REKLAMA

"Postawimy przed sądem każdego, kto będzie brał udział w firmowaniu tego bezprawia"

Poranek Radia TOK FM
Data emisji:
2023-05-29 07:40
Prowadzący:
W studio:
Czas trwania:
17:47 min.
Udostępnij:

"Nie mam nic przeciwko temu, żeby osoby z takim doświadczeniem jak Roman Giertych reprezentowały Koalicję Obywatelską w senacie" - mówił Borys Budka, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej, przewodniczący Klubu Koalicji Obywatelskiej.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Poranek.
Radia tokefem Dominika Wielowieyska. Witam ponownie jako gościem radiato kfem jest Borys Budka, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej, przewodniczący klubu koalicji Obywatelskiej. Dzień dobry, Panie Pośle, dzień dobry, pani redaktor, dzień dobry państwu. Chciałam rozpocząć naszą rozmowę od Donalda Tuska w niósłwiku, gdzie przewodniczący Platformy powiedział, że da 800 plus od razu jak tylko wygra wybory, jak tylko będziemy mogli zebrać Sejm. Zadaniem opozycji jest takie rządzenie państwem, by wyprowadzić Polskę na prostą, ale nie kosztem ludzi. I moje pytanie jest takie, skąd ta pewność, skoro wiele wskazuje na to, że nawet, gdyby opozycja demokratyczna wygrałaby wybory, to jednak będzie musiała stworzyć koalicję. Tymczasem inne partie opozycji Demokratycznej nie są chętne do takiego rozwiązania, żeby od tak prosty sposób podwyższać 500 plus na 800 plus.
To jest zobowiązanie Platformy Obywatelskiej koalicji Obywatelskiej to jest normalna waloryzacja i powinniśmy przede wszystkim w czasach trudnych drożyzny, który zafundował PiS patrzeć na tych najsłabszych, więc jestem przekonany, że uda nam się nie przekonać naszych przyszłych potencjalnych koalicjantów do tego by mocno zaakcentować, to, że państwo jest potrzebne wtedy, kiedy trzeba pomagać słabszym. Ja boję się o tego typu projekty, bo wiem doskonale, że po stronie Demokratycznej opozycji są ludzie, którzy bardzo podobnie. No ale akurat może inną retorysją.
Złożyli kompletnie inne deklaracje w sprawie 800, plus, a Szymon Hołownia powiedział, że my nie będziemy rozrzucać pieniędzy z helikoptera.
No pytanie będzie do Szymona hołow, jak będzie chciał się zachować? Ja jestem przekonany, że siła argumentów po stronie naszej będzie na tyle duża, że przekonamy naszych potencjalnych partnerów do tego, żeby to przyjąć, ale nie to jest najważniejsze najważniejsze jest, żeby dzisiaj jasno powiedzieć, że bez wygranej w wyborach nie będzie możliwe realizowanie żadnych opozycyjnych programu, więc jeżeli dzisiaj ktoś próbuje przerzucać się takimi argumentami natury jacuś zrobię lepiej, to ja będę podkreślał najpierw wygrajmy wybory, a dopiero po.
Tym, ja wiem, ale właśnie chcieliby wiedzieć, na ile realistyczne są te zapowiedzi, bo rzeczywiście tutaj Platforma zgłosiła wiele propozycji podwojenie kwoty wolnej od podatku babciowe natychmiastowe zwiększenie 500 plus do 800. Plus no pytanie czy kondycja budżetu pozwala, bo to są naprawdę potężne wydatki, tak jeszcze na dodatek przy dość wysokiej inflacji, więc czy te propozycje są realistyczne, biorąc pod uwagę, że część partii opozycyjnych nie chce ich realizować wyborcy i nie mają tej pewności.
Dzisiaj kilkaset miliardów złotych jest wyprowadzone poza budżet.
To właśnie i dlatego nie wiecie, jaki jest stan budżetu, a obiecujecie bardzo dużo.
Dzisiaj w sektorze finansów publicznych są środki, które są każdego dnia marnotrawione przez złodziejską PiS, owską władzę dzisiaj są pieniądze, które mogą być przeznaczone na inne lepsze cele. No popatrzmy na media reżimowe, popatrzmy chociażby na utrzymanie Kancelarii, Prezesa Rady Ministrów na setki miliardów, które mogą być wprowadzone do budżetu i można finansować dobre projekty, ale ja pani redaktor widziałem w tym wywiadzie czytałem w tym wywiadzie nie dużo istotniejsze z punktu widzenia funkcjonowania państwa kwestie chociażby kwestia rozdziału prokuratora generalnego od ministra sprawiedliwości, rozliczenie złodziejstwa, zapewnienie, że państwo znowu zacznie działać. Myślę, że na tym na tym, co łączy opozycję, najlepiej się skupić i to podkreśla Donald Tusk, że są rzeczy, które nie są kwestionowane przez naszych potencjalnych koalicji.
Rozumiem i tutaj zatrzymajmy się na chwilę przy tym rozdzieleniu prokuratury od Ministerstwa Sprawiedliwości, bo proszę mnie poprawić, ale czy to nie jest także PiS zamontował w tym systemie pewne bezpieczniki, żeby wam uniemożliwić w pewnym sensie uzdrowienie prokuratury i nadal ona będzie zależna odpisu, bo przepisy dotyczące prokuratura krajowego wskazują, że bez Andrzeja Dudy odwołanie go będzie bardzo trudne.
Na szczęście są też takie narzędzia już teraz w rękach ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego, które pozwalają tak zmienić funkcjonowanie prokuratury na ten czas przejściowy, gdyby prezydent chciał pokrzyżować te.
Masować prokuratora krajowego.
Się prokuratora krajowego z tej istotnej roli, którą dzisiaj ma to są kwestie również przede wszystkim mówię w pozytywnym słowa znaczeniu wyczyszczeniu prokuratury z ludzi, którzy przez 8 lat działali na pasku Ziobry, wykonywali najbardziej polityczne polecenia, a podejrzewam, że jesienią po zmianie władzy będą udawali niezależnych prokuratorów, prokuratura, podsumowując, to jest to jest klucz do tego, by władza znowu była kontrolowana, a nie była bezkarny.
Czyli, podsumowując, Platforma ma plan, mimo iż PiS zapisał, iż odwołanie prokuratora krajowego, który jednak bezpośrednio nadzoruje działania prokuratorów, musi się odbyć za zgodą prezydenta. I póki Andrzej Duda będzie pełnił tę funkcję, to pewnie będzie to niemożliwe, ale uważa pan, że macie plan, aby zbajpasować to stanowisko prokuratora krajowego?
Tak dokładnie dokładnie tak jak wiemy, doskonale jak w ciągu kilku dni przywrócić rolę mediom publicznym. No.
To też budzi wątpliwości, bo jest rada ME mediów narodowych trzeba ją zmienić ustawą, a ustawy może nie podpisać prezydent Duda.
O radę mediów narodowych się nie boję, dlatego że jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, jeszcze kiedy był to normalny trybunał, który wyraźnie wskazywał na to, w jakich miejscach rada mediów narodowych jest niezgodna z konstytucją, a poza tym na szczęście z punktu widzenia właściciel.
Ale to znaczy, że wyrzuci się ją drogą decyzji administracyjnych.
Nie chciałbym uprzedzać faktów, ale chociażby z punktu widzenia właścicielskiego skarb państwa ma wiele takich narzędzi w ręku, które pozwalają w trybie.
Szybkim odciączać pieniędzy rządowym. Z dnia na dzień.
Ustawowej zrobić. To, co jest no niezbędne w kraju Demokratycznej, czyli, żeby media publiczne znowu były publicznie.
Czyli odciąć od pieniędzy z dnia na dzień tak minister skarbu to.
Jest systemowe podejście nie będę zdradzał, pani pozwoli szczegółów. Natomiast to nie tylko kwestia odcięcia od pieniędzy, ale to jest kwestia bardzo szybkiego odbudowań albo zbudowania na nowo mediów publicznych.
Panie Przewodniczący, chciałam zapytać o Romana Giertycha, bo słyszymy, że chce wystartować w wyborach do Senatu z Poznania, a jednocześnie Pani Senator jadwida Rotnicka twierdzi, że ona ma przyrzeczenie tu skażona tam wystartuje, więc jak to jest Romanem giertychemcząnsta, to poparciem opozycji czy nie?
Przed nami są ostateczne ustalenia, jeśli chodzi o kwestie bloku senackiego paktu senackiego. To są negocjacje pomiędzy ugrupowaniami, które są po Demokratycznej stronie i finalnie z pewnością koalicja Obywatelska też my musimy liczyć i liczymy się z tym, że niektóre z okręgów, które do tej pory powiem w cudzysłowie były nasze, będziemy musieli oddać w ramach tego tego podziału innym ugrupowaniom opozycyjnym. My Szanuj, ale.
Nikt nie chcestawićć Romana Giertycha niż się do tego nie pali i wręcz to platform o serio bierzesz Giertycha na pokład.
Poczekamy do tych ostatecznych ustaleń. To jest jedno z nazwisk, które się pojawia, zgłosił swój akces. Natomiast jest bardzo dobra spokojna rozmowa, co tydzień zespołu, który tworzy PAK senacki, jestem przekonany, że nie będzie żadnych tutaj zgrzytów i że zaakceptowany będzie 100 kandydat. Nie.
Przewodniczący zgrzyt już jest, bo Pani Senator, powiedziała, że ona chce startować i że Donald Tusk to obiecał.
Liczy się zespół liczy się to, żebyśmy wspólnie wygrali wybory parlamentarne i w Senacie i w Sejmie i czasami tak jest, że musimy no pogodzić się z pewnymi zmianami, można startować do Sejmu. Ja nie nie chciałbym przesądzać tych decyzji, ale dla nas dla koalicji Obywatelskiej najważniejsze to by wygrać te wybory i by.
Rozumiem, czy chodzi o to, że Roman Giertych nie zdobędzie mandatu i nie wystartuje. Zapewne, jeżeli Platforma Obywatelska go nie wesprze, chociaż nieoficjalnie taka jest prawda, a tymczasem lewicowi komentatorzy mówią jeszcze trochę takich senatorów i liberalizacja ustawy antyaborcyjnej, którą przecież Donald Tusk obiecywał nie przyjdzie przez parlament.
Ale to jest dzisiaj naprawdę mówienie, że 1 osoba w Senacie zablokuje liberalizację prawa aborcyjnego z całym szacunkiem dla komentatorów nie jest poważna.
Ale jest kilku kandydatów kons konserwatortywnych. Zwracam uwagę, to kilku innych konserwatywowanie.
Całego państwa. My deklaracje jako zarząd Platformy złożyliśmy jeszcze przed powrotem Donalda Tuska, honorujemy tą decyzję tak doprowadzimy do tego, że Polki znowu będą miały wybór, że będą szanowane, że to zdanie kobiety będzie miało ostateczną moc dobrze Pani Przewodnicząca, ja jestem spokojny. Ja znam klub koalicji Obywatelskiej. Wiem, jakie były w ostatnim czasie głosowania, jeśli chodzi o te kwestie, to też już jestem.
Panie Przewodniczący, czy pan jest za tym, aby Roman Giertych startował przynajmniej, choć z cichym poparciem opozycji Demokratycznej. Czy pan jest za tym, aby mecenas Giertych wystartował w wyborach do.
Słyszeli będzie taka zgoda, to tacy ludzie z pewnością z tą wiedzą i doświadczeniem byliby potrzebni ważne, żeby była zgoda całej opozycji. Jeśli będzie taka.
A jeśli lewica zgłosi protest, to Platforma nie będzie się upierać przy tej kandydaturze.
Będzie na pewno będziemy przekonywać siebie nawzajem, żeby reprezentacja w Senacie również była najmocniejsza, tak jak każdy z nas robi, to, żeby było to w Sejmie i tutaj spokojnie, ale.
Pan jest za tym, żeby mecenas Giertych wystartował? Panu.
Nie mam nic przeciwko temu, żeby ludzie o taką wiedzą i z takim doświadczeniem politycznym reprezentowali demokratyczną opozycję w Senacie.
Panie Przewodniczący, chciałam zapytać o państwową komisję, która ma badać wpływy rosyjskie. Ta ustawa jest nazwana lex Tusk, bo opozycja uważa, że i nie tylko opozycja, że jej celem jest wyeliminowanie Donalda Tuska z życia publicznego. I chciałam zapytać się o rzeczy następującą. No nie wiemy, co zrobi prezydent, czy podpisze, czy zawetuje, czy wyśle do trybunału, ale jeżeli ta komisja powstanie i Donald Tusk zostanie wezwany przed jej oblicze, to odmówi stawienia się na posiedzeniu?
Na pewno PiS będzie bardzo żałował tego, że powołał tą komisję. Ja nie będę uprzedzał decyzji, bo to jest pytanie, które, które nasuwa się samo Donald Tusk z pewnością podejmie taką decyzję, która nie ułatwi życia PiS, owi, jaka ona będzie. To poczekamy, czy PiS w ogóle.
Czyli ta niecza strategia tajemnicza strategia, która dopuszcza sytuację, w której Donald Tusk zjawia się przed komisją i rozjeżdża jej członków?
Widzieliśmy, co działo się z inną komisją śledczą i kompromitację PiS owskich funkcjonariuszy w tej komisji, kiedy zeznawał przed nią. Donald Tusk, tamta komisja śledcza była legalna w oparciu o konstytucję regulamin Sejmu. To jest absolutnie nielegalna, ale ja się nie boję o tą konfrontację Donalda Tuska, bo ja widziałem tą panikę, kiedy Donald Tusk pojawił się w piątek w Sejmie Kaczyński nie był w stanie podnieść wzroku udawał, że coś czyta no po prostu pisowcy wbrew temu, co tam niektórzy hejterzy wykrzykują, panicznie boją się Donalda Tuska. I nie wiem, czy znajdą się odważni, którzy będą chcieli to takiej konfrontacji stanąć?
Pani Przewodnicząca, gdyby jednak komisja powstała, a opozycja demokratyczna wygrałaby wybory czy opozycja wtedy zdecyduje się po prostu wymienić skład tej komisji. I zmieni tej kompetencje, czy w ogóle ją zlikwidować?
Postawimy przed sądem każdego, kto weźmie udział w firmowaniu tego bezprawia. To nie jest tak, że sobie jakiś pisowski aparat czy pójdzie do komisji, a potem będziemy udawać, że nic się nie stało nie to będzie złamanie konstytucji. To będzie złamanie prawa, tak tej komisji nie ma w demokratycznym kraju i nie może być po prostu natomiast.
Przejmiecie władzę i zlikwidujecie tę komisję. Tak.
Nie dość, że zlikwidujemy tę komisję, to jeszcze tak jak powiedziałem, postawimy przed sądem każdego, kto będzie brał udział w jej pracach, kto weźmie, chociaż złotówkę za zasiadanie w tej komisji, kto będzie.
Ustawa zakłada, że osoby, które będą zasiadać w tej komisji, nie ponoszą odpowiedzialności żadnej karnej.
Jeżeli Kaczyński zapisze w ustawie, że Księżyc jest słońcem, a ziemia jest płaska, to zapewniam, że rzeczywistości to nie zmienia dokładnie tak samo jest z tą ustawą, mogą sobie zapisać ze 100 różnych bezkarności. Plus nie zmieni, to Faktu, że jeżeli coś jest nielegalne niezgodne z prawem nieważne, z mocy prawa, to nagle pisowcy aparatczycy nie będą odpowiadać jasno. To mówimy czy.
Prokuratur po prostu zajmie się wszystkimi przyszłymi członkami tej komisji, o ile ona powstanie jak rozumiem?
Oczywiście, to kwestia elementarnej przyzwoitości jeszcze przyzwoity nie może zasiadać w nielegalnym organie.
Chciałam jeszcze uzgodnić 1 sprawę. Czy czytając tę ustawę, uważa pan, że ta komisja może też zablokować komukolwiek start w wyborach i zmusić PKW do wykreślenia jakiejś osoby z listy. Czy też ta komisja może jedynie pozbawić możliwości danego polityka pełnienia funkcji publicznej związanej z finansami publicznymi?
Znam opinię senackiego eksperta, która daje taką możliwość. Ja z tą ja tej opinii nie podzielam jako prawnik.
Ale chodzi o ten start w wyborach, także PKW mogłaby kogoś wykreślić. Tak.
Nie podzielam tej opinii, uważam, że przepisy konstytucji są tak jasne i czytelne w tej kwestii, że biernego prawa wyborczego, czyli możliwości startu w wyborach, można pozbawić tylko w przypadku prawomocnego skazania przez sąd na karę pozbawienia wolności za przestępstwo popełnione z winy umyślnej ścigane z oskarżenia publicznego. Nie ma możliwości, żeby.
Pan się odwołuje do konstytucji, a ja mówię o samej ustawie, czy ona pana zdaniem tak jest właściwie taki jest wniosek taki wniosek z.
Moim to jeszcze raz powtarzam moim zdaniem nie ma takiej możliwości, bo nie da się pozbawić prawa wyborczego inaczej. Jak za po jak za pomocą prawomocnego orzeczenia sądu, ale pani redak, dyrektor dyrektor teatr. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PORANEK - DOMINIKA WIELOWIEYSKA

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA