REKLAMA

Erdogan pozostaje prezydentem - będzie rządzić jeszcze twardszą ręką?

Popołudnie Radia TOK FM
Data emisji:
2023-05-29 13:40
Prowadzący:
Czas trwania:
28:22 min.
Udostępnij:

52,14% głosów zdobył obecny prezydent Erdogan. Opozycja w Turcji przegrała, a gratulacje napływały z całego świata. Co teraz czeka Turków? Pytamy Adama Michalskiego z Ośrodka Studiów Wschodnich.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Trzynasta 43 Filip kakusz jest z nami Adam Michalski z ośrodka studiów wschodnich. Dzień dobry. Kłaniam się. Prezydent reeper donan zdobył ponad 52% głosów w drugiej turze wyborów prezydenckich pokonał Kamala kikiewicz darolu. To są już wyniki oficjalne do pana erdoana, który rozpoczyna trzecią kadencję. Jako prezydent płyną gratulacje do tych gratulacji, jeszcze wrócimy świat, emocjonował się całkiem słusznie tym, jak przebiegała kampania wyborczej i ostatnimi tygodniami tej właśnie kampanii, ale chyba ardanowi biorąc pod uwagę wiele problemów, z którymi tej wiosny borykała się Turcja, poszło wiele łatwiej o wiele bardziej gładko niż wydawało się, że mu pójdzie na początku maja. Np. spodziewał się pan takiego rezultatu i w pierwszej w drugiej turze?
Znaczy faktycznie, jeżeli mówiliśmy, jeżeli mówimy o pierwszej turze i ogólnie o wyborach parlamentary, które miały miejsce 2 tygodnie temu w sondaże pokazywały, że może chodzić opozycja nie miała dobrych kart, jeżeli chodzi o parlament wybory parlamentarny, to jednak, jeżeli chodzi o pie pierwszą turę, wiele z nich wskazywało, że nawet właśnie makę, lecz to kandydat opozycji mógł wygrać. Problemem był kom będą tylko 1 okazało się, że to są daty były mocno zawyżone na korzyść opozycji. W rzeczywistości jednak nie doszacowały, one elektoratów na cyalistycznego, który w Turcji był, jakby powiedzmy leciutką ukryty ze względu na to ze względu na kandydaturę trzeciej osoby w wyborach prezydenckich, która uzyskała naprawdę imponujące wynik, by to było 5,5% i to właśnie o te 5,5% teraz w drugiej turze była najpierw ta walka, a więc wydaje mi się, że tak znaczy było na pewno zaskoczenie w pierwszej turze. Co do drugiej tury wydaje mi się, że tutaj wynik już był to przewidzenia, bo tych 52 53% dla tepata i prdo ona mówiło się już od dłuższego czasu, a widać też było potężną, jakby powiedzmy demobilizację po stronie opozycji. To było wszystko związane z tym, że no niestety porażka w pierwszej turze i to takprawi to prawie, że wygrana r była na wyborach prezydenckich pierwszej turze, bo zabrakło tylko pół procenta. No spowodowało, że ta opozycja po prostu musiała znaleźć na nowo agendę i to tak na szybko co nie do końca powiedzmy skutkowało tak jak mieli zaplanowane, to czyli, żeby faktycznie wygrać te wybory i skutkiem tego jest, że dzisiaj erdan spokojnie może siedzieć na fotelżył Prezydenckim. To za te 5 lat.
No i pan pan sinanoan, czyli ten trzeci kandydat, o którym mówimyów kandydat nacjonalistyczny, który zdobył 5% też bardzo jednoznacznie opowiadał się po stronie pana erdoana.
Tak, chociaż toach zobaczymy, ja bym to skomentował to w ten sposób faktycznie to miał 5,5% czy coś w tych granicach, jeżeli chodziło o głosy tylko, że to były właśnie głosy, jakby jesteśmy zmieszane, bo to był i oczywiście kandydat utraconalistyczny, który opowiedział się po stronie rdoana. Natomiast on też zrzeszał głosy antysystemowe, czyli jak powiedzmy jego jego jego i wyborcy byli powiedzmy z różnych frakcji politycznych. No i wszystko jednak wskazuje na to, biorąc pod uwagę zakemalkę toka na to opozycji miał zostać zmiażdżony w drugiej turze praktycznie przez rerduna, także zdobyą prawie rzecz 48% wskazuje na to, że jednak był w stanie odbić większość bądź jakąś część tego elektoratów i na na oana co z drugiej strony pokazuje ciekawą, co przynajmniej ciekawy cen na turyskiej stronie politycznej, że nawet wcale nie chodzi o gospodarkę. Nie chodzi, jakby powiedzmy o życie i o typowe na wyzwaniach, które dzisiaj Turcy mają ze względu na gospodarkę, tylko czasami właśnie o za te tematy właśnie na specjalistyczntyczne typów wysłanie, czyli cyów powrotem do ich kraju. To byłone z głównych tematów do dróg prowadzącej do drugiej tury wyborów. To są wszystko elementy, na których naprawdę można zbijać polityczne kapitał i wg mnie kiedyś darulu przeciągł więcej tych osób niż erduan. Co może być oczywiście paradokksalne, ale tak wszystko wskazuje, że stąd właśnie dostał stosunkowo, jakby powiedział, został nie kompletnie zmarginalizowany przez EPO, a w końcu to są tylko 2% różnicy, jeżeli chodzi o przekroczenie tego premagicznego progu 50%, a więc na pewno bardzo ciekawy, jakby powiedzmy wniosek, że ten elektorat ultranacjonalistyczny to jest elektorat, który naprawdę powiedzmy w Turcji potrafi też zmieniać bądź dodawać kandydatom odejmować poparcie. Myślę, że, choć jednoznacznie tutaj erduan wygrał, to jednak też, kiedy z dał lub mam wrażenie, że poczuł to argument dookoła sentymentów antyuchodźczych. To jest ewidentnie jakiś kapitał wyborczy.
Do tego kapitału kemla kiedyś da rou jeszcze chciałbym przejść później. Natomiast jeszcze spytam się o komentarz do tego, co do zdanie, które pojawiao się w piśmie foraneferis, bo ono przyniosło takie zdanie, że po 20 latach coraz bardziej autokratycznych rządów prezydentowi Turcji udało się nie tylko wywalczyć reelekcje. No ale także potencjalnie wyjść z rywalizacji wyborczej jeszcze silniejszym to zwycięstwo na maszszczer rdoana na niekwestionowanego sułta na Turcji i w tym samym tekście pojawia się pytanie o to, jakie są źródła władze rdoana, no bo no właśnie jakie, bo opozycja miała cynicznie, można powiedzieć wymarzone warunki do przejęcia władzy?
Tak znaczy. Ja bym powiedział z to przede wszystkim bez koment. To z punktu widzenia właśnie dołana no rdo o 20 lat rządzi Turcją, to spowodowało oczywiście koncentrację władz dookoła, jego osoba, ale też i jego partii, jego zaplecza to zaplecze jego polityczne zostało wiele razy, jakby powiedzmy odcydzone z elementów niestabilnych. Czy to właśnie poprzez płucz by nieudany w 2016 roku, kiedy użył właśnie ten argument po to, żeby pozbyć się części, jakby powiedzmy swoich rywali politycznych. Czy to poprzez Fakt, że zrobił referendum konstytucyjne w 2017 roku, które teraz od 2018 roku obowiązuje, gdzie sam własnoręcznie napisał aktualną konstytucję, tak, żeby właśnie zagwarantować sobie drugą. To następne lata rządów pod jego osobą, a więc to jest osoba, która naprawdę jesteśmy zainwestowała bardzo dużo, żeby to zaplecze polityczne rozwijać. I stąd były to wybory tak ważne, ponieważ rozmontowanie tego całego systemu całego aparatu, które Ewa sam stworzył spowodowałoby powiedzmy no wielką niewiadomą, jak on by się zachował w przypadku zmiany głowy państwa, co by się stało, gdyby opozycja przejęła go i jakby w ogóle te systemy, jakby sprawne, które przedługą prezydentowi, a w tym m.in. możliwość sprawowania władzy dekretami, jakby co np. było wykorzystane przeciwko rdoanowi, a więc to była powiedzmy stawka tych wyborów, no bo chodziło też o rozliczenie rząduami, taki był główny postulat opozycji. Taka, stąd to były naprawdę istotne wybory, ponieważ mogły w Turcji doprowadzić do bardzo poważnych zmian, a nawet i zdestabilizować Turcji do tego nie doszło. To jest powiedzmy elementem pozytywnym tego tych wyborów, ponieważ, o ile możemy rdona nie do końca lubić za wszystko, no to jednak Turcja przynajmniej politycznie stabilna wewnątrz no jest o tyle dobra, że przynajmniej znamy tego tą osobę, znamy tocznie polityczne, współpracujemy z nim, a więc to gdzieś tam przynajmniej otwiera nam jakiś tam stare drogi po to, żeby dalej kontynuować tą współpracę, jaka ona by nie było.
Wieczorem reczeperdan pojawił się w oknie swojego Pałacu wnka, żeby skomentować swoje zwycięstwo świętować je no i co powiedział.
A i aż.
To przyglądałem się tej wypowiedź nie słuchałem i do końca z tego, co oczywiście wiem, to była to jednoznaczna jednoznaczne podziękowanie swoim wyborcom. Pokazanie oczywiście w turecki sposób, że demokracja w Turcji działa i że lud podjął demokratyczny wybór z drugiej strony było też takie przesłanie, że polaryzujące z 1 strony dyskryminujące tu chyba dyskryminację opozycji i podzielenia tego bloku na zwycięstwo to zwyciężyli. I to oczywiście przegrali. To wszystko sugeruje, że tak bardzo polaryzowanym społeczeństwie, jakim jest Turcja herdąant, raczej będzie grał na tej polaryzacji. Ja bym to właśnie taka tecyfikacja polaryzacji ta tak, bo tutaj już jest polaryzowana, ale teraz rozumiem, że to to było jakby, jakby te podziały się jeszcze bardziej utwardzały między erdoanem chaopozycją, a to wszystko powoduje, że znaczy, jeżeli te podziały się tak jakby powiedzmy już ta tak się ukształtują, to de facto to mieć zawsze zagwarantowaną praktycznie wygraną, o ile będzie w stanie zawsze przeciągać większą osób, ale to też oznacza, że polityka jego będzie najprawdopodobniej bardzo polaryzująca, to, czyli najprawdopodobniej dalej będziemy mieli mocny wątek antykurdyjski walki z terrorystami. Na pewno będzie jakiś element antybesternizmu, antyer ameryknizmu, anty ogólnie hikierskie nastawienie, jeżeli chodzi o faami relaty z Zachodem, chociaż to będzie wykorzystywane przede wszystkim dla propagandy wewnętrznej nie oznacza to w rzeczywistości, że albo on będzie aż tak trudnym partnerem dla Zachodu. Myślę, że on dobrze tutaj rozumie, że też musi się współpracować. No ale w każdym razie ja bym powiedział, że takiego erdona, jakiego znamy takiego, będziemy mieć tylko lekkoość, to podkręconego okresu pokrętem o parę stopni, więc.
No właśnie, biorąc pod uwagę, że ono od 20 lat jako premier i jako prezydent cementował ten system, na którego czele stoi ta maszyna dobrze działała, o czym świadczy to, co mówił pan parę minut temu, jakie mogą być jeszcze pierwsze ruchy erdana po wyborach? Czy tu jest jakaś możliwość właśnie jeszcze większej centralizacji zagarnięcia jakiś sfer władzy, które do tej pory nie były zagarnięte? I czy są zakusy na coś takiego?
Znaczy, ja bym powiedział, że, żeby tak jak mieliśmy 2016 roku tak erwa już od tamtego czasu w dużej mierze przejął tą władzę. Pytanie jest teraz bardziej, jak ją dopełnić w sensie erba ma następne 5 lat swoich rządów przed sobą konstytucyjnie de facto po tych 5 latach już nie będzie mógł kandydować. Po raz trzeci na urząd prezydenta, a jest pytanie jest, że będzie musiał znaleźć, powiedzmy jakieś inne zadanie na tetę kilka lat i wydaje mi się, że tutaj może być zachęta do tego, żeby E to pan ponownie wrócił do kwestii konstytucyjnej, jakim jest napisanie nowej cywilnej konstytucji, ponieważ jako erdant teraz sprzedaje. To, że oni znowelizowali tą konstytucję nie oznacza, że konstytucja jest nowa, ona nadal jest chemalistowska, zrobiona wedle starego ustroju, a więc el może powiedzmy pójść w stronę właśnie próby próby zrobienia nas tego referendum Konstytucyjnego. I w ten sposób zagwarantowania sobie następne etykady jeszcze rządów i co i to byłby powiedzmy sposób na to, żeby de facto rządzić wiecznie z drugiej strony E była też musi mieć też musi pamiętać, że to już są osoba w podeszłym wieku, która często zasypia, ma jakieś tam problemy zdrowotnej, o których często słyszeliśmy podczas kampanii wyborczej. No i też pewnie nie będzie mogła rządzić wiecznie, ale pytanie jest czy np. nie zajmie się też jakimś sposobem czy transferowania tej swojej władzy, jakiemu jakieś osobie z jego otoczenia pytanie tylko czy taka osoba istnieje z tego, co ja wiem, wydaje mi się, że oprócz erduana nie ma alternatywy i na tym polega też struktura tego państwa. Tu także ona się opiera dookoła erdana, a bez perdoana pozostaje taka czarna dziura i nie wiadomo, jak ta struktura się dalej zachowa.
Właśnie, bo erdan dobiega siedemdziesiąttki pojawiły się te niepokoje jego stan zdrowia przed przed przed wyborami, biorąc pod uwagę, że w pewnym momencie przerwał wywiad telewizyjny. Pamiętamy i to i zniknął na kilka dni z przestrzeni publicznej, w tym gorącym kampaniijnym okresie to właśnie może najwyższa pora, żeby nie zostawić Turcji w chosie zacząć szukać następcy.
A czy ja bym powiedział, że przede wszystkim to co nowi pan musi zależeć najbardziej, to jest, żeby zbudować siebie jako otoczkę powiedzmy córleckości jako kandydata jako osobyę, która jest wietrzna, to wszystko, jaka tatuk tak i na podstawie tego jakby powiedzmy zrobić nowe otwarcie nowej Turcji erdoana, gdzie ten ebaan nawet jakiś go będzie kiedyś nadal będzie fundamentalnym punktem odniesienia. Tak jak dzisiaj nadal jest etatu i myślę, że to będzie właśnie jeden z głównych elementów i tookoła tego, jeżeli to dobrze zbuduje, jeżeli faktycznie zacementuje ten swój kult, który dzisiaj ewidentnie też było widać podczas oparcia, które dostałą kwota wygłaszają swoją wymowę, jeżeli będzie mógł dookoła tego zbudować. To wtedy wszyscy inni politycy z jego zaplecza będą mogli nie jakoś korzystać z tego, nawet jeżeli byśmy mówili o tym, że erduan kiedyś oddał urząd prezydenta i przejdzie na emeryturę. To oczywiście wątpię, żeby się stało w ten sposób, ale wydaje mi się, że to może być 1 ze sposobów na to, aby ta Turcja po erdoanie. Czy to za 10 lat czy to za 20 lat, żeby ona nadal nadal, jakby powiedzmy kręciła się dookoła wytycznych, które wg mnie wszyscy 20 lat swoich rządów teraz to naprawdę za cenę to islamskość połączenie, jakby powiedzmy historii rehabilitacja imperium osmańskiego i włączenia tego w aktualną politykę zagraniczną Turcji. I wg mnie to taka autonomiczna polityka, którą dzisiaj widzimy w Turcji, która nigdy jeszcze powiedzmy 20 lat temu aż tak mocno nie wybrzmiewała, że to będą wszystko elementy schy, którą toan zostaw i którą powiedzmy jego zeszłaść jego jego jego zaplesu polityczneę, będzie dalej kontynuował i dokoła tego będzie budowało powiedzmy dalsząhedepolityczną. Poradowa.
Od kilku godzin spływają do rdo na rozmaite depesza gratulacyjne albo gratulacje poprzez media społecznościowe, no i oczywiście najwięksi władze tego świata, że obajne liczy na dalszą współpracę Władimir Putin. Gratuluję również prezydenci i prezent Francji, kaclerz Niemiec bardzo szybko odezwał się sekretarz generalny na to, więc stotenbergii bardzo szybko odezwał się premier szwecjil w kryristofer szon, który nie wahał się by pogratulować reczepowierdanowi. No, z którym stosunkiem ma dość napięte. No i pytanie teraz Czyż TOK Kolm liczy, że blokowanie możliwości wejścia Szwecji do NATO jedynie przez Turcję tak naprawdę no nie przez Węgry też to był faktycznie tylko element kampanii wyborczej. I teraz ten problem zniknie?
Znaczy nie, ja myślę, że zaznacz pewno kwestia szwedzka nie jest aż tak łatwa, żeby ją podłączyć tylko i właśnie pod kampanięborczą. Znaczy to była przede wszystkim kwestia, oczywiście blokowania kwestii Szwecji jest to do niedawna pięćnlandii towiązała się sprawą kurdyjską, Turcy przez cały czas mają odczucie, że na forum na to z kim ta kwestia kurdyjska i terroryzmu Kurdyjskiego nie jest traktowana poważnie tak i dopóki nie dostaną silne. I jakby jest cinego komunikatu to Sojuszu, że cały Sojusz faktycznie współpracuje jest zatwórrcją, jeżeli chodzi o te kwestie, to Turcy będą to dalej wykorzystywać. Druga sprawa to jest kwestia relacji, a kar jest waszyng tonem, oczywiście są pomiędzy ankarma waszych tonem poważne różnice jedną z bardziej takich palących kwestii, w którą widzimy od ostatnich paru miesięcy. To jest kwestia sprzedaży Turcji, ex to rekompensatą za usunięcie z programu f 35 joba 1 jest za tym, żeby to Turcji sprzedać, ale Kongres, to blok blokuje i warunkuje, że właśnie w pierw Turca będzie musiała akceptować Szwecję, zanim powiedzmy będzie możliwość sprzedaży 16 Turcji. I tutaj wydaje mi się, że jednym z elementów, które może się zmienić. To jest, o ile np. USA wykażą w dobrą wolę, żeby raana zaprosić do białego domu. Niektórzy Kongres mieni zmienią swój pogląd, jeżeli chodzi o sprzedaż i powiedzmy dadzą wstępny zielone światło, że tu może możemy sprzedać to E 16. To ja myślę, że, bo on byłby gotów rozważyć też akcesję Szwecji do na to nawet jeszcze w tym terminie niż tam się wydaje. Czy to jest było coś związanego z wyborami. Myślę, że nie myślę, że to była zawsze taka polityka transakcjonalna i chodziło tutaj o parę innych rzeczy, a wybory po prostu było, jakby dodatkowym elementem atutu, gdzie rerdon mógł tą narację, oczywiście swoje sprawości po politycznej i pokazaniu wskazywania, że on stawia na interesy tureckie dalej jak powiedzmy konsumować w ramach wyborów i przedstawiania się właśnie jako liderach państwa sprawczego. Pogotowego zawsze postawić największym grafem na świecie.
E Adam Michalski z ośrodka studiów wschodnich jest nami rozmawiamy o krajobrazie politycznym w Turcji po wczorajszej drugiej turze wyborów prezydenckich, które wygrał recepta i perduan i zbliża się godzina czternasta o godzinie czternastej informacji, a po nich wracamy do rozmowy.
14 7 popołudnie Radia to KFM Filip kakusz z nami cały czas Adam Michalski z ośrodka studiów wschodnich jeszcze raz dzień dobry. Kłaniam się, rozmawiamy cały czas o sytuacji w Turcji o krajobrazie politycznym po wyborach po drugiej turze wyborów prezydenckich, które odbyły się wczoraj, które reczeperduan wygrał z wynikiem ponad 52% głosów i rozmawialiśmy o tym, co może zrobić erdan w najbliższych miesiącach. Rozmawialiśmy o przywódcach światowych, którzy śląską gratulacje Danowi. Natomiast porozmawiamy teraz o kaptale opozycji tej prodemokratycznej, powiedzmy opozycji, której kandydatem był Kemal kicz da rou czy to jest kapitał do wykorzystania do utrzymania do budowania na kolejne wybory? No bo jednak to jest kilkadziesiąt milionów głosów. Jakie, jakie zdobył właśnie Kamal KIS do rolu, jak rozumiem, wysłannik kilku dużych partii opozycyjnych, czy jednak to było głosowanie po pierwsze, przeciwko rdanowi i ten kapitał się będzie rozmywał w też takich warunkach dosyć silnego autorytaryzmu ze strony ertana.
Znaczy ja bym na pewno podkreślił właśnie ten element, że ten kapitał opozycyjny składa się z kapitału łącznego 6 partii, w której u Sojuszu 6 partii, w których oczywiście 2 największe partie. To jest re republikańska partia, z której wywodzi się sam kandydat prezydenta, ale sam sam prezydent kandydatpozy opozycji temattyczna ruły i do tego partia dobra, która jest patą ultranacjonalistyczną, a obok tego są jeszcze 4 inne partie w tym islamska partia partia liberalna partia nęło konserwatywna, a więc mamy bardzo szerokie spektrum polityczne, które tworzy de facto cały tejfał opozycji tureckiej i to bym polega na tym i tutaj też, jakby powiedzmy zgadzam się z tym, co powiedział pan redak dyrektor dyrektornąć. E była na od władzy, a więc ona byłaalicją wyborczą i problem teraz jest taki, że po tych wyborach, kiedy już ten temat zniknie. Problem jest taki, czy ta opozycja będzie dalej w stanie i się zwarta równym szeregiem i przez te nastęcę 5 lat przetrwać w tym formacie. I tutaj wg mnie ja mam duże zastrzeżenia co do tego, zwłaszcza że już mieliśmy w przyszłości pierwsza, jakby powierzchni pogłoski o tym, że druga największa partiaalistyczna w tym Sojuszu no byłaby gotowa, powiedzmy współpracować ze wszystkimi partiami, a w tym też np. jakizącą, więc tego typu przeciekli już gdzieś się pojawiały, a to wszystko może sugerować, że tak jak teraz będą potwierdził swoją władzę na następne 5 lat i de facto to, że nie ma dla niego specjalnie alternatywy. To mogą się nagle może się nagle okazać, że w takiej opozycji tureckiej będą partie polityczne, które wiedząc, że no nie mają specjalnie liczyć, nie mają jak liczyć na to, żeby odsunąćła nam władzy. No mogą się w takim razie przyłączyć do tej władzy, a więc i wydaje mi się, że erdoan też może podchodzić do tego tematu w ten sposób myśląc, że ta opozycja jest na tyle zróżnicowana, że na pewno tam będzie można jakiś kapitał polityczny wszechć. Czy to w postaci partii politycznych, czy to po prostu w postaci, jakiego reportażystka w przyszłości może zmienić swoją, jakby swoją poglądy, to na pewno nie będą jakiś potężny ruchy w sensie żewan. Nagle zyska potężny blok opozycyjny, jeżeli jużerdanowi może chodzić o to bardziej w parlamencie z któreckim Mar marwycić, powiedzmy jakąś partię, która dałaby mu np. większość konstytucyjną tak, którą tak jak i nawiązałem cieszyć treści naszej rozmowy, mogłaby być potrzebna do tego, żeby zmienić konstytucja, więc to są tego typu ruchy polityczne, które wg możemy się spodziewać, natomiast tak to nie wróży dobre, które w tej opozycji wydaje mi się, że największe te problemem będzie to z aktualnego kandydata na prezydenta takie małe, który zdał, który przegrał oczywiście w drugiej turze. No jego czeka pewien proces rozliczenia, to on był bardzo kontrowersyjnym kandydat pod tym względem, że mówiliśmy jeszcze parę miesięcy temu, przed, że leszą kandydatów był nasza partnerstambuu ekran i mamu, który zdecydowanie lepiej wyglądał w mandatach, prowadził miał 10% więcej niż temat, który zdaru, jeżeli chodziło o starcie z rergomen. Tak tak przynajmniej tak do sondaża, a więc jak się dzisiaj patrzy na wynik, który zrobił chemat bez darów i ktoś sobie zadaje pytanie, a to by było, gdyby to był właśnie ten kandydat opozycji, to on by wygrał. No wiele by sugerowało, że może byłaby taka szafa, a więc z tego powodu wydaje mi się jak temat, który z daru, który postawił na swoją kandydaturę, wymusił ją de facto, grożąc praktycznie rozpadem opozycji. W pewnym momencie. No teraz będzie on musiał taką decyzję odpowiedzieć i pytanie jest, czy on się dalej utrzymana o lidera opozycji, czy jednak tutaj zajdzie zmiana? Wszystko wskazuje, jak na razie to może pójść obydwie?
Strony te rozliczenie wydaje mi się, że się już zaczynają, bo wspomniane, jakimi ma. Molu już burmistrz tambu już sam powiedział, że opozycja potrzebuje zmiany i że nie osiągnie się innych rezultatów, robią cały czysto samo, no to szybko się właśnie zaczynają takie te rozliczenia i myślenie a co by było? Gdyby.
A oczywiście no już podatków tylko ma związek z tym, że po prostu stawka wyborów była tak duża. Opozycja była przekonana, że wygra te wybory i że już specjalnie nie trzeba już nic robić. Ta gospodarka samo pogrążyła rtoana, okazuje się, że tak nie jest i trzeba jednak szukać innych argumentów, a to oznacza, że ta retoryka ta polityka, którą prowadziłalety, daru ona się nie sprawdziła. Tak opozycja podeszła, choć robiła wg wiele rzeczy poprawnie w tej kampanii, to jednak nie potrafiła przekonać wystarczającej ilości elektoratu, a to oznacza, że trzeba zrobić, jakby powiedzmy, posługując się agresywną rebranndng opozycji tureckiej. Pytanie będzie w jakim kierunku ta zmiana powiedzmy tożsamości politycznej dla lekka zmiana wcześniej nie mówimy o jakieś rewolucjach, by posła. No ja suger wydaje mi się, że na pewno bardzo ciekawym kandydatem jest lekrem i mało no cieszy się popularnością wg mnie akutem jest to, że jeżeli w tych wyborach nie startował, to przynajmniej ma czystą kartę, jeżeli chodzi o następne wybory prezydenckie, a więc wydaje mi się, że to żaden sposób nie oznacza, że ta opozycja nie ma już dobrych kandydatów, że ona jest skończona. Myślę, że ona na pewno teraz przejdzie jakieś głębokiej transformacji, no ale będzie musiała znaleźć, powiedzmy jakiś nowy sposób na to, żeby sprzedawać sięemu społeczeństwu jako alternatywa do rządów ltona nie tylko, ale też właśnie politycznie pokazać, że jest to realna powiedzmy opcja polityczna, która przyniesie Turcji turką dobrobyt złagodzi jakieś tam na napięcia społeczne i socjalne. Przede wszystkim sprawy kurdyjskiej. Tak co są jak to jesteśmy najbardziej palące kwestie, jeżeli to np. nowy kandydat, że bądź nowy lider opozycji byłby w stanie zrobić, to może ma szansę na to, żeby ten negatywny trendy póki co widzimy sąach, jeżeli chodzi OC, żeby to odwrócić i może może i to duże pod podkreślam. To jeszcze raz może w następnych wyborach byłaby szansa, aby ponownie zmierzyć się zertuanm na ten moment jalnie wiedzę, aby to było takie proste, zwłaszcza że też nie widzę, aby ki zdarów był tak chętna, aby oddać tą swoją władzę jako lider opozycji. Wydaje mi się, że to będzie też jakaś rywalizacja przez pewien moment.
No właśnie chciałem się zapytać o to, co jak Kemal ki lisderu zareagował na swoją na swój wynik wyborczy. Czy jak sam pan mówił onostro, walczyło o to, żeby być liderem opozycji kandydatem na prezydenta, no i w tej w tym przemówieniu po po ogłoszeniu wyników no on jakoś zwraca uwagę na to, że rzeczywiście potrzeba zmian. Czy tutaj była raczej mowa, robiliśmy wszystko dobrze, tylko system nam nie pozwolił wygrać, bo gdyby warunki były inne to właśnie ja byłbym nowym prezydentem.
Ja bymm stracił ten komunikat jego w postaci tego, że on powiedział, że walczymy dalej tak i oczywiście te wybory nic nie przestrzegają, że będziemy iść dalej tylko co to oznacza rzeczywistości tego. Też nie wiem, ponieważ ten plan wypowiedź była bardzo krótka, nie było póki co jak konkretnych komunikatów, jak ta strategia opozycyjna będzie wyglądała po tej porażce. To wszystko sugeruje rzeczy tak krótkiej wypowiedzi, przede wszystkim ten liderpozy opozycji panuje. Tutaj wielka, jakby powiedzmy złość, bo była to widać, że było przekonanie u nich, że faktycznie te wybory są do wygrania, że oni to już mieli na wyciągnięcie ręki tak się nie stało i problem jest taki, że nie zaplanowali teraz agendy na to, co się stanie w przypadku przegra. I wg mnie to jest wg mnie to największy największy problem i pytanie jest, czy oni teraz wiedząc, że przegrali wybory, będą musieli w tym samym czasie myśleć o tym, jak się nowo zreformować. No wydaje mi się, że tutaj będzie potężne wyzwanie, jak to jak te 2 czynniki pogodzić razem, czyli wyciągnąć wnioski z przegranej, a z drugiej strony znaleźć jakieś nowes operant, jeżeli chodzi o o przyszłość tego ugrupowania. I tutaj tutaj tutaj z tego, co mi się wydaje, przede wszystkim zbyt wcześnie, żeby wyciągać mówiłem tylko 1 dniu po wyborach wydaje mi się, że to w przeciągu miesięcy się wykluje wyklaruje, jakim to kierunku będzie szło. No ale dla mnie ewidentnie jest jest to, że będą musieli to tą lekcję odrobić.
I ekonomist przed tymi wyborami miał taką głośnąkładkę o tym, że wybory w Turcji to są najważniejsze wybory w 2023 roku. Było minęło możemy sobie wyobrazić, w jaki sposób będziemy podchodzić do kolejnych prezydenckich wyborów w Turcji za kilka lat?
W trakcie już wydaje mi się, że przede wszystkim największym i najbardziej ciekawym elementem. To jest jest jak przede wszystkim to będzie kand kandydatem, ponieważ nie na uwadze, że akt aktualn system prezydencki ogranicza możliwość każdą pre prezydentowi starrtowania dwukrotnego wyborach, tak, a więc erduant teraz ma swoją druku dwukrotną turę raczej dwukrotny raz będzie prezydentem, a już coś trzykrotny czy trzeci raz już mu nie przysługuje. Jej pytanie jest jak to wyon będzie chciał rozwiązać. Oczywiście zapisska skład jest taka za zapisska w konstytucji, która mówi, że jeżeli wybory odbywają się przed terminowo, to de facto kami od prezydenta może po raz trzeci kandydować, a więc de facto może czy tak długo ja chce rządzi jest taka jak powiedzmy zapiska, ale pytanie jest właśnie, że tam dosyć pan będzie prac przygotować na jakiś tam sposób, aby zagospodarować ten następne parę lat stworzyć dookoła siebie ewentualnie jakiś nowy ruch polityczny bądź odświeżyć swój imiks, tak, żeby no zagwarantować, że w następnych wyborach prezydencki to nadal on będzie, jakby powiedzmy tą bezternatywną opcją dla całej reszty elektoratu. Tak pytanie jest właśnie, jak to teraz się potoczy, to miejmy na uwadze, że 5 lat to jednak jest bardzo długi okres te 5 lat, jak się okazuje, może się cała gospodarka rozwalić, po czym się naprawić, potem się znowu rozwalić, to każdy można mieć kucze częścienia ziemi i tysiące jeszcze innych zwrotów, które wg mnie sam erba nie w stanie przewidzieć. Miejmy też na uwadze 1 rzecz, że, o ile erduan jest bardzo popularnym politykiem. To jest on też bardzo kontrowersyjnym politykiem dla wiele dla dla szerokiej części polskiego społeczeństwa. No i on też będzie musiał się przygotować na to, że, o ile będzie poszukiwał dodatkowego procenta 23 nowych odbiorców o nowych obywateli, którzy byliby gotowi na niego zagłosować, bo tym samym też musi się spotkać. Musi też pamiętać, że będzie miał też coraz więcej swoich wrogów politycznych, zwłaszcza że z każdą przegranym z każdymi przegranymi wyborem wyborami ta ilość osób, która jest niezadowolona z jego rządu, przez cały czas gdzieś tam rośnie. Tak wydaje mi się, że to jest przede wszystkim na szczeblu politycznym, ale to właśnie też szczeble polityce są najbardziej niebezpieczne dla niego, bo to tam dochodzi, jakby powiedzmy do ustawy niesta jak tutajwana odsunąć już nie mówiąc o tym, że Turcja to bardzo specyficzny kraj, gdzie obok takiej formalnej polityki jest też nieformalna. Polityka polityka głębokiego państwa, gdzie operuje wojsko, które pomimo tego, że zostało uciewilnione przezerdu, a nad nadal może mieć jakieś tam elementy odruchy autonominości. Nie mówię tutaj o puczu, ale, ponieważ hucze zdarzały się rutynowo w Turcji. No ewidentnie jest to element, który może towarzyszyć niespodzianką w przyszłości już nie mówiąc o tym, czy jakiś rywalów dodatkowych ed on sobie wykreuje przez następne parę lat, którzy będą próbowali w jakiś tam sposób wewnętrzny odsunąć od władz, a więc myślę, że Eldo potem względem musi się ubezpieczyć zabezpieczyć na właśnie tego typu przewrot możliwości zmian kursu, a to by wszystko sugerowało, że jednak będziemy mieli do czynienia z jakby z taką twardą ręką rządu r, to, na którą znaliśmy. No tylko tak jak mówiłem, podkręconą o twardość jeszcze o parę stopni.
Ja żałuję, że tego pytania, które zdadam na końcu nie zadałem na początku, ponieważ tu się tyle ciekawych nowych wątków otworzyło, więc mam nadzieję, że to do tej rozmowy wrócimy bardzo dziękuję. Czasem Adam Michalski z ośrodka studiów wschodnich był z nami zbliża się godzina 14:20 informacja. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: POPOŁUDNIE RADIA TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA