REKLAMA

Ustawa Lex Tusk. "Grupa posłów może działać, jak sąd i to jest niezgodne z Konstytucją"

EKG - Ekonomia, Kapitał, Gospodarka
Data emisji:
2023-05-29 09:20
Prowadzący:
Czas trwania:
26:50 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Ekonomia kapitał gospodarka, człowiek pyta o Narodowy Bank Polski od razu aż głos można stracić. To jest druga część magazynu EKG Maciej Głogowski raz jeszcze dzień dobry w naszym studium od mojej lewej, pan Piotr Seroczyński, główny ekonomista krajowej Izby gospodarczej. Dzień dobry. Dzień dobry pani Lidia Adamska, ekspertka w zakresieków finansowych pan toka startupów. Dzień dobry. Dzień dobry pani Joanna maczkałek Pandera, szefowa forum energii. Dzień dobry. Dzień dobry. Na początek pytanie takie trochę polityczne, ale myślę, że no nie powinniśmy dzisiaj pominąć o dziesiątej 30 jest wystąpienie pana prezydenta Dudy. Nie wiemy, w jakiej sprawie można się domyślać, część komentatorów i mediów domyśla się chodzi o decyzję prezydenta w sprawie ustawy o komisji ścigania Donalda Tuska jest apel m.in. rady przedsiębiorczości do prezydenta o odmowę o to, by prezydent odmówił podpisania tej ustawy i rada przedsiębiorczości twierdzi, że to wpłynie taka ustawa burzy stabilny porządek prawny, który jest podstawą cywilizowanego społeczeństwa. Czy rzeczywiście z naszej perspektywa zajmujemy się tu ekonomią, taka ustawa o komisji, która no w sposób polityczne miałaby odbierać prawo do ubiegania się o polityczne stanowiska rywali dzisiaj rządzących jest do przyjęcia i czy to ma wpływ na postrzegania także gospodarcze kraju, kto z państwa by chciał zabrać głos? Pani.
Prezes, a ja mogę się odnieść do tego, że co do zasady na pewno trzeba zbadać relacje Rosji Polski, które nadal są bardzo silnie związane np. warto wspomnieć, że Polska jest nadal największym importerem rosyjskiego LPG w całej Unii Europejskiej. I z jakiegoś powodu to się niewiele zmienia trochę się zmniejszył ten import, trzeba mieć też świadomość, że my w 2016 roku zaczęliśmy się gwałtownie uzależniać od rosyjskiego węgla, właśnie cały węgiel, w którym roku po 2016 roku te liczby gwałtownie wzrosły i cały węgiel zużywany w gospodarstwach domowych. Co boleśnie doświadczyły gospodarstwa domowe, mieszkańcy naszego kraju w zeszłym roku nagle się skończył. W związku z embargiem i jakoś to nie było w ogóle zauważane. My o tym mówiliśmy od dawna, że takie są statystyki, więc co do zasady rozliczenie się z tymi relacjami z Rosją ma głęboki sens. Natomiast rozumiem, że.
Ale przykłady, które pani podała, to jest po 2016 roku, mam wrażeniea rządziła w Polsce Prawo i Sprawiedliwość, a dalsze sprowadzanie gazu lpge. Jak rozumiem w kontekście embarga i wojny, którą prowadzi Rosja przeciwko Ukrainie, też rządzi Prawo i Sprawiedliwość, no a, a ścigaćwą Tuska, jeśli się nie mylę.
No ja prawniczką nie jestem trochę czytałam na temat tej ustawy, wydaje mi się skandaliczna, no bo tu chodzi też przede wszystkim o to, że grupa posłów może pozbawić kogoś, może działać jak sąd i to jest największa wątpliwość, że to jest po prostu niezgodne z konstytucją niezgodne z porządkiem prawnym, ale myślę, że to jest zdanie dla prawników. Ok natomiast trzeba, jakby i badanie związków Rosji, które moim zdaniem nadal są bardzo silne w Polsce jest bardzo zasadne, ale musi się to odbywać naprawdę na wysokim poziomie też w ramach porządku prawnego.
No ja jeszcze bym to, gdybyśmy prowadzili dyskusję polityczną, rozszerzył, to by była taka słynna fara podsłuchowa, myślę, że ją także należałoby wyjaśnić, ale na dziś ta komisjaja, która jest przyjęta przez Sejm, trudno ją nazywać inaczej niż komisją do spraw ścigania premiera Tuska, bo zresztą dokładnie to tam napisano. W uzasadnieniu ja już to kiedyś się tutaj cytowałem, tam jest wprost mowa o tym, że należy ścigać premiera Tuska, więc jak jest pani pogląd panilidia Tomska.
Tutaj są 2 obszary, które moim zdaniem są rozłączne, a dla celów propagandowych są łączone w taki groteskowy, tylko, że jest to dramatyczna Groteska, sposób z strony jest to, o czym mówiła pani prezes, to znaczy kwestia rzeczywistych realnych zależności, relacji interesów ekonomicznych i politycznych, jeśli chodzi o gospodarkę Polski i gospodarkę Rosji, zwłaszcza w sektorze energetycznym, a czym innym jest polityczne narzędzie, jakim jest projekt ustawy do zwanej lex Tusk, który jest w zamiarze ma być wykorzystany do walki politycznej. I to jeszcze ta Groteska i ten absurd bierze się, stąd, że jest bardzo wiele przesłanek do tego, aby stwierdzić, że strona, która inicjuje tę polityczną groteskę, sama trochę to jest sytuacja, że łapać złodzieja na takiej zasadzie woła ten, który sam coś ma zauszami, dlatego że taka narracja zapewne na podstawie badań wyczucia analiz jest do kupienia przez dużą część elektorattu.
Rozumiem bardzo dziękuję mówiła pani di Adamska, pan Piotr Sroczyński. Czy pana zdaniem tak ustawa powołująca komisja do ścigania premiera Tuska jest godzi wizerunek Polski także takich.
Gospodarczy? No właśnie się na tym chciałem skoncentrować, bo już, że tak powiem aspekt polityczny.
Zostałożywiony, chociaż pani prezes, mówiła o bardzo ważnych sprawach przekona.
Na 2 warstwach opinii o nas tak komentarze, które będą w sposób naturalny, pojawiały się przy okazji tej regulacji, będą mogły być w sposób no jednoznacznie zinterpretowany przez np. kogoś, kto by chciał w Polsce zainwestować, że u nas jest niestabilnie. No i może się okazać, że sytuacja w zakresie sposobu prowadzenia walki politycznej może nas oddalać od takich standardów, do których jesteśmy przyzwyczajeni na Zachodzie, a popychać nas w trochę inne standardy. I ja nie mówię, że tak będzie ja mówię, że mogło być takie odczucia istotnych ważnych inwestorów zagranicznych, a na poziomie krajowym tych, którzy sprawę śledzą bardziej patrzą, jak to się dzieje od strony proceduralnej. To jest taki sygnał, że skoro my w tak ważkiej sprawie możemy wyciąć aż taki numer, no to tak naprawdę wszystko się może zdarzyć w przepisach i stabilność, która jest potrzebna w procesie inwestowania. Jest żadna i skłonność do inwestowania skłonność do podejmowania decyzji np. inwestycyjnych będzie jeszcze niższa niż w tej chwili, a w tej chwili jest znacznie mniejsza, niż by mogła być, no bo po prostu obawiamy się bardzo poważnie o to, jak będzie regulowany obrót gospodarczej i on po prostu może być w każdej chwili zdławiony, więc to jest bardzo niedobry sygnał też od strony gospodarczej, tak po prostu wiadomo, że można wyciąć każdy numer i że on może godzić w każdą sferę życia i tak naprawdę przy tego typu warunkach.
Za to inwestowanie jest bardzo trudno pani ili Adamska?
Jeszcze jeszcze bym dodała, że tutaj skutki tak wprowadzenia w życie takiej ustawy z punktu widzenia wizerunku i wiarygodności kraju i zagranicznych inwestycji. To, o czym tutaj wspomniał mój przedmówca, to wydaje się być takie oczywiste od razu natomiast nie zapominajmy, że w krótszej perspektywie, jeśli spojrzeć na te plany związane z lekstus z perspektywy szeroko rozumianej praworządności. To nie jest wykluczone, że w trybie procedur prawnych, także wizja pieniędzy z kpo i wiązania z praworządnością funkcjonowaniem systemu prawnego w państwie. No również tutaj może być ten dodatkowy kamyczek z punktu widzenia blokowania tych od dawna zablokowanych środków.
Będziemy oczywiście wracać do sprawy, nie tylko, komentując sposób przyjmowania przepisów i zapis ustawy powołującej komisję do spraw ścigania premiera Tuska, ale także i do decyzji prezydenta Dudy, bo to teraz od prezydenta Dudy zależy, co się z tą ustawą wydarzy, jest na dziesiątą 30 zapowiedziane wystąpienie prezydenta, ale tak jak mówiłem. No my nie mamy pewności, że będzie to wypowiedź w tej właśnie sprawie Kancelaria nie informuje. No ale można przypuszczać, że prezydent w tej właśnie sprawie chce zebrać głos, choć nigdy nie wiadomo.
Kg interesujące i takie nawet dla niektórych chyba emocjonujące są wyniki finansowe poszczególnych spółek, także tych z udziałem skarbu państwa. No tu Orlen się wysuwa na czoło, co powinniśmy wiedzieć jako obywatele podatnicy, niektórzy może akcjonariusze, ale konsumenci użytkownicy także i produktów paliwowych o wynikach państwowego giganta, jakim jest Orlen?
Powinniśmy przede wszystkim zauważyć, to, że są rekordowe największe w historii, oczywiście na to też wpłynęła fuzja Orlenu i Lotos znaczy.
Pgniz to przy okazji dla to są.
Leczenie łączenie spółek, więc tutaj rośnie majątek samego Orlenu i jego zakres oddziaływania rynkowego ten przychody w pierwszym kwartale 2023 roku przekroczyły sięgnęły 110 000 000 000 zł z netto 9 000 000 000 o dużo. No i gdyby tak porównać analitycy mówią o tym, że w tym roku może sięgnąć 500 000 000 000 zł, gdyby to porównać z przychodami polskiego budżetu, który sięga 600, chyba 70 000 000 000 na rok 2023 no to wiele mówi o tym, jak potężna stała się tu spółka. No i z 1 strony oczywiście można się cieszyć, że, że rośnie potężna firma o polskich korzeniach, natomiast trzeba mieć świadomość, że to się też odbywa na bazie wysokich marsz, które Ma marże Mar.Mar na tym się zarabia, a klient płaci na tematże? Tak, no no myślę, że wszyscy to wiemy, że paliwo też wahania. Ja.
Nie muszę tego wiedzieć. Ja chcę od pani się dowiedzieć.
Wahania cen paliw, które miały miejsce i też spadek cen ropy nie przełożył się na spadek cen paliw na stacjach benzynowych, więc to jest coś, na czym Orlen naprawdę bardzo dużo zarabia i deklarując de facto zieloną transformację, bo do 2030 roku też zapowiedzieli, że 300 000 000 000 zł zostanie wydanych na zieloną transformacja, chociaż, jakby się tam zagłębić tylko 40% z tej kwoty. To będzie Zielona transformacja, a reszta to są dalej inwestycje w paliwa kopalne.
Uwielbiam te szczegóły, bo zawsze jak się to potrafię, to okazuje się, że nie jest tak jak, że trawę to się na zielono maluje, ale wcale to tak dobrze.
Pojawia się na zielono maluje i też spółki energetyczne. Jeszcze ostatnie zdanie, tylko powiem, gdyby spojrzeć teraz nowelizuje się kpo, mimo że jest dalej zablokowane, więc to jest to beznadziejna sytuacja, ale tworzy się tam taki Fundusz w transformacji energetyj. Nie wiadomo, dla kogo on będzie do końca działał, ale właśnie znaczy prawdopodobnie dla spółek energetycznych, ponad 17 000 000 000 zł. No i można się spodziewać, że też Orlen będzie beneficjentem i inne spółki energetyczne.
Panie prezes, Adamska widzę jak chciałem w tej sprawie?
Tak, żebyśmy nie zapominali, że miniony rok 2022 był rokiem szczególnym i wyjątkowo korzystnym dla wszystkich przedsiębiorstw w branży paliwowej energetycznej na całym świecie. I te najlepsze rewelacyjne wyniki Orlenu dobrze jest postrzegać z perspektywy tego, że wszystkie wielkie firmy np. dla BP wynik britiż petroliu ich wynik za 2022 rok był najlepszym rokiem w ich 114 letniej historii.
Czy nie przesadzamy z tą oceną Orlenu, że to.
Znaczy?
Prawdziwych można być na nas na konsumentach Orlen zarobił.
Zarobił zarobił wszyscy zarobili, ale, ponieważ duża część tego zarobku i tych zysków to były zyski przeniesione z wiatrem. I dlatego jest takie, ale nie przez wiatraki dobrze żadnego z punktu widzenia podatków od nadzwyczajnych zysków nazywanych nie ma tego w Polsce nie ma w Polsce nie ma. Natomiast ci giganci, którzy na tym zarobili nie, dlatego że te wyniki wynikają z ich jakiejś. No nie wiem zdecydowanie lepszej pracy, ale dlatego, że okoliczności były takie mają zapłacić miliardowe wydatki do budżetu, to znaczy my nadal nie jeszcze tylko.
Proszę już nic już nic, bo będą informacje, ale dla redaktora jest rzeczywiście zawsze starcie czasu powiem, że ja stawiam też, że 1 korlen nas zaskoczył przed wyborami politycznie obniży cenę, żeby się tak lepiej. To wyglądało uważam, że patrząc na doświadczenie ostatnich lat, jest to taka teza jest usprawiedliwiona i no zakładów nie będę przyjmował, ale tak mi się wydaje. Wrócimy do dyskusji w magazynie EKG w części trzeciej pani Joanna maczkaek Pandera panimili Adamska i pan Piotr serroczyński słyszymy się po informacjach. Unknown speaker 4 Kg. Unknown speaker 5 Ekonomia kapitał gospodarka.
Ostatnia część poniedziałkowego wydania magazynu EKG jest dziewiąta 43, a w naszym studium pani Lidia Adamska pani Joanna Maćkowiak Pandera i pan Piotr Soroczyński taka informacja pojawiła się od Pani Minister maląg, czyli szefowej resortu pracy. I nie przepraszam właśnie nie prac, bo to jest jedyna rzecz, która nie ma resortu rodziny i polityki społecznej w 2024 roku płaca minimalna wzrośnie do poziomu powyżej 4200 zł. W tej chwili to jest niespełna 3,5 1000, a od 1 lipca będzie 3 600 ponad 4 200. To wymaga jakiegoś komentarza ekonomicznego. Panie Piotrze, pan Piotr.
Zdecydowanie tak. No bo od kilkudziesięciu lat mamy problemy z płaccą minimalną i wszyscy twierdzą, że jej system ustalania jest no taki sobie i on jest, że tak powiem nie nie dopasowany do do obiektywnych przesłanek rynkowych, bo to powinno być w jaki sposób zróżnicowane ze względu na to dla kogo to jestpłaca. Znaczy w jaki miejscowości w jak dużym zakładzie, natomiast no my poruszamy się tą niedoskonałą miarą 1 no i skutek jest potem taki, że w małych lokalizacjach małych firmach ta płaca jest po prostu nie do utrzymania i jej podniesienie likwiduje miejsca pracy. Natomiast w dużych ośrodkach w dużych zakładach ona jest i tak nieodczuwalna kłopot jest jeszcze z 1 sferą, w której ona jest bardzo silnie odczuwalna. To jest np. sfera administracji, gdzie bardzo wielu specjalistów z długoletnim stażem po kilku takich operacjach zaczyna zarabiać minimalną krajową. I ja się zastanawiam, w jaki sposób wtedy można zarządzać zarządzać urzędem, w którym pracownicy, którzy są świeżakami prawie świeżopostażu, przyjęci tak naprawdę do przyuczenia mają pobory. Takie samo jak specjaliści i główni specjaliści, na których opinii opiera swoją pracę resort. No jak to jak to pogodzić jednak właściwie.
Jakby to trzeba było rozwiązać, to znaczy coś, no ja myślę, że nie podnosić tej minimalnej. Czy myślę w jakiśbo sposób urzędników.
No i jedno i drugie by trzeba było nie podnosić i tak naprawdę pchanie całej gospodarki poprzez windowanie minimalnej w forsowny sposób. To nie jest właściwe sposób, tak to trzeba było jakoś bardziej nic zniuansowany sposób.
Z drugiej strony jak się tak myśli o 3 600 i inflacji kosztach życia. To umówmy się to nie jest jakiś.
Czas. Oczywiście to nie jest laryta, tylko proszę zobaczyć, że zazwyczaj na świecie, kiedy się mówi o minimalnej, to to są płace, które są naprawdę te skrajnie dla pracowników, których no no no no są ni będą początku drogi zawodowej, mają, że tak powiem jakiś kłopot może nie są w pełni dyspozycyjni, albo może wykształceni albo może to, co się tam działo, a u nas okazuje się, że my pchamy to płacę tak do góry, że to jest standardowa pensja dla bardzo dużej części populacji. To nie tędy droga.
Do minimalnej.
Ja oczywiście muszę brać pod uwagę i nie to, żebym zachęcam u państwa o nas słuchających do podobnego poglądu, ale.
No jest kampania wyborcza i wszystko co teraz jest mówione i obiecywane trzeba jak gdyby też no brać pod uwagę, że może być obliczone na efekt wyborczy pod pamiętam tę wypowiedź prezesa Kaczyńskiego sprzed kilku lat obiecywał, że w tym roku będzie zdaje się 4 jak szedł po władzę ponowną w 2019 roku, ale oczywiście od rozmowy o płacy minimalnej od tego, na ile możemy sobie pozwolić, a na ile powinniśmy sobie pozwolić ze względu na koszty życia w Polsce nie unikniemy. To to 2 zdań, czy jest kampania wyborcza? Czy nie.
Tej dyskusji nie unikniemy i też pamiętam, że przy okazji dyskusji no bo trzeba rozmawiać na temat 800, plus, kiedy analizowane były ekonomiczne konsekwencje takiej decyzji. To opinie były takie m.in. że 800 plus jako obciążenie budżetu, a także ewidentnie polityczne świadczenie jest mniej złe dla gospodarki niż tak ekspasywne forsowanie podwyżek płace no minimalnej z punktu widzenia prowadzenia biznesu, zwłaszcza w małych i średnich firmach. To był, jakby taki foku z tych, którzy mogą najbardziej być w tym dotknięty dotknięci, ponieważ duże firmy zapewne sobie jakoś z tym poradzą. Nie mam tutaj wiedzy dokładnie na temat struktury, jak wygląda liczebność osób pobierających minimalne zatrudnienie w zależności od wielkości wynagrodzenie w zależności od wielkości firm. Natomiast wydaje się, że właśnie segment małych i średnich przedsiębiorstw może tutaj być mocno uderzony.
Kończymy ten wątek i decyzje, chociaż oczywiście, jak mówiłem, będziemy jeszcze powracać, bo trudno nie rozmawiać, zbliżają się też terminy, w których trzeba będzie już ogłosić i do konsultacji przesłać te wskaźniki, które miałyby obowiązywać w 2024 roku. Unknown speaker 5 Kg.
Co państwa dziwi pani Joanna Maćka, jak Pandera.
A ja się ostatnio zdziwiłam, gdy zobaczyłam, jak bardzo spadły ceny gazu. No bardzo co to znaczy bardzo spadły, bo teraz gaz kosztuje na giełdzie TTF 24 EUR zamyka warto godzinę i tak można sobie przypomnieć, że w sierpniu ubiegłego roku one i wrześniu wzrastały do niemalże 400 EUR za megawatu godzinę i teraz mam wrażenie, że jest takie totalne rozluźnienie i poczucie, że już wszystko wróciło do normalności redukcja użycia gazu. Jest jest bardzo niewielka. Wszyscy. Myślę, że w dużym stopniu myślą, że to już może kryzys za nami, a z danych międzynarodowej agencji wynika energii tej w Paryżu Europejskiej. Nie przepraszam nie Europejskiej międzynarodowej agencji energii, wynika, że dalej mamy dużą lukę podażową gazu w Europie, czyli tak naprawdę nie zbilansowaliśmy tych dostaw gazu z Rosji z innych kierunków. I też te inne kierunki, czyli właśnie co innego jak mamy też rury, gdzie wiadomo, że ta rura już i tak do nas płynie mniej więcej wiadomo, gdzie jest zlokalizowana. Natomiast zupełnie inaczej wygląda zaopatrzenie w gaz, jeśli chodzi o gaz płynny ENG, bo tutaj bardzo jesteśmy zależnie od koniunktury w Chinach w zeszłym roku była duży spadek zużycia energii z gazu w Chinach, a teraz mam się on odbija tak i mam wrażenie, że jest wiosna i wszyscy zapomnieli, że mamy kryzys energetyczny, a to jeszcze się nie skończyło. I moim zdaniem bardzo pilnie trzeba spojrzeć na to, jak zmniejszyć udział gazu w różnych sektorach gospodarki. My do tej pory mieliśmy takie podejście, że inaczej patrzyliśmy na elektroenergetykę na przemysł gospodarstwa domowe i na pewno są takie sektory, jak np. w przemyśle, gdzie gaz ma często powiązanie z procesami technologicznymi. Nie jest tak łatwo od razu zrezygnować z gazu, ale np. w gospodarstwach domowych, eliminując gaz np. z gotowania czy z ogrzewania, to pozwoliłoby nam o 6 000 000 000 m³ zmniejszyć zużycie gazu.
Oując zgotowania igrzewania, a, zastępując czym, bo teraz ktoś.
Nie są elektryczną, to jest relatywnie proste, bo.
Stworzą łzy.
No z energii elektrycznej, która coraz bardziej staje się Zielona, ale oczywiście dalej jest w dużym stopniu Węglowa, natomiast ten wzrost zapotrzebowania wcale nie będzie tak dramatyczny, jak wielu się wydawało. Oczywiście, to jest proces rozłożony na lata, a bardzo ciekawa dana i to też jeszcze było moje zdziwienie właśnie dokładnie w temacie gazu było takie, że, gdyby spojrzeć na spadek sprzedaży kotłów gazowych rok do roku. To jest 21% o tyle mniej Polacy kupilizłów gazowych.
A przy nim dobra.
Informacja to jest dobra informacja, bo to oznacza, że ludzie sami podejmują w tej chwili te decyzje i inwestują głównie właśnie w pompy ciepła, których sprzedaż z kolei wzrosła o 120% rok. Do.
Roku. Bardzo dziękuję mówiła pani Anna maćek Pandera pani lilida Adamska to jakaś polemika.
Nie polemika, ale jakby do zdziwieć do zdziwienie, tak bym określiła, bo to się jakoś tak komponuje, także z pierwszym tematem, o którym rozmawialiśmy tutaj w pierwszej części, a mianowicie chodzi o wyniki Orlenu. Ja bym chciała wrzucić tutaj w ramach do zdziwienia informacje na temat fatalnych wyników w czwartet kwartale ubiegłego roku i pierwszym tego Azotów Azotów, które jak się okazuje, znaczy przedsiębiorstwa Azoty, które jak się okazuje zarejestrowało ponad 500 milionową stratę w pierwszym kwartale. I.
Do produkcji gaz kupuje też od innej państwowej firmy prawda.
Tak, a proigu ilenu te kiedyś PGNiG, kiedy teraz Orlenu robi to na podstawie umowy z 2016 roku są dyskusje na ten temat, na ile te zależności brak konkurencji oraz chaos i brak koordynacji w segmencie spółek energetycznych skarbu państwa jest za to odpowiedzialny brak.
Koordynacji premier. Zaś na nie trudno ja tego.
Niestety takie są opinie ekspertów, którymi zapoznałam, i które przytaczam, sama nie pretendując do roli ekspertki w tej dziedzinie, ale mamy w 1 rodzinie spółek skarbu państwa z 1 strony spółkę o ponadnormatywnych zyskach póki co nieopodatkowanych, a z drugiej w ramach tej samej rodziny spółkę, która przez ostatnie 2 kwartały będąc spółką publiczną przynosi straty.
I tu jedno zdanie tylko warto dodać ostatnie, że Azoty to jest jednak jeden z największych producentów, a nawozów w Europie i to bardzo wpływa na rynek właśnie rolne na sytuację na ceny żywności, więc to jest właśnie.
Drugie nawozu trudności.
Ekspozycja tego tych Azotów i właśnie wysokie ceny gazu pozwolenie na to nie robienie nic, żeby te ceny gazu nie rosły w przyszłości jest ogromnie ryzykowne dla całej gospodarki.
Bardzo to było ciekawe, choć myślę sobie może nie wszyscy są zainteresowanie informacjami o wynikach finansowych spółek, jak się okazuje te wyniki. To jest naprawdę ciekawa rozmowa o gospodarce i tak.
Istotne to wycenia.
I tak istotnej części energetyka i nasze rachunki itd. itd. zdziwienia pan Piotr Sroczyński.
Ja pozwolę sobie wrócić do danych, które były publikowane w ubiegłym tygodniu i jednym z takich zestawów to było to, co się dzieje na rynku pracy, widziane z perspektywy bezrobocia rejestrowanych i tam liczba bezrobotnych w okolicach choćbyset 20 000 była z grubsza zgodna z przewidywaniem. Natomiast stopa bezrobocia pokazała się troszeczkę niższa, niż można było zakładać, bo była 52, a nie 53 jak w prognozach i nie 54 jak w poprzednim miesiącu. I dlaczego to jest ciekawe, bo czasami część analityków obserwuje nie tylko te dane o stopie bezrobocie i liczbie bezrobotnych, ale z tych 2 wartości wylicza sobie, a ileś GUS widzi aktywnych zawodowo w gospodarce, no bo to można wyliczyć wstecz i jeżeliby tak przyjąć, że takie dane były, bo oczywiście tak raportuje. GUS, to wynikałoby z tego, że dosyć istotnie wzrosła liczba pracujących i aktywnych zawodowo pomiędzy marcem, a kwietniem, co cieszy, a trochę dziwi z punktu widzenia. No takiego ogólnego poczucia o tym, co się dzieje w gospodarce, no bo raczej uważamy, że sytuacja jest taka delikatna i raczej forsowniknik zatrudnienia nie zwiększa. Oczywiście najprawdopodobniej to zadziwienie jest oparte o to widzimy dane GUS u w dokładności 1 miejsca po przecinku, a nie 2 i tam prawdopodobnie między 53 A5 2 to nie było aż o 1 dziesiątki różnicy, ale troszeczkę mniej. No ale jest to coś ciekawego, co analizy, co oglądają wynika z tego, że liczba pracujących rośnie.
I na tym kończymy dzisiejsze wydanie magazynu kg 4 52 za euro dolar 4 21 frank 4 65 wąt 5 zł 20 gr mniej więcej w tych okolicach. Pani Joanna maćkokowiak Pandera, szefowa forumu energii. Bardzo dziękuję, dziękuję lid Adamska, ekspertka w zakresie Ryn rynku finansowych, pan Tarka startupów. Bardzo dziękuję. Dziękuję i pan Piotr Seroczyński, główny ekonomista krajowej Izby gospodarczej. Również bardzo dziękuję. Dziękuję audycję, przygotowała Natalia bonaczekk realizowała, a livia Prądzyńska informacje w radiu toka samo o dziesiątej i po nich Przemysław Iwańczyk zapraszana przedpo południe radiia tokafa dziś o wyborach w Turcji. Ja również bardzo dziękuję Maciej Głogowski do usłyszenia. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: EKG - EKONOMIA, KAPITAŁ, GOSPODARKA

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA