji powodują podtopienia, ale nie pomagają uprawom plantatorzy ograniczają, więc wielkość upraw warzyw, które potrzebują dużo wilgoci w glebie w wielu krajach nawadnianie pól jest ściśle reglamentowane, a na pola urzędy wysyłają lotne kontrole z astronomicznie wysokimi mandatami, bo woda w Europie staje się towaremna wagę złota, a wraz z nią deficytowy ziemie do swoińskiego skarbowego.
Podkast przygotowała. Anna Augustyn przedstawił Wojciech Kowalik, do usłysz.
Codzienny podkast gospodarczy.
Podkast powstał przy współpracy z domem maklerskim oanda TMS Broker. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: CODZIENNY PODCAST GOSPODARCZY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA