REKLAMA

Rosyjskie pociski balistyczne lecą na Kijów - "Trudne cele do zniszczenia"

Popołudnie Radia TOK FM
Data emisji:
2023-05-29 13:00
Prowadzący:
Czas trwania:
10:23 min.
Udostępnij:

Ukraińskiej obronie udało się zestrzelić wszystkie pociski lecące na Kijów, ale na dzielnice spadały fragmenty zniszczonych rakiet. Ludzie z pracy a dzieci ze szkół uciekali do metra, żeby się schronić przy dźwiękach wybuchów. Sytuację ze stolicy Ukrainy relacjonuje Piotr Andrusieczko z Gazety Wyborczej.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Trzynasta 7 popodnie radiia tokfm w poniedziałek 29 maja przygotowała Martyna Osiecka realizuje Szymon Bauta. Ja nazywam się Filip kakusz dzień dobry państwu, będziemy z państwem do godziny 14:40 po czternastej 20 porozmawiamy o narastającym konflikcie Iranu i Afganistanu. Kilka dni temu na granicy państw doszło do wymiany ognia. W tle jest konflikt o wodę Port trzynastej 40 spróbujemy przewidzieć od to, jak będą wyglądały najbliższe miesiące w Turcji po trzynastej 20 o tym dlaczego ceny energii w Polsce są w tej chwili najwyższymi w Europie, a teraz jest z nami Piotr Andrusieczko z gazety wyborczej, dzień dobre dzień dobry dziesiątki dronów i rakiet wysyłają Rosjanie na terytoria Ukrainy z soboty na niedzielę miał miejsce. Tak twierdzą siłę powietrzne najpoważniejsze taki atak 54 drony kamikadz ze szachet udało się zniszczyć 52 kolejny duży atak miał miejsce minionej nocy dronów było mniej, ale były pociski rakietowe po godzinie dziesiątej polskiego czasu alarm przeciwlotniczo odezwał się ponownie w wielu regionach intensywności ataków rośnie było ich na sam Kijów 16 w tym miesiącu. I ten dzisiejszy atak przed południe ma nie w środku nocy to jest rzecz, które już też przez wiele tygodni nie było.
Tak rzeczywiście to jest odmienność, bo niestety tutaj w Kijowie w zasadzie przyzwyczailiśmy się do tego do tych nocnych ataków, których było tych nocnych, właśnie było 15 w tym miesiącu i one z reguły mają taki sam charakter, to znaczy są to albo taki dronami albo przy wykorzystaniu pocisków manewrujących albo zmieszane. Jak to było ostatniej nocy, ale to powoduje, że jakby ten czas od ogłoszenia alarmu do uderzenia jest dosyć duży, natomiast to, co dzisiaj w ciągu dnia się wydarzyło. To było także od ogłoszenia alarmu do pierwszej serii uderzeń. No minęło raptem kilka minut, więc, jakby ten czas też dla mieszkańców Kijowa, którzy byli chcieliby się schować, bo bardzo bardzo niewielki, no, a to wszystko ze względu na to, że to uderzenie też było tyle nietypowe. W ciągu dnia, że wykorzystano przynajmniej część pocisków, którymi uderzano, to były pociski o trajektorii lecąca trajektor balistycznej, no, czyli takie dosyć trudne cele do zniszczenia, które dosyć szybko się poruszają, były wystrzelone. I jak ja rozumiem blisko granicy z Ukrainą, co też powodowało, że ten ich lot był bardzo bardzo krótki. No i rzeczywiście po prostu było było głośno odłamki tych zeszlonych rakiet, bo jednak wszystkie udało się wg oficjalnej informacji zestrzelić, no spadały spadły w kilku dzielnicach Kijowa.
Spowodowały straty.
Na całe szczęście nie to znaczy nie ma jakiś poważnych strat. Jest też prawdopodobnie jest jest tylko 1 osoba z kontuzją, no ale trzeba to też zrozumieć, że to jest ten taki efekt psychologicznie z bardzo no bo jednak to po pierwsze, że mieszkańcy Kijowa są cały czas właśnie opcymi ostrzaami. Ja chyba takie najbardziej ujmujące. To są. Ja zresztą sam widziałem, jak po prostu ludzie pokazywali w kierunku właśnie nieba, kiedy było widać pierwsze telecące rakiety i po prostu zaczynali biec w kierunku metra, ale też no takie chyba najbardziej ujmują ujmujące scen, to są z filmu, które się pojawi w internecie, kiedy dzieci z 1 ze szkół w centrum Kijowa po prostu palarmi ich wypuszczono po to, żeby się właśnie poszły w kierunku metra do schronu. I tutaj następują te pierwsze wybuchy one po prostu skrzykami zaczynają biec do metra.
I tusjnom chodzi właśnie o efekt psychologiczny. Czy to jest gwałtowna próba rozproszenia uwagi ukraińskiej sił w obliczu kontrofensywy? Czy element jeszcze jakiegoś innego planu?
Tutaj tak naprawdę może być oczywiście te wszystkie elementy mogą być ze sobą związane. I ale przede wszystkim zapewne za tymi intensywnymi atakami w tym miesiące na kryują się obawy przed ukraińską kontrfensywą, jeżeli chodzi o takie atak, by takie przy użycie to takie broni właśnie balistyczne, a tym miesiące też używano hipersonicznych pocisków kindża przy atakach na Kijów. To być może chodzi o wykrycie i zniszczenie tych baterii amerykańskich Patriot, które, które stacjonująowe wokół Kijowa, dlatego, że to jest ta jedyna broń w zasadzie na dzień dzisiejszy, która jest w stanie właśnie niszczyć te najnowocześniejsze były rosyjskie pociski rakietowe.
Rozumiem, że przy okazji, choć te irańskie drony są raczej mało skuteczne w obliczu no coraz sprawniejszej obrony przeciwlotniczej Kijowa. No to jest im trudno umknąć w systemom to jednak tych systemów trzeba użyć, żeby drony zlikwidować i tym samymszczuplesie zasoby właśnie tej obrony przeciwlotniczej.
No tak, to jest rzeczywiście duży problem, jakby dlatego, że faktycznie też Rosji może chodzić, jakby o to przeciążenie właśnie tej ukraińskiej obrony przeciwlotniczej, tym bardziej, że to jakby skala tych użycia tych dronów. No, które, owszem, one lecą powoli, wiadomo z dużym wyprzedzeniem, że one zmierzają w kierunku Ukrainy i później już wiadomo konkretnie w kierunku, których obwodów. To tym niemniej jednak no Rosjanie stosują jako taką zmienną taktykę, np. wykorzystują źródła rzek po to, żeby ukryć, jakby właśnie ich ich trasę, więc starają się maskować, one mogą zmieniać mogą zmieniać też tą trasę, to znaczy, że mogą np. wylecieć na gdzieś na południe Kijowa polecieć na zachód, a później wrócić np. do Kijowa, czy też innego innego miasta. To oczywiście, jakby utrudnia, jakby skuteczną obronę. No i rzeczywiście to jakby to rozproszenie też, jakby to ataki falami, które miały też ostatnio miejsce powodują, że jednak miał wszystko to są trudne cele do zatrzeliwania. I też no to też nad takim dużym miastem, jak np. kiufi zesttrzeiwaniem wiąże się z takim ryzykiem, że ułamki tych dronów czy też rakiet one po prostu spadają na obiekty cywilne na budynki mieszkalne. No i oczywiście mogą mogą zabijać mogą ranić.
Tej nocy rakiety spadły również w obwodzie chmielickim. Rzadko, kiedy dochodzi do sytuacji, w której ukraińskie władze informują o tym, że rosyjskie ataki sięgające ruch militarnych, a tak było w tym przypadku uszkodzonych miało zostać jak podaje agencja AFP 5 samolotów, które stały w bazie wojskowej. No i właśnie teraz władze ukraińskie mówią o tym była tak był skuteczny, czy, bo był nietypowy?
No trudno mi powiedzieć mnie to też zaskoczyła, szczerze mówiąc spełnienie się tej informacji, której wskazano właśnie tą liczba aparatów latających. I to, że no rozumiem, że chodziło lotniska, bo to po też pojawia się ta informacja, że remontowane już jest pole startowe, ale tak naprawdę no nic więcej tutaj na ten temat nie wiemy, trudno to trudno ocenić tą, bo to jest rzeczywiście to jest taka jednostkowa informacja, jakby to znaczy raczej informacja mówiąca o tym, że jakieś cele wojskowe zostały skutecznie zaatakowane raczej się nie pojawiają, raczej pojawiają się informacje o tym, że rzeczywiście zostały trafione obiekty infrastruktury, tak jak przykład nie wiem w okolicach niepr czy też w okolicach karkowa Zaporoża, ale to raczej chodzi właśnie te obiekty cywilne.
Biorąc pod uwagę to ile dronów irańskiej produkcji wciąż jest wystrzeliwanych, czy to w stronę Kijowa, czy w stronę innych miast, choć oficjalnie te teren temu zaprzeczał. Najwyraźniej wciąż ten sprzęt dostarcza siłą rosyjskim władze w Kijowie ogłosiły, więc sankcję gospodarcza na Iran i to jest m.in. zakaz tranzytu irańskich towarów przez Ukrainę przez jej przestrzeń powietrzną. To jest decyzje w jakikolwiek sposób dotkliwa dla tych ekranu.
No nie ma jeszcze w obecnej sytuacji, oczywiście nie ma mowy o żadnym transporcie w jej tranzycie przez przez Ukrainę. Ma to rocze taki bardziej wymiar. No nie można powiedzieć takie propagandowe, no bo dlatego, że no realnych, jakby relacji tutaj jakby ekonomicznych, jakby między między Kijowem i oczywiście i te Hey na dzień dzisiejszym nie ma. Natomiast no, jakby na rocznie to burzenie w społeczeństwie też ukraińskim, że po prostu mimo tych zaprzeczenie, jakby wszyscy rozumiemją, że są to drony produkcji irańskiej, mimo tego, że Rosja oczywiście oznacza jako tam gerań 2. No ale ale no to jest to jest ten szchet 136 to znaczy najczęściej on jest używany, to oczywiście to irytuje. To denerwuje myślę, że to jest trochę taka trochę taka pokazowa pokazowa sytuacja, której władze po prostu krainą no coś musiały zrobić w jaki sposób zareagować.
Nie mogę nie zapytać, a ostatnie wypowiedzi przedstawicieli Kijowa związane z kontrowersywą, dlatego że wydaje się, że te wypowiedzi są coraz bardziej stanowcze, to znaczy w sobotę w rozmowie z telewizją BBC pojawiło się zdanie ze strony kryło Budanowa o tym, że Ukraina jest gotowa do kontrofensywy. Oczywiście nie powiedział, kiedy ta kontrfensować rozpocznie, to może być jutro za tydzień za miesiąc takich informacji oczywiście nie można ujawniać. No czy z pana perspektywy widać już jakiś ruch w te stronę czy czy lepiej nie?
No to to znowu to jest oczywiście bardzo dużo o tym, mówimy już od wielu tygodnia, nawet mieściając o tylko atrofensywiona, że ona się bardzo często pojawia w wypowiedziach już wcześniej przedstawicieli oficjalny przedstawicieli Kijowa. Natomiast no zapewne wszystko idzie w tym kierunku, to znaczy, dlatego że to, jakby pamiętajmy, że przede wszystkim chodzi o to, żeby być gotowym do tych kontrfensywów, krańcy muszą mieć odpowiednią liczbę broni amunicji. Czy już jest to 100%, jakby tej gotowości, czy jest niestdno określić, to jest też kwestia wyszkolenia, oczywiście żołnierzy rzeczywiście w ostatnich miesiącach wielu z nich zakończyło swoje szkolenia i w Ukrainie, ale również na poligonach wielu krajach partnerskich i kwestie pogodowe i kwestie rozpoznania. Ja myślę, że kwestie pogodowe oczywiście się zmieniły na korzyść, dlatego że w zasadzie mamy tutaj lato ono już przyszło. I więc będzie ten teren będzie suchym, czyli taki, który będzie można, jakby właśnie ciężki sprzęt, będzie mógł będzie mógł jechać do przodu, natomiast już sam wywó tutaj są kwestie właśnie ważne tej zwiadowcze. To już, jakby zależy od oczywiście od sztabu wojskowego na dzień dzisiejszy to, co my widzimy to w ostatnich tygodniach zwiększoną liczbę też ataków na tyły tych ataków rakietowych z wykorzystania chociażby hajmarsów na tyły na zaplecze rosyjskie. Co może świadczyć o pewnym przygotowaniu właśnie już do konkretnych działań boją.
Bardzo dziękuję. Piotr Andrusieczko z gazety wyborczej był z nami zbliża się godzina 13:20 o godzinie 13:20 informacji, a po nich będzie z nami Robert Tomaszewski z polityki ni slajd i porozmawiamy o cenach prądu w Europie i cenach prądu w Polsce na tle Europy. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: POPOŁUDNIE RADIA TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA