REKLAMA

Polska inicjatorem przemian? "To nie ma nic wspólnego z rzeczywistością" ["lex Tusk" w perspektywie unijnej]

TOK360
Data emisji:
2023-05-29 18:40
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
07:21 min.
Udostępnij:

- To co będzie się działo w Polsce, będzie mieć odzew międzynarodowy - mówił o decyzji prezydenta Andrzej Dudy ws. "lex Tusk" dr Bartłomiej E. Nowak, politolog i ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula oraz członek Team Europe - zespołu ekspertów przy Komisji Europejskiej.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » TOK.
360 jest z nami dr Bartłomiej Nowak, politolog i ekonomista, reprezentujący Akademię finansów biznesu istula, jednocześnie członek Team Europe zespołu ekspertów przy komisji Europejskiej. Dzień dobry, witam radiu tokfm, dobry wieczór. Dziękuję za zaproszenie, a spotykamy się po to, aby omówić taki unijny aspekt dzisiejszej decyzji prezydenta Andrzeja Dudy, który zapowiedział, że podpisze ustawę, która ma powoływać komisję badającą rosyjskie wpływy na polską politykę. Mamy już oświadczenie rzeczniczki komisji Europejskiej, która mówi, że komisja będzie analizować tę ustawę i do czego to wszystko prowadzi, to znaczy jakie są możliwe scenariusze i w ogóle jak się odbiera w Brukseli? Mimo święta dzisiaj obchodzonego? To wszystko, co się dzieje w Polsce?
No komisja podjęła takie swoje bardzo tradycyjne kroki, to znaczy mówi, że dopiero musi zapoznać się z tłumaczeniem tej ustawy i dopiero będzie oceniała. To zapewne zajmie. No przynajmniej kilka dni. Natomiast ja bym zwrócił uwagę na na kilka takich aspektów międzynarodowych nie do unijnego przejdę zaraz po pierwsze, ta ustawa już wywołała bardzo duży odzew medialnym na poziomie międzynarodowym, zaczynając od tego, że mówił o niej Bloomberg groitery i 2 artykuły poświęciło polityko. To polityk, które jest w Unii Europejskiej i to są to są źródła bardzo bardzo poczutne i one wszystkie mówiły dokładnie o tym, że jest to ustawa de facto wymierzona w byłego przewodniczącego rady Europejskiej. To chcę podkreślić, bo nie tylko premiera Polski, ale to, że Donald Tusk był przewodniczącym rady, ma tutaj bardzo duże znaczenie, bo to gwarantuje po prostu wielki rozgłos medialny na świecie i oprócz tego cała grupa takich osób, które są rozpoznawalny na świecie, nazwałbym ich intelektualistów. Typu tio czy znajder, a apel baum również bardzo ostro wypowiedziała się o tej ustawie i to już się bardzo mocno rozeszło, więc możemy być jest to gwarancja tego, że ta ustawa i to, co się będzie w tej chwili w Polsce działo będzie miało odzew międzynarodowy. I zaznaczyłbym również bardzo szybko i bardzo zdecydowaną reakcję pana ambasadora Marka Brzezińskiego, który mówił nie tylko o tym, że, że nie tylko wartościach, że stany Zjednoczone mają żołnierzy tutaj w Polsce, którzy również są tutaj po to, aby przestrzegać, jakby walczyć o wartości itd. i to było naprawdę muszę powiedzieć bardzo zdecydowany i szybki sygnał i to się to się wszystko gromadzi. Ja szczerze mówiąc, byłem dosyć zdziwiony, że prezydent Duda w aspekcie międzynarodowym podpisał tą ustawę, bo znamy te pogłoski, że pan prezydent, jakoby w przyszłości myśli o jakimś wysokim stanowisku międzynarodowym. I trzeba powiedzieć, że podpisanie tej ustawy znacząco zmienia i jego szanse i oczywiście resort.
Mienia czy przekreśla, przepraszam dopytam tutaj pana.
Nie chcę powiedzieć przekreśla, dlatego że całkowitym przekreśleniem byłoby to, gdyby rzeczywiście Donald Tusk dostał zakaz sprawowania funkcji, to jestem pewien, że to by się bardzo źle odbiło na panu prezydencie z punktu widzenia pozycji międzynarodowej. Teraz pytanie jest co co się będzie działo na formuni Europejskiej, komisja i w ogóle państwa członkowskie będą potrzebowały na pewno kilku dni przynajmniej, ale będą też szczególnie obserwowały sytuację. Natomiast zwrócę uwagę na jedno cały czas nierozstrzygnięte, są polskie środki, jeżeli chodzi o krajowe prawne odbudowy, na które Prawo i Sprawiedliwość ma jednak duże nadzieje na uruchomienie ich jeszcze przed wyborami w Polsce. I tutaj procedura wcale nie jest taka prosta, jakby się wydawało, bo to nie będzie tak, nawet jeżeli by wyjść poza ten pat w Trybunale Konstytucyjnym i Trybunał Konstytucyjny w jakiś sposób rozstrzygnął, że że, jakby dał przyzwolenie na tą ustawę, która, która no to to trzeba powiedzieć, że, że to nie kończy procedury. I tutaj będzie jeszcze bardzo duże po stronie polskiej do zrobienia, ale przede wszystkim decyzję o uruchomieniu będzie musiała dać rekomendacji zarówno komisja Europejska, która do tej pory dała tylko nie posiadał wskazówkę. No i rada Unii Europejskiej. Więc.
Ale pan sugeruje, że sprawa tej ustawy może także rzutować na kpo.
Nie ma tego bezpośrednio w kamieniach milowych, ale pewno będzie to wpływało na polityczne podejmowanie decyzji, a to polityczne jednak podejmowanie decyzji będzie miało miejsce w radzie Unii Europejskiej. Rada powinna kierować się rekomendacjami komisji, natomiast sama atmosfera wokół tego, jeżeli sygnał z Polski popłynie taki, że, że rządzących chcą po prostu ograniczyć możliwości uczestnictwa w wyborach swoje swoich przeciwników politycznych, a tym bardziej byłego przewodniczącego rady Europejskiej. To to będzie bardzo zły sygnał on bardzo zepsuuje atmosferę i nie.
Może się przełożyć na decyzję polityczną. Ja chciałem, żebyśmy zdążyli jeszcze powiedzieć o 1 rzeczy, czyli o tym, co mówi premier matosz Morawiecki, któremu miał polecić prezydent Andrzej Duda, lobbowanie na rzecz powstania takiej komisji na poziomie unijnym badającej rosyjskie wpływy. Co też trochę wygląda jak takie odwrócenie uwagi od tej polskiej komisji i jakby rozszerzenie tego na inne państwa, jakby pan to skomentował.
No to jest dokładnie to, co politoolodzy określają europelizacją krajowego problemu, to znaczy to jest jak pan słusznie zauważył, jest to próba pokazania tej decyzji w takim szerszym kontekście i że w całej Europie powinna powstać. Powinny zostać bardzo szczegółowo przebadane kwestie lobbingu rosyjskiego wpływu na decyzje itd. że Polska tak sugeruje premier Morawiecki jest niejako jednym z inicjatorów tych przemian. Co oczywiście nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością i myślę, że tutaj raczej nikt na tego typu argumentację się nie nabierze.
Bardzo dziękuję panu za ten komentarz doktor bartomiej Nowak, politolog i ekonomista z Akademii finansów i biznesu wistula, także członek tymi urlop zespołu ekspertów przy komisji Europejskiej. Bardzo dziękuję i do usłyszenia, a za chwilę Maria Piechowska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, z którą będziemy omawiali dzisiejsze ataki, bo to były 2 zmosowane ataki po raz pierwszy w ciągu 1 doby na Ukrainę. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: TOK360

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA