REKLAMA

"To mogą być bardzo ciekawe nagrania. Pętla wokół ministra Wąsika znowu się zaciska"

Poranek Radia TOK FM
Data emisji:
2023-05-29 07:20
Prowadzący:
Czas trwania:
11:54 min.
Udostępnij:

O postawie ministra Błaszczaka w sprawie rakiety oraz sytuacji w Polskim Holdingu Hotelowym rozmawiamy z Maciejem Gdulą, z Nowej Lewicy oraz członkiem sejmowej komisji ds. służb specjalnych.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Poranek.
Radia tokfm Dominika Wielowieyska. Witam ponownie gościem Radia tokefem jest Maciej dula, nowa lewica, członek sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych. Dzień dobry, Panie Pośle, dzień dobry, witam serdecznie. Czy pan, jako członek tejże komisji dowiedział się czegokolwiek na temat tej historii z rakietą? Co się stało? Czy ona wleciała na terytorium Polski? Intencjonalnie, czy mam jakąkolwiek wiedzę?
To jest kuriozalna sytuacja, bo osoby, które zasiadają w komisji służb, a także w komisji obrony nie wiedzą nic oficjalnie, bo jedno posiedzenie się odbyło, na które przyszedł pan Błaszczak, ale odmówił składania wyjaśnień. Znaczy powiedział, że nie będzie dyskutował w tym gronie o rakiecie i wyszedł po prostu przy czym.
Nasza komisja gościła też inne osoby np. gen. Piotrowskiego.
Tak, chociaż nie na tej samej komisji, to też jest ciekawe, że nie zaplanowano tego jako swego rodzaju konfrontacji między osobami tego dramatu, który się dzieje w sprawie rakiety, tylko sam minister miał występować, a gen. Piotrowski występował na innej komisji. Ja go tam zapytałem o rakietę, też nie uzyskałem informacji, więc ta sprawa jest taka trochę, no, jakby władza unikała rozmowy o tej sprawie, nawet w zamkniętym gronie, nawet pod różnymi klauzulami, więc to jest sytuacja niedopuszczalna i później słyszymy, że ktoś jest przedstawicielem strony rosyjskiej sprzyja rosyjskim interesom, kiedy tutaj nie jesteśmy traktowani jako partnerzy, znaczy PiS na każdym kroku pokazuje, że nie ma żadnego zaufania do opozycji, a później oczekuje, że będziemy rządzących wspierać w każdym ich działaniu. To.
Zakładając, że ten pocisk, że ta rakieta to był swego rodzaju test ze strony Rosjan, jak Polska sobie radzi w takich sytuacjach, to jakby pan to sformułował, jaka jest odpowiedź na to pytanie, jak Polska sobie radzi? No, bo oczywiście można powiedzieć, że nigdy nikt nie jest w stanie stworzyć takiej ochrony przeciwrakietowej, która w 100% ochroniłaby terytorium państwa przed takimi pociskami.
Myślę, że to, co pani redaktor powiedziała jest bardzo ważne, znaczy nie ma w 100% skutecznego systemu obrony przeciwrakietowej, zwłaszcza tak dużym terytorium, jakie ma Polska może Izrael jest w stanie coś zbliżyć się do tego, ale też tam przecież rakiety przelatują, więc w takim kraju jak Polska nie da się wszystkiego zabezpieczyć. Minister Błaszczak też powinien to wiedzieć, a windową oczekiwania nic nie przecież mamy.
Z panią, że jest absolutnie.
Politycy oczywiście są od tego, żeby dostarczać bezpieczeństwo. To zrozumiałe i muszą budować ludzi poczucie bezpieczeństwa, ale to też musi się odbywać w jakiś granicach moim zdaniem te granice absurdalnie Błaszczak przekroczył. No i później mamy tę sprawę rakiety sprawa jest poważna, niewiele o niej wiemy, tak oficjalnie, ale na pewno istniał dużo lepszy sposób komunikowania się z opinią publiczną. Można było powinna np. mówić o tym, że jest to kwestia, która dotyczy umów sojuszniczych między między polską innymi krajami, ale dlatego, że tym.
Za dużą mitacją jest to, że obywatele nie zostali poinformowani, tak jak w przypadku tego balonu, którego zresztą też nie odnaleziono, że jest jakiś obiekt, bo jednak obywatele powinni być ostrzeżeni. Przedtem nie mieliśmy wtedy wiedzy, czy ta rakieta przynosi jakiś groźne materiały. No i z drugiej strony, że nie została przez wojsko odnaleziona, to są 2 takie punkty, które świadczą o kompromitacji.
Czy, jeżeli jest po prostu także, rakieta wlatuje wojsko nie jest jej w stanie znaleźć, to nie znaczy, że rakieta zniknie, więc wtedy też trzeba wymyślić komunikację adekwatną poinformowanie opinii publicznej nie byłoby złym rozwiązaniem w tym w tym w tej sytuacji, bo wszystko jest lepsze, a od tego, co zrobił rząd. I minister Błaszczak pokłócił się z wojskowymi, oskarżył ich o to, że nie dopełnili swoich obowiązków. To jest.
I tym samym psa jeszcze się pogrążył, bo to znaczy, że jest nie panuje nad sytuacją.
Albo to znaczy to to znaczy albo albo nie kontroluje wojska i powinien odejść albo oskarża swoich podwładnych, chociaż nie powinien tego robić, też powinien odejść. To to czy.
Pan ma pomysł, o co chodzi w tym liście ambasadora USA Marka Brzezińskiego m.in. do marszałek Witek, a także do innych ministrów, którym on mówi, że nasze kluczowe dla bezpieczeństwa obiekty lotniska porty magazyny nie są odpowiednio zabezpieczone i że to stanowi zagrożenie dla wspólnych operacji. Na to.
Na pewno kwestia zabezpieczenia infrastruktury krytycznej jest rozważane była też parokrotnie rozważana na komisji. Tutaj muszę powiedzieć, że służby są bardzo zmobilizowane, jeżeli chodzi o ochronę tych instytucji, tych ośrodków, infrastruktury krytycznej bardzo poważnie podchodzi się do kwestii możliwej dywersji, bo to był kontekst, w którym schwytano te osoby, które pod koniec roku przygotowywały jakąś akcję wobec infrastruktury kolejowej, więc tutaj mobilizacja jest duża, ale rozumiem, być może pan ambasador stwierdził, że trzeba zwracać na to uwagę, że trzeba jeszcze większej mobilizacji, dlatego napisał ten list, ale nie jest. Ja nie mam jako członek komisji służb poczucia, że to jest kwestia ignorowana. Pytanie rzeczywiście jak to wygląda w praktyce dużo się o tym mówi pytanie czy rzeczywiście na miejscu tam, gdzie są obiekty wymagające ochrony, jest ta pełna mobilizacja. No są rzeczy, które są czy historie, które nie są takie optymistyczne, jak kwestia nurków w Zatoce Gdańskiej.
To już zostali wypuszczeni, którzy.
Zostali wypuszczeni tak hiszpańskich nurków bardzo podejrzana. Sytuacja ludzie pływający niedaleko infrastruktury krytycznej powinni być zatrzymani powinno być to wszystko sprawdzone, a oni po prostu zostali wypuszczeni. No to nie są rzeczy, które budują jakąś taką takie poczucie duże.
Bezpieczeństwa Panie Pośle, chciałam zapytać o sprawę polskiego holdingu hotelowego, bo widzęszef MSW Maciej Wąsik miał zlecić AB w u wigilację prezesa fundacji otwarty dialog Bartosza Kramka by uzyskać przewagę w toczące się między nimi sprawie cywilne. I instancji Kramek wygrał tak wynika ze słów Roberta Ziółkowskiego, byłego szefa do spraw bezpieczeństwa oraz dawnego działacza PiS do spraw bezpieczeństwa w tymże holdingu i Robert Ziółkowski najpierw Wojciechowicz Czuchnowskiego czuchnowskiemu, a potem Jackowi Żakowskiemu opowiadał o tym, w jaki sposób minister Wąsik poluje na kramkę, a w momencie, kiedy on ma zamieszkać w danym hotelu. No to następuje inwigilacja przeszukanie montowanie sprzętu, czy też próba przeniesienia go do innego hotelu, żeby go sfotografować z jakimś postaciami podejrzanymi. Czy komisja powinna się tym zająć, bo to jest ewidentne nadużycie, tak wynika ze słów Ziółkowskiego, bo Holding oczywiście zaprzecza nadużycie.
Władzy. To wygląda bardzo poważnie, też wiemy, że minister Wąsik miał wyrok za nadużycią się nieuprawomocnił, bo został uchylony przez prezydenta, ale to nie jest postać, która budzi zaufanie. I to nie jest ktoś, o kim myślimy, człowiek procedur raczej wręcz przeciwnie i mamy też tą postać Roberta Ziółkowskiego, który też został do holdingu hotelowego, wydelegowany z Prawa i Sprawiedliwości, więc to też jest jakaś taka. To buduje wiarygodność tak to jest człowiek z tych kręgów władzy, więc jego oskarżenia to nie są oskarżenia takie zupełnie wyssane z palca i teraz najważniejsze.
Tylko dodać, że wersję Ziółkowskiego potwierdza też mail, który został opublikowany w poufnej rozmowie także to są 2 źródła informacji na temat działań.
Tak i tutaj najważniejsze jest pytanie, czy był czy była zgoda sądu na działania operacyjne wobec Bartosza Kramka i to jest rozumiem kwestia, którą obecnie bada prokuratura, bo sprawa jest prokuratura.
Ale czy komisja do spraw służb specjalnych nie mogłaby zaprosić ministra Wąsika i przepytać.
Myślę, że powinniśmy powinniśmy o to zapytać, zgadzam się pytanie, czy nie będzie tak, że usłyszymy to, co zwykle, że wszystko odbywało się zgodnie z procedurami, a my nie jesteśmy kontakt komisja służb, to też nie jest komisja sejmowa śledcza, np. my nie mamy możliwości pozyskiwania.
Rozumiem, ale rozumiem, że możecie poprosić ministra o pokazanie zgody sądu na taką inwigilację, no, a jeżeli nie, jeżeli tego nie zobaczycie, bo to nie jest tajny dokument w tej sytuacji. To oznacza, że takiego dokumentu nie ma, że w zasadzie ministrem wyssikiem, powinna zają się.
Prokuratura oczywiście, to jest sytuacja, w której znaczy, jeżeli nie było tej zgody, no to to pogrąża po prostu.
Ministraczą się naraża na odpowiedzialność karną, jeżeli to wszystko się działo? To.
Co mówi Robert Ziółkowski, jest o tyle ważne, że on powiedział coś takiego, że proszono go, żeby on prowadził czynności operacyjne wobec Kramka, to znaczy, żeby on wchodził do pokoju, żeby on zrobił przeszukanie. I to jest coś, co rzeczywiście może świadczyć o tym, że nie było tutaj zgody sądu znaczy. To trochę potwierdza jego wersja, więc.
No tak, bo on nie jest funkcjonariuszem służb, tylko jest nie wiem źródłem osobowym czy już nie.
Tak, to też nie wiemy do końca, jaki jest jego status. No o tym nikt.
A komisja może zaprosić Roberta Ziółkowskiego i poprosić go o przedstawienie nagrań, bo on twierdzi, że wszystkie rozmowy z wąsikiem nagrywał.
No tak to jest to ciekawy wątek bo.
Ale jeszcze ich nie ujawni, bo czekasz oni na kłamią i wtedy dopiero zdemaskuje ich kłamstwem.
Właśnie, co jest na tych nagraniach? Pan Wąsik, bardzo lubi słuchać nagrań. No i teraz opinia publiczna sam tak okazję posłuchać ministra wąsi gąsika, też to warto zaznaczyć to nie jest nielegalne nagrywanie rozmów, których samemu jest się uczestnikiem. Tak tutaj Robert Ziółkowski nie złamał. Kwestia.
Nastę kluczowa kwestia jest taka jak kiedyś się ujawnia te nagranie. Jak.
Rozumiem tak, no ale samo to nie jest przestępstwem takie pojawiały się takie tezy, że on tutaj przecież to jest przestępca. Jak możemy, jaką ma wiarygodność, ale to nie jest przestępstwo i też takie materiały mogą być materiałem dowodowym dla sądu, więc to mogą być bardzo ciekawe nagrania. I rzeczywiście no ja mam takie poczucie, że może być także się pętla wokół ministra Wąsika znowu zaciska.
Bardzo dziękuję za rozmowę. Maciej dula, nowa lewica, członek sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych. Dziękuję gościem Radia to kfem. Dziękuję bardzo, za chwilę informacja, a po informacjach Borys Budka wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej.
Poranek Radia tokefem. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PORANEK - DOMINIKA WIELOWIEYSKA

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA