REKLAMA

Wojciech Szacki: Jeśli opozycja nie zgłosi kandydatów, komisja będzie złożona z krewnych i znajomych królika z PiS

A teraz na poważnie
Data emisji:
2023-05-29 12:20
Prowadzący:
Czas trwania:
12:11 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Gościem programu jest Wojciech Szacki z polityki insild. Witam cię bardzo serdecznie.
Dzień dobry cześć.
Lex Tusk z podpisem prezydenta oznacza to, że powstanie komisja do spraw badania wpływów rosyjskich. Jak ta komisja twoim zdaniem będzie wyglądała w praktyce?
No ja zacznę od tego, że to uważam tę decyzję prezydenta za złą i tę ustawę również uważam za złą i sprzeczną z konstytucją oraz obyczajami prawnymi. No należy się.
Pojawiły się głosy, że to jest najpoważniejszy delikt Konstytucyjny w historii prezydenta Andrzeja Dudy.
No jest to oczywiste raczej dla ludzi, którzy mają cokolwiek wspólnego z prawem zarówno niezdefiniowane te wpływy rosyjskie, które te komisja ma badać, to znaczy definicja jest błędna logicznie bardzo szeroki zakres spraw tematycznych, które ma badać również furtki do utajniania obrad do utajniania materiałów. Wszystko to jest dalekie od transparentności, o której mówił Andrzej Duda, uzasadniając swój podpis pod tą ustawą. Poza tym przypominam sobie wcześniejsze komisje śle m.in. tę z afery Rywina, na którą się powoływał prezydent jako pewien wzór. No trzeba pamiętać, że to była po pierwsze, komisja śledczaowała.
Się sejmowa koalicja śledca, która tak, która funkcjonuje w polskim prawie ten nowy twór, o czym przed chwilą rozmawiałem właśnie z Kamilą gasiuk pichowicz jego w polskiej prawie nie ma. I dość oczywiste jest to, że tak wyczał, dotyczy komisja jest sprzeczne z konstytucją.
Tak i komisarz, lecz ostatnie zdanie w tym wątku bada 1 konkretną sprawę komisja do spraw krywina pracowała ponad rok. Tutaj są 3 miesiące na wstępny raport badania ostatnich 15 no jest to ewidentna pułapka zastawiona na poważnego konkurenta politycznego, jakim jest Donald Tusk. Zresztą w kuluarach także politycy pismo nie kryją się z tym zupełnie rzecz jest dosyć ostentacyjna, więc dlatego wracam do mojego pytania i jak to będzie wyglądało w praktyce, to znaczy w praktyce to będzie czym czy rzecz z tak wyraźną fastrygą można przeprowadzić w ten sposób i obywatele w Polsce nie zorientuje się nie orientuję. No w praktyce to będzie wyglądało tak, że w ciągu najbliższych ta ustawa jutro wejdzie w życie w ciągu 14 dni poznamy kandydatów na członków tej komisji, kluby opozycyjne zapowiedziały, że nie będą zgłaszały własnych kandydatów, więc będzie to komisja wyłącznie krewnych i znajomych królika, z PiS u i gdzieś tak w połowie czerwca prawdopodobnie zacznie działać. Spodziewam się, że będzie to Marzena Paczuska. Z zresztą z prawej rady Radiofonii i telewizji powiedziała, że ona np. chciałaby poznać odpowiedzi na pytanie o kulisy umowy Waldemara Pawlaka z Gazpromem rezygnację starszy przeciwrakietowej i oddanie śledztwa w sprawie Smoleńska Rosjanom, więc takie 3 tematy się na liście życzeń pojawiły. Przypuszczam, że ta komisja będzie się zbierała będzie szom medialny, będą przecieki do zaprzyjaźnionych mediów rządowych, które będą stawiały Tuska oraz innych polityków opozycyjnych z PSL, u, ale być może również z innych partii. W negatywnym świetle będą oni przedstawienia jako agenci wpływów wpływu rosyjskiego.
Natomiast nie spodziewam się, żeby ta komisja przed wyborami wydała jakieś decyzje np. zakazujące Donaldowi Tuskowi pełnienia funkcji publicznych. Sądzę, że do tego nie dojdzie, ale prawdę mówiąc o tym dniu. Ja się np. nie spodziewałem takiej decyzji prezydenta. To po takim dniu dopuszczam również dalej idące możliwości.
Co może zrobić opozycja w tej sprawie Kamila gasiu pichowicz mówiła przed chwilą, że politycy opozycji różnych partii mają już w sprawie tej komisji pewną strategie nie chciała mówić o szczegółach. Jak sądzisz, co to może być?
No po pierwsze, takim najbardziej oczywistym efektem będzie prawdopodobnie jeszcze większa mobilizacja na ten marsz 4 czerwca, na który wzywa Donald Tusk, już teraz to są sprawy symboli, że to są sprawy symboliczne, ale istotne, bo pokazanie sprzeciwu społecznego również wobec tej komisji będzie istotne po drugie to trochę ułatwia, mówiąc cynicznie kampanię opozycji, bo można ją prowadzić pod hasłami po prostu obrony demokracji obrony konstytucji niekoniecznie bawić się w jakieś szczegółowe. Programy, potrafię sobie wyobrazić sytuację, w której dochodzi do jakiegoś też zjednoczenia opozycji, to znaczy jest to również decyzja, która decyzja prezydenta decyzja PiSu o powołań tej komisji wzmacnia polaryzację PiS. Kontra Tusk, PiS PiS kontra Platforma i to może gdzieś być kłopotem dla wyborczym dla trzeciej drogi, która będzie tak trochę obok. I zobaczymy, jak to jak te sondaże będą czerwcowe wyglądały, ale czy moim zdaniem może zmienić dynamikę zdarzeń po stronie opozycyjnej.
A czy sądzi, że roztropna jest decyzja o bojkocie tej komisji przez opozycję. Oznacza to, tyle, że w jej skład powołani zostaną wyłącznie politycy Prawa i Sprawiedliwości.
No moim zdaniem to jest słuszna decyzja, ponieważ nie można delegować swoich posłów do organu, który jest tak jawnie sprzeczny z prawem sprzeczny z konstytucją i to, że będą tam wyłącznie ludzie PiS u albo związani z prezydentem. To nie muszą być posłowie nawet to moim zdaniem opozycja nie mogła inaczej zrobić.
Powiedziałeś, że ta komisja spowoduje dalszą i wyraźniejszą polaryzację sceny politycznej, czyli no tego dupolu Kaczyński Tusk, czy to jest dobre tak koniunkturalnie dla wyborów i dla ewentualnego zwycięstwo opozycji?
No to się oczywiście okaże mnie wiadomo, jak będzie z frekwencją wyborczą. Jak bardzo zostanie zmobilizowany ten elektorat opozycyjny oraz tak naprawdę jak będzie wyglądała atmosfera już w trakcie prac tej komisji wakacje. Prawdopodobnie ta komisja dalej będzie się zbierała, będzie próbowałaby ściągnąć jakieś zainteresowanie opinii publicznej. Ja trochę teraz spekuluje raczej niż wiem, jak to się potoczy. I sądzę, że może to być granat, który pisowi wybuchnie w rękach, że to nie będzie prezent na kampanię, a jeśli prezent to z gatunku tych, które dostał komendant główny policji.
Polski?
No właśnie nie wiemy, jak ta komisja będzie wyglądała. W praktyce oczywiście powiedziałeś, że no to jest także, pewna szansa dla opozycji by jednoczyć się pod flagą broniącą polskiej praworządności, konstytucji przestrzegania prawa. To jest wszystko prawda, tylko, że mam takie wrażenie, że w tzw. polityk, no np. sprawa pegazusa, która była jedną z największych wyborczych afer, jaką można sobie wyobrazić w demokratycznym kraju. No właściwie nie zmobilizowała wyborców, można powiedzieć, że nie widać tego w sondażach, no, choć jest ewidentnym wyborczym szahrajstwem. Skandalem jest właściwie podcięciem tego, co można nazwać głównym korzeniem demokracji, czyli po prostu procesu wyborczego w momencie, gdy przy pomocy szpiegowskiego oprogramowania partia rządząca podsłuchuje główną polityczną konkurencję i wykorzystuje to w mediach. No to trudno mówić jakiekolwiek uczciwości, a w tej sprawie, jakby no Polacy nie okazali się specjalnie zbulwersowani.
Pełna zgoda, natomiast z drugiej strony można powiedzieć, że tam to dotyczyło to wydarzeń przeszłych, a po drugie, że zostało to ujawnione w trakcie kadencji, daleko jeszcze od wyborów, a teraz mamy do czynienia już z gorączką przedwyborczą ze wzmożonym zainteresowaniem polityką, a poza tym będziemy mieli ten spektakl przed oczami. Tak pewnie w rytmie cotygodniowym albo podobnym myślę, że to, a poza tym pismo moim zdaniem jest coraz mniej odporny na afery i widać było, jak dość nerwowo zareagował na rakietek na tę sprawę rakiety pod Bydgoszczą. Widać było, że Mariusz Błaszczak został pierwsze trafiony i że nie jest już tak teflonowy i to może być zapowiedź, że w ogóle PiS ten te front PiS u schodzi powoli.
My.
Komisja ma wydać swój raport w ciągu 3 miesięcy. To tutaj także widać wyraźnie tę ustawkę, którą tę pułapkę, którą przyszykował PiS na Tuska. Jak sądzisz, czy ten raport już powstał?
Ja myślę, że tezy tego raportu już powstały dość dawno. Myślę, że jeszcze, zanim powstał projekt tej ustawy, ale czy jest.
Tam moim zdaniem coś, co mogłoby zbulwersować opinię publiczną w Polsce, to znaczy krótko mówiąc, czy to jest tylko, no taki trochę grill bez węgla, czy jednak PiS kryje jakąś nieznano nam jeszcze amunicję, którą chce użyć właśnie w tej komisji?
No na to pytanie oczywiście nie umiem udzielić odpowiedzi. Natomiast widać było przez ostatnie miesiące w mediach publicznych chociażby, ale również powtarzane przez polityków PiS u różne wypowiedzi z polityków poprzedniej koalicji, które teraz brzmiał co tu dużo mówić fatalnie, ale one brzmią fatalnie, ponieważ kontekst się zmienił. I to, że ileś lat temu Donald Tusk namawiał do dialogu z Rosją, nieważne, jak ona jest teraz brzmi to fatalnie, ale wtedy to było coś zupełnie innego. Natomiast nie mam wątpliwości nie mam złudzeń, że PiS będzie tym grał tak jakby PiS tak jakby Donald Tusk mówił to tu i teraz.
Bardzo dziękuję. Wojciech sacki z polityki in slajd, był gościem państwa i moim, a państwa zapraszam na informację. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: A TERAZ NA POWAŻNIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA