REKLAMA

Jest temat! - Kończy się epoka mobbingu?

Jest temat!
Data emisji:
2023-05-29 15:00
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
11:22 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Piętnasta 6 Agata Szczęśniak dzień dobry jest temat na porządku dziennym, były wrzaski i przekleństwa. Jedna z dziennikarekek relacjonuje, że w trakcie ostatniego niedzielnego dyżuru pracowała od godziny dziewiątej do dwudziestej bez dnia wolnego w sumie 12 dni z rzędu 12 dni z rzędu to fragmenty reportażu Katarzyny włodkowskiej, który ukazał się w ostatnim magazynie duży format dodatku do gazety wyborczej. W ostatni czwartek artykuł zatytułowany jest w redakcji Andrzeja skworze. Odliczam aż się rozryczysz i wyjdziesz Katarzyna Włodkowska opisała to, co działo się przez no bez mała kilkadziesiąt lat w redakcji magazynu pres magazynu prestiżowego magazynu, które stoi za przyznaje najważniejszą dziennikarską nagrodę Grant pres w rozmowie z Anną piekutowską. Tutaj w radiu TOK FM Katarzyna Złotkowska powiedziała, że kiedy pisała ten raportaż, miała takie założenie, że nie będzie on relacją kilku osób 234 czy 5 osób. No i nie jest to jest relacja osób 40 40 osób zdecydowało się, żeby opowiedzieć o tym, co działo się w redakcji magazynu, pres Katarzyna wotkowska mówiła Annie pikutowskiej, że założyła sobie, że tych osób będzie co najmniej 20, że dopiero wtedy taki reportaż miałby sens miałby siłę rażenia i też ośmielała w ten sposób kolejne osoby do mówienia, mówiąc, że jeśli to będziesz tylko ty i ktoś inny to to tego nie napisze. No i bardzo szybko okazało się, że tych osób, które zgłaszały się, żeby opowiedzieć o tym, jak były traktowane w magazynie, pres jest coraz coraz więcej. No aż doszło do 40, jak pisze Katarzyna Włodkowska, wielu pracowników magazynu pres z powodów warunków pracujących w redakcji brało leki przeciwlękowe cierpiało na stany depresyjne, albo po odejściu z firmy udawało się na psychoterapię. Czy dzienne oddział psychiatryczne?
Krzyki wrzaski wziął mnie do pokoju obok i zaczął tak krzyczeć, że wpadłem w odrętwienie, niewiele z tego potrafię odtworzyć, tylko, że jeśli nie zacznę wykonywać jego poleceń szybciej, to go popamiętam. To opowiada Krzysztof jeden z bohaterów tego reportażu, kiedy to czytałam, przypomniałam sobie opowieść Tomasza Lisa z jego ostatniej książki wydanej całkiem niedawno można ją kupić Tomasz Lis z tą książką się chwali zachęca do jej kupowania. Dziennikarka prowadząca z nim rozmowę. Pyta go w pewnym momencie, czy wypiera się tego, mówi dosłownie powiesz, że nie wrzeszczałeś na chłopaków od góry do dołu, by te dziennikarka i no to odpowiada Tomasz Lis w wręczestorze United. To się nazywało w swoim czasie herdżier triptment, czyli trener ser Alex Ferguson urządzał piłkarzom suszarkę suszarka stawał tak blisko twarzy zawodnika, jak blisko głowy trzyma się suszarkę i się daru, więc oczywiście, że tak były wrzaski było darcie się, ale wydaje mi się, że to było obustronne.
Obustronne mówi to nasz liz o tym, co urządzał swoim pracownikom, przyznaje się do tego zupełnie w trop wprost w wywiadzie i jak rozumiem, obustronne znaczy, że oni też krzyczeli na niego i to nasz list nie zauważa tutaj jakieś nierównowagi relacji władzy. No tego, że może jednak nie należy się drzeć na swoich pracowników. Zresztą Andrzej skwosz, o którym pisze Katarzyna Włodkowska, też chyba różnych rzeczy nie zauważa, bo w odpowiedzi na pytania, które magazyn pres opublikował Andrzej skwosz, zadaje takie pytanie, pani mnie, pyta o łzy w pracy. Bardzo jest zdziwiony, że reporterka robi problem z tego, że niektórzy pracownicy płakali albo w pracy albo po pracy. No tak, bo w naszym świecie w świecie dziennikarskim, ale nie tylko też w różnych innych branżach może w modzie może w reklamie panuje takie przekonanie, że trzeba być twardym i jeszcze, że trzeba być zawsze dostępnym i że trzeba siebie samą przycisnąć, a jak przyciska się samo u siebie, to można też przyciskać innych no i można się też na nich wydrzeć, a jeśli płaczą no to to no cóż pyta mnie pani łzy w pracy. O tym, co się tam działo i jak to zinterpretować tam, czyli w magazynie prac będę rozmawiała po godzinie 15:20 z Karolina kędzioru z polskiego Towarzystwa Antydyskryminacyjnego, kiedy rozmawiałam już dzisiaj wcześniej z Karoliną kędziorą. Powiedziałam mi, że artykuł Katarzyny włodowskiej to jest gotowy materiał szkoleniowy na temat mobbingu, więc porozmawiam z nią na ten temat i spróbujemy przeprowadzić na tym materiale na tym artykule takie właśnie anty mobbingowe szkolenie na antenie.
W tym artykule Katarzyny wodkowski wypowiadają się poza pracownikami magazynu, pres różne inne osoby, m.in. Magdalena Kicińska, redak dyrektor teatru, dyrektor teatru, tak długo środowisko dziennikarskie milczało i daje takie wytłumaczenie ten zawód to ciągłe napięcia i niezbyt wysokie wynagrodzenia nagrody. To moment, kiedy otrzymujemy mocny zastrzyk energii, trochę bardziej się wtedy chce Grant, pres w ostatnich latach stracił nieco na znaczeniu, ale to nadal najważniejszy Polski konkurs nikt nie podejmował tematu, bo nie chciał zaprzepaścić swoich szans, pres nie tylko te nagrodę organizuje, ale co roku decydują o składzie jury i jako jedyny ma 2 głosy.
Ale są też inne głosy i inne wytłumaczenia Jacek Santorski, który zajmuje się zarządzaniem przywództwem, doradza różnym osobom zarządzającym firmami interpretuje to, co się działo w magazynie pres w kategoriach folwarku. No to takie powracająca powracająca metafora tego, co się dzieje w polskich firmach i Jacek sentorski mówi tak ten folwark, to nie jest cecha wyłącznie jakiegoś narcystycznego czy psychopatycznego lidera, no bo faktycznie tak w takich sytuacjach, kiedy opowiadamy o mobbingu, o tego rodzaju sytuacjach, które coraz częściej media opisują. Mamy dużo skłonność do tego, żeby powiedzieć. No tak to jest taki straszny, koleś no ale no on taki jest no trochę psychopata trochę Narcyz, ale w gruncie rzeczy geniusz, przecież on tak siebie tutaj zajeżdża, ale robi to dla dobra siebie nas wszystkich. No i dzięki temu przecież to wszystko tak się kręci, no ale Jacek sentorski mówi dalej tak folwark uwaga to stan umysłu ofiar i prześladowców, ani jedni ani drudzy nie wierzą, że mogłoby być inaczej. I potem dodaje jednak tak dawna epoka się kończy, ale nowa jeszcze się w pełni nie zaczęła i o tym o tym przejściu pomiędzy tym, co było i co może już zaczyna się kończyć, a tym, co zaczyna się wykluwać, będę rozmawiała po godzinie szesnastej z Patrycją z szostekowską, psychologką mmentorką konsultantką do spraw zmian w organizacjach i spróbujemy zastanowić się nad tym, czy można inaczej zarządzać. Czy to jest także, jesteśmy skazani na krzyki na zarządzanie przemocowe na tych liderów, którzy są geniuszami, a jednocześnie psychopatami, czy można to robić jakoś inaczej i czy mimo tego mimo braku docisku i krzyku firmy nadal mogą osiągać swoje cele, bo na tekst Katarzyny słodkowskiej wiele było reakcji i poza takimi, że to straszne, że ludzie znają to ze swojego życia i że te mechanizmy się powtarzają, były też np. takie taki poziom zarządzania. Redakcją spotkałem w moim życiu parę razy teraz sam staram się prowadzić redakcję inaczej. Mam nadzieję, że mi to jakoś wychodzi. Jednak powiem wam, że wiele razy słyszałem rady zobaczysz ludzie wejdą ci na głowę, jak powiesz, przepraszam, to oni nie będą cię uważali za lidera i jeszcze tego typu złote Redy nie zmieniali zdania, nawet wtedy, gdy widzieli, że partnerski sposób prowadzenia redakcji przynosi efekty. No, więc będę chciała zapytać patrycjęstakowską, jak taki partnerski sposób zarządzania nie tylko redakcjami może wyglądać i czy przynosi efekty, czy nie jeszcze z innych głosów, to np. taki na szczęście to ostatnie dni w tej szefowskiej dziaderii i jeszcze 1 cytat wreszcie lód pęka. No, więc pęka czy nie pęka o tym dzisiaj jest temat za chwilę Karolina Kędziora a wcześniej. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: JEST TEMAT!

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA