REKLAMA

Chcemy całego życia! Pisarka, flirciara, skandalistka Zofia Nałkowska

Gościnnie: Herstorie
Data emisji:
2023-05-29 15:50
Czas trwania:
01h 01:12 min.
Udostępnij:

Jako 15-latka pisała: "Świat dzieli się na smutną szlachetność i rozkoszny brud. Kobiety mają do wyboru jedno lub drugie, mężczyznom wolno swobodnie przemieszczać się od jednego do drugiego". Zazdrościła im "prawdziwej, wesołej, zwierzęcej miłości, tych orgii, które dla kobiety są przejściem Rubikonu, a dla mężczyzny - fragmentem w życiu". Rozwiń »
Jej słynny okrzyk "Chcemy całego życia!" nie wywołał skandalu dlatego, że żądała dla kobiet równości w życiu publicznym, lecz dlatego, że żądała jej w łóżku. Chciała kochanków, orgazmów, nie chciała wstydu i macierzyństwa. Ach i jeszcze powiedziała paniom z towarzystwa, że w zasadzie nie ma różnicy między nimi a prostytutkami.
Ale bynajmniej nie była tylko skandalistką. Jej umysł był wybitny, a patrzenie na świat bezlitośnie realistyczne. Nigdy nie umiała zamydlić sobie oczu: ani na niewiernych mężów, ani na polski antysemityzm, ani na swoje własne starzenie się, które nazywała zdychaniem.
Była pionierką powieści psychologicznej, pierwszą damą literatury, uwielbianą na salonach lwicą, feministką nie bardzo lubiącą kobiety, niezależną kobietą wielbiącą tyranów i nonkonformistką, która poszła na układ z komuną. Pozostaje bodaj najbardziej skomplikowaną i barwną postacią, jaką kiedykolwiek miał polski światek literacki. W dzisiejszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk opowiadają o Zofii Nałkowskiej. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Reklama partnerką podcatu jest answer LAP. Marka.
Stworzona przez kobiety dla kobiet mówiąca o ich roli we współczesnym świecie?
Czekamy na historię wysokich obcesów.
Dzień dobry i się nazywam Katarzyna wężyk, a ja nazywam się Natalia wallog. Dzień dobry, jak co tydzień zapraszamy do kolejnego odcinka naszego podcatu herstory wysokich obcasów podcatu, w którym opowiadamy o. Unknown speaker 4 Kobietach o kobietach, które czasami były tak niemożliwe i tak dalece wykraczające poza swoją epokę, że, gdyby nie istniały naprawdę na pewno ktoś by je wymyślił, ale ta nasza istniała i zaczynamy tak już jako nastolatka chciała żyć pełnią życia, kiedy datę mu wyraz publicznie podczas zjazdu kobiet wywoła ogólnonarodowy skandal.
Do legendy przejdzie jako sallonowa wica uwodzicielka i poszuraczka CERT należących nierzadko do mężczyzn młodszy chodnik. Zapamiętano zostanie jako wielka dama zawsze z lisem wokół szyi i w kapeluszu i pefekcyj niż mińce. To jednak wizerunek mocno spłycony. Unknown speaker 4 Była bowiem kobietom niemożliwie wprost skomplikowaną, a przede wszystkim wielkim umysłem, który przebija z karty jej książek, a przede wszystkim z jej dzienników ten wybitny intelekt wskazywał ją na oglądanie świata ludzi siebie samej, a nawet własnego umierania bez łagodzących filtrów naszą dzisiejszą bohaterką jest Zofia naukkowska.
Wysokiej ochcasy.
Urodziła się 10 listopada 1800 osiemdziesiątego czwartego roku w Warszawie prawdopodobnie możemy ufać tej dacie, choć przez całe życie będzie niąmanipulowała raczej się jednak odmładając niż sobie lat. Dodaje oboje rodzice Wacław i Anna byli z wykształcenia geografami, no ale oczywiście to on był wjazdą naukowcem lewicowym publicystą i autorem podręczników obie córki Zofię i Hanny państwo naukowcy wychowują wkłucie wiedzy i też nie bronią im się swobodnie rozwijać. Hanna zostanie w efekcie uznaną rzeźbiarką Zofia pierwszą damą polskiej literatury i do dziś najbardziej złożoną niejednoznaczną oraz fascynującą postacią naszego literackiego świadka. Unknown speaker 4 Na pensję trafiła późno, bo dopiero jako kilkunastoletnia panna, ale dzięki temu, że żyła w domu pełnym książek nie miała specjalnych zaległości, nawet można przypuszczać, że nauczyła się w nim więcej niż w szkole na tajnym, bo wciąż mamy zabory Uniwersytecie latającym studiowała historię geografia ekonomię i językoznawstwo. Bogata była ta ogólna edukacja w tamtych czasach. Tak.
Tak sobie myślę Marii skłowskiej Curie czy wiesz, czy ona też tak przy raku wiedzę dostałać, to jednak te parę lat później, kiedy już kobiety uczono również w tzw. męskich dziedzin? Unknown speaker 4 Trzeba sprawdzić. W przeciwieństwie do historii i wielu naszych bohaterek materiałów o Nałkowskiej nie trzeba wykopywać spod ziemi, a opowieści snuć ze strzębków, no bo relacji strzelego życia ERI w okresie międzywojnie jest z tym mnóstwo przeszło to wręcz do legendy, a ona sama przez blisko 60 lat pisała dzienniki uznawana dziś za arcydzieło polskiej diarystyki z ich kart wyłania się kobieta absolutnie nie przeciętna. I to nie tylko na tlepoki, w jakiej żyła, no bo gdyby żyła dziś również prawdopodobnie byłaby wywrotowa, a jej wpisy w mediach społecznościowych, co jej róż wywoławałyby awantury i tsunami komentarzy? Tak, tak, to nie była nobliwa. To nie była jedynie nobliwa, autorka medalionów i granicy zdecydowanie, ale po kolei nie ulega wątpliwości, że Zofia naukkowska już jako nastoletnia dziewczyna nie była typową panienką z dobrego domu, owszem, była poniekąd egzaltowana, ale na drugą nóżkę zawsze miała ostry ogląd rzeczywistości. I co prawda jak wiele dziewcząt chciała tej wielkiej miłości, sukcesu pisarskiego, a potem śmierci za młodu uda się jej tak naprawdę tylko jedna z tych rzeczy, ale np. nigdy nie pragnęła małżeństwa obiegowe twierdzenie, jakoby miłość przychodziła po ślubie uważała za bzdurę. Słusznie o małżeństwie nie marzyła, a małżeństwo kościelne jako ateistka w ogóle uważała za jakiś dziwny wymysł. Zdaje się też, że nigdy specjalnie nie chciała mieć dziecka, chciała za to pełni życia, czemu za parę lat da wyraz publicznie i zgorszy wszystkich łącznie za wezwawanynymi feministkami.
W dziennikach pisała tu cytat jak ja im, czyli mężczyznom, zazdroszczę prawdziwej Wesołej zwierzęcej miłości tych orgii, które dla kobiety są przejściem rubikonu, a dla mężczyzny fragmentem w życiu albo świat dzieli się na smutną szlachetność i rozkoszny brud kobiety mają do wyboru 1 albo drugie mężczyznom wolnoswobodnie przemieszczać się od 1 do drugiego. I to jest ta rzecz, której nie mogę znieść jak największe niesprawiedliwości. I dodajmy tą wielce przenikliwą uwagę, napisałam, mając lat 15 była naprawdę niezwykle inteligentna bardzo była bardzo by obserwatorką. Unknown speaker 4 No co więcej, gdyby dzisiaj ktokolwiek, kto napisał, to nadal byłoby mocno aktualne.
Poza to jak się ma 15, to się pisze będzne wiersze. Tak. Unknown speaker 4 Pisała też nędzne wiersze.
A nie takie nie naprawdę szacunek. Unknown speaker 4 Ale i pamiętniki są wspaniałe i nawet niektórzy uważają, że pamiętniki są dziełem jej życia i przewyższają wszystkie jej powieści, które też są bardzo dobre, ale są tacy, którzy mówią, że jednak dzienniki.
No właśnie Nałkowska pisała też w tych swoich dziennikach, że mężczyzna może żyć jednocześnie jako mężczyzna i człowiek, a kobieta musi wybierać. No to też jest toowała tak po wieku wcześniej. Unknown speaker 4 Absolutnie. No i ta zapiski są właśnie zapowiedzią tej nietuzinkowej kobiety, jaką wkrótce miała się stać, ale też wielu nieszczęść. I jakich przyjdzie jej znać właśnie z tego powodu? No bo umówmy się, że kobiecie o tak nieprzeciętnym umyśle nigdy nie było łatwo żyć i nadal nie jest Hanna kilchner w wybitna Polska litera tu znów literaturodawczyni, która badaniu życia naukowskiej poświęciła kilkadziesiąt lat pracy naukowej i jest autorką monumentalnej kilkuset stronicowej biografii pisarki pt. naukowska albo życie pisane mówiła w wywiadzie dla wyborczej, że naukowska była w takim pewnym potrzasku. No bo w jej czasach kobieta była podziwiana za urodę, a nie zaintelekt czy złożoną osobowość i przytacza taki taką anegdotek, że kiedy naukkowska jako początkująca Literatka spotkała w Krakowie Stefana Żeromskiego, ten powiedział jej taki komplement. Pani jest zbyt piękną kobietą, żeby być wielką pisarką.
Gdyż jak wiadomo, nic tak kobiecie nie sprawia, że kobiecie miękną kolannka jak facel, który podważa twoą inteligencję i ambicję? Unknown speaker 4 Spadaj Stefan.
Otóż malałkowska całe życie będzie się otaczała mężczyznami, mniej lub bardziej toksycznymi karmiła ich spojrzeniami efektami, a w samej sobie będzie rozchuśtywała uczucia, by zaspokoić potrzebę akceptacji, musiałam się uprościć, żeby być zrozumianą tak napisaała o 1 ze swoich związków, jakie to pięknie skontensowane nie jedno zdanie, której obejmuje cały wymiar relacji, w której ona ewidentnie musiała ukrywać tak swoją inteligencję, swoje ambicje tak musiała być dla niego wszystkim tylko tylko nie sobie. Unknown speaker 4 W pełniągnęłam teraz trochę do jej dzienników. No i to jest po prostu doskonałe naprawdę to można czytać w chłonąć i się zatapiać w tym i potem to zostaje zostaje i pracuję to takie zdania, które zapadają w człowieka i potem na lata. Ten także w ogóle z przyjemnością do tego sięgam, chociaż to nie jest łatwe, bo jej diagnoz są to nie są optymistyczne rzeczy.
Ale ten facet, który no przejdzie do historiiści w ogóle jako kogoś, do którego naukkowska musiała się uprościć piękne piękne absolutnie bezpromisowa naukkowska była właśnie w tych osądach i w literaturze. No w życiu jednak będzie się naginać i wchodzić w relacje, w które trudno nam trochę uwierzyć. Unknown speaker 4 Tak. No z tego całego uwikłania spod spodu tego będzie przybijać coś takiego, co można by określić jako jakąś desperacką tęsknotę, by widzieć świat mniej wyraźnie mniej realistycznie. Tak jakby ona tymi miłościami miłostkami trochę się chciała zaślepić na to, co dookoła bezbłędnie zauważał jej wybitny umysł ta legenda jej jako salonowej lwicy i pożeraczki męskich serc kobiety, która sobie ego masowała za pomocą tych młodszych kochanków. Ona nie jest nieprawdziwa, ale z całą pewnością absolutnie spłaszcza obraz tej niezwykłej postaci.
No dobrze, teraz przechodzimy do przytyfikantów, a pstyfikat nr 1 Leon regier LO okowska ma lat 19, kiedy w 1903 roku właśnie spotyka Leona słabego poetę, ale potem bardzo dobrego nauczyciela Leon nie dorównuje intelektem. No trudno, ale pociąga ją jego elegancja i schludność oraz być może to, co potem będzie przyczyną jej z gryzoty, to znaczy jego bogate życie erotyczne, do, którym lubił zresztą opowiadać. No jest młodziutka ma te 19 lat, więc miała prawo przegapić redelart, kiedy co jej róż wrzucał jej opowieści o swoich podbojach. Tu musimy dodać, że w tamtym czasie romans no nie oznaczał koniecznie tego, co dziś, bo oprócz skonsumowanych relacji były też te ograniczające się do flirtu do przesyłania kwiatów do adoracji i wiele tego rodzaju relacji będzie miała w przyszłości naukkowska. Unknown speaker 4 Swoją drogą teraz czytając o tym wszystkim doszłam do wniosku, że bardzo zubożyliśmy jednak nasze życie towarzyskie, ono było niesamowicie wielopłaszczyznowe w tamtych czasach i te właśnie flirty te stopnie romansów ona ma jakieś takie romanse, gdzie nie dochodziło do stosunku, ale do pieszych itd. to wszystko były ważne relacje ludzie do tego przywiązywali zupełnie inną wagę i naprawdę tego było coś fantastycznego, bo było widać jakąś taką trójwymiarowość całego tego życia towarzyskiego, a myśmy to jakoś tak wszystko spłaszczyli do tego, czy jest seks, czy nie ma seksu. No to lepiej się bawili lepiej. No jeśli chodzi o Leona, to on nie był tak wysublimowany, ale Zofia w tym czasie po prostu chce kochać i być kochana chce też życia erotycznego i bardzo liczy na to, że Leon ją seksualnie rozbudzi i na tym etapie jeszcze nie przeszkadza jej, że podczas różnych rautów spacerów po Warszawie premier natykają się ciągle na jakąś kobiet, z którą rygiie romansował.
Jak rozumiem, nie tą samą cały czas? Unknown speaker 4 Nie nie tą samą różne i te tak no i mimo wszystko pobierają się 11 lutego 1904 roku. To jest bardzo ciekawe, bo ona przechodzi na jego wiarę na kalwince, znaczy przechodzi ze swego ateizmu i po pierwsze, robią tak, dlatego że u protestantów po prostu łatwiej się rozwieść. W razie, czego to tak, a propos właśnie tego, jak ona trzeźwo patrzyła na życie i jak mimo pragnienia miłości jednak tych filtrów nie miała, a po drugie w tym czasie po prostu to są czasy, kiedy ślubów cywilnych nie ma do małżeństwa, wiedzie tylko droga przez przysięgę przed Bogiem.
No i początkowo kłada im się dobrze. Zofii podoba się rozrywkkowa natura męża oraz to, że jest otwarty na jej z kolei firty co do dzieci, to jeszcze prześliłem do gadali się, że nie dzięki dzieci nie chcą, ona wiedziała, co mówi on niekoniecznie rzecz on chciał potem. Tak. Unknown speaker 4 On niby nie chciał, ale potem po rozwodzie się związał i z kobietą i miał jednak dziecko, więc tutaj są domniemanie jest takie, że niekoniecznie wiedział, co mówi, być może to była prawda tego momentu. Tylko.
W każdym razie w łóżku jest i dobrze tu Nałkowska dostaje, czego chciała Sęk w tym, że dostają to też inne panie, ale on nie tylko się z tym nie kryje, ale nawet opowiada o swoich podbojach. To ja bym dodała, że w takim razie może mówić o szczęściu, że nie przyniósł jeszcze czegoś tak zybilis, wtedy nie był jeszcze uleczalny pani cyrina to jest dopiero lata czterdzieste?
No mimo braku tego akurat prezentu ślubnego dla niezależnej naukowskiej. To jest jednak za dużo jest zraniona i wyprowadza się na zimę do matki na chorzą 60 no ale zima zimą przychodzi wiosna, a wiosną para jednak chce jakoś związek poskklejać. I to się nie udaje, bo Zofię coraz bardziej miedziło, że mąż lata po mieście za spódnicami za to niemal w ogóle nie czyta, a potem w jej książkach rygier będzie odbijał się refleksem w postaciach nieodpowiedzialnych wiecznie wzbraniających się przed dorastaniem mężczyzn. Unknown speaker 4 Tak jest zdaje się się przelało chyba jak uwiódł służącą i to potem będzie też motyw w jej książkach. No nie dziwię się no. To jest ten czas.
Bo to jest taki zano ziębiewicz. Unknown speaker 4 Nie tak tak trochę tak, chociaż ziębiewicz chyba jednak był bardziej wysublimowany intelektualny Leon, to jest taki czas, że równolegle z tym jak się to życie erotyczne Zofii przy Leonie rozwija. To rozwija się też jej kariera literacka i chociaż ona zaczęła jako poetka, to bardzo szybko przerzuciła się na prodze debiutem była powieść lodowe pola z 1904 roku, potem są kobiety Książe rówieśnice Narcyza, ona się w gry za wpisanie powieści psychologicznych, bo taki jest trend taka jest moda wtedy i na kartach kolejnych książek pojawiają się coraz bardziej złożone postaci we wszystkich. Też autorka porusza temat emancypacji kobiet. Sama też chce być wolna, tak jak to miało miejsce od nastoletniości i korzystać z życia i po rozwodzie jednak jest na tyle rozjechana tym wszystkim, że notuje, że myśl o jakiejkolwiek erotycznej relacji z mężczyzną jest dla niej przerażająca. No wiemy, że czas leczy rany nie dość czas Kliny również.
Jakoś strasznie młode rozwiodła nie miała 20 parę lat takótka. Piłka była tutaj małżeństwo Zofia uwielbiała ożywione życie towarzyskie, a to warszawskie tamtego okresu było naprawdę intensywne. No i właśnie wtedy budzi się w niej ta Zofia Nałkowska, którą znamy, ta lwica salonowa, ta podziwiana przez kochana nienawidzona w każdym razie no osoba, która wchodziła i skierowaź, kierował się na nią. Unknown speaker 4 Na podobno miała niesamowity magnetyz miała w niebieskie oczy ciemne brwi loki nad czołem i podobno miała charyzmę. To to jakby co do tego wszyscy są zgodni, że wchodziła Nałkowska i wszyscy na nią.
Jej koleżanka pisała, że na salonach była no właśnie jak włodczyni zwycięska spokojuna królewska i chłodna stworzona do władzy i panowania. To jednak nie znaczy, że skacze z łóżka do łóżka np. zakochuje się w żonatym prawniku edmunci szalicie, ale pomimo namiętności w łóżku nie lądują. Unknown speaker 4 No właśnie, to jest ta złożoność by przedwojennego życia, bo podobnie jest z kolejnym aoratorem, a nałkowską w ogóle zaczyna złościć. To, że, chociaż jest już jakiś czas po rozwodzie, to wciąż Leon rygier pozostaje były mąż pozostaje tym jedynym miejsce seksualnym partnerem, no ciąży jej to, że tak mało ma tego doświadczenia. No i z kolejnym mężczyzną dochodzi do regularnego romansu, pisze, że poznała grzech w postaci doskonałego cielesnego szczęścia, no to trzeba po prostu dodać o tym też pisze jej biografka, że ona była po prostu zmysłowa, ona ona wiedziała, że pociąg to jest ta nieokreślona i nieprzewidywallna chemia. I ją to bardzo bardzo fascynowała i chciała sobie to nieskrępowanie eksplorować.
Między kochankami miało też adderatorów przelotne miłostki nie zawsze jedno po drugiej czasem kilka naraz firtuje, nie tylko w Warszawie, ale też w rodzinnej posiadłości w Górkach, gdzie bywa cała ówczesna lita, która też bawi się niekoniecznie grzecznie, np. rzeźbiarz ksowa redunikowski spił oswojonego jeżdża naukkowski. Unknown speaker 4 Oni wszyscy się zastanawiali, jak mu się udało w ogóle wlać w tego jeżdża alkohol?
Może nie wiem sfermentowane jabłka mudeł. Unknown speaker 4 Wyobraźie sobie, jaka dzisiaj była.
Innaię, zwiększał cokolwiek inne. Unknown speaker 4 Gryein PiS po prostu by wysadził Górki w powietrze.
No ale oprócz tego, że na tych imprezach krzywdziło się jeże i flrtowało jej spotkanie zalitą kulturalną. No właśnie to nie tylko takie zabawy, a to Zofii lgną nie tylko zalotnicy. Unknown speaker 4 Tak, no, znakomite opisy jej daje Witold gąbrowicz m, który za młodu właśnie bywał w tym jej salonie i on pisał o niej zdecydowanie jako kobiecie wybitnej i fenomenalnej rozmówczyni, która tu cytat zwycięsko daje sobie radę z nader różnorodnymi elementami, które w tych pogadankach brały udział. Nieraz podziwiałem zręczność, z jaką Tada ma umiała wykrzesać, Iskrę nawet z notorycznych dzikusów odludków jąkałów i milczków jej talent towarzyski załamywał się jedynie wobec Witkiewicza.
Gąbrowicz wspomina też o jednym z zaskakującym rysie boowości pisarki, to znaczy ono chętnie pomagała początkującym literatom lubowała się pisał w wąchiwaniu talentów w wyszukiwaniu wartości choćby takich, co to nie dojrzysz bez Lupy przynoszono jejskrypt nikomu nieznanego poety, a po 3 dniach już dyskutowano o nim na herbatce. I nieraz ten i zmysł nowości przynosiło owoce, ona odkryła Schulza utorowała drogę rudnickiemu brezie poparła Piętaka mnie też nie odmówiła pomocy rady. Nic dziwnego, że młodzież garnęła się do niej, co prawda złośliwcy plotkowali, że karierę literaturze robi się przez łóżko naukowskiej, ale można to chyba złożyć na karb pospolitej zawiści, bo swoją chęć pomocy udowodni jeszcze nieraz. Unknown speaker 4 No i teraz feminizm to jest bardzo ciekawa sprawa, bo naukowską trudno nazwać działaczką feministyczną, ale na pewno była feministką. No i tutaj jeszcze raz się odwołajmy do gąbrowicza, który jej stosunki z kobietami nazwał skomplikowanymi, a nawet perwersyjnymi, bo cytat ich, czyli kobiet zanadto w sercu nie nosiła, przekładając Towarzystwo męskie, ale Solidarność z tą własną płcią była w niej jednak szalenie silna, tyle, że po prostu Zofię najbardziej interesowały nie prawa, o jakie walczyły sufrażyski. Te wszystkie formalne rzeczy być może ona jako bardzo wyzwolona uważa, że to jest oczywiste i w ogóle nie ma, o czym dyskutować, ale wyzwolenie na tym właśnie gruncie obyczajowym i społecznym to był jej konik.
No bo też było osobą byśmy mocno przywilejowaną tak z klasy średniej lwica sallonowa, więc takie przyziemne sprawy, jak nie wiem, ekonomiczne czy żłobki przedszkola dzieci przecież nie miała czy nawet prawo głosu jakieś tak bardzo nie interesowały, ale krwio, żeby nie gadali o niej, że koerście jej przez łóżko nałkowskie. Unknown speaker 4 To prawda, ale trzeba oddać, że dużo tych spraw społecznych było w jej powieściach i ona bardzo mocno pokazywała jednak też klasizm i to, że ludzie z niższych warstw no mają przekichane widdeeustyna właśnie w granicy itd. także publicznie prywatnie nie zajmowała się tym, ale w literaturze, owszem, no znowu tej dwoistość.
No ale jesteśmy teraz na tym zjeździe i tam się naprawdę będzie działo, no bo jeśli jak się, jakie wtedy nazywano bojownice swoją drogą faminatyw, o sprawę kobiecą. No nie, bo nie bojownicy tylko bojownik. Unknown speaker 4 Nie bojowniczki, tylko bojownicy Super. To.
Takie silniejsze nie tak właśnie jeśli one były postępowe, to sorry, ale naukkowska była absolutnie wywrotowa i dowód temu dała właśnie 10 czerwca 1907 roku, gdy w krakowskiej Filharmonii odbywał się zjazd kobiet polskich, bo to impreza ogromna przybyły delegatki ze wszystkich zaborów, a pretekstem do spotkania było czterdziestolecie pracy elizo Orzeszkowej, czyli na okazję umówmy się dość taka nubliwa. No dwudziesto trzyletnią Zofię zaproszono jako przedstawicielkę młodych kobiet, taki pewnie kwiatak do kożucha młodzież oto przyjdzie młodzież coś powie będziemy pić tych brawo i przejdziemy do ważniejszych spraw. No zapewne nikt się nie spodziewał tego, czego w imieniu owej młodzieży zażąda. Unknown speaker 4 No i tutaj trochę skupimy się na tym tej jej przemowie, bo naprawdę jest tego Warta, dlatego że do historii przeszedł ten jej okrzyk. Chcemy całego życia, który w ostatnich latach wraca w Polsce przy okazji walki o dostęp do aborcji równe płacę równość w ogóle, ale rzadko, kiedy wraca się dou z piczu naukkowskiej, który jest w ogóle doskonały jak go przy tam teraz chyba 3 × i stawiamy dukaty przeciwko orzechu. Może, gdyby ona go wygłosiła dzisiaj to też byłby siwy dym i wielka inba także teraz może się w fotelach.
To nurt proek z parkingowym, dzisiejsze tam imię jest dość silny. No, więc to musi być bardziej no bardziej nobliwa impreza, żeby, żeby wywołać sensację, ale dobra mamy ten przypominam, że to jest 1907 rok. Unknown speaker 4 A ona ma 23 lat, ona ma.
23 latata markata rozwódka i zaczyna od Przytyku, że zebrane pani to Towarzystwa debatują o tu cytatek kobietach upadłych, a nie miały śmiałości zaprosić nas jasno żadnej prostytutki, czyli debatują o nich ponad ich głowami dorzuciła im, że biernie przyjęły utarty podział na kobiety Towarzystwa i nie Towarzystwa, a potem to już w ogóle nie brała jeńców. Oświadczyła np. że małżeństwo w sumie i wiele różnic od prostytucji tu cytat my kobiety tzw uczciwe aż nazbyt często w małżeństwach naszych sprzedajemy, prócz ciał jeszcze i duszy. Unknown speaker 4 No i dodajmy, że kiedy ponad 40 lat, później podobnie o świętym, związku małżeńskim napisze Simone bowuar, to też wywoła skandal, więc Dałkowska była naprawdę pionierką, pewnie gdyby istniały zaświaty, to Simon polerowałaby naukkowskiej Korony, młoda bezczelna co.
Patriotyzmem, ale różnimy się pięknie. Unknown speaker 4 No ja uważam, że jednak wiesz 40 lat, to jest zawsze szm od czasu, a jeśli chodzi o sprawy obyczajowej, kobiety to, ale idąc dalej. Słuchajcie młoda i bezczelna Literatka powiedziała zgromadzonym damom, że na niedoli prostytutek hodują własne poczucie wartości i ujęła to znowu to jest piękne zdanie. Rośniemy na niej, jak sztuczne kwiaty na bagnie ała tusze.
Wytknęła też poddawanie społecznemu stracyzmowi, nie tylko tzw. nierządnic, ale też kobiet, który odeszły od mężczyzn, po prostu tych, które nie żyją zgodnie z konwenansem, czyli np. takiej naukkowskiej tak jest przy czym tego stanu rzeczy upatrywała w zniewolenie obyczajowym kobiet, które patrzą na świat przez małe okienka w bite w klatkach, świat bowiem dostępny jest tylko mężczyznom, którym wolno wszystko i którzy mogą poznać życie we wszystkich jego odcieniach. Unknown speaker 4 No i dalej niemiłosiernie zakpiła z lekarza, które opublikował jakieś w cudzysłowie badania, z których wyszło mu uwaga, że w zasadzie wszystkie kobiety, czyli 90% twierdził są niezdolne do odczuwania erotycznej, przyjemności w ogóle emocji świetna wieku.
Takich autorytów medycznych z takimi zdaniami to było sporo. Unknown speaker 4 Tak tak. No, więc naukowska dowodziła, że to bzdura i ona powiedziała, że w ogóle cały system współczesnego życia erotycznego opiera się na poligami i Poli andri z tym, że ta druga jest tłumszona, ale to nie bynajmniej przez jakąś szczególną moralność kobiet, tylko przez to, że są zniewolone i się same tej niewoli poddają, czyli po prostu nie hulają, bo im nie wolno. No i znowu pojechała walcem, mówiąc, że prostytutką, która bierze pieniądze i kobietą, która wychodzi za mąż kieruje ten sam pragmatyzm miejsc tych samozachowawczy, bo 1 i druga znajduje sposób na funkcjonowanie w świecie, gdzie kobieta po prostu nie ma ekonomicznej niezależności.
Dowodziła tu cytat, że uczciwość tzw jest przywilejem kobiet najbardziej od uzależnionych to jest pani na wydaniu i mężatek, no bo te, którym udaje się być finansowo niezależnymi. No jakoś tak dziwnym trafem od razu zaczynają się gorzej prowadzić przekonywała, że kobiety nie będą pełnoprawnymi obywatelkami. Tak długo jakich przynależności do jakiejkolwiek grupy społecznej, nawet uczestnictwo zjeździe sufrażystek będzie w jakikolwiek sposób uzależnione od tego, jak wygląda jej życie łóżkowe. To jest czy jest to, aby życie należycie moralne nie oszczędziło też macierzyństwa, kpiąc naracji, jakby kobiety tylko po to, chodziły do łóżka. Unknown speaker 4 Tak ona bez ogródek zapytała czy te panie, które zdradzają mężów albo na drugą nóżkę rzucają się z okna na wieść o tym, że są w niechcianej ciąży. Serio też poszły do łóżka, tylko po to, żeby zostać matkami, no znowu mocne i znowu cytat, odrzucając z życie całe piękno cały poryw i żywioł uczucia uczynimy ze świata 1 wielką stajnie racjonalnej hodowli zwierząt ludzkich. No i wreszcie powiedziała w oczy siedzącym przed nią damą, że kobiety po prostu kłamią w stosunku do świata i w stosunku do siebie. A kto wie, czy nie my właśnie kobiety uczciwe kłamiemy najwięcej ta dałam zosa.
Mocne mocno to było i czy to nie było akurat zjazd sufrażysttek domagające się prawa wyborczego? Tak to był jakiś taki rocznicowy, ale weźmiemy pod uwagę, Fakt, że sufrażyski oddzieliły się wówczas na nurce to przy alipakach. O tym mówiłyśmy tak, że 1 był taki bardziej ugrzeczniony, który chciał pokazać, że my tu w żony i matki, tak dzielne uczciwe kobiety, że po prostu jesteśmy tak samo rozsądne, jak wcie nam zaufać. Tak dajcie nam to prawo głosu tam się po prostu należy patrzćcie. No patrzcie jesteśmy odpowiedzialne tak i bardzo chciały, żeby każdy najmniejszy stygmat jakiegoś złego prowadzenia się czy skandalu unikały tego, jak mogły nie, więc jeśli tam siedziały właśnie takie kobiety, to mogły uznać, że ona po prostu im kiśprychy wkładanie nawet z drugiej strony jest też ten nurt emng pannka, z którego bardziej naukkowska była tylko, że ona akurat walczyła trochę bardziej o siebienie, które po prostu mówił, że nie nogrzeczne już byłyśmy i to nam nie pomogło. Unknown speaker 4 Otóż tak właśnie było. No Nałkowska nie była grzeczna.
Nie była grzeczna i też no sala sala zareagowała dezaprobatą mszem rano podjęto próby odebrania jej głosu, a Marek Konopnicka swoje drogo, bynajmniej nie wzór lub mieszczańskich nie po prostu wyszła z sali całymi tygodniami naomach prasy pojawiły się polemiki i głosy oburzenia wystąpienie naukkowskiej. Idealnie pokazuje, no po prostu jak nie przeciętną było osobą i trzeba jej też dodać, że między jej teoriami, a życie pół praktyką nie działa też przepaść nie tylko zgodnie z własnymi postulatami robiła w łóżku, co chciała jak chciała, ale też była finansowo niezależna. Unknown speaker 4 Ta niezależność finansowa nie była łatwa do osiągnięcia w ich zawodzie, bo utrzymywanie się spisania powieści, dawniej jako i dziś było dostępny nielicznym w międzywojniuu udawało się to chyba jedynie do łędze mostowiczowi, a to dzięki temu, że on po prostu wyszedł poza magiczny krąg czytającej elity był.
Autor karnikem dramatyzmu. Unknown speaker 4 Tak, jest, no się to dzisiaj chyba czyta no i jego powieści po prostu czy czytało i Towarzystwo i proletariat oczywiście w tej części, w której umiał czytać, bo trzeba pamiętać, że stopień analfabetyzmu w tamtych czasach był olbrzymi. Co ciekawe to zupełnie tak samo, jak dzisiaj czytały raczej kobiety niż mężczyźni i to one kształtowały rynek wydawniczy, jak kobiety chciały coś czytać, to się wydawało także, to Słuchajcie tyle czasu i nadal tak samo, a najmodniejszym sposobem sprzedawania powieści było pisanie ich na odcinki drukowanie tydzień w tydzień, co podkręcało zainteresowanie czy Czytelników robiło świetną reklamę. Tak pisał Sienkiewicz właśnie wspomniane do łęga mostowicz i tak też pisała naukowska, która notowała, że jest to torttura nerwowa, bo nie wolno się rozchorować, nie wolno nie zdążyć na termin nie wolno nie móc. Pisać.
Zupełnie ja chcę tego nie wyp podkać dnia. Unknown speaker 4 Normalnie w ogóle jak dziennikarstwo. Ja po prostu się śmiałam z tego niesamowicie, bo taka jest prawda tak tak my też nie możemy nie napisać nie zdążyć, no powiedzmy, że teraz w prasie internetowej jest trochę prościej, natomiast w prasie drukowanej, gdzie naprawdę jak coś ma zejść do drukarni o siedemnastej 04 to musijść do Drukarnia siedemnastej 04 i nie może pójść biała strona. No jest str stresik no i oprócz tych powieści w odcinkach brała zlecenia. Słuchajcie na wszystko na felietony reportaże, pisała jakieś pacyfistyczne, no noweelki opowiadania dla dzieci no i komentowała to tak robię to tylko dla pieniędzy, a pieniędzy wciąż nie ma, bo troszeczkę przesądzała ona po prostu w ogóle na wysokiej stopie lubiła żyć, ale no trzeba od dodaćć, że była rzeczywiście pracowita.
Przepraszam, ale to brzmi nieznajomo, to brzmi boleśnie z boleśnieznajoma tak tak znajomo. W 1930 roku napisała dramat dom kobiet, którego wystawia odniosło spory sukces, dzięki temu wznowiona jej powieści miała pieniądze, a jej pozycja się ugruntowała, ale też szalenie męczło i utrzymanie tych wszystkich sznurków, tak zor zorganizowanej pracy. No polały się zzymy czyste rzęci st. Unknown speaker 4 Ona nie była zorganizowano namów mówiłaia, że przedpołu południe nie może wstać z łóżka itd. ale też pisała dzień i na od dzień i noc była pracowita. Natomiast nie była zorganizowana.
No tak ona była od rzeczy wyższych była np. na baki z rachunkami raz nie zapłaciła podatku za nagrodę, którą otrzymała i skarbówka, oczywiście zapukała w najmniejmie to w 1 momencie, czyli no każdy w sumie każdy. Unknown speaker 5 Najmniej dłużej nie miałaby skarbnie i z uśmiechem.
No to też w pewnym momencie zatrudniłaś jako sekretarza Bogusława Kuczyńskiego, z którym oczywiście miała romans Kuczyńskim, trzeba mu to przyznać był niezrównany w porządkowaniu jej spraw mordował w dawców o wznowienia, a samo. Zofię SA co dopisania? Unknown speaker 4 Tak, muszę jeszcze tylko powiedzieć o tym domu kobiet, że to była sztuka, w której grały same kobiety i to w ogóle przeraziło krytyków w ogóle jak na scenie może być tyle kobiet i same kobiety żadnej męskiej postaci. No ale sztuka jednak zrobiła sukces, ale wracając dokuczyńskiego. No jako partner był zamordystyczny, chorobliwie zazdrosny zniszczył należący do Zofii pamiątki pobrnonie schulców w tym egzemplarz sklepów cynamonowych z dedykacją ta niezależna kobieta samodzielnie utrzymująca się odważna ceniona za talent nie mogła się wyzbyć tendencji do wybierania sobie pomiatających nią mężczyzn. To był Pater, który całe życie jej się przewijał i jak się okazuje niewierny Leon rygier, to w ogóle był bardzo niewinny przypadek w porównaniu z Janem jurem gorzechowskim, którego Zofia poznaje w 1916 roku. On jest wówczas kapitanem pierwszej brygady Legionów i legendą naprawdę legendą ruchu niepodległościowego, bo otacza goniby bohaterstwa, ponieważ odbijał skazanych na śmierć więźniów, był zesłany na Syberię. No bezsprzecznie miał charyzmę, ale intelektualisty, to w nim nie było za.
Grosz, a Nałkowska wpadła po uszy i dookoła zaczęła mówić, że Słuchajcie, bohater ma prawo być dziki nie okrutnym, TOK fakturę sobie mówimy, żeby uzasadnić nasze wybory. No właśnie nasz bohater taki właśnie był nie od razu, to się ujawniło, ale świadkowie epoki mówiło, że no miał psychikę żandarma nie przeszkodziło to naukkowskiej zakochana totalnie, mimo że nie robiła małżeństwa, to się pobrali w czerwcu 1922 roku i wyjechali do willa, a potem do Grodna, gdzie gorzechowski dostał przydział, orzenił się z pisarką z gwiazdą, a oczekiwał od niej, że będzie porządną Oficerską żoną, że będzie mógł codziennie podawać. Obejdź pewnie jeszcze buty gansować z tym obiadem. To było trudne, bo co się oczywiście nie umiała gotować tą sprawę ułatwiał, Fakt, że Grodno było wtedy zapadło dziurą i niespecjalnie miała do roboty cokolwiek innego wylądowała tam na dworzeskiej pustyni, a mąż zabraniał jej nawet wypadów do Warszawy nawidzenie z matką i z siostrą. Niech się lepiej uczyować. Unknown speaker 4 Nie to straszny typ był zazdrosny nie mógł z dzierżyć jej intelektualnej przewagi i potrafił podczas awantury przystawić jej pistolet.
Dosko dramattytyczne AUTO bohater. Unknown speaker 6 Butem knutem itd.
ale po prostu miał taki silne emocje wobec niej takiej ukochał już normalnie Pistol do skroni przyzna nami. Unknown speaker 4 No za to ona nieraz ze swoich pieniędzy wysyłała alimenty jego byłej żonie na utrzymanie 2 synów, szczęśliwie miała jednak silne instynk przetrwania może by zniosła nawet te awantury różnice światopoglądowe, chociaż ją bardzo mierzziło jego psie, oddanie Piłsudskiemu, co, do którego była sceptyczna, ale ze swoich ambicji. No nie była w stanie zrezygnować, kiedy gorzechowski dostał przydział do Brześcia, ona wróciła do Warszawy, zeszli się jeszcze raz, ale były kolejna awantury nie róbstwo też ona ciągle po prostu zarabiała też na tych facetów. Zofia się skarżyła, że nawet na prawą lamp i kontaktów musi się zajmować sama i kupować żarówki.
Bohater jest od rzeczy. Też. Unknown speaker 4 Wiadomo tak. No i w końcu to po prostu wkurzyło jego teściową jej matkę i ona pewnym pewnego dnia zajechała wozem pod dom córki zabrała ją wraz z meblami innymi rzeczami i po prostu wywiozła do siebie, ale się z gorzechowskim nigdy nie rozwiedli. Po prostu tak się rozeszli.
Ciekawe. No bo w sumie był prawo do jej pieniędzy nie np. nie wiem, że miał dość rozwodów. Unknown speaker 4 Może miała dość rozwodów. On on żył totalnie tym wojskiem sprawami politycznymi. Chyba nie wiem, czy go to obchodziło, czy tam miał majątek, czy nie miał pewnie też całkiem był nieźle sytuowane z taką pozycją?
W każdym razie Zofia wraca gładko na sallony i znów jest podziwiana i noszona rękach w 1933 roku. Powołana zostaje Polska Akademia literatury. No i ono do niej wchodzi zojcie jako jedyna kobieta jest niemal otoczona kultem coś to w sumie no nic dziwnego, no bo jest pisania się wyrabia i książki są coraz lepsze bonochulz, z którym swoją drogą miała ładna instans i któremu pomogła wydać sklepy cnemonwem kariera przez łóżko naukkowskiej. Może jednak znaczy to jest obrzydliwe tak, ale jak sama uujeść wcześniej tak uproszczone, ale nie zawsze nie zawsze nieprawdziwe. Unknown speaker 4 No tak, ale powiedzmy się, że nie pomyliła się co do Szulca nie pomagają mnie w karierze helą.
No on ze swojej strony stadion naukowską w panteonie pisarze europejskich i powieści są zaangażowane i krytyczne przebija z nich lewicowo wrażliwość dość niezwykła udamy właśnie z warszawki naukowska. Wyraźnie widziała i świetnie rozumiała mechanizmy władzy i działania państwa. Unknown speaker 4 No była naprawdę przenikliwa, ona np. nie dała się ponieść tej niepodległościowej euforii, która zapanowała widziała duże zagrożenie w nacjonalizmie, a drugą RP uważała za państwo niebezpiecznie za mordystyczne, represyjne dyskryminujące mniejszości narodowe itd. także to jest bardzo ciekawe. Ja chętnie do jej książek wrócę sobie teraz z drugiej strony no jednak tą główną warstwą i powieści były ludzkie historie i jej się udało zostać czołową przedstawicielką powieści psychologicznej. To w tym właśnie jak opisuje swoich bohaterów, najlepiej wychodzi ta prawda o niej, że nie była, a nie była w stanie ani trochę lukrować życia, widziała wszystko bez filtra w słynnej granicy, którą pewnie najlepiej znamy, bo to jest lektura pisała m.in. o tym, jak bardzo nasze życie wydaje nam się niezwykłe nasze dramaty wyjątkowe. I jak dalece to jest nieprawdziwe, bo tak naprawdę wpadamy w żenująco banalne schematy. No ja pamiętam, że ja, że granica jak w liceum, bo ale, którą to się tak wszyscy zabieraliśmy za to tak sobie, że to pewnie będzie nuda, a potem się okazało, że to, że to wszystkich rozłożyło na łopatki, że to jest coś fantastycznego. Także ja mam bardzo dobre wspomnienia, to jakieś masz z tego.
Wstyd się przyznać, ale bardzo słabe słab medalionów bardziej no ale maeś coś co jak wrażliwy nastoletni umysł, to po prostu czołgają? Unknown speaker 4 Tak, tak tak. Ja się pochorowałam, ale granica pamiętam, że to było zaskakujące żołał taka książka Polska napisana przez kobietę jeszcze tyle lat temu. No fantastyczna rzecz.
A co do tych schematów to Nałkowska jest świetnie opisywała, ale też trochę z własnego doświadczenia, no bo całe życie przeszła niejako, mieszcząc sobie 2 osoby tą niezależną ambitną intelektualistkę, pisarkę notoryczną uwodzicielkę oraz kobieta co jej różni kłańców się w związki z takimi smętnymi typami takimi tyranaami takimi tchłamszącymi ją wma wymagającymi od nią dostosowania się do ich wyobrażeń. O związku i ona no bezper prac próbowała się do nich dostosowywać, jednocześnie uprawiając ten trudny wymagający i męczący zawód, zanim kichner na naukkowska po prostu zbudował sobie dobry wizerunek, który pozwalał jej zachowywać miejsca w towarzystwie wciąż jednak męskim świecie gardę trzymała zawsze wysoko była dumna. I silna tak, żeby nic jej nie zmiotło. Unknown speaker 4 No to musiało być piekielnie jednak trudne, to, że ona się takiej pozycji dorobiła naprawdę w męskim świecie, że ona rzeczywiście była niekłamanie podziwiana. To to nie była postać kontrowersyjna, że jedni uważali, że ma talenta drudzy, że nie ona była jednoznacznie uznana, to musiało kosztować bardzo dużo. I to oprócz doratorów no bank jej przysparzało, przysparzało też wrogów. Zresztą ona się też dorabiała kiepskich recenzji przez np. mężczyzn, których odrzucała tam kichner opowiadała jakiś 3 krytykach, którzy do niej smalili cholewki, ona nie bardzo 1 zignorował jej książkę, drugi ją zjechała. Trzeci jakośość zgryźliwie tam napisał także.
Ale nie myślę, że to mógł być ten kiees, kiedy kobieta zyskuje na patarchacie. Czy w tym sensie ona była tymy budynkiem. Unknown speaker 4 A myślę, że tak i to jeszcze później wyjdzie.
Oczywiście, żeby ona sama o tym mówiła tak, że tam pisała czy takie są o niej oceny, że Towarzystwa kobiet nie lubiła za bardzo z mężczyznami się dogadywała. Świetnie. No, więc to jest ten caes, tak nie taka jak inne kobiety równa babka, tak taka jak my. Unknown speaker 4 Trochę trochę z pewnością no i właśnie z 1 strony to była ta silna pierwsza dama literatury, a z drugiej strony ta nie umiejąca bronić się przed toksypną miłością kobieta. Jeśli akurat nie miała żadnego takiego zamordysty w rodzaju gorzechowskiego, czy tego jej sekretarza Kuczyńskiego to się beznadziejnie zakochiwała wikłała w takie relacje z gejami, najsłynniejszym takim w cudzysłowie romansem była jej znajomość z Karolem Szymanowskim, oni mieli absolutny floł intelektualny, ona go uwielbiała zaintelek i wrażliwość, bo podobno był niezwykły do tego był Diablo przystojny i jakoś ona nie dopuszczała do siebie świadomości, że on jest homoseksualny, a jemu z kolei też przy całym całej autentycznej fascynacji nią no to było też wszystko na rękę i takie ploteczki, które chodziły, że się, jakoby szykuje do ślubu Zofią były mu na rękę. No bo wiadomo żezywał.
Sięro normę po prostu. Unknown speaker 4 Tak. No w tamtych czasach bycie gaejem to nie była bułka z masłem.
Potem przyszła wojna, która dla Nałkowskiej była czasem straty i przemiany w sumie dzieliła tą stratę i przemiany całą resztą ludności Polski to ten czas też przypadłaż choroba jej matki, a na całą rodzinę spadła. Zwykła okupacyjna, szara bieda, którą pisarkę uważała za upokarzającą i męczącą, gdyż nie dawało sobie zapomnieć zarekwirowana i mieszkanie Podchorążych i wraz z matką i siostr zam. w dwupokojowym mieszkanku przy Madalińskiego. Mąż Hani załatwiłem koncesję na prowadzenie trafiki. I tak wielka pisarka ze znaną rzeźbiarką zajęły się, Słuchajcie handlem tytoniem 1 ze znajomych naukowskiej, wspominała potem, że nigdy żadna kobieta nie wyglądała. Tak nie na swoim miejscu jak naukkowska w tym wojennym kioseczku tak. Unknown speaker 4 No bo przed wojną nikt jej nie widział bez Lisa wokół szyi kapelusza i starannie ułożonych nad czołem fal, a teraz wstawała o szóstej rano, żeby przydźwigać paczki z towarem. Cały dzień sprzedawała papierosy i wykłócała się z klientami, którzy jak wiemy, są różni, a po zamknięciu interesu siedziała w księgach rachunkowych notowała tak, aby kupić 10 jajek, muszę sprzedać papierosów za 100 zł, najmniej 200 osobom każdej mówiąc, dzień dobry i do widzenia. I taka jest anegdota, że kiedyś podpisywała umowę z dostawcą towaru i kiedy on skojarzył nazwisko w papierach, to zdębiał okazało się, że to był fan miłośnik jej książek, które wszystkie przeczytał. I no człowiek był wstrząśnięty w ogóle, że słynną naukowską spotkał w takich. Unknown speaker 6 Okolicznościach?
Zofia próbowała się ratować, nadal, spotykając się w miarę możliwości pisarzami, ale nic nie było w stanie uratować jej umysłu przedwojennym koszmarem. Z tą samą co wcześniej przenikliwością widziała wojenną Warszawę też i no i który rzeczy po prostu nie dało się nie zauważyć, to znaczy po prostu getta, za które ona się straszliwie wstydziła, ona nie mogła pojąć, jakim cudem. Ona sama wciąż żyje, gdy za tym murem dzieją się takie rzeczy pisała w dziennikach o pochodach Żydów gdanych na uszach plac i o tych skaczących w getcie z okien płynących budynków. Unknown speaker 4 No i dodajmy, że to też nie była częsta postawa, że Polacy warszawiacy tak dobrze sobie zdawali sprawy ze wszystkiego, co się dzieje, czasami nie chcieli widzieć i na różne sposoby uciekali i się usprawiedliwiali. Natomiast ona tego właśnie zrobić nie umiała i to ją koszmarnie ją to rozwalcowało dla niej to był jakiś olbrzymi egzystencjalny kryzys w czterdziestym drugim roku do domu pań naukkowskich. Trafia nie, jaka Genowe fagoryszewska, młoda córka robotnika z 4 klasami szkoły podstawowej. Podobno dziewczyna nie miała żadnych ambicji, ale przy Zofii przeszła metamorfozę już nie była tylko gosposią, ale też powierniczką, a nawet przyjaciółką zostanie w domu aż do śmierci pisarki i niektórzy będą mówić, że genia była ostatnim tyranem w życiu naukowskiej. Fakt no nie można tej relacji odmówić toksyczności ani rysów zbieżnych z poprzednimi niezdrowymi związkami pisarki.
Bo genia Zosie uwielbia, ale też gnębi nazywa najczulej, ale kontroluje naukkowska ucieka przed nią. Jak dziecko przed gubernandką, żeby zaraz rozpływać się w zachwytach po wojnie dochodziło do tego, że genia potrafiła nie wpuszczać do domu przyjaciół Zofii, albo po prostu wparowywać na wieczor literacki. Powiedzieć nie koniec i wszystkich wyprosić, ale trzeba odlać pan niegoryszewskiej, że ma też zasługi dla polskiej literatury, bo z powstania uratowała wiele dokumentów w tym dziennik, dzięki którym dziś tylonołkowskiej wiemy i które są wprost bezcenne. Unknown speaker 4 Niesamowite jest to, że genia czasami robiła dopiski do Dziennika i np. jak na naukkowska zanotowała trudne sprawy z Genowe fo togoryszewska dopisała ciężkie życie Zofią. Unknown speaker 7 No piękne tak. Ona zresztą. Unknown speaker 4 Się potem wykształciła i miała pracę chyba jako jakaś asystentka czy sekretarka w jakimś domu literackim w wydawnictwie czy czymś takim, więc znowu po raz kolejny Zofia kogoś życiowo życiowo? Ustawiła? Unknown speaker 4 Na początku czterdziestego piątego roku, czyli jeszcze przed formalnym końcem wojny dostaje propozycje pracy w głównej komisji badań zbrodni niemieckich w Polsce. No i tak właśnie powstają te medaliony, o których Kasia wspomniała. To jest jedna z pierwszych relacji o zagładzie, jakie ujrzały w ogóle światło dzienne naukkowska bardzo dużo zaczerpnęła przy ich pisaniu z wcześniejszych prac nadreportażami dla przedwojennych gazet. To jest zupełnie proza pozbawiona komentarza psychologizacji zbędnych przymiotników. No i to ta forma poraża, bo właśnie jej surowość wydobywa grozę treści. Ja do dzisiaj pamiętam wrażenie, jakie to na mnie w liceum zrobiło? Ja się pochrowałam, po prostu nie mogłam spać.
Pod to znaczy ten cytat ludzie ludziom zgotowali ten los, to jest teraz straszliwie banalny, bo to matury to totalnie zniszczyły. Co nie zmienia Faktu, że to chyba było pierwsze opowiadanie, to insty instytucje niemieckiego lekarza, który robią mydło z ludzi i ten na końcu komentarzy Niemcy to taki zaradne narod potrafią robić zrobić coś z niczego. To jest to jest takie banalne zdanie wypełnione taką grozą. Unknown speaker 4 Tak tam było mnóstwo takich rzeczy i on ta książka też byłam mocno oskarżycielska w stosunku do Polaków. Tam jest przecież opowiadanie o kobiecie postrzelonej, która z transportu do obozu koncentracji.
Nie chcą tam pomóc. Unknown speaker 4 Tak wyskoczyła i leży ranna i tam ci Polacy chodzą i się zastanawiają czy dobić czy uratować, a ratują, to może będzie źle itd. więc no wszystko to, z czym się w ostatnich latach zmagaliśmy Jedwabne i różne nasze rozliczenia to naukkowska to zaczęła w czterdziestym piątym ona napisa tę książkę błyskawicznie jakoś wiosną i latem i w czterdziestym szóstym to się okazało. Unknown speaker 4 No i tutaj pod koniec wojny ma 60 lat jest samotna nie ma mieszkania nie ma oszczędności, a komunistyczne władze ruszają do odbudowy, nie tylko zrujnowanych miast, ale też państwa i proponują naukowskiej należną wielkiej damie literatury pozycję w tym nowym ustroju. Im bardzo zależało na pokazaniu, że Polska kultura wciąż istnieje na, że jest jakaś tam ciągłość, więc pisarzom oferowało się mieszkania, wysokie nakłady wznawianych oraz nowo napisanych książek itd. no to było bardzo kuszące. Unknown speaker 4 I zdania co do motywacji naukowskiej są podzielone część badaczy uważa i przekonuje, że ona wierzyła w komunistyczną wizję nowej Polski, że podobały się i po prostu idee, które były jej bliskie jeszcze przed wojną, czyli walka z analfabetyzmem dostęp do kultury oraz edukacji. Podobały się hasło odbudowy. Jakieś obietnice awansu społecznego dla ludzi z niższych warstw społecznych Kirchner jej biografka uważa, że ona się zawsze niezależnie od czasów bała politycznego fanatyzmu i bardzo sprawiedliwej dość gorący jednak Roman z PRL tłumaczy, że naukkowska po prostu chciała mieć udział w życiu kraju.
Pigrafia kichner, generalnie uważana za totalną. No w tym właśnie punkcie spotkała się z krytyką, no bo niektórzy uważają, że osoba o takim intelekcie jak naukowska nie mogła nie wiedzieć, czym jest komunizm zdaniem niektórych badaczy zależało jej na utrzymaniu swojej przedwojennej pozycji pierwszej damy polskiej literatury. Inni podkreślają, że rzeczywiście nie zdawała sobie sprawy, że miała być dla komunistycznego reżimu tzw. pożyteczną idiotką, że nie była w stanie do końca przejrzeć propagandy. Fakty temu przeczą ona wybitna pisarka, kilka oficjalnych wypowiedzi, o której uproszono pisała przez kilka dni, prawdopodobnie kombinując, jak tu wybrnąću potliwej sytuacji, powiedzieć, to, czego dni oczekiwano nie idąc na zbyt wielki kompromis z własnym sumieniem. No to pytanie jak bardzo to można zrobić, ale też co my byśmy zrobili w tej sytuacji. To jest druga pytanie, to mogła być zmęczona, ona nie lubiłaby biedna, ona po prostu nie lubiła być biena. Unknown speaker 4 Nie lubia być biedna, ale ona była starsza ona była przeorana wojną. No tutaj jeśli chodzi o te wystąpienia, miała problem, ona też pisała po śmierci Stalina i rzeczywiście ona podobno po 34 dni układała jakieś 6 zdań, a w ogóle to jej to poprawiana najpierw ją jej kazano poprawiać, a potem ją poprawiali. Także także no była w dosyć kłopotliwym położeniu.
Z drugiej strony no właśnie była zadowolona, że wciąż jest na świeczniku, że no choćby i ta wielkość była pozorna i instrumentalnie wykorzystywana przez władze jeździła liczną delegację również do związku Radzieckiego. I wszędzie wyglądała jak wycięta z innego zdjęcia i przykrojona do nowego obrazka, to znaczy jak dawniej ubierała się w futra i wielki kapelusze, a na wizytę w fabryce włożyła suknie z jatami. Trudno się spodziewać, żeby związane z politycznym uwikłaniem uczucia osoby tak złożone jak naukkowska były proste znamienna, jednak wydaje się być jej konstatacja. Naprzód robią z człowieka szmatę, a później nie upowiewają. Unknown speaker 4 Była tak bezkompromisowa tak waliła prawdę. No coś niesamowitego.
Ale to jest wie, to takie tak, owszem, wiem, że sprzedałam, ale przynajmniej nie mam hipokryzji w stosunku tak stanu rzeczy. Unknown speaker 4 Ale trzeba wrócić tutaj do tego, o czym mówiłyśmy wcześniej, czyli do pewnego jej altruizmu i tego pomagania przed wojną literatą, gdzie plotkowano, że to przez łóżko i że to takie wszystko tylko towarzyskie, no właśnie nie, bo tak samo jak przed wojną taki w PRL Zofia bardzo korzysta ze swojej pozycji i wpływów nie tylko dla siebie, owszem, dostaje od komunistów mieszkanie w Łodzi, potem w Warszawie zostaje posłanką, zasiada w licznych komisjach itd. ale też prowadzi tutaj cytat biuro spraw cudzych. I rzeczywiście ona ciągle komuś pomaga w czy im imieniu pisze wnioski interwencje pozwala się na siebie powoływać, upomina się jakieś rento jakieś emerytury wyprasza mieszkania i posady. Wpycha ludzi do szpitali wyciąga z więzień, także dużo też dobrego dzięki temu robiła i to i trzeba oddać absolutnie.
Nigdy nie była szczegiełkiem i bez troską panienką, ale jesień życia jest wyjątkowo trudna Nałkowska miała ten taki trudny, dar absolutnie odartego ze złudzeń opisu starzenia się lek, której późnych dzienników jest bolesna. Podobno zaczęło się od rozmowy z wydawcą, który odmówił jej zaliczki na kolejną książkę. No ale jeśli pani umrze, to był ten powód, zauważa oznaki starzenia przerażeniem, napawają ją zwisające policzki i skóra podbródka. Unknown speaker 4 Pisała tak wyglądam na starą kobietę, którą jestem i to wiedząc, że starość jest wstydem upośledzeniem, że starość dyskwalifikuje i właśnie i właśnie zachowanie pozorów włosy w porządku i mimo wszystko zrobiona twarz poprawność w ubiorze. To jest gorzej. To czyni rzecz bardziej widoczną, to już albo pisze jeszcze tak starość, cóż za urągowisko co za kpiny dzikie głupie okrucieństwo o niepojętym znaczeniu. No ale dba o siebie rzeczywiście podobno młodość już była hipochądryczką, ale teraz wsłuchiwanie się w siebie staje się obsesją.
Sprawdza, czy równobi jej serce, czy aby dłonie nie drżą w sanatoriach, moczy się w błocie, daje się obkładać pijawkami i pija mineralne wody notuje, kiedy, jakie leki musi wziąć pilnuje, aby leżały w odpowiednim porządku na nocnym stoliku unika skupisk ludzkich, bo przerażają możliwość złapania bakterii lub wirusa w podróż zabiera nad ba ganien potasu do odkażania wody w lokalach wyciera serwetku sztuczce. Co w sumie wczesnym prellu nie byłodkie głupie zawsze uważała, że ma umysł cybergini nie do zniszczenia martwi, więc niepokój lęki bezsenność, które jej nie opuszczają na krok i aderatorem. W tym czasie jest Jeż za wiejski, podobnie jak Szymanowski ukryty, GI łączy ich tak samo jak niegdyś karole mentalna i uczuciowa więś, ale relacja musi pozostać niepełna. Unknown speaker 4 Gdych wszystkich mąknałkowskiej. Bynajmniej nie widać na zewnątrz, znany jest taki bardzo zjadliwy, naprawdę wredny, opis zostawiony przez Marię Dąbrowską, skądinąd inną świetną pisarkę, która spotkanie ten klubu w czterdziestym siódmym roku skomentowała następująco na naukowska trzyma się coraz lepiej, musi mieć świetnych masażystów i kosmetykarzy, bo nawet gładka się zrobiła na gębie i szyjsku. I co za to, co zapewne siebie, co zaprotekcjonalne, kiwanie paluszkiem na mężczyzn, którzy w podrygach podbiegają nigdy jej nie widziałam w tak triumfującej, a podyktycznej formie musi mieć jeszcze kochanka, bo niedobna by same tylko sukcesy w karierze dały jej taki tupet.
Tak nikt taki do pierwszych trochę kobietorry panowie nie macie startu. Unknown speaker 4 Tak, ale jak widać, no zofie się jednak udawało wciąż ten zewnętrzny wizerunek utrzymać?
Wie jednak, że jej życie się kończy i czasem pisze o tym bez litości jako wzdychaniu podchodzi do sprawy metodycznie, porządkuje rękopisy i dokumenty, które planuje przekazać biblitece Jagiellońskiej, poprawia dzienniki na wszelki wypadek. Wspaniałe, gdyby śmierć mają dopaść we śnie, nim położy się do łóżka, układa włosy i wkłada elegancko piżamy szlafrok 7 grudnia 1954 roku siedzi w swojej kuchni jest wyprostowana. Patrzy przed siebie i wysoką nosi brodę, dzięki czemu wygładzają się faudy na szyi przeciwkoko iś siostrachania rzeźbie i popiersie nazajut pójdzie na zebranie wróci bardzo zmęczona i późno rano 9 grudnia Gnie znajduje już sztywną łóżku, ale wciąż żywą. Unknown speaker 4 W szpitalu lekarza orzekają, że miała wylew jej stan. Nieco się poprawia. Mówi kilka słów m.in. podobno papieros, bo kopciła strasznie za drzwiami szpitalnej sali na wieści czekają przyjaciele jest m.in. jej dawny sekretarz i kochanek Kuczyński 15 grudnia. Sytuacja wydaje się być naprawdę niezła, ale w nocy Zofia doznaje kolejnego wylewu, umiera 17 grudnia 1954 roku o osiemnastego 30 wieku lat 70 do trumny szykuje ją genia, gdy znajomi przychodzą zobaczyć Zofię ostatni raz w jej salonie ma na sobie granatową garsonkę czuenka i pierścionek z perłą. Jak zawsze jest starannie upudrowana i uróżowana włosy nad czołem ułożone wloki podobno wygląda pi pięknie, a to por pierwsze, które wyrzeźbiła siostra zdobybie jej Grubna, powązka o jest fantastyczna, piękna rzeźba. No i co.
Bardzo interesująca kobieta taka właśnie nieoczywista, bo gdyby ona była taką, gdyby wszystko co głosiła tak bezproblemowo, wsadzała w życie, gdyby była taką supermenką, która po prostu idzie z jasnym czołem, nie potykając się. To byłaby nie do zniesienia, a to chociażby tak to, że ona z tych facetów to sobie wybierała, no dość tragicznie tak to, że ona się zmagała, że była próżna np. to się bardzo takie ludzkie tak. To jej potem to uwikłanie w komunizm, że też nie było tutaj taka krysztoowa, no była fantastyczną odważną kobietą, ale też nie nie bez rys i nieodważną zawsze. Unknown speaker 4 Tak no miała całe życie, trzeba jej przyznać też z dużą ilością tego wszystkiego, co jest bardzo gorzkiej trudne.
No tak uważaj na co, czego sobie życzysz. Unknown speaker 4 Taka zdecydowanie, no fascynujące jest to, że miała taki umysł i przenikliwość. Myślę, że świetnie, że mamy te dzienniki. Ja bym chętnie w ogóle jej, jakby posłuchała nagrań, jak ona mówiła w jaki sposób te myśli formułowała, kiedy ją coś pytano? No ale.
Czy mówiła niskim głębokim głosem woli, czy raczej nerwo i szybko? Unknown speaker 7 Tak. Unknown speaker 4 Tak zdecydowanie może są jakieś archiwalne nagrania. No mamy prawo tego oczekiwać, chyba, chociaż przedwojenne, to pewnie wszystko gdzieś spłonęło.
Ja żałuję, że to jej wystąpienie w 900 siódmym roku się nagrało, nie mogło oczywiście tym, niemniej no to musiało być. Unknown speaker 4 Coś. Co musiała być petarda, także fantastyczna bohaterka bardzo bym chciała, żeby w szkołach mówiono trochę więcej o takich właśnie autorkach, kiedy omawia się sztandarowe lektury np. medaliony to, żeby przy okazji takiej ważnej historycznej polskiej lektury opowiedzieć trochę prawdziwej historii, jej autorki historii, bo myślę, że uczniowie by to mocno doceniali.
Tak, wyjść poza to to ludzie ludziom nieszczęsno, ludzie ludziom zgotowali ten los, bo to też ograniczenie jej potężnej literackiej spuścizny do rzeczywiście wybitnego dzieła, bo to są wybitne, a Mar powstało w konkretnym miejscu i czasie. Tak, to wyobrażam sobie tą panią 50 paroletnio już wtedy czy tam 60 to nawet z tym wyliniałem pewnie futszej i w tym kapeluszu, jak chodzi z tą komisją po Auschwitz, albo po tym, kocham zakładzie? Unknown speaker 4 Znaczy to musiało być dla niej straszne, bo on ogląda jakieś kadzie pełne ciał. No po prostu te wszystkie okropieństwa, więc z tą jej przenikliwością to pamięci.
Całkiem nie doposuwawanie wizu to innego świata z innego czasu tak i tu nagle tą lewicę sallonową historia wrzuciła najpierw i drugą wojnę sprzedaż wszak papierosów w malutkim kiosku, tak, a potem zderzenie się z taką z takim nieprawdopodobnym brakiem człwieczeństwa, bo trudno to posu nazwać inaczej. Unknown speaker 4 Tak, zwłaszcza że zdaje się ono nie uwierzyła, początkowo w zbrodnię katyńską, jak zaczęły dochodzić informacje, znaczy ona uważa, że to jest jakaś gra między państwami, że one się obwiniają nawzajem itd. ale w ogóle z siostrą pomagały właśnie wdowie pooficerze, który zginął w Katyniu. Natomiast właśnie nie uwierzyła, więc jeśli ona w to nie uwierzyła, a potem zobaczyła auszchwic, to musiał być dla niej szok, ale po prostu dobrze powiedzieć też uczniom, że te wielkie medaliony na taki temat napisała kobieta, która jednocześnie była flirciarą, była walczyła o prawa kobiet, na tym polu na tym polu.
Oraz to fórkę. Unknown speaker 4 Oczajowym itd. itd. bo im mniej jednoznaczności tym naprawdę lepiej dla nas wszystkich, no, a jeśli chodzi o niejednoznaczność, to chyba naukkowska nam dostarcza jej mnóstwo. Ja zaczęłam się zastanawiać, czy my mamy taką postać, czy mieliśmy u nas w naszym życiu literackim i wydaje mi się, że nie, że takiej drugiej naukowskiej nie było.
I tym jednoznacznym akcentem skończymy, gdyż wyszedł nam bardzo długi odcinek, zapraszamy na naszego instagra historii włoog, gdzie wucimy wam zdjęcie naukowskiej? Unknown speaker 4 I na nasz profil na Facebooku historię wysokich obcasów, gdzie też wrzucimy naukowską. I co życzymy wam całego.
Życia? Tak dokładnie nawet jeśli trzeba uważać, czego się życzy. I zapraszam oczywiście za tydzień i to mówiłam, ja katarzynaek i mówiłam ja Natalia Waloch.
To byłystorie.
Zapraszamy w najbliższą środę. Unknown speaker 8 Reklama.
Partnerką podcatu jest answerla Marka stworzona przez kobiety dla kobiet, mówiąc o ich roli we współczesnym świecie. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: GOŚCINNIE: HERSTORIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA