REKLAMA

Podsumowanie dnia (29.05.2023)

TOK360
Data emisji:
2023-05-29 18:00
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
18:36 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Radio tokfm pierwsze radio informacyjne.
Na zegarze 18.
TOK 360.
Prezydent Andrzej Duda, niespodziewanie już w pierwszym możliwym dniu informuje, że podpisze ustawę przegłosowaną w Sejmie. W piątek zarzutów konstytucjonalistów do tej ustawy, a chodzi o ustawę badającą rzekomo rosyjskie wpływy w Polsce jest wiele, ale wszystkie sprowadzają się do 1 dla takiej komisji nie ma miejsca w demokratycznym państwie prawa. O całość sprawie za chwilę reporter tokfm Maciej kluczczka, Straż Graniczna odmawia przyjęcia wniosku o azyl od grupy obcokrajowców, która kilka dni temu została uwięziona między polskim płotem granicznym, a białoruskimi służbami, wśród nich są dzieci wg pograniczników. Nie ma podstaw do przyjęcia wniosków, ale aktywiści podkreślają, że ci obcokrajowcy są już po polskiej stronie w tym roku nie będzie przestrzeni na obniżkę stóp procentowych. Mówi w radiu tokac jeden z członków rady polityki pieniężnej, skąd taka opinia powiemy w ekonomii 360, w której także o tym dlaczego Polska ma najdroższy prąd w Europie, a to jest radioto kafm pierwszy radioinformacyjne. Zaczynamy podsumowanie. Dnia.
TOK 360.
Przed mikrofonem Wojciech muzeal. Dzień dobry. Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że podpisze ustawę przegłosowaną w Sejmie w miniony piątek chodzi o kontrowersyjną ustawę, która powołuje do życia komisję weryfikacyjną, badającą wpływy rosyjskie na polską politykę z zarzutów konstytucjonistów. Do tej ustawy jest bardzo wiele na wszystkie sprowadzają się do 1 dla takiej komisji nie powinno być miejsca w państwie demokratycznym, a to, dlatego że komisja ciało polityczne będzie mogła swoją decyzją na 10 lat pozbawiać prawo do pełnienia funkcji publicznych, cel komisji odebrano powszechnie, więc jasno PiS chce tym narzędziem wyeliminować politycznych konkurentów. Jak, więc na decyzję prezydenta zareagowała. Opozycja, to dzisiaj w Sejmie spraw z europort tokfm. Maciej Kruczka.
W Sejmie czuć było dziś powagę sytuacji wzmożenie, ale jednocześnie świadomość, że doszło do sytuacji, której konsekwencje będziemy odczuwać zarówno na krajowym podwórku. Jak i na arenie międzynarodowej i choć wielokrotnie już mówiono o tym, że rządy PiS naruszają zasady demokracji i łamią konstytucję. To dziś wszyscy wśród opozycji mieli jasność decyzja prezydenta Andrzeja Dudy tworząca polityczny sąd kapturowy stawia nas poza demokratycznym światem, mówili tak zgodnie wszyscy od Konfederacji Krzysztofa bosaka przez Włodzimierza czarzacego z lewicy i Szymona hołownie.
Natomiast bardzo wiele argumentów, które wszystkie pracują jednocześnie, to znaczy ta komisja jest niekonstytucyjna, nie może odegrać żadnej pozytywnej roli choćby nawet przepisy były napisane w inny sposób zgodnie z konstytucją. To jest szkodliwe dla państwa działanie po prostu nie jest tylko problem prawny. To jest problem polityczny, to działania szkodliwe dla państwa.
Panie prezydencie, miał pan szansę dzisiaj zostać mężem stanu. Nie został pan mężem stanu, wie, pan bardzo dobrze o tym, że to jest ustawa łamiąca. Konstytucja zrobił pan rzecz dla demokracji w naszym kraju. Absolutnie haniebno wystąpił pan przeciwko.
Konstytucji. To nie był dobry poranek dla Rzeczpospolitej. To nie był dobry poranek dla demokracji w Polsce prezydent rzeczrzeczypospolitej polskiej Andrzej Duda osłabił dzisiaj nasz kraj, osłabił go wewnętrznie i zewnętrznie strażnik konstytucji strażnik naszej jedności zdecydował się podkręcić do oporu polsko polską wojnę domową trwającą od tylu lat.
Wszyscy też od prawa do lewwa zgodnie wiedzą już, że nie delegują do komisji żadnego przedstawiciela komisja będzie, więc pisowska mówią tak wszyscy tu dla przykładu Adrian zaanberg z lewicy. Unknown speaker 4 Koalicyjny klub lewicy nie zgłosi swoich posłów do udziału w pracach tej komisji, ponieważ uważamy, że uczestniczenie w tej fasie byłoby po prostu łamanie polskiej.
Konstytucji poseł PSL u Władysław Teofil Bartoszewski podkreśla, że to paradoks iż, powołując komisję badającą rosyjskie wpływy rządzący posługują się metodami znanymi z czasów carskiej i radzieckiej Rosji. Unknown speaker 5 Idziemy w stronę nawet dalej trochę niż jeśli chodzi o sądownictwo niż okres postalinowskiej, dlatego że jednak nie było w Polsce nawet z agomułki, nawet zagierka takiego systemu, żeby grupa ludzi bez żadnego umocowania bez żadnych powiązań z sądownictwem przeprowadzała śledztwo, potem oskarżała potem wskazywała i nie było tego odwołania, nawet za głębokiej komuny, nawet za Stalina. Nie można było się odwoływać do Sądu Najwyższego, oczywiście bez żadnego skutku, ale teoretycznie taka możliwość.
Istniała. Dajmy jeszcze głos rządzącym najpierw rzecznik rządu Piotr myller, który pytany dziś przed dziennikarza o zarzuty wobec niekonstytucyjności komisji stwierdził, że nie widzi w tym wszystkim. Unknown speaker 6 Problemu. Pamiętajmy, że na koniec jest kontrola sądowa decyzji, które podejmuje ta komisja.
Ale problem w tym, a tego rzecznik już nie wspomniał, że owo odwołanie po pierwsze, będzie trwało po drugie, działania komisji mógłby skontrolować sąd Administracyjny, a on nie sprawdzi merytorycznej zawartości decyzji komisji, czyli to czy faktycznie ktoś był pod wpływem rosyjskiego lobbingu, ale sprawdzi jedynie to czy komisja wypełniła administracyjne procedury. Przypomina się państwu proces Kawki skojarzenie uzasadnione i na koniec wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz, który już widzi pierwszą grupę ludzi, którzy powinni stanąć przed komisją. Unknown speaker 7 Również powinno wielu dziennikarzy stanąć przed taką komisją, którzy przepraszam, którzy również, którzy mają również też, którzy mają w swojej działalności pewnego rodzaju naleciałości rosyjskiej.
Podpisanie ustawy przez Andrzeja Dudę i za chwilę tworzenie politycznej komisji mogącej eliminować ludzi z polityki otwiera nowy ciemny rozdział w trzeciej RP każe też przypuszczać, że tegoroczna kampania wyborcza będzie jedną z najbrutalniejszych w ostatnich latach.
Informuje raportach, to kfa macie kluczka do tego tematu, jeszcze będziemy dwukrotnie wracać w podsumowaniu dnia w rozmowie z profesorem radoskowem Markowskim politologiem i socjologiem, a także w rozmowie z dr. Bartłomiejem Nowakiem politologiem i ekonomistą w tej pierwszej rozmowie będziemy zastanawiać się nad konsekwencjami politycznymi decyzji pana prezydenta, a w tej drugiej pokażemy państwu takie, czy spróbujemy omówić takie unijne spojrzenie na wszystkie zagadnienia właśnie związane z funkcjonowaniem takiej komisji. Dodajmy jeszcze, że wg prawników ustawa o badaniu rosyjskich wpływów na polską politykę jest niezgodna z konstytucją w sposób rażący wręcz nowo podważa filar demokratycznego państwa, jakim jest trójpodział władzy?
Od początku czerwca wstrzymany będzie ruch towarowy na granicy z Białorusią. Ma to dotyczyć ciężarówek ciągników samochodowych przyczep w tym naczep także zespołów pojazdów zarejestrowanych na terytorium Białorusi i Rosji. O tym wszystkim informuje dzisiaj MSWiA wcześniej minister spraw wewnętrznych i administracji zdecydował o wpisaniu na listę sankcyjną 365 przedstawicieli białoruskiego reżimu. Mariusz Kamiński swoją decyzję zapowiedział już w piątek, gdy białoruski Sąd Najwyższy utrzymał w mocy wyrok skazujący działacza Polski mniejszości Andrzeja poczobułtana 8 lat kolonitarrnej o zaostrzonym rygorze. Jeśli chodzi o sytuację na polsko białoruskim pograniczu, to z kolei straż granicznej informuje dzisiaj, że nie zamierza przyjąć wniosków o ochronę od grupy uchodźców z bliskiego Wschodu, która kilka dni temu została uwięziona między płotem granicznym tym polskim płotem granicznym, a białoruskimi służbami. Chodzi o grupę ponad 20 osób m.in. z Syrii Iraku, która kilka dni temu utknęła przy zaporze w okolicach Białowieży uchodźcy. Bezskutecznie proszą straż o pomoc, chcą wnioskować o azyl w Polsce wśród nich są dzieci w tej sprawie interweniowało już biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, którego przedstawiciele byli na miejscu o ich roli mówi zastępca rzecznika Wojciech brzowski. Unknown speaker 8 W obecnej sytuacji pierwszoplanową troską Rzecznika Praw Obywatelskich jest zapewnienie poszanowania prawa tych osób do humanitarnego traktowania, jeżeli uznano by, że znajdują się tam osoby pozostające polskiej jurysdykcji, a więc także pod jurysdykcją Straży Granicznej. To ich płeć wiek nie ma tutaj żadnego znaczenia.
Z tej wizyty przy granicy przedstawicieli biura Rzecznika Praw Obywatelskich wynika, że uchodźcy dostają przez płot m.in. wodę pożywienie i to, co jest najpotrzebniejsze w tej chwili do przeżycia biuro rzecznika podkreśla, że nie jest w stanie ocenić, czy uchodźcy, którzy są już w Polsce, ale po zewnętrznej stronie płotu podlegają polskiej jurysdykcji, a jak mówiła tokfm Dominika ożeńska z grupy granica, która jest na miejscu uchodźcy przez większość czasu w jej ocenie właśnie znajdują się na terenie Polski? Unknown speaker 9 I tak naprawdę podejdą do płotu. To jest już terytorium polskiej tak, ponieważ jeszcze metr do 3 m na tym płotem jest to terytorium naszego kraju, cały czas po prostuzyl są tylko coraz bardziej zmęczeni, coraz bardziej wyrzębieni coraz bardziej głodni. Wiemy, że służby i funkcjonariusze Straży Granicznej białoruskiej traktują osoby w lesie w bardzo brutalny sposób bardzo agresywnie. Mamy niezliczone siadectwa tego, że ludzie są być jeszcze ci samo i ta grupa jest dokładnie w tej samej sytuacje.
A co innego na ten temat mówi Straż Graniczna, która w komunikacie stwierdza, że obcokrajowcy nie znajdują się na terytorium Polski. Dodaje, że jeśli chcą ochrony, powinni pójść na przejście, a przypomnijmy, że chodzi o ludzi, którzy nie mają żadnego środka lokomocji, są tam z dziećmi są przez wiele dni, być może pod gołym niebem bez możliwości schronienia się i od razu przy tym Straż Graniczna przypomina, że wszystkie przejścia na podlaskim odcinku granicy z Białorusią są do odwołania zamknięte.
Posłowie lewicy, zwracają się do ministerstwa edukacji z wnioskiem o skontrolowanie działań małopolskiej, kurator oświaty, a chodzi o sprawę dyrektora liceum w Tarnowie, który ma stanąć przed komisją dyscyplinarną, potem jak poinformował sąd o przemocy wobec uczennicy. To matka, która usłyszała zarzut znęcania się nad dzieckiem, poprosiła o pomoc małopolskie, kuratorium oświaty, to po jej skargach na dyrektora wszczęto w szkole kontrolę. No i jak mówi posłanka lewicy Agnieszka dziemianowicz Bąk, to jest nie do przyjęcia.
0 Reakcja pani kurator, Nowak szczucie postępowanie dyscyplinarne, sugerowanie, że zrobił coś nie tak i konsekwencji zawieszenie dyrektora w pełnionej funkcji. To nie jest sposób, w jaki powinien nadzór pedagogiczny reagować na słuszną postawę Dyrekcji.
Szkoły, posłowie proszą także o interwencję Rzecznika Praw Obywatelskich mówi posłanka Daria Gosek Popiołek.
0 I nie może być tak, że gdziekolwiek jakiejkolwiek głowie. Czy to nauczycielki, czy to dyrektorki, czy to dyrektora pojawi się myśl, że może lepiej nie reagować, że może lepiej nie widzieć przemocy, bo być może nie będzie wtedy w stosunku do mnie wyciągany żaden rodzaj rodzaj konsekwencji.
Kurator Nowak, Małopolska, kurator oświaty, opublikowała w tej sprawie oświadczenie i w tym oświadczeniu tłumaczy, że postępowanie dyscyplinarne jest prowadzone nie, dlatego że dyrektor zareagował tylko, dlatego że zrobił to zbyt późno.
Po raz szesnasty w tym miesiącu Kijów stał się celem rosyjskiego ataku, a jednocześnie po raz pierwszy miasto zostało zaatakowane dwukrotnie w ciągu doby, jak przekazały władze miasta ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła wszystkie wrogie pociski, mimo użycia przez Rosjan trudnych dostrącenia rakiet balistycznych i skander o przebiegu tych ataków mówił w toka sam Kors korsponndent gazety wyborczej w Kijowie Piotr Andrusieczko.
1 To, co dzisiaj w ciągu dnia się wydarzyło, no to było także od ogłoszenia alarmu do pierwszej serii uderzeń. No minęło raptem kilka minut, więc, jakby ten czas też dla mieszkańców Kijowa, którzy byli chcieliby się schować, bo bardzo bardzo niewielki.
Mimo skutecznej ochrony co najmniej 1 osoba została ranna potem jak na miasto spadły szczątki pocisków gość Filipa kakusza w audyci popołudnie radiotokafem. Mówił też o prawdopodobnych celach ataku.
1 Być może chodzi o wykrycie i zniszczenie baterii amerykańskich pat, które stacjonujeowe wokół Kijowa, dlatego, że to jest ta jedyna broń w zasadzie na dzień dzisiejszy, która jest w stanie właśnie niszczyć te najnowocześniejsze rosyjskie pociski rakietowe.
W sumie Ukraińcy zestrzelili ponad 40 takich wrogich obiektów do ataków odniósłły się szef ukraińskiego wywiadu wojskowego kryło buddanow, oświadczył, że ci, którzy próbują zastraszyć jego kraj. Tu cytat już wkrótce tego pożałują. Wywiad nazwał ataki kolejną podjętą przez Rosjan próbą działań terrorystycznych.
Światowi przywódcy gratulują wyborczego zwycięstwa prezydentowi Turcji reczepowi taipowi erdanowi w tym gronie znaleźli się m.in. szef rady Europejskiej Szal mischel, szefowa komisji Europejskiej urhlafon der lien, politycy liczą na pogłębienie unijno tureckiej współpracy w najbliższych latach. Obecny prezydent zdobył 52% głosów i pokonał kandydata opozycji Kemala kielch darolu, który nie przyznał się jednocześnie do porażki. Zwrócił też uwagę, że wybory nie były uczciwe po zwycięstwie rdoan zwrócił się do tłumu swoich zwolenników przed Pałacem Prezydenckim.
3 W ankaszek, chce czym.
2 Czas się zjednoczyć wokół naszych narodowych celów i marrażeni obłożyć na bok wszelkie dyskusje i przedwyborcze. Spory.
3 Czyli le wskazanyzanych.
2 Wygraliśmy, potrzebna była druga tura, ale wiedziałem, że w niej zwyciężymy dostaliśmy ponad 2 000 000 więcej głosów niż nasz rywalzała.
Kolety mówi 1 ze zwolenników prezydenta erdoan rządzi nad Bosforem od ponad 2 dekad zgodnie z tureckim prawem przed nim już ostatnia pięcioletnia prezydencka kadencja Adam Michalski z ośrodka studiów wschodnich nie wykluczał jednak tokfm, że przywódca zdecyduje się w tej sytuacji na zmianę konstytucji. Unknown speaker 9 Tutaj może być zachęta do tego, żeby E to on ponownie wrócił do kwestii konstytucyjnej, jakim jest napisanie nowej cywilnej konstytucji, a więc chyba może pójść w stronę właśnie próby próby zrobienia tego referendum Konstytucyjnego i w ten sposób zagwarantowania sobie następne etykady jeszcze rządów.
Wg eksperta możliwe też, że prezent Turcji w ciągu najbliższych 5 lat, bo stara się znaleźć swojego następcę. W tej chwili recepta i prawda ona ma 69 lat o tym, jak będzie wyglądała jego nowa kadencja, mówiła w tował z łzan na Krzyżanowska. Analityczka z ośrodka studiów wschodnich. Unknown speaker 9 W wymiarze międzynarodowym spodziewałabym się pewnej kontynuacji tej polityki tureckich, z którą mieliśmy do czynienia w ostatnim należy pamiętać o tym, że ta polityka zagraniczna w Turcji jest też częścią polityki wewnętrznej. To znaczy ta to, co Turcja robi na arenie międzynarodowej, jest też częścią tej godnościowej, narracji, którą receptai perdoami partia sprawiedliwości i rozwoju prowadzą wewnątrz kraju, dlatego takie rzeczy jak np. kwestia szwedzkiej akcesji do NATO należy również rozpatrywać w tym w tym względzie.
Usłyszeliśmy w audycji, a teraz na poważnie prezydent USA Andrzej bajden gratulującujące dla nowi zwycięstwa w wyborach podkreślił, że spodziewa się dalszej współpracy jako sojusznicy w NATO w sprawach bilateralnych i wyzwaniach globalnych. No i jak to odczytywać i teraz pisze, że to jest sygnał priorytetowego traktowania przez Waszyngton akcesji Szwecji przed szczytem przywódców państw NATO w Wilnie w połowie lipca, a wniosek Szwecję przyjęcie do NATO jest w tej chwili blokowany przez Węgry i właśnie Turcję. Wg Ankary Szwecja udziela schronienia organizacjom uważanym w Turcji za terrorystyczne?
TOK.
360.
Na granicy Iranu z Afganistanem doszło w miniony weekend do starcia zbrojnego. Obie strony oskarżają się nawzajem o rozpoczęcie zmiany ognia wg Portalu gazety Teheran Times zginęło 3 irańskich pograniczników, natomiast talański MSW twierdzi, że po każdej ze stron zginęła 1 osoba w ostatnich tygodniach. Jak zauważa agencja ip prezydent Iranu Ebrahim Raisi ostrzegał władzówka bóllu przed próbami pogwałcenia praw Iranu do wody z rzeki helmant, która ma źródła w górach w Afganistanie o regulującym te kwestie traktacie mówiła w tokafam dr Ludwika Włodek ze studium Europy wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego? Unknown speaker 9 Problem polega na tym, że problem polega na tym, że był traktat, kiedy Afganistan iraneem umówiły się to tego, jak korzystać z tych wód. To był traktat zawarty jeszcze przez stary reżimy w 1983 roku, ale generalnie rzecz biorąc Afganistan, no narusza postanowienia tego traktatu, dlatego że jeszcze za prezydenta szefa gniego, czyli za poprzedniego rządu wybudowano nowe tammy na helmandzie i nawet sam, a afganii mówił żeno teraz będziemy sobie brać tyle wody. Ile dusza za pragnie, a Iran za każdą kropę wody będzie musiał nam płacić ropą. Natomiast no wg traktatu jest także jednak Afganistan przede wszystkim powinien zresztą niedużą część tej wody pozwolić jej spłynąć do Iranu, a dopiero resztę może sobie wykorzystać.
Kabul utrzymuje, że wskutek suszy wody jest po prostu obecnie za mało te hean nie daje temu wiary, władze Iranu podejrzewają, że rząd Afganistanu zamknął przepływ wody przez tamę i dlatego konieczne jest sprawdzenie stanu rzeki przez niezależnych ekspertów. Oba kraje są dotknięte suszą, a całą rozmowę na ten temat znajdą państwo, tak jak pozostałe rozmowy, do których się odwołujemy w programie w podkastach. No tak w m PL, a także w naszej aplikacji mobilnej już za chwilę ekonomia 360. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: TOK360

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA