REKLAMA

Niekwestionowane zywcięstwo Erdogana. "Autorytaryzm w Turcji się zaostrzy"

A teraz na poważnie
Data emisji:
2023-05-29 12:40
Prowadzący:
Czas trwania:
13:45 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » A w programie jestzenna Krzyżanowska, analityczka ośrodkach studiów wschodnich, dzień dobry.
Dzień dobry, dziękuję za zaproszenie po 20 latach coraz bardziej autokratycznych rządów prezydentowi Turcji reepowi oowi udało się nie tylko wywalczyć relekcje we wczorajszych wyborach, ale także potencjalnie wyjść z zrywalizacji wyborczej. Jeszcze silniejniejszym można właściwie powiedzieć, że po wczorajszych wyborach niekwestionowanym sutanem Turcji.
Jest serrogen.
To znaczy to w rzeczywiście jest niekwestionowane zwycięstwo regepata i prdo ana wygrał dosyć dużą dosyć dużą różnicą głosu, która nie pozwala opozycji np. zakwestionować tego wyniku wyborczego.
No właśnie, no ale to, że stosunki świata przede wszystkim Europy z Turcją są coraz trudniejsze jest faktem i wynika to z polityki, którą prezydent Turcji prowadzi już od 2 dekad. Teraz właściwie dostał kolejny mandat społeczeństwa tureckiego na swoje rządy. Co to oznacza właśnie w wymiarze międzynarodowym dla Turcji?
W wymiarze międzynarodowym spodziewałabym się pewnej kontynuacji tej polityki tureckiej, z którą mieliśmy do czynienia w ostatnim czasie, należy pamiętać o tym, że ta polityka zagraniczna w Turcji jest też częścią polityki wewnętrznej. To znaczy ta to, co Turcja robi na arenie międzynarodowej, jest też częścią tej godnościowej narracji, którą reżeptai perduanii partia sprawiedliwości i rozwoju prowadzą wewnątrz kraju, dlatego takie rzeczy jak np. kwestia szwedzkiej akcesji do NATO należy również rozpatrywać. W tym względzie.
No.
Pod w wyborach spodziewałabym się, że to w jakiś sposób zostanie zostanie utrzymane.
Ja chciałbym tylko przypomnieć, że Turcja wciąż oficjalnie jest kandydatem do Unii Europejskiej, choć ta perspektywa właściwie już zniknęła z horyzontu.
Tak w tym w tym w tym momencie ta perspektywa jest już zupełnie nieobecna. Co ciekawy kandydat do pozycji kamekleś do rolu zapowiadał, że chciałby powrócić do negocjacji z Unią Europejską w sprawie członkostwa?
Erogan pragnie, także być właśnie w kontekście polityki międzynarodowej rozjemcą rozjemcą świata w takiej roli ustawił się np. po agresji rosyjs rosyjskiej na Ukrainę. Czy myśli pani, że to jest ta rola, w której rogan może rzeczywiście odnieść sukces?
Trudno mi powiedzieć, jak to jak to będzie z sukcesami, natomiast ta ten rozjemcze element tuskiej polityki zagranicznej jest już obecny od kilku od kilku lat, np. teraz w serwisie informacyjnym była mowa o Sudanie. Północnym Turcja też proponowała swoje rozjemstwo w tym konflikcie w tej wojnie domowej, który mamy obecnie w Sudanie. Ukraina jest jeden z elementów prowadzenia rozjem czy polityki przez Turcję mamy np. korytarz zbożowy, który też ktoś przy tureckim zaangażowaniu został stworzony?
Tutaj, jeżeli chodzi o rozjemczą politykę zagraniczną, to jest już taki stały wektor, więc w tym zakresie również bym się spodziewała kontynuacji. To służy też przede wszystkim ugruntowaniu pewnej pewnej pozycji na arenie międzynarodowej przez Turcję.
No tak z 1 strony oczywiście Turcja zaprasza Rosję i Ukrainę do negocjacji z drugiej no jednak sprzedaje swoje uzbrojenie swoje drony np. bardzo nowoczesne stronie ukraińskiej.
Tak, to prawda Turcja zajmuje taką dosyć niejednoznaczną pozycję z 1 strony tak jak pan powiedział Turcja sprzedaje swoje swoje drony na Ukrainę, to znane znane już na świecie bajrak tary z drugiej strony jednak ta współpraca rosyjsko turecka cały czas istnieje. Mieliśmy do czynienia np. z otwarciem elektrowni jądrowej, która przez swoją strukturę właścicielską tak naprawdę podlega rosyjskiemu koncernowi rozatą jest ta współpraca rosyjsko. Turecka odbywa się też np. na płaszczyźnie gospodarczej rosyjscyryści w tym momencie są bardzo ważnym składnikiem tureckiej gospodarki.
No właśnie, która zresztą nie ma się zbyt dobrze. Przypomnijmy, że w Turcji jest bardzo wysoka inflacja i właściwie można powiedzieć, że społeczeństwo tureckiej jest no na granicy albo załamania albo wybuchu, no bo rzeczywiście w Turcji żyje się w tej chwili coraz coraz ciężej.
Tak, generalnie w Turcji żyje się gorzej i ludziom jest coraz coraz trudniej przetrwać od pierwszego do pierwszego ten kryzys finansowy, z którym mam do czynienia w Turcji, realnie, przyczynił się do zubożenia społeczeństwa. Wydawało się, że w, jaki sposób przełoży się to na wybory w Turcji. Ten element element kryzysu gospodarczego i radzenia sobie z jego skutkami był ważnym elementem kampanii wyborczej?
No jednak się nie prze nie przełożył ten ten można powiedzieć ekonomicznie.
Myślę, że w jakiś znaczy nie przełożył się na korzyść opozycji, natomiast trzeba przyznać jednak, że reżepta i berdoan bardzo mocno podkreślał swoją sprawczość w tej kampanii wyborczej i przedstawiał się jako tak naprawdę jedyna osoba, która jest w stanie problemy Turcji, w jaki sposób rozwiązać.
Wspomniała pani o blokowaniu akcesji Szwecji szwedzkiej do NATO przez Turcję czy w ogóle jest taka możliwość, że Turcja skutecznie zablokuje wejście Szwecji do NATO?
Ciężkość mi powiedzieć jak to długotrwale będzie wyglądało w tym na czas trwania wyborów, kiedy już obrady tureckiego parlamentu zostały wstrzymane. Ten proces ratyfikacji i szwedzkiego protokołu został został wstrzymany w tym momencie będziemy mieli powrót do obrad parlamentu i ten temat prędzej czy później zostanie podniesiony i pewnie się pojawi? Istnieje takie ryzyko, że ta sprawa szwedzkiej akcesji do natu będzie znowu wykorzystywana w polityce wewnętrznej albo do doprowadzenie jakiejś licytacji na arenie międzynarodowej. Trudno mi jest w tym momencie określić, w którą stronę to pójdzie? Ja myślę, że prędzej czy później Szwecja zostanie przyjęta do NATO, ale nie nie jestem w stanie określić konkretnego momentu, w którym tu się zdarzył.
I wręczach wreszcie na koniec porozmawiajmy o samym prezydencie Turcji postaci. Wydaje mi, się bardzo interesującej, no choćby z tej perspektywy, że słyszeliśmy kilkakrotnie w Polsce, że to jest taki 1 wzor ze wzorów politycznych dla Jarosława Kaczyńskiego. Kim jest erogan i czy i w jaki sposób jego?
Jego postać w polityce tureckiej ewoluuje, to znaczy czy na ile ten jego wzór attaiurk wciąż mu przyświeca i w którą stronę szybuje?
Bardzo nie chciałabym się.
Prezydent chciałabym.
Się odnosić w żaden sposób do do polskiej polityki. Natomiast, jeżeli chodzi o staw Ka mata córka no to trzeba przyznać, że pod rządami medżeepat i PRD, a i partii sprawiedliwości i rozwoju nastąpił pewien odwrót od tych twardych polityk re polityk stawek mata czuurka. Więc, jakby wzor nie powiedziałabym, że to, że to ustawakiem, ale był jakimś wzorem dla dla regepata i prdoana rezepta iperdan rządził już od 20 lat i on też przez te 20 lat się dosyć mocno zmieniał. No np. w tej kampanii wyborczej widzieliśmy, że i osłabił, to znaczy ma już swoje lata, gdzieś tam zapowiadał, że to być może być może będzie jego ostatnia kadencja?
Pojawiają się różne informacje na temat jego stanu zdrowia. Myślę, że ta, że ta trzecia kadencja, w jaki sposób będzie będzie ważyła. Ma naszej ocenie no ale postaci.
Był taki moment w jego historii, że krwawo tłumił protesty zamykał opozycję w więzieniach. No można powiedzieć, że przekręcał śrubę, jeśli chodzi o o swoją i o budowanie reżimu. Ciekaw jestem, czy ten proces się z pani perspektywy pogłębia czy raczej się liberalizuje, jaki jest teraz prezydent Turcji?
Obserwujemy od tak naprawdę zaostrzanie się autorytaryzmu w Turcji obserwujemy gdzieś od okolic protestów w parku gesji one miały właściwie. Już wczoraj była dziesiąta rocznica początku protestów parku gesji w tym moment i od tego momentu tak naprawdę obserwujemy, jak ta Turcja gdzieś w stronę tego autorytaryzmu się osuwa. To jest proces. To jest taka tendencja, która jest już raczej utrwalona, nie jestem jeszcze w stanie powiedzieć, co takiego wydarzy się po tych wyborach. Ten kurz jeszcze nie opadł. Natomiast jest kilka przesłanek, które mogą prowadzić do tego, że ten autorytaryzm w Turcji jeszcze się zaostrzy.
No właśnie, a jeszcze jest ta strona muzułmańska bardzo ważna składowa w ogóle Turcji społeczeństwa tureckiego z 1 strony właśnie nowoczesne państwo tureckie ustawione przez tak przesada piórka, że to jest jednak społeczeństwo świeckie. Z drugiej strony no bardzo silne wpływy wpływy islamu na społeczeństwo na politykę turecką. Jak to wygląda z tej perspektywy?
Ta religia religia w Turcji rzeczywiście straciła na znaczenie pod rządami ustawy Ka malata ciuka, ale tak naprawdę jej obecność nigdy nie została całkowicie całkowicie zlikwidowana. Pojawiają się takie głosy, że to młodsze pokolenie Turków już w jaki sposób się laicyzuje. Ta tendencja jeszcze się nie objawiła w wyborach i trudno trudno mi powiedzieć, jak to to w przyszłości będzie wyglądało. Natomiast jest 1 element, o którym bardzo często się zapomina, bo rozmawiając o Turcji, a to jest turecki nacjonalizm, te wybory pokazały nam bardzo wyraźnie, że, że nacjonalizm turecki pozostanie bardzo ważnym elementem tureckiej polityki, on zyskał, zwłaszcza na znaczeniu po drugiej turze wyborów, kiedy to obaj kandydaci, w jaki sposób próbowali się zapobiegać o głosy ultranacjonalizm, ultranacjonalisty, który był trzecim kand kandydatem w pierwszej turze.
Wyborów? Czym się charakteryzuje ten tureckim nacjonalizm? To znaczy właśnie? Na ile jest on odległy od religii? Na ile jest np. agresywny w stosunku do mniejszości kurdyjskiej?
Ten tak naprawdę turecki nacjonalizm to jest tak jak powiedziałam, stały element i elementy nacjonalistyczne. Widzimy we wszystkich partiach tureskich, no być może poza zapartą kurdyjską, tam rzeczywiście tego elementu tureckiego nacjonalisty nie nacjonalizmu nie ma. Nacjonalizm turecki, jeżeli chodzi o to, co się objawiało np. przy tych wyborach, no to przede wszystkim bardzo bardzo mocno narracja przeciwko syryjskim uchodźcom i imigrantom z kajów arabskich, którzy obecnie znajdują się w Turcji dane ONZ co do tego, ile uchodźców syryjskich znajdują się w Turcji. Mówią o 3,5 milionach osób, przy czym opozycja podawała nawet liczbę 13 000 000 i prowadziła bardzo bardzo taką silną narrację dotyczącą tego, że tych Syryjczyków należy po prostu z Turcji do Syrii odesłać. To są to jest naracja, która w tureckim społeczeństwie rzeczywiście znaczy nie w całym społeczeństwie, ale zyskuje zyskuje aprobatę.
A czy ona jest jeszcze powiedział związana z religią? To.
Z religią jest to raczej związane z tym, że Turcy odczuwają np. konkurencję ze strony Syryjczyków na na rynku pracy, bo pojawiły się pojawiło się bardzo dużo nowych rąk do pracy w Turcji mamy bezrobocie, a ci Syryjczycy często tak naprawdę pracują za niższe stawki i szturce.
Bardzo dziękuję, za to spotkanie Zuzanna Krzyżanowska, analityczka ośrodka studiów wschodnich, była gościem państwa i moim bardzo dziękuję i to wszystko, co dzisiaj czujeowaliśmy dla państwa z Michałem tomasikiem, program realizował Szymon waluta. Za chwilę informacje Radia tokfm, a po nich popołudnie, na które zapraszam w imieniu Filipa kakusza Mikołaj Lizut do usłyszenia. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: A TERAZ NA POWAŻNIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA