REKLAMA

Jak radzić sobie z prokrastynacją?

Dobra terapia
Data emisji:
2023-05-28 22:00
Audycja:
Czas trwania:
54:09 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Dobry wieczór to jest audycja dobra terapia przy mikrofonie dr Armen machakian.
Dobry wieczór, oraz jak zawsze to Piechowicz.
Jesteś psychologiem i psychoterapeutą, a to jest audycja psychoedukacyjne, czyli promujemy tutaj zdrowie psychiczne, odpowiadamy głównie to odpowiadać na państwa pytania. I wątpliwości też ta audycja jest dla państwa i dzisiejsze temat prokestynacja to tematponowany przez jedną z naszych słuchaczek. Pani Łucja napisała na naszym profilu na Instagramie dobra terapię o fiszal, prokestynacja, to ostatnio modne pojęcie, jak sobie radzić z taką niemocą, czy też autosabotażem, więc dzisiaj na tapet bierzemy prokestynację?
W rzeczy samej i porozmawiamy na temat prokastynacji. W taki obszerny sposób, to znaczy zastanowimy się nad tym, czy np. prokascynacja jest to choroba od tego, myślę zaczniemy naszą rozmowę, dlatego że mówimy bardzo dużo o zjawisku, ale wydaje się, że możemy nie mieć takich klarownych informacji na temat tego w zasadzie, z czym mamy do czynienia. Potem porozmawiamy na temat tego, jak można z tym sobie poradzić, a najważniejsze w tym wszystkim to byłoby to, żeby państwo do nas dzwonili, ponieważ bardzo nas interesuje, to, jakie są państwa doświadczenie z prokastynacją, stąd też od razu podajemy numer telefonu do studia 22 44 44 0 44 i zachęcamy, żebyście państwo dzwonili z takimi informacjami właśnie czy sobie radzicie, jak sobie radzicie?
Jak sobie nie radzicie.
Sobie nie radzicie rzeczy same i będziemy chcieli właśnie wspólnie z wami o tym porozmawiać.
No dobrze, to zacznimy od tego, czym właściwie jest ta prokrastynacja, abyśmy mieli taką uwspólnioną. No nie chcę powiedzieć definicja, ale jednak myślę, że nie wszyscy nasi słuchacze i słuchaczki wiedzą, czym prokestynacja jest.
Więc, że no w takim znaczeniu bardzo można powiedzieć słownikowym. No to to jest ciągłe odkładanie różnych zadań, no później ciągle takie ciągłe przesuwanie w czasie wykonywanie różnych rzeczy, to tak, jakbyśmy bardzo chcieli, ale jakoś nie byli w stanie się zmobilizować do tego, żeby różne czynności, które sami planujemy realizować.
I może to jest lenistwo.
A może tak.
Ja wcale się na tak się wcale nie spodziewała się wcale nie będę kłócił.
Bo nawet chcę powiedzieć, że czasami tak właśnie, natomiast wiesz bardzo ważne byłoby takie rozumienie tej kwestii przez pryzmat choroby lub braku. To znaczy czy prokastynacja jest chorobą, ponieważ jest ta audycja o zdrowiu psychicznym, to dobrze byłoby, żebyśmy zaczęli od takiego porządkowania. No właśnie czy w znaczeniu klinicznym takim diagnostycznym mamy do czynienia z jakimś rodzaju zaburzenia choroby, czy nie zatem ciekawe jest to, że mimo tego, że bardzo dużo się mówi o prógestynacji i mówi się nawet jak przeglądamy różne materiały w sieci artykuły, to możemy przeczytać, że to jest choroba cywilizacyjna, jednak w znaczeniu klasyfikacyjnym ani ICD ani dsmem. To są te klasyfikację chorób proklacjcja nie jest chorobą w znaczeniu właśnie takim klinicznym, niemniej jest to jakiś objaw, czyli możemy powiedzieć, że na razie mówimy o pewnym zjawisku, które polega na tym, że planujemy różne sprawy i nie jesteśmy w stanie zrealizować tego, czego zaplanowaliśmy. To co zaplanowaliśmy my lub ktoś inny czasami, to wynika wiąże się z tym, że ktoś nie dowozi pewnych rzeczy. No to brzydkie słowo.
Ale znane nie.
Realizuje realizuje można powiedzieć, że.
A i to właśnie to jest ważne, bo czasami to jest tak, że ktoś czeka do ostatniej chwili i jednak realizuje, czyli czasami ktoś mówiąc o proklasynacji, myśli o takim zjawisku, że ja tak mam, że zawsze zawsze zostawiam wszystko na ostatnią chwilę i dopiero wtedy się mobilizuje. I to robię, ale mamy też do czynienia z osobami, czyli z nieco innym sposobem proklascynacji, mianowicie, że planuje dużo, ale nie realizuje. W związku z tym dochodzi do bardzo różnych konsekwencji nie może nie mogę kończyć szkoły, tracę pracę, tylko po konkretne koszty. Zaczynam ponosić.
Ważne też tej progestynacji jest to, że to właśnie od tego dobrze zostawmy to czy nienictwo istnieje, czy nie istnieje na inną dyskusję, bo ja już miałam oczywiście, kilka myśli tutaj, ale to zostawimy, że z tą prokestynacją łączy się taki brak lekkości. To nie jest tak, że ja teraz się rozciądę i będę oglądać świm zamiast coś robić, bo piękne życie i w ogóle przyjemność przede wszystkim, tylko to się łączy z takim stresem napięciem poczuciem winy. I to jest takie błędne KO ja odkładam, więc mam poczucie winy, że odkładam coraz mniej czasu, żeby to zrobić, czyli coraz bardziej się boję, czy coraz większy stres. W związku z tym zadaniem i tak człowiek żyje w takim bardzo trudnym mechanizmie. To nie jest przyjemne. To nie jest tak, to znaczy bardzo się są kary. Bardzo.
Ciekawą rzecz poruszyłaś po taki nie ja bymkajonację porównał do np. palenia papierosów, że to nie jest dobre. Jest to bardzo szkodliwe palacz, o tym wie, ale niezwykle trudno jest przestać, jeśli ktoś jest uzależniony, oraz czasami wydaje się, że ten moment, w którym odkładam wykonywanie jakieś czynności. Sprawia mi przyjemność, bo to jest przyjemne poniekąd, tylko tak jak powiedziałaś, robi się z tego błędne koło.
Raczej ten sam moment takiej, jakby decyzji tego.
W przeciwnym wypadku ktoś by to by się nie sprawdzało. Prawda, czyli jest to jakieś zjawisko, w którym ja wybieram pozorną przyjemność pozorną wygodę jakąś, bo nie mogę się konfrontować i wykonać to zadanie, które przede mną jest.
Ale zwykle ta przyjemność jest trochę chciałbym powiedzieć zatruta mimo mile.
Określić, dlatego też pomyślamy o tych papierosach, może państwu przyjdzie do głowy, inny przykład.
Dwojeenie palących studio, a ty porówna, że to papierosów.
Dlatego, że to jest, dlatego to też jest pewien nałóg, czyli taki zwyczaj, który każda osoba preklasonująca zdaje sobie sprawę, że dla niego niedobry, bo ten zwyczaj, bo konsekwencje ponoszą te osoby, niemniej tak, jakby z pewnością jest to przyjemniejsze niż wykonanie zadania, które przed osobą w danym momencie jest czy zadanie, które się może wydawać trudne, będziemy do tego wracali, bo to szalenie istotne właśnie, żeby móc odróżnić, o co chodzi z tą przyjemnością lub brakiem przyjemności.
Pan Aleksander z Warszawy do nas zadzwonił dobry wieczór, panie, ale Aleksandrze witamy na antenie.
Wie, ale dobry wieczór. Mam takie pytanie, jeżeli się.
Dostrzega właśnie taką prokestynację u siebie, czy jest na terenie Warszawy albo dużych miast, taka pierwsza pomoc psychologiczna. No, jeżeli np. mamy powiedzmy teraz się zbliża czas nie wiem, obron przygotowań do egzaminu sesji czy np. studenci mogą albo inne osoby uzyskać taką pomoc, no np. zmobilizować. To, żeby no nie wiem dokończyć te pracę dyplomową. Czy jest taka forma pomocy pierwszej pomocy psychologicznej? Czy coś takiego.
Istnieje? Panie Aleksandrze, a proszę powiedzieć, czy pan próbował wyszukać takie pytanie w sieci np.
prawdą mówiąc tak. Natomiast no części bardzo często różne tego rodzaju kursy. Aha to tak powiem, no wątpliwej jakości, ale albo, że tak powiem produkty edukacyjne.
Czyli takie szkolenia raczej się pojawiały. Tak.
Chciałem się po prostu można jakąś taką ekspertką pomoc tutaj korzystają z możliwości zapytaniem.
Więc wie pan, wydaje się, że rzeczywiście niektórzy specjaliści mogą mieć bezpośrednio napisane, że również z problemem prokestynację można się zgłosić. Natomiast tutaj będziemy mówili w trakcie, że prokestyncja zazwyczaj jest pewnym jest czubkiem góry lodowej, że pod tym się kry inne rzeczy. Tak stąd stąd, odpowiadając na pana pytanie, tak możliwej najkrócej, to powiem, że zasadzie każdy przyzwoicie wykształcony psychoterapeuta będzie w stanie pomóc problemem prokestynacji. Jeśli pod tą prokestynacją kryją się inne kwestie, o których będę mówił w trakcie audycji, bo to mogą być np. objawy depresyjne mogą być to objawy lękowe może być to np. a dhd, więc mogą być bardzo różne pod tym objawem powierzchownym powody i z tym dlatego bardzo dobrze jest zgłosić je do specjalisty, żeby spróbować przegadać porozmawiać przyjrzeć się temu, jakiego rodzaju jest to prokastynacja. I wtedy też można będzie skuteczną pomoc zaplanować. Natomiast warto też pamiętać, że jeśli nie są to takie objawy, o których wspomniałem, to znaczy jeśli ze specjalistą po porozmawianiu ustalicie państwo, że to nie jest taka prokrestynacja, właśnie, która miałaby być objawem czegoś poważniejszego. No to wtedy są specjaliści tacy jak specjaliści, którzy no kołczowie też profesjonalni dobrze wykształceni, którzy pomagają w przygotowywaniu planu, którzy pomagają w opracowaniu pewnych metod uczenia się planowania itd.
często w na uczelniach w biurze karier są takie osoby, które mogą wesprzeć w tym właśnie różnego rodzaju trenerzy kurczowie, którzy, którzy na ten sam ob objaw, jeżeli nie ma głębszego źródła. Oczywiście.
Tak więc więc jeszcze, podsumowując, najskuteczniejsze najskutetniejsze wydaje się może być szukanie akurat w tej w tej kwestii specjalisty, który jest teraputą poznawczo behawioralnym, bo to są terapeuci, którzy będą mieli zazwyczaj w swojej ofercie, właśnie dedykowane narzędzia do tego, żeby pracować z prokasynacją.
Ja też powiem, że to, żebyśmy też dobrze zostali zrozumieni, bo to też nie jest tak, że wszyscy studenci prokraes mają problem z prekestynacją, bo się uczą do sesji albo do obrony tuż przez to też musimy jakoś szukać takiego balansu, kiedy tak znaczy przewlekły problem, a kiedy to jest pewien np. sposób funkcjonowania.
Będziemy to rozwijać, ale też wydaje się, że pan pytał o pierwszą pomoc. Więc, więc rzeczywiście myślę, że jeżeli to byłaby kwestia motywacji takiego, no takiego wsparcia motywującego, żeby coś zaplanować zrealizować, no to to mogą być eksperci, którzy zajmują się rozwojem osoby z osobistym zawodowym. Natomiast, jeżeli to jest coś, co się powtarza od dłuższego czasu, to nie jest jednorazowe, ponosimy konkretne koszty, czyli tracimy różne rzeczy z tym związane przez to, że prokastynowaliśmy. To wtedy ja bym się zastanawiał jednak nad konsultacjom psychoterapeutyczną.
Panie Aleksandrze, czy ma pan jakieś pytania, dodatkowo albo chce pan coś jeszcze powiedzieć, w związku z tą progestynacją?
Nie nie bardzo bardzo dziękuję. Myślę, że tutaj bardzo pomogło, no i to też jest jak gdyby ciekawe, że taki problem może się pojawić, że tak powiem wcześniej na innych etapach. Czy powiedzmyrady zawodowej czy studiów, ale czasem dochodzi do powiedzmy takiego elementy jakieszczestwa, praca i no z doświadczenia wiem, że to może się taki problem pojawić i pewność spotka ich także bardzo państwu dziękuję, panie Aleksandrze.
To zachęcam zachęca do tego, żeby pan z nami został do końca, bo ja jeszcze będę rozwijał kwestię dotyczącą tych objawów, czyli o czym może świadczyć, to jeśli już od lat u siebie zauważamy te objawy. To jest bardzo ważne, więc zachęcam, żeby pan został przy odbiorników, bo będzie można przyjrzeć się temu z punktu widzenia takiego klinicznego, a odnoszę wrażenie, że to może właśnie dotyczyć czegoś głębszego niż tylko taka powierzchowna prokasynacja. Także dzięki.
Proszę, słuchał dziękuję, bardzo, dziękuję.
Bardzo to jest ważne, widzisz to, co pan Aleksander powiedział, bo. Unknown speaker 4 Jeśli no.
Bo to pytanie właśnie pierwsza pomoc. Z. Unknown speaker 4 1 strony.
Sugeruje, że może się okazać no ktoś potrzebuje tej pierwszej pomocy, że taka ostateczność prawda, że nie radzi z innymi inne sposoby, nie działają. Natomiast czasami jest też także, ta presja jest tak duża, że pewne rzeczy nie mogą czekać, czyli właśnie np. kwestia zakończenia studiów, czasami oddania jakiejś pracy, ale im jesteśmy bardziej dorośli, tym te sprawy, które nie mogą czekać są poważniejsze, czyli dochodzi do tego, że tracimy pracy, ale tu znowu jak jesteśmy młodymi ludźmi i straciliśmy pracę, to znajdziemy następną, potem próbujemy zazwyczaj takiego człowieka, który ma długie doświadczenie z prokastynacją, to zazwyczaj dochodzi do takiego momentu, w którym zakłada własną działalność, bo to daje większą wolność, bo to daje, bo to daje takie poczucie większej swobody. No i zakłada te swoją działalność, jak zakłada własną działalność, to pojawiają się różne inne problemy w postaci nieopłacanych ZUS ów urzędów skarbowych, czasami dochodzi do tego, że nawet są niewysyłane faktury klientom, czyli to nie jest tylko tak, że ktoś unika pewnych nieprzyjemnych obowiązków, ale po prostu chodzi o to, że z jakiegoś powodu i ten powód jest bardzo ważne. To, co teraz mówię z jakiegoś powodu, zostawiam taką gwiazdkę, do której wrócę z jakiegoś powodu, bardzo taka osoba prokastynująca chciałaby realizować różne zadania, ale jak już jest tak stoi tak nad basenem, już ma tak wejść do wody, to strach przed tym, że woda będzie za zimna, powoduje, że jednak wycofuje się i ten moment wyc wycofania się i to ciepełko porównałbym do przyjemności. I oczywiście jest to wątpliwa przyjemność, bo koszty są zazwyczaj tak duże, że trudno tutaj mówić o takiej przyjemności, ale jednak z powodu tego, żeby to było przyjemne taka osoba prokasjonująca się wycofuje.
To jeszcze polecę książkę jest wiele książek, które mówią, że zajmują się przekestynacją. My tutaj trzymam się tego, że najbardziej robimy te książki, które są oparte o badania naukowe i katee milkman, badaczka, która zajmuje się zmianami behawiorali, oraz tym jak wprowadzać zmiany w życiu, napisała taką książkę, jak zmieniać wydaną przez wydawnictwo in snis. I to jest bardzo ciekawa książka, która właśnie też m.in. bierze na tapet temat prokestynacji, jak wprowadzać drobne zmiany, jak drobnymi różnymi działaniami, jeżeli to nie jest poważniejszy problem, tak jak mówisz, bo tutaj na tym etapie przy tej książce się zatrzymuje. Myślę, że może pomoc jeszcze raz powtórzę, catee mytman jak zmieniać.
Rzeczywiście dobrze, jestem mieć też taką otwartość do czytania różnych publikacji na ten temat, bo to też może być taki wstępny. No taka, jakby orientacja dla nas taka wstępne czy czy to jest coś, z czym ja sobie mogę sam poradzić, czy jednak nie, bo zasadniczo chodzi o to, że bardzo często jest po prostu zły zwyczaj, który wynika z tego, że no nie nauczono nas albo sami się nie nauczyliśmy takiego systematycznego sposobu realizowania różnych zadań. Mało tego, możemy powiedzieć, że trzeba, bo sformułować to zdanie, że czasami jest to powodowane tym, że nie nauczyliśmy się czerpać przyjemności z wykonywania różnych zadań, terminowo zgodnie z tym, co zaplanowaliśmy, czyli można powiedzieć, że czasami powód jest taki, że nie czerpiemy przyjemności z tego, że te rzeczywiście porządkują.
Al bierzemy za dużo sobie na stół. Ja też myślę, że często ludzie, którzy mają taki problem z przekaznacją, toczyją się np. przytłoczeni liczbą obowiązków i zadań.
Też tak może być. To też tak może być rzeczywiście, ale zastanawiam się, czy jak ktoś ma dużo na głowie, to prokestynuje, czy po prostu nie zdążył robić wszystkiego, więc pewne rzeczy są niezatwone, bo myśląc o tokestyncji. Myślimy raczej o takim zjawisku, że ktoś nieważne czy ma mało zadań czy dużo zadań i tak nie jest w stanie się skonfrontować. To dokładnie wyobraźmy sobie ten basen nieważne, czy on jest dużo, czy mały proka senator wyobraża sobie, że chciałby sobie tak popływać i planuje i ma Super pomysły. Ma wizję różne związane z tym, co tam będzie i jak już jest przy brzegu, że trzeba by już tak, kto wycofuje się, bo chyba zimne?
Albo mogę się utopić.
O i tam wtedy trzeba.
Różne się będą śmiać z tego, jakie pływam?
O właśnie i teraz, czyli zadać, porządkując tę sprawę, że z 1 strony, kiedy mamy do czynienia po prostu ze złym zwyczajem, który polega na tym, że nie robimy pewnych rzeczy w terminie może być związane z tym, że po prostu nie umiemy czerpać przyjemności z wykonywania tych rzeczy właśnie w sposób taki uporządkowane. To trochę tak, jakbyśmy powiedzieli, że mogą być osoby, które nie nauczyły się czerpać przyjemności zzyczności aktywności fizycznej.
Znam ten.
Jest to prawda dość zrozumiałe, ale idąc dalej możemy odkryć u siebie, że tak naprawdę, jeżeli ja przeczytałem różne książki, przyjrzałem się różnym poradom dotyczącym tego, jak mogę zaplanować swój czas. Jak mogę nadawać priorytety różnym rzeczom, jedno z takich moich ulubionych działań, tak takich rad dotyczy tego, żeby zacząć od najtrudniejszego zadania od tego, co jest najtrudniejsze, żeby od tego zacząć. Drugie to, żeby nie czekać, czyli możliwie jak najszybciej to realizować nie czekać na żadne poniedziałki, koniec koniec tygodnia początek miesiąca po prostu realizować natychmiast i teraz.
Czy to ja jeszcze podzielę się swoim, który pomagał, to decyduje się, że będę robić dane zadanie przez 5 minut, jeżeli zded się po tych 5 minutach, także jednak go nie kontynuuje. To go nie kontynuuje. Jeszcze mi się nie zdarzyło, żeby po tych 5 minutach zdecydować. Okej todę jednak do tego serialu. I uwaga ja tu prowadzę z Anną piekutowską audycję szkoda czasu na złe seriale zdarzyło mi się kiedyś prokresstynować oglądanie serialu.
No no, więc właśnie, bo oka okazuje się, że jeżeli coś jest pracą, to tak może może być również oglądanie prokressstynowane, czyli bardzo bardzo mi się podoba ta rada. To jest bardzo dobra rada, bo bardzo sensownie wiąże się też z różnymi sposobami terapeutycznymi, mieścić o pracę nad prokessynacją, czyli czyli, żeby zmniejszyć presję. To jest bardzo ważne, żeby samemu zmniejszyć presję, że okej zacznę i potem będę mógł przestać, zwłaszcza że chodzi o ten początek zazwyczaj i teraz idąc idąc tak głębiej w ten temat, czyli możemy powiedzieć, że jakby na taki następny problem, który u siebie możemy dostrzec, potem jak sobie przeczytaliśmy różne rzeczy, próbujemy organizować swój czas i to dalej nam nie pomaga. To może się okazać, że, że prokrastynujemy z jakiegoś powodu, czyli chodzi o to, żebyśmy się zastanowili, czyli takie pytanie, dlaczego jest ogromnie istotne, żebyśmy, przyglądając się temu, jak prokastynujemy, spróbowali odpowiedzieć na pytanie, dlaczego to robi, o co tu chodzi i może się okazać, że dojdziemy do takiego wniosku, że się zazwyczaj prokastynuje, ponieważ się czegoś boję, a czego ja się boję np. boję się tego, że popełnię błąd, że żestanę jakąś ocenę negatywną, że nie zrobię tego wystarczająco dobrze.
Dlatego w naszej edycji perfekcjonizmie też temat prokresstyonnscji się pojawi. Odsyłam państwo do tej audycji.
Dokładnie tak, czyli perfekcjonizm może być jedną z odmian, prawda, czyli ktoś ktoś perfekcyjnie odkład pewnych rzeczy, to znaczy już, odkładając taki na bok, tak długo pracuje nad pewną nad jakimś projektem. Tak długo się przygotowuje, zabiera się, żeby to było idealnie zrobione, że ostatecznie nie robi tego.
Albo nie zaczyna tego projektu, bo wiesz przed nie ma tak dużego doświadczenia jeszcze w tym, że nie umie tego zrobić perfekcyjnie, więc obawia się, że w nich nie będzie perfekcyjnie i nie zaczyna.
Czyli Zobacz, że tak naprawdę jednym z bardzo istotnych powodów, dla których ktoś może prokascynować. To jest strach przed tym, że będzie negatywnie ocenianyceniony, że jego praca będzie wadliwa, może, dlatego że on jest wadliwy, może ma takie głębokie przekonanie o sobie, że ja robię w ogóle rzeczy złe i że dopóki nie przygotuje się bardzo długo bardzo mozolnie. Nie będę tak ciężko pracował, to moja praca nie będzie jakościowe, czyli zadać różne przekonania. Tu znowu wracam do tych przekonań, które mamy, czyli do tego oprogramowania, naszego mogą powodować, że my mamy pewne założenia, że jeśli ja coś z wykonam w terminie, to znaczy szybko. To natychmiast mam poczucie winy, że to jest niewystarczająco dobre, że to nie jest jakościowe i teraz im bardziej mi zależy na projekcie jakimś tym dłużej. Mi to zajmuje, mimo to, że nie musi, bo jakoś pracy jest bardzo dobre, co powoduje, że ponoszę konkretne koszty, bo ostatecznie ja przecież orientuję się, że to za długo trwa, czasami pewne rzeczy przegapiłem. Przegapiłem. No i potem pojawia się poczucie winy i takie potwierdzenie takie utwierdzenie się w tym, że jednak jest coś ze mną je tak, bo przecież ja nie robię pewnych rzeczy na czas.
Czego jeszcze można się bać.
Można się bać właśnie tego, że popełnię błąd, ale też można się bać tego, że nie będę najlepszy, czyli, czyli w drugą stronę i też.
Może tak być i to jest najczęste, że z jakiegoś powodu potrzebujemy być najlepsi w tym czymś, czym się mamy zajmować, czyli, dopóki nie mamy takiego przekonania, że to jest absolutnie imponujące. Co zrobiliśmy, to nie będziemy tego robili np. nie oddamy pracę magisterskiej, dopóki nie mamy takiego poczucia, że to jest doskonała praca magisterska albo albo nie ukończymy studiów, dopóki nie będziemy mieli przekonania, że ten ucza uczelnia ten kierunek ta te badania, którymi ja się zajmuje, są takie przyzwoite bardzo takie. I dopiero wtedy będę mógł zająć się tą sprawą, może też tak być, że mamy pewne obawy dotyczące tego, że jak zacznę ten projekt, który zaplanowałem, to potem pojawią się pewne trudności, z którymi sobie na pewno nie poradzę. W związku z tym, dopóki nie przygotuje się w swojej głowie, do wszystkich możliwych ewentualności ewentualnych zagrożeń, które się mogą pojawić, to nie mogą uznać, że jestem gotowy do podjęcia do rozpoczęcia. Taki nie wciskam tego plei, czyli jestem od jakiegoś dłuższego czasu gotowy, ale tak naprawdę jeszcze nie nie mam takiego poczucia wewnętrznego, że przewidziałem wszelkie zagrożenia, więc znowu to się przedłuża.
A sukcesu też można się bać.
No pewnie można, ale zastanawiam się teraz, czy czy z takiego punktu widzenia prokrastynatora, sukces również może być takim powodem do obaw, wydaje się, że najczęściej to pytanie zasadne i może tak być, że ktoś znowu może mieć różne wyobrażenie na temat tego, co dalej. Jeśli osiągnę ten sukces, natomiast najczęściej prokaz senator zatrzymuje się tuż przed ze względu na obawę związaną z tym, że nie będzie w stanie pewnych rzeczy realizować, ale tak sobie teraz myślę, czyli że będzie popełnienie jakieś błędy, ale też sobie myślę, że taka senator może mieć taki zwyczaj taki nauk. Znowu jak inne nałogi niezdrowe, że ma takie poczucie, że jeszcze zdąży, że zdąży, że zarejestrował, co ma do zrobienia tak sobie w głowie zanotował. To trzeba by zrobić, to trzeba by zrobić, ma takie poczucie, że ok to wszystko ogarnie, ale potem nie jest stanie się wyrobić. No i okazuje się, że potem jak kto chodzi do wniosku, że nie zapłacił 1 rachunku drugiego rachunku, zapomniał o jakieś umowie i robi się taka kula śnieżna, że te ta układanka jak zaczyna się sypać, powoduje ogromną frustrację i duże poczucie niepokoju. I to z kolei powoduje, że taka osoba prokresjonująca nie jest w stanie przestać być pod presją, bo zobaczę, jak powiedziałaś o tym przykładzie, że ja sobie tak robię, że myślę sobie zacznę, jeżeli przez 5 minut po 5 minutach będę chciała przestać to przestanę, czyli ja powiedziałem, że to jest bardzo dobry, ponieważ sama sobie robić coś takiego, że dobrze nie będę wywierała sama na sobie presję. Zacznę chodzi tylko o początek, a potem jak będę chciała to się zatrzyma i teraz wyobraź, takiego proka senatora, który, który wiemy, że najlepiej funkcjonuje bez presji, ale jak już życie dorosły zaczyna mu się sypać, bo pojawiają się pewne konsekwencje prokestynacji. To on ma coraz większą presję coraz większą presję codziennie za każdym razem, kiedy coś mu nie wyszło, albo ma jakiś następny dowód na to, że odkładał coś za długo. To on ma coraz cięższą presję i w ten sposób robi się bardzo poważna kula taka, która, która może go przytłoczyć, więc takie rozumienie prokestynacji Zobacz pomaga nam patrzeć na to zjawisko z nieco innego punktu widzenia, mianowicie klinicznie na to patrząc na takiego człowieka, który przychodzi do gabinetu i mówi, że jest przytłoczony tym, że wiele rzeczy zaniedbuje, że ciągle okazuje się, że znowu o pewnych poważnych rzeczach zapomniał, mimo to, że on pamiętał, ale jakoś mu wyszło to z głowy. To dotyczyć może np. nie ma odebranie dzieci z przedszkola w zapamiętaniu o takich poważnych rzeczach opłaceniu jakiś ubezpieczeń, czyli może się okazać, że takie dorosły życie jest poważnie poważnie naszarpnięte. Jeśli chodzi o płynność ze względu na to, że jeden z dorosłych w relacji np. ma poważne problemy.
Z dotrzymywaniem słowa, które daje sobie same np. sam codziennie mówi dobrze, będę robił to to to są następujące rzeczy, ale potem po prostu wychodzi to jest jak taki człowiek przechodzi do gabinetu i opowiada o tym. To bardzo trudno widzieć w takim człowieku kogoś, kto jest leniwy i komu się nie chce, bo widzimy człowieka, który jest ogromnie przejęty pod ogr ogromną presją tego, że mu nie wychodzi jest sfrustrowany, ma głębokie poczucie niezadowolenia z siebie, tak jak powiedział, to nie jest człowiek, który, który jest zadowolony, że nic nie musiał robić. Tylko jest bardzo przejęty tym stanem, bo wtedy bardzo mocno zapalają się na lampki. Czy w tym, że on nie odebrał czy dziecko nie opłacił rachunków, że mu się firma sypie, że tak na każdym polu coś zaniedbał. Czy to nie są objaw np. depresyjne, czy zaczynamy się bardzo poważnie zastanawiać, czy to, co się, to dlaczego ten człowiek tak funkcjonuje nie jest spowodowane depresją.
22 44 44 0 44, jakie mają państwo doświadczenia z prokres senacją, jak sobie z nią wyrazicie lub nie radzicie 22 44 44 0 44 i rozumiem, że jak tak pracujesz, to są, które mierzysz się z tą propesjonaacją, to szukasz tego powodu i później się pracuje z tym źródłem sprawdzasz, czy to jest właśnie, a dhdm u, że depresja stany lękowe? No.
No, więc właśnie bardzo ważne są te 2 następne elementy, to znaczy zaburzenia lękowe, które no mają taką materię, że powodują, że my mamy zaburzenia lękowe często są przez ludzi kojarzone w taki sposób, że jak się też ktoś się boi wychodzi z domu, albo, że boi się różnych rzeczy, tymczasem nie na tym nie o to chodzi w zaburzeniu lękowym. Tak no przynajmniej nie tylko o to chodzi tak zaburzenie lękowe, które bardzo często wiąże się z prokrastynacją, o którym.
Jakoś osoba doświadczająca tych Stanów nie myśli poważnie. To to takie zaburzenie lękowie zasadniczo wiąże się z nieustannym pobudzeniem, czyli ktoś jest tak nieustannie pobudzone, tak jakby był ciągle na walce i ludzie, czasami tak wiele lat funkcjonują w takim stanie, że dla nich to jest stan zupełnie normalny, więc z 1 strony ktoś jest ciągle na takim jest taki bardzo pobudzony ciągle w boju z drugiej strony ciągle jest rozczarowany sobą samym, ponieważ znowu czegoś nie dowióz i z trzeciej strony osoby, które uczestniczą z nim w jego życiu wspólnym. No naturalnie też dokładają, bo czasami po prostu zwyczajnie wyrażają niezadowolenie z tego, co się wydarzyło, albo też ponieśli pewne konsekwencje, bo przecież.
Giną te dzieci odebrane te rachunki jest, więc.
W krótkim czasie robi się tak ogromna presja, która jak, którą jak dodamy do już istniejącej presji, bo tak pamiętajmy, że taki człowiek jest funkcjonował od lat. Tak to może się okazać, że nie radzi sobie ten człowiek dalej i nie ma kompletnie narzędzi. Co z tym robić i co robi taki człowiek, zazwyczaj jak myślisz? No jak nie idzie do specjalisty?
Nie mam nadzieję, że idzie do specjalisty.
No ja też chciałbym, ale niestety najczęściej ludzie sięgają po różne używki, np. sięgają po alkohol czy inne używki, które mają pomóc im te presję, chociaż przez chwilę zdjąć, a to powoduje, że mamy następny problem. Prawda i Zobacz, jak w krótkim czasie od wydawałoby się takiego zwyczajnego problemu jak proklasonacja, czyli odkładanie rzeczy na później dochodzi do bardzo poważnych. No takich zjawisk psychologicznych.
Zadzwonił do nas pan Jakub z Warszawy dobry wieczór, panie Jakubie, witamy na antenie.
Dobry wieczór, dobry wieczór bardzo spowodowałowała. Mi.
Się spodobało, mi się porównanie do uzależnienia od papierosów i może słyszałem na antenie, że pewne opory to porównanie może zwróciłło.
No i tak Tomasz tocik.
Tam jako sam jako pana czy faktycznie odnaj to przyjemność w odkładaniu rzeczy na później, niestety wiąże się to z poważnymi konsekwent konsekwencjami. To jestem pracownikiem naukowym uczelni, ale też pracownikiem korporacji być może ze względu na natłok obowiązków. Niestety cierpię na faktycznie odkładanie wszystkiego na nas do ostatniego momentu.
Mam takie, jak zaczęte artykuły np. naukowe sprzed 23 lat, których nie jestem w stanie wrócić, mimo że bardzo chcę. Mam w znaw swojej skrzya mailowej korporacyjnej 50 maili, to, do których powinienem wrócić od poniedziałku. I tak mija kolejny poniedziałek i kolejny poniedziałek i dalej ich nie odczytuję, a choć, ponieważ wiemy, jakimi sobie poradzić. No i tak naprawdę szukam ciągle odpowiedzi i jak sobie z tym poradzić.
No, panie Jakubie, mamy nadzieję, że dzisiejsza audycja jeszcze kilka myśli, poruszę może będzie jakimś takim wstępem do tego, żeby, chociaż dać panu jakiś kierunek, jak sobie z tym poradzić, bo mogę mogę zapewnić, że na pewno są dość sprawdzone i dobrze przebadane metody, które pomagają w radzeniu sobie z problemem, więc zachęcam, żeby pan z nami został jeszcze do końca i może któraś z tych myśli poruszonych zainspiruje pana do szukania dalej.
Tak jest już w kilka kilku kilka ciekawych kwestii padło także bardzo serdecznie dziękuję.
Dziękujemy również.
Dziękuję, panie Jakubie. Jak po tej wypowiedzi pana Jakuba myślę też o takim zmęczeniu, że jak jesteśmy tacy przeciążeni mocno.
Tak, ale panieku już poruszył 1 ciekawy temat, który znaczy ja już widzę. Unknown speaker 4 Oczywiście, no tak na.
Odległość, do tak powiem, ale już widzę pewną przyczynę, do której zaraz wrócę, ale może dopuścimy pana Tomasza jeszcze z Radomia i może wtedy połącze połączy myśl dobry wieczór, panie Tomaszu.
Witamy na antenie. Unknown speaker 5 Kluby wie wieku bardzo stały słuchacz cotygodniowy się odzywa, który jest przedsiębiorcą i taki jednoosobowym, i który musi co tydzień wykonać szereg telefonów. Napisać szereg maili, i który właśnie bardzo często te takie najtrudniejsza, bo takie, z którymi wie, co zrobić, po prostu wkłada na później i efekt tego jest taki, że ci moi klienci często piszą po raz trzeci i mówią, że no takie pan ma dobre opinii w internecie. Tak pana wszyscy chwalą, że pan sobie radzis w tej swojej pan miejskiej działalności, a na ten mój problem czy na ten list czy nam mail czy na telefon nie są w stanie odpowiedzieć, i że to kończy się ogromnem wstydem uczuciem wstydu. Tak naprawdę to chyba najlepsze, co się dzieje na jaustaczności siadań i jakoś tam po to, miesiącu 2 odpowiadam jakoś staram się zaradzić temu problemowi, więc tak jak mówię, dla mnie trochęastynacja, której jestem ofiarą, ale może nie jest to jakieś tam iwaźliwie, to przede wszystkim wiąże się właśnie z takim po poczuciem nie właśnie wstydu z tego powodu, że czegoś nie zrobiłem na czas, czy, że czemuś nie podołałem. O może tak, a jest wstyd i nie podołanie, natomiast chciałem mu odpowiedzieć, że to palenie papierosów to nie jest taki znowu żart, bo myślę, że jest to jakieś uzależnienie bardziej behawioralny, oczywiście i istnieje światowy ruchasyny. I to jest anonimność właśnie sojuszszedłem w tej chwili na stronę internetową. Jak wiedziałem o tym i oczywiście odkładam zapoznanie się z ich literaturą i z ich sposobami na prokrastynację jest to ruch dwunastok krokowy, czyli tak jak alkohol ulicy hazardyści itd. i generalnie tak jak mówię, myślę, że ważne sobie radzić z tym moim wstydem. I z tym niedomaganiem, bo tak to chyba należy nazwać właśnie za ich pomocą, ale być możeowiem się czegoś jeszcze u państwa dzisiaj odpowiedzi.
Bardzo dziękujemy za pana głos panie.
Tomaszu bardzo.
Dobrze, więc wracając do tego, co pan Jakub powiedział, bardzo bardzo ważna rzecz, która też mocno wiąże się z tym wszystkim, co powiedzieliśmy do tej pory uwaga prokastynacja w zasadzie, żeby tak dobrze zrozumieć. Ten wiesz ten temat i to zjawisko w znaczeniu takim klinicznym, ale też w takim rozumieniu, gdzie i jak należy szukać pomocy. Otóż progresynacja to dotyczy takich osób.
Które mają niski próg bólu emocjonalnego i teraz to.
Także to jest o takiej dbałości o to żebyą tolerancję dyskomfortu lepszą.
Także, to znaczy spróbuję tu uprościć, więc chodzi o to, że wielu z nas nie lubi, znaczy nikt z nas nie lubi bólu. Ja żadnego prawda i teraz tak jak z wypadku w takiego wypadku bólu fizycznego jedni mają wysoki próg drudzy niski próg, czyli jednych boli.
Szybko jakoś tak, prawda nawet takie powiedzmy dla taki. Różnie reagujemy na. To o właśnie właśnie prawda różnie reagujemy, czyli mamy ten próg bólu różny i dokładnie tak samo jest prógiem progiem bólu emocjonalnego, czyli każdy z nas ma doświadcza pewny ten ból emocjonalny zupełnie inaczej, czyli chodzi o to, że wielu z nas, jeżeli tylko może unika tego momentu, który jemu się kojarzy najbardziej boleśnie. To znaczy, jeżeli w planie zaraz spróbuję, to jeszcze dokładniej wyjaśnić, jeżeli zaplanowaliśmy wykonanie różnych zadań, np. np. napisanie artykułu albo albo no niech będzie ten przykład, który pan podał, czy też zupełnie no mogą być takie inne, jakby niewykonanie, których może może wywiązać się z bardzo oczywistą i prawież natychmiastową konsekwencją, czyli np. czasami takie jest, że ktoś po prostu wie, że ma nie zobowiązania wobec urzędu skarbowego i ZUS, u, bo zapomniał płacić albo nie mógł albo różne inne problemy się zadziały i albo np. nie ma pieniędzy. To znaczy sytuacja jest taka, że trzeba by się zająć tym usiąść teraz i się zająć tym problemem szukać rozwiązań i osoba prokestionująca zazwyczaj nie ma problemu z kreatywnym sposobem myślenia i wymyślenie rozwiązań. Natomiast problem największy polega na tym, że nie lubi zmuszać siebie do tego, żeby się znaleźć w tym nieprzyjemnym, momencie, w którym musi się zmuszać, czyli rozumiem, że to jest z tym basenem, że niektóre osoby w czyjeś sekund podejmują decyzje i Bach dowody i pływają. Jak już są w wodzie, to są zachwyceni, a inne podchodzą do basenu i palec wkładają i tak się zastanawiają i mówią, że zimno nie jednak dadzą rady i tak się wycofują, czyli, podając te przykłady, co państwo zachęcić do tego, żebyście przyjrzeli się temu, jak funkcjonujecie we wszystkich innych obszarach obszarach życia i żeby żeby zadać sobie pytanie właśnie. Czy to jest tak ja, żeby nie nie doświadczać tego tego momentu, w którym najbardziej boli, to znajduje sobie inne rozwiązanie, np. szybko, mój mózg podpowiada, bo jak robimy, to od lat, to też nasz mózg jest Super do tego przystosowany, np. mózg mówi. Unknown speaker 4 Nie sprawdzi jeszcze sprawdzi jeszcze, czy nie.
Dostać ważniejszego maile na dzisiaj, a może być z pisem na spacer, a w zasadzie to jest coś głodny. I tak co chwilę mózg podpowiada jakieś takie różne rzeczy, które są na danym w danym momencie znacznie przyjemniejsze, czyli i dostarczają taką chwilową ulgę, więc my preferujemy te chwilową ulgę, bo przez sekundę mózg myśli, że jest dobrze, a następnie następuje właśnie ta. Unknown speaker 4 To piętrzenie się prawda i wtedy okazuje się, że przez kilka lat coś jest nie zrobione, mimo to chcielibyśmy, żeby to było zrobione.
Mamy jakieś pytanie, co z bezproblemowym realizowaniem zadań w pracy, a prokrestynacja pojawia się tylko w innym obszarze życia, że w życiu prywatnym? Unknown speaker 4 Wrócimy do tego pytania, no to trzeba byłoby trochę więcej wiedzieć, bo to jest takie, ale gdyby miał odpowiadać tak bardzo tylko na to pytanie nie znając żadnego, choć to dość.
Niebezpieczne to powiedziałbym, że być może prokestionujemy. To, co jest dla nas mniej ważne, a realizujemy to, co jest ważne. To jest pierwsza odpowiedź, druga odpowiedź może być taka, że być może dlatego tak mam w pracy, bo w pracy mam na sobą kogoś, kto właśnie zmusza mnie do tego, żebym szybciej się zdecydował na ten ból emocjonalny, na której ja bym się sam nie zdecydował, czyli jakby ktoś, kto mnie zrzuca do tego basenu. I wtedy jak jestem to już tam realizuje nie i tak i taki może być często powód.
Albo takie zadania są krótkie myślę, że one są szybko łatwo realizlny są długotrwałe.
Myślę, że jeżeli to jest program senator, taki prawdziwy i ma samodzielne stanowisko. To i tak będzie prokestynował, chyba że nie ma samodzielnego stanowiska takiego takiego, że sam sobie zarządza, tylko jakby ma deadline, ktoś nad nim stoi. Tak zarządza nim bezpośrednio to wtedy sobie może dobrze radzić i to jest ważny wątek, bo Zobacz. Ja, gdybyśmy sobie wyobrazili np. osoby, która prokasstynuje, bo do tej pory powiedzieliśmy, także możemy mieć osobyę, które prokresstynonują, bo po prostu mają zły zwyczaj. Unknown speaker 4 I to nie jest coś, co byśmy w ogóle w jakikolwiek sposób analizowali jako.
Aspekt zdrowia psychiczny tak.
Ale bardzo często najczęściej mamy zawsze, kiedy mamy koszty, kiedy mamy do czynienia z konkretnymi kosztami w życiu, które ponieśliśmy, to zazwyczaj pod tą proklascynacją. Jest jakiś sposób charakterystyczny przeżywania emocji może być. Unknown speaker 4 To związane z biegiem czasu też, jakby sama prokesyncja również może doprowadzić do pewnych objawów.
Depresyjnych objawy lękowe. No i ADHD i teraz wyobraźmy sobie takiego człowieka za dhd, który nie jest w stanie się skoncentrować.
Chociażby już niech będzie sama ta koncentracja brak koncentracji. Unknown speaker 4 Może powodować że.
Bardzo by chciał zrealizować pewne zadanie, ale nie. Unknown speaker 4 No nie nie jest w stanie się za to.
Zabrać, jeśli chodzi o ADHD, to odsyłamy państwa do. Unknown speaker 4 Naszej audycji w podkastach jest audycja o ADHD z TOK tokczykiem.
Tak jest jeszcze przed nami o ADHD dorosłych, bo tam głównie rozmawialiśmy o dzieciach.
Tak, ale mechanizmy tam są właśnie bardzo ciekawie pokazane i w kontekście dzieci szczególnie, bo to, co chce teraz powiedzieć. To jest i teraz wyobraź taką sytuację, a może może inaczej zrobili, jak myślić, dlaczego w Japonii? Jest. Unknown speaker 4 Mniej osób prokascynujących?
Tam jest bardzo znaczy struktura jest tam bardzo kluczowa, to znaczy rutyna, rytuały pewne mechanizmy, że obserwowała też w Japonii, jak np. ludzie jakby grupowo wykonują pewne czynności w pewnej tej samej kolejności. Tak się też pracuje. Jak mówił profesor malańczyk z dziećmi za dhd, że właśnie tworzy się im rutyny, które są, że nie trzeba pamiętać o tym umyciu zębów.
No, więc właśnie i teraz Zobacz, jeżeli to jest bardzo bardzo ważna rzecz, dokładnie tak to jest to, co teraz powiedzieć, to jest nadzieja na to, że osoba prokastionująca może z tego wyjść. Jeśli jest stosownie zaplanowane. No praca nad tym i to jest, jeżeli takie dziecko np. z powodu ADHD prokascynowałoby, bo po prostu sama myśl, że miałoby napisać wypracowanie go przetłacza, mimo to, że już wie, nawet co by tam napisał, mimo, że to bardzo zdolny uczeń, ale sama myśl, że musi krzczać książkę wykańcza go itd. i teraz co co takie dziecko lubtakiem taki potem dorosły może robić, żeby sobie z tym poradzić. Albo wyobraźmy sobie 2 osoby 1 człowieka, który ma z tych samych powodów problem zrealizowaniem planów, a ma niski próg bólu emocjonalnego oraz takie dziecko, który ma ten sam problem np. za, ale wysoki próg bólu emocjonalnego, czyli z różnych powodów dziecko we wczesnym okresie swojego życia nauczyło się, że są pewne twarde zasady, których trzeba. Unknown speaker 4 Przestrzegać, że, że.
Należy się zmuszać do wykonywania pewnych rzeczy, a potem jest przyjemnie albo, że nas nie jest przyjemnie, ale tak trzeba, czyli umieć też.
Życia odroczonej gratyfikacji. Prawda te jest marsz Mallo? Unknown speaker 4 Tak jak najbardziej natomiast to zjawisko chce jakoś państwu.
Pomóc zobaczyć, że osoby chcę chcę was przekonać do tego, że bardzo często osoby, które mają problem z prokrestynacją, nauczyły się wypracować u siebie taką metodę, która trochę działa także?
Są tak przerażone samą myślą, że czegoś by nie zrobiły natychmiast, że mają nieco w drugą stronę. Wy wypracowane mechanizmy obronne polegające na tym, że wręcz obcesyjnie natychmiast wykonują pewne zadania, żeby, bo panie są przerażone, że jeśli tego nie zrobią natychmiast już tego nie zrobią, a jak tego nie zrobią, to będzie to, co kiedyś, czyli zaniedbam coś, będę miał problemy w nauce. Unknown speaker 4 I się posypie wszystko i i teraz.
Chodzi o to, że takie rozumienie tej prekestyncji poprzez pryzmat lęku pomoże nam odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ja pokkrastyinuję, bo się boję, że źle wypadnę albo popełnię błąd? Czy ja prekestionuję, bo nie jestem w stanie zabrać się po prostu nie jestem w stanie się skoncentrować.
Bo rozumienie tego pomoże nam odpowiedzieć sobie na pytanie. Dobrze to w takim razie z jakiego powodu ogromnie trudno jest mi zmusicie samodzielnie do pewnej niedogodności, jak np. wskoczyć do basenu i sobie popływać, a jak muszę to zrobić, bo ktoś inny mnie do tego zmobilizuje, to już dam radę, bo zobaczę, to jest generalnie bardzo nieprzyjemne, że ostatecznie dochodzi do takiego momentu. Unknown speaker 4 Kiedy my pewne rzeczy musimy robić, no bo przecież jednak musimy robić pewne rzeczy jako ludzie żyjące w społeczeństwie. I.
Takie zrozumienie, że w zasadzie, że jeżeli ja bym się nauczył w sposób sensowny. Unknown speaker 4 Być takim swoim rodzicem, które czasami mnie zmusza do mycia zębów i do odrobienia zadań.
I gdybym nauczył się być takim rodzicom dla siebie, to nawet nauczyłbym samego siebie czerpania przyjemności z tej regularności i to mogłoby doprowadzić do tego, że. Unknown speaker 4 Mógłbym zobaczyć światełków tunelu.
Dobrze, to do rozwiązań. Jak to, co mówisz przełożyć na działania, które wspierają osoby, która się z tym mieesz. Unknown speaker 4 Więc zasadnicza sprawa, jeśli mierzycie się państwo z prokastynacją, która nie jest tylko takim zjawiskiem. Czy, bo jeśli.
Dobrze byłoby, żebyśmy jeszcze dopowiedzieli, że prokestynacją nie jest to, że jesteśmy takimi perfekcjonistami, że chcielibyśmy, żeby jednak było wszystko znacznie. Unknown speaker 4 Szybciej i przed terminem. To to nie jest preestyncji, ale jeśli.
Rzeczywiście mówimy o takie prekeesjnacji, że ponosimy koszty, to najważniejsze to jest znalezienie sensownego specjalisty. Unknown speaker 4 Lub poświęcenie czasu na czytanie materiałów odpowiednich. No potrzebujemy eksplorować temat. Chcemy.
W zasadzie powinniśmy w te pędy odpowiedzi sobie na pytanie, co stoi za moją proklastynacją, dlatego że pro proklascynacją każdej osoby będzie powodowane czymś zupełnie innym, czyli od tego powinniśmy zacząć, żeby zrozumieć, co stoi za moją prekestynacją, następnie bezwz względulędy na to, co stoi za moją prekesnacją. Dobrze jest rozwinąć tzw. techniki, potrzebne pomocne do tego, żeby organizować to swoje życie tak jak. Unknown speaker 4 Powiedzieliśmy, czyli np. robiąc plany, dzieląc zadanie na fragmenty mniejsze, prowadząc kalendarz. To jest szalenie istotne, czyli wpisując w kalendarz konkretne rzeczy skreślając.
Pracować w blokach czasowy. Podczas to jest łatwiej grupować zadania z tej samej kategorii. Unknown speaker 4 Eliminować przeszkadzacze różnego rodzaju zadbać o pewien komfort, przyjemność, czyli np. jeżeli muszę wykonać np. jeśli muszę napisać w artykuł, to to dobrze byłoby, żebym zadbał o odpowiednie pomieszczenie, żebym sobie wybrał ulubione miejsce do wygodny fotel dobroświetlenie napój ulubiony napój.
Czyli tak, żebym zadbał o to, żeby było jak najwięcej rzeczy wokół, które spowodują, że ten czas będzie przyjemny, czyli zasadniczo, bo Zobacz, że my będziemy musieli jednak wskoczyć do tego basenu. Bez tego artykułu się nie napisze, czyli ten taki moment nieprzyjemny, w którym musimy siebie zmusić, jest niezbędny, ale moglibyśmy zapewnić dużo więcej przyjemnych wokół.
Panie Jakubie, dziękujemy za dobry, przykład, z którego tutaj korzystamy? Unknown speaker 4 Tak tak dokładnie, tak więc czyli.
Czyli tak 1 sprawa to jest diagnoza takie dobre. Unknown speaker 4 Rozumienie, o co.
Chodzi z moją preklasynacją. Druga sprawa, która jest nie kto jest bardzo potrzebne właśnie bez względu na diagnozę, bo te techniki, które ułatwiają nam życie. Unknown speaker 4 Pomogą nam nauczyć się tego tego adaptacyjnego dobrego sposobu funkcjonowania?
I wreszcie trzecia sprawa to jest taka obserwacja. Unknown speaker 4 Tego, co się ze mną dzieje w obszarze emocjonalnym, jak ja przeżywam, to moje prokestynowanie, co się co się ze mną emocjonalnie dzieje. To jest szalenie słowem. Ja bym jeszcze zadaje, no wiesz, bo myślę, że jeżeli tak się odwleka różne zadania, to zawsze ten czas odpoczynku jest taki naznaczony tym odwlekaniem, więc myślę, że też warto zaplanować nie tylko te zadania, ale też zaplanować czas na regenerację, w którym nie będę próbować siadać do tych zadań, które jest od tego wolny z założenia, bo kiedy cały czas coś nade mną wisi cały czas są zadania, które są przeciągnięte niedowiezione. Zawalone. Użyję tych wszystkich okresieeń, to po prostu trudno jest odpocząć.
Tak tak dokładnie, tak, więc warto jeszcze pamiętać o 2 takich wskazówkach, mianowicie dobrze jest poprosić bliskich o pomoc, czyli po takim przyjrzenie się temu, co się dzieje z moją proklastynacją. Porozmawiajmy szczerze z bliskimi nam osobami, które szczególnie uczestniczą w tych tej mojej proklastyncji, tak są uczestnikami tej gry, szczerze powiedzmy, co my czujemy, bo to to spowoduje znacznie lepszą komunikację, to znaczy przestanie ta druga osoba odebrać odbierać nasze zachowanie jako zaniedbanie jako arogancję jako ignorancję itd. tylko zobaczy, że jest to dla nas też poważne mniej z jakiegoś po prostu to problem, że nie jesteśmy w stanie tego dowieść i wreszcie następny. Następna wskazówka też bardzo przydatne to jest to, żebyśmy pamiętali o nagrodach. Warto warto siebie nagrodzić nagradzać za takie różne dopy na rzeczy i muszę powiedzieć, że to się sprawdza naprawdę to się. Unknown speaker 4 Sprawdza i nie mogę inaczej jak jak słow, zachęcić państwa do tego, żebyście.
Doceniali siebie pismo.
Tak dokładnie tak, bo to jest, bo teraz Zobacz. Wyobraź ja taką zasadniczo w chodzi o to, że z różnych powodów takich powiedzieliśmy teraz te powody diagnostyczne mogą być różne. Unknown speaker 4 Nie mam.
Zaufania do siebie samego, czyli ja nie jestem dla siebie na tyle ważne. Unknown speaker 4 Nie mam takiej.
Skuteczności, żeby sobie powiedzieć suche armenie plany to to jest dla ciebie dobre zaplanuj i realizujemy planuję, owszem, mam bardzo dużo ekscytacji, kiedy planuję na etapie planowania. Jestem zachwycony, mało tego świetnie działam tak znienacka czy są jakieś sytuacje okazję, to świetnie działam, jeśli jestem w nowej pracy, wszyscy mnie kochają, bo pomysły zaangażowanie wszystko dobrze działa, natomiast ogromne trudności mam wtedy, kiedy muszą już coś dokończyć, uporządkować zrealizować, doprowadzając od, a do z co oznacza, że wychodzi taka historia, że bardzo często nie mam do siebie albo zaufania takiego, że tam sobie radę i to zrobię. Albo jestem dla siebie zbyt i myślę sobie to, co zrobić sam nie będzie się nadawało do użytku, albo myślę sobie, że nie jest to wystarczająco ważne są ważniejsze sprawy. Na razie, więc to się zrobi słowem. To, co ja w emocjach sobie dałem jakoś dałem sobie jakieś słowo, wymyśliłem sobie też chciałbym zrobić. Jest jest generalnie zawsze na ostatnim miejscu, więc ja się zajmuję różnymi rzeczami. Ja mogę zająć się czyjąś pracą, które ktoś mi tam coś wysyła minicjator robię na bieżąco załatwiam różnym osobom różne rzeczy, jakby na inne sprawy powodowane zewnętrznymi czynnikami zewnętrznymi osobami, które mnie angażują. Mam czas każdy prokres senator zobaczy, to natomiast ogromne trudności mam z tym, kiedy ja jestem tym dorosłym, którymi. Unknown speaker 4 Mówi słuchaj, zróbmy to i tamto zatem.
Kiedy zaczniemy o sobie tak myśleć, to rzeczywiście wtedy no wyobraź sobie, co by było, gdybym miał, gdybyś miała. Unknown speaker 4 Czy miał miał takiego przyjaciela albo takiego współpracownika np. z tobą współpracuje i regularnie nie przychodziła być na audycję umawiamy się, że przychodzić za ciebie nie ma. No życzę się wywoływałoby to pewne pewne nieporozumienia, czyli można.
Powiedzieć, że rozmawiając, współpracując z kimś drugim dorosłym, nabieramy dzięki tej współpracy takiego zaufania i myślimy sobie. To jest rzetelna osoba, jak umówiła się to przyjdzie, a jeśli nie przyszła? Unknown speaker 4 To znaczy, że się coś wyjątkowego wydarzyło?
Jeśli nie umiemy tego ze sobą robić przez lata. Nie mogę sobie zaufać. Unknown speaker 4 Czyli że myślę se jak sobie jak zaplanowałeś, to zrobisz prędzej, czy później to zrobisz rzetelny, człowiek rzetelna współpraca kiedy, kiedy widzę, że.
U mnie tak to nie działa, to znaczy, że ja mam poważny problem, nie jest to kwestia żadnego lenistwa. Nie jest to kwestia braku chęci nie jest to kwestia braku organizacji. To to nie są sprawy, które będziemy w stanie rozwiązać poprzez chociażby przez nas wymienione te aktywności one mogą być wspierające, ale jeśli to trwa tak długo, to absolutnie sprawdźmy, jaka jest przyczyna, co się w mojej głowie dzieje w emocjach moich, że nie mam gotowości na to, żeby narazić siebie na. Unknown speaker 4 Krótkoterminowy tak jakby ból emocjonalny, żeby w rezultacie osiągnąć swoje cele.
Ja mam jeszcze do ciebie kilka pytań preestynacji, jeżeli państwo również piście do nas na dobra terapia, małopatopkę FM albo na naszym profilu na Instagramie dobra terapia o fischa to wrócimy za jakiś czas do tematu prokestyncji, jeżeli państwo mają wciąż jakieś wątpliwości pytania lub prośby, w związku z tym tematem naszą audycję wydawała Karolina kłaczyńska realizował Jacek Kozłowski. Do usłyszenia, jak zawsze w niedzielę po dwudziestej drugiej dr Armen machakian. Unknown speaker 4 Oraz ozanna Piechowicz. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: DOBRA TERAPIA

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA