REKLAMA

Prezydent podpisał "lex Tusk". Co to oznacza? "Bojkotować to. Po prostu"

TOK360
Data emisji:
2023-05-29 18:30
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
09:59 min.
Udostępnij:

- Zrobił to czego Nowogrodzka od niego oczekiwała - mówił prof. Radosław Markowski - politolog i socjolog z Centrum Studiów nad Demokracją, Uniwersytet SWPS komentując podpisanie przez prezydenta tzw. "lex Tusk".

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Rok.360 za chwilę połączymy się z prof. Radosławem Markowskim, politologiem i socjologiem, którego będę pytał o dzisiejszą decyzję prezydenta Andrzeja Dudy, który zapowiedział, że podpisze ustawę tzw ustawę o wpływach rosyjskich w Polsce. Reklama.
Płynąca z wyjątkowego desigu toota cehr dostępna jest niemalże od ręki w cenie.
Prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę przegłosowaną w piątek w Sejmie chodzi o ustawę, która powołuje do życia komisję weryfikacyjną, badającą wpływy rosyjskie na polską politykę. Już teraz łączymy się z prof. Radosławem Markowskim, politologiem i socjologiem z centrum studiów nad demokracją z Uniwersytetu SPS dobry wieczór, witam w radiu zokafem dobry wieczór i chciałem pana zapytać na początek. To z czego właściwie może ta decyzja prezydenta wynikać?
No proszę pana z tego głównie, że od początku był, jakby to delikatnie mówiąc konformistą, oportunistą i tym, że służył tej partii ta partia go mianowała on za piętnastym 2015 roku wygrał, ponieważ nikt się nie spodziewał. Został tym formalnie prezydentem i od tego momentu 2 kilka tygodni po tym, jak został prezydentem, po raz pierwszy zmuszono go do tego, żeby złamał konstytucję, kiedy mianował nielegalnie sędziów do Trybunału Konstytucyjnego. I jak się ma na kogoś takiego haka, no to oczywiście nie ma wielkiego wyboru, zrobił to, co Nowogrodzka. Czy pan Kaczyński od niego oczekiwali, to naiwnością było słyszałem tych, że tam tam coś planuje na świecie gdzieś bywać tak dalej. No nie będzie bywał, bo też nie ma kwalifikacji do tego, żeby bywać.
Naiwnością było także takie oczekiwanie, żeby może skoro zawetował lex czarne, kto i może tutaj będzie. Powiedzmy niezależny, czy też będzie próbował być niezależny?
No właśnie, no to proszę państwa taka naiwność ludzka nie za granic, a więc widzimy teraz kim jest ci, którzy nie wiedzieli do tej pory, cała ta formacja przesunęła nas o kolejne 100 km na wschód, już jesteśmy blisko Mińska kulturowo cywilizacyjnie. Jeśli chodzi o procedury prawne, jeśli chodzi o brak praworządności, więc sądy kapturowe, bo to tak naprawdę to do tego się sprowadza, to, co ten pan Andrzej Duda podpisał jest po prostu takim na to, żeby tutaj stosy czarownice itd. będzie się jedno instancyjnie bez żadnej cywilizowanej procedury pan wskaźnikiem tego, co to jest. No to jest nie tylko reakcja różnych mediów na Zachodzie, ale to, że ambasador obcego kraju sobie pozwala pisać list otwarty, że mówiąc, że no my w tym NATO i tutaj ci nasi boisi, którzy są na tej granicy waszej polskiej, to one są nie tylko po to, żeby chronić ziemie polską płodozmian. I to, ale pewne wartości także i wymienił te wartości otóż tych wartości w dzisiejszej polskiej pisowskiej polityce nie ma.
A jeśli chodzi w ogóle?
Po prostu ty nie pan tak po prostu zaraz gdzieś jadę świat i po prostu wstyd mi.
A w sensie w sensie stania na straży konstytucji, bo to jest podstawowe zadanie prezydenta i dotychczasowych kadencji prezydenckiej w trzeciej RP czy to co dzisiaj się wydarzyło? Ta jego deklaracja zasługuje na jakieś takie, jakby podkreślenie, że czegoś takiego jeszcze nie było, że, że prezydent no rażąco te konstytucję łamie tą decyzją.
Ani żaden znaczy były czasy turbulentne, w których lek Wałęsa robił różne rzeczy, wtedy nie było też konstytucji, byłby był czas, kiedy reguły gry ustanawiano przy przymknijmy, bo i tam tzw falandyzacja prawa miała miejsca, ale ani prezydent Kwaśniewski nie wyobrażam sobie, żeby mu w ogóle nie wyobrażam sobie, żeby partia, z której się wywodzi prezydent Kwaśniewski. W ogóle coś takiego mu mogła zaproponować, to znaczy on by swoimi nieformalnymi kanałami to utrącił. Ja nawet sobie wyobrażam, że Lech Kaczyński by na to nie pozwolił on tam jeśli to metafora ma coś wspólnego z rzeczywistością, to rzeczywiście się przewracał w grobie. Jak kto widzi, bo to przecieżdzie o braciszka, więc jest to kuriozalne zachowanie i no ale tak jak powiedziałem, ta postać od samego początku była tam po to, żeby wykonywać rozkazy, a nie po to, żeby, żeby pilnować i stać na straży konstytucji. No mam jak pan pamięta, to jego Uniwersytecie, go wstydzi jego promotor, się go wstydzi wymieniali mu to, że to nic złego, że ktoś się z trójkowiczem studentem, ale, ale to można się w ciągu życia trochę podciągnąć i naprawić być może on nie rozumie tego tej złożoności prawa i kraju, w którym żyje no ale ale ma doradców. Mogę mu podpowiedzieć.
Czyli chciałem pana zapytać o to, jakie mogą być konsekwencje, jeśli chodzi o notowania Andrzeja Dudy albo odnotowania Prawa i Sprawiedliwości? Jak elektorat tego obozu na to zareaguje? Albo w ogóle wszyscy wyborcy?
Proszę pana, ja uważam, że w ogóle to jest wielka szansa na mobilizację nie tylko opozycji, ale wielka szansa tu najważniejsze w tej chwili kamyczek jest po stronie opozycji. Ja myślę sobie, że panowie przywódcy tych partii powinni się spotkać opracować po pierwsze, 1 głosem albo bojkotują wszyscy albo coś innego robią.
Słyszymy w tej chwili przepraszam, że bojkotują tę komisję we wszystkie opozycyjne ugrupowania zdaje się, że konferencja także, a lider Platformy Donald Tusk mówi o konsultacjach społecznych. Co do tego czerwca przed powodem prezydenta.
Ale to 4 czerwca ten nie jest dobry moment na konsultacje, to najpierw trzeba się naradzić, co robić następnie uruchomić wszelkie siły polityczne. I także myślę sobie, że to jest wie pan w politologii światowej mamy taki pewnik 1, jeśli chodzi o wybory wyborców i tych wyborców zdemobilizowanych, mianowicie wyborcy akceptują różne szarlatanerie i niepoprawne zachowanie polityków, ale momentem takim zwrotnym jest ten punkt, w którym widzą, że politycy sobie z nich po prostu kpią żywe oczy tak i teraz chcę powiedzieć coś takiego. Ja od dawna zresztą nagłaśniam tą tezę, że okazało się w tym siedmioleciu, że nie mamy tzw. masy krytycznej demokratycznego obywatela w tym kraju, tak jak w Izraelu czy w Rumunii, że miliony wychodzą na ulice, ale może ten aspekt taki pokazania, że możemy sobie tu uprawiać średniowieczne. Prawda inkwizycje może to pobudzi nie ja nie mam żadnych wątpliwości, czy to, żeby komuś zmienić zdanie w obozie PiS, owskim prawdopodobnie nie to 6 000 000 będzie to myślało, co myśli i będzie popierało. Natomiast jest ogromna masa kilka milionów osób, a szacuje to na 2 do 4, które ma takie pretensje do tych partii opozycyjnych, a to, zanim rawuś, a to, że do kobiet nie tak jak trzeba, a to nie ma nie ma, jeżeli teraz się nie obudzi te kilka milionów, które poprzednio chodziło do wyborów i nie powie sobie dobra nieważne jak kiepskimi politykami oni czy nieudanymi czasami są ważne, żeby nie pozwolić na polityczne kryminał nie pozwolić na destrukcję ostateczną państwa w środku Europy. Jeśli tego sobie nie powiedzą, jakby pan to tak jest takie złe powiedzenie, że każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje. No i zobaczymy, ale moim zdaniem, jeżeli umiejętnie opracowane i opakowane to jest większa wielka szansa na tą nadprogramową mobilizację. Także namawiam do tego, jeśli tam są kary na wielką finansową mobilizację od przedsiębiorców i biznesmenów pomaluczkich, niech nie chodzą na tą komisję 20 000 50 000. Uzbieramy uzbieramy nie zjawiać się tam boikotować to po prostu.
Bardzo dziękuję za ten komentarz. Prof. Radosław Markowski, politolog socjolog, reprezentujący centrum studiów nad demokracją, a także Uniwersytet SWPS był razem z nami już tak 360 za chwilę dr Bartłomiej Nowak, politolog i ekonomista, z którym porozmawiamy o takim unijnym, kontekście tej dzisiejszej decyzji prezydenta. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: TOK360

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA