REKLAMA

Prezydent podpisał "lex Tusk". Wawrykiewicz: "To najpoważniejsze naruszenie Konstytucji przez Andrzeja Dudę"

Przedpołudnie Radia TOK FM
Data emisji:
2023-05-29 10:50
Prowadzący:
Czas trwania:
08:24 min.
Udostępnij:

Decyzję prezydenta o podpisaniu "ustawy dotyczącej powołania komisji do zbadania wpływów Rosji na bezpieczeństwo Polski" komentował mec. Michał Wawrykiewicz - adwokat z Inicjatywy Wolne Sądy.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » My kontynuujemy nasz przedpołudniowy magazyn przepraszam program Radia tokfm i przechodzimy teraz do sprawy, o której informowałem państwa wcześniej, prezydent Andrzej Duda Duda podjął decyzję w sprawie lex Tusk zdecydował się podpisać ustawę. Posłuchajmy teraz fragmentu niespodziewanego ogłoszonego kilkanaście minut przed wystąpieniem no właśnie występu prezydenta Dudy przed dziennikarzami w sprawie ustawy zdecydował się podpisać, ale też chce skierować się ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Teraz fragment wypowiedzi prezydenta.
Ma dla mnie absolutnie czołowe znaczenie. Uważam, że to właśnie opinia publiczna powinna sobie sama wyrabiać opinie na temat tego, w jaki sposób działają różni jej przedstawiciele także ci wybierani w wyborach powszechnych, którym powierzane były bardzo odpowiedzialne funkcje państwowe, w jaki sposób te funkcje realizowali. Czy w istocie i jak rozumieli interesy Rzeczypospolitej, czy one w opinii publicznej rzeczywiście były w należyty sposób realizowane. O tym przekonać się powinna opinia publiczna bezpośrednio takie jest moje osobiste zdanie i dlatego Szanowni Państwo, także i u nas w Polsce zdecydowałem się na podpisanie ustawy, która w ostatnim czasie opuściła Polski. Parlament, a dotyczy ona powołania specjalnej państwowej komisji, która ma wyjaśnić rosyjski wpływy rosyjskie na kwestie związane z bezpieczeństwem Rzeczypospolitej w ciągu ostatnich 2 dziesięcioleci. Ta kwestia jest niezwykle istotna. Wierzę w to, że właśnie transparentność działania tych, którzy zostaną wyłonieni jako członkowie tej komisji pytania, które będą zadawali tym, którzy zostaną przed komisję wezwani, a tym, którzy odpowiadali za nasze sprawy, będą miały kluczowe znaczenie, jeżeli chodzi o zwalczanie różnego rodzaju działań lobbingowych, nielegalnych wpływania na kwestie polskich spraw i polskich interesów. To jest forma obrony interesów Rzeczypospolitej. Nie mam co do tego żadnych wątpliwości.
W jaki sposób w praktyce działać będzie komisja weryfikacyjnej? Czy rzeczywiście ma ona na celu badanie wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo naszego kraju? Czy też, jakie twierdzą politycy opozycji, ma też na celu eliminować się niewygodnych politycznych, rywali o to wszystko pytał. Będę pierwszego naszego komentatora mecenasa Michała wawrykiewicza, adwokata z inicjatywy wolne sądu. Oddaję panu głos, proszę o komentarz do decyzji prezydenta Dudy.
Dzień dobry, panie redaktarze, dzień dobry państwu. No mnie nie dziwi specjalnie ta decyzja, dlatego że patrząc na działalność prezydenta w ostatnich latach, właściwie od samego początku jego pierwszej kadencji tych naruszeń konstytucji mieliśmy cały wachlarz. To dzisiejsze podpisanie ustawy o powołaniu specjalnej komisji do spraw badania wpływów rosyjskich w polskiej polityce i jest kolejnym nie wiem, czy nie największym naruszeniem konstytucji podpisanym przez niego. To jest powołanie specjalnej doraźnej czy specjalnego doraźnego organu pozakonstytucyjne, który będzie miał w swoich rękach uprawnienia i prokuratury i sądu Polska konstytucja art. 175 wyraźnie mówi, kto w Polsce, jakie organy w Polsce sprawują wymiar sprawiedliwości. To są to jest Sąd Najwyższy, to sądy powszechne sądy administracyjne i sądy wojskowe, sąd doraźny, sąd specjalny, tryb doraźny można powołać tylko w razie wojny nie mamy wojny. W związku, z czym powoływanie tego typu organów ewidentnie narusza konstytucję, co więcej po orzeczeniu tzw przez taką taką komisję polityczną nie ma żadnego odwołania. Nie ma możliwości zweryfikowania orzeczenia takiej komisji nie ma też. Pamiętajmy, że będą tam zasiadać jak zgodnie z deklaracjami opozycji całej opozycji będą tam zasiadać wyłącznie przedstawiciele partii rządzącej, więc będzie to ewidentnie taki organ inkwizycyjny, który służy wyłącznie do 1 celu, to zdyskredytowania przeciwników politycznych do zablokowania możliwości startów w wyborach. I taki jest cel. Zresztą.
Przepraszam, to ja doprecyzuję wobec tego i poproszę pana o komentarz czy wobec tego to prawo komisji weryfikacyjnej do pozbawienia danej osoby pełnienia funkcji publicznych, nawet przez 10 lat oraz zakaz dostępu do informacji niejawnych. To właściwie pozbawia możliwości i kandydowania w wyborach sprawowania jakiejkolwiek funkcji. To budzi pańskie największe wątpliwości?
Tak, bo to pokazuje dokładnie, jaki jest cel tej komisji, jaki ma osiągnąć efekt. Natomiast środki, czyli tak jak powiedziałem, wykonywanie funkcji sądu, wykonywanie funkcji prokuratorskiej, jednocześnie możliwość żądania wszelkich dokumentów od wszelkich organów w Polsce no i nakładanie kar przecież nakładanie kar to jest sprawowanie wymiaru sprawiedliwości, mogą to robić wyłącznie sądy. Tutaj celowo w tej ustawie unika się słowa kara, ale są środki zaradcze te środki zaradcze to jest tylko taka ukryta nazwa dla faktycznej kary tą karą jest możliwość pozbawienia pozbawienia możliwości pełnienia funkcji publicznych, zakaz dostępu do informacji niejawnych, czyli wyeliminowanie z życia publicznego osób, przeciwko którym ta komisja będzie skierowana myślę, że to będzie 1 wielka kompromitacja. I ta komisja nie odegra żadnej istotnej roli, chociaż zapewne jej działaniami rządzący będą próbowali skomprommitować opozycję i odsunąć liderów od możliwości dopełnienia funkcji w przyszłym rządzie, czyli w przypadku wygranej opozycji będą chcieli nadal zachować w ten sposób władze, więc to jest wyłączny cel polityczny z punktu widzenia prawnego. Jest to radykalny naruszenie ustawy zasadniczej taki organ nie może powstać w demokratycznym w państwie prawnym.
Prezydent Duda mamy minutę jeszcze poproszę pana o odpowiedź na jedno pytanie uważa, że ustawa ta konsekwencje tej ustawy są konstytucyjne, ponieważ jest możliwość odwołania się od decyzji komisji weryfikacyjnej?
No właśnie, nie ma takiej możliwości. Ustawa sama nie przewiduje przewiduje, że jest to, że jest to ostateczna decyzja, a przypomnijmy, że w art 100 siedemdziesiątym szóstym konstytucji mowa jest o tym, że orzekanie przez organy sprawujące wymiar sprawiedliwości musi być co najmniej dwuinstancyjny. No ale z taką sytuacją mamy do czynienia w normalnym sądzie i prezydent, podpisując tę ustawę doskonale o tym wie ma tego świadomość. Sam zresztą wyraził to w trakcie swojego krótkiego przemówienia, że są wątpliwości konstytucyjne. Jak sam to określił, dlatego następczo kieruje ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Wiemy doskonale, jak wygląda Trybunał Konstytucyjny, to nie jest realna prawdziwa systemowa weryfikacja konstytucyjna, bo jest to organ całkowicie zależny od rządzącej partii politycznej, więc jest to wszystko farsa. Ta kontrola konstytucyjna tu jedyną słuszną decyzję, jaką mógłby podjąć prezydent w tej sytuacji, to jest zawetowanie tej ustawy.
Dziękuję panu bardzo mecenas Michał Wawrykiewicz, adwokat z inicjatywy wolne sądy był naszym gościem kłaniam się panu państwa, zapraszamy na informację Radia TOK FM, a po nich kolejny nasz gość kolejny nasz komentator głos w sprawie ustawy i decyzji prezydenta zabierze prof. Rafał kwedoru, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEDPOŁUDNIE RADIA TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA