REKLAMA

Czy Łukaszenka znów nie żyje?

Gościnnie: Wyborcza, 8:10
Data emisji:
2023-05-30 10:10
Prowadzący:
Czas trwania:
26:51 min.
Udostępnij:

Co dzieje się z białoruskim dyktatorem Aleksandrem Łukaszenką? Czy po podpisaniu zgody na rozmieszczenie taktycznej broni jądrowej na terytorium Białorusi jest jeszcze potrzebny Rosji? Kto może być szykowany na następcę Łukaszenki w razie jego śmierci? Jak na taką zmianę zareagowałoby społeczeństwo białoruskie? Co będzie z więźniami politycznymi na Białorusi po ewentualnej zmianie? Bartosz T. Wieliński, wicenaczelny "Gazety Wyborczej", rozmawia z Pawłem Łatuszką, byłym ambasadorem Białorusi w Polsce, działaczem demokratycznej opozycji, szefem Narodowego Zarządu Antykryzysowego. Rozwiń »
Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na listy@wyborcza.pl. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » To jest ósma 10 podkast gazety wyborczej?
Białoruski dyktator, Aleksander Łukaszenka jeszcze żyje co z tego wynika.
Ósma 10 podkast gazety wyborczej.
Dzień dobry państwu. Witam, spotkaliście gazety wyborczej moim państwa, gościem jest pan Paweł ładtuszka, były białoruski dyplomata, dziś działacz Demokratycznej opozycji, szef Narodowego zarządu antykryzysowego i razem uchodźca polityczny na wygnaniu w Warszawie dzień dobry, witam panie ambasadoze.
Dzień dobry, panie re, dyrektor, dzień dobry państwu.
Ja chciałbym zacząć naszym rozmowy od oczywistego pytania czy Łukaszenka jeszcze Dycha czy jeszcze, że je dyktatora?
Był na pewno ostatni obserwujemy, że ma problemy zdrowotnym. Widzieliśmy w Moskwie w ciężkim stanie później on nie pojawią się w przeciągu 6 dni w Mińsku później znów się pojawił w Moskwie i znów znikknął tak się pojawia i znika. Na pewno ma komplikacje związane z chorobą przejściową, to znaczy wirusa z komplikacjami związanymi z sercem, ale ma dolegliwości również już, a dłuższego czasu kolana potrzebuje zabiegu chirurgicznego, kręgosłup również potrzebuje zabiegu chirurgicznego ma nadwagą. No to wg naszych informacji ma cukrzycą, ale jakby tam nie było to nie są tak groźny z punktu widzenia zdrowia, chociaż ostatni już czwarty dzień znów nie obserwujemy. Dyk dyrektor teatr, dyrektor teatr, dyrektor teatru powszechnego.
Jakąś niestabilność wokół siebie. No przecież, gdy Łukaszenka umarł, jutro pojutrze za tydzień, no to jednak miałby to poważne konsekwencje, nie tylko dla Białorusi, ale dla wszystkich krajów któreś sąsiadują.
No tu już są konsekwencje. Ja może tu się nie zgodzę z dyrektor panem redak dyrektor panem redak dyrektor to, że dyktator rządzi teraz na Białorusi, każdy kraj sąsiedni ma komplikacje. I popatrzmy, co się dzieje w kierunku Polski Litwy Łotwy, sztucznie stworzony kryzys emigrantami, których wysyła i wysyła paczkami, są, że w ten sposób mówię do granicy na granicą. To byłem faktycznie taka artyfisioło, sztuczna wojna, które zorganizował Kreml razem z Łukaszenką A2 tysiące 20.01. roku, później porwanie samolotu cyw cywilnego maj 2021 roku ogromne represje, które trwają na Białorusi to 5000 minimum więźniów politycznych. Mamy i każdego dnia są kolejne zatrzymanie każdego dnia, gdzie jest przerwy wczoraj w niedzielę w sobotą i kolejny wyroki wyroki skazujący tamy 2 i 3, ale nawet 20 25 lat w więzieniu no i agresja agresja przeciwko Ukrainy dostąpił terytorium Białorusi. I armia ogromna armia rosyjska poszła w stronę Kijowa i moim zdaniem w ogóle nie byłoby wojny, jeżeliby dziś na Białorusi byłby rząd Demokratycznej Rosja raczej by się nie odważyła na taką eskalacją na taką ogromną straszną wojną, ale dzięki temu, że zawarły porozumienie z puciną i płócnie z Łukaszenką. To wojna jest teraz rzeczywistością także, on już jest problem, oczywiście coś się stanie po jego odejściu. No ktoś może powiedzieć, no oczywiście, będziemy częścią federacji rosyjską, ale tak naprawdę już jesteśmy Łukaszenkę jest gubernatorów federacji rosyjskiej, ciężko mi o tym mówić, ale na naszych oczach. No oczy całej Europy znika taki kraj Białoruś i Rosję faktycznie już jest na granicach z polską Litwą Łotwą z Ukrainą z twarze zagrożenie cały czas Łukaszenkę dla sąsiadów, kolejną agresją. Np. na Ukrainą, ale nikt tak naprawdę specjalnie się nie przyjmuje. Ja mówił tu raczej z punktu widzenia wypracowania strategii, bo jedyny kraj, który teraz ma strategię, co zrobić z Białorusią z Łukaszenką i bie z Łukaszenki. To jest federacja rosyjska, ona wie, co będzie, kiedy on umrze, a nikt więcej nie wiedział, co robić, a do 2020 roku nie teraz i to jest ogromny problem, że nas nie słyszą, bo pukamy się we wszystkich drzwi pukamy się do Brukseli do Stanów zjednoczonych do Wielkiej Brytanii, pukamy się, ale drzwi się nie otwierają. Niby jest Solidarność. To jest ważne oczywiście, tu nie wątpię i Białorusini powinni zmienić swój kraj, ale nie ma strategii, to jest problem.
Tak, a z tego, co mówi, wynika, że właściwie może w pewnym momencie nawet niezależnie od tego, jak po to historia medyczna Aleksandra Łukaszenki to na kremu mogą zadecydować. Okej ten człowiek może do niczego niepotrzebny. No i trzeba mu podać ten ostatni zastrzyk albo tam ostatnią filiżanę herbaty i po prostu by usunąć czy taki scenariusz uważa pan za prawdopodobne?
Tak, oczywiście, do tego i mówi, że wszyscy teraz zwracają uwagę, że od 4 dni nie jest obecny i nie wiemy coś jest z nim dzieje. Czy wrócił z Moskwy, czy nie wrócił nie ma potwierdzeń, prawda, że był w szpitalu moskiewskimm, ale kto wie, ale mówię, że tu najważniejszy temat i moim zdaniem tu właśnie jest próba skierowania całej uwagi z problemu najważniejszego, że broń taktytycznej jądrowa. I już jest faktycznie na terytorium Białoruś, że jak powiedział gryzlof, były szef dumy państwowej, dziś ambasador Rosji w Mińsku, że chcemy, żeby ta broń taktycznej jądrowo była na granicy zachodniej Białorusi, czy nie on powiedział w ten sposób związkowego państwa Białorusi Rosji. To znaczy zbir u i tu jest największy problem i jeżeli już on ma tą broń, a takktytycznej jądrową czy na Białorusi ona jest ulokowana, to dlaczego jest potrzebny dalej Łukaszenkę. Faktycznie teraz trwa specjalna operacja skierowana ku temu, żeby za aneksowoś Białoruś móc zdecydował robić to w 2 kierunkach czy 2 metodami pierwszy okupacją wojenną próba jest podejmowana w stosunku do Ukrainy okupować ukranę nie udaje się mu tego dostaje w zęby, ale z drugiej strony próbuje przyspieszoną ewolucyjną okupacją. Powiem tak w stosunku do Białorusi, bo ogromna maszyna propagandowo rosyjska działa na terytorium Białorusi, język białoruski znika z publicznego obiegu w szkołach język białoruski w podstawówcy 1 raz na tydzień to Łukaszenkę zdecydował gubernator Putina gauretę pucn, a każdego dnia jest język rosyjski i z gospodarczy jest mocno związany polityczny i biologicznie, bo ostatnio zaczęli mówić, że trzeba miśćspólną ideologią razem z kazachstanm z innymi państwem euruzeckiego bloku także już Białoruś wszystko, co trzeba on zrobił de pucna, czy on dalej jest potrzebny. No nie wiem moim zdaniem to jest realny scenariusz, że może coś z nim stać.
Być mogę się tak skoncentrować na kwestii brań taktycznej jądrowej Białorusi, to oczywiście z 1 strony przeraża odległość między Warszawą, a granicą z Białorusią to 300 km. No ale z drugiej strony my od no 8 lat mamy broni mundururową taktyczną składowaną w obwodzie kaliningradzkim, no i tam też są mi skandery. To też skład amunicji jądrowej głowic takktycznych jądrowych. No cóż się zmieni dla nas szkody na Białorusi, jeszcze będzie 1 dodatkowy skład.
No nie tak to wszystko jest proste. Popatrzmy, że broń takktyczną jądrowy nie jestem oczywiście ekspertom wojskową, ale tak popatrzmy odległość trafienia np. ostrzału z i skandderu, w który są umieszczone na terytorium Białorusi, Jerzy, to będzie np. jak ostatnio mowa rejon stobcowski wczoraj właśnie tam przyjechali te systemy przeciwko rekietowy s 400 i tam do 1990 szóstego roku znajdowały się największe zasoby broni jądrowej. Związku rodzicskiego, to, jeżeli tam będzie onedukowany lub w Baranowiczach, jeszcze jest obce np. Lida. To jest bliżej do celów obiektów na terytorium Polski, nie tylko Polski. Ja nie chcę to straszyć nikogo, ale Niemiec np. tej teoretycznie no nie wiem, to trzeba po prostu mierzyć te odległości nie daj Boże, że tak się wydarza, jeżeli mówimy z punktu widzenia tej realnej wojny, która trwa Rosja razem z Łukaszenką rozpoczęło przeciwko Ukrainy, to z punktu widzenia interesu Ukrainy to już na pewno zwiększenie zagrożenia jeszcze 1 obcą, gdzie może być umieszczono broń taktyczną nuklearna. To jest obyd homecki i załóżmy, jaka jest strategie tu 2 pana no takie docierają informacje, że Ukraina będzie wyzwalała swój teren i będzie te okupowała swój teren i w sytuacji, kiedy nie w stanie będzie już armia rosyjska wstrzymać na pou armii ukraińskiej. Może być tu budżety tylko 1 przycisk jądrowy, dlaczego dlatego, żeby zdemotywować społeczeństwo europejskie dalej pomagać Ukrainie zwyciężyć w tej strasznie wojny, bo nie będą mieli wtedy żadnych argumentów do powiedzenia, ani płócien, ani Łukaszenkę umieszczenie broni taktycznej jądrowej na terytorium Białorusi stwarza taką sytuacją bardzo dziwną. Z 1 strony rozumiemy, że od razu w Brukseli spotkają się albo ambasadorowi czy ministrowie spraw obrony i będą decydować, gdzie wysłość odpowiedź do Rosji, ale przecież to był ostrostrzał z terytorium Białorusi nałoruś w SOR re, ale to była broń rosyjska. I ja tak zastanawiam, czy na pewno w tej sytuacji będzie pełna zgoda wszystkich członków lat, może tak się stać, że nie.
Taka jądrowa wojna hybrydowa.
No, tak tak także mogą mieć takie scenariusz i znów my teraz spikuliujemy od razu podkreśla się, to rozpatrujemy jakieś nieciekawe bardzo straszne opsy i nie chciałbym, żeby do tego doszło, ale popatrzmy, kim jest teraz płcin i kim jest teraz Łukaszenka, czy oni są ludźmi postępującym rozsądnie, czy chcą tak naprawdę pokoju, to każdy jest myślę, że słuchaczy da swoją odpowiedź nie czy możemy przypuścić taką obco. Tak i dlatego my mówiliśmy jeszcze rok temu, że Łukaszenka będzie chciał mieć broń taktyczną jądrową na terytorium Białorusi, mówią o tym w Berlinie w Paryżu z Amerykanami, że trzeba wtedy było wystawić jemu ultimatum. Ile imu będzie kosztowała chęć rozmieczenie broni taktyczną na terytoriumbi Białorusi i znów teza bardzo taka błędne, że Łukaszenkę się upiera, że on nie chce brać udziału wojnie i gra z pucjiną nieprawdę. To jest strategiczny błąd zasadniczy, który został popełniony jeszcze przed wojną, bo przygotowują to razem z puciną tą wojną i po rozpoczęciu wojny i teraz mamy skutki Łukaszenka jest jedynym realnym w działalności sojusznikiem Rosji. I bardzo bardzo chciał mieć tą broń toktyczny jądrową.
Tak w ubrannią drawęa daje oczywiście pewne bezpieczeństwa zwiększa możliwości dla zawiirowania na scenie politycznej, ale 1 rzeczy Łukaszenka jeszcze nie zrobił. No jeszcze nie wysłał żołnierzy na front do Ukrainy, no przynajmniej oficjalnie i myśli pan, że także się przełamie w tej sprawie.
Ostatni pojawili się również taki spekuracji, że ewentualnie to jest możliwe, ale z drugiej strony nie obserwujemy teraz na torów Białorusi, zgromadzenie większej grupy armii rosyjskiej, bo uważamy, że oczywiście, jeżeli nawet ponad rok prasowej ze społeczeństwo pracująeś szczególnie z wojską z armią i przekonywać ich, że ta wojna jest inicjatywą Zachodu, że zależy na tym stanem Zjednoczonym w ogóle na to sąsiadem często Łukaszenko wymienia polską i nawet Litwą. Taki nieduży niewielki, ale kraj, który na pewno walczy o demokrację, pomaga Ukrainie, on mówi, że z tamtej strony jest zagrożeń, to mogą przekonać żołnierzy, że no trzeba iść na Ukrainę, żeby, jakby postawić się przeciwko zachodowie. Czy jest to na dziś realny, no wg naszej oceny raczej nie, bo rozum może nastąpić nie każdy jest gotów wykonać rozkaz np. szeregowie nowobrańcy czy zrekrutowani oficerowie też przy niego wieku najmłodszy raczej nie będą chcieli iść na Ukrainę. Bo jaki sens takowość Ukrainą umierać, za kogo za Putina no by sensu za Łukaszenkę to Łukaszenki jest bardzo nieulibiany, również w większości żołnierzy i oficerów białoru skarb, ale jeżeli to będzie już grupa wspólna armii rosyjskiej i białoruskiej i pójdą w siły operacji specjalnech białoruskiej, to oni już mogą wykonać ten rozkaz, ale znów na dzień dzisiejszy nie absorbujemy przygotowania do tego, chociaż Łukaszenka w ciągu tego roku zrobią wszystko maksymalnie, żeby zwiększyć możliwości armii białoruskiej, bo trenuje każdego dnia na wszystkich oligona całodobowe ponad rok. No nawet przepraszam i ma można nauczyć strzleć także poziom armii wzrósł. Oczywiście nie ma praktyki realnej wojennej, ale wzrósł i to znów jest brak strategii, dlaczego nikt nie reaguje na te działania Łukaszenki, który i ćwiczy swoją armię, pomaga Rosjanom, ćwiczy żołnierzy, dostarcza broń do Rosji jest dziurą wance gospodarczych i nie ma strategii, a w stosunku Rosji chociażby jakoś jest.
Zastanówmy się, kto mógłby Łukaszenkę zastąpić, gdyby doszło do jakiejś nieozracalnej zmiany czy to biologicznej czy polityczno biologicznej, czy po prostu Łukaszenka Umar by jako no przyczyn naturalnych, czy Rosjanie pomogliby mu umrzeć, kto wchodziłby w grę jako następca może jego syn Kola? Np.
ja pamiętam, kiedy było ambasadoru, miał spotkanie z jedną z wiceministrów spraw zagranicznych Polski. Wtedy powiedział mnie minister, że panie ambasadorze, problem Białorusi będzie rozwiązany poprzez bilogię. I pan teraz stawia o to pytanie, to ja nie chciałbym, żeby poprzez biologię, ja chciałbym, żeby to nastąpiło wcześniej. Oczywiście o to walczymy, czy kto może zastąpić Łukaszenkę, Jerzy stanie, to z punktu widzenia biologicznego lub i mu pomogą odejść. To już Rosja przygotowane jest i wracamy znów do strategii, że pierwsze osoba to jest szyfowo parlamentu białoruskiego notalia kaczanowe, Izby wyższej nie ma parlamentu na Białorusi. No Łukaszenka wyznacza wszystkich deputowanych, osobiście personalnie na liście wybiera nazwiska, no, a jest Rosjanką po pochodzeniu teraz jest drugą osobą w państwie specjalne, zmienił konstytucją Łukaszenka, wcześniej był premier teraz, ona ostatnio odwiedziło moską spotkały się z panią weentyną matiier, po szefową Izby wyższej parlamentu rosyjskiego było w klasztorze, razem z nią później, jakby tak namaszczenie było moim zdaniem tak to wyglądała dostała obraz swój własny ręki rosyjskiego malarza. I co ciekawe spotkały się przyjmują minister spraw zagranicznych Rosji Sergi lawrow jako dyplomaty jako minister nie pamiętam, żeby kiedykolwiek szef parlamentu, który jest wizytą jest Moskwie, był przyjmowany przez lawrow, to znaczy był sprawdzeń, czyli co myśli z, jakie są plany perspektywy? Także mamy 1 osobą. Druga osoba to jest sekretarz państwowejową rady bezpieczeństwa Białorusi, ale aleksandrder walafowicz, którą ukończył najlepszą uczelnią radziecką, a teraz rosyjską tzw kremlewką to moskiewska szkołą wyższą oficerów na oficeru. Myślę, że wszyscy wiedzą, a później ukończą Akademią sztabu generalnego armii rosyjskiej i to jest agent wpływu Kremla, bo ma bardzo dobre relacje z paruszewem, sekretarzom rady bezpieczeństwa Rosji, obserwowaliśmy jego podróży np. do Rosji jeszcze przed rozpoczęciem wojny. To on na stary wyjeżdżą cały czas wyjeżdżą razem żoną do Moskwy, bo ma znajomych, oczywiście z pierwszej podstawowej Oficerskiej uczelnie później z Akademii gnerałów nierałów fasb rałów sztabie generalnym w ministerstwie obrony. On jest tam dobrze widziany przyjmowany i właśnie po protestach 2020 roku tak naprawdę Rosję zmusiło Łukaszenko noni zmusiło nie nie chciał użyłeś tych słów, a to poprosił zaproponowała i Aleksandra welfowicz został sekretarzom rady bezpieczeństwa, bo poprzednik był nie bardzo lojalny do Łukaszenki nie chciał tak mocno działać przeciwko protestującym Białorusinów w 2020 roku. Także mamy 2 osoby w radzie bezpieczeństwa, mamy 11 generałów i na pewno kontrolować kraj w tej sytuacji będą generałowie, dlatego że mają krew na rękach, będą chcieli zostać przy władzy, ratować swoje życie i mosksku, kiedy daję policenia. Ja jestem przekonany, że oni będą wykonywali policenia Moskwy, nawet znam np. tą informację o niższe obronyhrrenin. On jest bardzo słaby. Czy obiekt bardzo poddatny. I jeżeli jemu pójdzie rozkaz, a teraz rozkazy idą z Moskwy wykonyły się rozkazy z Moskwy, to on będzie wykonył rozkazy Moskwy właśnie z jguony, podpisał to porozumienie obrony taktycznej jądrowej.
No tak, no to są w sumie niewesoło informacje, skoro wszystko faktycznie jest przygotowane aż do kwestii personalnych, które są w sumie przecież zawsze najbardziej skonstruowane.
Jeszcze to Łukaszenka przepraszam, że powiem, oczywiście, może wchodzić w grę. Pan pytał u synów, to prawda Łukaszenki Mikołaj jest za młody, dlatego że nawet Łukaszenka, zmieniając swoją konstytucją w ubiegłym roku wyznaczył, że Mikołaj czy ktoś może zostać prezydentom od trzydziestego roku życia także Łukaszenka powinien mieć 90 lat, kiedy najmłodszy synek będzie mógł startować do wybory. No mam nadzieję nie będziemy czekali biologii, jak mówił mnie wtedy wiceminister spraw zagranicznych Polski, a wcześniej zmienimy Białoruś, ale starszy syn witru Łukaszenkę, on kontroluje służby specjalnie od dawna teraz jest generałem o Łukaszenkę, dał jemu taki stopień i jest szefą Narodowego komitetu olimpijskiego, a więc z drugiej strony powiem tak jest absolutnie niepopularny w społeczeństwie Łukaszenka może ma tam poparcie swoich 20% zwolenników nieaktywnych, ale ma, a WiK to Łukaszenka to raczej minus poparcie nie wiem, jak to będzie trzeba falszować wybory, chociaż na Białorusi z tym problemów nigdy nie było, ale wikro Łukaszenkę. No teoretycznie można i też rozpatrywać taką oce, czy zależy np. sesję Moskwy, żeby odbyło się po ojcu wszedł syn nie wiem, nie wiem, trudno mi powiedzieć, uważam, że raczej.
Nie jest jeszcze tym wszystkim czynnik, którego pewno Rosja nie bierze do końca pod uwagę. Może bierze. No naród białoruski on będzie musiał jakoś do tego wszystkiego się odnieść, gdyby taka zmiana miała nastąpić i myśli pan, że tak przejdzie to gładką łykną zamianę dyktatora na totalnego jakiegoś gubernatora sukcesje wyznaczenie generała. Jak na te Białorusi zareagują problem.
Polega na tym, że oczywiście Białorusi są przeciwko ukoszyce i wszystkie badania socjologicznej pokazują, że konstytucyjną większość do tej pory mamy, ale czy Białorusin są gotowy te rozwójiczne ulice, kiedy każdego dnia mamy z otrzymania ostatnio np. w lidzi 8 osób zatrzymaną młodych chłopaków, to działacze i aktywiści działają w różnych częściach Białorusi, zmuszony ich spalić. Biało czerwone białą flag także społeczeństwo jest z 1 strony zdemotywowane i żyje w strachu, bo takie są represje tortury więzienie, kiedy ostatnie jedna z więźniów politycznych napisało taki list, że mogę wytrzymać moralnie. Nie mogę wytrzymać fizycznie i powiedziało, że chceć się obywatelstwo białoruskiego, bo nie chce być obywateliego takiego kraju, który torturu i więźniów więźniowie, popełniając samobójstwo nawet więziennych nie, dlatego że nie chcą żyć, a dlatego, żeby zaprzestane ich torturować. To jest po prostu katastrof. Także społeczeństwo jest zdemotywowana w ciężkiej sytuacji trudnej i tu już trwa dłuższy dłuższy czas, jak to samo z bronią jądrowo można było powiedzieć rok temu, że będzie broni jądrowo, a po roku już ludzie nie są gotowi wyjść na ulicy, bo wtedy to był trigigiel. Dziś się to nie jest trigiel i czystanie coś takim trigiem i co będzie ten trigielom śmierć Łukaszenki, kiedy wszyscy obiecywaliśmy razem, że wypijemy szampana w tym dniu i pójdziemy na ulicą i Jerzy np. to się stanie. Czy, jeżeli wyjdzie 100 200 500 000 Białorusinów w Mińsku i w różnych miastach na Białorusi? To wtedy mamy ogromną szansą wygrać, nawet jeżeli będzie jakaś grupa armii rosyjskiej na terytorium Białorusi. I mamy plan przygotowany na ten czas czy on będzie skuteczny? No tylko pokaże, czas nie czekamy nie siedzib na miejscu przygotowujemy się.
Panie ambasadoze, ostatnie pytanie w naszej rozmowie w ziemiępolitycznie. Mówi pan o nich przed chwilą, ale gdyby doszło do jakiejś zmiany na Białorusi, co będzie z nimi? Czy to będzie oznaczało złagodzenie kursu wobec opozycji? Czy przykręcenie jeszcze bardziej śluby? No pytam w kontekście naszego przyjaciela Andrzeja potrzebbu, tak tego drakoński wyrok 8 lat więzienia został właśnie zatwierdzony przez białoruski Sąd Najwyższy przez sędziów Łukaszenki. Przecież to nie po żaden żaden sąd, czego Andrzej się powinien spodziewać.
Czego nie mieć żadne złudzeń, że decyzje podejmuje osobiście Łukaszenki, jeżeli mówimy o osoby znany publicznie, także w stosunku do Andrzeja potrzeb. To było rozkaz osobistej personalny Łukaszenki, trzeba zrozumie się jeszcze taką rzecz, jeżeli np. przychodzi do władzy prorosyka, grupa, to czy jest różnica jakoś np. w stosunku do więźniów politycznych do opinii publicznych na Białorusi w Rosji. Oczywiście u nas jest gorzej, ale nie myślę, że jest dobrze w Rosji tak raczej odwrotnie także, a czy kiwać, że nastąpią zmiany trudno, chociaż każdy zmiany dają nawet w systemach dyktatorskich dają taką obcą, że można rozmawiać. Można podnosić ten temat spróbować, ale np. na dzień dzisiejszy ja nie wierzę w sytuację, że Łukaszenko wyzwoli wszystkich wieźów politycznych, jak mówił mamy uznanych 1500 przez organizacje obrony praw człowieka w jaosna przewodniczy, który, a jest zbieraracki egloura tole, ale też więzień tak, ale ich dużo dużo więcej minimum 5000. Tak mówił eksperci, także nie wyzwo wszystkich, bo tam są liderzy Andrzej Poczobut, jest bohater bohater białoruski Polski, a liz bieraki jest bohater takim bohaterem jest nikała E Statkiewicz. Nie wiemy, gdzie oni są teraz np. wielu więźniów politycznych od miesięcy od 3 ponad 3 miesięcy. Nie wiemy, co się z nimi jest żyją czy umarli wiwik, który poborrek ostatnio mówił, że został pobity w więzieniu przez funkcjonariuszy i był ranny i ma problem spóce, bo zostało je mu przykute, ale nie wiemy, czy on żyje, czy już niestety nie także sytuacja jest bardzo bardzo skomplikowana. Z rozmawialiśmy z różnymi dyrektor dyrektorami, jakie są tu możliwości, bo mają doświadczenie uzwojenie więziów politycznych i nawet widzimy na przykładzie pana Andrzeja poczubuta, że nawet to, że jest dziennikarzom polskim. To nie pomogło w tej sytuacji, Amerykanie też na przykładó mają obywatele w więzieniu, który ma podwójną obywatelstwem białoruskiej amerykańskiej też się nie udaje. Ja spotykam się z różnymi ambasadorami pracującymi w Mińsku, próbują próbują inni nie udaje się po Łukaszenkę nie chce iść w stroną złagodzenia, bo boję się, że to spowoduje większy znów protesty. On boi się ludu białoruskiego, on boi się Ukrainy, on boję się własnego cieniu, bo teraz większą ochroną o2 i pół tysiące osób także jedyny sposób wyzwoleniaięźów politycznym wszystkich. To jest zmianę reżimu, to likwidacja reżimu, dlatego ja mówię, że powinniśmy działać aktywni, próbujemy na ile w stanie dlatego liczymy i pomagamy Ukrainie, żeby ona zwyciężyła, dlatego ważne, żeby było proaktywna strategie naszych sąsiadów, jeżeli to wszystko będziemy robili razem. Ja wierzę w zmiany na Białorusi. No ja nie ustąpię po mój brat też jest więzień politycznym, a natojąłatuszkę ma 6 lat spędzić w więzieniu, także trzeba tu walczyć trzeba działać.
Kaszmar i znowu naszych drogi słuchaczy nie pocieszyliśmy, ale co już na takie czasy trzeba walczyć.
A nie, no ja jestem optymistą, jakby tam nie było. Ja, panie redaktorze, jestem optymistą, dlatego i pracuję całe Lubowo, inni patrząc soboty czyni niedziel. Ja wierzę w te zmiany wierzę w duch narodu białoruskiego, który się obudził w 2020 roku. I tu trwa, że nam nadzieją na te zmiany, a Jerzy działać i systemowe działać, to na pewno będzie rezultat będzie wynik.
I tego się trzymamy. To jest ten Promyczek nadziei, którego potrzebowaliśmy. Proszę państwa Białoruś, to ciągle będzie dla nas problem wyzwanie kraj, na którym trzeba będzie się pochylać pochylać z troską z Obywatelską troską naszym gościem był ambasador Paweł atuszka z Narodowego zespołu antykryzysowego. Panie ambasadorze, bardzo serdecznie dziękuję za rozmowę.
Dziękuję, panie dyrektorze.
Trzymajmy się, żywię biarus.
Żyję wie. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: GOŚCINNIE: WYBORCZA, 8:10

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA