REKLAMA

Kamila Gasiuk-Pihowicz: Prezydent wybrał drogę zakładu karnego. Spotka tam wiele kolegów i koleżanek

A teraz na poważnie
Data emisji:
2023-05-29 12:00
Prowadzący:
Czas trwania:
12:47 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Sześćmi minut temu minęło południe mikołali z odkłaaniam się państwu, a gościem programu jest Kamila gasik pichowicz, posłanka koalicji Obywatelskiej, zastępczyni przewodniczącego sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Dzień dobry dzień dobry, witam państwa prezydent podpisał lex Tusk, czyli ustawę o powołaniu komisji do spraw badania wpływów rosyjskich. Co oznacza wprowadzenie jej w życie, choć jednocześnie skierował ją także w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej. Mam świadomość, że zgłaszane są różne zastrzeżenia, także natury konstytucyjnej powiedział prezydent. Chciałem zapytać, Pani Poseł. Czy pani zdaniem prezydent, podpisując tę ustawę popełnił najpoważniejszy delikt delikt Konstytucyjny w swej kadencji pschoudenc?
Podpis Duty pod ustawą, która miała na celu stworzenie komisji, którą możemy z powodzeniem nazwać dorwać Tuska. To jest najgorsza decyzja w historii tej marnej prezydentury. To jest decyzja, która zamyka Andrzejowi Dudę, Dudzie drogę do międzynarodowej kariery, można wprost powiedzieć, że prezydent wybrał właśnie drogę nie międzynarodowej kariery, ale zakładu karnego. No po prostu postanowił pójście ręka w rękę Kaczyńskim, może się tylko pocieszać tym, że nie będzie samotne. Na pewno spotka tam wielu swoich kolegów i koleżanek nie wiem, tylko czy będzie to ciekawe Towarzystwo Duda skapitulował przed Kaczyńskim, tak jak Kaczyński boi się Tuska, ale po podpisaniu tej ustawy powinien się brać jeszcze bardziej odpowiedzialności, bo z pewnością ta ręka sprawiedliwości go dosięgnie.
Prezydent chciał postąpić w sposób salomonowy, kierując tę ustawę do Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej, no ale powszechnie wiadomo, że część tego trybunału jest po prostu na telefon partii władzy. Zaś druga część jest skonfliktowana, więc jest wielce prawdopodobne, że trybunał w najbliższym czasie w ogóle nie zajmie się rozstrzygnięciem.
Andrzej Duda, doskonale jako prawnik zdaje sobie sprawę z niekonstytucyjności tej ustawy, która naprawdę została stworzona wedle takich wzorców. Nie wiem, białoruskich putinowski, więc mając świadomość niekonstytucyjności ustawy w ogóle nie powinien jej podpisywać odsyłanie jej do trybunału, który sam wzywał do odkłócenia i z jakimś absurdem. Ja chcę powiedzieć bardzo jasno pism przejął praktycznie po kolei wszelkiej instytucje, jedną z pierwszych ustaw było ustawa o prokuraturze, która pozwoliła na przejęcie pełnej władzy nad prokuraturą, gdyby był cień cień jakiegokolwiek Dowodu wobec Donalda Tuska. To z pewnością PiS by wykorzystał twarde narzędzia, jakie daje prokuratura, ale PiS poszedł drogą białoruskich standardów, stworzył niekonstytucyjną komisję, której jedynym celem jest po prostu wyeliminowanie opozycji, właśnie tak jak to się robi na Białorusi. To wszystko jest po trzyte jakimś strachem ze strony i Kaczyńskiego i Dudy, jakby byli ludźmi honor z odrobiną odwagi cywilnej, to by stanęli na ubitej ziemi i przystąpili do walki w demokratyczn demokratycznych standardach. I mam na myśli tutaj wybory przeprowadzane zgodnie z demokratycznymi standardami, ale oni woleli się właśnie odwołać do takich bolszewickiej białoruskich standardów, które eliminująpozycjonistów lidera opozycji, zanim jeszcze do takich wyborów dojdzie. Wiemy przecież, kiedy powstanie raport. Ja jestem przekonana o tym, że ten raport tej komisji jest już dawno napisane i dawno są już napisane jego jego tezy. No.
Właśnie Pani Poseł, jak pani sądzi, na ile skuteczna skuteczny będzie ten publiczny grill ustawiony na Donalda Tuska tuż przed wyborami? To znaczy czy ten PiS owski plan wyeliminowania naj poważniejszej politycznej konkurencji, może rzeczywiście się powieść?
Ja powiem wprost tak jak powiedziałam podpis ZD to jest najgorsza decyzja historii jego marnej prezydentury, ale absolutnie najlepsze zaproszenie na marsza tego czerwca zapraszamy wszystkich, którzy cenią sobie demokrację, chcą, aby wybory były przeprowadzane wg europejskich normalnych standardów. Myślę, że PiS się przeliczy w swoich nadziejach, na to, że kogokolwiek powstrzyma ta ich ustawa czy stawka z komisją podporządkowaną politykom partii rządzącej. My jesteśmy zdeterminowani, aby zawalczyć o Polskę demokratyczną Polskę Europejską i takim pierwszym pierwszą okolicznością, gdzie chcemy tą naszą siłę pokazać będzie marsz 4 czerwca, na który zapraszamy wszystkich, którzy naprawdę cenią sobie demokratyczną i Europejską Polskę.
Pani Poseł, cała opozycja zapowiedziała, że nie weźmie udział w pracach tej państwowej komisji, no można by się było zastanowić, czy to jest rozsądne strategicznie? No bo jest wiele takich instytucji powołanych przez Prawo i Sprawiedliwość. No, do których jednak opozycja dołączyła choćby po to, by mieć jakąkolwiek kontrolę nad tym, co się tam dzieje teraz zapowiadacie, że no w tej inkwizycyjnej komisji posłowie opozycji nie wezmą udziału, dlaczego.
Oczywiście, że nie będziemy wskazywać członków komisji, oczywiście, że w tym jednostronnym pisowski muszą nie będziemy brali udziału, bo po prostu nie będziemy tego legity legitymizować naszym celem są wygrane wybory. Naszym celem jest jak najszybsze wygaszenie tego ciała, jeśli ktoś chce przecież badać wpływy rosyjskie w Polsce, to do tego służy komisja po prostu sejmowa komisja śledcza, a nie jakieś legislacyjne potworki. Każdy z nas zresztą wie, że najbardziej taką prorosyką partią w Polsce jest Prawo i Sprawiedliwość, no bo przecież, kto zwiększył trzykrotnie w ciągu pierwszych lat rządów import rosyjskiego węgla, kto doprowadził do dramatycznego osłabienia polskiej armii, pozbywając się najbardziej chociażby doświadczony generałów czy, rozwiązując bardzo ważne kontrakty na najważniejszy sprzęt wojskowy, kto doprowadził do dramatycznego osłabienia polskiej gospodarki na te wszystkie pytanie jest 1 odpowiedź. To PiS jest najbardziej prorosyką partią w Polsce.
No tak, ale jednak tam, gdzie nas nie ma nie ma nawet możliwości obrony, no bo to ewidentnie będzie wyglądało tak, że przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości zasiadający w komisji będą przesłuchiwać opozycję. No bez jakiegokolwiek członka opozycji w tej komisji.
Ja powiem tak my nie zgadzamy się na takie białoruskie standardy, bo kotujemy działalność tej komisji, ale przede wszystkim no panie redaktorze, przecież wszyscy wiemy, co tam padnie wszyscy wiemy, co usłyszymy na temat opozycji. My z pewnością my mamy też swój plan, jakby na to jak sobie poradzić z tą komisją. Proszę pozwolić mi go jednak zachować jeszcze na razie dyskrecji 1 jest pewne, to nie zatrzyma naszej aktywności, bo my jesteśmy, będziemy aktywnie będziemy walczyć do końca, wie pan wszyscy wiemy, co tam padli. Nikt nie da żadnej wiary w słowa tej komisji, a my nie ustaniemy w pokazywaniu tego do jak dramatycznej sytuacji gospodarczej do doprowadził PiS, nie będziemy podgrzewać naszą obecnością tej jałowej, pozorowanej działalności komisji. Po prostu skupimy się na swojej robocie, czyli na przekonywaniu naszych wyborców do tego, żeby wzięli udział w wyborach i postawili na po prostu demokrację.
A jak pani sądzi Pani Poseł, kogo PiS skieruje do pracach do prac w tej komisji, jeśli pani, że wiceszef Prawa i Sprawiedliwości Antoni Macierewicz jest poważnym kandydata?
No złym powiedziałabym, że wręcz idealnym człowiek, który o rosyjskich wpływach w Polsce wie naprawdę chyba najwięcej, biorąc pod uwagę jego osobiste doświadczenia w tej materii i budowanie siły rosyjskich wpływów. Tutaj w Polsce znaczy naprawdę panie redaktorze, ja myślę, że nie ma co w tym momencie się zastanawiać nad jakimiś takimi drobiazgami. Znaczy to jest bolszewicka komisja, która naprawdę ma 1 cel ukręcić po prostu wybory poprzez wyeliminowanie lidera opozycji, a po drugie, ma przykryć właśnie to, że PiS realizował naprawdę tą rosyjską politykę w Polsce od bardzo długiego czasu. No przecież jakby to to wszyscy obserwowaliśmy, jak niszczył niezależność energetyczną Polski, poprzez stawianie na węgiel, zwiększanie importu rosyjskiego węgla zatrzymywanie OZE. Ja nie mam żadnej wątpliwości co do tego, że jeżeli mielibyśmy do czynienia z komisją śledczą, prawdziwą tutaj w Polsce, to wszyscy usłyszelibyśmy chociażby o o minist energii panu Tchórzewski, wtedy padłyby pytania dotyczące tego, jak to możliwe, że potroił się import rosyjskiego węgla, podczas gdy on był ministrem. I czy prawdą jest, że jego najbliżsi członkowie rodziny prowadzili właśnie Biznes polegający na imporcie węgla na bardzo dużą skalę. To są pytania, które powinny paść w takiej komisji, która rzeczywiście miałaby na celu badanie rosyjskich wpływów?
No właśnie, prezydent Pawlak.
W tej komisji, bo ona jest absolutnie podporządkowana władzy. Dość wspomnieć, że mi członkowie to osoby, które wchodzą w skład KPRM, u to są osoby, które przewodniczącego tej komisji chociażby będzie wskazywał przecież premier.
No właśnie, warto tutaj wspomnieć, że prezydent przypomniał słynną komisję do spraw afery Rywina. No z tym, że była to komisja sejmowa sejmowa komisja śledcza ta komisja, którą powołuje ustawa zwana lex Tusk nie jest komisją śledczą.
No zdecydowanie nie jest komisją śledczą w polskim prawie, tak jak pan powiedział, jest komisja śledcza, a to, co zaproponował PiS, to jest taki prawny potworek. On jest absolutnie niekonstytucyjne, tak jak powiedziałam, członkowie komisji weryfikacyjnej będą wiceministrmi w kprmie, więc cała ta komisja będzie podporządkowana premierowi szefa tej komisji ma także wyznaczać premier. No, więc wniosek jest taki no, jeżeli komisja jest podporządkowana morowieckiemu, to przecież nie będzie Ścigała Morawieckiego. Tak znaczy właśnie takimi krótkami prawnymi PiS chciałby najzwyczajniej w świecie uciec od odpowiedzialności za to, co przez ostatnie lata wyrabiali i z polską energetyką. I z całą polską, ale ja powiem wprost naprawdę to nie jest ważne, jak długopis będzie uciekał i czy fakty związane z tą PiS owską aferą węglową i rosyjskimi wpływami rosnącymi za czasów rządów PiS. U uda się ustalić w tej kadencji, czy w następnej a jakby prawda i tak wyjdzie na jaw prawda o uzależnieniu polskiej energetyki podczas rządów PiS u od Rosji od tych rosyjskich wpływach, które tu mamy w Polsce? No Morawieckiej przyjaźnicze się z lepę, której kampanie finansowały rosyjskie banki selvinim? Czy z organem? No przecież to wszystko pokazuje? Jak prorosyką partią jest w tym momencie PiS.
Bardzo dziękuję. Kamila gasiuk pichowicz, posłanka koalicji Obywatelskiej, zastępczyni przewodniczącego sejmowej, Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, była gościem państwa i moim, a teraz informacja. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: A TERAZ NA POWAŻNIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA